PvdA: hogere eisen aan raffinaderijen Raketverdrag deze maand in Kamer Vier arrestaties bij rechtszitting Lubbers trekt boetekleed aan Chloordamp ontsnapt: 15 mensen opgenomen Veel lood in bloed schutters Burgemeester wil premie op krijgen van kinderen Veiligheids spreekuur PvdA zoekt opening, maar loopt stuk op regeringspartijen DONDERDAG 3 OKTOBER 1935 Anders geen steun kathalysator DEN HAAG (ANP) - De PvdA dreigt haar steun aan de invoering van de auto-kathalysator op te zeggen als minis ter Winsemius (milieubeheer) geen hogere milieu-eisen stelt aan olieraffinaderijen om verzuring van het milieu' tegen te gaan. De socialisten vinden het niet in de haak dat de milieuvervuiling van de autobezitter wordt aangepakt, terwijl de uitstoot van raffinaderijen, met name Shel-Per- nis, onvoldoende wordt beperkt. Dit zei PvdA-milieuspecialist De Boois gisteren tijdens een commis sievergadering met de minister. Als tweede mogelijkheid om de raffinaderij tot milieumaatregelen te dwingen noemde mevrouw De Boois een oproep aan automobilis ten om de Shell-pompen te boycot ten. De PvdA vindt dat standpunt ge rechtvaardigd nu automobilisten in verhouding tot de raffinaderijen zes tot tien maal zoveel moeten be talen voor de oplossing van de ver zuring van het milieu. Met een be trekkelijk kleine investering kan de verzuring door de raffinaderijen aanzienlijk meer en veel sneller worden teruggedrongen dan de minister voor ogen staat, aldus me vrouw De Boois. De minister erkende dat de elek triciteitscentrales harder worden aangepakt omdat de raffinaderijen enigszins worden ontzien. Plei dooien van PvdA, D'66, CPN, PSP en PPR om bovendien de zesde 'met kolen gestookte eenheid van de centrale in het Limburgse Bug- genum aan de Maas tot ontzwave ling van rookgassen te dwingen wees h(j van de hand. Indien die eenheid uiterlijk in 1999 wordt ge sloten is ontzwaveling niet ver plicht. De oppositie wil de nieuwe nor men voor de uitstoot van centrales en raffinaderijen al een jaar na de inwerkingtreding (1986) opnieuw 'bezien. Winsemius stelt voor de normen vijf jaar te handhaven. Ook WD-kamerlid Braams vindt dat de normen moeten worden aangescherpt indien nieuwe tech nieken voorhanden komen om ver zurende uitstoten tegen te gaan. De minister benadrukte dat hij bij de evaluatie bovendien zal kij ken naar de mate waarin het milieu verder verzuurt. Minder scherpe milieu-eisen als de verzuring mee valt sluit hij niet uit. Winsemius er kende dat Nederland zich bij zijn milieunormen vooral zal moeten richten op de Bondsrepubliek. Daar zijn de normen voor de uit stoot van zwaveldioxide op papier scherper, maar de praktijk zal moe- Helikopter stort neer: bemanning blijft ongedeerd DEN HAAG (ANP) - Een Bolkow- 105-C helikopter van de vliegbasis Deelen is gisterochtend zes kilo meter ten zuiden van het Westduit- se Ibbenburen (60 kilometer ten oosten van Enschede) neergestort. Beide inzittenden zijn ongedeerd, maar voor nader onderzoek in een ziekenhuis opgenomen. Dit heeft een luchtmachtwoordvoerder gis teren meegedeeld. De vlucht vond plaats in het kader van de land machtoefening Firm Reposte. Het is het tweede ongeluk met een Bol- kow-helikopter sinds de aanschaf fing van 30 stuks in 1975. ten uitwijzen of daaraan de hand wordt gehouden. Winsemius heeft daar zijn twijfels over. Een EG- richtlijn lijkt uitgesloten. De minis ter rekent in het gunstigste geval op een compromis dat een verwa tering zal zijn van wat in Neder land en de Bondsrepubliek tot stand komt. Adviseur van fraude verdacht ARNHEM (ANP) - De politie van Arnhem heeft een 44-jarige finan cieel adviseur uit Brummen