Voor een menswaardige woning Links Leiden: auto weg uit binnenstad Beroepskracht nodig voor promotie Leiden' Wethouder ziet niets in bouw kleine huizen Bijdrage rijk herinrichtings kosten voor 723 gezinnen Valse collecte ONDER D/\K De bredere christenplicht van De Eensgezindheid Ontwerp verldezingsprogramma gepresenteerd De Valk vernieuwd PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 VW-directeur Hugens: commissie Leiden Promotion moet blijven LEIDEN - De toeristische promotie Leiden kan het beste worden gestroom lijnd door hiervoor op den duur een be roepskracht aan te stellen. Dit werk kan niet worden gedaan door een organisatie als de commissie Leiden Promotion. Bo vendien wordt het meer structureel van aard, als het door een beroepskracht wordt verricht, aldus Cees Hugens, direc teur van de VVV in Leiden en voorzitter van de commissie Leiden Promotion. In Leiden wordt sinds enige tijd flink nagedacht over de vraag hoe de stad aan trekkelijker kan worden gemaakt voor toeristen en bezoekers. Vorig jaar ver scheen bijvoorbeeld de nota 'Leiden de moeite waard' waarin ppn ambtelijke werkgroep tal van voorstellen deed om Leiden toeristisch te veraangenamen. De gemeente wil nu een zogenoemd forum in het leven roepen dat die voorstellen moet uitvoeren of de uitvoering ervan moet be geleiden. Zij heeft het idee om in dit fo rum mensen uit de ambtelijke werkgroep en de commissie Leiden promotion zit ting te laten nemen. De gemeente wil echter nog even wach ten met het uitwerken van de plannen voor het forum. Leiden Promotion is na melijk een onderdeel van de winkeliers vereniging Leiden Leeft. De gemeente meent dat de verstrengeling van promo tionele belangen en de behartiging van winkeliersbelangen binnen 'Leiden Leeft' grote onduidelijkheden geeft. Zij wil nu afwachten of en in welke vorm 'Leiden Leeft' blijft voortbestaan, iets waar deze organisatie later deze maand meer over bekend maakt. Vitale punten Hugens: "Over 'Leiden Leeft' kan en wil ik niets zeggen. Ik ben niet de aangewe zen man om dat te doen. Maar los van dit alles, wil ik wel stellen dat ik het jammer zou vinden als een club als Leiden Promo tion zou moeten verdwijnen. Leiden Pro motion is een club met mensen uit 'vitale punten in de Leidse samenleving' die eens per maand vrijblijvend nadenken over de promotie in Leiden. Het is een pri ma klankbord", aldus Hugens. De VW- directeur meent dat 'Leiden Promotion' als deel van het nog in het leven te roepen forum veel nuttig werk kan verrichten met bijvoorbeeld het aandragen en uit werken van ideeën voor evenementen en activiteiten. Om dit werk te kunnen blijven doen, zal de organisatie echter wel over geld moe ten kunnen beschikken. Volgens Hugens moet daarbij niet meteen alle heil bij de gemeente worden gezocht. "Dat is een bron die in deze tijd vrij snel droog kan komen te staan". Hij voelt er meer voor om een beroep te doen op het Leidse bedrijfsleven. "Of die al meteen staan te trappelen, weet ik niet. We moeten maar gewoon beginnen. Ik weet wel dat er tegenwoordig van alle kanten een beroep wordt gedaan op het bedrijfsleven om te sponsoren. Maar mijn ervaring is dat wanneer ondernemers zien dat het iets goeds wordt, ze bereid zyn er aan bij te dragen. Overigens zou het een taak kunnen zjjn van het forum om alle aanvragen voor sponsorgeld een beetje in goede banen te leiden", aldus Hugens. De commissie Leiden Promotion moet zich, zo verklaart Hugens, niet bezig hou den met het organiseren van allerlei eve nementen. "Dat moet je niet aan een der gelijke club overlaten. Organisatiebu reaus zijn daar meer geschikt voor". 