29?5 49?? PvdA steunt VVD bij wet gelijkheid ëocervos Pretoria heft onschendbaarheid ambassade op 'Het is een lachertje dat ik hier moet staan' Lubbers erkent 'zekere mate van overbodigheid' 0 I{ n%OENSDAG 2 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 SUPER fSF SPOTS In alle standen en hoogten verstelbaar. In wit of zwart. van?rj. voor Staande studio-spot (max. 160 cm) Nu van 79." voor 3 v Vs leiden, Breestraai 142-144. Tel. 071-13 3511. A ^19 Vestigingen door geheel Nederland^ en i n DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA is bereid om met de WD samen te werken voor een snelle anti-discriminatie- an ui wetgeving. De sociaal-democraten stellen wel als voor- fge rJwaarde dat de bestrijding van discriminatie op grond van ar g( geslacht en sexuele geaardheid daarbij voorop staan. "Wij aloec willen samenwerken met de WD om te kijken hoever we iene; kunnen komen. Ik denk dat we eruit kunnen komen met t ziiiwat §even en nemen", aldus gisteren PvdA-kamerlid Van n ee! Nieuwenhoven tijdens een debat over de zaak. en d open ,p Premier Lubbers liet vorige week te d weten dat de wet gelijke behande- aeide lin6 een ,vr^e kwestie' is gewor- weej den. Het kabinet is er niet in ge slaagd een uitweg te vinden uit de heef imPasse tussen WD en CDA over uidg de behandeling van homoseksuele ader, leerkrachten in het confessioneel onderwijs. Het CDA vindt dat schoolbesturen de mogelijkheid moeten houden om deze te weren 1 en beroept zich daarbij op de in de grondwet vastgelegde vrijheid van onderwijs, de WD wil deze discri minatie verbieden en beroept zich daarbij op artikel 1 van de grond- v uil wet, dat alle discriminatie ver- om biedt, rpol- drie De WD is bezig met een eigen itien initiatief-wetsontwerp en denkt ver- dat tegen het eind van het jaar wijk klaar te hebben. De grote vraag haar was echter of de oppositie op dit i on- punt zou willen samenwerken met pen. de liberalen, hoewel er ten aanzien dde van dit punt geen grote menings- lela- verschillen zijn. Die vraag beant- ver- woordde PvdA-woordvoerster Van zer- Nieuwenhoven gisteren positief. WD-woordvoerster Rempt noem de de vrees van de linkse oppositie dat de liberale wens voor een brede aanpak tot vertraging leidt, onge grond. Ze keerde het zelfs om: "Wij willen geen vertraging door gepa laver over een brede of minder bre de aanpak". Het CDA-kamerlid Krajenbrink betreurt het dat de WD met een initiatief-wetsontwerp wil komen. Waarom, zo vroeg hij zich af, is de WD niet eerst naar ons gekomen om te kijken of we er samen uit zouden kunnen komen? Hjj vindt dat coalitiepartners dat tegenover elkaar verplicht zijn. Op de opmerking van de WD dat Lubbers de zaak zelf zo had aangeduid zei de CDA-woordvoer- der: "Dat is geen argument, ook de minister-president kan fouten ma ken. Verkeersknelpunt Ypenburg opgelost ;on: RIJSWIJK (ANP) - Het verkeers- l11?1 knooppunt Ypenburg bij Rijswijk 1 in in de A4 naar Amsterdam en de A13 naar Rotterdam-Den Haag, is weer klaar voor gebruik. De recon structie heeft 81 miljoen gulden ge kost, en het knooppunt wordt wordt 10 oktober officieel in ge bruik genomen door minister Smit-Kroes (verkeer en water staat). Het sluitstuk is de verbindings weg van het knooppunt naar Rijs wijk, het industrieterrein Plaspoel- polder en naar het zuidwestelijk deel van Den Haag. Het omvat ook een deel van de randwegen om Den Haag, het zogenaamde Haagse Hoefijzer. Het openbaar vervoer is er volgens rijkswaterstaat ook bij gebaat. Met name de snelbusdienst