Failliet bouwbedrijf Hurks leeggezogen' Winkeliers optimistisch Klacht Pieter Lakeman Kwabteit van technische opleidingen onvoldoende Vakbonden 'ontraden' jongeren slagersvak Winst van Ahold met 18 procent gestegen Steun van EG bereikt arme boeren nauwelijks Toiletartikelenconcern verwerpt ook tweede bod van Unilever EEN GOED BED HELPT BETER DAN WARME MELK! DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) van Pieter Lakeman heeft bij justitie een klacht ingediend tegen Theo Hurks, eigenaar van aanne mingsbedrijven en onroerend goed bv's. Hurks heeft volgens Lakeman een van zijn vennootschappen, Hurks Bouwbedrijf Amsterdam, "leeggehaald" en daarmee toeleve ringsbedrijven voor miljoenen benadeeld. Dit zou gebeurd zijn ten behoeve van de Ne derlandse Middenstandsbank (NMB) en Bouwgroep Hurks bv. ZOETERMEER (GPD) - Neder- landse elektronica-bedrijven vin den dat het technisch onderwijs in ons land zich te langzaam aanpast aan de snelle technologische ont wikkelingen. In een enquête onder de leden van het platform van de Nederlandse elektronica-aanbie- ders, Holland Elektronica, consta teert ruim driekwart van de bedrij ven lacunes in de opleiding van schoolverlaters. Het grootste knelpunt schuilt volgens de ondernemingen in de schoolverlaters van de middelbare en hogere technische scholen. De vakkennis is veelal wel aanwezig, maar is niet op toepassing in de praktijk gericht, aldus een veelge hoorde klacht. Specifieke kennis over digitale technieken en micro- processoren ontbreekt vrijwel ge heel, aldus de enquête. De docenten in de werkgroep van Holland Elektronica, een afde ling van de vereniging van de werkgevers in de metaal- en elek- tronica-industrie FME, zijn het in grote lijnen eens met dc klachten uit de industrie. De directeur van de avond-hts in Den Haag, ir. A. van den Bogaart, noemde gisteren tijdens de presentatie van de en quête enkele oorzaken van de ach terstand in het technische onder- De docenten met een volledige baan hebben nauwelijks tijd om zich, naast de lesuren, op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. Bovendien vloeien de beste leer krachten weg naar het bedrijfsle ven. De middelen waarmee op de scholen gewerkt moet worden, zijn daarnaast volstrekt onvoldoende. Enkele onderwijsinstellingen die nauwe banden hebben aangehaald met elektronica-bedrijven in de re gio (Philips en de TH-Eindhoven is daarvan een sterk voorbeeld) mis- Hurks Bouwbedrijf Amsterdam werd in oktober vorig jaar failliet verklaard nadat dit bedrijf zelf uit stel van betaling had gevraagd. Mr. Dingemans, bewindvoerder bij de surseance, zegt desgevraagd de huisbankier van de ondernemin gen van Hurks, de NMB, tever geefs om een boedelkrediet te heb ben gevraagd. Er restte Dingemans toen niets anders dan een faillisse ment aan te vragen. Volgens Dingemans zien toele veranciers zes tot zeven miljoen aan vorderingen aan hun neus voorbij gaan. Hij zegt redenen te hebben om aan te nemen dat Hurks Bouwbedrijf Amsterdam in derdaad is leeggehaald. Hij kon tot nu toe niets doen voor de toeleve ranciers, omdat de vorderingen op het moederbedrijf van Hurks Bouwbedrijf Amsterdam, de Bouwgroep Hurks, niet geind kon den worden. De NMB stelt name lijk de eigenaar te zijn van die vor deringen. Doordat de NMB dit stelt kon de rechtbank in Den Bosch een verzoek van Dingemans om Bouwgroep Hurks in het faillis sement te betrekken niet honore ren, aldus mr. Dingemans. Hij zegt nu in een procedure de vorderingen van de NMB te gaan betwisten. Mr. Dingemans stelt dat de bank vlak voor het uitstel van betaling een aantal zekerheden op onrechtmatige wijze heeft verkre gen. Voor het uitstel van betaling werd aangevraagd zijn vorderin gen geïnd, maar werden de toele veranciers niet betaald, aldus mr. Dingemans. Pieter Lakeman van Sobi heeft in opdracht van de schuldeisers een onderzoek ingesteld en zegt dat Hurks Bouwbedrijf Amster dam is "leeggezogen" voorafgaand aan het faillissement. De strafklacht die hij heeft ingediend bij de hoofdofficier