'Een gigantisch graf van gekraakt beton' Ernstigste bevingen sinds 1945 'Beving Mexico valt in zwaarste klasse Rechter verbiedt boek over Schiermonnikoog VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 Een bankgebouw is overeind gebleven, het aangrenzende hotel in Mexico Stad zakte volledig in elkaar. Den Haag (ANP) - De aardbe ving die gisteren de westkust van Mexico trof is een van de zwaarste sinds die van 1906 bij San Francisco. De schok die ernstige schade heeft aange richt aan Mexico-stad had een kracht van 7.8 op de open schaal van Richter, terwijl die van San Francisco 8.3 punten mat. De ernstigste aardbevingen die zich sinds 1945 hebben voorgedaan zijn: 28-6-48 Een aardbeving die grondverschuivingen veroor zaakt maakt de Japanse stad Fukui met de grond gelijk. 5386 Doden. 5-8-49 - Ten zuiden van Quito, de hoofdstad van Ecuador, doet zich een aardbeving voor. De op vier na grootste stad van het land, Ambato, wordt ver woest. 6500 Doden. 29-2-60 - Een aardbeving bij Agadir in Marokko eist 12.000 mensenlevens. 21-5-60 In Midden- en Zuid- Chili wordt door een aardbe ving een sterke vloedgolf ver oorzaakt. Meer dan 600 km kustlijn wordt getroffen en in het zuiden van de Andes doen zich vulkaanuitbarstingen voor. 5700 Doden. I-9-62 - In het westen en het midden van Iran vallen 12403 doden als gevolg van een aard beving. 31-8-68 - In het noordoosten van Iran wordt een gebied rond het stadje Kakhk door een aardschok getroffen. 10.000 Do den. 31-5-70 - In Peru wordt een kuststrook van 300 km lengte getroffen door een aardbeving. Meer dan 250 stadjes en dorpen worden geheel of gedeeltelijk verwoest. Aantal doden: tussen de 67.000 en 70.000. 9-4-72 - Opnieuw beeft de grond in Iran, nu in de provin cie Fars. 5044 Doden. 22-12-72 - Een krachtige aard beving treft Nicaragua, en spe ciaal de hoofdstad Managua. Er vallen ongeveer 12.000 doden. II-5-74 - In een dichtbevolkt gebied in het westen van China doet zich een aardschok voor. Hoewel van Chinese zijde mondjesmaat gegevens wor den verstrekt, blijkt het doden cijfer uiteindelijk uit te komen op 20.000. 28-12-74 - Het noorden van Pakistan wordt getroffen door een reeks van 1200 aardschok ken. 5300 Doden. 6-9-75 - In het zuidoosten van Anatolie in Turkije beeft de grond. 5000 Doden. 4-2-76 - Met het epicentrum ten zuidwesten van Guatemala- stad, worden 17 van de 23 pro vincies van Guatemala getrof fen door een krachtige aard schok. Het dodencijfer wordt vastgesteld op 22.525. 26-6-76 - Bij een aardbeving op Irian Jaya, het vroegere Nieuw-Guinea, vallen 9000 do den. 28-7-76 - Er vallen meer dan 750.000 doden bij een zware aardbeving in het noordoosten van China. Vooral de industrie stad Tangshan en de miljoe nenstad Tianjin werden getrof fen. 17-9-78 - Een aardbeving in Iran, ongeveer 700 km ten oos ten van Teheran, maakt 100 dorpen met de grond gelijk. Het aantal doden ligt tussen de 20.000 en 25.000. 19-9-85 - Mexico-stad, en een wijde omgeving wordt getrof fen door een aardbeving. Het onofficiële dodencijfer ligt rond de 3000. Gevreesd wordt dat het uiteindelijke dodencij fer veel hoger zal uitkomen. Rode Kruismensen op zoek naar slachtoffers tussen de puinhopen. MEXICO-STAD - 'Een gi gantisch graf van gekraakt beton'. Zo omschrijft het Mexicaanse persbureau SIN de aanblik van Mexico- Stad na de zware aardbe ving. Reddingswerkers zoe ken wanhopig tussen de puinhopen naar overleven den. Vanuit ingestorte hui zen en gebouwen klinken de kreten op van bekneld zittende en bedolven slacht- ofers. Uren na de beving storten gebouwen nog als kaartenhuizen ineen en bre ken spontaan enorme bran den uit als gevolg van gas- lekkages. In het centrum van de stad is een derde van de gebouwen ingestort, beschadigd of uitgebrand. In