'Samen ingrijpen in conflicten' >W# Positie Zimmermann (CSU) is onhoudbaar geworden Hernu gaf zelf opdracht Reagan aan vooravond Genève: Weer grensgevechten Nicaragua/Honduras Proces Argentinië: eis levenslang FBTO Spionage in Griekenland DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AP/UPI) - De Amerikaanse president Reagan heeft in een televisie interview verklaard te hopen dat hij de Russische leider Gorbatsjov in Genève ervan kan overtuigen dat hun naties samen 'tussenbeide kunnen komen in enkele van de regionale problemen en kleinere oorlogen'. "Er kunnen tijden zijn dat wij 19-20 november. Reagan verklaar- president Reagans Strategie De- tweeën, als de twee grootste mo- de wel dat, ondanks 40 jaar van fence Initiative (SDI), gendheden, invloed kunnen heb- confrontaties met de Sowjet-Unie, ben op het behouden van vrede in de Verenigde Staten niet uitgaat de wereld", aldus Reagan in het van de onvermijdelijkheid Carrington vroeg de 16 lidstaten de NAVO ervoor te zorgen dat gisteravond uitgezonden inter- conflicten tussen beide supermo- het Publiek duidelijk weet het bij SDI omgaat, vooral licht van de Geneefse wapenbe- view. Hij voegde hieraan toe dat gendheden het 'zijn hoop en droom' is dat dit "Wij blijven hopen", aldus de proces in november in Genève op president, „in de hoop dat zij ook heersingsbesprekmgen. gang kan worden gebracht. zullen realiseren dat zij, net als wij, Hoewel de president over geza- beter af zijn als wij in de wereld menlijke interventie sprak, sugge- samenleven zonder cqnflict". reerde hij niet de vorming van een Reagan werd geïnterviewd voor gezamenlijke militaire interventie- een speciaal programma van de macht. Zijn opmerkingen dienen Amerikaanse tv-maatschappij te worden gezien in het licht van ABC, genaamd '45-85'. Het pro- een eerdere uitspraak, ruim een gramma omvat 40 jaren na-oorlog jaar geleden in de Verenigde Na- se geschiedenis en bevat gesprek- ties, dat beide landen 'periodiek ken met de ex-presidenten Ri- overleg op politiek niveau' zouden chard Nixon, Gerald Ford en Jim- kunnen voeren over regionale my Carter, vraagstukken. Hij wilde niet zeggen of een der- De Sowjet-Unie heeft gisteren gelijk voorstel voorkomt op zijn verklaard dat president Reagans agenda voor de topconferentie van vasthouden aan verder Starwars- onderzoek bewijst dat hij vastbe- sloten is de wapenonderhandelin gen in Genève tegen te werken. Deze onderhandelingen, tussen beide supermogendheden, zijn vandaag hervat. Het Russische persbureau Tass zei dat Reagan op zijn dinsdag ge houden persconferentie „zijn ver zinsel herhaalde over Amerikaanse militaire inferioriteit en de Sowjet- Unie er zonder enig bewijs van be schuldigde dat zij niet wil onder handelen in Genève". Mexico wil verbod alle kernproeven GENEVE (Rtr.) - Op de toetsings conferentie van het non-prolifera tieverdrag (npv) heeft Mexico gis teren de Verenigde Staten, de Sow jet-Unie en Groot-Brittannië opge roepen alle kernproeven te staken. Tegen het gebruik in diende het re soluties van deze strekking Carringtons commentaar was uit een rede die hij vandaag houdt op de 31e jaarvergadering van de At lantic Treaty Association (ATA) in Porto in Portugal. De secretaris-ge neraal zei dat het spel van informa tie en verkeerde informatie in en rondom 'Genève' waarschijnlijk met hoge inzetten zou worden ge speeld. „Het is belangrijk dat bondgeno ten aan beide zijden van de Atlanti sche Oceaan beseffen hoe grote verdeeldheid SDI kan zaaien en de noodzakelijke stappen nemen om het gevaar uit de weg te gaan", al dus Carrington. Frankrijk heeft openlijk afstand genomen van het SDI-project en andere NAVO-leden, zoals Dene marken, Noorwegen en Grieken land, hebben zich onthouden van ondersteuning van het project in het openbaar. Engeland en West- Duitsland zouden zich, aldus ge ruchten in Washington, al in prin cipe achter SDI hebben geschaard. WASHINGTON (DPA) - De voor zitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt, krijgt de met 50.000 dollar be giftigde interna tionale vredes prijs voor 1985 van de Albert Einstein-stich- ting. Dit vanwege zijn