.4 i Kerkstraat: nog wel even geduld 'Zoals de weg nu wordt, is de beste oplossing' Verzet boer Mooren tot uiterste Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Omleidingsweg Hoogmade op zijn vroegst aan eind van 1988 gereed Na dertien jaar overlegdiscussie en protesten 'Ik had gelijk, maar het algemeen belang woog zwaarder' Inbrekers aangehouden PAGINA 24 REGIO LEIDEN WOENSDACï 2 OKTOBER 1985 Hoogmadey Y*tpolder leiderdorp HOOGMADE - Het officiële begin is er, als vrijdagmiddag aanstaande Zuidhollands 'verkeersgedeputeerde' T.F.J. Jansen samen met burgemeester D. Brouwer de Koning officieel de eerste spade voor de omleidingsweg in de grond steekt, maar het vergt nog wel enig geduld van de dorpsbewoners voordat Hoogmade werkelijk is bevrijd van de stuitende verkeersoverlast in de dorpskom. Pas op z'n vroegst eind '88, begin '89 zal de stroom van meer dan tienduizend voertuigen per dag door de Kerkstraat tot het verleden behoren. toK^arTbaq] hoogte 3.00 meter r areedft 650 melg legenda Tot die tijd razen wagens en scheu ren brommers bij wijze van spre ken nog over de tafels van de be woners aan de Kerkstraat, die wel is gevraagd de vlag vrijdag uit te steken. Tot medio '87 zullen vooral die mensen zich echter ongedurig afvragen wat er nu eigenlijk pre cies wordt gedaan aan de omlei dingsweg. Ergens in de verte rij den nu en dan wat vrachtwagens, maar vervolgens is wekenlang nau welijks activiteit in het, dan niet langer onbesmette poldergebied te bespeuren. Alleen de grond 'werkt', dan. El ke seconden van de dag en nacht, anderhalf jaar lang. Fase één. De grond waarover de drie kilometer korte omleidingsweg voert is slap. Uit het veen en de slappe klei moet eerst al het water worden geperst, wil het de nieuwe weg kunnen dra gen. Daarvoor moet een zandli- chaam worden aangebracht. Het begint met een laag van 80 centi meter. Na vier weken rust worden steeds 'slagen' van een halve meter dikte aangevoerd, met tussenpo zen van telkens twaalf weken. Op het grootste gedeelte van het par cours tot een dikte van circa drie meter, maar daar waar de omlei dingsweg in de nabije toekomst ri vier De Does kruist van wel zeven meter. Zelfs die berg springt niet in het oog, omdat tijdens de 'zetting' de laag met de helft zakt, ofwel 'inklinkt'. Door het gewicht van die zand laag wordt het water weggedrukt en gelijkerttijd de fundering voor de weg keihard. Voor dat proces staat normaal een jaar of vier, vijf, maar door een uitgedokterd, verti caal drainage-systeem is dat terug gebracht tot anderhalf jaar. dingsweg komt tal van gas- en hoofdwatertransportleidingen lo pen. Daar moeten bijzondere voor zieningen worden getroffen, zodat tijdens het inklinken geen meter leiding uit het bestaande net 'zakt'. "Een kostbare geschiedenis, die in de miljoenen kan lopen", zegt ing. P.J. van Rijn van de provincie. De Rijnsaterwoudenaar, die werkt in Voorschoten en dagelijks gebruik maakt van de Hoogmadese Kerk straat, weet bijna alles van alle nieuwe werken in de Rijnstreek west. Alleen niet wie bij het treffen van laatstgenoemde voorzieningen wat betaalt. "Dat is nog de vraag", is het enige dat Van Rijn daarover kwijt wil. ren zijn door Gedeputeerde Staten afgewezen. Zou iemand nu nog dwarsliggen, dan moet de rechter het verzet breken. parallelweg,aansluiting fietspad landbouwontsluitingsweg gemeentegrens V V - PROVINCIALE WATERSTAAT IN ZUID-HOLLAND OMLEGGING OM HOOGMADE Brug Het meest bijzondere aan de nieuwe omleidingsweg is wel dat die over slecht draagbare grond voert. Dat maakt het project ook zo kostbaar. Op de tweede plaats komt de bouw van een beweegbare brug over de Does. Zoals over zo veel zaken is ook daar tijdens de jaren van voorbereiding het nodige over te doen geweest. De gemeente Woubrugge wilde een 'vaste' brug, waarmee de haven voor recreatie- vaarders onder Leiderdorp voor grotere schepen zou worden afge sneden. Er waren nog plannen om twee nieuwe havens vóór de brug aan te leggen, waar de grotere bo ten en zeiljachten met een hoge mast terecht konden. Ook zouden alle woonboten daar een plaats krijgen. Toen de provincie toch voor een brug met beweegbaar deel koos, werden die plannen di rect van tafel geveegd. Het was een veel te kostbaar alternatief om nog langer over na te denken. Als de 'zetting' volgens plan ver loopt (Van Rijn: "Dat heeft nie mand in de hand. Het kan meeval len, maar het valt eerder tegen"), dan kan medio 1987 met de