Lrer rukt op in ziekenzorg Zojuist verschenen: Boekenpas! Een nieuwe,gratis inspiratiebron voor elke nieuwsgierige lezer. VS controleren post uit Nederland op jeugdporno 'Kabinet doet aanslag op NCO' mrnvM Gevolg van bezuinigingen Lubbers: rakettendebat gaat vóór jubileum VN VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - Het vrijwilligerswerk in ziekenhuizen en verpleegtehuizen is de afgelopen twee jaar flink toegenomen. Momenteel werken er gemiddeld zestig vrij willigers per instelling, uiteenlopend van enkele vrijwilligers tot tweehonderd perso nen per instelling. Dat is vastgesteld bij een onder zoek van de Werkgroep Arbeids vraagstukken en Welzijn van de Faculteit der Sociale Wetenschap pen van de Rijksuniversiteit Lei den in opdracht van het Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk (LSW) te Utrecht. Directieleden zien in het vrijwilligerswerk vooral mogelijkheden om meer aan de dienstverlening te doen zonder dat het de instelling veel geld kost. De vrijwilligers zelf zien hun activitei ten vaak als een uiting van verant woordelijkheid tegenover anderen. Onder vrijwilligerswerk verstaan de onderzoekers alle werkzaamhe den die in een instelling worden verricht door mensen die zich min of meer regelmatig beschikbaar stellen voor bepaalde dienstverle ning, zonder dat zij daarvoor wor den betaald. In ziekenhuizen zijn NZR: patiënt wordt dupe van bezuinigingen UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad acht de tijd geko men het publiek te waarschuwen voor de gevolgen van verdergaan de bezuinigingen in ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen, psy chiatrische ziekenhuizen en ver pleeghuizen. „Men kan in de ge zondheidszorg nu eenmaal niet wachten met ingrijpen tot er echt op grote schaal ongelukken gebeu ren", aldus de NZR gisteren in een verklaring. - Aanleiding is de aankondiging in de Miljoenennota van een extra korting op de budgetten vanaf 1987 van ongeveer 1 procent. In de toe lichting op de begroting van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur staat dat de taakstellingen voor 1987 en latere jaren zijn vertaald in een budgetkorting van 150 miljoen gulden. Ook in 1985 zijn de budget ten van de ziekenhuizen en andere instellingen al met 1 procent extra gekort en dat gebeurt in 1986 op nieuw. Voor de aangekondigde nieuwe bezuinigingen is geen enkele moti vering gegeven, zo stelt de NZR, die meent dat verdere bezuinigin gen niet meer mogelijk zijn zonder ernstige nadelen voor de patiënten en cliënten. De voor 1986 vastge stelde budgetkorting van 2 procent zal volgens de NZR een groot aan tal instellingen voor onoverkome lijke problemen plaatsen. De instellingen doen op het ogenblik al het mogelijke om de huidige en in 1986 nog komende bezuinigingen zo goed mogelijk op te vangen. Ze proberen daarbij tot het uiterste te v.ermijden dat pa tiënten er rechtstreeks het slacht offer van worden, aldus de NZR. In veel instellingen merken patiënten al dat het personeel minder tijd voor hen heeft. Soms vinden ze dat ze te snel naar huis worden ge stuurd. Er zijn ook steeds meer be richten over ernstige ongelukken in ziekenhuizen. er gemiddeld vijf vrijwilligers per 32 patiënten en in verpleegtehui zen zelfs vijf per 21. In ziekenhuizen verrichten in hoofdzaak leden van vrijwilligers organisaties vrijwilligerswerk, in verpleegtehuizen voornamelijk zo genaamde eigen vrijwilligers. Vrij willigers zijn voor 86 procent vrou wen en voor 14 procent mannen. Ruim de helft van alle vrijwilligers zijn vrouwen in de leeftijd van 40 tot zestig jaar. Jongeren tot 25 jaar (zowel mannen als vrouwen) ma ken slechts 7 procent uit van de vrijwilligers. De