LEIDSCH DAGBLAD Artsen: nog geen acties m Wanneer eendrukker het druk heeft is het'n goeie drukker Drukkerij (fflL Demmenie Acht doden op koopavond Tichonov weg als premier Schadereparatiesaan alle merken 7// Orkaan Gloria in VS eist zes mensenlevens Zes gewonden bij kettingbotsing op A-4 Vestigingsbeleid erdoor PINOCCHIO EEN HEEL LOT Zomertijd vannacht ten einde AUTOSCHADEHUIS ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37819 Twee bloedige overvallen in België BRUSSEL (ANP) - In België zijn gisteravond kort na elkaar twee bijzonder bloedige overvallen ge pleegd op een supermarkt. Er vie len in totaal acht doden, waarbij een kind van 12 jaar. In België spreekt men al over de bloedigste overvallen in de recente geschiede- De eerste overval vond rond half negen plaats op een supermarkt in Eigenbrakel. Drie of vier zwaar be wapende en gemaskerde mannen eisten de inhoud van de kassa's op. Voorzover thans bekend schoten zij drie mannelijke klanten zonder pardon neer. Een andere groep overvallers sloeg ongeveer een half uur later toe in Overijse. Hier vielen vijf do den, waarbij een caissière en een kind van 12 jaar, dat voor de win kel stond. De overvallers wisten in beide gevallen te ontkomen met een au to. De politie denkt niet dat het om een zelfde groep overvallers gaat. Overijse en Eigenbrakel liggen al lebei aan de rand van Brussel, Overijse aan Vlaamse en Eigenbra kel (Braine L'alleud) aan Waalse kant. De politie sluit niet uit, dat het in beide gevallen gaat om leden van de beruchte bende van Nijvel. De ze bende heeft een aantal zeer ge welddadige en tot nu toé onopge loste misdaden op haar naam staan. De bende staat er om bekend dat zij altijd op vrijdagen opereert. De kassa's zouden op die dag het beste gevuld zijn. De supermarkten in België zijn op vrijdag tot negen uur 's avonds geopend. Over de buit kon de politie gis teravond nog weinig meedelen. In Overijse werd de inhoud van de kassa's meegenomen. In Eigenbra kel werd gezegd dat de buit „aan zienlijk" was. Er zijn in beide supermarkten ook verscheidene gewonden geval len, in Eigenbrakel zelfs een zwaar gewonde. In Overijse openden de overvallers het vuur op een rij wijnflessen. De scherven vlogen door de winkel. Een ooggetuige zei dat de cais sière in koelen bloede werd neer geschoten, omdat zij de kassa niet snel genoeg openkreeg. Een man zou zijn doodgeschoten, nadat hij als gijzelaar mee naar buiten was genomen. Ocean City, Maryland. Sergeant Leroy Johnson van de Kustwacht bewaakt plundering, nadat de orkaan Gloria de pui had opengeblazen. NEW YORK (Rtr-UPI-AFP-DPA) - De orkaan Gloria, die gisteren Amerikaanse oostkust beukte met windsnelheden tot 240 kilometer per uur, heeft aan zes mensen het leven gekost. Er zijn twee gewon den. De materiële schade is groot. Tot veler opluchting veroorzaak te de orkaan in New York weinig schade. Maar het dichtbevolkte Long Island, een landtong die 140 kilometer uit de kust steekt, was minder gelukkig. Veel hoogspan- ningsleidingwn en bomen moesten het daar ontgelden. In ruim 600.000 huizen viel de stroom uit. Volgens de elektriciteitsmaatschappij van Long Island zal het herstelwerk een week duren. De orkaan trok na twee uur ver der naar Connecticut, waar een half miljoen huizen en bedrijven Aarde beeft opnieuw in Mexico-Stad MEXICO-STAD (AP) - Mexico- Stad is gisteravond opnieuw ge troffen door een aardbeving. De middelzware beving veroorzaakte paniek onder de bevolking, maar er waren geen onmiddellijke be richten over verdere schade of slachtoffers. De