de stad Puebla ten zuiden van de hoofdstad, dat volledig van de bui tenwereld is afgesloten, moet de schade nog aanzienlijker zijn. Me xicaanse radio-amateurs roepen wanhopig om meer hulp ('Wij moe ten snijbranders hebben') en ver schaffen een brokkelig relaas van afgrijselijke momenten van angst. Niets genoeg Een zwaar gewonde jongen wordt met veel moeite uit de^puin- hopen gehaald. (foto api Er zijn niet genoeg ambulances, niet genoeg ziekenhuizen (vele zijn zwaar beschadigd of vernield), niet genoeg artsen, niet genoeg bloed voor transfusies, niet genoeg injec tienaalden, verband en glucose. Voor reddingswerk zijn er niet ge noeg werktuigen. KLM-piloot Jan Eshuis vanuit Mexico-stad: „Plotseling voel ik mijn hotelkamer bewegen. Alles begint te schudden, dus ren ik naar buiten om naar een veilige plaats te komen. Het water vliegt het zwem bad uit en spat naar alle kanten, terwijl het puin uit de muren be gint te vallen. Het duurt tamelijk lang." De Mexicaanse televisie, die van uit een voor de helft vernield ge bouw de hele dag continu uitzendt, bly ft tussen de noodoproepen door manmoedig lange naamlijsten voorlezen van families die anderen wilden laten weten dat zij onge deerd zijn. De omroeper deelt ook mee welke lijnen van de onder grondse onbeschadigd zijn, maar op vele punten is het ingewikkelde maaswerk van tunnels ingestort, treinen en passagiers begravend. Lange colonnes militaire vracht auto's trekken de stad met zijn tal loze geblokkeerde straten binnen en beginnen voorzichtig met puin ruimen. Soldaten op motorfietsen patrouilleren om plunderingen te voorkomen. Er geld een alcohol verbod en en de banken zijn geslo ten. Terwijl tienduizenden daklozen naar een onderkomen beginnen te zoeken en vaak geheel versuft naar de puinhopen blijven staren, pro beren kleine groepjes anderen wanhopig steen voor steen rui mend door te dringen tot bedolven slachtoffers. Elders snellen enkele brandweerlieden in gele jassen sleurend met een slang een bran dend, maar overigens niet meer te redden gebouw binnen. Maar uit de slang komt geen water. Op een stoeprand zitten twee kleine kinde ren met de armen om elkaar heen en netjes aangekleed, hartver scheurend te huilen. Luchtopnamen van Mexico-stad tonen beelden van een totale ver nietiging, als na een zware lucht aanval. Brandweerlieden lijken een vergeefse strijd te voeren tegen steeds weer nieuwe brandhaarden. Het ministerie van binnenlandse zaken en dat van marine staan in brand. In provincie In de provincie Jalfsco telt men in de steden Guzman en Atentique tientallen doden. In deze laatste plaats doet zich door de schok op een berghelling een grote aardver schuiving voor die een onbekend aantal boeren die naar hun werk gaan, levend begraaft. In andere plaatsen in Jalisco scheuren stra ten open terwijl de bevolking in paniek alle kanten oprent. In Guz man stort een kerk in waar een mis aan de gang is: zeker 10 doden. Ook in de provincies Guerrero en Michoacan is de schade omvang rijk. In de badplaats Acapulco en de stad Guadalajara valt de schade Afgelopen voorjaar hebben des kundigen al voorspeld dat zich op korte termijn een zware beving zou kunnen voordoen aan de Mexi caanse westkust. Het onderzoek is uitgevoerd op verzoek van Mexico dat hoopt met behulp van de mo derne seismische apparatuur van het team de exacte loop van breuklijnen in de aardkorst in het gebied vast te stellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een werkgroep gesticht met een spe ciaal telefoonnummer voor de mil joenen Mexicanen die in de VS wo nen en willen weten hoe hun ver wanten het maken. De Mexicaanse ambassade heeft met Mexico City nog geen verbinding kunnen ma ken. 