Feyenoord ruziet na uitschakeling Zure (H)a Snoddy als Snoodaard Been botst met Fafié Sparta zorgt voor klein wonder y -o:i Supporters Glasgow R. in arrest UEFA beslist over deelname van Engelsen Aston Villa wil superliga Rood voor Gullit DONDERDAG 3 OKTOBER 198o SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM - Mario Been vond dat hij na de wedstrijd het zwaarst was getackeld. De middenvelder van Feyenoord, die tijdens het treffen met Sporting Lissabon meer had uitgedeeld dan geïncasseerd en de hardheid als „normaal" had ervaren, voelde zich na afloop van de chaotische en wilde partij pas echt gepakt. Dat kwam niet eens zozeer door de uitschakeling waar hij met zijn ploeg tegenaan was gebotst (de 2-1 winst in de Kuip was niet toereikend om de 3-1 nederlaag van Lissabon uit te gummen), maar meer door het verbale vervolg. De uitspraken van trainer Ab Fafié vielen volledig verkeerd bij de jonge spelbepaler, die de opmerkingen die zijn coach over hem had gemaakt als „maf en onzinnig" kwalificeerde. „Op het middenveld hebben we de slag verloren", zo had Fafié kei hard vastgesteld in zijn nabeschou wing van de UEFA-Cupretum in de Kuip, die „door onze onmacht uitliep op een ordinaire slachtpar tij". „Daar was Sporting een maat te groot en dat druk ik het nog zacht uit. Vooral bij Sörensen en Been ging het mis. Been heeft echt van alles geflikt om een goede wedstrijd te spelen, maar schoot toch tekort. Dat zegt genoeg". Geconfronteerd met dat kriti sche waarde-oordeel ging het on derwerp van gesprek volkomen door het lint. „Wat een onzin", riep Been uit in de catacomben van het stadion. „Sporting was helemaal geen maat te groot, we hebben ge woon gefaald in de afwerking. Als we de kansen hadden benut, waren we nu niet uitgeschakeld geweest. Daaraan heeft het gelegen, maar het is typisch Fafié om met dat soort opmerkingen te komen. Hij moet me altijd hebben. Moet ik dan alles alleen doen met mijn 21 jaar tegen tegenstanders van 32? Dat vind ik nou echt "maf als je zoiets zegt en dat zal ik hem vertel len ook". Gevolgen Het was bijna niet meer nodig, want juist op dat moment kwam Fafié langs en Been brieste zo hard dat zijn trainer het ongetwijfeld moet hebben opgevangen. Ook als hij het niet heeft verstaan krijgt het verloren dubbelspel met Sporting hoe dan ook een vervolg, dat wei eens ver reikende consequenties kan hebben. De lichte irritatie die al heerste in de Kuip, is door de uitschakeling ongetwijfeld aangewakkerd. Vori ge week al moest Fafié op het matje komen bij de technische commissie. De bestuursleden die daarvan deel uitmaken gaven hem te verstaan dat hij op korte termijn 'meer kansen moet geven aan jeugdspelers. Fafié, die zelf sprak van „een normale werkbespre king", hield de boot af - maar het niet toereikende resultaat van gis teravond zal hem bepaald niet in dank worden afgenomen, terwijl ook de stellingname van Been veelbetekend kan zijn. Thijs Libregts kon vorig jaar ver trekken na het deficiet tegen Pana- thinaikos en Fafié weigert voorals nog dan wel te geloven dat het ook hem zo zal vergaan, maar zijn posi tie is er door al die zaken beslist niet sterker op geworden. „Als ik een bijl in mijn nek heb, dan voel ik 'm niet", merkte hij zelf op. „Ik kan niet meer uit deze ploeg halen dan er in zit". Nationaal is dat misschien vol doende („We gaan zondag heel monter naar Amsterdam, want daar is de klap misschien nog wel harder aangekomen"), internatio naal is het lang niet genoeg. Het bleek duidelijk in de twee wedstrij den tegen de veel getructer Portu gezen. Voor alles ontbrak bij Feye noord de rust om het karwei op te bouwen en af te maken. „We mis ten de kwaliteit, want kwaliteit is ook rust bewaren" stipte Fafié fijn tjes aan. Dat kon zijn ploeg gisteravond nooit. Natuurlijk, daarbij speelden ook andere zaken een rol. De dra matisch slechte leiding van de Bul gaar Dotchev bijvoorbeeld, die zo tolerant optrad dat het een wonder was dat de wild-west partij niet nog meer uit de hand liep dan nu al het geval was. In de slotfase schop ten de Rotterdamse