Fabius: Hernu gaf opdracht Punjab: democratie wint Palestijnen doden Israëli's Gevluchte volgelingen Bhagwan in W.-Duitsland Minister Zimmermann centraal bij spionage Aanslag British Airways Rome: twaalf gewonden Vier Basken gedood Opkomst normaal, vreedzaam verloop STOELSLAPERS VAN NEDERLAND, WAKKER WORDEN! DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Franse pers twijfelt aan lezing premier naars te worden vermoord. Zij ont- PARIJS - Oud-minister van defensie Charles Hernu en de ontslagen chef van de buiten- k©gt geld it landse veiligheidsdienst admiraal Lacoste zijn volgens premier Fabius beiden verant woordelijk voor de aanslag op de Rainbow Warrior. HAMBURG (AP) - De met een groep aanhangers naar Europa ge vluchte Ma Anand Sheela, ex-ver trouweling van Bhagwan Shree Rajneesh, verblijft op een schuila dres in de Bondsrepubliek. Vermo- delijk logeert zij in een hotel op één van de Duitse Wadden. Zij zegt dat de sekte in Oregon bijna aan de grond zit. Bhagwan zelf heeft ge zegd dat hij naar de Bondsrepu bliek wil. Sheela, de bedrijfsleidster van Bhagwan. werd opgespoord door de Westduitse televisie en door het weekblad Stern, dat een later deze week verschijnend interview met haar openbaar maakte. In het inter view zegt de 35-jarige Indiase dat de sekte vrijwel aan de grond zit, dat zij vreest door huurmoorde- De eerste minister verklaarde dat gisteravond in een televisie-inter view en hij voegde er aan toe dat beide mannen weliswaar gedacht hadden met dit initiatief het lands belang te dienen, maar dat hun be- door Rudolph Bakker slissing een slechte was geweest en de uitvoering er van 'ongelukkig'. Ze had ernstige gevolgen gehad, al dus Fabius, en hij stelde Hernu en Lacoste verantwoordelijk op basis van zijn 'overtuiging', terwijl hij kennelijk niet over direct bewijs bare feiten beschikte. In een democratie als de Franse ligt de verantwoordelijkheid voor gebeurtenissen als deze altijd bij de minister, in dit geval oud-minis ter Hernu. aldus premier Fabius die er aan toevoegde dat hij pas sinds afgelopen zaterdag van de ware gang van zaken op de hoogte was. Hij gaf toe dat de pers hem daarover had ingelicht en niet zijn ambtenaren. De waarheid is veel te lang verborgen gehouden, aldus de premier: zowel voor de president, voor de regeringsonderzoeker Tri cot als mijzelf. De regeringsleider kwam er pas achter 'nadat admi raal Lacoste ontslagen was en mi nister Hernu zijn ontslag genomen had'. Met nadruk stelde premier Fa bius dat het leger niet in het geding BONN - De Bonner regeringscoa litie van CDU, CSU en FDP gaat er vanuit dat de minister van binnen landse zaken Friedrich Zimmer- ge wordt er alleen maar groter door". In Bonn verluidt, dat de rege ringspartijen ervanuit gaan dat (CSU) inderdaad de hoofdfi-' Zimmermann een onderzoek kan doorstaan, hoewel de nervositeit in het regeringskamp groeit. „We staan in een zware hagelbui en er kan nog meer komen", zei een me dewerker van de minister. De liberale coalitiepartner FDP heeft besloten tot een lijn die neer komt op ondersteunen noch ten val brengen. Vooral Zimmermanns optreden in de zaak van het spion nen-echtpaar Willner wordt daar hoog opgenomen. Bondskanselier Helmut Kohl heeft zich de laatste twee dagen op geen enkele wijze over de zaak uitgelaten. Daaruit wordt afgeleid dat Kohl het zijn minister nog steeds kwalijk neemt dat deze hem heeft willen betrek ken in de zaak van Herta-Astrid Willner, die als secretaresse op zijn bureau werkte. SPD-leider Hans Jochen Vogel stelt dat Zimmermann persoonlijk heeft gefaald in de recente spiona- gezaken. En dat wil hij