bouw van de brug worden begonnen. "De zetting moet voor minstens tachtig procent achter de rug zijn. De palen kunnen pas de grond is als alles goed is uitgezakt. Het pre- ciese tijdstip valt dus niet te voor spellen", aldus Van Rijn. Is de bouw van de brug (doorvaarthoog- te drie meter, doorvaartbreedte 6.50 meter) halverwege, dan pas wordt écht met de aanleg van de wegverharding begonnen, naar verwachting begin '88. Aan het ein de van dat jaar, of anders begin '89 kan het verkeer van de omleidings weg gebruik maken. Tot zolang moeten de bewoners van de Kerk straat in Hoogmade moeten dus nog even geduld hebben. Na dertien jaar van overleg, discussies en protesten komt de omleidingsweg zó langs Hoogmade te lopen. De oplossing', maar daarover zullende meningen blijven verschillen. noemt het 'de best mogelijke 'Circuit' De totale kosten van het omlei dingsproject lopen in de twintig miljoen gulden. De provincie Zuid- Holland, die het werk uitvoert (voor een klein gedeelte in op dracht van het rijk), betaalt onge veer 15,5 miljoen gulden. Rijkswa terstaat draagt circa 4,5 miljoen gulden bij. Daarmee bekostigt het rijk de aansluiting van de omlei dingsweg op de rijksweg A4 (de zuidoostelijke toe- en afrit wordt in verband daarmee verlegd) èn het 'circuit' voor wielrijders aan de Leiderdorpse kant van de nieuwe weg. Daar wordt onder meer een fietstunnel gebouwd. Tweewielers kunnen daardoor in de (toekomst ongehinderd en dus veilig alle kruisingen over en onderdoor. Langs de omleidingsweg komt aan de Does-zijde een fietspad. Van de weg zelf af, komen aftak kingen (zogenaamde landontslui- tingswegen) naar drie boerderijen die tot op heden alleen nog via het water zijn te bereiken. Dat kost de bewoners hoegenaamd niets, om dat dat in de onteigeningskosten van hun land is verrekend. Overi gens is nog niet alle benodigde grond aangekocht, maar daarover zijn geen problemen meer te ver wachten. De onteigeningsbe voegdheid is gegeven. Alle bezwa door Kitty van Tessel en Gerard Haverkamp Kostbaar De 'zetting' verdient alle tijd, om te voorkomen dat zich onder de nieuwe weg in de toekomst grond verschuiving voordoen. Het laat zich raden wat er dan eventueel voor brokken komen, waarbij vooral niet moet worden vergeten dat op de plaats waar de omlei- ven, inplaats van een brug daar over. Dit in verband met de geluid soverlast. Een mooi voorstel, 'maar die tunnel moest zo lang worden en zo diep gaan, dat de Schiphol- tunnel daarbij vergeleken een fluitje van cent is', zegt Haasbroek. Naar schatting zou die tunnel vijf tien miljoen gulden kosten. ging heb. Alle betrokkenen heb ben om vervangende grond ge vraagd, liefst natuurlijk aanslui tend op het land dat ze al heb ben. De provincie zegt dat ze geen grond heeft. Van mijn grond ligt ook nog vijf hectare aan de verkeerde kant van de weg, waardoor dat van de rest is afgesneden. Niemand heeft een oplossing voor dat probleem. Hoe moet ik daar nu bijkomen met het vee? M'n voorstel om een veetunnel aan te leggen, vin den ze te duur. Andere boeren krijgen als een soort vergoeding een ontsluiting, die ze.anders nooit zouden hebben gehad, maar ik zal met mijn vee over die weg moeten". "Ik heb totaal 37 hectare en daar is het aantal koeien op geba seerd. Je hebt tegenwoordig met een bepaald melkkwantum te maken en dat probeer je vol te melken. Dat laatste is niet zo'n probleem, maar als ik straks grond mis, blijf ik met een mest overschot zitten. Die mest moet worden afgevoerd en dat kost na tuurlijk geld. Tot nu toe had ik daar, net als alle boeren in deze gemeente, geen probleem mee. Maar hoe moet ik in de toekomst op die vijf hectare werken? Het is wel mijn grond, maae ik kan er niets mee doen. Daar hik ik nog het meest tegenaan". Had het plan van de boeren en het landbouwschap dit voorko- geweest als ze wat meer percelen met rust hadden gelaten. Nu zijn er zeven percelen doorsneden en dat had ook met drie toegekund. ken voor twee zonen die interes-- se hebben het later voort te zet ten. Maar dat is haast een onmo gelijkheid. Het land wordt ver snipperd. Willen ze er met z'n tweeën op kunnen boeren, dan zal er toch genoeg ^and moeten zijn. Door die superheffing zijn ze ook al aan banden gelegd. Mis schien dat in die heffing veran dering komt, maar dat de pro ductie ooit nog eens wordt vrij gegeven, geloof ik niet". "Ja, natuurlijk. Ik was dan al leen twee hectare land kwijtge raakt. Maar het heeft geen zin daar