verdiensten in het verleden en ijveren nu voor verzoening en we reldvrede. Willy Brandt gisteren nog in Bonn aan het col lecteren voor Am nesty Internatio nal (zie AP-foto) vertrok later op de dag naar de DDR voor een driedaags bezoek. Brandt spreekt vandaag met de Oostduitse leider Erich Honecker. MEXICO STAD - Nicaragua be schuldigt het Hondurese leger er van gisteravond het grensplaatsje El Somotillo te hebben beschoten op het moment dat een groep con tra-revolutionairen Nicaragua pro beerde binnen te dringen. door Rob Sprenkels Bij de gewelddadigheden zou den volgens Managua 10 contra-re- volutionaren om het leven zijn ge komen, een sandinistische soldaat zou gewond zijn geraakt. In een protestnota aan Honduras dringen de sandinisten opnieuw aan op „ef fectieve en duurzame maatrege len" om een oorlog te kunnen voor komen, bijvoorbeeld gezamelijke grenspatrouilles van het Hondure se en het Nicaraguaanse leger. Sinds de incidenten van eind vo rige week, waarbij de Hondurese luchtmacht sandinistische stellin gen op Nicaraguaans grondgebied bombardeerde en een konvooi van sandinistische helikopters onder vuur nam, is de situatie zeer ge spannen. De Hondurese president Roberto Suazo Cordova heeft de oproepen van zijn sandinistische collega Daniël Ortega om samen rond de tafel te gaan zitten afgewe- Suazo Cordova beweert dat de spanningen in de regio alleen maar kunnen worden opgelost middels een regionaal vredesakkoord. Hij gelooft daarom dat een direct ge sprek met Ortega nutteloos is. De sandinisten houden daarentegen vol dat een gezamelijke grenspa- trouille een eerste stap op weg zou zijn naar de formele vrede zoals die wordt nagestreefd door de in Mid- den-Amerika bemiddelende Con- tadora-groep. Managua is bang dat Honduras zich door Washington laat gebruiken om de condities te kunnen scheppen voor een directe Amerikaanse invasie tegen Nicara gua. DDR-prof wil naar Westen HAMBURG (ANP) - Professor Hermann von Berg, die advi seur is geweest van de regering van de DDR en geldt als een vertrouweling van premier Wil li Stoph, wil naar het Westen. Het Westduitse weekblad „Stern" schrijft in zijn jongste nummer dat hij om een uitreis visum heeft gevraagd. Hierop hebben de autoritei ten in Oost-Berlijn aan Von Berg, die professor in de econo mie is aan de Humboldt-uni- versiteit, een publikatie- en do- ceerverbod opgelegd. Ook mag hij niet meer naar het socialisti sche buitenland reizen. Om Greenpeace in de gaten te houden PARIJS - De Franse minister van buitenlandse zaken Hernu heeft zich tegenover de pers verdedigd nadat het dagblad Le Monde deze week onthulde hoe 'een derde groep' Franse militairen van de ge heime dienst de Rainbow Warrior in de haven van Auckland afgelo pen juli opgeblazen had. Hernu vertelde de Franse journalisten dat hij inderdaad het zogenaamde echtpaar Turenge en de beman ning van het zeilschip de Ouvea opdracht had gegeven de Rainbow Warrior van Greenpeace in de ga ten te houden, voordat het schip Op zijn persconferentie had Rea gan verklaard dat hij vermindering van kernwapens wil bespreken met de Sowjet-Unie, maar geen concessies wil doen op het gebied het Starwars-onderzoek, ook vermindering van waardoor het de 100 deelnemende niet in ruilv«n landen op de conferentie dwingt te aanvalsraketten door de Sowjet- stemmen. Unie. Iedere vijf jaar is er toetsingscon ferentie van het uit 1968 daterende verdrag dat beoogt de verspreiding Carrington kernwapens tegen te gaan. Tot nu toe werden maatregelen aan vaard bij concensus. Indien er, zo als in 1980 geen overeenstemming bereikt kon worden, dan eindigde de conferentie zonder einddocu ment. De secretaris-generaal MEXICO-STAD - Zichtbaar ver- lang geëist tegen vijf van de negen ouderd en dun, maar nog altijd met militaire dictators die het land van een onvoorstelbare militaire trots. 