en de provoce rend tijdrekkende Portugese voet- Omgeven door Sporting-spelers tikt Mario Been al vallend de bal i Feyenoord. bailers (Jordao) werkelijk naar al les wat maar bewoog. Het tegen spel was bovendien ook gedurfder dan was verwacht. Sporting kroop niet in de schulp, maar joeg al in een vroeg stadium op de tegen stander, via de spitsen Jordao en Fernandes. Verward Dat verwarde Feyenoord zoda nig dat het team vrijwel geen mo ment greep op de wedstrijd kon krijgen. In de enige periode dat dat laatste man Molenaar. De vervan ger van Nielsen die toch nog teveel last had van zijn blessure, kon dan ook nimmer als aanspeelpunt die nen. Been was op het middenveld bovendien niet bereikbaar met de ervaren Sousa constant 'in zijn rug', zodat doelman Hiele eigenlijk niets anders overbleef dan elke bal ver naar voren te pegelen. „En dat kon wel in de tijd van Houtman, maar nu hebben we daar de spitsen niet meer voor", aldus Molenaar. De lange speelwijze was dan ook leek te gebeuren, na de pauze bij geheel tegen de afspraken een 1-0 stand (goal van Eriksen), 2 konden geen andere op sloeg Litos toe met zijn gelijkma- lossing vinden", moest de laatste ker en na de 1-1 werden een 'paar man eerlijk bekennen. „Omdat nie- riante mogelijkheden verkwan- mand de bal goed aannam, kon ik seld. En wie die laat liggen zoals ook niet inschuiven. Dat lukte Eriksen, maakt zichzelf kansloos. r één keer in de eerste helft e Dat was Feyenoord in feite de ge- daar kwam direct die goal uit hele wedstrijd en letterlijk gold dat voort". Die treffer van de 45ste r de eerste helft. Daarin van opbouw geen enkele sprake omdat de Rotterdammers geen nuut stimuleerde Feyenoord op verkeerde manier. Hoewel Fa de pauze zijn voetballers 3 middel konden vinden tegen het ongeveer smeekte de rust te bewa- jagen van Jordao en Fernandes op ren, zochten ze daarna wild de aan- HAMBURG (GPD) - Pas ver na middernacht ontwaakte Sparta uit de roes die de eliminatie van de Hamburger SV teweeg had ge bracht. Terwijl de Europese top club van weleer zijn wonden likte en duur betaalde vedetten als Kaltz, Jakobs en Stein met de staart tussen de benen het Volks parkstadion verlieten, laafden de semiprofs uit Rotterdam-West zich aan de nooit voor mogelijk gehou den voetbalstunt die zij op hun ge weten hadden. Dronken van vreugde stortte iedereen die maar iets met Sparta van doen had zich in eikaars armen. Of het nou een speler, een bestuurslid of een sup porter was. Als eerste keerde Theo Vonk te rug in de realiteit. Hij vroeg zich verbaasd af waaraan Sparta dit voetbalwonder te danken had. „Na die tweede goal", verwoordde hij de realiteit van het meeslepende voetbalgevecht, „gaf ik geen cent meer voor onze kansen, en rekende ik niet eens meer op een verlen ging". Maar wonder boven wonder doorstond Sparta de tweede speel- helft en zag het zowaar kans de ver lenging zonder kleerscheuren door te komen. Wankelend, bijna voortdurend balancerend op de rand van de af grond, werd de aangeslagen bok ser gered door de gong. De routine van de Hamburger SV en de klasse van Uli Stein, de reservedoelman van het Westduitse elftal, zou de thuisclub alsnog moeten redden. Het drama voor HSV werd echter compleet toen Michael Schroder als twaalfde in de rij vanaf elf me ter niet zuiver genoeg richtte, en de bal via de vingertoppen van Bas van Noortwijk en de paal weer het veld insprong. Via strafschoppen had Sparta alsnog de tweede ronde bereikt, nadat beide ploegen elkaar in 210 minuten voetbal in even wicht (2-2) hadden gehouden. Handgemeen Op slag waren Theo Vonk en de zijnen vergeten welk onheil Robin Schmidt negen minuten na rust had aangericht. In een zoveelste poging om tijd te rekken liet de hy pernerveuze Spartaan zich aan de zijlijn verleiden tot een handge meen met Schroder. Doordat Van der Weel pal daarvoor al een zelfde kunstje had geflikt, achtte arbiter Petrovic het terecht nodig om in te grijpen. Zonder pardon slingerde de tegenover Sparta wel erg lank moedige rechtspreker uit Joego slavië beide spelers op de bon. Voor Schmidt, die