1 4 (slot) aan.de wandel Verhoogde loodafgifte in Chinese schaaltjes M Jaarverslag Keuringsdienst van Waren Najaarsfeesten Lisse in volle gang Ook bezwaren tegen nieuw bouwplan Hof van Holland Vernieuwen keerwand Valkenburgse Grote Watering hard nodig WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 PAGINA 23 m, Dit is de veertiende en laatste aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant terugkeerde. De wandelingen werden uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voerden naar de mooiste plekjes in de Leidse regio. De laatste wandeling is er een langs de Leidse stadsgrenzen. Een eeuw geleden was een wandeling langs de Leidse grenzen kort en eenvou dig: gewoon de singels rond, iets van 6 kilometer ofwel anderhalf uur lopen. Aan de ene kant de dichtbevolkte stad, aan de andere kant voornamelijk wei land, tuinderijen, blekerijen en buiten huizen met in de verte de torens van de omringende dorpen. Een wandeling langs de gemeentegrenzen is nu bijna vier keer zo lang. Uitgestrekte verge zichten zijn er maar op een paar plaat sen. De wandeling is heel geschikt om in gedeelten gelopen te worden want op verschillende plaatsen zijn er bussen richting stadscentrum. Het heeft iets fascinerends om hele maal rond een stad te lopen, ook zon der het 7 keer te doen en dan op een trompet te blazen zoals eertijds bij Jeri cho. In het geval van een wandeling rond Leiden krijg je een heel goed beeld van de veranderingen in stad en platteland die in minder dan een gene ratie hebben plaatsgevonden. Begin de wandeling op Lammenschansrotonde en loop de Voorschoterweg een stukje op. Onmiddellijk na de Trekvlietbrug, tegenover het opvallende Amexge- bouw, lopen door het struikgewas een paar voetpaadjes links naar beneden, het Delfts Jaagpad. De Vliet had oor spronkelijk zijn verbinding met de Rijn via wat nu de Jan van Goyenkade is, in de vorige eeuw werd daar vanaf de Wouterenbrug een omleidingska naal, de Rijn en Schiekade, aan toege voegd en nu is de eeuwenoude Vliet met twee moderne kanalen langs de Leidse gemeentegrenzen met de Rijn verbonden; het Korte Vlietkanaal langs Voorschoten en de gekanaliseer de Roomburgerwetering van Lammen schansrotonde naar de Wilhelmina- brug. Nog niet zo lang geleden begon het Delfts Jaagpad nog bij de Wouteren brug, maar het stuk langs het indus trieterrein is geheel verloren gegaan. Loop het resterende deel van het Delfts Jaagpad af richting Voorscho- uitzicht op de boerderijen en villa's aan de overkant van de Vliet. Na ruim een kwartier maakt het jaag pad een bocht naar rechts. Vlak voor de bocht ligt aan de overkant het Com missarishuis, de Delftse Schouw, met de wapens van Leiden en Delft boven de deur. Hier werden vroeger de paar den van de trekschepen met een veer- pond (schouw) overgezet naar de ande re oever waar het jaagpad verder ging. Vanaf dit punt is het pad waar u op loopt niet meer het echte jaagpad. In de bocht ziet u aan de overzijde van het Korte Vlietkanaal een hoge brug, een kwakel, bij het restaurant Al- lemansgeest. Het is de brug over een restant van de oorspronkelijke Korte Vliet, een kronkelige boerensloot die omstreeks 1970 vergraven werd tot een breed kanaal. Op verschillende plaat sen liggen nog afgesneden stukken langs het nieuwe kanaal. Hooghkamer Een klein stukje voorbij de bocht gaat het pad langs het water onder de Hooghkamerbrug door. Ga na de brug omhoog naar de Voorschoterweg en loop deze vijfhonderd meter af tot de Zilverfabriek. Door het hek ziet u het mooie gebouw en de fraai aangelegde tuin ervoor; let bijvoorbeeld eens op de lantaarnpalen. Er is