Rechters kraken visserijwetgeving Westeuropese auto-industrie worstelt met overcapaciteit 'Rijk moet bezuinigen op aantal ambtenaren' 'EG-regeling niet te handhaven' Wereldbank: alleen in Afrika geen opleving Trabant en Wartburg keren mogelijk terug EG biedt Sowjet-Unie goedkoop rundvlees aan VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven in ons land hebben ernstige kritiek op de visserijwetgeving. In het Jaarverslag Openbaar Ministe rie vragen zij zich af of nog langer medewerking kan worden verleend aan handhaving van de visserijwetgeving. De procureurs-generaal schrijven dat het er bij de visserijwetgeving op lijkt dat een groot deel van de vissers de EG-vangstbeperkingen overtreedt en een deel van hen dit doet omdat het anders brodeloos wordt. „Hier lijkt sprake van een regeling die niet te handhaven is." De procureurs-generaal stellen dat het beter was geweest een sa neringsregeling te treffen om zo de overblijvende vissers in de gele genheid te stellen in ieder geval het grootste deel van het jaar te kun nen vissen. „Nu ligt voor een groot deel de vangst zo vroeg stil, dat dit niet te overleven is en zodoende noopt tot overtreding van de rege ling." In een reactie op het jaarverslag heeft de voorzitter van het Visserij schap, B. Daalder, verklaard dat nu eindelijk van „onverdachte zijde boven water komt wat structureel fout zit" in de wetgeving. „Het maakt duidelijk dat Landbouw en Visserij meer ruimte moet geven aan de visserij. De laatste jaren zijn er teveel regels gekomen." Daalder meent dat de vangsthoe- veelheden zoals ze tot nu toe zijn vastgesteld „te veel zijn gebaseerd op politiek vastgestelde verdeel sleutels in plaats van op basis van werkelijke aanvoerverhoudingen". Bij het visserijakkoord dat de mi nisters in januari 1983 hebben ge sloten is voor een groot aantal ja ren de verdeling van de vangsten van vissoorten waarvoor een be perking geldt procentueel per land vastgelegd. In de praktijk blijkt nu dat er landen zijn die hun nationale vangsthoeveelheden niet volvis- sen, terwijl er andere landen zijn die met een te klein quotum zitten. Zo hebben de Britten de afgelo pen twee jaar maar ongevee^een derde van hun jaarlijkse quantum aan schol opgevist en de Denen on geveer tweederde. In de zelfde ja ren hebben Nederlandse vissers ongeveer de helft meer gevangen dan door Brussel was toegestaan. Overigens wil staatssecretaris Ploeg in de eerst volgende Visserij raad van ministers van de Europe se Gemeenschap (27 september) de mogelijkheden onderzoeken de verdeling van de vangsthoeveelhe den bij te stellen. Kort Zakelijk IMF-Mexico Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft 450 miljoen dol lar aan cruciale leningen aan Mexi co opgeschort, daar het land zich niet houdt aan economische her vormingen die waren overeenge komen, zo is vernomen in Was hington. Dit zou het einde kunnen betekenen van Mexico's akkoord met zijn schuldeisers om aflossin gen ten bedrage van 48,7 miljard dollar over de komende veertien jaar uit te smeren. Mexico gold eens als het best geslaagde voor beeld voor de strategie van het westen om de schuldencrisis aan te pakken. Ter Hart Ir. W.J. ter Hart treedt volgend jaar terug als voorzitter van de FME, de werkgeversvereniging voor de metaal- en elektrotechni sche industrie. Hij heeft dat aan het bestuur van de vereniging la ten weten. Hij is 62 jaar. Ter Hart, die vorig jaar door een lichte her senbloeding werd getroffen maar zijn werk alweer geruime tijd gele den heeft hervat, is sinds 1978 voorzitter van de FME. Zijn zit tingstermijn loopt in het voorjaar van 1986 af. Hij wil niet voor ver lenging van die termijn in aanmer king komen. Onderzoek Het bedrijfsleven heeft de afgelo pen jaren, gerekend vanaf 1981, jaarlijks gemiddeld 4,5 procent reëel meer uitgegeven voor techno logisch onderzoek en ontwikke ling. Daaruit blijkt dat het Neder landse bedrijfsleven de uitdaging om de technologische achterstand op Japan en de Verenigde Staten in te lopen, heeft opgepakt. Dit zei minister Van Aardenne van econo mische zaken bij een toelichting