in de Bondsdag boven water krijgen. door Hans Hoogendijk spionagegevallen. Een woordvoer der van Zimmermann voegde daaraan toe dat de regering nog niet precies weet wat de SPD bo ven water wil krijgen. Het ministerie betreurt het in ho ge mate dat de SPD dit onderzoek doorzet, omdat, zo wordt gezegd, Zimmerman gisteren in de parle mentaire controlecommissie open en duidelijk antwoord heeft gege ven op alle door de SPD ingedien de vragen. Door zo n onderzoek komen allerlei geheime gegevens in het openbaar, zo stelde de woordvoerder. „De schade aange richt door het overlopen van Tied was als gevolg van de aanslag op het schip van Greenpeace en hij wees er op dat de Franse nucleaire politiek niet 'overgeleverd is aan welke vreemde macht of organisa tie dan ook'. In eerste commentaren wordt er op gewezen dat premier Fabius' 'overtuiging' dat oud-minister Her nu verantwoordelijk is voor de aanslag in strijd is met de verkla ringen die Hernu zelf nog dinsdag heeft afgelegd en waarin hij met klem ontkende de opdracht tot het opblazen van de Rainbow Warrior te hebben gegeven. Ook wordt er op gewezen dat de interviewer in het gesprek met Fabius verzuimd heeft te vragen naar de rol van ge neraal Saulnier. die indertijd de aanvankelijke opdracht had gege ven de activiteiten van de Rainbow Warrior te verijdelen. Het schip stond op het punt uit te varen naar de Muraroa-atol, waar Franse atoomproeven worden gehouden. Saulnier was toendertijd chef-staf van het presidentieel paleis en hij is nu chef-staf van het Franse leger. De 'Figaro' publiceert vandaag een artikel waarin wordt gesteld dat president Mitterrand al sinds 17 juli van de ware gang van zaken op de hoogte was. In het dagblad „Ie Monde" verscheen gisteren een artikel dat was ondertekend door de beide journalisten die onthuld hadden dat de Franse geheime dienst daadwerkelijk de „Rainbow Warrior" had opgeblazen. Ook in dit artikel wordt gesteld dat Hernu er niet over denkt de rol van kop van jut te gaan spelen om de rege ring uit de moeilijkheden te hel pen. Naar verluidt zou president Mitterrand nog aarzelen zijn oude vriend en strijdmakker deze rol op te dringen. Hij zou in deze houding voor het eerst verschil van mening hebben met zijn jonge eerste-mi- nister Fabius. In Le Monde wordt nog gesteld dat premier Fabius 'ingeklemd zit tussen drie obstakels: de Franse generale staf, Charles Hernu en president Mitterrand' en dat hij een van deze barrières zal moeten breken om niet binnenkort zelf het slachtoffer van de militaire opera tie - dat wil zeggen de aanslag - te worden". Sheela, van wie de afgelopen da gen in de Duitse pers ook naaktfo to's uit haar Baghwantijd zijn ver schenen, verklaarde dat de sekte een bedrag van 55 miljoen dollar tekort komt, maar dat zij die niet gestolen heeft. 'Ik heb het Bhag wan vaak genoeg gezegd, dat we het ons op den duur niet konden veroorloven, al die dure dingen, auto's en zo, omdat ik de mensen anders hun eten moest afnemen,' verklaarde zij. Voor de televisie verklaarde zij te zijn gevlucht op het moment dat besloten werd drugs te gaan gebruiken om de 'sa- nyassins' vrijgeviger te maken. Nu Bhagwan zelf heeft gezegd dat Sheela hem wilde vermoorden en dat zij het geld heeft gestolen, zegt zei te vrezen dat hij huurmoor denaars in zal zetten om haar uit te schakelen. 'Hij is een man die weet wat hij wil,' zei zij. Voor de televisie ontkende zij fel dat zij het geld van de Firma Bhag wan had meegenomen. 