Zoetermeer-Plaspoelpolder heeft voordeel van het knooppunt, even als de tram Delft-Den Haag-Sche- veningen. Deze krijgt bij de brug over het Rjjn-Schiekanaal in de nieuwe weg een halte voor mensen uit de Plaspoelpolder. De reconstructie heeft vele jaren gevergd. Het voorbereidende grondwerk was zes jaar geleden klaar. Er rezen evenwel planologi sche problemen, waardoor vertra ging ontstond. Medio 1983 kon met de uitvoering van het hoofdwerk worden begonnen. Elke seconde 395 kilo zout in Rijnwater LINDAU (ANP) - De waterlei dingbedrijven in het stroomge bied van de Rijn zijn nog lang niet tevreden over de kwaliteit van het rivierwater, waaruit zij voor twintig miljoen mensen drinkwater bereiden. Er bevin den zich nog te veel schadelijke stoffen in het Rijnwater. Elke seconde komt met de Rijn 395 kilo zout ons land binnen, wat een nieuw record is, aldus di recteur Van der Veen van de Amsterdamse waterleidingen vanmorgen op een zitting van de de IAWR (Internationale Ar- beitsgemeinschaft der Wasser- werke im Rheineinzugsgebiet), een organisatie van 97 waterlei dingbedrijven in West-Duits- land, Zwitserland en Neder land. De ondernemingen eisen van de overheden drastische maatregelen voor een volledige sanering van de grensover schrijdende rivier. Volgens Van der Veen, ook voorzitter van de IAWR, is sinds het begin van de jaren ze ventig veel verbeterd, maar vol doet de huidige kwaliteit van het Rijnwater nog lang niet aan de wensen van de waterleiding- bedrijven.De schade die de drinkwaterleidingbedrijven van de overmatige hoeveelheid zout in de Rijn ondervinden is veel groter dan aanvankelijk werd gedacht, zo blijkt uit een nieuw onderzoek van de uni versiteit van Karlsruhe. Als ge volg van de verzilting van het Rijnwater worden de waterlei dingbuizen door corrosie in ernstige mate aangetast. 3 WD-initiatief nog dit jaar klaar Klaas de Jonge straks 'vogelvrij Weduwe Rost van Tonningen voor rechter wegens nazistische propaganda JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heft volgende week dinsdag de de diplomatieke onschendbaarheid op van het deel van de Nederlandse ambassade, waarin Klaas de Jonge zich nu al 11 weken ophoudt. In een brief, die gisteren op de ambassade werd af geleverd, zegt minister van buiten landse zaken Roelof Botha deze stap te betreuren 'maar er is voor ons geen andere keus'. Nederland heeft het Zuidafri- kaanse voornemen van de hand ge-, wezen. "De onschendbaarheid van de kanselarij kan niet eenzijdig worden opgeheven, en we hopen dat de verklaring niet is bedoeld om langs illegale weg de heer De Jonge in handen te krijgen", aldus de woordvoerder van het ministe rie in Den Haag. Waarnemers me nen dat de brief van Botha de con clusie rechtvaardigt dat met in gang van komende dinsdag de Zuidafrikaanse politie de ambassa de kan binnengaan om Klaas de Jonge opnieuw te arresteren. door Ruud de Wit Gistermiddag werd ook bekend, dat het bericht op de Zuidafrikaan se staatsradio van diezelfde och tend, dat Klaas de Jonge reeds vlak na middernacht door veiligheids agenten uit het ambassadegebouw was weggehaald, het resultaat was van een grap. Even na midder nacht werd op het binnenpleintje van het ambassade-gedeelte waar De Jonge zich ophoudt een man-, van wie het hoofd met een laken was bedekt, een politiewagen inge duwd. De auto vertrok vervolgens onder sirene-geloei. Buiten hield zich een aantal journalisten op en een van hen slaagde erin van het toneeltje een foto te maken. Ook werd echter de staatsradio gewaar schuwd