totale omvang van het vrijwil ligerswerk bedraagt gemiddeld on geveer 150 uur per week per instel ling ofwel 35 minuten per bewo ner/patiënt. Er zijn instellingen die ver onder of boven het gemiddelde uitkomen. In ziekenhuizen wordt aan algemene dienstverlening (on der meer bibliotheek, verzorgen van planten, bloemen en fruit en kerkdiensten) meer tijd besteed dan in verpleegtehuizen. Vrijwilligers besteden gemid deld ongeveer 2,5 uur per week aan het vrijwilligerswerk. Dat kan per persoon variëren van een uurtje per twee weken tot bijna veertig uur per week. Slechts 4.5 procent van hen steekt er meer dan twaalf uur in, ruim tweederde er hoog stens 4 uur per week aan. Bij de bepaling van wat vrijwilligers wel en niet mogen doen in de instelling spelen opvattingen over de patiën tenzorg en (politieke) opvattingen ten aanzien van de vraag welk werk wel en niet betaald zou moe ten worden een rol. Het vinden van overeenstemming hierover is naar het oordeel van de onderzoekers geen eenvoudige opgave. Beroepskrachten waarderen de inbreng van vrijwilligers vaak gun stig omdat dezen iets extra's doen voor de bewoners/patiënten. Toch zetten zij soms ook vraagtekens met het oog op de garantie van om vang en kwaliteit van de voorzie ningen in de toekomst. Vrijwilli gerswerk kan voor beroepskrach ten onder andere ook betekenen een uitholling van het eigen be roep, verruiming van eigen moge lijkheden, bedreiging van de eigen arbeidsplaats en verlichting of ver zwaring van de eigen taken. NEW YORK (GPD) - Premier Lub bers zal eind oktober vermoedelijk niet naar New York afreizen om de het 40-jarig jubileum van de Ver enigde Naties te vieren. Hij heeft kennelijk een week voor het be sluit tot plaatsing van kruisvlucht- wapens in Nederland geen tijd voor de VN. In zijn plaats, zo zei hij gisteren, zal minister van buitenlandse za ken Van den Broek in New York een rede komen afsteken, hoewel ook hij bij het plaatsingsbesluit ('nu onvermijdelijk') ten nauwste is betrokken. In diplomatieke kringen wordt verondersteld dat Lubbers op deze wijze probeert de onenigheid tus sen Van den Broek en minister van defensie De Ruiter over de wijze waarop het plaatsingsbesluit moet worden verpakt en gepresenteerd, buiten zicht van de openbaarheid te houden. De Ruiter wil in het plaatsings besluit nog eens nadrukkelijk alle NAVO-afspraken over consultatie en overlegsprocedures uitspellen - Van den Broek heeft daaraan geen behoefte, omdat de Amerikanen zich dat als een blijk van wantrou wen ten aanzien van hun goede trouw zouden kunnen aantrekken. Van den Broek signaleerde giste ren in Washington, tijdens de alge mene vergadering van de VN, dat plaatsing van kruisraketten op Ne derlandse bodem vrijwel onvermij delijk is geworden, omdat de Sow- jet-Unie aan het Nederlandse be roep op terughouding is voorbijge gaan. Hij stelde ook vast dat de po sitie van Unifil in Libanon snel on houdbaar zal worden indien de VN geen omstandigheden kunnen scheppen waaronder deze troepen hun mandaat kunnen uitvoeren. Hoewel Van den Broek zwijgt over de resultaten van zijn beraad met andere troepenleveranciers, is het aannemelijk dat Nederland net als alle andere Unifillanden zal in stemmen met een verlenging van het inmiddels onbruikbare man daat voor een halfjaar. Dat besluit valt op 19 oktober. Van der Stoel De Nederlandse bewindsman deed een beroep op de geïndustria liseerde VN-landen om voor ont wikkelingshulp ten minste één procent van hun nationale inko men te reserveren. Nederland geeft anderhalf procent. Ook, aldus Van den Broek, biedt internationale so lidariteit de enige uitweg voor het vluchtelingenprobleem in de we reld. Dit