kalmeringsmiddel Westduits oorlogsboek 'Hij heette Jan' GRIFFEL Onderzoek Baschwitz- Instituut naar hoe en waarom kinderen lezen is afgerond lanstiDaaiBiücDiïias'jimrjaaius 'Kijken met je handen': natuur om te doen Dichtbundel 'Haringen in sneeuw' BEKROOND MET EEN ZILVEREN Vrolijke greep 'Uit het leven van Ko Kruier' WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 23 I door O IO Margot Klompmaker Saskia Tellegen-Van Delft: 'Het ging ons om de vraag: wing gelaten'. In plaats van de televisieknop in te drukken ontvluchten veel kinderen spanning en problemen door een boek te pakken. Voor hen is lezen een middel om rustig te worden en hun evenwicht te hervinden. Wat het kind leest is heel verschillend en kan varieren van de Tina, Guus Kuijer, een Bouquet-romannetje of de Viva. Maar het doel is voor de meesten hetzelfde: even weg uit de sleur, even ontspan nen. Dat is een van de conclusies na een uitgebreid onderzoek door het Baschwitz-instituut voor massa psychologie in Amsterdam. Vijf jaar lang hielden wëtenschappelij- ke medewerkers Saskia Telkegen- Van Delft en Ineke Catsburg, bij gestaan door een aantal studenten, zich bezig met de vraag: hoe en waarom lezen kinderen? Het on derzoek is nu afgerond en zal begin volgend jaar in boekvorm worden gepubliceerd. Het onderzoek werd uitgevoerd onder 1600 kinderen van 10 tot 14 jaar uit verschillende milieus, af komstig van stad en platteland. Zij kregen vragenlijsten voorgelegd met vragen als: 'waarom lees je', 'wanneer lees je', 'vind je het leuk'. Ook kregen de kinderen kaartjes met opmerkingen als 'ik lees wel eens boeken omdat ik dan ook lees over verliefd zijn' of 'ik word vaak verdrietig van een boek'. Deze op merkingen moesten de kinderen met ja of nee beantwoorden. Het boek zelf werd niet in het on derzoek betrokken. Saskia Telle gen-Van Delft: 'Het ging ons om de vraag: waarom leest een kind. Het boek zelf hebben we buiten be schouwing gelaten. Vraag kinde ren maar eens wat ze van een be paald boek vinden. Dan krijg je antwoorden als 'wel leuk'. En als je doorvraagt: 'nou gewoon, heel leuk'. Daar kom je als onderzoeker niet veel verder mee. Dus moesten we het anders aanpakken". Spanning Lezende kinderen kunnen vol gens drs. Tellegen ruwweg in drie groepen worden verdeeld: de fana tieke lezers, de doorsneelezers en de overigen die nauwelijks lezen of dat alleen doen om niet uit de toon te vallen bij hun klasgenoten. De fanatieke lezers grijpen een boek als ze iets vervelends hebben meegemaakt of overstuur zijn. Le zen kalmeert hen of leidt hun ge dachten af. Zij lezen het liefst span nende, opwindende boeken, waar ze helemaal in op kunnen gaan. In tegenstelling tot wat men tot dus ver veronderstelde, behoren vooral de goede lezers tot deze groep en niet zozeer de slechte lezers. De doorsnee-lezers doen 't wat rustiger aan. Zij lezen uit verve ling, eenzaamheid, wanneer er niets te doen valt of met een vaag gevoel van onbehagen rondlopen. Ook deze groep leest behoorlijk veel, maar niet zo vaak als de echte fanatici. De doorsnee-lezers kiezen meestal rustige boeken, serieboe- ken of verhalen die ze al eens eer der hebben gelezen. Arrogantie Strips, de Kameleon-serie, Bou- quet-romans, het telefoonboek, basketball in drie lessen, hoe bak ik een ei, boeken van Thea Beek man of Guus Kuijer: het maakt vol gens de psychologe niet uit wat kinderen lezen. Het doel blijft steeds hetzelfde: herstellen van het geestelijk evenwicht. Saskia Telle