'Nederland veel te zachtzinnig' 'Rechtse krachten moeten gebundeld' Duitse politie over drugsbeleid KRYPTOGRAM ■2 5 r 6 r r r r r V r r V r 9 V r V V r V r r r K> V 'j r n >9 n r r r r r r r r V 21 V r V r r r r V V r 2S r 21 OPLOSSING ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 PAGINA 17 BONN (GPD) - Er moet één gemeenschappelijk Europees drugsbeleid komen, waarbij er in principe van moet worden uitgegaan dat alle gebruik van drugs wordt bestraft. Eike Bleibtreu, voorzitter van de Bond van Duitse Rechercheurs in Noordrijn-Westfalen, laat daar geen twijfel over bestaan. Bleibtreu zégt Europees beleid, maar hij bedoelt een Duits-Nederlandse aanpak, waarbij het Duitse aandeel ongetwijfeld zal domineren. Drie maanden geleden kwam de Bonner rechercheur in het nieuws met een document getiteld "Stop Drogen Niederlande". De narcoti- carechercheurs van Duitslands grote deelstaat Noordrijn-Westfa len waren het zat de drugsellende te moeten opruimen die door het in hun ogen veel te tolerante beleid in Nederland was ontstaan. "De politiemensen in Noordrijn- Westfalen, met een gemeenschap pelijke grens met Nederland van 393 kilometer, kunnen dagelijks de hete soep opeten die hun door hun door Hans Hoogendijk royale Nederlandse buurman met een op zelfmoord lijkende toleran tie wordt opgediend", aldus Bleib treu. "Wij kunnen niet langer werkeloos toezien dat duizenden Duitse jongeren door bezoeken aan Nederland voor het eerst in contact komen met drugs of daar hun al begonnen drugscarriëre met zware middelen voortzetten". Bleibtreu voegt daaraan toe, dat de leden van zijn bond actie wilden, omdat ze „omkwamen in de geval len en niet meer aan vervolging toekwamen". "Voor een simpele drugsgebrui ker in het grensgebied is het niet te begrijpen dat een aankoop, waar je hier de bak voor ingaat, een paar kilometer verder over de grens to taal anders wordt bekeken en nau welijks gevolgen heeft. Een ver slaafde is dan ook niet gemoti veerd zich hier in een moeizaam, langdurig en pijnlijk proces van zijn verslaafdheid te laten genezen. De afschrikking door strenge straf- r maatregelen in Duitsland verliest zo zijn waarde in het grensgebied". Doelgericht De politiemensen van Bleibtreu eisen dan ook een opvoering van de strijd tegen de drugscriminali teit van Duitse staatsburgers in Ne derland èn van Nederlandse dea lers. Verder willen ze dat de Neder landse narcoticapolitie wordt ver sterkt, dat de samenwerking tus sen beide landen wordt vergroot en dat door verscherpte en doelge richte controle aan de grens het smokkelen wordt bestreden. Bleibtreu is niet pessimistisch over de verwezenlijking van zijn doelstellingen. Hij bespeurt een verandering in het denken in Ne derland. "Begin deze week was ik in Maastricht ter voorbereiding van een internationaal congres over drugs in Den Haag". Op dat congres, dat van 23 tot 25 oktober plaatsvindt, zullen vooral gemeen tevertegenwoordigers hun proble men duidelijk maken. Bleibtreu constateerde een dui delijke wending in het Nederland se beleid. "Eén van mijn collega's zei: we vóelen ons er eigenlijk schuldig aan dat het bij jullie in Duitsland nu zo erg is". Eén van de organisatoren vertelde de Duitse politieman dat Nederland zijn drugsbeleid wil gaan herzien. En dat herzien zal dan moeten neerko men op het weer vervolgen van hasj-dealers. Want hoewel Bleibtreu zegt naar Den Haag te gaan om ook kritiek aan te horen, is het duidelijk dat de kritiek op Nederland de boventoon zal voeren. "In Nederland heeft men zich enerzijds bij de handel in drugs neergelegd, maar anderzijds is men op het gebied van de thera pie bij drugsverslaafden verder. Ik wil dat we in Europa met één stem spreken, vooral op het juridische vlak. Gelijke strafmaatregelen". Bleibtreu: "Zolang het nog zo is dat de Duitse dealers die hier ver kopen met een treinkaartje van 50 mark zich in Nederland elke keer van nieuwe drugs kunnen voorzien en dus helemaal geen voorraad in de Bondsrepubliek hoeven aan te leggen, waardoor ze hier strenge straffen ontlopen, staan wij bijna machteloos. Zo spreken we niet over dezelfde zaken in dezelfde vorm". Dadendrang De Duitse dadendrang wordt nog meer belemmerd door de afge nomen grenscontrole. "De kleine gebruikers die massaal de grens overgaan om bij jullie een paar gram heroine te kopen en hier mis schien met schoolkameraden of vriendjes op hun kamer te spuiten of cannabis te roken, zijn aan de grens eigenlijk niet te pakken". "Dat is het probleem. En dat kun je alleen aanpakken als er in Ne derland structureel iets verandert. Als bij jullie de kraan dichtgaat, stroomt er bij ons niet meer over". "En in jeugdcentra vlak over de grens, zoals in de Enschedese Ko- keijuffer, kun je je spul aan de bar uitzoeken, ja, zelfs proberen. Dat is daar helemaal geen probleem. Pak de zaak daar aan en daarmee dring je de zaak terug in de illegaliteit. Dan kan er wel worden opgetre den. Per slot van rekening is het gebruik van hasj en marihuana in Nederland toch ook nog altijd ver boden, ook al wordt er niet opge treden". "Ik geloof- en dat is mij in Maas tricht bevestigd - dat op het minis terie van justitie in Den Haag men de tijd rijp acht voor een verande ring van het vervolgingsbeleid. Er worden nu stenen gelegd voor een andere aanpak in de toekomst. Dat is 09k een van de resultaten van dit soms wat provocerende rapport". Bleibtreu stelt dat de noodkreet van politiemensen aan de basis op hoger niveau iets heeft losge-- maakt. Maar Nederland blijft de boosdoener, een luilekkerland voor verslaafden. "In Nederland zijn drugs vier tot vijfmaal zo goed koop als hier, er wordt nauwelijks opgetreden door de politie. Afluis teren of preventief ingrijpen ge beurt niet. Drugshandelaars staan weer buiten het politiebureau voordat ze goed en wel zijn opge pakt en in het grensgebied moeten we met een handvol Westduitse mannen van de drugsbrigade een gebied met een miljoen inwoners bestrijken". 2jr LIDO 1. 2. 3, 4 en STUDIO, (124130/ 133210): •Rambo', 12 jaar. 'Pervola'. 'Pale rider', 12 jr. 'Desperately seeking Susan', al. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur 'Flesh Blood', 16 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur, do., vrma. en di. ook 14.30 uur. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje', za., zo. TRIANON (123875). The cotton club', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX (125414): 'Het vrolijke sex-pen- sion', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Over sex gespro- 'De Illusionist', di. 20.00 en 22.15 u Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Pale rider', da. 18.45 en 21.15 IV', 3 14.15 u Nachtvoorstelling: 'Pale rider', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Flesh Blood', dag. 18.30 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvo'orstelling: 'Beauty', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Rambo', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Rambo', za. 24.00 uur, 16 jaar. EURO: 'Mask', dag. 18.30 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Schoolmeisjes met intieme wensen', za. 24.00 uur, 18 jr. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Police Academey II', vr. 21.15 uur, zo. 15.45 en 19.00 uur, woe. ook 15.45 uur, al. 'Witness', do. 20.15 uur, zo. 21.15 uur, ma. t/m woe. 20.15 uur, 12 jr. Kindermatinee: 'Billy Turf, haantje de Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'A view to a kill', do., vr., za.. zo. en woe. 14.45.19.00 en 21.15 uur. ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'Police Academy II', zie tiiden City 1, al. CITY 3: "Fire fox', zie tijden City 1 e "Jaen 1. CITY 4: 'Intieme spelletjes', zie tijden Ci ty 1, beh. za.- en woe.middag, 18 jr. Kindermatinee: 'Martijn en de magiër' Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Beverly Hills Cop', za., ma., di. 19.00 uur, zo. 15.00 uur. 'Falcon and the snowman', zo. 20.15 uur ma. en di. 21.15 uur. Kindermatinee: 'Grote Ewok avontuur', Ongëvallendienst ziekenhuizen Beiden Ongevallendienst elke -dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. met uitzondering van. Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19,00-19.30 uur en na overleg met de'dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van !10-30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur <to van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur. van 14.00-14.45 uur erfcvan 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), en van 15.00-16 00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (harfbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 u 19.00-19.30 u Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde rent zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19 00 uur. Prematurenafdellng: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezpek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige 'patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier-, voor spedlale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.0Q-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (AJleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: Hs, avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur. 's middags alleen voor ouders 14.30- 18 30 uur 28 september 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De koning van Cambodia heeft aan dr. C. Schlegel, hoog leeraar in de Chineesche taal aan de rijks-universiteit te Lei den, verleend het Commandeurs kruis van de "Koninklijke Orde van Cambodia". Hedenmiddag omstreeks twee uren geraakte een met hout geladen timmermanswagen, ge trokken door een jongen, in den Rijn bij de Vischmarkt nabij de Koornbeurs. Ook de jongen ge raakte te water, doch werd er weer door twee personen uitge haald. terwijl daarna insgelijks de wagen op het droge werd ge bracht. Vóór een en ander in den Nieuwen Rijn terecht kwam, was de wagen eerst nog door de uit stalling van een koopman in aar dewerk gereden. De jongen was pas 14 jaren. Men klaagt er dan ook over dat al te dikwijls door bazen aan jongens vrachten wor den toevertrouwd, welke hunne krachten te boven gaan; want ook nu kon de jongen, van de brug afrijdende, den wagen niet tegenhouden. - Gisteren woedde over de ge meente Zevenbergen een hevig onweder; een drietal paarden, welke voor een ploeg waren ge spannen en toebehoorden aan den landbouwer C. Barel, wer den door den bliksem getroffen en gedood. De ploeger werd be wusteloos gevonden. -Als een bewijs dat op het sta tion Winterswijk een zeer druk verkeer is diene, dat gisteravond van half negen tot des nachts half twee vijf goederentreinen, waar onder twee extra-treinen, zijn vertrokken naar Amsterdam; drie treinen telden 50 wagens, de twee andere 60, alle beladen. Vijftig jaar geleden: - Te Graz in Oostenrijk stond een man terecht wegens graf schennis en bedreiging. Tijdens het verhoor trok hij plotseling een revolver en begon in het wilde weg op rechters en getuigen te schieten. De rechter, dr. Preisin- ger, en twee getuigen werden le vensgevaarlijk gewond. Met zijn laatsten kogel pleegde de dader zelfmoord. VELP (GPD) - De lectuur die de politie vorig jaar meenam uit de villa van mevrouw Rost van Ton ningen, de weduwe van de vroege re NSB-leider, stelde niet zoveel voor, zei haar woordvoerder