onderwerp kreeg in zijn toespraak verhoudingsgewijs veel nadruk, omdat de Nederlandse VN-ambassadeur en voormalige minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel kandidaat is om Hoge Commissaris voor Vluch telingenzaken te worden. Volgens Van den Broek maakt Van der Stoel een goede kans om te worden benoemd in november. In de wandelgangen daarentegen beschouwt men Van der Stoels kansen als verkeken nu de VS hun steun hebben gegeven aan de Zwitserse kandidaat Hocke, ten einde vooral hun eigen invloed via de tweede plaats op het Hoge Com missariaat onverlet te kunnen handhaven. Van den Broek pleitte voor een geleidelijke opbouw van druk op Zuid-Afrika, gesteund door zoveel mogelijk landen. Nederland wil dat de Veiligheidsraad tot daden komt. De zwaar verwaarloose kamelen werden gisteren aangetroffen bij een dierenhandelaar uit Eindhoven. Hij had de twee telgangers samen met tachtig volgens, vijf katten en twee honden zonder enige verzorging onderge bracht in een loods in Nuenen. De politie heeft zich ontfermt over de dieren. (foto anp> Al een jaar lang vertragingen Wie is de leukste? Max Tailleur (links) en Joseph Luns lachen hier samen om een mopje uit de nieuwste bundel van de jiddische witzenbakker, Horen, Zien en Smoezen. Het werkje werd gisteren door Luns ten doop gehouden. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De CPN wil alsnog proberen tot samenwerking te komen met PvdA, PSP en PPR. Het streven is gericht op een geza menlijke opstelling van de linkse partijen in de formatie na de ver kiezingen volgend jaar. Volgens fractievoorzitter Ina Brouwer zal het erom gaan dat de kiezers dui delijk wordt gemaakt dat alle linkse partijen zoveel mogelijk stemmen moeten krijgen, en niet alleen de PvdA. Zij bekritiseerde de grootste op positiepartij overigens voor de ge matigde wijze waarop de socialis ten oppositie voeren tegen het ka- binet-Lubbers. „De oppositie moet het falend beleid van het kabinet- Lubbers veel scherper aan de kaak stellen," zei zij. CPN blijft op samenwerking 'links' hopen De CPN-top denKt dat het moge lijk moet zijn om in ieder geval met de PPR tot afspraken te komen over een nauwe samenwerking. Na het besluit van de PSP om zelf standig aan de verkiezingen deel te nemen, is de CPN afgestapt van het idee dat de klein-linkse partij en in de Tweede Kamer in één frac tie zouden kunnen samengaan. Het gisteren gepresenteerde ver- WASHINGTON (ANP) - De post van Nederland naar de Verenigde Staten is aanzienlijk langer onder weg dan een jaar geleden het geval was. Een belangrijke oorzaak van de vertraging is dat de Amerikaan se douane alle post uit Nederland en Denemarken apart houdt voor onderzoek op kinderpornografie. Zegslieden van de Amerikaanse posterijen en douane hebben dat bevestigd. Normaal placht een brief van Ne derland naar de Verenigde Staten drie tot vijf dagen onderweg te zijn. kiezingsprogramma, dat begin vol gend jaar definitief wordt vastge steld, noemt het verzet tegen de plaatsing van kruisraketten het be langrijkste voor de komende perio de. Verder eisen de communisten - zo nodig met wettelijke maatrege len - de invoering van een 32-urige werkweek in 1990. Het korter werken zou echter niet gepaard moeten gaan met daling van de koopkracht. De uitkeringen moe ten weer terug naar 80 procent van het vroegere inkomen. Voor de financiering van dit alles denkt de CPN aan bezuinigingen op defensie, het bestrijden van ka pitaalexport en zwart geld-circuit, beperking van de steun aan bedrij vensteun en het afromen van de winsten van Shell en Esso. DEN HAAG (GPD) - De Nationale Commissie Ontwikkelingssamen werking (NCO) is verbolgen over de