en deze nam zonder meer aan, dat de man met het laken over zijn hoofd Klaas de Jonge was. Pas later op de dag werd bekend, dat het een grap was geweest van de ongeveer 20 veiligheidsagenten die nu al 11 weken lang het ambas sadegebouw aan de Kerkstraat be waken. Deze grap is hen waar schijnlijk toch niet in dank afgeno men door de leiding van de Zuid afrikaanse veiligheidspolitie, want enige uren na het bekendworden ervan, werd de bewaking van de ambassade overgenomen door agenten met een hogere rang. Lek Inmiddels is er een nieuw inci dent bekend geworden rond de Nederlandse ambassade te Preto ria. Het dagblad The Citizen citeer de gisteren uit geheime en vertrou welijke documenten, die door de Nederlandse ambassadeur te Pre toria, Hugo Carsten, naar het mi nisterie van buitenlandse zaken te Den Haag zijn gestuurd. Het be- SCHOOLVERZUIM (ANP) - Staatssecretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) gaat onderzoeken in hoe verre schoolverzuim wordt veroor zaakt door de hoogte van de onder wijskosten. Als blijkt dat dit zich op grote schaal voordoet, zal de staatssecretaris de scholen wijzen op de verschillende mogelijkheden die zij hebben om dat probleem te rug te dringen. Dat heeft mevrouw Ginjaar geantwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamer lid Konings (PvdA), die erop had gewezen dat geldgebrek een rol blijkt te spelen bij schoolverzuim in het lager technisch onderwijs. ARNHEM (GPD) - "Die boefjes zijn nog te vies om met een tang aan te pakken. En als ik mevrouw Rost van Tonningen in de ogen kijk, is ze het met me eens", zei ad vocaat Hiddema van de weduwe van de voormalige NSB-leider gis teren voor de Arnhemse recht bank. Volgens hem is de bejaarde dame geknakt door de oorlog en zou ze met rust gelaten moeten worden. Mevrouw Rost van Tonningen stond gisteren voor de rechter van wege het bezit en te koop aanbie den van nazistische en voor joden kwetsende geschriften. Officier van justitie Denie eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van 10 weken, een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 3000 gulden. De rechtszaak tegen Rost van Tonningen, die beschouwd wordt als een van de belangrijkste perso nen van extreem-rechts, trok grote belangstelling. Aanwezig waren vertegenwoordigers van anti-fas- cisme comités, Vikingjeugd en jon gelui die zich presenteerden als haar lijfwacht. De politie had veel manschappen op de been ge bracht, maar er deden zich geen in cidenten 'voor. Centraal in de rechtszaak stond het geschrift 'Sechs Millionen Ju- den vergasst?, verbrannt?', waaruit de officier van justitie zijn bewijs materiaal had gehaald. Het boekje was vorig jaar bij een inval in de woning van de weduwe aangetrof fen. Het vormde onderdeel van na zistische lectuur, waarmee ze had geadverteerd in blaadjes van neo nazi's in binnen- en buitenland. Rost van Tonningen zei niet op de hoogte te zijn van de inhoud van het boekje, waarin de moord op de joden in de Tweede Wereldoorlog in twijfel wordt getrokken. "Ik vond het niet de moeite om het te lezen. Het onderwerp is uitge kauwd. De titel spreekt voor zich". Ze zei er ook geen oordeel over te hebben. "Ik ben geen historicus. Ik kan niet beoordelen of het juist is of niet. Op de vraag van vice-president van de rechtbank Pos of ze zich kon voorstellen dat als het juist is dat in de oorlog zoveel joden zijn gedood, dergelijke boekjes heel kwetsend zijn voor de nabestaan den, zei Rost van Tonningen: "Ik kan 'me daarin niet verplaatsen. Dat lijkt