'Wij bezit ten niets,' zei ze. De tv-verslagge- ver maakte echter melding van 'een hoop bagage' die hij niet mocht filmen. Sheela en haar aan hangers zouden na hun vlucht ge regeld van schuilplaats zijn gewis seld. Een ongeveer 11-jarig meisje bij de groep zei intussen pijn in haar oren te hebben van het vliegen, maar het hoofdkwartier van de organisatie in Oregon niet te missen, omdat zij daar vier jaar lang min of meer 'opgesloten' had gezeten. Stern meldt dat Sheela nu sa menwoont met de Zwitser Urs Birnstieler, de voormalige be drijfsleider van Bhagwan in Euro pa, die uit de sekte is gestapt. Shee la zei dat zij en haar groep niet van plan zijn een nieuwe 'ashram' in de Bondsrepubliek te stichten. 'Wij zijn hier omdat wij in alle rust wil len bijkomen van de opwinding van de afgelopen weken,' verklaar de ze. 'Toevallig konden we snel een goedkope vlucht naar Zurich krijgen. Daarna zijn we naar Duits land gekomen, omdat het hier net zo schoon is als in Zwitserland, maar lang niet zo duur, en boven dien hadden we geen visum nodig.' Over haar 20 mede-vluchtelingen zei ze: 'Ik heb de besten bij me. Bhagwan heeft de corrupten. Hij moet nu op lieden steunen die zich niet om mensen bekommeren.' De vrouw zei dat er in het kamp in Oregon al aids-doden waren ge vallen. Er zouden plannen zijn ge weest om aids-slachtoffers naar de kolonie te halen om aanvallen van buiten te voorkomen. Sheela zei dat voorkomen te hebben. Na het gesprek met Sheela belde Stern Bhagwan op voor commen taar. Hij kondigde aan naar Duits land te zullen komen op het mo ment dat de Amerikaanse autori teiten hem een verblijfsvergun ning voor de VS hebben gegeven. Zijn volgende slagveld ligt in Duitsland, zei hij. Het schip waar het allemaal om begon, de Rainbow Warrior, is gisteren i getrokken en de tocht begonnen naar de sloper Muis in cockpit NEW DELHI (DPA) - Een ver keersvliegtuig van de Indiase luchtvaartmaatschappij Air In dia heeft op het vliegveld van Trivandrum in het zuiden van het land een vertraging van 20 uur opgelopen omdat zich in de cockpit een muis had verstopt. De muis was ontdekt, toen de 200 passagiers aan boord stap ten voor hun vlucht naar Dah- ran in Saoedi-Arabië. Iedereen moest uitstappen, waarna een urenlange jacht op het dier begon. Toen resultaat uitbleef werd tot vergassing overgegaan. Pas toen kon wor den aangenomen dat de muis "met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" het loodje had gelegd, kon het toestel ver trekken. TEL AVIV - Drie Palestijnse terroristen heb ben gisteren in de Cypriotische haven Lanarca een Israëlisch plezieijacht overvallen en de op varenden gedood. De slachtoffers zijn een echtpaar uit de Israëlische stad Haifa (man 53 jaar, diens echtgenote 50 jaar) en een Israëliër van wie de identiteit nog niet vaststaat. De zee- door Taco Slagter piraten eisten'vrijlating van twintig in Israël gevangenen zittende Palestijnen. Maar nog voordat er sprake was van een impasse in de onderhandelingen gaf het drietal zich aan de politie van Lanarca over. Hoewel de daders ontkenden tot een terreur- gro ep binnen de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) te behoren, claimde de geheim- de dienst van PLO-leider Jasser Arafats orga nisatie El Fatah de aanslag per telefoon bij het Franse persbureau AFP in Jeruzalem. De Is raëlische minister van defensie Rabin en de stafchef van het leger Levy verklaarden gister avond de terreurdaad op de PLO te zullen wre ken. Volgens de Cypriotische autoriteiten werd het in de haven afgemeerde jacht rond vier uur gistermorgen overvallen. Er onstond een kort vuurgevecht waarbij de vrouw bij een poging over boord te springen al onmiddellijk dode lijk werd getroffen. Tot de overgave bleef het lijk over de railing van het