nieuwe subsidieregeling van het kabinet voor de commissie. „Het voorstel is een stille aanslag op termijn", aldus de voorzitter van hetNCO-bestuur, Roethof. Hij leidde de NCO-delegatie die gister middag op een hoorzitting met de Vaste Kamercommissie voor Ont wikkelingssamenwerking haar gal mocht spuwen. „De NCO wordt een verlengstuk van de voorlichtingsdienst van het ministerie van buitenlandse za ken", concludeerde Roethof. „Drie kwart van onze huidige projecten zal moeten verdwijnen, als de rege ring haar zin krijgt". De vertegenwoordiger van de ka tholieke kerk kondigde aan uit de commissie te stappen als de Kamer de beleidsvoorstellen ongewijzigd accepteert. Ook het Ikvos (Inter kerkelijk vormingswerk inzake ontwikkelingssamenwerking) he kelde de kabinetsplannen. Het NCO-bestuur en de 32 aange sloten organisaties hebben zeven bezwaren tegen het kabinetsvoor stel. Het eerste is dat het officiële voorstel en de bijgevoegde toelich ting met elkaar in strijd lijken te zijn. Zo is het onduidelijk wat de minister nou wil. Ten tweede vin den ze het opjuist dat Schoo de zelfstandigheid van de NCO wil be perken. De minister krijgt in het plan meer invloed op de samen stelling van het bestuur en ze stelt eigenhandig het definitieve be leidsplan op. Kritiek Daarnaast mogen door de NCO gesubsidieerde projecten niet meer 'in strijd zijn met' het buiten lands beleid van de regering. Niet alleen is onduidelijk waar daarbij de grens ligt, het is ook een verdere inperking van de vrijheid van de NCO. Tot nu toe sprak het officiële NCO-beleid slechts van 'geen ern stige gevolgen hebben voor'. Vol gens het Ikvos wil de regering zich daarmee buiten elke vorm van kri tiek stellen. Als er verschil van mening be staat over het wel of niet subsidië ren van een project, moet de Twee de Kamer beslissen. Tot nu toe hadden de 32 vertegenwoordigers van de maatschappelijke groepen het laatste woord. De NCO vindt de nieuwe regeling niet alleen inef ficiënt, maar is ook bang dat pro jecten teveel in de partijpolitiek ge trokken zullen worden. Als vijfde punt tekent de NCO bezwaar aan tegen het verbod dat Schoo de commissie oplegt, om zich bezig te houden met voorlich ting over en bewustwording van ontwikkelingsvraagstukken in het onderwijs. Ook het plan om van ie dere te subsidiëren organisatie een eigen bijdrage van 25 procent te vragen, keurt de NCO resoluut af. Volgens haar vissen daardoor vooral kleine vrijwilligersorganisa ties achter het net. De minister be paalt persoonlijk het aantal uitzon deringen op de 25-procent-regel, maar hoe dat in praktijk werkt, blijft onduidelijk. Tenslotte is de NCO kwaad dat ze sterk moet bezuinigen op haar eigen personeelskosten. De com missie zal een groot aantal mede werkers moeten ontslaan en heeft niet meer het geld, tijd en mens kracht om zelf actief met informa tie de boer op te gaan. Roethof:,, We worden één groot doorgee fluik"! Ongenuanceerd De Tweede Kamer praat in okto ber over het regeringsvoorstel. De NCO wil dat de plannen van het kabinet van tafel verdwijnen en nog twee jaar op de oude voet ver der gaan. in ae tussentijd kunnen minister en NCO in goed overleg iets nieuws bedenken. WD-woordvoerdster Terpstra noemde de NCO-kritiek gisteren ongenuanceerd. Ook CDA-er Van Weezei was niet onder de indruk. Hij vond de activiteiten van de NCO te ondoorzichtig. Het kamer lid zou graag willen dat een organi satie als de Novib de voorlichtings taken van de commissie overnam. Daarbij wilde hij dan ook graag meer kijk op wat de medefinancie ringsorganisaties met het over heidsgeld doen. Maar sinds een jaar duurt het veel al een week tot veertien dagen of zelfs langer. „Wij hebben