Verkoop bioscoop niet waarschijnlijk Steeds Q Opnieuw protest tegen rijksweg 11 Bezwaren tegen tijdelijk schrappen van Anglia TV Wijkverpleging nu ook in avonduren Onderhandelingen Luxor in impasse Commissie: bouw hotel mag Internationale hondenshow k.v. Rijnland Overleg over Breestraat Va, DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 LEIDEN Hoge Rijndijk veiliger geworden LEIDEN - De verkoop van de bioscoop Luxor aan een stichting is hoogst onwaarschijn lijk geworden. Volgens D. Uges, eigenaar van het theater aan de Stationsweg, is de transactie zelfs helemaal van de baan. "De verkoop gaat niet door", zegt hij. Voorlopig zal Uges zelf de exploitatie van Luxor voortzetten. Verder wil hij geen mededelingen over de onderhandelingen doen. Uges: "Vraag maar aan Jan Boer". Hij doelt daarmee op de eigenaar van het Kijkhuis die bij de plannen de stichting betrokken is. Deze stichting werd in het leven geroe pen nadat R.J. Uges, tientallen ja ren de eigenaar van de bioscoop en vader van de huidige eigenaar, overleed. De stichting, onder voor zitterschap van Leo Meijer, vrees de dat met het overlijden van Uges Luxor als bioscoop zou verdwij nen. Jan Boer heeft altijd beweerd dat LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer heeft het bezwaarschrift dat de winkeliersvereniging 'Haarlemmerstraat-De Camp' heeft ingediend tegen het gewijzigd bouwplan voor een hotel/ kantoor op het Schuttersveld ongegrond verklaard. De winkeliersvereniging meent dat het tekort aan langparkeerplaatsen door de bouw van het hotel op het Schuttersveld nog groter wordt. De gemeente wijst er op dat het Schuttersveld nimmer is aangewezen als langparkeerterrein en dat het belanghebbenden- en betaald parkeren nu en in de toekomst voldoende mogelijkheden biedt aan lang- en kortpar- keerders. De gemeente meent bovendien dat van een spoedige bebouwing van het Schuttersveld een positieve invloed uitgaat op het winkelgebied in het centrum. "De Leidse middenstand is op geen enkele wijze gebaat bij het bezwaarschrift van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat/De Camp", aldus wethouder Peters. hij slechts een adviserende rol heeft gespeeld in de plannen voor Luxor. Voor een reactie verwijst hij dan ook naar Meijer. Maar hij zegt wel: "Je zou de situatie als een crisis kunnen omschrijven. Als Uges zegt dat het niet doorgaat, dan zal dat wel zo zijn". Meijer zelf is een minder pessi mistisch gestemd: "Dat de onder handelingen zijn stukgelopen, is teveel gezegd. Ik zou liever zeggen: ze staan op een laag pitje". Volgens hem zijn er nog twee zaken die een overname in de weg staan. "Het lidmaatschap van de Nederlandse Bioscoopbond. Onze aanvraag moet nog behandeld worden en ik verwacht dat we binnenkort daar over door de bond gehoord wor den". De tweede blokkade is de prijs die voor Luxor betaald moet wor den. Meijer: "Er gaapt nog steeds een kloof tussen de vraagprijs en de waarde die door de bank is bere kend". woordvoerder blijken dat als ge volg van de aanleg van de toe gangsweg naar het industriegebied vanaf de Hoge Rijndijk, de belang stelling van het bedrijfsleven voor vestiging op het nieuwe industrie terrein merkbaar is toegenomen. Aansluiting van de toegangsweg op de A4 moet die belangstelling nog vergroten. Maar de stichting Natuur en mi lieu ziet niets in de nieuwe rijks weg 11. Zij vindt dat aanleg natuur en landschap aantast, de belangen van de boeren in de Rijnstreek ge weld aandoet, de verkeersdruk op Leiden vergroot en de positie van het openbaar vervoer ondergraaft. Bovendien zou volgens Meelis best gewacht kunnen worden op het aangekondigde vervolgonderzoek naar de bodemverontreiniging in Roomburg voordat met de werk zaamheden wordt begonnen. De stichting is daarbij bang dat als ge volg van het grondwerk ten behoe ve van de aansluiting op de snel weg, de