op het beleidsoverzicht technologie dat naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Miele De omzet van het Westduitse Miele in ons land is met 16 procent gegroeid tot 138 mihoen gulden. Ons land is na Frankrijk het be langrijkste exportland. Losse huis houdelijke apparaten als bijvoor beeld wasautomaten en stofzuigers maken voor tachtig procent deel uit van de omzet van het concern. Daarnaast doet Miele in inbouw- apparatuur en keukenmeubelen, machines voor bedrijven en instel lingen (wasdrogers enzovoorts) en melkwinningsapparatuur. Volgens een woordvoerder wordt een van de acht wasmachines in ons land door zijn bedrijf geleverd en ruim een van de vijf stofzuigers. Motorvermogens Daalder wijst er verder op dat door de in de laatste jaren sterk toegenomen motorvermogens van de schepen, die uiteindelijk de vangstcapaciteit bepalen, de on derlinge concurrentie sterk is toe genomen. „Zou dit alles gebeuren op een vrije zee, zonder regels! dan was dat aanvaardbaar, de sterkste zou dan overwinnen". Van een eer lijke concurrentiestrijd is evenwel geen sprake meer. De vrije zee is weg. In het kader van het EG-vis- serijbeleid staat de visserij „bol" van de regels." De visserij moet volgens Daalder stap voor stap zoeken naar structu rele aanpassingen en oplossingen. Voor capaciteitsbeheersing heeft staatssecretaris Ploeg na lang aan dringen van het visserijbedrijfsle ven een eerste stap genomen door UTRECHT (ANP) - Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft ernstige bezwaren tegen het ver hogen van de overheidsinveste ringen. De effecten van andere overheidsmaatregelen (subsi dies, lastenverlichtingen en der gelijke) zijn volgens hem niet zel den groter. De minister zei dit gisteren op een symposium van het inge nieursbureau Grontmij NV in Utrecht. De bijeenkomst had als thema „Wat kost ons de werk loosheid, investeren of uitke ren?" De afgelopen tijd hebben de SER (unaniem), de Commis sie Wagner en de Nationale In- vesterings Bank gepleit voor het opvoeren van de overheidsinves teringen. NCW-voorzitter Van Eij kelenburg en FNV-voorzitter Pont deden op het symposium hetzelfde. De Grontmij liet het Neder lands Economisch Instituut in Rotterdam becijferen dat de overheidsinvesteringen thans vijf miljard gulden per jaar lager liggen dan in 1970. Een over- in overweging te nemen voor nieuw te bouwen schepen een ma ximummotorvermogen te stellen van 2.000 PK. Daalder tekent daar bij aan dat ondanks de eind vorig jaar ingestelde visserijlicentie, waarmee Ploeg het motorvermo gen van de Nederlandse vloot wil stabiliseren, er nog twintig con tracten „boven de markt hangen" voor nieuw te bouwen schepen. Over een plan van Ploeg de sane ringspremie, met financiële steun van het visserijbedrijfsleven, te verdubbelen tot 3.500 gulden per ingeleverde bruto-registerton schrijft Daalder dat er nog veel „oud zeer" leeft uit een eerdere sa neringsronde. „Meebetalen aan sa neren, terwijl er nog steeds nieuw bouw (uitbreiding) plaatsvindt is onaanvaardbaar", aldus Daalder, die vindt dat de overheid zelf met concrete voorstellen moet komen. 'Overheid zal investeringen niet opvoeren' heidsinvestering van één miljard gulden zou zevenduizend directe volledige banen gedurende een jaar opleveren. Als alle uitstralin geffecten op een rijtje worden gezet komen er nog eens zesdui zend bij. De overheid bespaart bovendien uitkeringsgelden en krijgt belastinggelden binnen. Van Eij kelenburg (NCW) bena drukte dat het werken met be hulp van uitkering en de loon kostensubsidies voor jongeren niet meer dan noodverbanden zijn. Volgens hem is er voldoen de te doen in de infrastructuur die bij de informatie-economie van het jaar 2000 hoort. Ook in vesteringen in het milieu en in- WASHINGTON (ANP/GPD) - De meeste ontwikkelingslanden heb ben het afgelopen jaar kunnen pro fiteren van het economische her stel in de Verenigde Staten en an dere industrielanden. De landen in Azië wisten hun economische groei in stand te houden en in La- tijns-Amerika was er na twee jaren van achteruitgang eveneens spra ke van economische