1976 tot 1983 onveilig maakten. Zo hebben de negen leden van de Strassera maakte zijn eisen bekend drie militaire junta's die Argentinië na een marathon-proces van zes gedurende zeven jaar op bloedige maanden en een bewijsvoeringsre- wijze hebben onderdrukt, de afge- NAVO, Lord Carrington, heeft vandaag bij de westelijke geallieer den op aangedrongen, niet toe te de lopen dagen op de bank voor be schuldigden gezeten in de federale rechtbank van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. De openbare aanklager in Argen- door Rob Sprenkels trekt van hun verdeeldheid over tinië, Julio Strassera, heeft levens- Sojoez Het Russische ruimteschip So- joez T-14 met aan boord drie kos monauten is gisteren gekoppeld aan de combinatie ruimtestation Saljoet-7 en Sojoez T-13, voor het uitwisselen van bemanningsleden. Overste Vladimir Vasjoetin en de kosmonauten Georgi Gretsjko en Alexander Volkov waren dinsdag gelanceerd van het kosmodroom in Baikonoer. Zij zullen geofysi sche, astrofysische, medische en biotechnologische onderzoekin gen doen. Greenpeace De televisie in Nieuw-Zeeland heeft gisteren gemeld dat hoge functionarissen bevestigd hebben dat er een 'derde team' betrokken is geweest bij de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow War rior in juli. In de tv-uitzending I t Hij eist levenslang tegen de drie leden van de eerste junta. Die junta is volgens Strassera de hoofdve rantwoordelijke voor de zo ver woestende staatsterreur van de tweede helft van de jaren '70. Het gaat om oud-president generaal Jorge Videla, admiraal Emilio Mas- sera en luchtmachtbrigadier Orlan do Agosti. Ook eist Strassera le venslang tegen de leider van de tweede junta, oud-president gene raal Roberto Viola, en de marine- vertegenwoordiger in die junta, ad miraal Armando Lambruschini. Strassera beschuldigt deze vijf voormalige kopstukken van het Argentijnse leger direct van massa le moord-, martel-, ontvoerings- en roofpraktijken. In 1982, ten tijde van het bewind van generaal Leo- poldo Galtieri en diens junta, zou de staatsterreur volgens Strassera al veel minder massaal zijn ge weest. Daarom eist hij tegen Gal- Opinie-peilingen hebben uitge wezen dat bijna alle Argentijnen het volkomen eens zijn met de be rechting van de vroegere dictators. Maar lang niet iedereen is geluk kig. Woordvoerders van de Argen tijnse mensenrechtenorganisaties vinden het "belachelijk", dat niet tegen alle junta-leden levenslang is geëist. "De een misschien wat min der dan de andere, maar het zijn alle negen massamoordenaars", zo redeneren ze. zou uitvaren naar de Mururoa-atol om er te protesteren tegen Franse atoomproeven. Hernu ontkende met klem dat er sprake was van een 'derde groep' en hij herhaalde opnieuw niemand opdracht te heb ben gegeven de Rainbow Warrior op te blazen. door Rudolph Bakker Voor de Franse pers was het be langrijkste in de verklaring van Hernu dat de minister van defensie voorlopig kans heeft gezien zijn positie te redden. Steeds meer gaat het gerucht dat het artikel in Le Monde van deze week is ingegeven door een stroming in de socialisti sche partij die zich zo snel moge lijk van de minister wil ontdoen. Tegen de parlementsverkiezingen in maart dienen alle rotte plekken uit de partij te zijn gesneden voor dat de verkiezingscampagne goed en wel begint, zo luidt deze me ning. In een overhaast beraad tussen de partijleiding en premier Fabius was men het er echter over eens - zo luiden dezelfde geruchten - dat president Mitterrand zijn oude strijdmakker Hernu zo lang moge lijk de hand boven het hoofd zal houden. In socialistische kring is men er allerminst trots op dat Her nu nu heeft bekend zelf die kostba re groep naar Auckland te hebben gestuurd, zogenaamd voor het lou ter 'observeren' van het schip van een beweging als Greenpeace, waarvoor de socialisten alle sym pathie hebben. In de persconferentie waarop de journalisten geen vragen mochten stellen, vertelde Hernu nog dat hij het meteen zal komen vertellen wanneer gebleken zou zijn dat een van zijn hooggeplaatste onderge schikten - zoals bijvoorbeeld de chef van de geheime dienst admi raal Lacoste - gelogen zou hebben tegenover de regeringsrapporteur Bernard Tricot, wiens rapport na de onthullingen van Le Monde ie dere waarde verloren heeft Rege- ringswoordvoerdster Georgina Dufoix verklaarde op vreemd la cherige toon: „We weten echt niet wie de Rainbow Warrior