verder op in te gaan. Die zaak heb ik verloren tot de Kroon toe. Ik kreeg wel gelijk, maar het algemeen belang woog zwaarder. Dat was het laatste woord. Ik heb werkelijk alles ge probeerd, maar nu moet ik me daarbij neerleggen'* "Gemeente en provincie zeg gen dat de inspraakmogelijkhe den legio zijn geweest - en mis schien is dat ook wel waar - maar de overheid bepaalt waar de na druk op wordt gelegd. Als direct betrokkene vind ik datje wel wat meer aandacht verdiend dan ie mand die er maar zijdelings mee te maken heeft". De wijziging van het tracé in 1983 moest volgens de provincie voor u voordeliger uitpakken. Is dat ook zo? Hun argumenten waren voor mij niet steekhoudend. De planolo gische dienst vond mijn verand^ ringen, om een gedeelte van de weg over de Bruine Wetering te latèn lopen, landschappelijk niet aanvaardbaar. Overigens kon ik het standpunt dat de Leidse mi lieugroep naar voren bracht vol ledig onderschrijven. Door deze ingreep gaat de mooie polder he lemaal naar de knoppen". Hoe voelt u zich in deze situatie en hoe moet het nu verder "Ik heb nooit staan springen om die weg, maar begreep best dat die er moest komen. Het eni ge dat ik altijd heb verlangd, was een plan met zo zo min mogelijk schade voor mijn bedrijf. Zoals de weg nu echter komt te liggen worden zeven van de achttien percelen van m'n land doorsne den en naar mijn idee was dat be slist niet noodzakelijk geweest. Het plan dat de betrokken boe ren destijds samen met het land bouwschap hebben opgesteld, was veel beter. Ik was dan maar twee hectare grond kwijtgeraakt, met veel minder snijschade en veel minder grond aan de ver keerde kant van de weg". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft vannacht in winkelcentrum De Ridderhof een 21-jarige Alphenaar aangehouden. Hij had een ruit ingegooid van een snackbar toen surveillerende agen ten hem met inbrekersgerei aange troffen. Een metgezel van de inbre ker ontkwam. Zijn signalement is bij de politie bekend. Eerder hield de Alphense politie een 29-jarige Alphenaar aan, die door een getuige was herkend bij een inbraak in een woning aan de Frederik Hendrikstraat. De man had gistermorgen een video-recor der weggenomen. "Ik word er beroerd van. Ik zie er als een berg tegenop wanneer ze op mijn terrein gaan begin nen. Ik ben in staat om dan m'n hele boeltje op te pakken, denk ik. Ik zit hier nu 21 jaar, ben hier geboren en getogen en heb des tijds het bedrijf van mijn vader met vijftien hectare land overge nomen. Mijn vrouw en ik hebben er hard voor gewerkt om het be drijf uit te breiden en aan te pas sen aan de huidige norm van een rendabel boerenbedrijf, 's Win ters de melk van tachtig koeien en 's zomers kaas maken, daar gaat het hier om". "We hebben alle mogelijkhe den aangegrepen om er een le vensvatbaar bedrijf van te ma 'Ach, het beroerde van de zaak is dat de overheid het op die ma nier probeert over te brengen, maar het is helemaal niet waar. Voor mij betekenden het nóg meer grond aan de andere, ver keerde kant van de weg. Goed, het kostte me wat minder grond, maar het was vooral een finan ciële besparing voor de provin cie. De weg is toen wat minder breed gemaakt en een sloot hoeft niet te worden gedempt. Voor mij was het veel aantrekkelijker Novilon-Atfa vinyl vloerbedekking. Met prachtige plavuis in beige of beige/bruin. Soepel, solide en voetwarm. Makkelijk los (ver)legbaar. 200 Cm breed, per strekkende meter. Adv. prijs 5850. Onze prijs45^ NOVILON Centrifuge. Kapaciteit 2,9 kg droog wasgoed. Toerental 2800 t.p.m. Met RVS trommel, dekselvergrendeling en Kema-Keur. H56,0 36 cm Z79T- 24-Delige bestek-set. Van roestvrijstaal. 6 Lepels, 6 vorken, 6 messen en 6 thee/koffielepels. Kompleet Heren sportslip. Prima pasvorm. 100% Katoen, in diverse i kleuren. Maten St/m XL. Stretchbadstof hoeslakens Rondom elastiek, past al tijd! 75% katoen/25% pol, in wit en diverse uni pastels. 2-persoons^ft75- JA 50 1.norcrw-inQ Dames blouse. Button-down herenshirt. Met borstzak en lange mouwen. Streepdessin in blue/grijs of blue/wit. Pol./kat. Maten 37 t/m 42. -25^ M Dames maillot. Glad gebreid. Acryl/pol. in diverse fraaie uni kleuren. Maten 38/40 t/m 44/46. mouwen. Polyester/katoen. In diverse uni mode kleu ren. Maten 36 t/m 48. M Afd herenondergoed VROOMSDREESMANN Ook geldig op de plaatselijke koopavond. Iet o.a. nieuws van onze boekhandel, mode- en wintertips.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24