'Gierend lawaai' De aardbeving wordt tot ver weg gevoeld. Niet alleen in Houston (Texas) op 1000 kilometer afstand, waar 'een gierend lawaai losbarst' en hoge wolkenkrabbers beginnen te schudden. Dat is voor de eerste keer in vijftig jaar. Ook in het veel noordelijker Yellowstone park met zijn talrijke geijsers, rammelt een serie van 60 tot 70 kleine bevingen aan gebouwen. Het aardbevingscentrum van de VS in Colorado telt vele naschok ken, die op de schaal van Richter 4,5 tot 5 meten. Die, zegt een des kundige, doen geen kwaad. Zij kunnen hooguit in al beschadigde gebouwen meer puin losschudden. De Amerikaanse meteorologi sche dienst laat direct na de regi stratie van de aardschokken voor Hawaii en Californië een waar schuwing uitgaan dat de beving mogelijk kan leiden tot grote vloedgolven. Maar dat gevaar lijkt inmiddels geweken. Ook de Japan se meteodienst waarschuwt daar voor op het noordelijke hoofdei land Hokkaido, maar daar doen zich tot nu toe evenmin gevaarlijke vloedgolven voor. Telefoon e.d. Het ziet er naar uit dat de inter nationale telefoon- en beeld- en ge luidscommunicatielijnen met Me xico nog wel enige tijd verbroken zullen blijven. De schakelcentrale in de hoofdstad is door instorting en brand onherstelbaar bescha digd en het zal geruime tijd vergen voor de verbindingen aan een nieu we centrale zyn gekoppeld. DEN HAAG (ANP) - De aardbe ving in Mexico is de sterkste die dit jaar is geregistreerd en valt onte genzeggelijk in de „zwaarste klas se". Dit verklaarde vanochtend dr. A.R. Ritsema, hoofd van de afde- trieste puinhoop Een gebouw in de binnenstad moment op het andere veranderd i ling geofysica van het KNMI in De Bilt. De beving had een kracht van 7.8 op de schaal van Richter. Deze aan duiding wordt sinds 1935 gebruikt toen de Amerikaanse seismoloog Charles Francis Richter zijn schaal voor aardbevingen invoerde. Rich ter legde daarin verband tussen de magnitude (sterkte) van een aard beving en de vrijgekomen energie. „De magnitude wordt bepaald door de registratie van een seismo- grafisch station", zegt dr. Ritsema. En de magnitude-schaal is gebon den aan de aardbeving zelf. „Het maakt niet uit wie de beving regi streert. Of dat nu in De Bilt gebeurt of in Californië dat, zoals nu met Mexico, veel dichter bij de haard van de beving (het epicentrum) ligt. Er komt in alle gevallen een zelfde getal uit. Dat gebeurt omdat er een correctie op de afstand is in gebouwd. Het getal, x-punt op de schaal van Richter, is dan bepa lend voor de sterkte van de aardbe ving". aldus dr. Ritsema. De schaal van Richter kent geen grenzen. „Er is geen bovengrens. Theoretisch gezien kunnen er veel hogere getallen uitkomen, boven de 10 bijvoorbeeld. Maar in de praktijk is dat niet het geval. Dat komt omdat iedere aardbeving zich binnen een beperkt gebied af speelt". De zwaarste aardbevingen, met een kracht van 9 punten op de schaal van Richter, hebben zich volgens dr. Ritsema na de oorlog voorgedaan in Assam (1950), Chili (1960) en Alaska (1964) ZUTPHEN (ANP) - Het boek Schiermonnikoog, oogappel van Hitler van de Bergense schrijver Wilko Bergmans mag niet worden uitgegeven, zo lang daarin passages voorkomen die suggereren, dat oud-burgemeester H. van den Berg van Schiermonnikoog in 1940 een verradersrol heeft gespeeld. Uitgeverij De Denker uit Vaassen moet onmiddellijk stoppen met uitgave en verspreiding van het boek en dient exemplaren, die al in de winkels liggen, terug te halen. Dat heeft de president van de rechtbank in Zutphen, mr. J. van Oost veen, gisteren bepaald in het kort geding, dat de zoon van oud-burge meester Van den Berg heeft aangespannen tegen de uitgever van het. boek over Schiermonnikoog. De uitgeverij moet de totale oplage van het boek, volgens De Denker ruim 12.000 exemplaren, ter beschikking van Van den Berg