opgebla zen heeft en als we wisten zouden we het zeggen". De officiële regeringslijn is nu dat voor de theorie van de derde groep geen bewijzen zijn, dat het land wordt bedreigd door een 'anti- Franse' internationale beweging, en dat Frankrijk als 'een man' ach ter de in een Nieuwzeelandse ge vangenis op hun berechting wach tende 'echtgenoten' Turenge dient te staan. BONN - De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann (CSU), lijkt niet meer te handhaven. Nadat hij zich in het geval van de overgelopen spionnenjager Hans-Joachim Tied- ge snel uit de-vuurlinie wist te red den door de chef van de hele veilig heidsdienst, Heribert Hellen- broich, met vervroegd pensioen te - - sturen, blijkt nu dat Zimmermann tien niet levenslang maar 15 jaar de Westduitse Bondsdag én zijn Slachting door leger Peru gevangenisstraf en tegen admiraal Jorge Anaya 12 jaar. Tegen Omar Graffigna, de lucht machtcommandant van de tweede junta, en zijn collega van de derde junta, Basilio Lami Doso, is respec tievelijk 15 en 10 jaar gevangenis straf geëist. Volgens Strassera zou den zij slechts een "secundaire rol" baas Helmut Kohl halve i leugens heeft verteld. door Hans Hoogendijk hele drukking. Hij beschuldigt hen niet - 1 LIMA (AP) - De regering van de Peruaanse president Alan Garcia heeft direct van moordpartijen, alleen den politie- en regeringsbronnen gisteren bekendgemaakt dat het leger heeft toegegeven kort geleden 40 van medeplichtigheid daaraan, geciteerd volgens wie de berichten boeren te hebben vermoord in de guerrillazone van het land. Twee gene- De eisen van Strassera werden in over een derde team in de Franse raals zijn door de regering ontslagen. de overvolle rechtszaal in Buenos pers overeenkwamen met de on- Het is voor het eerst sinds het begin van de nu vijf jaar oude oorlog met Aires met gejoel en gejuig begroet, derzoeksresultaten van de Nieuw- de organisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad) dat de regering be- De negen voormalige juntaleden schuldigingen van mensenrechtenorganisaties over moorden door het kregen verschillende beledigingen leger heeft toegegeven. Oud-president Fernando Belaunde Terry, die op naar het hoofd geslingerd toen zij 28 juli door Garcia werd opgevolgd, ontkende dergelijke beschuldigin- de zaal verlieten. gen steevast. De ontslagen generaals zijn Sinesio Jarama, opperbevelhebber van het tweede militaire district, waaronder de oproerige staat Ayacucho valt, en In het geval-Tiedge hield Zim- ■ermann bij hoog en bij laag vol rol hebben gespeeld bij de onder- dat hij pas op de dag i zeelandse politie. Korea Een groep van 151 Noordkorea- s vandaag vertrokken i Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel Wilfredo Mori, bevelhebber i: voor het eerste familiebezoek van Zuid- en Noordkoreanen die sinds de Koreaanse oorlog (1950-53) el kaar nooit meer gezien hebben. Vanuit Seoel is een Zuidkoreaanse delegatie op weg naar Pyongyang. Naar radio-Pyongyang meedeel de, zitten in de Noordkoreaanse delegatie 50 leden die deel uitma ken van zulke gescheiden families. Zjj worden vrijdag in Seoel ver wacht. De ontmoetingen zijn het resultaat van onderhandelingen over wederzijds familiebezoek die de afgelopen maanden opnieuw op gang zijn gekomen. Tripoli In de Libanese stad Tripoli is voor de vierde achtereenvolgende dag hevig gevochten tussen milities van de door Syrië gesteunde Arabi sche Democratische Partij (ADP), de zogenaamde Arabische Rid ders, en de door de PLO gesteunde Islamitische Eenwordingsbewe ging. Volgens de politie zijn daarbij gisteren 12 doden gevallen en 59 mensen gewond geraakt, de mees ten van hen burgers die verzeild raakten tussen de strijdende partij en. Hiermee komt het totaal aantal doden sinds zondag, toen de ge vechten uitbraken, op 63. Er raak ten 201 mensen gewond. i (links) verschijnt i Ayacucho. Op de foto (AP): Generaal Jara- hoorzitting van het Peruaanse Congres. ADVERTENTIE Wilt u óók flink wat geld besparen? Bel dan: 02520-20110. Er is 'n goede kans dat u per jaar hon derden guldens te veel aan verzekerings premies betaalt. Als FBTO-adviseur wil ik dat graag