groei. Alleen in Afrika is het bruto nationaal pro- dukt (bnp) opnieuw verminderd, zo blijkt uit het jaarverslag van de Wereldbank over 1984. Alles bij elkaar genomen kan 1984 een goed jaar voor de Derde Wereld worden genoemd. Het ge zamenlijke bnp van de ontwikke lingslanden groeide met 3,8 pro cent in vergelijking met telkens 2,1 procent in de twee voorgaande ja ren. De economische groei overtrof voor het eerst in jaren de bevol kingsaanwas. Het bnp per hoofd van de bevolking nam namelijk toe met 1,8 procent. Dit gunstige resultaat was voor een niet onbelangrijk deel te dan ken aan de exportgroei. De Wereld- ALMERE (ANP) - Er zijn nog veel te veel ambtenaren. De overheid kan op dat terrein veel meer bezui- frastructurele werken (wegen, havens, industrieterreinen) zijn nodig, meent hij. Pont (FNV) bepleitte eveneens een actief investeringsbeleid dat in de plaats moet komen van randverschijnselen als het werken met behoud van uitke ring. Een gevaarlijk en averechts werkend instrument, zo zei hij. Pont betoogde dat we af moeten van de idee dat overheidsinves teringen per definitie minder rendabel zijn dan bedrijfsinves teringen. Grote waterstaatpro jecten (Lievens, Markerwaard) zouden wellicht een zelfstandig economisch rendement kunnen hebben. Minister De Koning somde an dere bezwaren op. Hij voorzag dat de overheidsinvesteringen niet langer binnen de gebruike lijke grenzen worden afgewogen tegen andere nuttige uitgaven. Hij vreesde bovendien dat het (toevallige) aanbod van werklo zen een investering gaat bepalen en niet de vraag of een voorzie ning wel zin heeft. bank waarschuwt daarom voor de dreiging van verdergaande protec tionistische maatregelen in de geïndustrialiseerde landen. Han delsbeperkingen zijn een ernstige bedreiging vqor de ontwikkelings landen, die in veel gevallen gebukt gaan onder zware rentelasten en de problemen van het saneren van de nationale economie. Uit het jaarverslag van de We reldbank blijkt dat de resultaten in de afzonderlijke delen van de we reld sterk uiteen liepen. De ont wikkelingslanden in Azië en het gebied van de Stille Oceaan boek ten met een economische groei van 6,3 procent opnieuw verreweg het beste resultaat. Maar voor de Afri kaanse ontwikkelingslanden ten zuiden van de Sahara was sprake nigen. Door natuurlijk verloop en deeltijdbanen kan de ergste pijn die van het snoeien het gevolg is worden weggenomen. Dat is het oordeel van mr. C.J.A. van Lede, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO). Hij sprak gisteren tijdens een vergadering van het verbond in Almere. Volgens Van Lede is het een fa bel te veronderstellen dat er op de collectieve uitgaven niet verder kan worden bezuinigd. De VNO- voorzitter heeft zelfs ..de stellige indruk dat enige uitdunning van de overheidsgriffies de kwaliteit van de dienstverlening ten goede zal komen." Volgens Van Lede zouden bij de departementen de bezuinigingen dienen te worden aangepakt als bij het bedrijfsleven. „Als bedrijven met hun rug tegen de muur staan dan wordt er gesaneerd er is geen enkel alternatief. Welnu: ditzelfde uitgangspunt dient bij de rijks overheid te gelden". De voorzitter van het VNO ver klaarde dat de uitdunning op de ministeries ook moet gebeuren door het opheffen van taken die zichzelf hebben overleefd. „Een prijsbeleid is er nauwelijks meer, en terecht, maar de ambtenaren van een economische achteruit gang met 0,6 procent. De enorme problemen in dit ge bied hebben de Wereldbank ge bracht tot de oprichting van een speciaal fonds voor leningen op gunstige voorwaarden ten behoeve van projecten in de Afrikaanse lan den ten zuiden van de Sahara. Het fonds is op 1 juli van dit jaar gaan functioneren en zal de komende driejaar naar verwachting over 1,2 miljard dollar kunnen beschikken. De contributies zijn in eerste in stantie gekomen van onder meer Nederland (350 miljoen gulden). Oostenrijk, Canada en Denemar ken. De Verenigde Staten houden de hand op de knip. Voor de Wereldbank zelf is het boekjaar prima verlopen. De winst zijn er nog wel. En om een ander voorbeeld te noemen: wordt