een nieuwe be stemming voor het pand gevonden die niets meer met zilver van doen heeft. Loop nu terug, de Leidseweg in. De naam is heel toepasselijk want dit is de oude verbindingsweg tussen Leiden en Voorschoten. Naast de Zilverfa briek ligt het landgoed Berbice. Weer even verder, op de hoek van het Nico- laespad, staat een stenen paaltje met de Leidse Sleutels. Dit soort palen mar keert het gebied van 800 Rijnlandse Roeden (drie kilometer) buiten de ou de stadsgrens. Binnen dat gebied kon de stad Leiden allerlei ongewenste commerciële activiteiten verhinderen. Loop het Nicolaespad een klein stuk je in om door het hek een blik te wer pen op de tuin van Berbice. Alleen al om hierin te mogen rondwandelen is het de moeite waard begunstiger van het Zuidhollandsch Landschap (Schie- damse Vest 44c Rotterdam) te worden. Tegenover het hek ligt de oude boerde rij 'Wie kan keeren de hand des Hee- ren'. Verwaarloosd, want als Rijkswa terstaat z'n zin krijgt wordt dwars door de tuin van Berbice en deze boerderij een autoweg aangelegd. Ga terug naar de Leidseweg en ga naast nummer 258 naar rechts (Hoogh kamer), het smalle geasfalteerde pad in. Met een bocht komt u langs de in 1651 gebouwde boerderij die dit hele gebied zijn naam heeft gegeven. De boerderij is nog steeds als zodanig in gebruik, maar van de oorspronkelijke 23 ha weiland is maar weinig over. Aan het eind van het asfaltweggetje naar rechts, vervolgens het fietspaadje in de hoek in en u bent terug bij het Korte Vlietkanaal. Ga hier naar links en volg het kanaal tot Ter Wadding. Ter Wadding/Rhijnhof De rondwandeling komt langs een aantal kastelen en buitenplaatsen; Ber bice, Ter Wadding, Rhijnhof, Ende geest, Rhijngeest, Oud Poelgeest. Bij r De jachtkoepel van Oud Poelgeest, gezien vanaf de Kwaaklaan. Ter Wadding hoort ook een achthon derd roedenpaal te staan, maar die is spoorloos. Op de Endegeester Straat weg staat er nog wel een. Steek na Ter Wadding (1770) weg en spoorweg over en loop de Rijndijk af. Links ligt de Stevenshof in aanbouw; te zijner tijd zal de complete rondwan deling aan de andere kant van de nieu we stadswijk moeten liggen, maar daar is nu weinig aardigheid aan te beleven. Via twee bruggen in de Rijndijk steekt u de Dobbewatering en de Veenwate- ring over; een paar jaar geleden lag bij De Vink ook nog de uitmonding van de Vootwatering. Het zijn de afwate- ringssloten van het langgerekte moe rassige veengebied tussen de zand gronden van Voorschoten/Leidschen- dam en Wassenaar. Aan het eind van de Rijndijk ligt het Haagse Schouw; vroeger een veerpont in de weg Leiden-Wassenaar, nu een restaurant. Ga hier naar rechts de brug over de Rijn over en vervolgens naar links (bij het monument voor de Twee de Wereldoorlog) de Rhijnhofweg in. Hier ligt de oude buitenplaats Dubbel- hof, sinds 1908 als de begraafplaats Rhijnhof in gebruik. Landhuis en bij gebouwen staan er nog steeds. Vole_ de Rhijhofweg.Links ligt de Rijn, rechts het gebied waar de universiteit de nieuwe Hortus wil hebben. Na on geveer twintig minuten ziet u rechts een aantal houten barakken van Stu dentenhuisvesting. Ga onmiddellijk na de barakken naar rechts, via een onver hard voetpad. Ga aan het eind hiervan opnieuw naar rechts en via een viaduct onder de autoweg door. Endegeest Het vervolg gaat over het terrein van Endegeest. Het kan zijn dat sommige wandelaars daar moeite mee hebben. Ze missen dan een mooi stuk; een al ternatieve route is: rechtdoor de Was- senaarseweg op, links bij de manege 'Moedig Voorwaarts' het fietspad in, het verlengde van dit fietspad (Nachtegaallaan) totaan de Rijnsbur- gerweg