'Dit ding is een uitkomst' 'Ik héb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Slimste ploeg wint zaalderby SCOREBORD- 'Bedrijfsleven moet AZ redden' PAGINA 17 SPORT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - Niet de sterkste, maar wel de slimste ploeg trok gisteren in de Leidse derby in de interregio nale zaalvoetbalklasse aan het langste eind. Lugdunum mocht dan het beste van het spel hebben, de Zwarte Wolf pakte in de Groenoordhal de punten door met 1-3 te zegevieren. In Den Haag haalde De Rozet verrassend lijst aanvoerder Silva Boys onderuit (3- 6), waardoor Glasbergen en de Zwarte Wolf nu de eerste plaats de len. In de hoofdklasse pakte Bax het eerste puntje door in een spran kelende partij met 5-5 gelijk te spe len tegen Noordwijk. Lugdunum-Zwarte Wolf 1-3 Na een kwartier kwamen de 'gas ten' in de Groenoordhal nogal ge lukkig aan de leiding toen Hennie Koet in een onoverzichtelijke si tuatie uit een vrije trap doel trof. Via het been van een Lugdunum- verdediger belandde de bal achter de op het verkeerde been staande doelman Bob van Putten. Om onduidelijke redenen vond de gelijkmaker van Wim Oppelaar geen genade in de ogen van arbiter Van Dalen, die er soms hardop blijk van gaf de Groenoordhal on geschikt te vinden als zaalvoetbal accommodatie. Bij inzetten van Harm de Vos en Henri van der Weyden stond het houtwerk tot twee keer toe de ver diende tegentreffer van Lugdu num in de weg. Na de pauze sloeg de Zwarte Wolf opnieuw toe. Cees de Roode zorgde voor 0-2 waarna Lugdunum massaal op jacht ging naar de 'aansluitingstreffer'. Uit een afgeslagen aanval zorgde Koet evenwel voor 0-3 en in de slotfase mocht Chris Gubler voor Lugdu num de eer redden. Bax-Noordwijk 5-5 Nog altijd zonder de geblesseer den Mario Faber en Nico Groene- weg pakte Bax het eerste puntje in een spektakelstuk dat pure propa ganda voor het zaalvoetbal bete kende. Twee naar hartelust aanval lende ploegen gaven elkaar in de Voorhoutse Gaasbak geen duim breed toe. Bax werkte tot vier keer toe een achterstand weg en leek vlak voor tijd zelfs de winst te grij pen door een doelpunt van zaalin- ternational Hans van Leeuwen, maar het laatste woord was aan dé Noordwijker Gerben Vogelaar die voor de vijfde treffer van zijn team tekende. Doelpuntenmakers: Kees van der Lans, Jan Homan, Theo van Kampen en Mario Faber (2x) voor Bax en Gerben Vogelaar en René van Hensbergen (4x) voor Noord- wijk. THB Boys-Van der Plas 4-3 Ook in Lisse werd een aantrek kelijk duel afgewerkt dat vlak voor tijd in het voordeel van de thuis ploeg werd beslist. René Griffioen opende de score, maar Leen van der Plas bracht de Katwijkers weer naast de Boys, die vervolgens naar een 3-1 voorsprong bij rust uitlie pen. Fred Muller en Arnold Ver meulen waren de doelpuntenma kers. Voortbestaan aan zijden draad Gerrie Nagtegeller (rechts) heeft uitgehaald Het schot zou evenwel worden gestopt. de Zwarte Wolf. Dat kan Hans i Had de thuisploeg in de eerste helft het beste van het spel, in de tweede rondgang heerste Van der Plas dat door treffers van Rick Curfs en Marco van der Plas ver diend op 3-3 kwam. Vlak voor tijd kogelde Fred Muller de 3-2 binnen