het niet tijd dat rijkswaterstaat de con sequentie gaat trekken uit het feit dat de Deltawerken spoedig afge rond zijn?" Mode-woorden Voorzitter A. de Jong van de CNV-ambtenarenbonden ver wacht geen nieuwe salariskortin gen voor ambtenaren bij voortzet ting van het huidige Kabinetbe- leid, dat gericht is op koopkrach- thandhaving. Doorgaan met het korten op arbeidsvoorwaarden be tekent immers dat de overheid zich uit de markt prijst. De bezuinigin gen op het overheidspersoneel zul len echter doorgaan en de nieuwe mode-woorden daarbij zullen zijn deregulering, decentralisatie en privatisering, het afstoten van overheidstaken. De Jong sprak deze verwachting gisteren uit in Groningen op een bijeenkomst van de christelijke ambtenaren- en trendvolgersbond CFO. Hij signaleerde dat 'de politi ci' .geketend aan het regeerak koord, vier jaar lang de afgespro ken bezuinigingen op het ambte narenkorps laten passeren. Daarbij is de koopkracht van ambtenaren ten opzichte van werknemers in het bedrijfsleven in vier jaar met negen procent achtergebleven. Aan minister Rietkerk opmer king in de begroting dat het langza merhand niet kan dat er verder op de overheidsinkomens wordt be zuinigd en dat er bij voortgaande herstel ook voor deze groep weer wat kan gebeuren, hechtte De Jong weinig waarde. Als de stij gende lijn onverhoopt in een da lende omslaat worden de werkne mers in de collectieve sector weer het kind van de rekening, zo vrees de hij. steeg tot een record van 1,14 mil jard dollar. Dit maakte het moge lijk de rente te verlagen op lenin gen die aan ontwikkelingslanden werden verstrekt. Het totale be drag aan leningen verminderde toch tot 15,32 miljard dollar. De bank wijt dit aan de economische stagnering en de onzekerheid op de internationale financiële mark ten. India was opnieuw het land dat het meeste geld van de Wereld bank kreeg, te weten 1,67 miljard- dollar. Daarna kwamen Brazilië (1,52 miljard dollar) en Indonesië (973 miljoen dollar). Ongeveer tegelijkertijd met het verschijnen van het jaarverslag, publiceerde de Wereldbank een studie over de ervaringen van de 35 jaar dat de bank aan het werk is. Uit deze studie blijkt dat vijftien procent van de projecten van de bank als mislukt moet worden be schouwd. De meeste mislukkingen komen voor in Afrika, door "een voor de plaatselijke omstandighe den te gedetailleerde opzet van projecten en een overmaat aan bu reaucratie". Succesje voor Unilever nv: aandelentruc Vicks verboden NEW YORK (AP) - Een Ameri kaanse federale rechtbank heeft gisteren een stokje gestoken voor een plan van het bedrijf Richard- son-Vicks om door middel van uit gifte van een serie preferente aan delen overname van het bedrijf door Unilever te voorkomen. Rechter Richard Owen achtte de emissie een 'onrechtmatige daad' die in strijd zou zijn met de statu ten van het bedrijf. Het kan alleen met toestemming van de aandeel houders, of na wijziging van de sta tuten, aldus de rechter. Richard- son-Vicks wilde de aandelen met meervoudig stemrecht verkopen om de poging tot overname door Unilever te blokkeren. De advocaat van Vicks zei dat volgende week donderdag zal wor den geprobeerd de rechter tot an dere gedachten te brengen, tijdens een hoorzitting waar zal worden bepaald of het verbod moet wor den verlengd. Als de rechter dan anders oordeelt, kunnen de aande len nog op tjjd worden uitgebracht, aldus de advocaat. Het grootste aandelen blok van Richardson-Vicks, fabrikant van smeersels en cosmetica, is in han den van de familie Richardson. Met haar 29,3 procent van de aan delen doet de familie verwoede po gingen het bedrijf uit handen van de Nederlands-Britse voedings- en waspoedergigant te houden. Beleggen in scheepvaart uit de gratie AMSTERDAM (ANP) - Geldschie ters staan bepaald niet in de rij om hun geld toe te vertrouwen aan de Nederlandse Scheepshypotheek- bank. "We kunnen net genoeg aan trekken om in stand te bUjven, maar niet voldoende om te groeien", aldus directeur drs A.R. Smit gisteren tijdens een toelich ting op de eerder gepubliceerde halfjaarcijfers. Belangrijke