gen: "Ik ben een tegenstander van het idee: als je wil lezen, moet je ook iets goeds lezen. Een kind moet maar lezen wat hij op dat mo ment zelf wil, ook al zijn dat de prentenboeken van zijn kleine zus je. Belangrijk voor een kind is te leren hoe het zijn emoties en stem mingen in de hand kan houden. Lezen is een heel goed middel daartoe. En als een kind denkt zich te kunnen ontspannen door een strip te lezen, dan moet het dat rus tig kunnen doen". "Bovendien is het aanbod strips heel uitgebreid en bepaald niet kinderachtig. En wat dacht je van de Tina? Een meisje moet toch er gens lezen hoe ze een knul kan ver sieren?" "Volwassenen bemoeien zich te veel met wat kinderen lezen. Na tuurlijk mag je ze er wel op wijzen dat er nog andere boeken bestaan dan de Donald Duck. Dan lees je bijvoorbeeld een zogenaamd goed boek voor. Maar ik vind het ver keerd kinderen te verbieden be paalde boeken te lezen", stelt de psychologe. Belevingswereld Volgens mevrouw Tellegen heb ben te weinig volwassenen respect voor de mondigheid en zelfstan digheid van kinderen. Zij lacht hartelijk om de volwassenen die menen dat een kinderboek pas goed is als het 'aansluit bij de bele vingswereld van het kind'. "Dat ge doe over aansluiting! De belang rijkste reden dat kinderen een boek pakken is juist om hun eigen omgeving even te vergeten. Verha len over kastelen zijn in de Amster damse Pijp populairder dan in Baarn". "Het getuigt van misplaatste ar rogantie door te denken datje weet wat de belevingswereld van een kind is. Ik herinner mij een jeugd boek waarin een haringkop aan een touwtje drie straten lang over de grond wordt gesleept. Dat was volgens kinderen onmogelijk, want na één straat zou het touwtje al zijn doorgesleten. Uit dergelijke reacties blijkt dat de realiteit van een kind niet onze realiteit is". De Gouden Griffel die dit jaar is toegekend aan het boek 'Kleine Sofie en Lange -Wapper' heeft som mige volwassenen doen verzuch ten dat een 'voor kinderen onbe grijpelijk boek' is bekroond. Sas kia Tellegen haalt de schouders op. "Ik vond het een heerlijk huilboek. Je frist nergens zo van op als van een lekker huilboek. Veel kinderen houden van dergelijke boeken. Bo vendien vind ik dat niet alles in een boek begrijpelijk hoeft te zijn. Een boek wordt niet gekozen omdat het begrijpelijk is, maar leuk. 'Leuk' en 'begrijpelijk' hoeven niet met elkaar samen te hangen. Ik herinner me een boek dat ik als jong meisje graag las. Pas later bleek dat het in feite over een abor tus ging, maar dat had ik op dat moment niet door. Dat ik het boek niet goed begreep, deed niets af aan mijn plezier tijdens het lezen". Afwassen Meisjes lezen over het algemeen meer dan jongens. Dat komt vol gens de psychologe vooral door 'het groepsklimaat'. Jongens van een jaar of 13 onder mekaar heb ben zoiets van 'boeken lezen is sloom'. Maar de zin om te lezen komt volgens mevrouw Tellegen op latere leeftijd wel weer" terug. Veel of weinig lezen is ook niet zo zeer afhankelijk van het milieu. In het gezin van de bouwvakker wordt vaak net zo veel gelezen als door de kinderen van de doctoran dus. 