Het kan niet genoeg Drie October zijn' ZATERDAG 28 SEPTEMBER EXTRA ^BULAG^A^JE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 19 Wat betekent Drie October voorde Leidenaar? Is het alleen maar een uitbundig volksfeest, of komt er ook nog enig historisch besef aan te pas? We vroegen het een aantal Leidenaars, samen een bonte mengeling van mensen die ieder op hun eigen wijze tegen het feest aan kijken. door Willem Schrama R.F. Brouwer, Hollandsch Gebakhuis: "Een keidrukke dag. Op de avond van 2 oktober sluit ik om een uur of elf, en dan ga ik om half twaalf nog gauw even een rondje maken want op 3 oktober zelf kom ik daar niet meer aan toe. De hele dag poffertjes en oliebollen bakken. De optocht komt hier op de Haarlemmer straat vlak langs me heen, maar ik heb er al jaren niets van gezien. Vanwege de drukte. Ik heb er speciaal personeel voor aangetrokken, een vriendje van me. Die zegt: als ik bij jou niet kan helpen is het voor mij geen Drie October. Maar ik ga niet met een kraam in de stad staan, want dat is niet op te brengen. Een sta geld van tien- tot twaalfduizencTgulden voor die ene dag, dat is toch niet nor maal meer? En dat moet je allemaal bij je klanten terughalen. Dat worden dan dure poffertjes, daar pas ik dus voor. Laat de mensen maar naar mijn winkel tje komen, daar is het veel gezelliger. Al vanaf 1937". B.Mark, brandweercommandant: "Als brandweerman betekent Drie October een hele zorg voor mij in een stad vol palen en opstoppingen, en dan ook nog veel meer mensen binnen z'n grenzen dan de normale honderdduizend. Dat is wat mij zorgen baart, en we zullen dan ook voortdurend alert zijn ten aanzien van aanrijroutes en dergelijke. Gelukkig is er op 3 oktober in Leiden nog nooit iets rampzaligs gebeurd, meestal blijft het bij wat kleine brandjes in de buiten wijken. Maar als pure Leidenaar vind ik het een grandioos feest. Ik zorg altijd dat mijn plaatsvervanger dienst heeft, want die is geen Leidenaar. Normaal gespro ken ga ik 's morgens vroeg op pad en kom pas 's avonds laat thuis. Maar dit jaar neemt de Leidse brandweer zo'n drie- tot vierhonderd meter historische optocht voor z'n rekening, en naast zo'n tachtig figuranten lopen wij daar natuur lijk zelf ook in mee. Het wordt echt een prachtig schouwspel, van de Leidse weesjongens, de stoomtractie met paard tot en met de moderne uitrusting van vandaag. We proberen de Leidenaar daarmee een stukje brandweergeschie denis te vertellen vanaf ongeveer 1300 tot heden. Maar 's middags om half vijf gaat het pak uit en stort ik me net als iedereen in het feestgewoel. Reken maar". maakt dat de zaak nog eens des te boeiender. Iets voor zo'n ontzettend gro te groep mensen organiseren, dat is nog al wat. Ik heb overigens sterk de indruk dat er vooral bij oudere en oud-Leidena- ren nog sprake is van een sterk histo risch besef ten aanzien van deze dag. Dat merkte ik als secretaris bijvoorbeeld bij het wegvallen van de Pieterskerk in 1975. De jaarlijkse herdenkingsdienst was voordien een eredienst van de her vormde gemeente. Wij hebben toen als 3 October Vereeniging het principiële be sluit genomen die herdenkingsdienst over te nemen, om het maar eens oneer biedig te zeggen, gewoon omdat we dat onderdeel te belangrijk vonden om het te laten verdwijnen. Nou, als je dan ziet hoe die kerk elk jaar weer helemaal vol zit, dan zegt dat toch wel iets. Ook de uitreiking van haring en wittebrood en misschien in iets mindere mate de ko- raalmuziek, daar zit toch echt een tradi tiegetrouw meebeleven in". Willem Anconé, Hut van Ome Henne/ ex-medewerker Rubberen Robbie: "Hard werken. Je bent een bekend café en dat betekent altijd wat extra aanloop van buitenaf, Alphen en zo. Mensen die voor het feest even naar Leiden komen. En in feite is het