geldgevers van de Hypotheekbank zijn vanouds de institutionele beleggers (pensioen fondsen, verzekeraars, spaarban ken), maar de scheepsbouw,en de scheepvaart worden de laatste ja ren niet als een interessante beleg ging gezien. Smit geeft toe dat het zwakke punt van de Scheepshypo- theekbank is dat deze geen mooie winstcijfers kan laten zien. De net towinst over het eerste halfjaar be droeg 200.000 gulden (vorig jaar 911.000 gulden). Alleen een belas- tingteruggave van 2,2 miljoen gul den voorkwam dat de bank in de verliezen raakte. De problemen in de scheepvaart en scheepsbouw hebben de Scheepshypotheekbank opgeza deld met een fors aantal schepen. De meeste zijn, toen de desbetref fende klanten niet meer aan hun verplichtingen konden voldoen, ingekocht op veilingen bij gebrek aan een redelijk bod van derden. Op het moment bezit de bank vijf binnenschepen, een visserijschip en vijftien zeeschepen. FRANKFORT (DPA) - De modern ste technische snufjes op het ge bied van aandrijving en uitlaten en de indrukwekkende sport- en luxe auto's die op de automobielten toonstelling in Frankfort te zien zijn, dreigen de aandacht af te lei den van het voornaamste pro bleem waar de Westeuropese auto industrie mee worstelt, namelijk de overcapaciteit. Veel autofabrikanten in West- Europa verkeren in grote moeilijk heden. Renault, British Leyland, Seat en Alfa Romeo kunnen zon der omvangrijke overheidsteun niet overleven. En niet alleen deze staatsbedrijven, maar ook particu liere ondernemingen zoals het Franse bedrijf Peugeot, moeten bij de overheid aankloppen. De Westeuropese auto-industrie is in staat om meer dan veertien miljoen personenauto's per jaar te maken, maar in 1984 lag de pro- duktie met een totaal van 12,3 mil joen ver onder dat niveau. De pro- duktie nam vorig jaar met vier pro cent af en het Westeuropese aan deel in de wereldmarkt liep terug van 32 naar 29 procent. De producenten van de goedko pere auto's leden samen een verlies van 2,24 miljard gulden. Alleen met de duurdere merken gaat het Maar voor de goedkopere mer- wat beter. BMW, Volvo en Saab ken zoals Ford, Opel, Volkswagen, zien nog mogelijkheden om hun Peugeot, Renault en Fiat ziet de produktie uit te breiden en doen toekomst er niet rooskleurig uit. nieuwe investeringen. De koop- Doordat de markt verzadigd is en kracht van hun afnemers is de laat- de exportmogelijkheden beperkt ste jaren niet verminderd. zijn, is een verdere verscherping DEN HAAG (GPD) - De kans be staat dat er over vijf jaar in Neder land weer twee automerken bij ko men. Wartburg en Trabant, die voor het laatst in de jaren zestig werden geimporteerd door De Binckhorst in Den Haag, zullen dan wederom in ons land te koop zijn. Als ze tenminste door de Rijksdienst voor het Wegverkeer worden goedgekeurd. Op uitnodiging van de fabriek in Leipzig is de directie van De Binckhorst, die nu Mazda, Skoda en Polonez importeert, naar Oost- Duitsland geweest om kennis te nemen van de plannen. Er wordt een nieuwe fabriek gebouwd, die over drie jaar motoren voor het Westduitse merk Volkswagen gaat bouwen. Een deel van de produk tie zal voor de Trabant en de Wart- burgs worden gebruikt. Voor de Trabant, die een kunststof-carros serie heeft, zal de 1000 cc Polo-mo tor worden gebruikt en in de Wart burg komt de 1300 cc VW-motor. België is op dit moment het eni ge land waar nog het Oostduitse merk Wartburg geimporteerd wordt. van de concurrentie onvermijde lijk. De zwakkere bedrijven zullen worden gedwongen fabrieken te sluiten en personeel te ontslaan. Alleen de consumenten profiteren van de lage prijzen die een gevolg zijn van de hevige concurrentie. Voor het komend jaar houden de meeste autofabrikanten rekening met een kleine opleving van de vraag naar auto's. De adempauze die daardoor ontstaat moet volgens hen benut worden voor een her structurering van de auto-indus trie. Op de langere termijn zal de oplossing echter moeten komen van een gemeenschappelijke Euro pese markt. Alleen zo'n markt stelt de Europese ondernemingen in staat de concurrentiestrijd met de- VS en Japan vol te