eerder al na drie minuten het geel had gezien, bete kende dat het einde van de wed strijd. „En daarmee kregen we een ko pie van de eerste wedstrijd in Rot terdam", bromde Ernst Happel na afloop, toen Plessers hetzelfde overkwam. Met dat verschil dat de Hamburgers SV toen weliswaar twee tegentreffers moest incasse ren, maar desondanks redelijk op de been bleef. Dat gold gister avond zeker niet voor Sparta. Het (foor Vonk zorgvuldig uitgekiende concept, dat tot dan perfect had ge werkt, klopte ineens niet meer, en daardoor stortte Sparta langzaam maar zeker in elkaar. Tot verbijste ring van Happel slaagde zijn ploeg er echter slechts twee keer in (Schroder en Von Heesen) om het Spartaanse bolwerk te slopen. „Evenals in Rotterdam", sprak de door de wol geverfde Oostenrij ker op norse toon, „hebben we ge noeg kansen gehad. Maar als je zelfs vanaf de penaltystip drie keer faalt, moet je nergens meer over praten". Die constatering sloeg echter op de periode na het vertrek van Schmidt. In het kleine uur daarvoor had Sparta de zaken ver dedigend uitstekend voor elkaar. Niet in het minst door de inbreng van Louis van Gaal. In de rug ge dekt door Andriessen en Wijnberg, bij wie de spitsen McGhee en Gründel stevig aan de ketting la gen, speelde Van Gaal zijn troeven als regelaar van de defensie vak kundig uit, en had hij bovendien in Blind, Eyer en Olde Riekerink be kwame secondanten. „Verdedi gend", prees Van Gaal naderhand de ploeg, „heeft Sparta nog nooit zo sterk gespeeld als vanavond". Joker Behoudens de openingsminuten toen HSV de Rotterdammers links en rechts voorbij vloog, was er voor Sparta ook geen vuiltje aan de lucht. Gemeten naar de kansen had de bezielde formatie uit Rot terdam halverwege ook op voor sprong moeten staan. De vooral op rechts lekkende defensie van de Duitsers had bij de spaarzame maar goed uitgevoerde counters geen antwoord op het positiespel en de snelheid van Eyer en Diliber- to, die Kaltz regelmatig voor joker zetten. Maar het knappe voorberei dende werk van dit tweetal was niet besteed aan Schmidt die tot Dolle taferelen na afloop in het Volksparkstadion van Hamburger SV beklommen. Hier met 5 Piet Wijnberg en met 7 Louis van Gaal. twee keer toe alleen voor Stein ver scheen. De eerste keer kon de HSV-doelman het schot nog tot hoekschop ombuigen, de tweede keer was de gespannen Spartaan zo vriendelijk om huizenhoog over te knallen in plaats van de bal be heerst in te tikken. Uitblinker Bas van Noortwijltstopt de strafschop van Rolff. De torenhoge favoriet in dit tweegevecht keek daarmee de vroege en financieel rampzalige uitschakeling a raison van een mil joen gulden al vroeg in de ogen. De Hamburgers hadden echter de hulp van Schmidt nodig om het bombardement op de veste van Van Noortwijk pas echt goed in be weging te brengen. De manier waarop dat echter gebeurde ge tuigde van weinig raffinement en vindingrijkheid. Op het midden veld ontbrak een speler van de al lure Magath, die vermoedelijk wel in staat zou zijn geweest om de aanvallen wat beter te stroomlij nen. Het al vroeg verkrampt spe lende HSV zocht nu steeds het hoofd van McGhee, die in de lucht echter nauwelijks potten kon bre ken. Het toeval kwam de thuisclub echter te hulp, toen Kaltz iets meer dan een kwartier voor afloop zijn eerste lage voorzet verzond, die Schroder met succes verlengde. De genadeklap voor Sparta leek toen nog slechts een kwestie van tijd, maar meer dan een doelpunt van Von Heesen leverde het kick- and-rush-voetbal niet op. Sparta probeerde vanaf dat moment te redden wat er nog te redden viel, en keek in de extra speeltijd niet op een overtreding meer of min- Even vaak als Rolff met keiharde afstandsschoten strandde op Van (foto ANP)T Noortwijk, was het aantal keren dat Sparta aan de noodrem trok. Het leverde invaller De Kant en Ol de Riekerink beiden geel op. Maar dat was van ondergeschikt belang voor het dapper strijdende Sparta, dat dertig minuten lang alarmfase 1 hanteerde. Kunststukje Strafschoppèn moesten uitein delijk de winnaar aanwijzen. De Hamburger SV