dan weer een Hut van Ome Henne zoals het oorspronkelijk was bedoeld: een café waar het altijd feest is. Dat kan natuurlijk niet altijd, maar toch is er dan weer even dat hos sen, al die gezellige mensen en uiteinde lijk de afdronk. Dat plaatje 'Drie Octo ber' van Rubberen Robbie is zo'n beetje het Leidse volkslied geworden. Bevrien de cafébazen komen dat altijd een week voor 3 oktober even bij me lenen. Ieder een kent het i Ingrid Moerman, conservatrice De La kenhal: "Elke Drie October komen er 's morgens tussen 10 en 12 zo'n duizend tot vijftienhonderd mensen naar De La kenhal. Alsof je half Leiden aan je voor bij ziet trekken. Die mensen komen dan echt voor de hutspot, het schilderij van burgemeester Van der Werf, enzovoort. Een Leidenaar die z'n kinderen goed wil opvoeden moet dat toch even laten zien. De laatste jaren hebben we ook een speciaal Drie October-diaprogramma met in het kort de geschiedenis in beeld. Nou, om twaalf uur ga ik dan steevast paling kopen, daarna naar de optocht, en dan wordt er natuurlijk nog wat gedron ken. Gezellig, dat is het enige woord dat ik ervoor kan vinden. Alleen de haring uitdeling, die vind ik als festiviteit ont zettend leuk, maar ik doe er niet aan mee. Ik heb het één keer gedaan, met de 400-jarige-herdenking in 1974, maar dan kom je thuis met vier van die beesten die je zelf moet schoonmaken. Wie kan dat nou? Ik vond het maar een glibberig ge doe". Mr. J. Karstens, notaris/secretaris 3 Oc tober Vereeniging: "Drie October bete kent in historisch perspectief toch wel wat voor mij, daar ben ik tenminste mee opgegroeid. Mij is altijd voorgehouden dat deze dag echt het herdenken waard is. Want al is het dan allemaal ruim vier honderd jaar geleden, er is toch een vrij heidsstrijd gevoerd. En verder is het na tuurlijk een typisch Leidse gezellige dag. Ik herinner me nog dat toen ik in Amsterdam studeerde, ik trots met m'n kale kop door Leiden kon lopen. Dege nen die hier ontgroend waren mochten zich namelijk op 3 oktober niet in Lei den vertonen. Ik dus wel, en dat vond ik juist zo leuk. Zodoende heb ik ook geen enkele Drie October gemist. En sinds ik alweer zo'n 16 jaar als bestuurslid bij de hele voorbereiding ben betrokken, Cees Hugens, directeur VVV Leiden:' 'Ik neem er op verschillende manieren aan deel. Wat de VW betreft is het da De historische optocht noopt kennelijk tot overpeinzing Dirk Ketting, fotograaf: "Ik heb jaren lang het hele gebeuren van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat gefotografeerd. Van de Reveille tot en met het vuur- wérk. En ertussendoor altijd weer ren nen en vliegen om je prenten op tijd ont wikkeld te krijgen zodat de kranten ze zo mogelijk nog dezelfde dag konden meenemen. Als niet-geboren Leidenaar - ik kom oorspronkelijk uit Oegstgeest - ben ik steeds meer gaan houden van Drie October, omdat het bij uitstek een volksfeest is met voor elk wat wils. Voor mij ligt het zwaartepunt niet bij de op tocht, want de aankleding daarvan vind ik eigenlijk elk jaar rampzaliger worden, hoewel het voor kinderen nog steeds fantastisch is, dat buiten kijf. Wat nog meer? Bij de kwaliteit van de paling zet ik wel eens vraagtekens, maar het caféle ven is daarentegen bijzonder gezellig. Kortom, er kunnen voor mij niet genoeg volksfeesten la Drie October zijn om dat het voor de bevolking van een stad heel gezond is om elkaar eens in een an dere hoedanigheid tegen te komen dan doorgaans het geval is". gen van tevoren al druk. Je verwerkt heel wat vragen van mensen die er spe ciaal voor naar Leiden komen. Vanuit de Amerikaansé school in Den Haag is ons zelfs gevraagd om een engelstalige sa menvatting van de historie rond Leidens Ontzet. Verder ben ik bestuurslid van de Drie October Vereeniging, en ben om die reden