houden. Maar West-Europa is nog ver ver wijderd van het ideaal van een ge meenschappelijke automarkt. Er bestaat geen enkele overeenstem ming over zaken als btw-tarieven, vestigingsvergunningen en ven nootschapswetgeving waardoor voorlopig de meeste bedrijven sterk aan hun eigen land gebonden blijven. Voorlopig hopen de ver schillende autoproducenten in West-Europa alleen nog maar op de ondergang van de ander. Olivetti ontwikkelt met Thomsen computer voor EG ben al een gemeenschappelijke on derzoeksgroep geïnstalleerd die de computer moet gaan ontwikkelen. Op het ogenblik heeft elke Euro pese computerfabrikant eigen soft ware die niet geschikt is voor de apparatuur van andere fabrikan ten. De Japanse fabrikanten daar; entegen produceren volgens een zelfde norm, MSX genoemd, zodat op elke Japanse computer dezelfde software kan worden gebruikt. De samenwerkingsovereen komst tussen Olivetti en Thomson is ondertekend na een aantal maanden onderhandelen. Zowel de Italianen als de Fransen bleken geïnteresseerd in samenwerking nadat Olivetti een meerderheids belang had verkregen in de Britse Acorn. IVREA (DPA/ANP) - De Italiaanse elektronicaproducent Olivetti gaat samen met de Britse computerfa brikant Acorn, waarin Olivetti een belang van tachtig procent heeft, en de Franse electronica- en defen sie-onderneming Thomson-CSF een personal computer voor de Eu ropese markt ontwikkelen. De computer moet bruikbaar zijn in het onderwijs en ook voor alge meen gebruik dienen, zo heeft Oli vetti gisteren bekendgemaakt. De samenwerking biedt volgens Olivetti een aantal technische voordelen en bovendien kan de „Europese identititeit van het pro- jekt" ervoor zorgen dat de beteke nis van Europa op het gebied van de software-produktie wordt ver groot. De drie ondernemingen heb- BRUSSEL (GPD) De Europese Gemeenschap gaat het komende jaar een partij van 175.000 ton rundvlees uit de overschotten tegen geredu ceerd tarief op de markt brengen buiten de EG. De verwachting is dat dit vlees vooral zijn weg zal vinden naar de Sowjet-Unie. Dat heeft Europees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen gisteren bekendgemaakt. In de vrieshuizen van de EG-landen ligt momenteel 800.000 ton aan rundvlees, waarvoor binnen de gemeenschap geen markt is. Bijna een kwart daarvan hoopt de EG nu kwijt te kunnen door het aan te bieden voor 20 procent beneden de prijs, waarvoor het vlees als overschot door de EG is opgekocht. Die prijs ligt rond de 3500 gulden per ton. De Russen zullen ongeveer 2750 gulden per ton moeten gaan betalen. Daarnaast zal de EG nog eens een partij van 20.000 rundvlees uit de overschotten aanbieden aan de vleesconservenindustrie binnen de Euro pese Gemeenschap. Deze industrieën kunnen op die partij inschrijven, zodat de opbrengst van deze aanbieding nog niet bekend is. Met het tegen een verlaagde prijs naar het Oostblok verkopen van 175.000 ton rundvlees is voor de EG een bedrag van 125 miljoen gulden gemoeid. Aangezien de opslag in de vrieshuizen de gemeenschap echter bijna 200 miljoen gulden per jaar kost, is in dit geval geen sprake van verlies voor de EG, maar eigenlijk pure winst. Mr. Andriessen zei ongetwijfeld moeilijkheden te zullen krijgen, om dat wel goedkoop vlees naar de Sowjet-Unie zal worden verkocht, terwijl de vleesprijs in de EG niet wordt verlaagd. „Maar als ik dit vlees in de EG op de markt breng tegen een lagere prijs, dan wordt er geen vers vlees meer gekocht, en zullen we toch weer nieuwe overschotten krijgen, die dan weer door ons moeten worden opgekocht". Van een 'kerstbiefstuk-actie', in navolging van de kerstboteractie kan dus geen sprake zijn. De goedkope aanbieding is een poging van de EG om de enorme vleesoverschotten die de gemeenschap dus handen vol geld kosten wat te beperken. DELFT - Dit model van het Europese ruimtestation Columbus is morgen te bewonderen bij de TH in Delft, waar een tentoonstelling over de Europese ruimtevaart is ingericht door de Vliegtuigbouwkundige Studie Vereniging Leonardo da Vinei. (foto: anp»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9