Lot Van Doorne in handen Subaru Kansen Unilever op Vicks zijn verkeken Intergraph naar Nijmegen Netherlines neemt vlucht 'Groei economie onvoldoende' Schadeclaim zou einde betekenen Staatslening met rente van 6,75 procent Afbetaling schuldenlast van Mexico uitgesteld Telefonische informatie belastingen permanent VS stoppen invoer van Krugerrand In Nigeria economische noodtoestand afgekondigd Fraude met vennootschappen door Kamer verder ingedamd Dagbladpers: ontwerp voor Mediawet is alarmerend WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Er is volgens minister Van Aardenne (economische zaken) goede hoop dat Fiat en het Japanse Fuji Heavy Industries (Subaru) geen schadeclaims zullen indienen bij Van Doorne's Transmissie (VDT) voor het te laat opleveren van de langverbeide en als uniek beschouwde automatische versnellingsbak. DEN HAAG (ANP) - Er komt een tweede staatslening met een rente van 6,75 procent, de laagste op een staatslening sedert 1969. Het mi nisterie van financiën heeft giste ren bekendgemaakt dat op dins dag 8 oktober kan worden inge schreven op de tweede lening 1985 per 1991/95. De storting dient vrij dag 15 november te geschieden. Het bedrag van de lening en de koers van uitgifte worden na de in schrijving vastgesteld volgens het dé eerste "valt op 15 oktober 1991. ten hoogste tien jaar vanaf 15 okto ber 1985. Aflossing geschiedt in vijf jaarlijkse termijnen tendersysteem. De lening heeft c Vervroegde gedeeltelijke of gehele aflossing van de lening is niet toe gestaan. Het is de bedoeling dat de stuk ken van de tweede lening ter beur ze dooreenleverbaar worden met de obligaties van de eerste lening 1985 per 1991/95. De coupondatum van de tweede lening is 15 oktober. De nieuwe lening vormt de acht ste waarvan de opbrengst is be stemd voor dekking van de finan cieringsbehoefte van het rijk in 1985. Die bedraagt naar schatting f 34,6 miljard. De zeven voorgaande openbare staatsleningen hebben dit jaar f 18,75 miljard opgebracht. „Men moet de dag niet prijzen voor het avond is", aldus Van Aardenne, maar de laatste berichten wijzen er op dat „men elkaar nadert". De mogelijkheid van zo'n miljoenen claim, die de doodsteek voor het Tilburgse bedrijf zou betekenen, heeft de Maatschappij voor Indus triële Projecten (MIP) er tot nu toe van weerhouden het aandelenpak- de Neder- veren. ket over te nemen landse staat. Van Aardenne werd daarover gisteren aan de tand gevoeld in de Tweede Kamer. De minister beves tigde dat de auto-fabrikanten Ford, Fiat en Fuji wel het recht hun scha de te verhalen op VDT, indien hej bedrijf niet in staat is de essentiële onderdelen op tijd te leveren. Het knelt bij VDT met name bij de se- rieproduktie van de schakelban den, een soort duwende ketting. De grootste dreiging gaat uit van Fuji, waar al duidelijk sprake is van opgelopen schade. Volgens het oorspronkelijk contract had de au tomatische versnellingsbak al in 1984 moeten zijn geleverd voor de Subaru Justy. Bovendien heeft Fu ji volgens een woordvoerder in Ja pan een speciale fabriek laten bou wen, waar de schakelbanden in de automatische versnellingsbakken zouden worden ingebouwd. Maar die fabriek ligt nu stil door gebrek aan schakelbanden. Van Ford heeft VDT vooralsnog weinig te vrezen. Het Amerikaanse autoconcern heeft inmiddels laten weten het volste vertrouwen te hebben in de ontwikkeling bij Van Doorne en is er tot nu toe geen en kele schade geleden. „Het woord schadeclaim is bij ons nog nooit gevallen", aldus een zegsman. Ford wil de automatische bakken gaan inbouwen in het model Fies- ta, dat in het Spaanse Valencia gaat worden geproduceerd. De woordvoerder wilde niet zeg gen vanaf welk moment in het ont wikkelingsplan VDT de schakel banden aan Ford