aange houden op verdenking van beleg gingsfraude. De man zou in de af gelopen maanden tientallen beleg gers hebben opgelicht door enkele miljoenen guldens, die hem waren aangeboden ter belegging in onder meer goud en zilver, via Zwitserse bankrekeningen spoorloos te laten verdwijnen. Het fiscaal fraudeteam Gelder land en de recherche van de Arn hemse politie zijn al sinds begin augustus met het onderzoek naar de fraude- bezig. Dat onderzoek kwam op gang na aangiften van ge dupeerde beleggers. Al snel bleek volgens de politie dat een deel van het ter belegging aangeboden geld nooit voor dat doel is gebruikt. Over de omvang van de fraude wil de een politiewoordvoerder in het belang van het onderzoek niets zeggen. Stankwolk Philips in Eindhoven DEN HAAG (ANP) - Het Landelijke Platform Tegen Kernenergie heeft minister Winsemius (milieubeheer) gisteren op het Binnenhof een wc-pot aangeboden. Een spandoek met het opschrift Winsemius kan de pot op" begeleidde deze plechtigheidDe actiegroep vroeg de bewindsman in een petitie geen nieuwe tijdelijke plaats aan te wijzen voor het radio-actieve afval dat nu op het ECN-terrein in Zijpe ligt. De commissie Geertsema heeft, op verzoek van de regering, twaalf plaatsen voorgesteld. De regering heeft beloofd dat het afval voor volgend jaar van het ECN-terrein wordt verwijderd. (foto anpj ZWOLLE/EINDHOVEN (ANP) - In Zwolle zijn gisteren vijftien mensen tussen de 30 en 47 jaar naar een ziekenhuis overgebracht nadat in het overdekte zwembad AA-bad chloorbleekloog was vrij gekomen. Dat gebeurde tijdens het overpompen van het voor de zuive ring bestemde chloorbleekloog uit een tankauto naar de installatie van het zwembad. Daarbij werd een vulfout gemaakt. Dit heeft de politie van Zwolle bekendge maakt. Veertien mensen, onder wie twee politie-agenten en twee me dewerkers van de GG en GD, kon den na onderzoek het ziekenhuis verlaten. Zij moeten nog wel enige tijd rust houden. De chauffeur van de tankwagen raakte in zulke ern stige ademhalingsproblemen dat hij voorlopig nog in het ziekenhuis moet blijven. Tussen kwart voor elf en twee uur waren het zwembad en de di recte omgeving afgezet in verband met de aanwezigheid van het scha delijke gas. In Eindhoven leidde een foutje bij het chemisch afvalverwerkings centrum van Philips aan de Zwaanstraat tot een stankwolk, waarmee delen van de stad werden geconfronteerd. Volgens een woordvoerder van Philips was de vrijgekomen damp niet gevaarlijk. Bij het ontgiften van koperhou- dende stoffen in een ammoniakop- lossing onstond zwavelwaterstof. Dat kwam doordat de ammo- niakoplossing was verontreinigd met een organisch zuur. Bij de alarmcentrale van de poli tie kwamen in de loop van de dag diverse klachten binnen, onder meer van mensen die zeiden braak neigingen te hebben. De Eindho- vense politie is volgens een woord voerder overigens niet officieel door Philips op de hoogte gesteld van het gebeurde. „We merkten pas dat er wat aan de hand was toen de eerste klacht binnen kwam", aldus de woordvoerder van de politie. ASSEN - De woonwijk Peelo in Assen probeert met. vereende krachten de 9-jarige Niels Speelman letterlijk op de been te krijgen. Niels zit in een rol stoel, omdat een deel van zijn hersens tijdens zijn geboorte of misschien daarvoor al zijn be schadigd. In Engeland is een therapie ontwikkeld die ervan uit gaat dat door een intensief oefenprogramma de gezonde hersencellen de functies van de beschadigde kunnen Een legertje van 100 vrijwilli gers staat inmiddels klaar de ouders van Niels daarbij te hel pen. Dat betekent dat het in het huis een komen en gaan is van mensen. Ze doen