Na dertig jaar terug met 3 oktober Wat je een beetje mist zijn de vuurvreters en de mensen met aapjes VRIJDAG 4 OKTOBER 1085 LEIDEN Een vervaarlijke staaltje van een van de leerlingen van de Nederlandse Circusschool voor het stadhuis op de Breestraat. De leiding was in handen van Joe Andy. (foto wim Dijkman) rechts staatssecretaris Ploeg i LEIDEN - "Schat, laat je de hut spot niet aanbranden?" Rieka Fa- vier moet er niet aan denken. Hoef je je voor het eerst na ruim dertig jaar op 3 oktober niet te beRelpen met een in Amerika bereide pot hutspot, zou het toch nog mis gaan. Het valt mee. Haar man blijkt de zaak onder controle te hebben. Koos en Rieka Favier (59 en 58) zijn de sprekende voorbeelden van de verhalen die gaan over geëmi- greeerde Leidenaars die de derde van de tiende maar niet kunnen vergeten. Hun vakantie in Neder- i landbouw en visserij. door Siebe Jan Postma land hebben ze met opzet zo ge pland dat deze dag na dertig jaar in het echt kan worden beleefd en dat hebben ze gisteren dan ook inten sief gedaan. Samen met al die an deren van binnen en (ver of minder ver) buiten Leiden. Volgens de Faviers, die al ruim dertig jaar in Amerika wonen, is er wel een en ander veranderd ten op zichte van vroeger. "Wat je nu een beetje mist, dat zjjn de één-mans attracties: vuurvreters, met aapjes en trompetten benen". Koos vindt het ff hun steeds heel leuk, maar heeft toch de indruk dat het dertig jaar gele den nog gezelliger was, minder groots in elk geval. Tijdens de Taptoe op woensdag zijn ze nogal geschrokken van de 'ongemanierdheid': het gooien van bierblikjes en andere soorten min der vriendelijk gedrag. Nu bleken ze ook het enige moment en de eni ge plaats in Leiden te hebben uit gezocht waar het er nog wel eens om wil spannen rond 2 oktober: bij sociëteit Minerva aan de Bree straat. Ze blyken dan ook gerust gesteld als ze wordt verteld dat het met de ongemanierdheid tijdens de rest van het feest nogal meevalt. Rieka: "Ja, er zijn natuurlijk ook heel veel leuke jongelui. Vanoch tend bij het spelen van het Wilhel mus in het Van der Werfpark zag je wel dat daar ook bij de jeugd nog veel respect voor is". Behalve de activiteiten in het park hebben ze inmiddels ook al de haring- en wittebrooduitdeling meegemaakt. Voor de rest van de dag staan onder meer nog de op tocht, de kermis, het vuurwerk en niet te vergeten het eten van pof fertjes op het programma. Tijdens het gesprek, rond kwart voor twaalf 's middags begint het te regenen. Meteen bevliegt het ge zelschap de vrees dat, even voor de optocht, het weer toch nog voor spelbreker gaat spelen. En dat na dat het weken mooi weer is ge weest. Gelukkig blijkt het in de loop van de dag mee te vallen. De schade blijft beperkt tot een paar regenbuitjes tussen twaalf en één uur. Voor de rest is er,niets te kla gen. Gelukkig, want een verregen de optocht zou na al dat mooie weer wat al te wrang zijn geweest. Geklapt Uit de school geklapt, het thema van de grote 3 oktober-optocht van dit jaar. In de optocht nog een laat ste postuum eerbewijs aan de niet meer bestaande kleuterschool, maar ja, een en ander wordt na tuurlijk niet op het laatste moment bedacht. Langs de gehele route weer een fors aantal belangstellenden. De waardering van het publiek werd, vooral voor de uniformschool, de bijna-hekkesluiter, niet onder stoe len of banken gestoken. Uniformschool hield in: de fraai bedachte term om de Leidse brandweer in het zonnetje te zet ten. Daarvoor was een heel arse naal aan oude en nieuwere brand weerwagens opgetrommeld, met behulp van collegacorpsen uit de streek en het brandweermuseum uit Hellevoetsluis. De uniformschool toonde fraai de ontwikkeling van brandbestrij ding met doorgegeven emmertjes tot moderne blusapparatuur. Tus sen die twee uitersten zaten onder meer een paar ouderwetse stoom spuiten en een Rotterdams 'slag schip', de Ahrens Fox. 'Verplicht' onderdeel van een enkele wagen was uiteraard het hier en daar to nen van het werkelijke spuitver- mogën, wat menig nat pak en een flinke dosis hilariteit opleverde. De sportschool mocht er ook zijn. Eén van de wat meer speelse onderdelen van de optocht: show- tjes,- in 'hoepels' ronddraaiende mensen en de vertoning van een groot aantal sporten. Verder waren in de optocht - be halve de vele muziekgroepen - on der meer de vakschool, de hoge- school en onder het mom van scho- lierenb(est)aan de krantenwijk ver tegenwoordigd. Schuymkoppe Opvallend was verder 's avonds het regelmatig gehoorde wijsje 'Geef mij maar Amsterdam'. Op één van de weinige dagen of mis schien zelfs de enige dag dat Lei den wat drukte betreft niet zo gek veel voor de hoofdstad hoeft onder te doen nu net dat wijsje. Laten we het maar op toeval houden. 's Avonds traden weer een groot aantal groepen op in vele Leidse horeca-ondernemingen en, gehol pen door het zachte avondweer, in de buitenlucht. Wel of niet onder een zeil. Sommige groepen droe gen veelzeggende namen, zoals het in de buurt van de Hooglandse kerk optredende muzikale gezel schap 'De Schuymkoppe'. Het uitgaansleven werd 's avonds alleen even wat rustiger door de toeloop naar het grote vuurwerk om-half twaalf op het 'achterterrein' van het Schutters veld. De laatste keer dat het vuur werk daar te zien was. Voor vol gend jaar wordt naar een andere plek uitgekeken. Volgend jaar, ook het jaar dat de 3 October-Vereeniging haar hon derd-jarig bestaan viert. Daar werd door middel van de 'slotdecoratie' vast wat aandacht aan besteed. Het laatst was te zien: "Uit de school geklapt" en "1986. 3 Oct.rVereeni- ging 100 jaar. Tot ziens". Een prima verlopen viering van het ontzet van Leiden in 1574. Al leen de huisdieren konden wat minder waardering voor het feest gedruis, opbrengen. Dat kan van daag, dierendag, worden goedge maakt. Dat zal nodig zijn, want geen hond die er iets van snapte. i trein. Belangstellenden zoeken de mooi- (foto Wim Dijkman) Het sluitstuk van het vuurwerk dat dit jaar voor de laatste keer werd afgestoken op het terrein achter het Schuttersveld. De 3-October-Vereeni- ging blikt vast vooruit op de viering van haar eeuwfeest. (foto Lock Zuyderduin) Jeugdige belangstelling voor de optocht. Het dranghek biedt een mooi houvast. (foto Wim Dijkman) Zang van 'De Regenboogjes' en spel van de kinderen van de 'Pacellischool' bij het onder deel 'De Zangles' van de optocht. (foto Holvast) 'Terug in de tijd'. De can-can gedanst door de Fourty-Four Degrees op de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3