Joop Zwart. Bij de inval waren slechts oude jaargangen van „De Auto kampioen" en bladen over stoom gemalen aangetroffen. Ondanks deze mededeling van Zwart staat de 70-jarige dame op 1 oktober voor de rechtbank vanwege het be zit van nazistische en voor joden kwetsende geschriften. Natuurlijk vond de politie in de kapitale woning in Velp een aan zienlijke hoeveelheid belastend materiaal. Rost van Tonningen ex ploiteerde daar een internationaal verzendhuis van nazilectuur en muziekbanden. Ze adverteerde in blaadjes van neo-nazi's in binnen- door Weert Schenk en buitenland met titels als „der Auschwitz-luge" en „Sechs million Juden vergasst? verbrannt?". Ook het overige aanbod verde digt het Hitler-regime, propageert joden- en vreemdelingenhaat en noemt de moord op de joden in de Tweede Wereldoorlog een slimme leugen van de staat Israël. Na de inval, die volgde op een strafklacht van de Stichting Bestrijding Anti semitisme (Stiba), is het verzend huis niet gesloten. Dat blijkt uit de advertenties die daarna gewoon verschenen in Manuscripten, het orgaan van consortium De Levens boom. Het consortium De Levensboom werd in 1981 opgericht door Florrie Rost van Tonningen, bij wie de idealen van haar en haar man se dert de oorlog niet zijn verbleekt. De organisatie presenteerde zich in eerste instantie als een culturele in stelling. Maar toen geheime notu- len uitlekten, bleek het consortium bedoeld om te functioneren als pressiegroep vanuit de nationaal- socialistische levensbeschouwing. Rost van Tonningen vond de tijd rijp voor een dergelijke groepe ring. De Centrumpartij groeide snel. Er werden trouwens ook con tacten gelegd met de partij van Janmaat en met Glimmerveens NVU (Nederlandse Volksunie). Rituelen De villa 'Ben Travato' in Velp groeide uit tot een centrum voor oud- en neo-nazi's en oud-NSB'ers. Zo klonken hier uit de kelen van in nazi-uniform gestoken jongeren SS-liederen en werden oude ger- maanse rituelen uitgevoerd, toen de weduwe in 1982 en 1983 in haar tuin 'zonnewendefeesten' organi seerde. Justitie weigerde op te tre den, omdat het feest niet in het openbaar plaats vond. De vele pu bliciteit leidde er wel toe dat de feesten sindsdien in het buitenland werden gehouden. Rost van Tonningen onderhoudt vanuit haar woning nog steeds contacten met allerlei neo-nazi- groepen in binnen- en buitenland. Zo wordt in het huisorgaan Manus cripten momenteel actie gevoerd voor de vrijlating van „onze kame raad" Michael Kühnen, een van de meest gewelddadige neo-nazi-s die momenteel in West-Duitsland ge vangen zit. Maar ook wil het consortium de oude nazi-ideologie en herinnerin gen aan de SS en de NSB levend houden. In Manuscripten worden NSB'ers en beruchte SS'ers verde digd. Ook verschijnen verhalen over hoe slecht SS'ers na de oorlog door de geallieerden zijn behan deld in kampen. Om die verhalen te bundelen, had mevrouw Rost van Tonningen in het begin van de jaren tachtig het „Veteranen Infor matie- en Documentatiecentrum" opgericht. Dit ging later op in het consortium. Rost van Tonningen zegt zelf ook mishandeld te zijn. Ze zou tevens gezien hebben dat na de oorlog in kampen met NSB'ers kinderen werden doodgeslagen, vrouwen verkracht en mannen ontmand. Later werd ze door de rechter ver oordeeld wegens collaboratie met de Duitsers. De weduwe wil nog steeds stre ven naar "het positieve". Ze is be zorgd over "de toekomst van Ne derlandse jongens en meisjes in ons culturele bestek". Om die re den moeten volgens haar alle rechtse krachten worden gebun deld, "want het is duidelijk dat we anders allemaal naar de donder gaan". Het is de vraag in hoeverre de be jaarde vrouw nog kan doorgaan met haar activiteiten. Dat hoeft dan nog niet eens te maken te heb ben met een mogelijke