allerlei oefe ningen met Niels, die lijken op spelletjes zoals over de grond rollen en schommelen. Gezon de kinderen doen dat ook maar er is een groot verschil: die kunnen het uit eigener bewe ging en Niels moet geholpen worden. De therapie is opgezet met de hulp van het 'Brits Insti tuut voor kinderen met hersen letsel' in Bridgewater. Honderden vrijwilligers helpen 9-jarig jongetje Men probeert het 9-jarig jon getje uit Assen zich bewust te laten worden van de bewegin gen die zijn lichaam maakt. Ook de zintuigen spelen een rol. Daardoor worden de gezon de hersencellen gestimuleerd het werk van het beschadigde deel over te nemen. De familie Speelman houdt er rekening mee dat de therapie enige jaren in beslag kan nemen. „Heel misschien zal onze zoon dan met uw hulp zijn rol stoel op de brandstapel kunnen gooien" schreven Niels' ouders in een oproep om vrijwilligers, geplaatst in het wijkblad dat in Peelo verschijnt. Die vrijwilli gers kwamen in grote getale. Ze wisselen elkaar steeds af. Er is heel wat werk aan de win kel. Het oefenprogramma voor Niels duurt 45 minuten en dat moet acht keer per dag worden afgewerkt. Ook 's avonds moet de therapie worden gedaan. Hulp kwam onder meer van de .Kohnstammschool in Assen. Leerlingen uit het eerste jaar- doen bij de familie Speelman praktijkervaring op, passend bij hun opleiding en hebben volgens een woordvoerder van de school een vaste dag waarop ze wisseldiensten draaien. „Het is werk dat onzettend hard no dig is. Voor onze leerlingen is het bovendien erg dankbaar werk" aldus de woordvoerder. De heer en mevrouw Speel man kwamen in contact met het instituut in Engeland via een televisie-uitzending eerder dit jaar. Zelf zijn ze daarna, om de eerste beginselen van de therapie onder de knie te krij gen, een weekje naar Engeland geweest. AMSTERDAM (ANP) - Tijdens een zitting van de politierechter in het Paleis van Justitie in Amster dam zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken toen uit het publiek een brandbom werd gegooid in de wachtruimte bij de rechtszaal. Er ontstond een kleine brand die snel werd geblust. De parketpolitie ver richtte vier arrestaties. Voor politierechter mr. Groene- veld moesten vier mensen terecht staan die worden verdacht van openlijke geweldpleging tegen een politie-auto en een tram. De vier hadden een grpte hoeveelheid pu bliek meegenomen dat meteen bij het begin van de zitting een hels kabaal maakte. Er speelde onder meer een bandje keiharde muziek. De politierechter schorste daarop de zitting. Het publiek, zo'n 30 mensen, werd vervolgens gesommeerd de zaal te verlaten. Toen dat niet werd DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers heeft zich gisteren in de Twee de Kamer min of meer veront schuldigd voor het feit dat hij vori ge week de verdere gang van zaken rond de wet gelijke behandeling had uitgeroepen tot 'vrije kwestie'. Dat houdt in, dat elke partij in de Kamer een eigen standpunt kan in nemen en dat de regeringspartijen zich niet gebonden hoeven te voe len aan het regeerakkoord. Het CDA vond dat de premier daarmee in de fout was gegaan. Tijdens de voortzetting van het debat over het kabinetsbesluit om zelf geen wet gelijke behandeling in te dienen, zei Lubbers gisteren alleen de opvatting van het kabinet te hebben willen weergeven. Of de fracties van CDA en WD zich op dit punt nog aan het regeerak koord gebonden achten is uiter aard een zaak van die fracties zelf, aldus Lubbers. CDA-woordvoerder Krajenbrink liet in het debat van dinsdag blij ken geïrriteerd te zijn over Lub bers' uitlatingen en het feit dat de WD daarmee de handen vrij had om samen