LEIPSCH DAGBLAD De Koning botst met PvdA/VVD 'Sociale plannen leiden voor velen tot armoede' Top Mossadwerd t>p Cyprus gedood' »a en kleinzoon nog in leven Goedhart Bouwhuis Amsterdamse raad: groen licht Spelen Nieuwe trendvolgerswet wankelt De gezondheids- zorg vindt dagelijks nieuwe wegen. Raakt uw ziektekostenpolis niet wat achterop? r DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 fNo. 37823 ^ONDEN (AP) - Het vermoeden bestaat dat de drie Israëlische lachtoffers van de Palestijnse gij- leling op Cyprus niet zomaar toe- isten waren, maar top-agenten lan de Israëlische geheime dienst, Se Mossad. De actie werd door Is- faël gewroken met een bombarde nent op het PLO-hoofdkwartier in pjnis. Wat hun functie bij de Mossad kras is onduidelijk. Volgens het in kbu Dabi gevestigde dagblad al-It- ihad gaat het om de onder-direc- eur van de Mossad en diens echt genote en de directeur Europese bperaties van de dienst. Het be licht is echter nog door niemand gevestigd. Ook het Britse dagblad The Dai- y Telegraph meldde vanmorgen pat de drie slachtoffers agenten [varen van de Israëlische geheime lienst. Aanvankelijk meldde de int dat de neergeschoten vrouw liet Esther Palzur is, maar top- igente Sylvia Rafael. Dit bericht 3rd in latere edities van de krant ischrapt, omdat Sylvia Rafael in leven blijkt en in Noorwe- woont. De wraakactie van Israël is in de Veiligheidsraad fel gekritiseerd. Of de raad uiteindelijk unaniem tot een afkeuring zal komen, hangt af van het stemgedrag van de VS. President Reagan noemde de actie aanvankelijk 'legitiem', maar ver anderde dat later in 'begrijpelijk'. Dit onder druk van zijn minister van buitenlandse zaken Shultz, die het niet eens was met Reagans in de Arabische wereld fel gekriti seerde steun aan Israël. (Zie ook pagina 7) Rock Hudson. 24 PAGINA'S De filmacteur Rock Hud son is gisteren in zijn wo ning in Beverly Hills op 59-jarige leeftijd aan aids overleden. PAGINA 23 Honderden vrijwilligers helpen een 9-jarig gehan dicapt jongetje. PAGINA 5 Gorbatsjov (op bezoek in Parijs) en Mitterrand wij zen 'Star Wars' af. Twee ontgoochelde coaches gisteravond laat. Ab F af ié (links) zag zijn illusies in rook opgaan: Feyenoord ondanks winst op Sp.Lissabon uitge schakeld. En Johan Cruijff (rechts) keek als hij het niet kon geloven: ook zijn Ajax haalde - tegen Porto - de tweede ronde van de Europa Cup niet. FC Utrecht evenmin, alleen PSV (gemakkelijk) en Sparta (na strafschoppen) kwamen een ronde verder. (foto anp) Volgens de Bouwbond FNV is het beroep van stratenmaker nog veel te België heeft na een jaar nog nauwelijks greep op het terrorisme. [STERDAM (ANP) - De meer- ran de Amsterdamse ge- iteraad heeft gisteravond het icht op groen gezet voor de kandi- laatstelling voor de Olympische .pelen van 1992. Dit ondanks de lanciële risico's die volgens alle acties nog aan het gigantische iroject kleven. Alleen de PSP-fractie (3 zetels) fen de PPR (1 zetel) stemden tegen. pSP-woordvoerder Kohier noem de het 'een stap in het duister', fnaar volgens wethouder Walraven [sport) 'spreekt hieruit zelfvertrou wen, moed en durf om Amsterdam ban de wereld te presenteren als Olympische stad'. I De raad beperkte de financiële garantie wel tot maximaal 25 mil joen gulden. Van het rijk wordt een garantie van 225 miljoen gevraagd; net kabinet zal daar binnenkort een beslissing over nemen. I Het bedrijfsleven zal voor even tueel tegenvallers moet opdraaien, pe kosten voor de veiligheids maatregelen tijdens de Spelen zijn geraamd op 180 