actief in 'Winkelpromenade langs Nieuwe Rijn' Fotoboek 'Leiden in bewogen jaren' Krakers vechten eis tot ontruiming gebouw Brül aan AanvuUing op PvdA-programma Waarschijnlijk weer Leidse Lakenfeesten Het Iaden en lossen: een principiële zaak Huurders in vroeger kraakpand Rapenburg LEIDEN - De route langs de Nieuwe Rijn, van het Gangetje via de Botermarkt en de Vismarkt tot De Waag kan een aantrekkelijke wandel- en winkelpromenade worden met mogelijk een uitbreiding van de markt. Als het aan de Leidse PvdA ligt wordt de binnen stad onder meer op de manier aantrekkelijker gemaakt, waarbij fietsers overigens ook volop de ruimte moeten krijgen. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 De leden van de Leidse PvdA-afde- ling bleken het hierover eens, tij dens de ledenvergadering waarin het ontwerp-programma voor de raadsverkiezingen van 1986 werd behandeld. Vergaande uitspraken over samenwerking met andere parken werden gisteravond niet gedaan. Het programma werd meer in overeenstemming ge bracht met verlanglijstjes en stok paardjes van groepen binnen de partij. Zo kon een meerderheid zich Vrij zwemmen buitenlandse vrouwen LEIDEN - Buitenlandse kunnen elke zaterdag van half één tot half twee vrij zwemmen in het Vijf-Meibad. De deelcommissie voor sport en recreatie stemde gis teravond in met het vrije zwemuur dat vooralsnog geldt tot 1 juni '86 en waarvoor de gemeente 1950 gul den beschikbaar heeft gesteld. De introductiecursus zwemmen voor buitenlandse vrouwen begon begin '84 in het Vijf-Meibad. Aan gezien de animo groot was, heeft de gemeente na overleg met de Turkse, Marokkaanse en Suri naamse vrouwengroepen om voortzetting van de cursus ge vraagd. Spreekuur voor jongeren LEIDEN - De Jongerenbeweging in Leiden is begonnen met een we kelijks spreekuur waar jongeren klachten kwijt kunnen of vragen kunnen stellen over hun werk, werkloosheid, loon, uitkering of over problemen op school. Dit spreekuur is elke maandag van 17.30 tot 19.30 uur in het pand van de Jongerenbeweging aan de Kop- penhinksteeg in Leiden. Jongeren die vermoeden dat zij te weinig krijgen betaald, kunnen dit tijdens het klachtenspreekuur aan de hand van hun cao laten na trekken door medewerkers van de Jongerenbeweging. Ook kan een uitkeringsgerechtigde laten uitzoe ken of de zogenoemde woningde- lersregeling op hem of haar van toepassing is. De informatie die de 'klagers* ge ven, wordt vertrouwelijk behan deld. Ook kunnen ze zelf bepalen wat er verder met hun klacht ge beurt. Het spreekuur is ingesteld na de vele klachten die de Jonge renbeweging kreeg voorgelegd tij dens hun loon-controleweek, eer der dit jaar. Weer vlaggen gestolen LEIDEN - Voor de tweede maal zijn er vlaggen gestolen die rond om het terrein van de Groenoord- hallen in masten hangen. Bij de Leidato, een week geleden, ver dwenen er elf. Na Beestenspul mis te de directie drie fantasievlaggen van een bij anderhalve meter. vinden in een wijzigingsvoorstel van de Jonge Socialisten waarin een actiever vervolgingsbeleid en een publiciteitscampagne ten aan zien van verkeersmisdrijven en ernstige overtredingen (zoals dron ken rijden en doorrijden na een on geval) worden bepleit. Tevens kreeg de zin 'tegen discrininerende ambtenaren zullen maatregelen worden getroffen' op aandrang van de jonge PvdA-ers een plaats in het programma. Bedrijven Eveneens op voorstel van de Jonge Socialisten spraken de in re delijke getale aanwezige PvdA-le- den zich uit voor een wervingsbe leid voor bedrijven dat veel moge lijke bedrijven lokt die werkgele genheid bieden op terreinen waar de werkloosheid in de regio groot is, die de arbeidskansen voor vrou wen vergroten en zich richten op milieuvriendelijke produktie, her gebruik van afval, energie- en grondstoffenbesparing enzovoorts. Als het aan de PvdA-leden ligt, zullen woningbouwverenigingen die hun huurders te weinig invloed geven op het bestuursbeleid van de vereniging flink worden aange pakt. Dit moet negatieve gevolgen hebben voor de gemeentelijke me dewerking en de toewijzing van nieuwbouw, die voor de verenigin gen financieel erg aantrekkelijk is. Tot slot hebben de PvdA-leden eveneens een