en oversteken, de Warmonder- weg in. Op dit punt komen de twee routes weer samen. Ga voor de route over het Endegeest-terrein naar links (Endegeesterstraatweg) en neem de eerste ingang aan uw rechterhand op het Endegeest-terrein, langs een twee tal nieuwe gebouwen. Er staat een bord verboden toegang, maar voor de ze wandeling is toestemming verleend. Ga na het tweede gebouw op de T-krui- sing naar links richting kasteel, bij het kasteel naar rechts, rond het kasteel tot een brug naar de binnenplaats. Even verder ziet u aan uw rechterhand een groot pand met bijzonder metselwerk. In de gevel staat het jaartal 1916; het is een schepping van architekt Dudok. Verlaat de binnenplaats van het kas teel via het poortgebouw (let op_ de wapens van de vroegere kasteelheren boven de poort) en sla na de gedenk naald rechtsaf, langs het gebouw De Distel naar het portiersgebouw. De naald is afkomstig van het in 1863 ge sloopte kasteel Abtspoel (bij het Warmonderhek); de drie zijden verto nen afbeeldingen van zondvloed, de koperen slang en Mozes die water uit de rots slaat. De wandeling voert langs een aantal der Rhijnhof. Bij het portiersgebouw moet u het terrein verlaten, maar als u de tijd hebt kunt u eerst nog naar rechts, een rond- wandelingetje maken door het oude bos dat zich totaan de Geversstraat uit strekt. Steek hierna de Endegeester straatweg over en ga het pad aan de overzijde in. Het gebouw op de hoek, nu opleidingsinstituut, is de oude lage re school van o.a. Jan Wolkers. Vlak voordat u bij een volkstuincomplex komt moet u rechtsaf, een breed pad met op de hoek een houten paal van een hek. Als u dit pad volgt passeert u aan uw rechterhand het oude landhuis met koetshuis Rhijngeest; even verder ligt het Jelgersma-gebouw. Hier naar rechts, het hek door en via het Wilhel- minapark langs het Oegstgeester Raad huis naar de Geversstraat. Hier slaat u rechtsaf tot u bij de Warmonderweg komt. Leidse Hout Volg de Warmonderweg tot u bij de Leidse Hout komt, hier even naar rechts en weer naar links, de brede ei kenlaan evenwijdig aan de Warmon derweg. Steek de brede verkeersweg over en ga in de oorspronkelijke rich ting (Poelgeesterweg) verder. Nadat u rechts het kasteel Oud Poelgeest bent gepasseerd gaat u rechtsaf de Kwaak laan in, aan het eind rechtsaf, de Kwaakbrug over en op de splitsing linksaf, de Broekweg in, die u helemaal totaan het einde van de Merenwijk volgt. De Broekweg is een oud dykje van de Mare; bij de bouw van de Meren wijk is de weg gehandhaafd. Aan het einde rechtsaf (Joppepad) en daarna het pad langs de Zijl. Bij het Rozenpad moet u naar rechts want vanwege de jachthaventjes is de oever hier onder broken. De route is daarom: Rozenpad, links af de Drontermeerlaan, linksaf IJssel- meerlaan tot de Willem de Zwijgerlaan, hier opnieuw linksaf tot na de brug over de Zijl, de trap af en de Zijl in kastelen en buitenplaatsen, waaron- zuidelijke richting volgen. Het zal u trouwens daarnet bij de IJsselmeer- laan zijn opgevallen dat de stedebouw kundigen geen rekening hebben ge houden met de mogelijkheid dat ie mand de Merenwijk te voet wil verla ten. Grofsmederij Als u de Zijl afloopt ziet u rechts de Kooi; de industrielanden langs het wa ter zullen grotendeels plaatsmaken voor woningbouw en een lang ver wacht verzorgingstehuis. Bij de Span- jaardsbrug naar links langs het water (Valk Boumanweg); aan de overkant ziet u de huizen van het Waardeiland. Oorspronkelijk was dit bedrijfster rein van de Grofsmederij, als onder deel van een reddingsoperatie werd toestemming gegeven op het terrein woningen te bouwen; de Grof ging naar