me een persoonlijke zaak". Daarop viel ze uit naar de recht bank. "Waarom sta ik hier voor de rechtbank? Waarom is heel Neder land niet aangeklaagd? Wie be paalt wat wit is? Het is een lacher tje dat ik hier moet staan, een vrouw van 70 jaar. Ik voel me ge kwetst omdat mijn man ook ver moord is". Vervolgens liet ze we ten niets tegen joden te hebben. "Het is allemaal puur tragisch. Ik gend voor joden. "Er wordt op on wil er niet meer over praten, omdat gehoord grove wijze gelogen over ik zelf te veel heb meegemaakt". de holocaust. Ik wil daarover geen Officier van Justitie Denie vond bewijzen aandragen. Er bestaat de tekst in het 'schotschrift' beledi- over de hele wereld overeenstem ming over het lot van de joden in de oorlog". Hij zei Rost van Tonningen uit 'psycho-hygiënische' motieven te willen vervolgen. "Als het besef van het staatsgeweld van de nazi's op werkelijke ongekende wijze wordt uitgehold, komen we in een gevarenzone. Het is een stap naar een slechtere wereld". Bij het be palen van de strafmaat zei Denie er rekening mee te hebben gehouden dat een geldboete alleen de wedu we niet op het goede spoor zal brengen. Advocaat Hiddema stelde in zijn pleidooi dat zijn cliente alleen maar in armoede kan worden ge straft. Hij zei het voor de nabe staanden van de oorlogsslachtofT fers gênant te vinden dat iemand met een traumatisch oorlogsverle den wordt aangepakt. "Ik ver wacht hiervan geen enkel heil. De zaak richt zich tegen een allerminst kwaadwillende vrouw". Volgens Hiddema heeft Rost van Tonningen afschuwelijke dingen meegemaakt. "Ze heeft na de oor log in kampen gezeten, waar in naam van volk en vaderland ook nazistische methoden werden ge praktiseerd. Dat staat niet in de ge- schiedenisboeKjes op school. En boven alles overheerst bij haar de onzekerheid over de omstandighe den waaronder haar man de dood is ingedreven. Dat houdt haar nog actief'. De officiële lezing is dat de NSB-leider in 1945 zelfmoord pleegde. Hiddema noemde de weduwe volstrekt integer. "Ze zoekt ge rechtigheid. Maar ze is voor het le ven getekend. Ze heeft gezien hoe NSB'ers die met haar man meepa- radeerden, na de oorlog mooie baantjes bij de overheid kregen. De aïkeer van die hypocrisie en haar verleden hebben haar in een isolement gebracht. Dat alles bij el kaar zorgde er voor dat ze het ver trouwen heeft gekregen van poli tieke non-valeurs en andere hoogst onbetrouwbare lieden". De advocaat schetste Rost van Tonningen verder als opgejaagd wild. "Zich anti-fascistich noemen de groepen laten haar geen mo ment met rust. De soms zeer ob scure lieden die haar belagen, heb ben alleen maar belang bij de sub- sidiepot. Ze bedienen zich van on smakelijke methoden. Daarom vraagt mevrouw Rost van Tonnin gen zich af waarom zij wordt ge zien als een nationaal gevaar". Volgens de verdediger weet Rost van Tonningen dat de boekjes niet deugen. "Maar ze is in haar ziel ge harnast. Alles wat ze heeft meege maakt, doet haar standpunt alleen maar verharden. Ze is fout, maar vindt dat ook anderen een knieval moeten maken". Uitspraak op 15 oktober. AMSTERDAM (ANP) - Voorafgegaan door vijf jood se vrouwen die al jarenlang gescheiden zijn van hun familie in de Sowjetunie, is gisteravond een fakkelop tocht met ongeveer drieduizend deelnemers door het centrum van Amsterdam getrokken. De optocht maak te deel uit van de jaarlijkse solidariteitsmanifestatie voor joden in de Sowjetunie in de hoofdstad. Dit jaar had de bijeenkomst een bijzondere beteke nis, omdat zij vooraf ging