'Geen oplossing woningnood' LEIDEN - De bouw van kleinere huizen voor de ongeveer 3000 gere gistreerde alleenstaande woning zoekenden is weinig zinvol. Bin nen de kortste keren zouden deze mensen, als zij een tweekamerwo ning krijgen, weer op de Stoep staan bij de gemeente voor een gro tere woning. Bovendien is, on danks de explosieve stijging van het aantal woningzoekenden, de gemiddelde wachttijd tot men een woning krijgt ongeveer drie jaar, weinig langer dan voorheen. In deze trant antwoordde PvdA- wethouder Tesselaar (volkhuisves ting) gisteravond de raadsleden Geelkerken (CDA) en De la Mar i PSP/PPR) tijdens de vergadering van de commissie volkhuisvesting. De aanleiding voor hun vragen vormde een analyse van het be stand van woningzoekenden, die gisteravond in de commissie op ta- LEIDEN - Bijna een kwart miljoen gulden komt beschikbaar voor 723 gezinnen wier huizen dit jaar een groot onderhoudsbeurt hebben ge noten. Het betreft een tegemoetko ming in de herinrichtingskosten die de bewoners hebben moeten maken als gevolg van de aanpak van hun huizen. Aan de Beethovenlaan krijgen 358 gezinnen 250 gulden, 158 bewo ners van de Diepenbrocklaan en 10 van de Dozystraat 350 gulden, 45 aan de Bartokstraat, Dozystraat, Evertsenstraat en Waldeck Pyr- montstraat 450 gulden en 111 huur ders aan de Beatrixstraat en omge ving ontvangen 500 gulden vergoe ding. De hoogte van het bedrag hangt samen met de hoeveelheid geld die de opknapbeurt van het huis heeft gekost. Voor deze woningen heeft het ministerie van volkhuisvesting in 1984 toestemming voor het uitvoe ren van groot onderhoud gegeven. De werkzaamheden werden echter pas dit jaar uitgevoerd. fel kwam. Uit de analyse blijkt dat in een jaar tijds, tot juli 1985, het aantal in Leiden geregistreerde woningzoekenden met ruim de helft is gestegen tot 6291. Bijna de helft van dit aantal is alleenstaand. Volgens het gemeentelijke hoofd woonruimteverdeling. Van der Valk is de stijging - die overigens nog doorgaat - van het aantal inge schrevenen in Leiden uitzonder lijk. Alleen in Haarlem en Den Bosch is een soortgelijke toene ming gesignaleerd. Een verklaring voor de toename is nauwelijks te geven. "Men denkt aan de invoering van de voordeur- delersregeling", deed Van der Valk een poging. Hoewel de gemiddelde wachttijd van een woningzoekende drie jaar bedraagt (als er 1000 woningen per jaar worden gebouwd), valt voor ingeschrevenen met een medische indicatie de wachttijd soms langer uit. "Mensen die bijvoorbeeld niets liever dan in Zuid-West willen wo nen, bij vrienden en kennissen in de buurt, zullen vijf jaar moeten wachten", hield de ambtenaar de commissie voor. Voor gewone een persoonshuishoudens bedraagt de gemiddelde wachttijd 3 tot 3V& jaar, voor tweepersoonshuishoudens ongeveer 2V4 jaar en voor grotere gezinnen 2 jaar. Geeft de woningzoekende per se de voorkeur aan een woning in de Tuinstadwijk, dan moet deze zich eens verdiepen in het volgende re kensommetje van Van der Valk. "Men gaat de competitie aan met 1200 mensen die de voorkeur aan Tuinstadwijk geven. Daar komen jaarlijks 100 woningen vrij". LEIDEN - Ook een manier om aan wat extra geld voor de 3-oktober- viering te komen: onder het mom van een collecte ten behoeve yan het gehandicapte kind de eigen beurs spekken. Drie jongens uit Leiden van 13, 14 en 15 jaar deden dit gistermiddag in het Lepelaar soord in de Merenwijk. De politie stak een stokje voor de 'liefdadige' activiteiten van de jon gens en nam na overleg met hun ouders de spullen in beslag, waar onder de vermoedelijk vervalste le gitimatiebewijzen en een aantal nog te verkopen ansichtkaarten. "Zo was het dat 118 gezinnen ondergebracht konden worden in een menswaardige woning. Woningen waarin het gezinsleven beter tot ontplooiing kon komen dam dat dit voorheen het geval was". Een niet van de christelijke signatuur ontbloot citaat uit het jaarver slag van de woningbouwvereniging De Eensgezindheid over het kennelijke zeer tot tevredenheid stemmende jaar 1918. De protestants christelijke woningbouwvereniging De Eensge zindheid komt in 1915 van de grond. Een club waar het kennelijk zo goed toeven is dat bestuurders het dertig, soms veertig jaar uithou den. Een vereniging die ook zeer aan haar onafhankelijkheid is gehecht en zich vanaf het prille begin heeft verzet tegen te vérgaan de overheidsbemoeienis. De