waardoor Van der Plas alsnog te gen de eerste nederlaag opliep. Bahlman-ROAC 2-5 In de Alphense Rijnstreekhal toonde ROAC zich een stugge ploeg die een vroeg verkregen voorsprong weigerde prijs te ge ven. Binnen vijf minuten stonden gasten op 0-2 en bleven vervolgens de gehele wedstrijd aan de positie ve kant van de score om uiteinde lijk met een ruime voorsprong te finishen. Voor de thuisploeg ver zorgden Ton van der Laan en Kees van Vliet de produktie, terwijl de treffers van ROAC afkomstig wa ren van Hans Witteman, John Bak ker, Peter van der Star en Hans Weenink (2x). Menken-Landwer 1-1 Hoewel de uitslag anders doet vermoeden werd ook in de Noord- wijkse Northgohal een alleszins ac ceptabel schouwspel opgevoerd waarbij de eindstand al halverwe ge was bereikt. Berry Lumondoing zette Menken weliswaar op voorps- rong, maar Ton Arroyo zorgde voor evenwicht. UVS-De Hanepoel 1-2 In een rommelige wedstrijd ging UVS in de Groenoordhal verras send onderuit. Jeroen Desar bracht de thuisploeg weliswaar aan de leiding, maar John van Klink en Zephry van Ruiten waren er verantwoordleijk voor dat de dikwijls op de scheidsrechter mop perende Leidneaars met een kater van het veld stapten. WEXFORD (Rtr/AFP) - Sean Kel ly, één van Ierlands geliefdste zo nen, heeft voor opwinding gezorgd in eigen land. Kelly won in Wex ford de eerste etappe van de Ronde van Ierland door in de sprint van een kopgroep van zeven de Neder lands Adri van der Poel te kloppen. Kelly vertrekt vandaag in de gele leiderstrui voor de tweede etappe naar zijn geboorteplaats Carrick- on-Suir, waar hem een enthousiast welkom is bereid. De Ierse favoriet was attent, toen de Nederlander Teun van Vliet zeventig kilomefer voor het eind de beslissende de marrage plaatste. Het peloton arri veerde met tien minuten achter stand op de groep-Kelly. Eerste etappe Ronde van Ier- Kelly ldopt Van der Poel in Ierland land, van Dublin naar Wexford, over 153 km: 1. Kelly (Ier) 3 uur 57 minuten en 41 seconden; 2. Van der Poel (Ned); 3. Sherwen (Ier); 4. Eriksen (Den); 5. Weltz (Den); 6. Dean (Gbr); 7. T. van Vliet (Ned) allen dezelfde tijd als Kelly. De Fran- sa amateurrenner Frederic Gamier heeft gisteren in de eerste etappe van de Ster der Beloften de spurt gewonnen van de Nederlandse neo-prof Jean-Paul van Poppel. De derde plaats was voor de Frans man Marc Madiot. In het algepieen klassement leidt diens landgénoot Gaigne. Erik Breukink bezet de vierde plaats. Eerste etappe, van Rennes naar Lanvollon over 187 km: 1. Gamier (Fra) 4 uur 43 minuten en 49 secon den; 2. Van Poppel (Ned); 3. Ma diot (Fra); 4. Leleu (Fra); 5. Muller (Zwi); 6. De Wolf (Bel) allen dezelf de tijd als Garnier Algemeen klassement: 1. Gaigne (Fra) 4.47,05; 2. Farcia (Fra) op 6 se conden; 3. Madiot op 7; 4. Breu kink (Ned) op 8; 5. Muller op 10; 7. Broers (Ned) op 11; 10. Van Poppel Nationaal record Van Hulst VELDHOVEN (ANPSID/Rtr) - EUy van Hulst (PAC, Rotterdam) heeft gisteravond bij avond atletiekwedstrijden in Veldhoven het Nederlands record op de 5000 meter voor vrouwen verbeterd en gebracht op 15 minu ten en 42,5 seconden. Het oude record stond sedert 27 juni van dit jaar met 15.46,20 