met de oppositie een ini tiatief-wetsontwerp in te dienen. Een coalitiepartner kan niet eenzij dig een onderwerp waarover in het regeerakkoord afspraken zyn ge maakt, tot vrije kwestie uitroepen, zei Krajenbrink. Hij voegde daar gisteren aan toe, dat de WD 'uit hoffelijkheid' eerst met het CDA had moeten overleggen over de verdere aanpak van het onder werp. „En zeker een premier kan de zaak niet zo maar by wijze van aanmoediging tot vrije kwestie uit roepen", aldus de CDA-woord voerder. Tolerantie Lubbers gaf Krajenbrink gelijk dat het bestempelen van een zaak tot vrije kwestie een gezamenlijk besluit van coalitiegenoten moet zijn. Volgens de premier heeft hij echter met zijn opmerking slechts willen aangeven dat het onderwerp geen monopolie van het regeerak koord is. Lubbers zei, dat hij ruim te had willen scheppen voor 'een bundeling van alle beschikbare krachten, intellect en politieke wil om het waardevolle element van de tolerantie in onze democrati sche gemeenschap nader te onder steunen'. Volgens de premier wil het kabi net nog steeds een brede anti-dis criminatie wet uitbrengen. Ook de WD heeft daartoe een initiatief wetsvoorstel in de maak. Maar een meerderheid van de Kamer heeft er weinig vertrouwen in dat een voorstel van de regering nog in de ze kabinetsperiode zal loskomen. Lubbers gaat er van uit dat het WD-initiatief er eerder zal zijn dan het kabinetsvoorstel. Dat kan dan vergeleken worden met de ei gen inspanningen van het kabinet, aldus Lubbers. In de discussie over anti-discri minatiewetgeving staat de positie van homoseksuelen min of meer centraal. Het CDA vindt, dat con fessionele scholen homoseksuele leerkrachten eventueel moeten kunnen weren. Het beroept zich daarbij op de vrijheid van onder wijs. PvdA ep WD bestrijden dit en dat was een van de redenen waarom het kabinet er niet in slaagde dezer dagen met een wet gelijke behandeling te komen. UTRECHT (ANP) - Bij een onderzoek onder leden van een particuliere schietvereniging in Amsterdam zijn (te) hoge loödgehalten in het bloed van de schutters gevonden. Dit meldt de Amsterdamse GGD-arts J.H. van Wijnen in het Tijdschrift voor Sociale Gezondheidszorg. Voor de test werden 17 vrouwen en 31 mannen met de langste verblijfsduur op de' schietbaan geselecteerd. Bij tien leden werd in het bloed een verhoogd loodgehalte aangetroffen en bij zeven van hen was dat zelfs hoger dan de door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) geadviseerde bovengrens. Deze zeven kregen de raad, het schieten enkele maanden te staken. MUNSTER - IJsje eten in het zon netje. Dat was gisteren de belang rijkste bezigheid van de Neder landse soldaten tijdens een legeroe- fening in de omgeving van de West- duitse stad Munster. De oefening, die wordt gehouden tot en met 11 oktober, is een onderdeel van een serie herfstoefeningen binnen de NAVO onder de verzamelnaam Autumn Forge. (foto ANP) gedaan, ontruimden ongeveer twintig parketwachten in uniform en in burger de publieke tribune. Op dat moment werd éen bom metje in de publieksruimte, aan grenzend aan de publieke tribune, gegooid. Er ontstond alleen waterschade. De zitting werd voortgezet zonder publiek. Later verrichtte de politie buiten nog een arrestatie. De zaak die de politierechter behandelde, had te maken met de ontruiming van het kraakpand Singel 114 in Amsterdam, vorig najaar. Op 21 november werd een jongeman be recht die nog steeds in hechtenis zit. Tijdens die rechtszitting kwam het tot ongeregeldheden, waarvoor gisteren vier mensen terecht moes ten staan. NEEDE (GPD) - Als het aan bur gemeester Veenvliet (63) van het Achterhoekse Neede