'Goh, wat ben jij ongezellig. Al tijd met je neus in de boeken'. Der gelijke opmerkingen van ouders doen kinderen weinig. Ze vinden het wel vervelend tijdens het lezen gestoord te worden om bijvoor beeld een handje te helpen in het huishouden. Maar het bleek Saskia Tellegen dat kinderen dat heel handig kunnen ontlopen. Een meisje vertelde: "Als ik zie dat er afgewassen moet worden, pak ik gauw een Griffelboek. Dan mag ik van mijn moeder blijven lezen". Gevarieerd aanbod De meerderheid van de onder vraagde kinderen blijkt de weg naar de boekenkast wel te kunnen vinden. De moeizame lezers vallen echter buiten de boot. Zij hebben niet alleen moeite met lezen maar ook een hekel aan boeken. Volgens mevrouw Tellegen zou veel kun nen worden verbeterd door het le zen op school interessanter te ma ken. "In de eerste plaats moet de school zorgen voor gevarieerde boeken. Dus niet alleen Griffel boeken, maar ook pulpboeken, strips, boeken over sport, seks, knutselen enzovoorts. En dan niet alleen een kind laten lezen als op- vullertje wanneer het snel klaar is met zijn rekenwerk. Maar een paar keer in de week vrije leesuren, met een leerkracht voor de klas die zelf meeleest en niet de opstellen gaat zitten nakijken". Saskia Tellegen noemt Denemarken, waar het le zen op school met sprongen toe nam toen er flink; wat geld voor klassebibliotheken, werd uitge trokken. "Als er maar gevarieerd wordt aangeboden dan wordt er heus wel gelezen. Een goed gesor teerde klassebibliotheek is onmis baar". Huilboek Ondanks film, video, televisie en computer gelooft de psychologe niet dat het boek zal verdwijnen. "Televisie scoort natuurlijk hoog bij verveling, maar vergeet niet dat een boek bepaalde voordelen bo ven de tv bezit. Een boek is het eni ge middel bij spanning of verve ling dat altijd bij de hand is. Bo vendien kun je het zo terzijde leg gen en later weer oppakken, je kunt zelf het onderwerp kiezen en in je eigen tempo volgen. De televi sie is veel beperkter wat aanbod betreft, en als je even wordt afge leid, is het verhaal een stuk ver der". "Bovendien, meejanken met een zielige film op de televisie is niet plezierig terwijl iedereen in de huiskamer erbij zit. Op je kamer met een boek is veel intiemer. Daar kun je je rustig laten gaan". NatUur dicht bij huis, zondèr in gewikkelde verhalen maar wel met leuke proefjes. Natuur om te doen en niet alleen om te kijken. Dat is de opzet van het boek 'Kij ken met je handen', geschreven door Midas Dekkers met teke ningen van Angela de Vrede en bestemd voor kinderen vanaf "9 jaar. Het is een bijzonder mooi en praktisch boek geworden, waar uit de lezer niet alleen een hele boel te weten komt over dingen in zijn omgeving, maar dat voor al veel tips en aanwijzingen geeft om zélf iets te doen. Waarbij (vanaf 13 jaar) 'Haringen in sneeuw', de met een zilveren griffel bekroonde dicht bundel van Remco Ekkers, draagt als ondertitel: gedichten voor de oudere jeugd. Daaraan kan worden toegevoegd en ook volwassenen'. Want ook voor hen is Ekkers bundel zeker de moeite waard. Zijn poëzie bestaat voorname lijk uit jeugdherinneringen: ob servaties en gebeurtenissen wor den weergegeven zoals een kind ze destijds heeft ervaren, met alle emoties die erbij hoorden. De herinneringen vallen in twee groepen uiteen: die aan dieren en die aan mensen uit de omgeving van het kind, met name de vader. Uit een interview met Ekkers heb ik begrepen dat de dichter in deze bundel zijn eigen herinne ringen aan zijn vader heeft weer gegeven, aangevuld met ervarin gen van zijn eigen kinderen en die van vrienden. Ekkers doet dit in eenvoudige, maar zorgvuldig gekozen bewoordingen. De beel den die hy oproept spreken sterk aan. Tijdens het lezen krijg je voortdurend het gevoel van 'dat heb ik ook zo ervaren'. 