van justitie te Den Bosch heeft betrekking op het niet deponeren van de jaarrekenin gen van Hurks Bouwgroep BV, waarin ook de jaarrekeningen van de gefailleerde Hurks Bouwbedrijf Amsterdam BV waren opgeno men. Lakeman zegt desgevraagd dat van de laatste jaren alleen een jaarekening over 1982 te zien was. Hoewel hij Hurks daarom ge vraagd heeft, zijn de jaarrekenin gen hem ook nooit toegezonden. Prijs De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft de Ko ninklijke/Shell Prijs 1985 toege kend aan prof.dr. J.H. van Boom, hoogleraar Organische Chemie (in het bijzonder de chemie van bio- macromoleculen) aan de rijksuni versiteit van Leiden. Prof. Van Boom krijgt de prijs voor zijn hele oeuvre. Shell Nederland BV heeft dit gisteren meegedeeld. De prijs, die door Shell in 1959 werd inge steld, vormt een erkenning voor verricht wetenschappelijk onder zoek op het gebied van de exacte, de maatschappij- of de levenswe tenschappen. Unigro Unigro NV in Utrecht, een groot handelscombinatie in levensmid delen en non-food, gaat een nieuw distributiecentrum bouwen in het Friese Drachten. Het gaat om een investering van circa 18 miljoen gulden. Op dit moment werken bij de Unigro-vestiging in Drachten 98 mensen, een aantal kan op termijn groeien naar 250 volledige arbeids plaatsen. Regio-directeur P. Stege- man verklaarde gistermiddag dat het aantal mensen dat in de indi recte sfeer werk wordt geboden kan groeien van 45 tot 450 mensen. Jeugdwerkloosheid De stijging van de jeugdwerk loosheid in augustus komt volledig voor rekening van schoolverlaters (9.000). De stijging is echter kleiner dan op basis van het seizoen mocht worden verwacht. Na correctie voor seizoensinvloeden daalt de werkloosheid onder schoolverla ters onder de 23 jaar dan ook met 3.100. Eind augustus stonden er 235.000 jongeren onder 23 inge schreven bij de arbeidsbureaus, 114.800 mannen en 120.500 vrou wen. Dat staat in het gisteren ver schenen maandverslag van de ar beidsmarkt in augustus van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Deli Het resultaat van Deli is in de eer ste helft van dit jaar achtergeble ven bij de verwachtingen. Het ei gen resultaat daalde van 4,5 mil joen naar 3,1 miljoen gulden. De omzet ging met 27 procent omhoog van bijna 1,1 miljard tot 1,3 miljard gulden. De stijging is vooral het ge volg van een toeneming in het af- zetvolume en gewijzigde wissel koersen, aldus Deli. Lakeman zegt de indruk te heb ben, dat de jaarrekeningen "vals" zijn. Hem is onlangs gebleken, dat een vennootschap van Hurks, die in 1978 als betaling van f 11 miljoen aandelenkapitaal in bouwgroep Hurks had gediend, in 1976 nog een eigen vermogen van f 453.000, had. Theo Hurks was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Wel reageerde zijn advocaat mr. Van de* Goen, die ook betrokken is bij de afwikkeling van het faillisse ment van Hurks Bouwbedrijf Am sterdam. Over de strafklacht van Pieter Lakeman zegt hij, dat het zal blijken te gaan om enkele formali teiten, waaraan Hurks Bouwbe drijf zeker nog zal voldoen. Ook stelt hij de indruk te hebben dat Lakeman door dingen in de open baarheid te brengen in veel geval len onevenredig grote schade aan richt aan de betrokken bedrijven. Advertentie in LD/AD geweigerd LEIDEN - Het Leidsch/Alphens Dagblad heeft vandaag een adver tentie geweigerd met de oproep 'Word geen slager'. Deze was aan geboden door de Voedingsbonden FNV en CNV, die met een landelij ke campagne de aandacht willen vestigen op de, volgens een woord voerder, uiterst magere cao-voor stellen van de werkgevers in het slagersbedrijf. „De bazen in de sla gerij verdienen geen personeel", zo meldt de geweigerde advertentie verklarend. Volgens directeur G. Koopman was de advertentie wel meegeno men als de voedingsbonden meer achtergrondinformatie hadden verschaft. De tekst zou nu „te on genuanceerd zijn" en „onbegrijpe lijk voor het gros van de lezers". Hij voegt er aan toe dat een oproep om iets niet te worden vreemd aan doet in tijden van