dient te leveren. VDT zelf gaat er, evenals Van Aar denne, van uit vanaf 1 januari 1986 de schakelband massaal in pro- duktie te hebben en te kunnen le- Behalve doorben aantal manage- ment-problemen heeft Van Doorne's Transmissie ook grote achterstand in de massa-produktie van de versnellingsbak opgelopen door problemen met een van de voormalige aandeelhouders, het Amerikaanse Borg-Wamer con cern. Na lang touwtrekken heeft de Nederlandse overheid toen de aan delen van dit bedrijf opgekocht (door middel van het Financieel In dustrieel Garantiefonds, FIG). Zolang de dreiging van de scha declaims van de afnemers echter boven tafel hangt, wil de MIP, die de aandelen van de overheid zou overnemen, het akkoord niet effec tueren. Fiat en Volvo Car zijn even eens aandeelhouders, waardoor de kans dat deze twee toekomstige af nemers schadeclaims zullen indie nen aanzienlijk kleiner is dan in het geval van Fuji. ROTTERDAM (ANP) - De kansen AMSTELVEEN Prins Clans keek gisteren tijdens de opening van het nieuwe hoofdkantoor van Hewlett Packard Nederland naar de camera van parachutespringer Jan Beumer, die samen met zijn collega Henk f 4 miljard). Al snel liet Ri- Verbeek van het Paracentrum Teuge in Amstelveen uit de lucht kwam vallen om de koninklijke gast de plaquette te overhandigen die bij de opening aan het gebouw werd bevestigd. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De belasting telefoon, via welke vragen over be lastingen kunnen worden gesteld, is sinds gisteren een blijvend on derdeel van de belastingdienst ge worden. Voorlopig zullen tien in formanten op werkdagen van acht tot vijf vragen op het terrein van de inkomstenbelasting, de loonbelas ting en de premieheffing volksver zekeringen. De Belastingtelefoon (06-0543) moet volgens het ministerie van fi nanciën de vraagbaak worden voor de meer algemene vragen op het terrein van de directe belastingen. Niet voor vragen waarbij persoon lijke belastinggegevens moeten worden geraadpleegd die al aan de belastingdienst zijn doorgegeven. Maar in ieder geval wordt een bel ler altijd op weg geholpen en zono dig verteld waar hij of zij met vra gen terecht kan en hoe dat moet gebeuren, aldus het ministerie. Aangiftebiljet De belastingtelefoon werd vrij dag 1 februari 1985 door staatsse cretaris Koning in gebruik gesteld. Gedurende februari en maart werd informatie gegeven ten behoeve van het invullen van het aangifte biljet inkomstenbelasting en over de tweeverdienerswet. Van half ju ni tot 20 juli werd informatie gege ven over de teruggaaf via de zoge noemde voetoverheveling (het niet gebruikte deel van een belasting vrije som by dat van de partner op tellen, die daardoor minder belas ting hoeft te betalen). Van half au gustus tot eind september werd in formatie verstrekt over het fiscale nummer, voor iedereen van 15 en ouder. New York maakte het door Unile- rever^teirte^m1"^" ver begeerde concern vannacht be- lever gesteld te zun' ing te hebben De strijd werd aangebonden met de belangrijk- het inkopen van eigen aandelen, Unilever, het waarvoor ettelijke honderden mil- kend overeenstemming te hebben bereikt met een ste concurrenten wasmiddelen-en voedingsconcern joenen dollars werden vryge- Procter and Gamble. Procter and Gamble betaalt 69 dollar per aandeel. De overeen komst komt neer op ongeveer 1,2 miljard dollar (f 3,6 miljard); Het laatste bod van Unilever was 60 dollar als de top van Richardson- Vicks zou meewerken en 48 dollar als dat niet het geval zou zijn. Hoe wel er geruchten de ronde deden dat Procter and Gamble met Ri- chardson-Vicks in onderhandeling was, kwam het bericht over de fu sie in New York toch als rassing. Procter and Gamble heeft een optie op 4.381.904 gewone aande len. Daarnaast