miljoen gulden. Vooraanstaande Nederlanders waarschuwen: DEN HAAG (ANP) - De ka- )inetsplannen met de socia- e zekerheid betekenen een De groep 'Bescherming en ver nieuwing sociale zekerheid' is deze zomer opgericht. In de groep zitten in totaal 18 vooraanstaande figuren undamentele aantasting die op de een of andere manier zijn /an onze sociale wetgeving, betrokken bij de sociale zekerheid. Tot de leden behoren onder ande- ook op de haast mr. de Gaay Fortman c H. van Leeuwen en prof. dr. H.M. de Lange van de Raad van Kerken. De groep heeft niet alleen forse kritiek op de plannen zelf maar parlementariërs dr. Faber, prof. prof. dr. Veldkamp, oud-n Jlt zegt een groep vooraan- ter van sociale zaken en volksge- staande Nederlanders Fort- zondheid, oud-vice-voorzitter H. man, in een brief aan de 5™Jf_van de FNV' de oud-CDAr fweede Kamer. Volgens de groep wordt de verze- ceringsgedachte vrijwel losgela- en. Veel uitkeringsgerechtigden zullen snel op het sociaal mini mum belanden. Grote groepen uit keringsgerechtigden kunnen nu al nauwelijks rondkomen en de door iet kabinet beoogde plannen zul- en voor velen armoede betekenen, meent de groep. het kabi- Koeler Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur rond 13 graden, j middagtemperatuur ongeveer 18 gra- den. Matige zuidenwind, aan de kust I en op het IJsselmeer krachtig. J De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: nu en dan regen en vanaf zondag meer zon. Middagtempe ratuur rond 18 graden. 4 oktober 1985 Zon op: 06.46 uur, zon onder: 18.11 uur Maan op: 20.08 uur, maan onder: 12.48 uur 01.48 en 14.02 u net de stelselwijziging wil ren. Voor een zorgvuldige behan deling is veel meer tijd nodig. De problemen rond de relatief veel eenvoudiger wetgeving over voor deurdelers en tweeverdieners mo gen een waarschuwing zijn, aldus de groep. In de brief wordt er bij de Kamer op aangedrongen dit parlementai re jaar geen overhaaste en diep in grijpende besluiten te nemen over de sociale zekerheid waarbij het welzijn van velen in het geding is. LEIDEN - Een doordringende vislucht domineerde vanoch tend De Waag, waar de wach tenden geduldig in de rij ston den van de Boommarkt tot de Aalmarkt, voor de traditionele uitreiking van haring en witte brood. Ongeveer 16.000 Leide- naars begonnen aldus, begeleid door een vrolijk muziekje, de viering van heidens ontzet. Het officiële startsein kwam, zoals gebruikelijk, voor reke ning van burgemeester Goe- koop. Dit keer werd hij verge zeld door de ambassadeurs Martin von der Gablentz van West-Duitsland en Abdul-Aziz Al-Duwaisan van Koeweit en staatssecretaris Ploeg van vis serij, de man die mede bepaalt hoeveel haring er mag worden gevangen. De Koeweitse am bassadeur vond de door de Geu zen uitgereikte spijzen 'deli cious'. Een kort moment van huldi ging was er voor de beminnelij ke Katwijker Cees van der Plas, die al 25 jaar het 3 okto- ber-voedsel uitdeelt. Die zich daarna weer onverdroten stort te op de uitreiking van de nog nauwelijks geslonken voorraad van 43.000 haringen. Op de foto v.l.n.r. de West- duitse ambassadeur, staatsse cretaris Ploeg en een van de ha- ringuitdelende dames. (foto Holvast) DEN HAAG (GPD/ANP) - Werknemers van omroepen, ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen zullen geen trend volger worden en dus niet de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren automatisch volgen. Een meerderheid van PvdA, WD en D'66 in de Tweede Kamer zal dit minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) in elk