jr. stellen. In juli van dit jaar verbood de president van de rechtbank in Alkmaar het boek over Schiermonnikoog in oorlogstijd eveneens. Schrijver Berg mans beschrijft daarin onder meer, hoe burgemeester Van den Berg in 1940 de Duitsers als het ware uitnodigde om het eiland te bezetten. Dat zou zijn gebeurd nadat de Duitsers een persoonlijk briefje van de burge meester hadden ontvangen met het verzoek Schiermonnikoog „onder Duitse bescherming" te stellen. LEEUWARDEN (GPD) - De Raad van Arbeid in Leeuwarden heeft besloten Corrie van Hilten en Dou- we Beimin uit Leeuwarden ieder de helft van de kinderbijslag voor hun vijfjarig zoontje te geven. Sinds de geboorte van hun zoontje hebben Corrie en Douwe samen de opvoeding en verzorging gedeeld. Volgens de wet wordt echter alleen aan één „verzorgende ouder" kin derbijslag uitgekeerd. In de prak tijk is dit meestal de vrouw. Omdat Van Hilten en Beimin zich allebei beschouwen als „verzorgende ou der", heeft de Raad van Arbeid toe gestemd in het aan ieder van hen uitkeren van de kinderbijslag. In de afgelopen jaren werd de kinderbijslag beurtelings uitge keerd aan Van Hilten en Beimin. Problemen ontstonden toen Bei min vorig jaar december een een malige uitkering aanvroeg. De Kinderbijslag over beide ouders verdeeld vraag of hij kinderbijslag ontving, moest hij ontkennend antwoorden. Doordat hij geen kinderbijslag kreeg, kon hij ook niet aangemerkt worden als alleenstaand ouder, met als gevolg dat hij zijn eenmali ge uitkering misliep. Dat werd Beimin te gortig. „Want", zeg hij, „ik had wel recht op kinderbijslag". Hij stapte naar de Raad van Arbeid met het ver zoek hem de helft van de kinderbij slag uit te keren. Hij vond dat hij daarop recht had omdat hij ook voor de helft het kind verzorgde. Vervolgens kregen Van Hilten en Beimin, die toen nog op één adres woonden, bezoek van een ambte naar van de buitendienst, die con cludeerde dat Beimin en Van Hil ten inderdaad consequent de ver zorging van hun kind deelden. Volgens de voorzitter van de Raad van Arbeid, de heer Jan Schaafsma, betreft het een beslis sing die puur vanuit administratie ve overwegingen is genomen. Schaafsma: „Wy hebben dit ge daan om de administratie beheers baar te houden, en omdat we wil den doen wat de cliënt van ons vroeg". Op de vraag of met deze re geling een stapje verder wordt ge gaan dan de wet eigenlijk aangeeft, en er dus sprake is van wijziging in het beleid, antwoordt Schaafsma ontkennend: „Wij hebben ons ge woon aan de wet gehouden". PvdA verwerpt volmacht VS over kruisraketten Nederland DEN HAAG (ANP) - PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gisteren voor de AVRO-radio verklaard dat een verdrag over de plaatsing van kruisraket ten - waarbij Nederland in feite door een ander land, de Verenigde Staten, in staat van oorlog kan worden gebracht - door zijn partij „op alle manie ren zal worden bestreden". Den Uyl reageerde daarmee op de verdeeld heid die over deze kwestie is ontstaan in het kabinet. Daarby gaat het om de vraag hoe de Nederlandse invloed op het afvuren van de kruisraketten" in het verdrag met de Verenigde Staten moet worden verzekerd Een eenvoudige aankondiging (van het kabinet red.), dat er een verdrag over de plaatsing komt waarvoor een opzegtermyn van vijf jaar geldt, getuigt van een mentaliteit die de betekenis van de Grondwet en de ge voelens van het Nederlandse volk onderschat en miskent, aldus Den Uyl. Nederland en de Verenigde Staten overleggen reeds geruime tyd over een verdrag over de plaatsing van kruisraketten. Minister De Ruiter (de fensie) heeft in de toelichting op zijn begroting aangekondigd, dat de hoofdlijnen van zo'n verdrag binnen enkele weken aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11