jacht hangen. De Palestijnen namen de twee mannen in gijze ling. Zij eisten in ruil voor de gegijzelden de vrijlating van twintig onlangs door de Israëli sche marine gevangengenomen Palestijnse guerilla's die voor de kust van Libanon met een scheepje waren onderschept. Het ultima tum liep om tien uur af. De minister van binnenlandse zaken van Cyrprus en een Egyptische diplomaat spoed den zich rond het middaguur naar Lanarca om met de terroristen te onderhandelen. Inmid dels was een Israëlisch legervliegtuig met aan boord onderhandelaars en vermoedelijk ook een commandogroep, op weg naar de luchtha ven van Lanarca. Bij aankomst omstreeks een uur bleken de drie terroristen zich al te hebben overgeven. ROME - Bij een bomaanslag op het kantoor van British Airways in Rome zijn vier personen zwaar ge wond; acht voorbijgangers liepen lichte kneuzingen en snijwonden op. Een verdachte, volgens de Ro meinse politie van Arabische af komst, werd aangehouden en alle door Hein Ten Kortenaar straten in de omgeving van Via Bissolati - waar de meeste lucht vaartmaatschappijen hun kanto ren hebben - werden afgezet om een medeplichtige te zoeken die door ooggetuigen was gesigna leerd. De eerste berichten spraken van handgranaten, zoals bij de aanslag van vorige week op het Café de Pa ris in de beroemde uitgaansstraat Via Veneto, maar het politieonder zoek wees al snel uit dat deze keer een bom in het kantoor was ge plaatst die met een lont of een tijd- mechanisme tot ontploffing was gebracht. Na de aanslag in Via Veneto werd onmiddellijk een Libanees gear resteerd, Ahmed Abu Sereya, die door ooggetuigen zou zijn herkend als de dader. De politie vermoedt dat hij deel uitmaakt van de „Ge wapende revolutionaire fractie van Libanon", een organisatie die ook verantwoordelijk is voor verschil lende recente aanslagen in Frank rijk en Spanje. Een andere organisatie die rede nen heeft om wraakacties in Italië te plegen is de islamitische „Ji- had", die herhaaldelijk met aansla gen heeft gedreigd als de Italiaanse autoriteiten de zeven studenten blijven vasthouden die vorig jaar werden gearresteerd op verden king van het voorbereiden van een aanslag op de Amerikaanse ambas sade in Rome. De Italiaanse regering beraadt zich op maatregelen om de duizenden clandestien in het land verblijven de vreemdelingen strenger te con troleren en de visumplicht voor een aantal landen, vooral van het Midden-Oosten, te verscherpen. Rijbewijs op proef in W est-Duitsland BONN (GPD) - Pas geslaagde Westduitse automobilisten krijgen voortaan een rijbewijs op proef. Na twee jaar wordt het voorlopig rijbe wijs omgezet in een definitief, ten zij de prille verkeersdeelnemer te veel blunders heeft gemaakt. Dat heeft verkeersminister Dol- linger gisteren in Bonn aangekon digd. Als de rijbewijshouder in de eerste twee jaar vaak met de ver keerspolitie in aanraking komt, moet hij een nascholingscursus volgen. Doet hij of zij dat niet, dan wordt het voorlopig rijbewijs inge trokken. Verder mag in de toekomst geen rijles meer worden gegeven door leken en zal van de rijschoolhou der meer worden geëist. De Westduitse regering gaat er vanuit dat door maatregelen het aantal ongelukken zal dalen. On derzoek heeft uitgewezen dat jon ge verkeersdeelnemers het meeste brokken maken. Voor de registra tie van de beginnende rijbewijs- houders wordt een speciaal data bestand ingericht. Jongeren tussen de 18 en 20 jaar rijden het hardst en zijn viermaal meer bij verkeerson gelukken betrokken dan de gemid delde Westduitse automobilist. De oppositionele SPD vindt het voorstel een „mini-oplossing". Ie