grote werkloos heid. Voorlichter Wijnhoven van de Voedingsbond FNV haalt zijn schouders op over het weigeren van de advertentie. Hij heeft ge sproken met N. ter Haak, chef ad vertentieverkoop bij deze krant. „Hij vond dat die advertentie bele digend was, dat we te ver gingen. Tja, als hij dat vindt, doe ik er ver der het zwijgen toe", aldus Wijnho ven. De cao-onderhandelingen in het slagersbedrijf liepen eind vorige week vast. Volgens Wijnhoven hebben de werkgevers een eind bod gedaan, dat onder meer voor ziet in een verlaging van de jeugd lonen met twintig procent. De laat ste cao in het slagersbedrijf liep 1 april van dit jaar af. De werkgevers hebben laten weten dat de volgen de cao pas 1 oktober van kracht zou moeten worden. In de tussen liggende periode zou dan zonder cao zijn gewerkt. Voor de bonden is dat niet aan vaardbaar, ook omdat uitbetaling van de prijscompensatie per 1 juli dan pas per 1 oktober zou ingaan. Ook willen de werkgevers tornen aan vakantiegeld, prijscompensa tie en ziektegeld. „Al met al ligt er een voorstellenpakket op tafel waarover volgens de werkgevers niet meer te praten valt en dat de tekst van onze advertentie alles zins rechtvaardigt", aldus Wijnho ven. „Als de werkgevers hun zin krijgen kan je echt maar beter geen slager worden". Voor hem betekenen de voorstel len vooral voor jongeren een grote klap. Hun lonen zouden niet langer afgeleid moeten zijn van de lonen van volwassenen (nu ontvangen ze een bepaald percentage). Boven dien zou voor hun vakantiegeld niet langer een bepaald minimum bedrag gelden; ook bij het bereke nen van de prijscompensatie zou de 'vloer' (een van tevoren vastge steld minimum) verdwijnen, aldus Wijnhoven. „Wij menen al heel ver te zijn ge gaan. Voor sommige groepen (het gaat daarbij vooral om de jongsten) zouden we een verlaging met zo'n 40 gulden per week hebben kun nen accepteren. Ze zouden dan dicht bij het minimumjeugdloon zijn gekomen. Maar de werkgevers willen een verlaging met zestig gul den bruto voor jongeren die vanaf 1 april in dienst zijn. Dat zou er toe leiden, dat veel jongeren die er al langer werken worden ingeruild". ROTTERDAM - Ter gelegenheid van de uitbreiding van de vloot van de luchtvaartmaatschappij Holland Aero Lines met twee ATR-42-toestellen, overhandigde minister Smit-Kroes (verkeer) gisteren aan de heer Schols, directeur van de HAL, de vergunning voor het uitvoeren van geregelde vluchten van Rotterdam naar Frankfort. Zij deed dit in de cockpit van het toestel. (foto anp> schien uitgezonderd. A. Kampers van Philips Nederland vult aan: "Het is gewoon een kwestie van geld. Wij kunnen moeilijk zelf alle technische scholen in Nederland van moderne apparatuur gaan voorzien". Holland Elektronica wil zich met de uitkomsten van de enquête met name richten op de beleidmakers en ministeries in Den Haag. Het coördinerend ministerschap voor technologiebeleid, op het moment in de persoon van vice-premier Van Aardenne, "functioneert ge woon niet", aldus de secretaris van Holland Elektronica, drs. M.A. Geurtsen. "Een kloof tussen on derwijs en praktijk zal er altijd blij ven. De vraag is alleen hoe groot die kloof mag zijn". ZAANDAM (ANP) - Ahold heeft in de eerste helft van dit jaar de winst zien stijgen met bijna 18 procent van 53,2 miljoen tot 62,6 miljoen gulden. De stijging is voor 5 mil joen gulden het gevolg van de ho gere dollarkoers. Ahold blijft bij de verwachting, dat de winst over heel 1985 hoger zal uitvallen dan over 1984. Ahold gaat voor het eerst een in terimdividend uitkeren en wel van f 2 plus 20 dollarcent per aandeel. In de eerste zeven perioden van dit jaar (eindigend op 13 juli) ging de concernomzet met 15,5 procent omhoog tot 6647 miljoen gulden. Van de stijging had 7,8 procent be trekking op een duurdere dollar. In Nederland nam de omzet met 6,6 procent toe, in de VS gerekend in dollars met 9,3 procent. Het ge volgde scherpe prijsbeleid leidde tot een versterkte marktpositie in Nederland en de VS. Personeel SFB geeft loon voor hulp