op 3 oktober niet op kantoor. Dan heb ik het zo druk met het begelei den van gasten dat ik er nog geen jaar in geslaagd ben me aan de dames hier te presenteren in zwart kostuum en hoge hoed. Er gaan zelfs jaren voorbij dat ik zelfs de kermis niet zie. Dat is het nare van deze functie, je regelt alles voor ie dereen en je komt er zelf nauwelijks aan toe. Maar dat heb je natuurlijk inge calculeerd". David Nieuwenburg, bloemsierkunste- naar: "Wat Drie October voor mij bete kent? Da's niet weinig, ik ben er als ech te Leidenaar zeer op gesteld. Ik werk al jaren voor de 3 October Vereeniging, de hele historische optocht en alles erom heen met bloemen optuigen, van praal wagens tot politiemotoren. En dat moet allemaal op de avond en in de nacht van 2 op 3 oktober gebeuren, dus dat bete kent hooibouw voor mij. Maar omdat ik nu eenmaal Leidenaar ben kan ik toch elk jaar op 3 oktober nog wel de fut op brengen om even lekker door de stad te kuieren en hier en daar een glaasje te drinken. Historisch besef? Jazeker, dat hele gebeuren met burgemeester Van der Werf en de intocht van de geuzen, kortom alles wat je daar als kind op school over geleerd hebt, dat speelt toch wel een beetje tussen de glaasjes door". (foto's Dirk Ketting) ben uitgevonden. Ik organiseer dus ook een grootse festiviteit op de Beesten markt, waarschijnlijk vóór MacDo nald's. Daar treden alle mogelijke Leid se artiesten gratis voor de bevolking op Bij deze een oproep: iedereen die kan is welkom. Alles is aanwezig: podium, een complete installatie, casset terecorders en noem maar op. Het pira tenstation Radio Free Wave zendt de op tredens live uit, totdat de radiocontrole dienst de zaak uit de lucht komt halen natuurlijk. Maar ik weet niet of ze zo dapper zijn om dat voor het aanzicht van tienduizend mensen te doen. Wat zeg je, een beetje ondeugend? Dat zit in me, denk ik. Oké, ik geef het toe: ik kan het toch niet laten". George Julien, zanger/entertainer: "Ik heb tot twee jaar geleden eigenlijk altijd in de horeca gezeten, veertien jaar lang, en dan besef je op den duur totaal niet meer wat Drie October nu eigenlijk is. Je denkt voortdurend: als alles maar goed gaat, als mijn zaak maar vol komt en als er maar geen vechten is. Ik was altijd weer blij als het afgelopen was. Vorig jaar ben ik voor het eerst de kermis op gegaan, om het sfeertje te proeven en om te ontdekken wat Drie October nu werkelijk is. Daar kwam ik vroeger niet aan toe, omdat ik er nog te klein voor was. Maar dit jaar ook weer: 's morgens om zeven uur in spanning wakker wor den en meteen de Reveille blazen. En verder maar kijken of ik nog ergens kan optreden". Herman Amptmeijer, ambtenaar en wandelaar: "Drie October, dat is voor mij de avond van 2 oktober. De taptoe is voor mij het hoogtepunt. Die bezorgt me letterlijk tranen van ontroering. Dat mengsel van chaos en discipline, dat is Nederland op z'n best. Niet die Pruisi sche paradepas, maar een waanzinnige stroom mensen waarvan de ene helft loopt en de andere helft toekijkt. Dat vind ik fascinerend. De historische op tocht op 3 oktober zelf beschouw ik als een armoedig zooitje. Al die mensen met bordkarton en hellebaarden, nee". H.J. van Klinken, secretaris Bond van Oudstrijders en Veteranenlegioen afde ling Leiden: "Drie October betekent voor mij alles. We zullen nooit weggaan op die dag, want dat kan nu eenmaal niet als Leidenaar. Haring en wittebrood is voor ons een vanzelfsprekend evene ment. Ik geef geen honderden guldens uit, want als 66-jarige ga je natuurlijk niet meer in de draaimolen. Vroeger was er ook een militaire parade, en gaf ons erelid Wessels een receptie. Maar dat moest allemaal verdwijnen en dat vind ik jammer. Het was te militair, en we moeten tegenwoordig immers allemaal