nieuwbouw in de Grote Polder. Zoals bekend heeft het niet mogen ba ten; het enige wat Leiden er aan heeft overgehouden is de gerestaureerde Zijlpoort en een groot aantal werklo zen. Blijf het water volgen tot de splitsing van Oude en Nieuwe Rijn, steek daar via de Leiderdorpse brug het water over en ga via het tunneltje onder de Hoge Rijndijk door. Zolang het Matilo- pad niet is aangelegd, of de Besjeslaan doorgetrokken tot de heuvels van de voormalige vuilstort met het watercir cuit moet u na de tunnel rechtsaf, de Hoge Rijndijk volgen tot bij de water toren; hier linksaf de Roomburgerweg langs het Kanaal volgen tot u bij de Lammebrug aangekomen naar rechts moet, naar de Lammenschansrotonde, waar deze rondwandeling begonnen is. HERMAN AMPTMEIJER De vorige 13 afleveringen van 'Aan de wandel' verschenen respectievelijk op 15 juni, 28 juni, 4 juli, 11 juli, 20 juli, 24 juli, 1 augustus, 9 augustus, 15 augustus, 23 au gustus, 30 augustus, 12 september en 19 sep tember in deze krant. Raad Noordwijk beslist nog niet over muziekschool NOORDWIJK - Noordwijk beslist pas over het wel of niet blijven deelnemen aan de streekmuziek- school als bekend is wat de vijf an dere aangesloten gemeenten doen. Gisteravond schortte de gemeente raad het definitieve besluit op tot de november-vergadering van de raad. Het merendeel van de gemeente raad is het overigens eens met de visie van de werkgroep van de ge meentesecretarissen die de proble men heeft bestudeerd. De werk groep stelt voor de kosten van het muziekonderwijs op basis van het aantal leerlingen en inwoners te verdelen. Er moeten verder vol gens de werkgroep twee consulen ten voor algemene muzikale vor ming worden aangesteld, van wie er een door de provincie wordt be taald. De tweede consulent wordt door de gemeenten betaald op ba sis van het profijtbeginsel. Wanneer de vijf bij de muziek school aangesloten gemeenten ook akkoord gaan met het voorstel van de gemeentesecretarissen, is Noordwijk bereid deel te blijven nemen aan de regeling. Mochten die gemeenten een andere manier van verdeling van de kosten wil len, of zelfs uittreden, dan zal de gemeenteraad zich opnieuw over de kwestie buigen. Twee Sassenheimse commissies zullen vanavond in een gecombi neerde vergadering de problemen rond de muziekschool bespreken. De commissieleden hadden gis teravond geen moeite met de aan koop van een stukje grond van het energiebedrijf Rijnland achter het veerhuis aan het Veerpad. Op het ongeveer 20 vierkante meter grote stuk grond staat een gebouwtje al jarenlang leeg. Het is aangebouwd tegen het huisje dat de veerman op dit moment in gebruik heeft. De commissie ging akkoord met het voorstel van B en W om de grond voor 100 gulden per vierkan te meter te kopen. De veerman heeft inmiddels laten weten dat hij hoopt in de toekomst zijn wacht ruimte te kunnen uitbreiden, zodat dan onder meer een nieuwe kachel kan worden geïnstalleerd. Wethouder Van der Nagel zei gis teravond het huidige veerhuisje aan de kleine kant te vinden. De grond waarop het veerhuisje zelf staat is al van de gemeente. "Ook het stukje vóór het huisje. De veer man huurt dit van de gemeente", aldus Van der Nagel. HAARLEM/BOLLEN STREEK - Bij zeven mon sters aardewerk heeft de Keuringsdienst van Waren in Haarlem het afgelopen jaar een verhoogde loodaf gifte aangetroffen. Bij twee monsters viel de overschrij ding van de limiet mee. In drie gevallen was er ook sprake van een te hoge ar- seenafgifte. Het betrof uit China afkomstige schaaltjes en borden waarop een dik ke reliëfachtige glazuur aanwezig was. In verband daarmee werden door de