veroorde ling wegens het bezit en te koop aanbieden van verboden lectuur. Het is eerder het gevolg van geld gebrek, omdat ze onlangs de zeg genschap kwijtraakte over de elec- tro-technische apparatenfabriek Verina BV. Met opbrengsten uit dit bedrijf. dat ze zelf na de oorlog opzette, fi- nancierde mevrouw Rost van Ton ningen het consortium De Levens boom. Ook kwam uit deze bron de financièle steun voor extreem rechtse groepen. Er stonden zelfs een vijftal personen op de loonlijst die niet de vakkennis bezaten om in de fabriek te werken. Ze hielpen de weduwe dan ook alleen bij haar politieke werk. Onder deze inmid dels ontslagen werknemers bevon den zich C. Quist en J. Morren, lei ders van de Vikingjeugd. Mede hierdoor kwam het bedrijf in de financiële problemen. Onder druk van de banken werd me vrouw Rost van Tonningen ge dwongen zich terug te trekken. Ze moest 80 procent van haar aande len overdragen en in een notariële acte beloven zich de eerste vijfjaar niet meer met de bedrijfsvoering te bemoeien. De leiding is nu, o iro nie, in handen van een Surinamer. Dit moet een klap zijn voor Rost van Tonningen en haar politieke arbeid. Het blad Manuscripten is ook al opvallend dunner geworden en de kwaliteit van het papier is minder. De vraag is in hoeverre een eventuele veroordeling volgen de week ook hard aankomt. De weduwe zelf zegt niets van het proces te verwachten. Ze noemt het een opgeblazen situatie. Ze begrijpt niet dat zoiets allemaal maar kan in Nederland. Voor hèt overige verwijst ze naar haar vriend Joop Zwart. Deze zegt dat het een flutzaak is waarover alleen CPN'ers, PSP'ers en ander tuig op gewonden doen. Zwart denkt dat de rechter de weduwe zal berispen. Volgens hem zal rekening worden gehouden met haar leeftijd en haar economi sche toestand. De stichting Bestrij ding Anti-semitisme zegt dat Rost van Tonningen wordt veroordeeld vanwege het beledigen van groe pen en het aanzetten tot haat. „Het bewijs is keihard." Horizontaal: 1. Vals is Gé gewor den van haar haarkleur. 4. Zes in een vak om thee hierin op te ber gen? 7. Kostbaar en, ach, om de rel kun je toch uitbundig vrolijk zijn? 9. Loop hierop in de winter voordat het bederft 10. Aan een rivier die anders zonder waarde voor een dier staat is geen roem te behalen. 11Het dier uit de Bij bel staat er verdraaid gekleurd op. 12. Een vorstelijke kerk uit dit staatje. 14. Daar zit een dier gevangen waar een onvriendelij ke vent op past. 16. Nul onderda nen die krom staan. 20. Leuk, zo vol met spoken? 21. 't Is slechts een vogel in Noord-Holland. 22. Hard lopen om uit het gebouw te komen, in tegenstelling tot 8. 23. Bah, wat vond ik het kaasje vies. 24. Aanhef om dieren te bestij gen. Verticaal: 1. Beschouwing over het oog waar niets van uitgaat. 2. Knippende massa's. 3. Dit wordt bier als 'ie in is. 4. Auto's en fiet sen bij D links van de weg. 5. Potten om er bomen van te ko pen. 6. Heb je nodig om de vorige V 5 7 p fr aan te schaffen. 7. Hiermee wordt het geraamte openge maakt. 8. Mond. 13. Het casino van vroeger? 14. De plant die eerst als een ezel deed. 15. Daar wordt dagelijks ingenomen. 17. Kaden zijn er aangelegd die er slecht afkomen. 18. Gek gedans van dieren? 19. Heb je heel even tijd, insect, om wat speels te zijn? De prijs van ƒ25,- werd toege kend aan C.H. v.d. Wijngaard, Baartmanstraat 50, 2171 DC Sas- senheim. De prijs wordt de winaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel* voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag- HET VERHEU6T /WO LWÉ /VWOESTEIT TE /HOGEN ONT- /ViOETEN IN EEN HELE GEWONE SUPERMARKT.,, PAT POET U ZEKER OtfPAT U VINPT PAT OOK HOOGGE PLAATSTE PERSONEN ZICH ONPER HET GEWONE VOLK /MOETEN MENGEN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17