anti-militairistisch zijn? Maar dan zeg ik: de dankbaarheid jegens diegenen die zich opgeofferd hebben ligt dan wel in een klein hoekje". r Verregende majorettes: the show must go on. Aad van Delft, artiestenpromotie: "Een intrigerende belevenis. Het was jaren heel slecht met de overplaatsing van be paalde festiviteiten uit de binnenstad, dat was natuurlijk een luizenbeslissing. Want het gaat uiteraard om het straat- vermaak, er kunnen wat mij betreft niet genoeg boeienkoningen zijn. We vieren natuurlijk niet dat we de hutspot heb Chris Koenen, popmuzikant: "Als ras- echte Leienaar wil ik daar natuurlijk wel wat over zeggen, want met Drie October heb ik het dus helemaal naar m'n zin. Je hebt die kreet 'Leiden Leeft'. Nou, er is maar één dag in het jaar waarop Leiden leeft en dat is op 3 oktober. Het kan voor mij eigenlijk niet genoeg Drie October zijn. Verder heb ik nog een oproep: kom met z'n allen naar het Tilt Team op de boot vóór Charousko aan de Oude Rijn. En dan maar zuipen en schreeuwen. Wat zeg je, historisch besef? Ja, vanaf m'n geboorte eigenlijk. Verder gaat het niet bij mij". De heer Van der Maat, vuurwerk- en munitiefabriek Kat te Leiden: "We heb ben inderdaad jarenlang het slotvuur- werk verzorgd, maar dit jaar is dat er op eens niet meer bij. Waarom? Dat weet ik niet, vraagt u dat maar aan de 3 October Vereeniging. De concurrentie is blijk baar groot". Floor Buschman, Centrum Onderdak (crisisopvang): "Voor mij persoonlijk betekent Drie October: lekker veel mu ziek maken met m'n band Hotrocks. Dat is het leuke op zo'n dag, dat je ongelimi teerd links en rechts kunt optreden ter wijl iedereen in feeststemming is. Van uit de beroepskant kan ik zeggen dat het me allemaal erg is meegevallen. In het begin dacht ik dat sommige mensen juist door dat feestgedruis nog eenzamer en depressiever zouden kunnen worden en dat we het dus behoorlijk druk zou den krijgen, maar daar is niets van te merken. Wat erop duidt dat de mensen op zo'n dag echt in feestsstemming zijn". r H. van Gulden, directeur taxibedrijf Eltax: "Een ontzettend drukke dag. vooral in de namiddag, de avond en de nacht. Dat zijn echte pieken waarop we het merendeel van ons personeel en 17 auto's hebben ingezet. En nu komt het weekeinde er nog eens achteraan, dus het zal wel laat worden. Het komt voor dat we op 3 oktober ritten van 150 kilo meter maken, meestal voor oud-Leide- naars die de tijd niet in de gaten hebben gehouden en die toch naar elders in het land terug moeten. Maar ik zie er eerlijk gezegd wel een beetje tegen op. Wij mo gen dan rijden door bepaalde gedeelten van de stad die voor het overige verkeer zijn afgesloten, maar vanwege de uitge laten stemming is dat geen pretje. Voor de chauffeurs is het een zeer omzichtig gebeuren waarvoor veel tact komt kij ken. Het is laat, er is alcohol in de man en dan is het dus oppassen geblazen. Ik ben altijd weer blij als we zonder schade 4 oktober halen. Drie October doet mij als Hagenaar overigens helemaal niets". Bouk Pijnakker, palingverkoper: "Ja, dat is een soort traditie in onze familie. De rest van het jaar werk ik in de bouw, maar op Drie October verkopen we pa ling. Dat deden mijn ouders en grootou ders al, en dat is weer overgegaan op ons. Mijn vrouw staat voor De Grot en ik voor het Lido-theater. Het enige dat ik van het Drie Octoberfeest merk is dat loopje tussen onze twee palingkramen, eri daar zie je op zo'n dag volgens mij al minstens honderdduizend mensen aan je voorbij gaan. Maar ik kan me niet her inneren dat ik ooit de kermis heb gezien, daar heb je gewoon geen tijd voor. Hoe veel paling er op Drie October in Leiden wordt verkocht? Ik schat toch wel zo'n 50.000 pond. Dat is veel ja". René Vallentgoed, impresario ("zeg maar de Leidse Lou van Rees"): "Ik