'Haringen in sneeuw' is een geschikte bun del voor jongeren vanaf 13 jaar om met 'volwassen' poezie ken nis te maken. (vanaf 9 jaar) Dekkers uitgaat van simpele din gen die niet veel geld kosten maar wel veel plezier kunnen ge- Bijvoorbeeld het verzamelen van dingen uit de natuur. Dek kers vindt dat je iets meer met een verzameling moet doen dan het stomweg ergens neerleggen. Door bijvoorbeeld bloemen of bladeren te ordenen kun je zelf verschillen ontdekken. Over het bemachtigen van exemplaren voor een verzameling doet Dek kers niet zeverig: 'bloemen kun je gerust plukken, als je de zeld zame maar met rust laat'. Maar hij voegt er aan toe: 'dieren dood martelen voor het verzamelen is nergens voor nodig'. Het boek biedt talloze moge lijkheden. Een kleine greep: hoe maak je een expeditievest met potjes, zakjes, potlood en papier voor alle vondsten; het geeft aan wijzingen hoe je alle vondsten moet bewaren, prepareren en drogen; het geeft tips hoe je ver se vis moet herkennen, botjes moet bewaren als je kip eet, en hoe je kamerplanten kan verzor gen en stekken. Verfrissend is de nuchtere toon van dit boek. Geen hoog dravend gezemel over het nut van de natuur, maar realistische en op de praktijk gerichte infor matie met speelse tekeningen die niet alleen mooi zijn maar ook veel verduidelijken. Een uit stekend boek voor thuis of op school. Midas Dekker, de schrijver van 'Kijken met je handen'. Het hoek werd geïllustreerd door Angela de Vrede. IJ 'Vaak als ik naar mezelf luister weet ik ook niet precies wat ik bedoel en dan probeer ik er al pratende achter te komen wat ik aan het bedoelen ben'. Deze ver warrende zelfanalyse is afkom stig van de 14-jarige Ko Kruier, hoofdpersoon in 'Uit het leven van Ko Kruier'. 'Een eigenaardig exemplaar van de menselijke soort', aldus zijn wiskundeleraar. Toegegeven, soms lijkt het net of Ko de zaken niet door heeft en gedraagt hij zich als een slome dromer, waar niet veel in om gaat. Bij nadere beschouwing echter blijkt Ko wel degelijk.ge dachten en ideeën te hebben. Al leen zijn die niet zo voor de hand liggend. Zo komen zijn goed bedoelde opmerkingen vaak helemaal ver keerd over, omdat Ko op een an dere golflengte zit als de mensen in zijn omgeving. Ko schat ge beurtenissen en situaties net iets anders in. Terwijl zijn leeftijdge noten zich overgeven aan heel andere genoegens houdt Ko zich bezig met zaken als: wat zijn de gedachten van een fietsendief. Geen wonder dat je lastige com municatiestoornissen krijgt. 'Uit het leven van een Ko Kruier' is een humoristisch boek vol dwaze situaties. Een ver- strooid.e Ko die in zijn pyjama naar school gaat. Ko die zich meldt voor een screentest bij de televisie. Ko's perikelen met het vrouwvolk: de onbegrijpelijke Nathalie, de mooie Wanda, de le venslustige Tallulah en de ernsti ge Dieuwertje. Wat Ko ook doet, al is het maar het kopen van een spijkerbroek, hij treft het altijd zo dat zo'n simpele situatie uit groeit tot iets bijzonders. Zelfs buiten zijn schuld om. Ko Kruiers belevenissen zijn duidelijk geschreven met de be doeling aan de lezer op zijn minst een glimlach te ontlokken. Dat lukt schrijver Peter van Gestel aardig. Realistische beschrijvin gen uit het leven van een puber moet de lezer niet verwachten, daarvoor is alles te veel aangezet en op komisch effect geschre- De beste gedeelten: op bezoek bij oma Jo, Ko's opstel over het leraarschap, en het telefoontje met de auteur Frank Baalduiner (een schitterende parodie). De talloze tekeningen zijn