ligt komt er een premie op het krijgen van kin deren. Neede's eerste burger, zelf vader van zes kinderen, ziet dat als de enige oplossing om de dreigen de vergrijzing van kleine gemeen ten tegen te gaan. Zijn eigen gemeente is door het Streekplan Oost-Gelderland aan banden gelegd en kan nauwelijks meer groeien. Het inwonertal van Neede (ongeveer 11.000) zal zich de eerst komende 15 jaar vermoede lijk stabiliseren. De plaatselijke woningmarkt is vrijwel ingestort, omdat er nauwelijks behoefte is aan eengezinswoningen. Het enige redmiddel is volgens de burge meester grotere gezinnen, waar door voorzieningen als scholen, be houden kunnen blijven. Veenvliet deed zijn suggestie tij dens een persconferentie over de gemeentelijke begroting voor 1986. Hij zal het idee overigens niet gaan propageren bij zijn eigen partij, de PvdA. „Daar reageert men altijd veel te emotioneel op dit soort voorstellen", aldus Veenvliet. Een beeld over de toekomstige premie heeft hij wel: 5000 gulden voor het eerste kind, 7500 gulden voor het tweede en 10 mille voor het derde kind. DEN HAAG/BLOEMENDAAL (ANP/GPD) - De gemeente Den- Haag houdt met ingang van okto ber elke eerste donderdag van de maand een veiligheidsspreekuur op het stadhuis. Haagse burgers kunnen daar terecht met vragen, wensen of klachten over de veilig heid op straat. Het gemeentebestuur wil met het spreekuur vooral het gevoel van onveiligheid bij de Hagenaars wegnemen en eventueel de nodige maatregelen treffen. Het gaat niet om de veiligheid in het verkeer, daarvoor heeft de gemeente al een verkeersspreekuur, elke laatste dinsdag van de maand. Het veiligheidsspreekuur is, voorlopig voor een jaar, ingesteld op voorstel van de WD-fractie in de gemeenteraad. De gemeente Bloemendaal komt met een ander initiatief: een 'van- dalisme-telefoonlijn'. Met deze lijn hoopt de gemeente meer inzicht te krijgen in de vorm en het aantal vernielingen in de Noordhollandse gemeente. Slachtoffers van vernie lingen kunnen via een dag en nacht bereikbaar vandalisme-num- mer hun ervaringen doorgeven. Niet alleen vernielingen en beklad dingen kunnen - desgewenst ano niem - worden gemeld, ook het signaleren van vervuiling is moge lijk via deze lijn naar het politiebu reau. DEN HAAG - Prins Bernhard opende gisteren in Den Haag het nieuwe Postmuseum. De voorgevel van het gebouw was als postpakket ingepakt. De prins onthulde de in gang door aan een touw te trekken. (fOto ANP) BERGBEKLIMMERS (AP) - Een Nederlandse expeditie die de 7.678 hoge berg de Makalu II in het oos ten van Nepal wil bedwingen, heeft op 25 september een basis kamp op 5.400 meter hoogte inge richt, aldus een gisteren ontvangen bericht van de bergbeklimmers. De expeditie heeft tien leden en wordt geleid door de 30-jarige foto graaf Ronald Naar uit Den Haag. DEN HAAG (GPD) - De PvdA is er gisteren niet in geslaagd openin gen te vinden in de discussie over de met de Verenigde Staten af te sluiten overeenkomst waarin de plaatsing van kruisraketten wordt geregeld. De brief die het kabinet- Lubbers daarover gisteren aan de Tweede Kamer stuurde, wordt on dersteund door CDA en WD. Zij voelden gisteren niets voor een PvdA-voorstel om het debat over deze brief te laten plaatsvinden in de week van 1 november, wanneer het kabinet geacht wordt de defini tieve beslissing over plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland té nemen. CDA en WD willen, zo bleek .gisteren tijdens een vergadering van de kamercommissies van de fensie, binnen- en buitenlandse za ken, dat de Kamer vóór 1 novem ber instemt met de hoofdlijnen van het verdrag zoals die zijn uiteenge zet in de brief