heb het nog nooit gemist en er altijd voor ge spaard. En als het niet tot sparen kwam. dan leende ik voor Drie October. Ik heb het ook nog nooit meegemaakt dat ik ge noeg geld op zak had, het is altijd voor tijdig op. Tjonge wat een feest. Wat car naval voor Limburg is, is Drie October voor Leiden. Ik heb het allebei meege maakt, maar in Limburg vind ik er dus geen zak aan en wat wij dóen is gewoon iets geweldigs. En je gaat natuurlijk overal naartoe, zelfs naar de meest ver velende dingen als parachutespringen, de skischans, touwtrekken voor bejaar den en weet ik al niet meer. Toch even kijken. En die taptoe is ook zo verve lend! Elk jaar maar weer wachten op de instrumentmakersschool, want die heb ben dan iets bijzonders, maar de rest is zo saai. Ik heb 'm ooit als rugby'er gelo pen, en dat is nog veel vervelender. Maar ik moest verplicht mee, anders werd ik een wedstrijd niet opgesteld. Nou, en als impresario heb ik natuurlijk in menig café een bandje staan, dat is allemaal al lang geregeld". W.D.R. Regeer, secretaris christelijke muziekvereniging Kunst en Genoegen: "Wij doen uiteraard met 70 junioren en 80 senioren weer mee aan de taptoe en de optocht, en op 2 oktober sluiten we de taptoe traditiegetrouw af met een show op het Stadhuisplein. Ach, dat is een beetje routine geworden. Maar het blijft de mooiste manier om je aan het Leidse publiek te presenteren. Na Drie October zijn er elk jaar weer nieuwe aan meldingen. Ik speelde vroeger zelf dwarsfluit, maar doe niet meer mee en heb er als zodanig een beetje afstand van genomen. Maar het blijft een mooi feest. Ik neem er nog altijd vrij voor". Albert Dool, druivenkoopman: "Wat Drie October voor mij betekent? Hard werken en proberen zo vroeg mogelijk los te zijn. Meestal pas 's avonds om elf uur, maar elk uur eerder is meegeno men". E. van Loenen, waarnemend directeur GGenGD Leiden: "Drie October is een topdag voor ons. Normaal zijn we dage lijks met twee auto's paraat, maar tij dens het Drie Octoberfeest komt daar een derde bij. Die nemen strategische posities in de stad in, waar ze standby operatief zullen zijn. En dat is nodig ook, want op een dergelijke dag met zoveel mensen op de been gebeuren er natuur lijk ongelukjes. Dat kan variëren van een vechtpartij tot allerlei ongevalletjes op de kermis. Vorig jaar zijn we dertig keer in actie geweest. Er is geen feestdag waarop we zo vaak uitrukken. Uit voorgaande jaren kan ik me geen echte grote calamiteiten herinneren, maar al met al geeft dat feest ons toch handenvol werk". Koos van Kampen, ex-uitsmijter: "Drie October doet me heel veel. Ik ben er ook nog steeds bij betrokken, al was het maar vanwege de jaarlijkse touwtrek wedstrijd die we met een veteranenclub- je van Swift altijd winnen. Ik ben twaalf jaar uitsmijter geweest bij Bellevue. en ik kan je vertellen dat. ik heel wat heb zien gebeuren. Je kunt een boek schrij ven over het vertrouwen dat je bij de deur geniet. 3 oktober was altijd een moeilijke dag. Het gaf je handenvol werk, want iedereen is op zo'n feest na tuurlijk een beetje losgeslagen. En hoe wel je het met alle middelen trachtte te vermijden, moest je doorgaans toch wel zo'n vijf, zes keer met iemand op de vuist. Niet om mezelf op een voetstuk te plaatsen, maar ik heb dat altijd zonder tussenkomst van de politie winnend af gesloten. Dat was nog de tyd van het pu re vuistwerk, maar toen ze met messen en al dat soort schietgevalletjes op je af begonnen te komen, was het voor mij af gelopen, want daar doe je natuurlijk niets tegen. Toen was het avontuur eruit. Mijn advies aan de uitsmijter van nu? Zorg er altijd voor dat je achter je een deur of muur hebt, dan weetje ten min ste zeker wat er vóór je gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19