voorgenomen fusie met De Eendracht, Werkmanswoningen en de Leidse Woningstichting maakt ook aan zeventig jaar zelfstandigheid van De Eensgezindheid definitief een einde. In het jubileumboekje van 1965, van de hand van secretaris Joh. van der Laan, wordt de oprich ting van De Eensgezindheid be schreven. Het bestuur van de Christelijke Besturenbond in Leiden roept, bezorgd om de slechte huisvesting van de de Leidse arbeidersbevolking, een commissie in het leven die rap port uitbrengt over de woontoe standen en de mogelijke oprich ting van een woningbouwvereni ging ten dienste van de leden van de christelijke vak- of sociale vereniging. Artikel 2 van de statuten geeft aan waarom de vereniging is op gericht: "De vereniging stelt zich uitsluitend ten doel in het belang van de verbetering der volkhuis vesting te Leiden werkzaam te zijn. Zij beoogt te dien einde hy giënisch ingerichte woningen te stichten om deze bij voorkeur aan haar leden te verhuren en an dere handelingen te verrichten, die bevorderlijk zijn aan het bij uitsluiting gestelde doel. Op 21 april 1915 wordt tot de oprichting van De Eensgezind heid besloten. Het eerste bestuur bestaat uit mensen als J.'t Hart, F. Eikerbout, J.D. de Rijk, J.C. Veerman (jarenlang commissa ris), K. Wassenaar en J. van der Woude. Hoewel de statuten be palen dat leden van de vereni ging kunnen worden 'personen aangesloten bij een christelijke vak- of sociale vereniging', blijft de opvatting van de christen plicht niet tot deze groep be perkt. De christelijk besturen bond eh de vereniging hebben na de oprichting van De Eensge zindheid in de praktijk dan ook weinig met elkaar te maken. Kaasmarkt De kersverse vereniging steekt de handen direct uit de mouwen en laat haar oog vallen op het ter rein van het 'voormalige Invali- dengesticht', een lap grond aan de Middelweg, het huidige Kaas marktterrein. Vooral de ligging ervan in de binnenstad zint het bestuur wel. Toch vlot het niet. Ook een gesprek met de wethou der van fabricage levert niets op. Eind 1915 komt een terrein aan de Zijlsingel beschikbaar, waar voor De Eensgezindheid met meer succes een bouwplan op poten probeert te zetten. In het jaarverslag van 1918 meldt secretaris De Rijk dat 'het afgelopen jaar de vereniging heel wat nader tot haar doel heeft ge bracht. Niet in het minst heeft het bestuur grote bezwaren on dervonden om vijf procent van het benodigde kapitaal bijeen te krijgen. Met reuzenarbeid is hier aan gewerkt'. In 1918 nemen de eerste huurders de woningen aan de Zijlsingel in gebruik. Een tweede bouwplan komt tot stand achter deze woningen en een door Raymond Peil weest", constateert het bestuur, dat duidelijk v at meer armslag zou willen hebben. Zeer beleefd In het uitgebreide archief van De Eensgezindheid geven brie ven een aardig beeld van de rela tie tussen het bestuur en de le den. Wat te denken van een brief je van 7 december 1924 waarin een lid op de volgende, zeer be leefde toon (om niet te zeggen: nederig) om een goedkopere wo ning vraagt. "Door deze wilde ik u beleefd vragen om in aanmer king te komen voor een goedko per huis. De verdienste zijn ook niet te hoog en dan drie kinderen en een zwaren huur, dus Mijn heer ik hoop dat ik in de gunst van het bestuur mag komen voor een goedkoper huis". Wel heel erg ootmoedig is de brief van een lid in spe dat al bij na een jaar op zijn inschrijvings- kaart zit te wachten. "Geacht be stuur, onder dankzegging van uw schrijven hoopt ondergete kende beleefd even de vrijheid te mogen nemen even op te merken dat van mijn schrijven van een klein jaar geleden wel kennis is genomen echter heb ik toen geen kaart ter invulling gekregen". Een bewoner van de De Ruij- terstraat wil van de vereniging graag een houten schutting heb ben voor afscheiding van zijn tuin van de buurman. "Een zi geunerkamp is er een salon bij. Dus laat ons niet langer tegen die zwijnenstal aankijken", meldt de boze bewoner over de toestand achter het aangrenzende huis. Wederdienst Een huis