keuringsdienst vijf waar schuwingen uitgedeeld. Een en ander is te lezen in het jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren over 1984. Er werden door de dienst tevens 790 monsters van verpakkingen onderzocht op de aanwezigheid van metalen. Nieuwe soorten blikverpakkingen hebben, aldus het verslag, duide lijk een gunstige weerslag op de kwaliteit. Voor tomatenpuree in blik hoefde slechts bij uitzonde ring te worden gewaarschuwd voor een te hoog loodgehalte. Bij champignons in blik werd een enkele keer een te hoog tinge halte aangetroffen waarvoor even eens met een waarschuwing vol staan. Bij vier van de in totaal 258 gecontroleerde visconserven was het loodgehalte groter dan de norm toestaat. Ook hier werd met waar schuwingen volstaan. Een waarschuwing kreeg ook een fabrikant voor het verspreiden van anti-ketelsponsjes. Een derge lijk sponsje, een kluwen metaal draad, bindt, wanneer het in een waterketel wordt gebruikt, het ke telsteen aan zich. Het onderzochte sponsje bevatte loszittenden stuk jes metaaldraad. Behalve de klacht over het ketel sponsje werden bij de keurings dienst nog zeven klachten inge diend. Een gegronde klacht betrof aldus de dienst een ketel waarvan water dat erin was gekookt een af wijkende reuk en smaak had. Dit bleek het gevolg van een te grote hoeveelheid olie die is gebruikt toen de bodem van de ketel werd geperst, zo is in het verslag te le- Verder gaf een snijmachine te veel metaaldeeltjes af. Ook was er een gegronde klacht over een twee tal tinnen bekers die in een kerk bij het avondmaal werden gebruikt. Het loodgehalte van de 5 en 10 jaar oude bekers was veel te hoog, zo staat in het verslag. Vuurwerk De keuringsdienst zal zich in de toekomst nog meer bezighouden met de controle op vuurwerk. Er is daartoe een 'draaiboek' opgesteld. Volgens de dienst is het raadzaam dat een uniform vervolgingsbeleid wordt gevoerd bij overtredingen. Ook pleit de dienst voor een mel dingsplicht voor de importeurs. Daardoor is een betere controle mogelijk. Bij de inbeslagname van vuur werk plaats de dienst een kantte kening. Aangehaald wordt een ge val waarbij de Dienst der Domei nen opnieuw een partij vuurwerk in roulatie bracht. Deze dienst ont vangt van de politie veel in beslag genomen vuurwerk en kan eventu eel besluiten de partij weer in de verkoop te brengen. Een Keurings dienst van Waren werd op die wijze geconfronteerd met vuurwerk dat hij zelf had afgekeurd wegens een te hoog geluidniveau. Het afgelopen jaar werden er door de keuringsdienst in Haarlem 17 series knalvuurwerk onder zocht. Vijf daarvan voldeden niet aan de richtlijnen. In een geval werd een waarschuwing verzon den. Er werden drie processen-ver baal opgemaakt. Ook 'klappertjes' werden onder zocht. Daarvan vertoonde een aan tal een te hoog geluidniveau. Vijf maal werd een waarschuwingen gegeven. Een maal werd proces verbaal opgemaakt voor gevaar- lijkse sterretjes, terwijl twee pro- cessen-verbaal werden gemaakt voor zogenoemde trektoüwtjes. Het zogenoemde tonknuppelen trok gisteren heel wat bekijks. LISSE - De najaarsfeesten in Lisse zijn in volle gang. Gisteren stonden onder meer een steprace en het tonknuppelen op het programma. Tevens was er een hardloopwed strijd door het dorp. Voor de oude ren traden gistermiddag in 't Tref punt diverse artiesten op. Verder werd ook het lunapark in de kern van het dorp voor het pu bliek opengesteld. Er zijn dit jaar maar liefst 41 attracties. In totaal telt het programma van de Lissese najaarsfeesten dit jaar 72 activitei ten, een absoluut record in de ge schiedenis van de harddraverij feesten. Morgen