hoofdstuk over vre de en veiligheid aan het ontwerp programma toegevoegd. Op voor stel van de Jonge Socialisten sprak de meerderheid zich uit voor aan wending van de gemeentelike mo gelijkheden en middelen 'om de oorlogsdreiging te bestrijden en vrede te bevorderen', op gebieden als onderwijs, voorlichting, ruimte lijke ordening en civiele verdedi ging. verklaard. Dit houdt een verbod in op het vervoer en de opslag van nu cleaire wapens over en op de ge meentelijke grond. Bovendien spraken de socialisten zich uit voor een verbod op (para)militaire ver toningen bij feestelijkheden en herdenkingen. Er worden geen nieuwe atoom schuilkelders in Leiden gebouwd, omdat dat bijdraagt aan de illusie van een overleefbare kernoorlog. Bedrijven en instellingen die mili taire goederen produceren mogen zich van de PvdA hier niet vesti gen. Vredeswinkels moetn finan ciële steun krijgen en vredesonder- wijs wordt gestimuleerd. Tot slot moet een betere voorlichting over dienstplicht en dienst weigeren op scholen worden gegeven. Kernwapens De partijleden namen een amen dement aan waarin Leiden een kernwapenvriie gemeente wordt Zakerinieuws Kreymborg De kledingzaak Kreymborg heeft zijn filiaal aan de Haarlem merstraat heropend. De zaak is verbouwd en aangepast aan de ei sen des tijds. De kledingzaak is nu* lichter van kleur en luchtiger van architectuur gemaakt. Dat was no dig om de veranderde aanpak van Kreymorg tot zijn recht te laten ko men. De verbouwing van de win kel heeft geduurd van 29 juli tot en met 16 september en heeft onge veer 100.000 gulden gekost. Brill Na een ingrijpende verbouwing van het pand aan de Plantij nstraat 2, zijn drukkerij en uitgeverij van boekhandel en drukkerij v/h E.J. Brill weer in één pand gevestigd. De drukkerij en de uitgeverij zijn 24 jaar lang in verschillende pan den ondergebracht geweest. Het gebouw aan de Plantijnstraat is vo rige week officieel geopend. LEIDEN - Het heeft even ge duurd, maar Herman van Hooi donk heeft woord gehouden. Drie jaar geleden bij de verschijning van 'Die goeie Leienaar', zijn vori ge foto-boek, beweerde hij al dat wie zich verder verdiept in het on derwerp Leiden steeds meer mate riaal in handen krijgt. Drie jaar la ter heeft dat aanbod geresulteerd in 'Leiden in bewogen jaren'. Die titel slaat terug op de oor logsfoto's die in het boek zijn opge nomen (een paar bijzondere van het bombardement op de Stations weg). Dat zullen bij elkaar twintig exemplaren zijn en op een totaal van honderd is dat eigenlijk onvol doende om zo'n titel te gebruiken. Het wekt een verkeerde indruk, ze ker omdat de andere foto's in con trast daarmee rustieke straatbeel den uitdrukken. 'Leiden in bewo gen jaren' is niettemin leuk genoeg om door te bladeren. Om dezelfde redenen waarom die andere foto boeken over Leiden leuk zijn: plaatjes die je maar half herkeht en al reconstruerend naar het heden moet vertalen. 'Leiden in bewogen jaren' bevat er mooie exemplaren Van Hooidonk putte voor zijn vierde boek uit het gemeente-ar chief en de verzamelingen van par ticulieren. Niet iedere foto-bezitter is even gemakkelijk in het afstaan van foto's, meldt de samensteller in het voorwoord. "Men moet van goede huize komen, wil men hem van het tegendeel overtuigen", steekt hij zichzelf een pluim op de hoed. Eén particulier krijgt in het openbaar een veeg uit de pan om dat hij zonder voorkennis van Van Hooidonk foto's aan kranten af stond. Niet zo netjes om dat zo pu bliekelijk met naam en toenaam te doen. Bij de foto's volstaat Van Hooi donk met een vrij summiere tekst. Hij weet die in een aantal gevallen toch met aardige details te door spekken. Zo blijkt de Rijnzicht- brug zijn naam te danken aan een vroegere zweminrichting aan het Galgewater. Jammer is het dat Van Hooidonk geforceerd een lijn in de Commissie in principe voor LEIDEN - Waarschijnlijk worden volgend jaar in Leiden weer La kenfeesten gehouden. De Evene mentencommissie heeft besloten dat dit evenement in principe weer moet terugkeren. Een definitieve beslissing is overigens nog niet ge nomen. Daarmee wordt gewacht tot meer duidelijkheid is of voor de feesten voldoende geld en mens kracht