leek op voorhand 'favoriet, maar vergiste zich ander maal deerlijk in de onverzettelijk heid en de veerkracht van de bij toeval tot het Europees bekertoer nooi toegelaten club uit Rotter dam. Zelfs de mislukte trap van Lengkeek kon Sparta niet van de wijs brengen. Terwijl de Hambur ger SV zich op dat moment al win naar waande/evenaarde Bas van Noortwijk tot twee keer toe (Rolff en McGhee) het kunststukje van Uli Stein, die ook nog eens de elf meter van Olde Riekerink zou stoppen. Als twaalfde in de rij was het de beurt aan Schroder, die ech ter tot ontzetting van de 28.000 toe schouwers Sparta tot veler verras sing een ronde verder bracht. Voor de Hamburger SV dat eer der al in de eerste ronde uit het Duitse bekertoernooi werd geknik kerd, rest nu nog slechts de compe titie. Sparta daarentegen zette de traditie voort dat het bijna steevast de eerste ronde overleeft. Slechts één keer lukte dat niet, maar dat is inmiddels al 23 jaar- geleden. val. „Als kippen zonder kop", vol gens Molenaar. „Niemand kan ons verwijten dat we niet gewerkt hebben", keek hij terug, „maar we hadden het rusti ger aan moeten doen. Nu gingen we als gekken naar voren, met als gevolg dat we die tegengoal om de oren kregen. Dat kun je ons wel verwijten: een gebrek aan intelli gentie en overleg". Het was zacht Uitgedrukt, voor wie bijvoorbeeld Stanley Brard dramatisch had zien tobben. Na diens veel te late vervanging door Hoekstra, scoorde Been (die eerder al de paal had geraakt) wel een we reldgoal, maar dat was het enige in dividuele hoogstandje van de tweede helft. De toch al niet zacht zinnige partij verloerderde tegen het einde tot een wild en wanorde lijk gebeuren. Duut: „We gingen zodanig door het lint dat het wel Australisch voetbal leek". Het geheel werd op heel merk waardige wijze besloten. Met een op zijn kniëen om een strafschop smekende Been, die er zeker van was dat een Portugese speler de bal uit het doel had geslagen na zijn vrije trap, omdat doelman Da- mas al op weg naar de kleedkamer was in de gedachte dat Dotchev de wedstrijd had afgefloten. De Bulgaarse arbiter had niets gezien en negeerde Been, die na zijn knieval geen strafschop, maar wel kritiek kreeg. Voor Fafié zal hij niet buigen. „Die uitspraken zitten me dwars en dat krijgt hij nog van me te horen". PAUL DE TOMBE PAMPLONA (ANP/SID) - Acht aanhangers van Glasgow Rangers zijn in Pamplona door de politie in hechtenis genomen. Enige honder den fans zijn met de Rangers mee gereisd voor de UEFA -bekerwed strijd tegen FC Osasuna. In de bin nenstad van Pamplona kwam het tot ongeregeldheden. Dronken voetbalsupporters bekogelden agenten met flessen. De gemeente lijke autoriteiten lieten politiever- sterking aanrukken. De manager van de Rangers, Jock Wallace („Wij hebben al voldoende moeilijkhe den"), had de supporter uitdrukke lijk verzocht thuis te blijven. OSLO (ANP/Reuter) - De UEFA zal op 17 oktober in Wenen beslis sen of Engeland aan de Europese titelstrijd van 1988 mag deelne men. Dit heeft de voorzitter van de Europese voetbalunie, Jacques Georges, woensdag tijdens een persconferentie in Oslo verklaard. Georges: „Een - Europees kam pioenschap zonder Engeland is als Olympische Spelen zonder de Ver enigde Staten of de Sovjetunie. Maar pas in Wenen zullen wij nee of ja zeggen". De eindronde van 1988 wordt in West-Duitsland ge houden. Na het drama in De Heizei van 29 mei werden alle Engelse clubs voor onbepaalde tijd van Eu ropees bekervoetbal uitgesloten. LONDEN (DPA) - Een aantal En gelse topverenigingen wil een Su perliga in het leven roepen. Dat heeft de voorzitter van Aston Villa, Doug Ellis, bevestigd. De praeses van de vroegere Europese beker winnaar heeft zich uitgeroepen tot woordvoerder van een aantal clubs, dat de League wil verlaten. Ellis acht het niet terecht dat een minderheid van goed functione rende verenigingen de rest van de League-clubs (in totaal zijn er 92) indirect subsidieert. Ellis heeft voorgesteld de eerste divisie terug te brengen van 22 tot 18 clubs. Het projèct zou moeten worden gefi nancierd uit