eens voor u uitzoeken. Zonder enige verplichting. De FBTO is een grote "onderlinge", dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen lage premies. Voor uw auto, caravan of boot, huis en inboedel, of ziekte kosten. Ik kan u daar alles over vertellen. Een afspraok is vlot gemaakt. verdwijning, 21 augustus, van de problemen van zijn spionnepjager wist. Uit kringen van de veilig heidsdienst is inmiddels heel dui delijk vernomen dat het geval- Tiedge wel degelijk eerder ter spra ke was gekomen. Maar Zimmer mann ontkende elke bemoeienis. Indien hij echter wel van de alco holische én financiële perikelen van zijn ondergeschikte had gewe ten, maar niet wenste te handelen, heeft hij gefaald als verantwoorde lijke minister. Verder is bekend geworden dat Zimmermann in elk geval op de hoogte is geweest van de spionage- verdenking tegen Margarete Höke, secretaresse op het bureau van bondspresident Von Weizsacker. Zimmermann beweert dat hij pas in juni, vier maanden nadat Von Weizsacker was ingelicht over de spionageverdenkingen tegen Hö ke, bericht kreeg. Hellenbroich houdt echter staan de dat hij Zimmermann begin maart in kennis heeft gesteld en te gelijkertijd om toestemming heeft gevraagd de telefoon van de secre taresse te mogen afluisteren. Zim mermann weigerde omdat, zo lui den de verhalen, hij de verdenkin gen niet zwaar genoeg vond. Höke, die enige tijd geleden in West- Duitsland is gearresteerd, zou voor de Russische KGB hebben ge werkt. Beieren In het nu aan het licht gekomen geval-Willner zou Zimmermann opnieuw hebben geweigerd in te grijpen nadat hij in kennis was ge steld van de verdenkingen. Wat in siders al lang wisten, is nu voor ie dereen duidelijk geworden: Frie drich Zimmermann, afkomstig uit Beieren, sprak niet de volle waar heid. Maar hij moest worden ge handhaafd als minister van bin nenlandse zaken, omdat Kohl geen rel wilde hebben. Heribert Hellenbroich was de zondebok en het lijkt dat Hellen broich en zijn vrienden bij de vei ligheidsdienst dit niet langer ac cepteren. Hellenbrpich heeft het zwijgen verbroken en Zimmer mann staat opnieuw midden in de vuurlinie. Eerst had Kohl Zimmermann om zuiver politieke redenen ge handhaafd. omdat het uiterst pre caire machtsevenwicht tussen de altijd dwarsligende Beierse CSU van Strauss en Zimmermann en de liberalen van Genscher niet ver stoord mocht worden. Na deze nieuwe affaire, waarin het falen van Friedrich Zimmermann zon neklaar is, lykt ook Kohl hem niet meer te kunnen beschermen. West- Duitsland beleeft een nieuwe affai- re-Guillaume, de Oostduitse spion die de val van kanselier Willy Brandt mede veroorzaakte. ATHENE (UPI/DPA) - Een hoge officier van de Griekse marine zit vast op verdenking van spionage voor de Sowjet-Unie. Dit hebben verschillende Griekse kranten ge meld. Het gaat om luitenant-ter-zee 2e klasse Wassilios Serepisios die is aangehouden nadat een naar de Verenigde Staten overgelopen Russische diplomaat in Athene voor hem belastende verklaringen had afgelegd. Deze zou de marine man maandelijks 2.500 gulden en 25.000 gulden ineens hebben gebo den voor inlichtingen. De diplomaat Sergei Bochan liep in mei over. Hij was de tweede man in Athene van de GRU, de militaire inlichtingendienst van de Sowjet- Unie. Tijdens verhoor in de Ver enigde Staten noemde Bochan het serienummer van een camera die hij aan Serepisios had gegeven voor het fotograferen van docu menten. Deze camera is later in de woning van de luitenant-ter-zee ge vonden. Verder zijn twee computerex perts gearresteerd. Zij zouden Amerikaanse computerapparatuur Er is een codewoord voor het openen van brandkasten: liefde. Zo waarschuwde de Westduitse overheid in een hebben verkocht aan de Sowjet- advertentie-campagne enige jaren geleden voor Oostduitse spionage. De campagne heeft kennelijk geen vruch- Unie. ten afgeworpen. (fotoANP» M r*-hfr««Nw<n f .WV /jm.niMnqiMvl Vertawo* man *m. vwhiMhh tntwH-s IW1 wem fkwuf M» w ha* Ni w* f odu* l '-i errerlm eeerr AM:;!**»» AI«H Cmfc» UwvIfevxrMl InthJUftm Uwt«fc*P«rtmxaft Umjsl Mri I'\%K I t»»* (WM

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7