aardbeving werd gisteravond kort voor 10 uur (5.53 uur Neder landse tijd zaterdagochtend) ge voeld en duurde bijna 50 seconden. Veel gebouwen stonden te zwaaien op hun fundamenten. Een schatting van de kracht van de beving was niet direct beschik baar, omdat de geologische dienst niet kon worden bereikt. Veel mensen holden de straat op om te voorkomen dat ze by instor tingen zouden worden ingesloten, zoals dat vorige week nog met dui zenden mensen gebeurde. zonder elektriciteit kwamen te zit ten. Twee weggebruikers kwamen om het leven toen ze van de weg werden geblazen. Twee andere slachtoffers vielen in Long Branch (New Jersey), waar een man werd geëlektrocuteerd, en in Scituate (Rhode Island) waar een man on der een vallende boom terecht kwam. De orkaan verloor ten slotte aan kracht naarmate ze meer naar het binnenland trok, van Connecticut naar Massachusetts, New Hamps hire en Vermont. De windsnelheid nam daar af tot 120 kilometer per uur. Volgens de autoriteiten zijn de gevolgen ook beperkt gebleven dankzij de efficiënte voorzorgs maatregelen. Volgens de gouverneur van de' staat New York, Mario Cuomo, is in de stad New York alleen al van enkele miljoenen dollars schade aangericht. Verwacht wordt dat de totale schade die van de orkaan Agnes, de zwaarste storm tot nog toe, zal overtroffen. Agnes richtte 4,7 miljard dollar schade aan. Uit voorzorg hadden donderdag al duizenden mensen hun toe vlucht gezocht in sporthallen, scholen en dergelijke. Honderd duizenden mensen waren geëva cueerd. In elf staten, van North-Ca rolina in het zuiden tot Maine in het noorden, gold de noodtoe stand. New York, Amerika's groot ste stad, had zich op het ergste voorbereid. Scholen waren dicht, en tal van wolkenkrabbers ontruimd. Daar onder het hoogste gebouw ter we reld, het 110 verdiepingen tellende, uit twee toren bestaande Wereld handelscentrum. Op de beurs wer den geen zaken gedaan. Mistig Vandaag: in de ochtend veel mist, later zonnig. Middagtemp. 17 gr. in het noor den, 21 gr. in het zuiden. Weinig wind, windkracht 2 of minder. Morgen: eerst mist, Temp. 20 gr. Weinig wind, minder dan windkracht 3. 29 september Zon op 6.38, onder 18.22 uur. Maan op 18.45, onder 6.49 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.26 en 15.39 uur, laagwater om 12.13 en 23.54 30 september Zon op 6.39, onder 18.19 uur. Maan op 18.56, onder 8.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.02 en 16.10 uur, laagwater om 12.39 uur. RIETSCHANS 681 2352BBLEIDERDORP CS? 071-41 11 41 Laatste Nieuws (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - Bij een ket tingbotsing vanmorgen rond half acht zijn op de A-4 (Amster dam - Den Haag) zes personen, waaronder één zeer ernstig, ge wond geraakt. Bij het ongeval vlogen twee auto's, waaronder een vrachtwagencombinatie, in brand. Het ongeluk, waarbij 16 auto's zijn betrokken, deed zich voor nabij de afslag Leiden-Zoeter- woude. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het ongeval te wijten aan de dikke mist. De Leidse brandweer was met groot materieel, waaronder de rampenwagen, ter plaatse. De gewonden, afkomstig uit Leiden, Amsterdam en Bever wijk zijn overgebracht naar het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. Enkele gewon den werden door particuliere auto's overgebracht naar het ziekenhuis. Een rijkspolitieman die met reddingswerk bezig was, werd daarbij aangereden en eveneens overgebracht naar het ziekenhuis in Leidschen dam. Volgens de woordvoerder van de verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen is in het hele land op het ogenblik dichte mist, met een zicht varië rend van minder dan vijftig tot ongeveer tweehonderd meter. De snelweg is bij Leiden tijde lijk afgesloten. Het verkeer ko mende van Amsterdam richting Den Haag wordt vanaf Leiden omgeleid. Het kan niet genoeg Drie October zijn' pagina 19 DEN HAAG (ANP) - Huisartsen hebben in de toekomst een vestigingsvergunning van de overheid nodig. Aantal en spreiding van de reeds gevestigde artsen zijn bepalend voor het al dan niet afgeven van een vergunning. Dat is de kern van het vestigingsbeleid voor huisartsen waarmee de ministerraad gisteren heeft ingestemd. La Pizzeria alia mode van Leiden! (uit een artikel van "L'écho des pol- ders/Estec-krant) Ruim 15 jaar is de naam Pinocchio een begripjn Leiden! Zoals in Italië, daar worden de pizza's gebakken in een originele houtoven, hetgeen uniek is voor Leiden en om streken. Vincenzo ontvangt u iedere avond! Honderd zitplaatsen - dinsdags ge sloten - geopend van 17.00-23.30 Noordeinde 55 Tel. 071-149960 Twee doden bij schietpartij in Terneuzen TERNEUZEN (ANP) - Een schiet partij in Terneuzen heeft gisteren aan twee mensen het leven gekost. De 49-jarige S.V.V. schoot met een revolver zijn (bijna ex-) vrouw Ma ria Isabella Battista Castillo (36) en haar nieuwe vriend Jan Martij n (43) neer. De dader meldde zich vervolgens vanuit een telefooncel bij de politie. Eenmaal ingesloten bekende hij de dubbele moord on middellijk. De slachtoffers zaten in een op de markt geparkeerde auto toen de dader zich bij hen voegde. Volgens de politie trok de dader na een kor te woordenwisseling zijn revolver en vuurde hij van zeer korte af stand vier schoten af. Het is niet niet duidelijk of het een toevallige of afgesproken ontmoeting was. De vestigingsregeling, voorgesteld door staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid), is al voor advies naar de Raad van State ge weest, die geen onoverkomelijke bezwaren had. Een woordvoerder van WVC zei desgevraagd dat reeds gevestigde huisartsen geen invloed krijgen op de keuze van huisartsen die zich nieuw mogen vestigen. Het vestigingsbeleid is een van de punten uit de overeenkomst (het convenant) tussen de landelij ke huisartsenvereniging (LHV) en de overheid. Maar de huisartsen hebben bezwaar tegen de uitwer king, zo liet LHV-voorzitter De Regt gisteren al weten op een pers conferentie over de problemen rond het convenant. Dat bezwaar geldt met name de betrokkenheid bij de selectie van nieuwkomers. Het probleem voor de LHV is, dat ze wel graag een wettelijk vesti gingsbeleid wil. De artsen moeten daarom kiezen tussen het inslik ken van hun bezwaren of proberen om de nu voorgestelde regeling te gen te houden. De Regt kon gisteren niet zeggen of de huisartsen het dreigement, dat zij in actie zullen komen, ook gaan uitvoeren. "We moeten erg voorzichtig zijn. Het is moeilijk ac tiemiddelen te bedenken waarbij de patiënt buiten schot blijft. Maar de frustratie onder de huisartsen is zodanig, dat zij weieens over een grens heen geduwd kunnen wor den", zo zei hij. Op de ledenverga dering van donderdagavond is ech ter niet over concrete acties ge sproken. De LHV gaat nu haar le den in het land vragen tot wat voor soort acties zij bereid zijn. "Als de stemming onder de Nederlandse huisartsen dezelfde is als die in de ledenvergadering van de LHV, dan komen we zeker in actie", aldus De Regt. Er nadert oorlog op de kledingmarict pagina 21 Staatsloterij komt naar de klant toe pagina 23 NEDERLANDSE STAATSLOTERIJ •enhwttetè 