is het concern be reid 6.334.226 aandelen te kopen van de familie Richardson. Dit by elkaar zou het belang van Procter and Gamble in Richardson-Vicks op totaal 48,9 procent brengen. Het enige commentaar dat Unile ver vanochtend kwijt wilde De strijd tussen Unilever en Ri chardson-Vicks ontbrandde op 9 september, toen de Amerikaanse dochter, Unilever United States Ine, een bod uitbracht van 54 dol lar per aandeel, in totaal neerko mend op 1,3 miljard dollar (onge- MEXICO-STAD (AP) - De afbeta ling van 950 miljoen dollar op de buitenlandse schuldenlast van Me xico die zaterdag had moeten plaatsvinden, is uitgesteld, zo heeft dat het concern "de ontstane situa- de regering gisteren bekendge- tie bestudeert' maakt. Mexico heeft na Brazilië de hoogste schuldenlast in de wereld: 96,4 miljard dollar. De uitstel van betaling zal de regering de kans ge ven de kosten van de aardbevings ramp te becijferen 'en de economi sche noodzakelijkheden voor 1986', aldus een verklaring van het ministerie van financiën. Het ministerie heeft ook ver klaard dat de verdere besprekin gen over de schuldenlast 'redelijk voorzichtig zullen zyn gezien onze economische mogelijkheden.' Bin nen een halfjaar zullen een nieuwe datum en nieuwe voorwaarden vastgesteld worden voor de beta ling van de 950 miljoen dollar. In totaal zou Mexico dit jaar meer dan 10 miljard dollar rente moeten be talen over haar schuldenlast. maakt. Van de in totaal 23 miljoen aandelen bezaten de familie Ri chardson en bevriende relaties als werknemers en topfunctionarissen er al 7,3 miljoen. Na het bod van Unilever liep dat aantal snel op, wat de beurskoers in Wall Street omhoog stootte. Ruim een week later verhoogde Unilever het bod tot 56 dollar, maar onder voorwaarde dat Ri chardson-Vicks zou meewerken. Zo niet, dan zouden de aandeel- ver- houders 48 dollar krijgen. Ook dat vond geen genade in de ogen van de Amerikanen, die pre ferente aandelen met extra stem recht in de strijd wierpen. Dit werd hun overigens kort daarna verbo den door de federale rechter in New York. Unilever verhoogde in tussen het bod van 56 dollar naar 60 dollar, nog steeds met als condi tie dat als Richardson-Vicks niet wilde meewerken er slechts 48 dol lar zou worden betaald. Begin deze week kreeg Unilever het groene licht van de Amerikaan se antitrustautoriteiten om aande len Richardson-Vicks te kopen vol gens het laatste bod. Op de effec tenbeurs in New York ging het aandeel gisteren echter van de hand voor 68,5 dollar. Kort Zakelijk Koffie De belangrijkste producenten en consumenten van koffie zijn het vanmorgen na twee weken van moeizame onderhandelingen eens geworden over een nieuw akkoord voor de wereldhandel in koffie. Volgens de directeur van Interna tionale Koffie Organisatie (ICO), Alexandre Beltrao, is het een goed akkoord dat zal bijdragen tot de stabiliteit van de markt. Vannacht werd men het eens over een ex portplafond van 58 miljoen balen van zestig kilo waarmee de prijs binnen de marge van 120 tot 140 WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren bekend gemaakt dat de invoer van de Kruger rand, de Zuidafrikaanse gou den munt, met ingang van vol gende week verboden wordt in de VS. De maatregel maakt deel uit van de beperkte economische sancties die Re^an begin sep tember aankondigde tegen Zuid-Afrika, om het blanke minderheidsbewind van dit land onder druk te zetten een einde te maken aan het apart heidssysteem. Reagan zei dat zijn regering eerst overleg wil de plegen met de handelspart ners van de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). Op 17 september deelde mi nister Van buitenlandse zaken George Shultz de commissie van buitenlandse zaken van de Senaat mee dat het invoerver bod voor de