geval afdwingen. Het is nog niet duidelijk of het personeel van de Nederland se Spoorwegen en van de onderzoeksorganisatie TNO trendvolger zal blijven. De Koning bleef gisteravond in de Kamer weigeren zijn voorstel voor een nieuwe, definitieve trendvol gerswet in te trekken. Door die wet zou het aantal trendvolgers wor den uitgebreid en zou de huidige tijdelijke wet, die tot nu toe elk jaar is verlengd, verdwijnen. De WD diende eerder deze week met steun van PvdA en D'66 een wijzigings voorstel in om vijf groepen uit te zonderen van het trenjlvolgersbe- stand. Daartoe behoort ook het personeel van de NS en van TNO, dat nu nog onder de tijdelijke trendvolgerswet valt. Ondanks zijn weigerachtige hou ding in de Kamer liet de minister gisteravond na afloop van het de bat weten dat het voor hem nog niet vaststaat of de nieuwe, defini tieve wet er nu komt. Hij gaat niet akkoord met het voorstel van de WD, omdat hij dat te duur vindt. De Koning gaat er van uit, dat elke instelling die wordt betaald met subsidies of premies, onder de trendvolgerswet moet vallen. De bewindsman zal nu gaan overleggen met de indiener van het wijzigingsvoorstel, de WD'er De Korte. Mocht dat te weinig opleve ren, dan overweegt hij zijn voorstel voor de nieuwe wet in te trekken en de oude, tijdelijke wet arbeids voorwaarden collectieve sector te laten doorlopen. Personeel van de omroepen, ziekenfondsen en be drijfsverenigingen zou dan geen trendvolger worden. Werknemers van de NS en van TNO zouden in dat geval gewoon trendvolger blij ven. Op 22 oktober wordt in de Ka mer over het wetsvoorstel ge stemd. Werkgevers en vakbonden heb ben steeds geprotesteerd tegen po- Flitsende ruzie HILVERSUM (GPD) - De NOS ligt overhoop met de VARA, om dat gisteravond in 'Achter het Nieuws' rechtstreekse flitsen te zien waren van Ajax-FC Porto vóór de uitzendingvan Studio Sport be gon. De VARA beroept zich op vrije nieuwsgaring. Voor de NOS kwam de uitzen ding uiterst ongelegen omdat de onderhandelingen tussen de KNVB, NOS en Filmnet over het uitzenden van voetbal in een pat stelling verkeren. gingen van achtereenvolgende mi nisters van sociale zaken om de werknemers van omroepen, zie kenfondsen en bedrijfsverenigin gen trendvolger te maken. Zij vin den, dat zij net als by het particu liere bedrijfsleven in vrijheid moe ten kunnen onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden zonder be moeienis van de overheid. WD'er De Korte, die een beetje geschrokken reageerde op de uit spraken van de minister, liet gister avond weten, dat zijn partij wel zou kunnen instemmen met intrekking van De Konings wetsvoorstel, om dat er dan wordt gezocht naar een betere regelgeving. Drie Nederlanders gedood Turks busongeluk ANKARA (ANP) - Drie Nederlan- ders, twee Duitsers'en een Oosten rijker zijn in Turkije bij een buson geluk om het leven gekomen. Ver scheidene andere passagiers raak ten gewond. De Nederlanders maakten een rondreis door Oost- Anatolië. De bus raakte door nog •onbekende oorzaak van de weg. Politie laat auto NAVO opblazen ROME (AP) - Sinds de Israëli sche aanslag in Tunis zijn ook in Rome de veiligheidsmaatre gelen verscherpt. Vandaar dat een NAVO-generaal de num merplaten van zijn auto liet ver anderen, om niet op te vallen. En vandaar ook dat de politie een verdachte auto met valse nummerplaten .opblies, uit angst dat de wagen explosie ven bevatte. Die verdachte auto bleek van de behoedzame ge neraal. Het incident deed zich voor op het Romeinse vliegveld Leo nardo da Vinei, waar