op naam van Carla Beurskens (Festina), die deze prestatie in Oslo leverde. De Rotterdamse atlete ging in Veldhoven zonder echte tegenstand over de baan. Marathonloopster Ann Rindt (PSV) werd in 18.00,0 tweede en Mies Kuipers (Sprint) eindigde in 20.14,3 als derde. OOST-BERLIJN (SID/RTR) - De Oostduitse atletiekploeg is gisteren op oorlogssterkte afgereisd naar Canberra, waar komend weekeinde als voorbereiding op het toernooi om de wereldbeker wordt deelgenomen aan wedstrijden tegen de Verenigde Staten en Oceanië. In de DDR-af- vaardiging zijn zes wereldrecordhouders opgenomen. Naast kogelstoter Ulf Timmermann (22,62 meter), verspringster Heike Drechsjer (7,44) en hordenloopster Sabine Busch (400 m 53,46), die vorig weekeinde hun beste prestatie leverden, zijn ook Marita Koch (200 en 400 meter) en de speerwerpers Uwe Hohn Cl04,80) en Petra Felke (75,40) geselecteerd. ZAANDAM (GPD) - Het voortbe staan van AZ'67 hangt aan een zij den draad nu ook Klaas Molenaar zich schaart achter de sombere uit spraken van voorzitter Arie Lig- thart over de toekomst van de club. Volgens geldschieter/penning meester Molenaar is de kans inder daad groot dat AZ aan zijn laatste seizoen in het betaalde voetbal be zig is.... „We hebben het financieel al erg moeilijk, omdat de toeschou wers ons in de steek laten en we geen co-sponsors kunnen vinden. Nu ook de gemeente nog heeft la ten weten dat de subsidiekraan in 1987 helemaal wordt dicht ge draaid, is er geen redding meer mo gelijk voor AZ". "Ontzettend triest", aldus Mole naar, "omdat we sportief gezien weer op de weg terug zijn. De voet- balschool begint zijn vruchten af te werpen. We bezitten een talentvol jeugdelftal en een heel goed twee de team. Volop perspectief dus. Maar het zal zeker nog wel enkele jaren duren voordat de jeugd door breekt en we een sterke regionale topploeg kunnen opbouwen met eigen kweek. Jammer alleen dat het ons aan tijd ontbreekt om dit elftal ooit in actie te kunnen zien". AZ irriteert zich mateloos aan de grootscheepse bezuinigingen van de gemeente Alkmaar. De club voelt zich in de steek gelaten. "We betalen voor de huur van het sta dion veel geld aan de gemeente. Volgens mij is er geen club in Ne derland die zo over de brug moet komen als AZ", zegt Molenaar. Wethouder J. Douma, belast met sportzaken, meent dat er de laatste dagen veel rumoer wordt gemaakt over AZ. „Er is echter nog geen en kel besluit gevallen. Pas in februari buigt de raad zich over het voorstel van het gemeentebestuur en pas dan weten we meer inzake de sub sidie-verstrekking". Douma is overigens resoluut in zijn voorspelling. "Ik verwacht dat de raad met dit voorstel akkoord zal gaan, AZ hoeft straks niet meer te rekenen op steun van de ge meente", aldus de wethouder. Het contract, dat destijds tussen Keepers demonstreren 'Tjoek' bij Quick Boys KATWIJK - Als het aan de 'sluitposten' van de Katwijkse voetbalverenigingen ligt, stel len hun penningmeesters alsnog de begroting voor het seizoen '85-'86 bij. Na een demon stratietraining'van Frans Hoek en Hans Galjé lieten de selectiekeepers van Quick Boys, Katwijk, KRV en MVKV zonder uitzondering weten de aanschaf van een 