Krugerrand bin nen enkele weken zijn beslag zou krijgen. Behalve tot het invoerverbod besloot Reagan ook tot beper kingen op het verstrekken van bankleningen aan Zuid-Afrika en op de uitvoer van computers en nucleaire technologie. Goed imago trekt Amerikaanse computerfirma NIJMEGEN (ANP) - Het Ameri kaanse computerbedrijf Inter graph gaat in Nijmegen een fabriek bouwen, van waaruit de gehele Eu ropese markt zal worden bediend. Over drie jaar moeten er 350 men sen werken. Schotland en Wales hebben de slag om het bedrijf bin nen te halen uiteindelijk verloren aan Nijmegen. Dat heeft het minis terie van economische zaken giste ren meegedeeld. Het Europese ver koopkantoor van Intergraph zit al in Nederland (Hoofddorp) en ver schaft aan 150 mensen werk. Intergraph is een grote produ cent van zogenoemde interactieve computer ontwerp- en sturingssys temen (CAD/CAM) en heeft zyn hoofdzetel in Huntsville, Alabama in de Verenigde Staten. Er werken bijna 5000 mensen. Het bedrijf heeft de omzet over de laatste vijf jaar met 56 miljoen dollar zien groeien tot ruim 400 miljoen dollar. De Europese omzet verdubbeld de laatste tyd jaarlijks. Op het Nijmeegse industrieter rein Winkelsteeg zal een eerste in vestering plaats vinden van 12 mil joen dollar, waar 60 arbeidsplaat sen uit voortvloeien. Dat moeten er uiteindelijk 350 worden. De vestiging van een high-tech (hoogwaardige technologie) bedrijf als Intergraph past in het streven van het ministerie van economi sche zaken om de technologische en industriële structuur van Ne derland te versterken. De Amerikanen hebben uitein delijk voor Nijmegen gekozen van wege het goede imago dat Neder land en Nijmegen hebben bij tech nologisch hoogwaardige indus trieën; de goede infrastructuur en de gunstige ligging ten opzichte van industriële concentraties in Europa. DEN HAAG (ANP) - De»Tweede Kamer heeft gisteren twee wets ontwerpen aangenomen om frau demogelijkheden met vennoot schappen, commerciële verenigin gen en stichtingen in te dammen. Krachtens het eerste wetsontwerp, dat met algemene stemmen werd aangenomen, worden de bestuur- ders hoofdelijk aansprakelijk ge- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet alleen de VVD tegen stemde, be paalt dat bestuurders" hoofdelijk aansprakelijk kunnen worden ge steld indien zij sociale premies, pensioenpremies en loon- en in komstenbelasting niet hebben af- LAGOS (Rtr) - De president van Nigeria, meóoor-generaal Ibrahim Babaginda, heeft gisteren de eco nomische noodtoestand afgekon digd. Hy kondigde beperkingen aan op het aangaan van nieuwe le ningen en zei dat alleen de lenin gen "waarvan de geldigheid onom stotelijk vaststaat" zullen worden terugbetaald. De noodtoestand zal vijftien maanden van kracht zyn. De militaire regering, die een maand geleden na een staatsgreep aan de macht kwam, wil verder het ruilen van Nigeriaanse olie tegen voedsel en consumentengoederen stopzetten en onderzoeken of olie mogelijk kan worden gebruikt als betaalmiddel voor het tot stand brengen van industriële en techni sche ontwikkeling in het land. Bo vendien zal het invoeren van maïs en rijst worden verboden. De rege ring hoopt op die manier te bevor deren dat Nigeria in de toekomst in zijn eigen voedselbehoefte kan De militairen willen in plaats van via leningen financiële middelen verkrijgen door buitenlanders voortaan toe te staan een rekening in Nigeria te openen en door aan delen in staatsondernemingen te verkopen. In zyn rede, uitgesproken ter ge legenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Groot-Brit- tannië 25 jaar geleden, zei Babagin da dat de regering er naar streeft "de economische ontwikkeling te keren en een solide basis te leggen voor een meer gezonde ontwikke ling