beschikbaar is. VW-directeur C. Hugens ver wacht dat een definitieve beslis sing voor 30 oktober wordt geno men. "Dat is wat ons betreft de ui terste datum waarop een besluit moet worden genomen", zegt hij. Hij meldt dat het Evenementen fonds bereid is de Lakenfeesten weer een financiële impuls te ge ven. Verder zou een aantal spon sors dat dit jaar heeft bijgedragen aan het feest, ook volgend jaar geld beschikbaar willen stellen. Hugens ziet de zaak overigens niet somber in. "Dit jaar is het ook gelukt om voldoende geld via sponsors en overheid bij elkaar te krijgen". Volgens de VW-directeur heeft de Evenementencommissie de meeste onderdelen van de Laken feesten positief beoordeeld. Zij hecht er echter belang aan het eve nement volgend jaar zo goed mo gelijk te organiseren. Vandaar dat de commissie voldoende personele krachten wil hebben om dit te kun nen doen. "We willen er uit krijgen wat er in zit". Als de Lakenfeesten volgend jaar doorgaan, wordt het evene ment wel vroeger gehouden dan dit jaar het geval was. "Waarschijn lijk gedurende de eerste helft van juli, twee weken eerder dus dan dit jaar", zegt Hugens. Een van de re denen voor het vervroegen van de feesten is dat de schoolvakanties volgend jaar eerder beginnen. LEIDEN - Z'n vrouw kon niet komen want die was met de klei ne naar het ziekenhuis en daar stond hij dus. Het ging om een parkeerovertreding en het leek alsof de zaak snel zou worden af gehandeld: al na enkele minuten was zij veroordeeld tot een boete van vijfendertig gulden. Maar zie: hij ontpopte zich zowaar tot zaakwaarnemer. JJe rechter moest niet vergeten dat de boete al betaald was aan de politie van Katwijk. Waarna hij een betalingsbewijs overleg de. Het leek een overtuigende handeling, maar dat was het toch niet: de rechterlijke macht was niet van de wijs te brengen. Het geld was inderdaad ge stort, maar had de politie niet la ten weten dat het bedrag zou worden teruggegeven omdat de gift administratief gesproken niet klopte? Nou dan. De straf die net was uitgesproken was dus juist. En daar ging hij weer. Een boete van vijfendertig gul den rijker. Hoe vertel ik het m'n vrouw? Koplamp Nee, dan was het verhaal van de vrouw die voor haar man op kwam heel wat overtuigender. "De verdachte is hier niet in per soon; zijn echtgenote vertegen woordigt hem", kondigde de bo de de vrouw fraai aan. Nadat ze een stoel had gekregen - ze liep op krukken - stak ze direct van wal. Dat de politie op 13 november '84 te Voorschoten had geconsta teerd dat haai man had rondge reden in zyn auto terwijl hij ver blindend licht voerde, was onzin. Grote onzin. "De rechter koplamp week iets af, zeiden ze. We hebben de gara gehouder in de arm genomen en die zei tegen ons dat het pure waanzin was dat we een bekeu ring hadden gekregen". Ze had ook contact opgeno men met de commandant van politie. Ook die had toegegeven dat haar man niet beboet had mogen worden. Sterker nog: vol gens haar had de commandant gezegd dat hij de agenten zou ad viseren om de bekeuring onge daan te maken, maar die hadden daar niets van willen weten. En toch was er sprake geweest van een kleine afwijking, begon de officier van justitie. "Ja maar..." "Nee mevrouw, even de offi cier laten uitspreken", zei de rechter. "Oh pardon, ik ben hier niet thuis ziet u". Schuldig zonder straf eiste de officier van justitie. Vrijspraak sprak de rechter. Boodschappen Dat laden en lossen - je krijgt ,er toch een punthoofd van! Werd in deze rubriek vorige week al aandacht besteed aan laden en lossen, deze week laten we we derom ons liqht schijnen over de vraag: wat is laden en lossen? De verdachte die voor de rech ter stond had vorig jaar novem ber een bekeuring gekregen in Sassenheim omdat hij met zijn voertuig in de laad- en loszone had gestaan. Mag niet, oordeelde de politieagent, alleen vrachtver keer mag gebruik maken van de ze zone. Daarmee was de verdachte het dus helemaal niet eens. Kijk, hij had z'n vrouw opgehaald die op hem stond te wachten met een grote kar vol boodschappen. Toch duidelijk een kwestie van laden en lossen, nietwaar? Het pand Rapenburg 33. (foto wim Dijkn Universitaire instellingen