grondwaterhuishouding in de war raakt en eventuele veront reiniging wordt verspreid. Onaantrekkelijk Voor Rijkswaterstaat gelden de oude argumenten voor de aanleg van rijksweg 11 nog steeds: een be ter leef- en verkeersklimaat voor de bewoners aan de Hoge Rijndijk en minder vertraging voor de weg gebruikers. Volgens de woordvoer der zal de prognose dat de aanleg van de nieuwe weg het verkeer op de oude verbinding met slechts vijftien procent zal verminderen niet uitkomen. Met het treffen van verkeersbelemmerende maatrege len wil Rijkswaterstaat de Hoge Rijndijk zo onaantrekkelijk maken dat het doorgaande verkeer rijks weg 11 zal kiezen. Voordat de Hoge Rijndijk aan de gemeenten zal wor den overgedragen zal het ryk die verkeersbeperkende maatregelen aan de oude weg hebben uitge voerd. liet Rijkswaterstaat desge vraagd weten. Overigens heeft de stichting Na tuur en milieu ook een schorsings- verzoek van de door de gemeente verleende bouwvergunning ten be hoeve van de wegaansluiting bij de Raad van State ingediend. De be slissing hierover wordt aanstaande vrijdag verwacht. De uitslag van het bezwaarschrift bij de provincie kan nog wel enkele maanden op zich laten wachten. Afscheid De Groot LEIDEN - Sociaal raadsman Toon de Groot, die met de vut gaat, neemt morgenmiddag afscheid. In het gebouw van de Stichting Wel zijn aan de Breestraat 117, wordt van vier tot zes uur een afscheids receptie gehouden. Voorhouter De Groot (hy is in zijn woonplaats raadslid voor de PPR), is sinds 1971 werkzaam ge weest in Leiden-Noord. LEIDEN - De Kynologen Vereni ging Rijnland organiseert op zon dag 6 oktober haar eerste interna tionale hondententoonstelling. Het spektakel zal plaatsvinden in de Groenoordhallen. Er worden bijna tweeduizend honden - behorende tot meer dan 350 verschillende ras sen - gepresenteerd. Geruime tijd geleden ontstond het idee om een internationale ten toonstelling te organiseren, aldus een woordvoerder van Rijnland. "Kijk, elke vereniging houdt om de zoveel tijd een clubmatch, ook wij, maar een echt grote tentoonstel ling hadden we nog niet opgezet. Dat was natuurlijk een uitdaging voor ons". Men rekende uit dat er tenminste 1550 honden moesten worden in geschreven, wil de tentoonstelling slagen. "Dat is ons dus gelukt. Vrij wel alle rassen zijn vertegenwoor digd: van honden van drie kilo tot honden die zo'n zestig kilo wegen. Als de bezoekers nu ook massaal komen, kan er niets meer fout gaan. We hoeven geen geld toe te leggen als er achtduizend bezoe kers komen". Ook dat moet een haalbare kaart zijn, denkt Rijnland. "Want nog maals: zo'n grote tentoonstelling is uniek voor Leiden". Enkele van de trouwe viervoeters die zullen deelnemen aan de eerste internationale hondententoonstelling die Kynologen Vereniging Rijn land op zondag 6 oktober in de Groenoordhallen zal houden. De organisa toren hopen op minstens achtduizend bezoekers. (foto Holvast) Voorschoten en SKM willen zelf beslissen RIJNSBURG/REGIO - Het plan om Anglia TV tijdelijk te schrap pen en BBC 2 nog slechts gedeelte lijk door te geven om daarmee plaats te maken voor respectieve lijk Sky Channel en Europe TV, is niet bij iedereen in goede aarde ge vallen. Voorschoten en de Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM) willen dat de oorspronkelijke 'herschikking' wordt uitgevoerd. De gemeenten kunnen dan zelf uitzoeken welke zenders zij schrappen en welke zenders zij doorgeven. De gemeen ten Warmond, Valkenburg en Rijnsburg zijn wel akkoord met het plan. Dit bleek gisteren tijdens een bij eenkomst van de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken in Rijnsburg. Dat is de organisatie die de ontvangsmast in Oegstgeest be heert. Overigens zijn er gisteren geen besluiten genomen. De bij eenkomst werd slechts gehouden om de leden van het algemeen be stuur te informeren over een aantal nieuwe ontwikkelingen. Een beslissing over het al dan niet schrappen van Anglia en het nog maar gedeeltelijk doorgeven van BBC 2, wordt nu niet voor no vember verwacht. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelij ke regeling heeft alle colleges van burgemeester en wethouders ge vraagd voor 31 oktober een stand punt in te nemen over deze zaak. Enige leden drongen er boven dien op aan dat het algemeen be stuur, en dus niet alleen het dage lijks bestuur, een beslissing over deze zaak moet nemen. Het alge meen bestuur komt waarschijnlijk pas eind november bijeen. Tot die tijd zullen Sky Channel en Europe TV dus niet zijn te ontvangen in de Leidse regio en de duin- en bollen streek. Pakket Het schrappen van Anglia en het nog maar gedurende een gedeelte van de dag doorgeven van BBC 2 is een tijdelijke maatregel. Deze moet gelden tot het zogenoemde her schikkingsplan kan worden door gevoerd. Dit herschikkingsplan houdt in dat de verschillende aan gesloten gemeenten een zogeheten 'verplicht pakket' - met alle Neder landstalige zenders - en een pak ket met alle buitenlandse zenders krijgen aangeboden. Uit dat laatste 'pakket' kunnen ze dan naar eigen inzicht kiezen. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling wil met de invoering van dit plan wachten tot duidelijk is welke zenders ver plicht moeten worden doorgege ven. Die duidelijkheid wordt pas gegeven als de Mediawet is vastge steld door de Tweede Kamer. Volgende maand kan de ge meenschappelijke regeling echter een schotel-antenne in gebruik ne men waarmee satellietzenders (zo als Sky Channel en Europe TV) kunnen worden ontvangen. Om de antenne niet ongebruikt te laten, wil het dagelijks bestuur de tijde lijke maatregelen treffen. Onderscheiding mr. Versprille LEIDEN - De voormalige gemeente-archivaris van Leiden, mevrouw mr. A.J. Versprille, is gistermiddag onderscheiden met de gouden gedenk- speld van de gemeente Leiden. B en W hebben haar deze onderscheiding toegekend wegens het vele en waardevolle werk dat ze heeft verricht voor het vastleggen van de historie van Leiden en van in Leiden gevestig de instellingen, zoals het Hoogheemraadschap van Rijnland. Ook na haar vertrek bij het Gemeente-Archief, in 1970, is ze zich hier voor blijven inzetten. Ze maakte jarenlang deel uit van diverse besturen en commissies en adviseerde instellingen en personen bij het opzetten en beheren van archieven. Mevrouw Versprille heeft verscheidene publica ties over Leiden en omgeving op haar naam staan. Wethouder Kuijers speldde haar de onderscheiding op. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - „Het aan tal ongevallen op de Hoge Rijndijk is flink gedaald en de verkeersin tensiteit is er de laatste vijfjaar met tien procent teruggelopen. Aanleg van rijksweg 11 is dus veel minder noodzakelijk dan eerder is aange nomen". Aldus E. Meelis van de Leidse werkgroep milieubeheer die namens de stichting Natuur en milieu gisteren bij de provincie de toestemming voor grondwerk ten behoeve van de nieuwe verbinding tussen Leiden en Bodegraven aan vocht. Rijkswaterstaat wil namelijk nog dit jaar beginnen met het werk voor de aansluiting van de nieuwe weg op autosnelweg A4, even ten zuiden van de spoorbaan Leiden- Alphen. Het stuk van rijksweg 11 tussen de A4 en de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude kan dan eind 1989 gereed zijn. Roomburg De gemeente Leiden vindt het belangrijk dat de nieuwe aanslui ting op de snelweg er komt omdat die industrieterrein Roomburg be ter bereikbaar maakt. Verkeer van uit Leiden zal in de toekomst vanaf de Hoge Rijndijk even voor de hui dige aansluiting door het industrie gebied naar de nieuwe rijksweg- aansluiting worden geleid. De hui dige aansluiting op de Hoge Rijn dijk zal dan komen te vervallen. Overigens liet de gemeentelijk Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok kind over de Breestraat te laten trapsnorren is inderdaad niet aanbevelenswaardig. Krauses firma gebruikt het voertuig voorlopig tijdens brade rieën en dergelijke evenemen ten. Krause zelf beweegt zich er soms ook mee voort: "Als ik in de pauze een broodje ga eten, pak ik dat ding even mee. Hart stikke leuk". Rij-examen Wie analfabeet is, komt voor veel problemen te staan. Om maar eens iets te noemen: je rijbewijs halen is er niet bij. Behalve dat het moeilijk is om nummerbor den van geparkeerde auto's te le zen, is het theoretisch examen bijna onoverkomenlijk. Maar binnenkort is ook voor analfabeten het rijbewijs wegge legd. Het Leids Edukatief Sen trum (LES) krijgt van de ge meente Leiden een subsidie om een cursus theorie-rijexamen voor analfabeten op touw te zet ten. Volgens Marianne Swank- huisen, die ook al de alfabetise ringscursus van het LES ver zorgt, is het de bedoeling in vijf tien lessen mensen met taal- en leesproblemen voor het examen klaar te stomen. "Misschien klinkt het vreemd, zo'n theore tisch examen voor analfabeten, maar het is natuurlijk een ruim begrip. De meeste mensen vol gen hier een alfabetiseringscur sus en kunnen dus wel wat lezen. Letters en zo. Met woorden is dat moeilijker". Maar wie problemen met lezen heeft, kan best een vei lige weggebruiker worden, zo is de veronderstelling. En trou wens: het theorie-examen wordt nu afgelegd door verkeerssitua ties op dia's te vertonen. De kan didaten hebben een koptelefoon op en beantwoorden vragen door een knop met 'ja' of 'nee' in te drukken. Lezen moet je dus wel kunnen, maar schryven hoeft niet meer. "Het is natuurlyk met analfabeten niet zo, dat ze nooit zullen lezen en schrijven. Deze mensen zitten al op een cursus. En deze opleiding voor het rij-ex amen is eigenlijk een middel ex tra om ze te stimuleren. Op die manier kunnen zij zich gemakke lijker in de maatschappij voort- De opgezette geit die in de Merenwijk was verdwaald in nu dienst doet op het politiebureau. itoto Holvast) bewegen", aldus Marianne Swankhuisen. Zij heeft zich eerst flink in an dere plaatsen in Nederland geo riënteerd, want het is niet nieuw zo'n cursus. Toch wordt er van uit andere plaatsen in Nederland met Argusogen naar de resulta ten in Leiden gekeken, want het is toch een test. Het lesmateriaal - veel maquettes en dia's - is, an ders dan in andere steden, hele maal op de Leidse situatie afge steld. Dat moet de herkenbaar heid bevorderen. Maar het kan toch niet de bedoeling zijn dat kandidaten alleen in Leiden hun theorie in praktijk brengen? Swankhuisen: "Nee, maar zo wordt het meer herkenbaar. Een paar letters en cijfers zijn snel ge leerd. Dus later zullen zij.ook si tuaties in andere plaatsen kun nen herkennen en lezen". Overigens nog ter geruststel ling van de rijschoolhouders: het is niet de bedoeling dat het LES met hen een concurrentieslag aangaat. "Rijschoolhouders zit ten juist met deze mensen in hun maag. Ze weten niet hoe zij hun de theorie moeten bijbrengen. Maar wij hebben een goed con tact met rijschoolhouders. We mogen zelfs een theorielokaal 'le nen', om de kandidaten zo goed mogelijk op het examen voor te bereiden". Het Leidse politiekorps is sinds gistermorgen uitgebreid met een geit. Het beest heeft plaats geno men achter het bureau van de parkeerpolitie en neemt voorna melijk telefoontjes op. Een vreemde zaak. Dat de politie steeds pleit voor uitbreiding voor het korps, was al bekend. Maar om nu een geit in dienst te nemen. Voorlichter Dick Grave- land verklaart het een en ander, behulpzaam als hij is: "Ja. we werden gisterochtend gebeld door bewoners van de Zandzeg ge (Merenwijk). In hun tuin stond een geit. Geen levende. Daar waren ze al snel achter. Het beest is opgezet". Hoe het dier in die tuin is terechtgekomen, is een raadsel. Hy zal er niet naar toegelopen zyn, want hy is al eni ge