instruc ties van de douane om alle post uit Nederland en een aantal Scandina vische landen naar de douane door te sturen. Dat heeft één tot vier da gen vertraging tot gevolg", aldus waarnemend directeur MacFad- den voor de internationale post in Washington. Anders dan de douane in Neder land heeft de douane in Amerika ook een politiefunctie. Haar opspo ringsbevoegdheid heeft onder meer tot doel verdovende midde len en pornografie te onderschep pen. Voor dat doel mag zij ook de post openmaken. De wereld wordt door de Amerikaanse douane ruw weg in twee categorieën verdeeld: verdachte en niet verdachte lan den. Alle post uit landen waar por no, heroïne en cocaïne vandaan ko men wordt apart gehouden voor een bijzonder onderzoek.De Ame rikaanse posterijen betreuren deze gang van zaken, maar kunnen er niet veel aan doen, want het gaat om een politieke zaak. De regering- Reagan heeft onder leiding van douane-inspecteur William von Raab in 1983 een speciaal program ma ter bestrijding van kinderpor nografie afgekondigd. De benoe ming van Von Raab als hoogste douane-inspecteur in de Verenigde Staten is een politieke benoeming geweest met als doel ondermeer overeenkomstig het conservatieve klimaat in Amerika de kuisheids- wetten strikter toe te passen. Von Raab noemde eind vorig jaar tij dens een hoorzitting van een se naatscommissie die zich met porno bezighoudt Amsterdam het „So- dom anno 1984". De arbeid van de Amerikaanse douane is volgens een zegsman niet tevergeefs: de speciale kinder porno-actie heeft een „dramatische verandering" te zien gegeven. Van alle kinderporno-import in de Ver enigde Staten komt volgens de sta tistieken van de douane 98 procent uit Nederland en Denemarken. Van oktober 1983 tot oktober 1984 ■werden 4.266 pornografische stuk ken onderschept, waarvan er 2.069 kinderpornografie bevatten. Een jaar daarvoor bedroeg de totale pornovangst nog slechts 1918. De Nederlandse autoriteiten hebben zich met het postprobleem nog niet intensief beziggehouden. Aangezien het kinderpornopro bleem een gevoelige zaak is in de Amerikaans-Nederlandse betrek kingen, is de Nederlandse ambas sade in Washington tot dusver zeer terughoudend geweest. Het is de Nederlandse PTT bekend dat de post langer onderweg is dan voor heen, maar er is tot dusver niet met de Amerikaanse autoriteiten over gesproken. Drie jaar cel voor wurgen van echtgenoot AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 32-jarige vrouw uit 's-Grave- land veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens doodslag. De vrouw had op 10 mei van dit jaar haar man, G. Ockhuysen, met wie zij 16 jaar getrouwd was, met een nylonkous gewurgd. De rechtbank vond, op grond van de psychiatri sche rapporten, de vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De vrouw herinnert zich nauwe lijks iets van de bewuste avond. Wel zegt zij dat haar huwelijk met Ockhuysen een hel was. Op 10 mei, tijdens de zoveelste ruzie met hem, had zij haar man eerst muësli met slaappillen gegeven zodat hij zou stoppen met zijn gekrijs. Toen de man later vast in slaap was vond de vrouw een nylonkous. Daarna ge beurde alles, volgens de vrouw, in een roes. „Mijn hoofd groeide, het ging bonzen en mijn gezicht werd gevoelloos", aldus de verdachte op de zitting. Na de wurging schreef de vrouw een paar afscheidsbrie ven en probeerde toen met slaap pillen zichzelf te doden. Zij werd echter gevonden door haar doch ter. PTT beveiligt computernet na gelukte 'kraak' door studenten WASSENAAR (ANP) - Plaatsver vangend hoofddirecteur Telecom municatie van de PTT ir. P. 