'Tjoek' bij het bestuur te zullen aankaarten. Hennie Guyt was degene die het balletje aan het rollen bracht. De selectiekeeper van Quick Boys las vorige maand het enthousiaste re laas over de 'Tjoek' van zijn Wasse- naarse collega Carlo l'Ami in de sportbijlage van deze krant. By zijn trainer Floor Schaap drong Guyt vervolgens aan op de aan schaf van dit trainingsapparaat. Schaap wilde evenwel eerst met ei gen ogen de mogelijkheden van het speeltuig zien en nodigde daar om Frans Hoek uit voor een de monstratie van de uitvinding van Mart Regterschot. Deze docent aan de Arnhemse academie voor lichamelijk oefe ning had de 'oefentrampoline' aan vankelijk ontwikkeld voor een handbalachtig spel, het zogenaam de 'tjoekbal'. De praktijk leerde Regterschot evenwel dat het in een stalen raam gespannen en verstel bare elastische doek best als hulp middel zou kunnen dienen voor de keeperstraining. Een uitkomst Regterschot toonde zijn vondst vervolgens aan Frans Hoek, de on bezoldigde ambassadeur van het keepersvolk, die in eerste instantie gematigd enthousiast reageerde. "In principe ben ik namelijk een tegenstander van hulpmiddelen voor de training", verwoordt de doelverdediger van Volendam zijn aanvankelijke twijfels. "Maar om- dat dit apparaat best van nut kan zijn bij een keeperstraining, heb ik het van de zomer uitgetest in myn voetbalkamp in Hoorn". Hoek, die internationale faam verwierf met zijn semi-weten- schappelijke boek over doelverde- digen, raakte tijdens het experi menteren in de ban van de 'Tjoek'. "Voor de warming-up is dit appa raat uitstekend geschikt. Boven dien kun je er individueel en in groepsverband mee aan je conditie en techniek werken. Ook voor ge blesseerde keepers is de 'Tjoek' een uitkomst. Wat dat betreft ben ik zelf een prima voorbeeld. Door een knieblessure kan ik niet voluit trainen, maar met die 'Tjoek' kan ik nu in mijn eentje toch allerlei oe feningen doen". Ook Ajax-doelman Hans Galjé onderkent de mogelijkheden van de 'oefentrampoline': "Je kunt er specifieke oefeningen mee doen. Dat ding is echt een uitkomst. Ik denk dat we er bij Ajax binnenkort ook één zullen krijgen". door Jaap Visser AZ en de gemeente Alkmaar werd gesloten, loopt in 1987 af. "Ujter- aard hopen we dat AZ daarna ook nóg speelt in het stadion, waarin de stichting zelf ook veel heeft gein- vesteerd. We moeten echter miljoe nen guldens bezuinigen om in 1989 weer een sluitende begroting te .krijgen. Het zou inderdaad triest zijn als AZ kapot gaat, omdat de gemeente geen subsidie meer kan geven. Het lijkt me evenwel meer een zaak voor het bedrijfsleven om AZ te steunen. De bedrijven in Noord-Holland zullen moeten in springen om de club te redden. De gemeente moet dertien miljoen gulden bezuinigen om weer ge zond te worden, dus van die kant mag men geen forse investeringen meer verwachten". Tot dusverre heeft het bureau In- ter Football, waarmee AZ een klei ne twee maanden geleden in zee ging, de club nog geen co-sponsors kunnen bezorgen. "We werken er hard aan", aldus een woordvoerder van het bemiddelingsbureau. "We hebben echter tijd nodig om een en ander te realiseren. Toch moet er voldoende interesse zijn van het re gionale bedrijfsleven om AZ over eind te houden. De gemeente Alk maar moet AZ echter ook blijven steunen. Dat zijn ze na alles wat AZ heeft gedaan voor het betaalde- voetbal in de kaasstad verplicht. Bovendien zit men met een stadion opgescheept als AZ er uit stapt. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Wij blijven derhalve optimistisch gestemd". Sensationele zege van volleybalsters HENGELO (ANP) - Eén keer in de ongeveer tien jaar wint de Neder landse vrouwenvolleybalploeg in het begin van de herfst een set van tienvoudig Europees kampioen de Sowjet-Unie. Zo zag de balans er voor de zestiende ontmoeting, woensdagavond in Hengelo, er uit. Op 18 september 1965 lukte dat voor de eerste keer, in de vijfde on derlinge confrontatie, in Leipzig. Negen jaar later, op 14 oktober 1974, ging die vlieger in het achtste duel in het Finse Turku opnieuw op. Gisteravond werd dat aantal in één klap meer dan verdubbeld. Elf jaar en acht wedstrijden na de tweede setwinst schreef de ploeg van coach Murphy in de propvolle Veldwijkhal (1000 toeschouwers) in Hengelo na kansloos verlies van de eerste twee sets op hartverover- ende wijze de volgende drie sets te gen de Russische ploeg op haar naam en was de eerste, onmogelijk geachte overwinning met 3-2 (11- 15, 5-15, 15-11, 15-9, 15-10) een his torisch feit. De 'Tjoek' heeft inmiddels niet alleen Frans Hoek, Hans Galjé en Carlo l'Ami van zijn nut overtuigd, maar ook de gisteren op Nieuw Zuid verzamelde Katwijkse kee pers. Hennie Guyt: "Inderdaad is het een nuttig apparaat, maar het zal wel even duren voordat je dat ding helemaal doorhebt. In het be gin lijkt het me ook verstandig om er met z'n tweeën mee te werken. Het aangooien of -schieten is een techniek apart. Als je die onder de knie wilt krijgen, kom jé nauwe lijks aan het verwerken van de bal toe. Daarom kun je beter bij toer beurt aangooien en verwerken". Jeugdinternational Tom van der Niet is het met zijn clubgenoot Guyt eens getuige zijn opmerking: "Het is wel even wennen met dat ding. Vooral het aangooien, is het in het begin erg moeilijk". Frans Hoek raadt het Guyt en Van der Niet dan ook af om meteen individueel met de 'Tjoek' te gaan trainen: "Inderdaad is het verstan diger om er eerst met een collega keeper of trainer mee te werken. Trouwens, ik ben eigenlijk hele maal niet zo'ji voorstander van in dividuele training met de 'Tjoek'. Vooral voor de wat oudere keepers heeft dat apparaat na verloop van tijd weinig geheimen meer. Dan weten ze precies wat de bal gaat doen als ze hem op een bepaalde manier aangooien. Met twee man kun je het elkaar lastig blijven ma ken, op alle mogelijke manieren". Hoewel ook Floor Schaap na de demonstratie van Hoek en Galjé, die de Katwijkse doelverdedigers ruim anderhalf onder handen na men, overtuigd is geraakt van het nut van 'Tjoek', ziet hij ook de be perkingen van de 'elastische kee perstrainer'. Volgens de oud-kee per van Quick Boys 1 is het trai ningsapparaat uitstekend geschikt voor spieroefeningen en allerlei in- tervaloefeningen. "Maar daar houdt dan ook zo'n beetje mee op. Je kunt er bijvoor beeld nooit wedstrijdsituaties mee nabootsen. Daarom mag het trai nen met de 'Tjoek' nooit een doel op zich worden". ADVERTENTIE Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f 440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met |^MQ BANK De NMB denkt met u mee. ons praten. Voorronde WK Groep 6: Sowjet-Unie - Denemarken 1-0 (0- 0), 50. Protasov 1-0. Scheidsrechter: Vassa- ras (Gri). Toeschouwers:' 100.000. Gele kaart: Morozov (Sov) Groep 7: Spanje - IJsland 2-1 (1-1). 