LEIDEN - Voor het eind van dit jaar zal het pand Rapenburg 33 dat begin dit jaar werd gekraakt weer volledig in gebruik zijn. De univer siteit is een huurcontract aange gaan met de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS), eigena resse van het monumentale pand, voor het bureau van de Stichting Samenwerking Rechtsweten schappen Nederland Indonesië, alsmede het Bureau Buitenland en het Nederlands Onderzoekscen trum voor het Recht in Zuidoost- Azië. Deze instellingen zijn nu ge huisvest in het pand aan het Noordeinde 50. Het huurcontract van dit gebouw loopt in april 1986 af. Directeur Hübben van de SLS toont zich verheugd. "Prima huur ders. De restauratie en verbouwin gen ziin in volle gang. Ik las in de krant een uitspraak van een kraker die daaraan twijfelde, maar dat is flauwekul. Half december is het werk helemaal klaar". Volgens Hübben is het pand nu "bomvol". De eerste verdieping zal door SLS in gebruik worden geno men. Het voorste gedeelte, aan de kant van het Rapenburg, is al be trokken door de technische dienst van de stichting studentenhuisves ting. Aan de doorbraak naar het huidige onderkomen van de SLS, aan de Doelengracht, wordt nu ge werkt. "De begane grond en de tweede verdieping zijn dus gere serveerd voor de nieuwe huurders. Dat lukt allemaal aardig", aldus de directeur van de SLS, die toezegt - ijs en weder diendende - dat rond 15 december alle huurders erin kunnen trekken. De voormalige Paardensteeg (nu bijschriften heeft willen aanbren gen. Hij verbindt de foto's door het als een soort wandeling door de stad te presenteren. Niet alleen wordt die wandeling nogal eens zomaar onderbroken. °rinsessekade), een van de fotofs in maar het is ook behoorlijk oubol lig. Bij de laatste foto: "Het wordt tijd dat wij afscheid van elkaar gaan nemen. U was voor mij een volgzame wandelaar en een aan dachtig luisteraar". Een reisleider t boek van Herman van Hooidonk. met een dergelijk toontje zou di rect de mond gesnoerd worden. Van Hooidonk zou er goed aan doen het over drie jaar wat zakelij ker te houden. BART JUNGMANN Postzegels De Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond haar maandelijkse vergadering in petit-restau- rant De Posthoorn, Wassenaar- seweg 1. Door H.W. v.d. Vlist wordt tevens een dialezing ge houden over het samenstellen van een verzameling voor een tentoonstelling. Aanvang 20.15 uur. Kernbewapening ln de Vredeskerk aan de Burggravenlaan zal woensdag in het kader van de vredesweek, een thema- en gespreksavond worden gehouden met als the ma 'Gods aanwezigheid in ons proces naar de vrede toe'. Dit thema wordt ingeleid door dr. Herman Wiersinga (Studenten Ekklesia), pastor Cees van Vliet en Christa Nieuwboer (Verbum Deï). Aanvang 20.00 uur. door Wim Brands Hij had ook Veilig Verkeer Ne derland nog ingeschakeld, want volgens hem ging het om een principiële zaak. "Zij hebben op hun beurt de Amsterdamse ver keerspolitie in de arm genomen. Die zeiden: het is ons niet be kend dat de laad- en loszone al leen door vrachtverkeer mag worden gebruikt". Klopt, meende de officier van justitie, maar wat u deed valt niet te rekenen onder laden en los sen. "Uw vrouw moest toch nog een paar honderd meter lopen met die kar en laden en lossen gebeurt toch in een veel kleinere straal; het doel is dichterbij, zo gezegd". Vijfendertig gulden, eiste de officier van justitie. En daar was de verdachte het helemaal niet mee eens. Vijfendertig gulden boete, was de uitspraak van de rechter. Kindertoneel Toneelgroep Klef treedt woensdagmiddag op in het buurthuis Morschwijck, aan de Topaaslaan 19, met het toneel stuk 'Ik ben even weg'. De voor stelling is bestemd voor kinde ren van 8 tlm 13 jaar en begint om 15.00 uur. Tekenfilms ln de Kapelzaal van het K&O-gebouw, aan de Oude Vest 45, zal woensdagmiddag in het kader van de kinderfilm middag een serie korte teken films en een klucht, met Charly Chaplin in de hoofdrol, te zien zijn. Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty International is weer begonnen met haar vaste schrijfavonden voor gewetens gevangenen. Om brieven te schrijven in het kader van de actie 'Oost Timor' kan men op vanavond terecht in de Bevrij dingskerk (Leiden Zuid-West), aanvang 19.00 uur; Vredeskerk (Burggravenlaan), aanvang 20.00 uur; LISC(le Binnenvest gracht 22), aanvang 21.30 uur. Voorafgaand aan de schrijf- avond in L1SC is om 20.00 uur een introductie van Amnesty en het optreden van een theater groep van de mensenrechtenor ganisatie. DEN HAAG/LEIDEN - „De kra kers van het voormalige pand van Brill aan de Oude Rijn willen het pand zelf kopen of huren. Boven dien is ontruiming niet spoedei send: de verbouwingsplannen be staan al sinds 1964 en de gewenste verkoop van het gebouw kan ook nog wel even duren". Aldus mr. A. Visser vanmorgen voor vice-presi dent mr. Offers van de Haagse rechtbank. Hij poogde namens de krakers van het bewuste pand de door de universiteit in kort geding geëiste ontruiming te voorkomen. De ontruiming was door de rijks universiteit, die eigenaresse is, ge vraagd omdat men het pand wil verbouwen om het daarna te ver kopen. Volgens advocaat mr. E.G. Sprey van de universiteit moet er daarom een muur worden ge bouwd om het gebouw van het aanpalende museum voor geologie en mineralogie te scheiden. Mr. Visser wees er echter op dat een bouwvergunning voor de muur nog niet is afgegeven en dat dat bo vendien nog wel even kan duren, omdat het een monument betreft. Ook kunnen de krakers tegen het verlenen van de bouwvergunning in beroep gaan, waarna die auto matisch wordt opgehouden. Mr. Sprey bracht echter naar vo ren dat het gebouw na de verbou wing nog dit jaar moet worden ver kocht als gevolg van de bezuinigin gen die het rijk de universiteit heeft opgelegd. De krakers die het pand in juni in bezit hebben geno men zouden bovendien zorgen voor een brandgevaarlijke situatie omdat ze zich van kaarslicht bedie nen. Dit is dan weer een gevolg van het feit dat Energiebedrijf Rijnland Koffie gestolen LEIDEN - By de Stichting Dien stencentrum voor gecoördineerd Bejaardenwerk aan de Van Hogen- dorpstraat zijn 90 pakken koffie ontvreemd. De daders zijn binnen gekomen door een ruitje dat ze hadden vernield. Bij een bouwbedrijf aan de Ste- venshofdreef is voor vele duizen den guldens schade aangericht af gelopen weekeinde. Meegenomen werd een grote hoeveelheid ge reedschappen, lood en bouwka- bels. Vernield werden een bouw- lift, een stroomkast en bouwpla ten. op verzoek van de universiteit weij gert het pand op het elektriciteit» net aan te sluiten. De universiteij meent dat de bedrading in hel pand zo slecht is dat aansluitind onverantwoord is. Dwangsom Mr. Visser eiste echter op zijd beurt namens de krakers dat de vi ce-president de universiteit zou op leggen toestemming voor aanslui ting te verlenen. De krakers heb ben inmiddels de elektrische be drading in orde gemaakt. Hij vroej de rechter de universiteit bij toe wijzing van zijn eis een dwangsom op te leggen van 10.000 gulden voor elke dag dat de aansluiting uitblijft. De advocaat bracht verder naad voren dat het pand bij uitstek is gel schikt om door een groot aantal mensen te worden bewoond. Daar-j bij is het uitstekend bruikbaar voor kleinschalige, culturele prol jecten. Thans wordt het pand bel halve voor bewoning ook gebruikt) door een fietsenmaker, kunstel naars, film- en fotoliefhebbers ert enkele kleine toneelgroepen. De raadsman van de kraked noemde de vrees van de universil teit dat de krakers kostbaarheden uit het museum kunnen weghalen ongegrond. „De bewoners hebben nimmer het idee gehad om hel seum van kostbare stukken te ont doen. De situatie bestaat boven dien al jaren". Mr. Offers doet 1 oktober uitl Apparatuur in beslag genomen LEIDEN - Bij een 60-jarige man,! die woont aan de Ververstraat, isj gistermiddag om vijf uur de ge luidsapparatuur in beslag geno-j men. De Leidenaar had al de hele i middag het geluid van zijn televi-1 sie en zijn radio op volle strekte staan. Toen de politie hem om half vijf verzocht de knop wat terug te draaien, weigerde de man de deur i open te doen, in plaats daarvan zet te hij de bel af, aldus de politie. Een half uur later keerde de politie te rug met een hulpofficier van justi tie om de boel in beslag te nemen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4