onvoldoende netjes achterlaten heeft in die tijd soms tot gevolg dat de ene verhuurder de andere inschakelt om de scha de vergoed te krijgen. De Maat schappij voor Volkshuisvesting 'Vreewijk' schrijft De Eensge zindheid dat een bewoner die 'is verhuisd naar woning van uw vereniging niet als behoorlijk huurder heeft gehandeld'. "Deze moet nog betalen drie weken huur (22,50 gulden), twee ruiten (moesten worden ver nieuwd a 2,35 gulden), twee stop pen en zes lampen. Minus de waarborgsom van acht gulden is huurder nog 15,95 gulden schul dig. Wilt u de heer van een en an der op de hoogte brengen en hem bewerken dat ten spoedig ste gemeld bedrag aan ons wordt opgezonden", aldus 'Vreewijk', dat zich gaarne tot wederdienst bereid verklaart. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woning bouwverenigingen belicht. Door voor genomen fusies zullen hun namen spoedig tot het verleden behoren. Al moet voor 'De Eendracht' wellicht een uitzondering worden gemaakt (zie pa gina 3). Dit is het negende artikel uit deze serie. Het Kaasmarktterrein, een foto uit de oude doos, 1 ontplooien. derde plan met woningen aan de Drift straat, Formosastraat en Lombokstraat. Ondanks dit vrij voorspoedige verloop van de bouwactiviteiten is het bestuur niet zuinig met kri tiek op de rijks- en de gemeente lijk overheid. "Deze heren ma ken het een mensch niet makke lijk en laten hem maar eens ver anderen aan dit of dat, of enige keren terugkomen. De architect, de heer Fontein, is vermoedelijk zelf de tel kwijtgeraakt hoe vaak hij naar deze LEIDEN - Links Leiden (PSP, PPR en CPN) vindt dat de komende jaren ver gaande maatregelen moe ten worden getroffen om het autoverkeer in de bin nenstad terug te dringen. De Breestraat moet worden afgesloten voor autoverkeer (met uitzondering van het openbaar vervoer), de marktenroute en de Nieuwe Ryn (tussen de Visbrug en 't Gangetje), de Stille Mare en de Stille Rijn (bij de Har- tebrugkerk) moeten wor den afgesloten voor alle snelverkeer. Eén en ander staat in het ontwerp verkiezingsprogramma van de drie partijen die na de gemeenteraads verkiezingen van 1986 samen één fractie, Links Leiden, zullen vor men. De drie menen dat niet alleen het autoverkeer in de binnenstad zal moeten afnemen, maar dat voor de verkeerssituatie in de andere, stadswijken dezelfde uitgangspun ten dienen te worden gehanteerd. Verkeer met een andere bestem ming dient zoveel mogelijk te wor den geweerd. Het aantal 30-kilome- ter gebieden moet worden uitge breid en ook voor de grote ver keerswegen zoals* de Churchill- laan, de Vijf Meilaan en de Willem de Zwijgerlaan moeten snelheids- beperkende maatregelen worden getroffen. Links Leiden is tegen de bouw van nog een parkeergarage als dit tot doel heeft het aantal parkeer plaatsen uit te breiden. Ontmoedi ging van het autogebruik moet juist tot terugdringing van het aan tal verspreide (betaalde) parkeer plaatsen leiden. Parkeergarages kunnen hoogstens een bijdrage le veren aan een verdere verminde ring van het aantal parkeerplaat- Links Leiden meent dat bewo ners meer controle moeten krijgen op de bouw (architectenkeuze) en het beheer van hun woningen. Be sturen van woningbouwverenigin gen moeten meer openbaarheid betrachten onder meer door bewo ners toe te laten bij bestuursverga deringen en inzicht te verschaffen in onderhoudsschema's. Bij reno vatie- en onderhoudsplannen moe ten bewoners van meet af aan wor den betrokken. De verdeling van woningen moet uitsluitend wor den geregeld door de gemeente, terwijl inschrijving, volgens Links leiden, mogelijk moet zijn vanaf 16 jaar. Vrouwen in de Leidse op vangtehuizen en vluchtelingen moeten sneller aan een woning worden geholpen. Het bouwprogramma van de ge meente moet rekening houden met andere leef- en woonvormen en het aantal te bouwen woningen dient te worden verhoogd. Er dient een strenge controle op de kwaliteit van de bouw te zijn. Dit mag, vol gens de linkse drie, niet worden overgelaten aan de architect. De gemeente