35. Tjor- boerssen 0-1, 45. Rincon 1-1, 52. Gordillo 2-1. Toeschouwers 55.000. Spanje gekwalificeerd. Schotland moet in een uit-en thuiswdedstrtfd tegen de win naar van de Oceanische Zone (met Israël) spelen om een plaats in de eindronden. Groep 3: Finland - Turkije 1-0 (1-0), 37. Ran- West-Duitsland Zweden Portugal Tsjechoslowakije Groep 3 Engeland Finland Roemenië Groep 4 Bulgarije Joegoslavië Frankrijk 6 3 1 2 7- 5 7 7 5 1 1 12- 3 1 6 3 2 1 6-4 6 3 1 2 7-4 6 3 0 3 12- 7 7 0 0 7 2-21 6 4 0 2 9-8 6 3 1 2 8-4 6 3 1 2 7-6 6 1 0 5 4-10 Zaalvoetbal n Bouckaert (FC Li Mart van der Plas (Glasbergen)3 Hoofdklasse 3-6 Cleijn D. 3-2 3-5 Datarex 3-5 FC Grovo 3-4 De Rozet 3-4 Spartaan'2( Van Duurcn Landwer ROAC 3-3 V.d. Plas 3-3 THB Boys 2-2 Menken L. 3-5 UVS 3-4 Bahlmann 3-4 Noordwijk WASSENAAR (ANP) - De uitslagen van de koersen, die woensdag op Duindigt zijn gehouden: EERSTE KOERS: 2040 meter: 1. Zazou Su preme (C.P.G. Wortel) 2.42.5. 1.19.7. 2. Zil- verrrlaid, 3. Young Love. Toto winnend f. 4.40, plaats f. 3.50, f. 1.30. f. 1.70, koppel f 9.70, trio f. 81.20. TWEEDE KOERS: 2040 Casindra (P.F. Louwersheimer) 2.46.9. 1.21.8.2. Yvette Mendel. 3. Young Yver We f. 38.40 DERDE KOERS: 2040 meter: 1. Zara Lean- der (P.F. Louwersheimer) 2.46.9, 1.21.8, 2. Toto winnend f. 1.70, plaats f. 1.30, f. 2.650, f. 1.80. koppel f. 9 20. trio f. 26.20. VIJFDE KOERS: 2040 meter: 1. Yulissa (P.P.C. Oorthuijsen) 2.44.3, 1.20.5, 2. Wood cock, 3. Yeggy Girl. Niet gestart: Winston Dakota en Yonkers Fortuna. Toto winnend f. 2.70, plaats f. 1.30. f. 1.80. f. 1.40, koppel f 8.90, trio f. 66.70. ZESDE KOERS: 1609 meter: 1. Ada van Cornjum (A. de Wrede) 2 07.7, 1.19.8. 2. 'Amerie Uithuizen, 3. Amon Marco. Niet g 10 - 16 - 17 - 28 - 30 - 32 - 34; reservegetal 8. 1. Zamna trio f. 126.70. ZEVENDE KOERS: 1800 meter 1 Du chess Ricky (M.J. Riley) 2.00.1.2. Sibora. 3. Geramon. Niet gestart: Pantomime. Toto winnend f. 12.60, plaats f. 2.-. f. 1.20, f. 1.40, koppel f. 15.30. trio f. 185.30. ACHTSTE KOERS 2600 meter: 1. Vcdan (R.L.Pools) 3.29.9, 1.20.7, 2. Veralynn R 3 plaat trio f 719.20. NEGENDE KOERS: 2040 meter: 1. Wdlic Snel (M. van Leeuwen) 2.41.9, 1.19.4. 2. koppel f5.-, trio f. 51.60. VIERDE KOERS: 1300 meter: 1. Aurora of Troy (M. van Gisteren) 1.24.1. 2. Mana. 3. Tracys Moon. Niet gestart: Oscar le Bref. Winner B. 3. Yick Buitenzorg. Toto TIENDE KUEKS W-.U.ndu, IC w>onn..to o. to.28.7, 2. Varna Pluto, 3. Vino Buitenlust. Niet gestart Varinsja. Toto winnend f. 2.40, trï??37'70°' f' 1 f' 1 7°' koppcl f 10 20« Vitesse Fortuna, 3. Winston .Hazelaar. Niet gestart: Woraz Fez. Toto winnend f. 2.70, plaats f. 1.60, f. 4.30, f. 2.10, koppel f 25.10. Basketbal

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17