jaren oud en begint uit elkaar te vallen. Na het telefoontje is de politie het beest komen ophalen. Aanvankelijk had het een plaats je in de hal van het bureau aan de Zonneveldstraat. Maar nu is het dan op het kantoor van de par keerpolitie terechtgekomen In tussen wordt "een diepgaand on derzoek naar de herkomst van het dier" ingesteld. Voor dringende zaken Snorbromligfiets De Leidse parkeercontroleurs Coster en Van der Waals wisten onlangs niet wat ze meemaakten. Bestaat het contact tussen hen en de winkeliers van de Boter markt tot nog toe slechts uit ge krakeel over het al dan niet uit delen van parkeerbonnen, op een goede dag mocht controleur Coster plaats nemen in een ding. "Ja, want we weten eigenlijk niet wat het is. We hebben het ge kocht met het oog op reclame'^ aldus bedrijfsleider Herman Krause van de firma in geluids apparatuur. Zelfs de politie wist er geen raad mee: onder welke naam moest het ding worden verzekerd, waar mag het wel en niet rijden? "We hebben het nu maar als snorfiets verzekerd. Je kunt er 20 kilometer per uur mee halen", aldus Krause. De snor fiets, die veel op een ligfiets lijkt, heeft met zijn twee accu's een be reik van 60 kilometer. Is de accu leeg, geen nood het ding kan ook trappend worden voortbewogen. Eigenlijk is het leuk kinderspeel goed. Krause: "Nee, dat is het niet, want je mag er niet mee op het trottoir. Je moet er mee het fietspad of de weg op". Tja, om je LEIDEN - De wijkverpleging in en om Leiden strekt zich met ingang van komende maand ook uit tot de avonduren. De kruisverenigingen in het district Leiden zullen voor taan zeven avonden per week ge durende drie uur hun diensten aanbieden. Een avondverpleeg- kundige verleent tussen zeven en elf uur bijstand. De overheid heeft de kruisverenigingen voor dat avondwerk extra geld gegeven. Met dat geld kon personeel worden aangetrokken zodat nu "de dienst verlening van vroeger in ere wordt hersteld", aldus de kruisvereni ging in een persbericht. Omdat het om een beperkte per soneelsuitbreiding gaat, zal de avondverpleegkundige moeten kiezen voor de echt noodzakelijke hulp die ook 's avonds moet door gaan. Het gaat dan om ernstig zie ke mensen of patiënten met won den die een paar keer per dag ver zorgd moeten worden. Iedereen die van de avondzorg gebruik wil ADVERTENTIE SPECIALITEIT kalfsbiefstuk mei zeekreeftjes en kreeftensaus maken, dient zich aan te melden bij de plaatselijke kruisvereniging. De kruisverenigingen zijn per 1 oktober ook 24 uur per dag bereik baar en in echte noodsituaties is er een wijkverpleegkundige oproep baar. Meer informatie over de nieu we regeling is te verkrijgen bij de plaatselijke afdelingen van het kruiswerk. LEIDEN - Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) zal met de Breestraatwinkeliers gaan praten over een proef om de Breestraat op zaterdag af te sluiten voor autoverkeer. De wethouder zei dit gisteravond naar aanleiding van een brief die de winkeliersvereniging Bree straat en omgeving naar het colle ge van B en W hebben gestuurd. Daarin zeggen zij op prijs te stellen met de wethouder van gedachten te wisselen over zijn plannen met de Breestraat. Leden van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer zeiden gisteravond goed te vinden dat de wethouder vast gaat praten met de winkeliers in afwachting van de behandeling van het voorstel in de raadscom missie. De bedoeling van de afsluiting is om voetgangers, fietsers en open baar vervoer vrij baan te geven op de Breestraat. Door de afsluiting op zaterdag verwacht de wethou der ook dat de NZH-bussen sneller kunnen passeren en dientengevol ge het aantal busritten kan vermin deren. Afhankelijk van de resulta ten van de proef wil de wethouder bekijken of een dergelijke afslui ting ook op de donderdagavond mogelijk is. /r

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3