moet een voorlich tingscampagne voeren gericht op mensen boven de vyftig om klei ner te gaan wonen. Onderzocht moet worden of een woongemeen schap voor ouderen in een behoef te kan Onontkoombaar Links leiden meent dat verder gaande bezuinigingen op de ge meentelijke uitgaven onontkoom baar zijn. Een uitzondering moet worden gemaakt op de bedragen die beschikbaar zijn voor voorzie ningen voor vrouwen (een emanci patieplatvorm en kinderopvang), migranten, jongeren, ouderen, ge handicapten en homoseksuelen. De voorrechten van studenten moeten, volgens klein links, wor den opgeheven. De verhouding onroerend goed- belasting/lozingsrecht tussen huurders en eigenaren van wonin gen zal ten gunste van de huurders moeten worden bijgesteld. De ge meente moet voorts een actief kwijtscheldingsbeleid voeren. Ge meentelijke belastingen en retribu ties mogen niet meer dan trendma tig worden verhoogd. De drie par tijen zeggen zich te zullen blijven verzetten tegen maatregelen die de positie van mensen met lage inko mens verslechteren. Ook het Ener giebedrijf Rijnland (EBR) moet volgens hen een socialer beleid gaan voeren. De bevolking moet, volgens Links Leiden, doorlopend betrok ken worden bij de besluitvorming: voldoende tijd voor inspraak, ge makkelijke toegang tot informatie, leesbare en voor migranten ver taalde informatie en onafhankelij ke deskundige hulp (burgerraads lieden, technisch bewonersadvi seurs) voor de burgers zijn enkele van de middelen daartoe. Links Leiden wil een experiment waarbij beslissingsbevoegheid over plan nen en middelen worden gegeven aan vertegenwoordigers van de buurten. De drie partijen willen dat de ge meente Leiden ook een experi ment begint met een vijf-urige werkdag. Voor functies met slech te arbeidsvoorwaarden, zoals bij de gemeentereiniging, moet de moge lijkheid voor arbeidstijdverkorting met behoud van loon worden on derzocht. Links Leiden is tegen privatisering en stelt zich terug houdend op tegenover werken met behoud van uitkering, omdat dit ten koste kan gaan van arbeids plaatsen. Geen uitverkoop De drie linkse partijen menen dat het vergroten van de hoeveel heid werk geen doel op zich zelf mag zijn. Men wil geen uitverkoop van de stad aan bedrijven omdat er dan arbeidsplaatsen komen. De be drijvigheid moet recht doen aan de verbetering van het milieu, de vei ligheid en de leefbaarheid van de stad. De gemeente moet een func tionele arfpachtpolitiek voeren. Dat wil zeggen: de grondprijs die uitgangspunt is voor de bereke ning van de arfpachtcanon moet variabel worden gemaakt. PSP, PPR en CPN menen dat de nadruk van het politie-optreden moet komen te liggen op hulpver lening. De linkse partijen willen geen inzet van de M.E. binnen de gemeente Leiden. Registratie van vreemdelingen moet voortaan ge schieden bij burgerzaken in plaats van bij de vreemdelingenpolitie. Prioriteiten voor opsporing en aan houding moeten liggen bij geweld pleging, verkrachting en aanran ding en dealers in hard-drugs. .et kruirad de wieken op de wind. Inrichting molen veranderd LEIDEN - Molenmuseum 'De Valk' is vernieuwd. De inrichting van het museum aan de Tweede Binnenvestgracht is in de afgelo pen maanden veranderd. Wethou der Kuijers van cultuur zal volgen de week donderdag de vernieuwde 'binnenkant' van De Valk officieel openen. Het museum is onder meer een aantal nieuwe modellen van mo lens rijker geworden. Aan de hand van vele voorwerpen wordt een beeld gegeven van de Nederlandse molens en de geschiedenis De Valk. Het Leidse monument is een zogenaamde korenmolen en op de zolders is te zien hoe vroeger het graan werd aangevoerd, vermaald werd door stenen schijven en in zakken weer afgevoerd. Op de eer ste verdieping is nu een diavoor stelling te bezichtigen. Behalve een beeld van het mo- lenbedrijf biedt de 29 meter hoge molen ook een mooi uitzicht over de stad. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Op maan dag is De Valk gesloten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4