op de lange termijn". Hy noemde de economie van Nigeria de eerste prioriteit van de regering, maar beloofde dat de militairen volgend jaar een politiek program ma bekend zullen maken. "We moeten echter beginnen met een grondige studie naar een politiek systeem dat in staat is om voortdu rende economische groei en socia le ontwikkeling te garanderen", zei hy. Nigeria heeft een buitenlandse schuld van ongeveer twintig mil jard dollar en heeft bovendien een aanzienlijke betalingsachterstand. Het land is voor 95 procent van zijn behoefte aan harde valuta's afhan kelijk van zijn inkomsten op de op het moment zwakke oliemarkt. VOUGEOT - Deze vrouwen hebben in deze tijd hun handen vol met het plukken van druiven in Vougeot aan de Cöte d'Or. De druiven schijnen dit jaar van uitstekende kwaliteit te zijn. (foto afp) steld voor gemaakte schulden bij een faillissement indien dat te wij ten is aan een onbehoorlijke taak vervulling. Het tweede wetsontwerp, waar 'Opvolger' NLM breidt fors uit dollarcent per pound (453 gram) SCHIPHOL (GPD/ANP1 - De v-,1 oUrtlfrtUi-. UafU/AINf) - Ue moet blijven. Met de wereldhandel in koffie is jaarlijks een bedrag tien miljard dollar gemoeid. luchtvaartmaatschappij Netherli- Kempen Co en de verzekeraars Amev en Aegon. Oprichter Leen Crown-Van Gelder s, die dit jaar is begonnen met Jansson is zijn meerderheidsbe- binnenlandse en korte internatio- lang in Netherlines nu kwijt. Hij nale vluchten, gaat het aantal be stemmingen met ingang van 28 ok- Crown-Van Gelder Papierfabrie- tober uitbreiden van vier tot ne gen. Ook zullen brengt, evenals dit consortium, 45 procent in van het risicodragend vermogen dat nü in totaal 25 mil- worden uitgevoerd op de a staande lijnen van Schiphol i vluchten joen gulden omvat. De resterende Groningen, Luxemburg, Enschede schappij. tien procent is ingebracht door de Brabantse Ontwikkelings Maat- Straatsburg. Netherlines vliegt op dezelfde ken denkt in november toe te tre den tot de parallelmarkt. Hiermee wordt een toezegging aan de aan deelhouders nagekomen, aldus een woordvoerder van het bedryf. Toen Crown-Van Gelder werd op gericht uit de failliete boedel van Netherlines twee nieuwe Jet- papierfabriek Van Gelder werd de streams besteld, die begin 1986 aandeelhouders beloofd dat ge- gebruik komen. De luchtvaarten- verlies. Netherlines, dat vaker en streefd zou worden naar een betere verhandelbaarheid van de aande- gers, dat 10,5 miljoen gulden len. De introductie op de parallel- markt gaat dan ook niet gepaard met een vergroting van het aande lenkapitaal. Crown-Van Gelder heeft juist omvangrijke investerin gen, onder andere in een warmte krachtcentrale, achter de rug en voorziet op korte termijn geen gro te nieuwe investeringen. Vanwege de uitbreiding heeft bestemmingen als tot voor kort de NLM, een dochteronderneming de KLM. De NLM leed hierop •lies. Netherlines, dat vaker en derneming wordt daarbij geholpen met kleinere toestellen vliegt, door een consortium van beleg- maakt wel winst. In januari werd Keulen Over een jaar aanloopverliezen (bijna vier mil joen gulden) zijn weggewerkt, zo is de hoop van Netherlines dat rekent op een omzet van 25 miljoen gul den. Vanaf Schiphol gaat Netherli nes vanaf 28 oktober ook vliegen op Luton en Birmingham in Enge land en Keulen. Vanaf Enschede komt er een lynvlucht naar Mün- ster/Osnabrück en Eindhoven krijgt zo goed als zeker een lijnver binding met Wenen, Lubbers heeft voor elk. mediapro- bleem een STER-oplossing. Dit zegt het bestuur van de Nederland se Dagbladpers (NDP) in een com mentaar op het wetsontwerp voor een Mediawet. De kritiek is neerge legd in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie voor welzijn en cultuur, die over twee weken een