't Hoen heeft gisteren toegegeven dat „menselijke slordigheidjes" het mogelijk hebben gemaakt dat twee studenten in de informatica in en kele weken tijd erin geslaagd zijn om een landelijk computernet werk van veertien systemen volle dig open te breken. 't Hoen zei blij te zijn dat het duo, T. de Regt (20) en O. Tijdgat (22), de PTT-top twee weken geleden zijn ontdekkingen „onder de neus ge houden heeft". Volgens de PTT-di- recteur heeft de computerinbraak een schokeffect teweeggebracht bij het staatsbedrijf. Nieuwe bevei- lingsmaatregelen zijn versneld uit gevoerd om herhaling te voorko men. De twee Delftse studenten kwa men door hun contacten met „het computerkraakwereldje" aan een geheim telefoonnummer uit Gro ningen dat hen in de afgelopen zo mer de toegang verschafte tot een computercentrum van de PTT. Na enkele weken experimenteren met hun huiscomputertje van 11.000 gulden had het duo ontdekt dat er veertien verschillende systemen met vertakkingen over het gehele land in verbinding stonden met het centrum in Groningen. Zo vonden zij bij voorbeeld het volledige bestand van wanbetalers van telefoonrekeningen met naam, adres, nummer en openstaand be drag erbij. Ook alle geheime tele foonnummers van overheidsinstel lingen, bedrijven en particulieren konden zij op hun beeldscherm op roepen. Professor I. Herschberg, hoogle raar Informatica in Delft, beschul digde de PTT van nalatigheid en moedwillige slordigheid. Volgens hem hebben zijn studenten er goed aan gedaan het omvangrijke PTT- informatiesysteem bloot te leggen, omdat dit aantoont hoe makkelijk een amateur bij grote ondernemin gen vertrouwelijke gegevens kan kapen. De hoogleraar verklaarde dat hij gemiddeld vijf keer per jaar van zijn studenten te horen krijgt dat zij met succes het computersys teem van een onderneming heb ben gekraakt. „Als ik daarmee een bedrijf benader, krijg ik soms zelfs te horen „Nou en?", aldus Hersch berg. Op verzoek van de PTT helpen de twee studenten en de afdeling van prof. Herschberg het staatsbe drijf met de verdere beveiliging van zijn computersystemen. De PTT heeft zelf ook wel voldoende deskundigen hiervoor in dienst, maar volgens de hoogleraar zijn „de eigen mensen bedrijfsblind, zij zien de lekken in het systeem niet". Fraude in bouw REUVER (ANP) - Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de Rijkspolitie van het Noordlim burgse Reuver hebben een om vangrijk fraude-onderzoek by een stratenmakersbedrijf in Beesel af gesloten. Daarbij is gebleken, al dus een woordvoerder van de rijks politie, dat de 40-jarige directeur van dit bedrijf de fiscus en het So ciaal Fonds Bouwnijverheid voor minstens vier ton heeft benadeeld. De man heeft inmiddels bekend en zal strafrechtelijk worden ver volgd. Hij betaalde zijn circa dertig werknemers gedurende twee-en- een-half jaar aanzienlijk meer uit aan lonen dan hij aan de bedrijfs vereniging doorgaf. ADVERTENTIE Snel naar de boekwinkel voor het nieuwtjes, columns en korte verhalen. Reve op de Frankfurter Buchmesse. Een nieuw verhaal van Maarten 't Har An Rutgers van der Loeff over 'haar' tuinen Honderd jaar Rijksmuseum eerste nummer van Boekenpas! Een kleurrijk, In Boekenpas 1 o.a.: Louis Paul Boon Boekenpas is verplichte lectuur voor volwacrdig magazine van 40 pagina's, boorde- als kookboekschrijver, eerste publicatie elke lezer. En nog gratis ook. vol informatie over duizend-en-één boeken. van kort verhaal van Maarten 't Hart, Bovendien biedt elk nummer voordeel- Van literatuur en thrillers tot computer- de Kinderboekenweek, alles over 'Wonen bonnen voor interessante kortingen, en jeugdboeken. Met interviews, cartoons, in de Ruimte' en hoe verkoop je Gerard Naar de boekwinkel dus!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5