dere net geslaagde kan gewoon zijn auto twee jaar laten staan en niet rijden en zo een definitief rij bewijs halen, terwijl hij absoluut geen ervaring heeft, stelt de SPD. Meer dan eenderde van de doden in het verkeer is tussen de 18 en 24 jaar. De sociaal-democraten zien dan ook veel meer in een koppe ling van een proefrijbewijs en een vermindering van de maximum snelheid. BAYONNE (AFP/UPI) - Bij een aanslag in Bayonne in Frans-Bas- kenland zijn vier vluchtelingen uit Spaans-Baskenland omgekomen en is een Fransman gewond. De slachtoffers bezochten een café dat door vier mannen werd beschoten. De politie arresteerde twee uit Marseille afkomstige mannen. Het motief van de daders, die het volgens de politie kennelijk ge munt hadden op juist deze slacht offers, is onduidelijk. Het is de der de schietpartij in de straat in zeven maanden. Tot dusver waren er een dode en drie gewonden gevallen. De vier slachtoffers van de aan slag zijn allen bekende Spaanse Basken. Een van hen zou betrok ken zijn geweest bij aanslagen in Spaans-Baskenland, met name in Vitoria, zo is uit betrouwbare bron vernomen. Buitenland kort Birmingham De gemeente Birmingham zou failliet gaan als zij op moet draaien voor de schade die is ontstaan na de rellen die onlangs in de stad plaats hadden.Bijna 400 mensen hebben schadeclaims ingediend ter waarde van ongeveer 5 miljoen pond. Dat zei Brian Smith, de voor zitter van de commissie financiën van de raad van Wets Midlands County. Hij hoopt dat de regering 60 procent van de onkosten zou dekken. 'Maar zelfs met die steun zouden we voor de rest van het jaar zonder geld komen te zitten,' aldus Smith. Irak/Iran De Iraakse luchtmacht heeft gis teren voor de twaalfde maal bin nen zes weken het Iraanse olielaad- station op het eiland Kharg in de Perzische Golf aangevallen. Een militaire woordvoerder waar schuwde voor Radio Bagdad dat Irak met de aanvallen zal doorgaan tot het bewind in Teheran wil pra-f ten over vrede. Irak heeft een over eenkomst gesloten voor de aan koop van 24 Franse Mirage F-l ge vechtsvliegtuigen. E)at heeft vlieg tuigbouwer Marcel Dassault be kend gemaakt. ADVERTENTIE Afghanistan De staatsradio in Afghanistan meldde gisteren dat regeringstroe pen een anti-communistische gue- rillaorganisatie in de provincie Pa- tiya hebben overvallen. Daarbij zouden 300 zware wapens zijn heb ben buitgemaakt De stemmen zijn nog niet geteld, maar de winnaar is al bekend. De verkiezingen in de Indiase deel staat Punjab zijn gewonnen door het gezond verstand, door de af keer van geweld, door de democra tie. De dreigementen van radicale sikhs ten spijt is de meerderheid van de ruim tien miljoen kiesge rechtigden naar de stembus ge- door Leo Maat gaan. De opkomst van ongeveer zestig procent wijkt maar een paar procenten af van de normale op komst in Punjab. Bij de vorige ver kiezingen, in 1980, bracht 64 pro cent van de stemgerechtigden zijn of haar stem uit. De aanhang van de radicale sikhs, die tot een boycot van de verkiezingen hadden opgeroepen, is derhalve zeer klein gebleken. Er zullen ongetwijfeld ook kiezers zijn geweest, die het niet met de ra dicalen eens zijn, maar die uit pure angst de stemlokalen hebben ge meden. Dat in aanmerking ne mend, mag de aanhang van de ra dicalen zelfs minimaal worden ge noemd. De gewelddadigheden die aan de verkiezingen vooraf gingen, deden het ergste vrezen voor de dag van de verkiezingen zelf. Maar afgezien van een aantal vroegtijdig onscha delijk gemaakte bommen en scher mutselingen tussen aanhangers verschillende partijen, zijn de De belangrijkste deelnemers aan de verkiezingen