hoorzitting over het ontwerp houdt. De NDP noemt het wetsvoorstel „alarmerend", omdat het bol staat van mogelijkheden de STER-recla- mezendtyd uit te breiden. Dat vormt een permanente bedreiging voor de advertentie-inkomsten van de kranten. De dagbladuitgevers zullen de totale ^tg"dtreg™n.glaiindeWet volop ruimte wordt gegeven het publiekrechtelijke omroepbe stel en de privaat-rechtelijke pers er maar bekaaid afkomt. Alleen in theorie wordt de pers- meer armslag op het terrein van de nieuwe media in het vooruitzicht gesteld. De experimenten met ka belkranten bieden geen mogelijk heden voor een rendabele exploita tie. Abonnee-televisie is voor de meeste persondernemingen finan cieel onhaalbaar. De NDP wijst erop dat het me diabeleid (het 3de tv-net) erop ge richt is het kijk- en luistergeld kunstmatig laag te houden. Er wordt gekozen voor het opvoeren van de STER-inkomsten. Deze po litiek, die sinds 1967 gevoerd wordt, heeft de omroepbijdragen in Nederland tot bijna de laagste in Europa gemaakt. Maar de be staansbasis van de dagbladpers wordt door het voortdurend verder afkalven van de advertentie-in komsten daardoor wél steeds ver der aangetast. Vermindering van advertentie inkomsten leidt tot duurdere kran tenabonnementen en losse num mers. Daardoor dreigt voor steeds grotere groepen minder draag krachtige lezers het dagblad als bron van informatie onbetaalbaar te worden. Het NDP-bestuur vindt' dat uitbreiding van het om- roepaanbod voortaan uit verho ging van de omroepbijdragen moet worden bekostigd. STRAATSBURG (AP) - Het ge middeld percentage waarmee de Binnen enkele maanden wordt economieën van de belangrijkste Westerse landen het komend jaar begonnen met lijndiensten op Gro- nieuw risicokapitaal bijeen heeft ningen en Luxemburg. In april gebracht in de vorm van aandelen werden Enschede en Straatsburg en achtergestelde obligatielenin- daaraan toegevoegd. Er werden tot gen. Netherlines heeft dat gisteren 31 augustus 30.000 reizigers ver bekend gemaakt. voerd. De omzet bedroeg 6 miljoen Het consortium bestaat uit Her- gulden en het aanloopverlies mes Holding, Inventure Capital, kwam 600.000 gulden lager uit dan Noro Group, de effectenbank verwacht. een besluit verwacht schaf van een groter toestel dan de Jetstream, waarvan Netherlines er in 1986 zes heeft. De maatschappij kijkt naar een toestel tussen 30 en verwachting zullen groeien is niet voldoende om de economi sche problemen het hoofd te bie den. Deze waarschuwing werd gis- 50 zitplaatsen. Netherlines heeft op teren geuit door het hoofd van de dit moment ongeveer 70 Organisatie voor Economische Sa- dienst. De thuisbasis wordt het menwerking en Ontwikkeling (OE- vliegveld Welschap in Eindhoven, SO), de Fransman Jean-Claude waar een hoofdkantoor in aan- Paye. bouw is. Paye zei in een toespraak voor het Europees Parlement in Straats burg dat de OESO voor de Ver enigde Staten een groeipercentage van 3 procent voorspelt voor de ko mende 12 tot 18 maanden. Voor Ja pan en Europa worden respectie velijk percentages van 4 tot 5 en 2 tot 3 procent verwacht. Als deze voorspellingen juist zijn, zal de werkloosheid voortdu ren en in sommige landen zelfs toe nemen. De algemene economische situatie zal zowel in de ontwikkel de landen als in de Derde Wereld verslechteren. Paye voorspelde voorts een toe nemende onevenwichtigheid van de betalingsbalansen, een steeds grotere aandrang op protectionisti sche maatregelen en het voortdu ren van de onrust op de internatio nale wisselmarkten. Omdat de ruimte voor kunstma tige stimulering van de econo mieën beperkt is, moet volgens Paye het vertrouwen van krachtige sectoren in de economie zoveel mogelijk versterkt worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9