aan het vertrek van een delegatie van het solidariteitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie naar Parijs. Daar zal vandaag een petitie voor de vrijheid van joden en andere dissiden ten in de Sowjetunie aan de joodse gemeenschap al daar worden overhandigd, of, indien mogelijk, aan de Russische partijleider Gorbatsjov, die een bezoek brengt aan de Franse hoofdstad. De manifestatie begon bij het beeld De Dokwerker, waar diverse sprekers de leiders van de Sovjetunie op riepen de joden in hun land de vrijheid te geven. De fakkeloptocht eindigde met een bijeenkomst op de Dam. Namens de Nederlandse vrouwenraad riep Wil ly Stigter op tot een daadwerkelijke inzet in de strijd tegen de uitzichtloosheid waarin de Joden in de Sow jet-Unie leven. De Amsterdamse CPN-wethouder van volksgezondheid en vrouwenemancipatie verklaarde namens het college van B enW van Amsterdam dat het antisemitisme 'dat helaas nog steeds in de Sovjetunie bestaat' onaanvaardbaar is. (foto gpd> treft hier gedecodeerde telexen, die duidelijk uit het archief van de ambassade komen. Uit de gepubliceerde telexen blijkt, dat het hier vooral gaat om de kwestie Zuidwest-Afrika/Nami bië. In een van de boodschappen aan Den Haag beklaagt ambassa deur Carsten zich erover, dat zijn Amerikaanse collega hem niet meer wil vertellen over hun gehei me diplomatieke activiteiten, dan aan de pers. De Nederlandse ambassade in Pretoria weigerde ook over deze kwestie enig commentaar te geven, maar duidelijk is, dat zij nu ook met deze kwestie in haar maag zit. Er zijn verschillende mogelijkhe den, hoe de map met geheime stukken bij The Citizen terecht is gekomen. Ongetwijfeld kunnen ze zoek' zijn geraakt of weggenomen tijdens de verhuizing van de am bassade eind vorige maand. Het is ook mogelijk, dat de map al eerder door veiligheidsagenten is ont vreemd en nu anoniem aan de pers is doorgespeeld. Tenslotte is even min bekend, of er nog meer gehei me dosiers verdwenen zijn uit de ambassade. Jan Schaefer (PvdA) terug in landspolitiek AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse wethouder Jan Schaefer (PvdA) wil na acht jaar terugkeren naar de Haagse politiek. Dat schrijft hij in een brief aan het ge west Amsterdam van zijn partij, waarin hij bedankt voor het lijst trekkerschap bij de gemeente raadsverkiezingen. Hij zal zich 'op verzoek van enige partijgenoten' in plaats daarvan kandidaat stellen voor de kamerverkiezingen, die ook volgend jaar plaatsvinden. Het gewest Amsterdam van de PvdA zegt in een reactie Schaefers beslissing te respecteren. Het ver trek van de wethouder van volks huisvesting wordt 'een verlies voor de stad' genoemd. Schaefer wil in Den Haag vooral ook de belangen van Amsterdam en de andere grote steden gaan ver dedigen. Ik heb in de afgelopen ja ren vaak het gevoel gehad dat de noden van deze steden nauwelijks gehoor vonden, aldus de PvdA-er. Jan Schaefer. (f0to anp> 'Extra gewicht' Nederland in raketovereenkomst weten dat de plaatsing van kruisra ketten niet in strijd is met de grondwet. Opzegtermijn De overeenkomst heeft een loop tijd van vijf jaar. Lubbers zei, dat de termijn ingaat zodra de overeen komst door Eerste en Tweede Ka mer is goedgekeurd. Na vijf jaar kan het op verzoek van een van de partijen eenzijdig worden opge zegd, een jaar nadat men dit heeft aangemeld. Het aantal kruisraket ten (48) kan, zo wordt in de over eenkomst opgenomen, worden verminderd wanneer een akkoord tussen de VS en de Sowjet-Unie dit mogelijk maakt. Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) liet weten bijzonder teleur gesteld te zijn over het 'bakzeil' dat minister De Ruiter volgens het co mité heeft gehaald. "Er is duidelijk gekozen voor de lijn van Van den Broek. Aan de consultatieprocedu re is volstrekt niets veranderd", al dus voorzitter S. Strikwerda van het KKN. Het officiële Russische persbu reau Tass zei in een gisteren in Den Haag verspreide reactie, dat de Ne derlandse regering met de over eenkomst een 'eerste stap in de richting van plaatsing op zijn grondgebied van Amerikaanse kruisraketten' heeft gezet. ARRESTATIE (ANP) - In verband met de moord op de 27-jarige Mar tina Harte heeft de politie gisteren een 34-jarige in Terneuzen wonen de Duitser aangehouden. Het on derzoek duurt volgens de politie voort. Martina Harte werd maan dagmorgen in haar woning in Ter- neuzen op gruwelijke wijze ver moord. Het stoffelijke overschot van de vrouw werd later op de dag aangetroffen. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren op zijn persconferentie over de kruisra- kettenovereenkomst met de VS toegegeven, dat in de benadering van het kabinet 'een zekere mate van overbodigheid' schuilgaat. Aan de andere kant zei hij, dat door de nu overeengekomen procedu res in de overeenkomst de Neder landse positie extra gewicht krijgt. Volgens Lubbers kan Nederland de inzet van kruisraketten alleen tegenhouden voordat de strijd machten van de lidstaten onder be vel van het NAVO-commando wor den geplaatst. Daarna is een Ne derlands 'nee' niet meer mogelijk. „Formeel gesprokén kan dan tot inzet van kernwapens worden be sloten, ook al zegt een Nederlandse minister: moeten we dat wel doen?. Dan zijn we de Rubico over gestoken", aldus de premier. Het 'extra-gewicht van de Neder landse positie' speelt een hoofdrol in de discussie over de vraag of plaatsing van kruisraketten in strijd is met de grondwet. De Rui ter wilde de bijzondere Nederland se positie benadrukken om de te genstanders van plaatsing de wind uit de zeilen te nemen. Van den Broek daarentegen wilde volstaan met een enkelvoudige verwijzing naar de geldende NAVO-procedu- res. Hij wilde hoe dan ook de in druk vermijden dat Nederland bin nen het bondgenootschap een aparte positie zou kunnen opeisen. Deze tegensteling wordt politiek toegedekt door zowel de nationale bevoegdheden te benadrukken als de noodzaak van een gezamenlijk optreden met de bondgenoten. Lubbers constateerde dat er tussen deze twee een zekere spanning be staat. „Maar vrijheid kun je alleen beleven binnen een gemeenschap pelijke verdediging". Lubbers: 'Ik ben als reserve doelman ingezet'. <f0to gpd> De regeringspartijen verschillen van mening over de vraag welke bewindsman aan het langste eind heeft getrokken. Het CDA wijst De Ruiter als overwinnaar aan. Vol gens de WD echter heeft Van den Broek met steun van zes WD-mi- nisters de buit binnengehaald. In politiek Den Haag wordt het compromis een triomf van premier Lubbers genoemd. Van den Broek en De Ruiter weigerden na het be raad elk commentaar. Lubbers presenteerde de brief aan de pers met de woorden: 'Ik ben als reser ve-doelman ingezet'. De Tweede Kamer zal vermoede lijk nog deze week over de briefde- batteren. Daarna wordt de tekst van de overeenkomst, die bestaat uit Nederlandse en Amerikaanse nota's, met de benodigde goedkeu- rigswet voorgelegd aan de Raad van State en de Tweede Kamer. De Raad van State had verleden jaar al in een advies aan de regering laten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5