zijn de Akali Dal van de gematigde sikhs en de Con- gres-I partij van Rajiv Gandhi. Hoewel de deelstaat Punjab in meerderheid door sikhs wordt be woond (tien miljoen sikhs op een bevolking van 17 miljoen), was het bestuur van de deelstaat steeds in handen van de overwegend hin- doestaanse Congres-I partij. De laatste twee jaar stond Pun jab vanwege het aanhoudende ge weld onder direct bestuur van de federale overheid in New Delhi, waar overigens ook de Congres-I partij de dienst uitmaakt. Gouden Tempel De verkiezingen van gisteren hadden eigenlijk al in december vorig jaar gehouden moeten wor den. Maar op dat tijdstip, zo kort na de bestorming van het sikhs-bol werk de Gouden Tempel in Amrit- sar, leek het houden van verkiezin gen een dwaasheid. De Tempel wordt door sikhs als hun belangrijkste heiligdom gceerd. De Tempel was echter ook omgevormd tot het commando- centrum van sikh-terreur. De be storming ervan door het leger in ju ni '84 liep uit op een bloedbad. Het was een 'hoogtepunt' in de bestrij ding van de terreur. De moord op Indira Gandhi was er een direct gevolg van. In die om standigheden was een stembusslag ondenkbaar. Sindsdien is er echter het nodige veranderd. De leider van de gematigde sikhs Longowal sloot raet Rajiv Gandhi een ak koord. waarin de centrale overheid een groot aantal concessies deed. De eigen taal en religie van de sikhs zou meer gerespecteerd wor den en de deelstaten zouden meer bevoegdheden krijgen. Met het ak koord hoopte Gandhi het pro bleem Punjab diplomatiek op të lossen. Het antwoord van de radicalen was als vanouds: Punjab moet een zelfstandige staat worden: Khalis- tan. Wie minder eist is een verra der. En daarmee was het doodvon nis van Longowal getekend. Een maand later werd de sikh-leider vermoord. Niettemin kreeg het Gandhi-Longowal-akkoord de goedkeuring van de Akali Dal, die prompt scheurde. De radicalen vormden hun eigen Akali Dal on der leiding van de vader van de in juni '84 gedode extremistenleider Bhindranwale. De verkiezingen van gisteren gingen dan ook niet zozeer om de vraag wie de 117 zetels in het deel staatparlement en de 13 afgevaar digden naar het landsparlement zou winnen. De verkiezingen gin gen om het Gandhi-Longowal-ak koord, dat immers door de twee belangrijkste partijen was geslo ten. Niet de zetelverdeling, maar de opkomst en het al of niet vreed zame verloop bij de verkiezingen waren daarom de belangrijkste graadmeters. Al zou het voor het herstel van de rust in de deelstaat wel helpen, als de opiniepeilingen ongelijk kregen en de Akali Dal eens een keer zou winnen. Het zou een deel van de frustratie van de 'hindoe-overheersing' kunnen wegnemen. Hebt u dat nou ook wel eens? Dat u 's avonds (en soms 's middags al) zo lam bent en zo moe. Zo futloos en zo slaperig. Terwijl u 's nachts de slaap juist niet kan vatten? Dan is er vast wat aan de hand met uw bed. Ga eens praten met Dormaël dè specialist op dit gebied over gezond slapen en gezond weer wakker worden. En maak dan meteen kennis met een ongelooflijke keus aan bedden, bedsystemen, slaapkamers en bed mode. Eén van de vijf Dormaël winkels is vlak bij u in de buurt. Wordt wakker en ga er even langs. Kunt u straks, eindelijk, rustig slapen. Leiderdorp: Winkelcentrum Winkelhof (naast Mijnders Meubelen), tel.:071-414502. Utrecht: Zeelantlaan 27, Meubelcentrum Kanaleneiland, tel.: 030-883004. Zeist: Voorheuvel 41, tel.: 03404-16055. Veenendaal: Markt 9, tel.: 08385-10263. Amersfoort: Kamp 61, tel.: 033-72 37 70. ■£}S LAAPKAMERS U slaagt wel, u slaapt wel, met Dormaël.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7