van het kabinet. „Zo is dat nu eenmaal afgesproken bij het kruisraketbesluit dat 1 juni vo rig jaar is genomen", aldus CDA- woordvoerder Frinking. Inzet van het debat, dat nu zal worden gevoerd in de week van 21 oktober, wordt de vraag of Neder land voldoende nationale beslis singsbevoegdheid heeft om een eventuele inzet van kruisraketten' te verhinderen. Volgens de PvdA is dat niet het geval. De plaatsing van kruisraketten is daarom on grondwettig, menen de sociaal-de mocraten. Daarom zou de wet die de met de VS af te sluiten overeen komst moet bekrachtigen, met tweederde meerderheid door de Kamer moeten worden goedge keurd. Het kabinet, gesteund door WD en CDA, meent dat de bestaande NAVO-overlegprocedures vol doende Nederlandse invloed ga randeren. Het uitdrukkelijk ver melden van die procedures in het 'kruisraketverdrag' geeft de Neder landse positie nog eens extra ge wicht. Er kan over de overeen komst dus met enkelvoudige meerderheid worden beslist, aldus kabinet, gesteund door de rege ringspartijen en een advies van de Raad van State. 'Haastige spoed' De PvdA'er Klaas de Vries vindt, dat 'de haastige spoed' die CDA en WD met de overeenkomst zouden betrachten in strijd is met 'een zorgvuldige en zuivere grondwet telijke discussie'. Aan de andere kant is hij het er niet mee eens, dat de eensgezinde opstelling van de beide regeringspartijen van het ko mende debat 'een gelopen koers' zou maken. „Het zal me een zorg zijn hoe CDA en VVD met deze kwestie omspringen. Het gaat mij er niet om, zoals Lubbers zegt, dat de plaatsing loepzuiver moet passen in de NAVO-procedures. Die sta tionering moet piekfijn en loepzui ver passen in onze grondwet", al dus De Vries. De PvdA, bewust van het feit dat het plaatsingsbesluit per 1 novem ber niet meer tegen is te houden, probeert de 'verdragsdiscussie' zo dicht mogelijk naar de verkiezin gen van volgend jaar mei te schui ven. De discussie over de vraag of een tweederde meerderheid in de Kamer nodig is zal daarom pas goed losbarsten, wanneer het kabi net de definitieve tekst van de overeenkomst en de bijbehorende goedkeuringswet eind dit jaar naar de Kamer stuurt. CDA-defensiespecialist Frinking meent dat de PvdA ophef over niets maakt. „De plaatsing van kruisraketten is evenmin in strijd met de grondwet als het NAVO-lid- maatschap of de Nederlandse kernwapentaken in het bondge nootschap. Die discussie is zin loos", aldus Frinking. NAV O-commando Niettemin wil het CDA nog na dere uitleg van het kabinet, bij voorbeeld over de vraag i nu precies de Nederlandse troepen onder NAVO-commando komen te staan bij een uitbrekend conflict -tussen Oost en West (en Nederland dus nationale zeggenschap ovër militairen en materieel prijsgeeft). Maar de CDA'er meent, dat dit soort vragen uitstekend kunnen worden opgelost in het debat en het schriftelijke vraag- en ant woordspel dat er de komende we ken aan voorafgaat. Frinking bestrijdt ook, dat het meningsverschil over de presena- tie van de overeenkomst tussen de ministers Van den Broek en De Ruiter zo hoog is opgelopen als in sommige politieke kringen in Den •Haag wordt gesuggereerd. „Dat wordt om politieke redenen opge blazen", aldus Frinking. Hoewel een recente opiniepei ling aantoonde dat 40 procent van de CDA-kiezers vindt dat een nieuw kabinet de beslissingen over verdrag en plaatsing van kruisra ketten zou moeten kunnén terug draaien, is Frinking niet bezorgd over het effect van de grondwets discussie op de publieke opinie. „Het geloof in die discussie is, als je de pers volgt, toch volledig zoek", zo stelt hij vast.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5