de aan dacht van de politie werd ge trokken door ,een 'verdachte' auto, die voor een vertrektermi- nal stond geparkeerd en by na der onderzoek het nummer bord van een andere auto bleek te dragen. Om geen enkel risico te ne men, werd besloten de auto op explosieven te onderzoeken. Leden van de explosieven- dienst bliezen daartoe de ge pantserde deuren op. De gene raal, die door zijn chauffeur naar een vliegtuig met bestem ming Verenigde Staten was ge bracht, was op het moment van de explosie al veilig in de lucht. Redding in puinhopen race tegen de tijd Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21.00 i MEXICO-STAD (GPD) - Mexico wacht vol span ning af of reddingsploe gen nog kans zien om een negenjarig jongetje en zijn opa van onder het puin te bevrijden. De jongen er zijn opa zitten nu al veertien dagen on der de brokstukken ge vangen. .Gisterochtend werden de eerste levensseinen ontdekt in de ruines in een arme wijk nabij het centrum van Mexico- Stad. Het jongetje was amper één dag vóór de aardbeving van donder dag 19 september met zijn vader in Mexico- Stad aangekomen om zijn opa te bezoeken. Oorspronkelijk dacht men dat alleen de jon gen, Luis Ramon Nava- ratte, nog in leven was. Hij werd gisteren al ge lokaliseerd dank zij de vasthoudendheid van zijn vader, die de vrij willige reddingswerkers wist over te halen om lange tijd op dezelfde plaats te graven. Inmid dels heeft men kans ge zien om een uiterst ge voelige microfoon in de buurt van het „holletje" te krijgen. Volgens het jongetje is ook zijn opa nog in leven. Opa, Luis Maldonado Ruiz, is een suikerpa tiënt. Artsen verwach ten daarom dat hij zich in coma bevindt. De jon gen roept sinds de mi crofoon is geïnstalleerd om spoed en vraagt om water. Eerder had men met Luis Ramon gecom municeerd via een luid spreker. Men vroeg hem één keer te kloppen bij een positief antwoord en twee keer bij een nega tief. Op die manier kwa men de reddingswerkers erachter dat de jongen zich in redelijk goede staat bevond. Vannacht om twaalf uur plaatselijke tijd, ze ven uur 's ochtends in Nederland, waren de reddingswerkers nog zo'n vijf meter van de schuilplaats van de jon gen en zijn opa verwij derd. Ze liggen nog on der tonnen beton en staal begraven. Experts menen dat de twee slachtoffers een soort van nest hebben weten te maken van kle ren uit de textielfabriek die bij de aardbeving van 19 september boven op het vier verdiepingen tellende oude gebouw viel. Luis Ramon en zijn opa bevonden zich op de eerste verdieping, maar deze is door de klap op het niveau van de kelder beland. Artsen beweren dat de jongen het onder de huidige omstandighe den minstens twintig dagen zou kunnen uit houden mits hij genoeg water heeft. Wil men opa kunnen redden, dan is er echter haast geboden. Sinds afgelopen zon dag waren geen levende mensen meer aangetrof fen. Hoe modern is uw ziektekostenpolis? De Kruis- Polis van Zilveren Kruis VGCN volgt de medische ontwikkelingen op de voet en is daarom altijd bij de tijd. Zilveren Kruis VGCN werkt bovendien rechtstreeks en zonder winstoogpierk, dus 'n stuk voordeliger. Bel onsgratis voor informatie: 06 - 0444. Of stuur de coupon in. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Plaats: Naam: Adres: Postcode: Telefoonnr.: Geboortedatum man: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: M/DV Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer 1, 2200 VB NOORD WIJK, geen postzegel. ir ZilverenKruisVGCN verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1