aan de Derde Wereld AMSTERDAM (ANP) - Mede werkers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) gaan door maandelijks een klein deel van hun salaris in te leve ren projecten in ontwikkelings landen financieren. De keuze van de projecten moet losstaan van politieke en religieuze voorkeuren. Het is de bedoe ling om van de financiële steun een blijvende zaak te maken. "Wij willen geen eendags vlieg zijn. Er komt dus geen gi ronummer en we gaan ook niet ergens een zak rijst afleveren", aldus Anja Schipper, voorzitter van de speciaal hiervoor opge richte stichting "SFB-Werkne- mers Adopteren Projekten", in haar dagelijkse werk beoorde laar ww-uitkeringen en lid van de ondernemingsraad. Nog voor het eind van dit jaar denkt de stichting van SFB- personeel opdracht te kunnen geven voor het eerste project. Dat wordt of de bouw van een polikliniek in Guinee, of een school in Bangla Desh, of de aanleg van een agrarisch com plex in Brazilië. Het bestuur van de stichting, dat geheel uit medewerkers van het SFB be staat, denkt minimaal 100.000 gulden per jaar te kunnen inza melen. Het hoopt dat de direc tie voor elke gulden van een werknemer er zelf eenmalig een SFB-gulden naast wil leg gen. Winsten zullen 6,5 procent stijgen ZOETERMEER (ANP) - Winke liers en ondernemers met kleinere en middelgrote bedrijven zien 1986 met optimisme tegemoet. De win sten zullen met 6,5 procent stijgen, het netto besteedbaar inkomen van zelfstandigen verbetert met 3,5 procent, terwijl ook de werkgele genheid voor het eerst in jaren met 0,5 procent ofwel 9.000 banen aan trekt. Dit valt op te maken uit de "Eco nomische Verkenning Midden- en Kleinbedrijf 1986" die het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over enkele weken zal publiceren. De winsten zullen stijgen door dat het publiek meer gaat kopen, als gevolg van de verhoging van de netto inkomens. De werkgelegen heid zal stijgen doordat steeds meer mensen een eigen bedrijfje beginnen en daarbij soms ook per soneel aantrekken, aldus het EIMK. Een andere oorzaak van de stijging van de werkgelegenheid zal -al weer- de betere koopkracht van de consument zijn. Volgens het EIMK zouden de winsten nog meer omhoog kunnen als de loonstijging van werkne mers in het (kleinere) bedrijfsleven in 1986 van een beperkter omvang zou zijn. Het instituut geeft er blijk van een winststijging van 6,5 pro cent in een jaar niet eens zo veel te vinden. In de economische verkenning van 1986 ziet het er vooral rooskleurig uit voor de winkelier, het warenhuis en de gespeciali seerde detailhandelaar. Het EIMK verwacht een verdere stijging van de verkoop van nieuwe auto's en andere duurzame goederen. Ook de horeca zal profiteren, meent het instituut. Aan de verwachtingen van het EIMK voor de winstontwikkeling is één "maar" verbonden. Als de Amerikaanse dollar volgend jaar tien procent in waarde zou dalen, zal het midden- en kleinbedrijf minder verkopen, doordat de we reldhandel minder snel groeit. De winst zal dan geen 6,5 maar hoog uit 3,5 procent bedragen, aldus het instituut. WAGENINGEN (ANP) - De steun maatregelen van de Europese Ge meenschap voor arme boeren in achtergebleven gebieden blijken hun doel nauwelijks te bereiken. De gebieden kennen vaak een schrijnende maar „stille" armoede en de sociaal-economische situatie aldaar dreigt in een neerwaartse spiraal terecht te komen. Dit is de belangrijkste uitkomst van een onderzoek dat zo'n hon derd deskundigen de afgelopen drie jaar met financiële steun van de Gemeenschap hebben ingesteld in dergelijke gebieden, waaronder de Franse Alpen, de Jura, West-Ier- land en de regio Namen in België. De resultaten van het onderzoek en mogelijke oplossingen voor de geconstateerde gebreken van de steunmaatregelen worden 24 en 25 september besproken op een sym posium in Wageningen over ach tergebleven plattelandsgebieden. De situatie in de achtergebleven gebieden van Europa lijkt volgens de onderzoekers op die in sommi ge ontwikkelingslanden. Veel jon geren trekken naar