25 «rl, AA trokkingen 21, 23 en 29 oktober 1985 de directeur. VANDAAG 36 PAGINA'S MOSKOU (TASS/AP/UPI) - De 80- jarige premier van de Sowjet-Unie, Nikolai Tichonov, is om gezond heidsredenen ontheven van zijn functie. Hij is vervangen door de secretaris van het centrale comité en lid van het Politburo Nikolai Ryzgkov (56). Het besluit is gisteren genomen door het presidium van de Opperste Sovjet onder leiding van Gromyko. Gromyko las een brief aan het centrale comité voor waarin Ticho nov zei dat zijn gezondheidstoe stand de laatste tijd sterk achteruit was gegaan en dat hij besloten had zijn ftinctie neer te leggen. Zijn opvolger Nikolai Iwano- witsj Ryzjkov, die vandaag 56 jaar wordt, werd in 1978 benoemd tot Wenen - Na 18 uur is zaterdagoch tend een Tsjechische grenspost langs de grens met Oostenrijk weer opengegaan. Bij de grensovergang zou zich een terroristisch incident hebben voorgedaan. Ooggetuigen aan de Oostenrijkse kant zeiden dat de grens een goed deel van de dag was afgezet door viaeniwagens en tanks. De rege ring in Praag liet Oostenrijk weten dat zich een 'terroristische aanval' had voorgedaan en dat het leger de situatie 'zonder bloedvergieten' vice-voorzitter van Gosplan, het comité voor staatsplanning. Hij werd in april van dit jaar volledig lid van het Politburo en wordt be schouwd als een beschermeling van partijleider Gorbatsjov. De be noeming v?.n Ryzjkov verstevigt verder de macht van Gorbatsjov in het 14 leden tellende Politburo. De 80-jarige Tichonov is nu bijna vijf jaar premier. Hij volgde Alexej Kosygin op, die om gezondheidsre denen moest aftreden en nog in hetzelfde jaar overleed. De gezond heidstoestand van Tichonov baar de al enige tijd zorgen. Het viel op dat hij er bij de begrafenis van Konstantin Tsjernenko, op 13 maart van dit jaar, erg slecht uit zag. Toen hij in juni naar Warschau vertrok voor een bijeenkomst van de Comecon, was te zien dat zijn linkerbeen en linkerarm gedeelte lijk verlamd waren. Nikolai Tichonov. Zaterdagochtend leek de situatie weer normaal te zijn. Informatie, over wat zich in de grenspost had voorgedaan was niet beschikbaar. DEN HAAG (ANP) - De zomer tijd in ons land loopt morgen weer ten einde. De klok wordt in de nacht van zaterdag op zondag om 03.00 uur officieel een uur teruggezet. Dit heeft het ministerie van binnenland se zaken meegedeeld. Volgend jaar zal de zomertijd in ons land ingaan op zondag 30 maart om 02.00 uur. De klok wordt dan officieel eën uur vooruitgezet. De zomertijd in 1986 zal gelden tot zondag 28 september. De meeste EG-lid-, staten hebben dan ook weer ge durende dezelfde periode zo mertijd. Alleen Groot-Brittan- nië en Ierland hebben een ge deeltelijk afwijkende zomer tijdregeling. In die landen be gint de zomertijd op dezelfde datum als in ons land, maar de ze zal eindigen op zondag 26 oktober. HYPOTHEEK nieuwe stijl met de lage lasten van een annuïteitenhypotheek en de zekerheid van een levenhypotheek. RENTE 7,6%, 15 jaar vast Géén afsluitprovisie en adm.kosten. Vraag vrijblijvend offerte. Wij zijn een onafhankelijk hypotheekadviesburo en kunnen, zonder extra kosten uwerzijds, bemiddelen voor vrijwel alle grote geldgevers; zoals pen sioenfondsen. verzekeringsmaatschappijen en banken. Hypotheekadviesburo De Groot Sandtlaan 2, Katwijk a.d. Rijn 01718-74160 DE GROOT Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 viering 5-jarig bestaan van 5 oktober t/m 2 november winhelhof leiderdorp: 5 jaar jong 5 jaar winkelhof

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1