opbrengsten van toto, televisierechten en sponsorgelden. EINDHOVEN (ANP) - PSV won van Avenir Beggen, maar verloor van arbiter Snoddy. De Noordierse scheidsrechter toonde zich in het in feite al besliste UEFA-Cuptreffen een rechtspreker, die van een gemakkelijke wedstrijd snel een heel moeilijke kon maken. Nog geen half uur was de ont moeting oud, toen Snoddy tot ieders verbazing bij een Eindhovense hoekschop de nieuwe aanwinst van PSV Ruud Gullit naar de kleedkamer verwees. Hij zou de Lu xemburger Malget opzettelijk een slag hebben toege bracht. Ruud Gullit was verbijsterd. En bleef het. Nadat het voor hem fa taal afgelopen treffen tussen PSV en Avenir Beggen teneinde was, begreep de Eindhovense verdedi ger nog niet waarom Snoddy hem na een half uur spelen de rode kaart gegeven had. „Ik rukte me los bij die corner", zei hij voor de zoveelste maal, „ik spreidde benen en armen en heb inderdaad die Lu xemburger met mijn hand geraakt. Maar van opzet was geen sprake. Die scheidsrechter was allang over de rooie. Hij liep met een vertrok ken gezicht rond en was op van de zenuwen. Ik wist niet wat ik zag toen hij het rood trok. In de rust heeft de ploeg de opdracht gekre gen al zijn beslissingen zonder meer te accepteren en niet te pro testeren". Trainer Jan Reker was op de ge bruikelijke persconferentie na af loop aanmerkelijk korter van stof over het incident. „Iedereen heeft gezien wat die scheidsrechter deed. Oordeel zelf maar". Piet Roomer, de vroegere inter nationale arbiter en waarnemer van de UEFA bij PSV - Avenir: „Ik denk wel wat over dat incident. Maar zeggen doe ik niets. Dat kan ik ook niet in mijn positie als offi cieel waarnemer. Daar moet ieder een begrip voor hebben". Als Gullit al zou hebben gesla gen dan zou dat trouwens een zin loze en uitermate domme overtre ding zijn geweest. Op het moment dat hij werd weggezonden leidde PSV, dat in Luxemburg met twee doelpunten verschil won, al met 2- 0. Avenir kon, gezien de mogelijk heden, een achterstand van vier doelpunten zelfs tegen tien PSV- ers nooit goedmaken. Voor PSV resteerde de zekerheid dat Gullit in de twee wedstrijden van de volgen de ronde aan de kant moet blijven. Arbiter Snoddy liet opnieuw van zich spreken aan het einde van de eerste helft. Avenir kreeg wel een vrije trap toen Krings vlakbij net strafschopgebied van PSV werd neergehaald. Verzorging moest de Luxemburgse spits echter ontbe ren. De Noordier liet het spel door gaan en uiteindelijk hielp, na mi nuten die uitermate lang schenen, doelman Van Breukelen de hin kende Luxemburger achter de doellijn. PSV won uiteindelijk met 4-0. Die score was onbelangrijk. Im mers na de wedstrijd van drie we ken geleden in het Groothertog dom stond al vast dat de Eindhove- naren de tweede ronde van het UE FA Cup-toernooi hadden bereikt. Wat slechts telde was het verlies van Gullit, in verband met Euro pees clubvoetbal in de nabije toe komst. Beide ploegen waren in vergelij king tot de eerste wedstrijd op één plaats gewijzigd. Roland Krecke, toen geblesseerd, nam de plaats in van Catani bij Avenir. Eric Gerets, in Luxemburg niet beschikbaar, omdat hij voor het Belgisch elftal uitkwam en bovendien voor UEFA Cup-voetbal nog een schorsing had, hield Berry van Aerle uit de ploeg. Avenir poogde wederom met de internationals Meunier en Dresch in het centrum de aanvalsdrift van PSV in te dammen. Dat lukte am per een kwartier. Met behulp van doelman Koch, die een voorzet van Gullit niet juist behandelde, gaf McDonald de Eindhovenaren de leiding. Koch, die in Luxemburg schuld had aan de tweede treffer van PSV, ging ook niet geheel vrij uit bij het tweede doelpunt van de Brabanders. Op een voorzet van Van der Gijp volgde een inzet van Thoresen. Via de benen van Koch schoot de Noorse international raak. Daarna was eigenlijk alleen nog interessant waarop PSV in het kat-en-muis-spelletje zou uitko men. Dankzij Van der Gijp en Tho resen werd het uiteindelijk 4-0. Het resultaat telde amper. f S' had er Gullit niet mee terug.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13