de stedelijke gebieden; wie daartoe niet in staat is zoekt naar andere wegen om het hoofd boven water te houden. Vaak komt dat neer op een karig bestaan en het putten van bijver diensten uit het toerisme. ADVERTENTIE SAPPEMEER - Minister Van Aardenne reikte gisteren in Sappemeer de Nederlandse Export Combinatie-prijs, een scepter, uit aan directeur Beu kering van Kappa Karton en Papier BV. Het bedrijf telt 600 personeelsle den. Tachtig procent van de produktie wordt uitgevoerd. (foto anp) GROLSCH - Het uiteindelijke re sultaat van bierbrouwer Grolsch is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1984 gestegen van f3,9 miljoen tot f 4,7 miljoen. Het tweede halfjaar is echter altijd beter dan het eerste. Gelet op het achterblijven van de binnenlandse afzet door de slechte zomer en intensivering van de ver koopactiviteiten moet voor het tweede halfjaar met enige druk op het resultaat rekening worden ge houden. Daarom blijft de directie bij de verwachting, dat het resul taat na belastingen over 1985 op het peil van dat van 1984 zal liggen. ROTTERDAM (ANP) - Het Ameri kaanse toiletartikelenconcern Ri- chardson-Vicks heeft ook het tweede bod van Unilever verwor pen. Het Amerikaanse bedrijf heeft dat gisteren meegedeeld. Het bod is niet in het belang van de aan deelhouders. Wij raden hen aan er niet op in te gaan, aldus het be stuur. Het kondigt tevens per 27 sep tember de uitgifte aan van prefe rente aandelen. Aandeelhouders kunnen op vijf gewone aandelen één preferent aandeel krijgen. De preferente aandelen kunnen door de aandeelhouders worden omge wisseld in vijf gewone aandelen. Unilever bood aanvankelijk 54 dollar per aandeel. Na de weige ring van Richardson-Vicks om met het Brits-Nederlandse n dingsmiddelenconcern in zee te gaan werd het bod gewijzigd in 56 dollar als de Amerikanen zich ach ter het bod wilden stellen en 48 dollar als dat niet het geval zou zijn. Bij een prijs van 56 dollar komt het bod in totaal neer op 1,3 miljard dollar (ongeveer 4,4 miljard gulden). Bij een prijs van 48 dollar betekent het 1,2 miljard dollar of wel ongeveer 3,8 miljard gulden. Het bod zoals Unilever dat nu heeft gedaan is bedoeld het be stuur onder druk te zetten, aldus Richardson-Vicks. We zullen ons door deze taktiek niet laten dwin gen tot handelingen die wel in het belang zijn van Unilever, maar niet in het belang van onze aandeelhou ders. Van de in totaal 23 miljoen uit staande aandelen waren reeds 7.3 miljoen stuks in handen van de fa milie Richardson. Grote omzetten op de Newyorkse effectenbeurs doen vermoeden dat het er intus sen flink wat meer zijn geworden. Dit mede gezien de aankondiging van bestuursvoorzitter John S. Scott van Richardson-Vicks dat het bedrijf 300 miljoen dollar heeft uitgetrokken om 5 mihoen eigen aandelen in te kopen. Unilever poogt hier, zo blijkt uit het biedingsbericht, overigens een stokje voor te steken. Het concern is naar de Amerikaanse rechter ge stapt om te trachten te verhinderen dat Richardson-Vicks via de aan koop van de eigen aandelen een overneming onmogelijk maakt. Voor veel mensen beginnen 's nachts de pro blemen. Ze kunnen de slaap maar niet vatten. En glaasjes melk of pillen... het helpt allemaal niets. Die mensen zouden eigenlijk eens moeten gaan praten met Dormaël. Want Dormaël weet wat ge zond slapen is. En gezond weer wakker worden. Dormaël is dè specialist op dit gebied. Met een ongelooflijke keus aan bedden, bedsystemen, slaapkamers en bedmode. Van de vijf Dormaël winkels is er één vlak bij u in de buurt. U kunt dus makkelijk even langs ko men als u genoeg hebt van die eeuwige glaasjes warme melk. U slaagt wel, u slaapt wel, met Dormaël. Leiderdorp: Winkel centrum Winkelhof (naast Mi|nders Meubelen), tel.: 071-414502. Utrecht: Zeelantlaan 27, Meubel- centrum Kanaleneiland, tel.: 030-883004. Zeist: Voorheuvel 41, tel.: 03404-16055. Veenendaal: Markt 9, tel.: 08385-10263. Amersfoort: Kamp 61, tel.: 033-723770. &S LA APKAME

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9