af komstig van Peter van Straaten, die Ko voortdurend met een nors trekje op zijn gezicht afbeeldt. Van zo'n leven wordt een mens ook knap chagrijnig. (Uit het leven van Ko Kruier, Pe ter van Gestel, ill. Peter van Straa ten, uitg. Fontein, f20,-). (vanaf 13 jaar) De veertigjarige herdenking van de Tweede Wereldoorlog bracht dit jaar een stortvloed boeken over dit onderwerp met zich mee. Ook een stapeltje literatuur voor jongeren. Een van de mooi ste boeken daaruit is zeker het met een zilveren griffel bekroon de 'Hij heette Jan' van de Duitse schrijfster Irina Korschunow. Hoofdpersoon is de 17-jarige Regine Martens, een meisje in een Duits stadje ten tijde van de. Tweede Wereldoorlog. Regine is een overtuigd nationaal-socialis- te, in die zin dat ze geen moment twijfelt aan het nazi-regime. Kri tiek komt niet in haar op. De oor log woedt ver van haar vandaan. Alleen door de bombardementen en het voedselgebrek ondervindt Regine een deel van de oorlogs ellende. Ze ondergaat het gela ten. Op een gegeven moment leert Regine een jonge Poolse krijgs gevangene kennen, Jan. Ze wor den verliefd op elkaar, iets dat ten strengste is verboden. Om gang met 'Untermenschen' wordt met de dood bestraft. Door verraad lekt hun geheime vriendschap uit: Jan wordt met onbekende bestemming door de Gestapo afgevoerd en vrijwel ze ker gedood, Regine wordt kaal geschoren en in afwachting van verdere straf gevangen gezet. Tijdens een bombardement weet het meisje te ontsnappen en zoekt onderdak bij een boeren gezin waar ze in de zomer mee kennis heeft gemaakt. Op de boerderij verblijft een Franse krijgsgevangene die een verhou ding heeft met de getrouwde boerendochter Gertrud. Gertrud staat bijzonder nuchter en afwij zend tegenover de nazi's en het door hen aangezwengelde ge weld. Met haar en de Franse Maurice voert Regine lange ge sprekken over haar relatie met "Waarom moest ik uitgere kend op Jan verliefd worden?", vraagt het meisje zich af. Ze geeft zelf het antwoord. "Ik had iets nodig dat mijn ogen opende. Een mens. Een gebeurtenis". Haar omgang met Jan maakt Regine duidelijk wat er werkelijk aan de hand is in Duitsland: de dreigen de nederlaag, de geruchten over concentratiekampen. Het meisje ondervindt aan den lijve hoe oor logsgeweld gepaard gaat met haat en intens verdriet. Voor een oorlog dient ieder mens een prijs te betalen, leert ze. "Dood was al tijd alleen maar een woord ge weest. Nu werd; dat woord werkelijkheid". Eri verstopt op een zolderkamertje wacht het meisje wanhopig het einde van de oorlog af, in de vage hoop dat Jan nog zal leven. dit boek het grote lezerspubliek aantrekken dat 'Hij heette Jan' verdient. Het is een prachtig ver haal, geschreven in een vlekkelo ze stijl. Schrijfster Irina Kor schunow geeft de verwarde ge voelens van de 17-jarige Regine realistisch en geloofwaardig vorm, en wel op een heel be klemmende en indringende ma nier. De flash-backvorm \yaarin het verhaal is geschreven vraagt van de lezer veel concentratie. Het is dus geen boek om even snel tussendoor te lezen. Maar wie de eerste hoofdstukken leest, zal het hoogstwaarschijn lijk in een ruk uit .willen lezen. Althans, dat was mijn ervaring. De vertaling van Els van Del den is uitstekend. Francien van Westering verdient eeri compli ment voor haar portret van Jan op de omslag van het boek. (Hij heette Jan, Irina Korschunow, uitg. Querido, vert. Els van Delden, 119,50.)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23