worden de festiviteiten besloten met het traditionele hoog tepunt: de kortebaan-draverijen. Dit jaar is de Lissese harddraverij vereniging de eer te beurt gevallen om het kampioenschap van Neder land te organiseren. Er ligt 11.000 gulden aan prijzengeld voor de deelnemers klaar. Behalve de draverij is er morgen onder meer een viswedstrijd in de Ringvaart van 08.00 tot 10.00 uur, zijn er kinderspelen van 09.00 tot 11.00 uur in 'De Kindertuin', een voetbalwedstrijd tussen politie en leraren van de plaatselijke basis scholen om 10.30 op het sportpark Ter Specke en een ballonnenwed strijd voor kinderen tot en met 12 jaar om 11.00 uur in de 1ste Haven- dwarsstraat. NOORDWIJK - De bewoners van de Zwanensteeg in Noordwijk heb ben ook bezwaren tegen het nieu we bouwplan van hotel Hof van Holland. De verkeersdrukte in de Zwanensteeg zal naar hun mening door de voorgenomen uitbreiding van het aantal kamers toenemen. Daardoor wordt de veiligheid van hun kinderen in gevaar gebracht, zo vinden de bewoners. B. Schiphuis, een van de bewo ners van de Zwanensteeg, vertelde de gemeenteraadsleden gister avond dat ook het nieuwe bouw plan van het hotel de bewoners van de Zwanensteeg niet gerust stelt. De bewoners van de Zwanensteeg en de Florahof hadden ook tegen het oorspronkelijke uitbreidings plan een bezwaarschrift ingediend. Dit bestond uit het bouwen van ne gen kamers en een vergaderzaal achter het hotel. De directie van het Hof van Hol land heeft dit plan laten varen om dat zij verwachtte dat de bezwaren van de omwonenden tot aanzienlij ke vertraging zouden leiden. In plaats van achter het oude hotel worden de kamers en de vergader zaal nu bovenop het achterste deel van het hotel gebouwd. De bewoners van de Zwanen steeg kunnen nu nog geen be zwaarschrift indienen. Omdat voor het nieuwe bouwplan geen wijzi ging van het bestemmingsplan no dig is kunnen burgemeester en wethouders sowieso een bouwver gunning afgeven. Formeel kan pas na het afgeven hiervan een be zwaarschrift worden ingediend. VALKENBURG - De keerwand in de Grote Watering langs de Ringweg in Valkenburg moet nodig worden vernieuwd. "Van daag of morgen kan de zaak instorten. Dan zal herstel aanmerke lijk duurder uitvallen dan de ruim 100.000 gulden die nu nodig zijn om de wand te vervangen", aldus wethouder H. van der Na gel gisteravond tijdens een commissievergadering in het ge meentehuis. Het geld dat nodig is om de keer- presenteerd. Het gaat om een stuk wand te vernieuwen zal moeten oever van ruim 20 meter lang en (in worden gevonden in de begroting en boven het water) bijna negen voor 1986 die op dinsdag 22 okto- meter hoog. De commissieleden ber aan de gemeenteraad wordt ge- .adviseerden burgemeester en wet houders gisteravond het werk bin nenkort toch maar ter hand te ne men. PvdA/PPR-raadslid A.P. Bremer noemt het een zinnige zaak de keerwand te vervangen. "Maar ik vind dat het voornemen van B en W nogal beknopt is weergegeven". Wethouder Van der Nagel zegde Bremer toe binnenkort, als onder meer de financiële kant van de zaak nader zal zijn bekeken, met meer gegevens over de keerwand te komen. "Maar het is nu nodig dat we snel een beslissing nemen. Het verval staat op dit moment stil, zo blijkt uit metingen. Maar één verkeerde trilling van het langsrijdende ver keer op de Hoofdstraat kan de zaak weer in beweging zetten", aldus de CDA-wethouder. Zijn partijgenoot D. de Vries meende ook dat er, om ongelukken te voorkomen, snel ac tie moet worden ondernomen. "Maar ik vind de prijs toch wel be hoorlijk", zo zei hii-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23