CDA: nog geen aanpak Zuid-Afrika Vrouwen die het leven uitdagen Melkproduktie in eerste halfjaar 5,2 pet. minder Problemen bij kwart van 8- tot 11-jarigen Nederland nog steeds zuivelland nummer 1 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil pas na de verkiezingen van volgend jaar beslissen over strengere en mogelijk eenzijdig Ne derlandse stappen tegen Zuid-Afrika. Volgens CDA-woordvoer- der De Boer moet Nederland van zijn EG-voorzitterschap in de periode januari-juni volgend jaar gebruikmaken om de EG als geheel tot sancties tegen Zuid-Afrika te brengen. Lukt dat niet, dan zou Nederland na juni moeten bekijken of die stappen met een beperkt aantal andere landen moeten worden genomen. De Boer zei dit in de Tweede Ka mer, waar gisteren een begin werd gemaakt met een debat over de reis van minister van buitenlandse za ken Van den Broek en zijn EG-coll- lega's Poos (Luxemburg) en And- reotti (Italië). Van den Broek, die de Kamer vandaag zou antwoor den, kreeg felle kritiek te verduren van PvdA en klein links. Het optre- Zuidafrikaanse politie schiet 3 mensen dood JOHANNESBURG (UPI/REU- TER) - De Zuidafrikaanse politie heeft dinsdag bij ongeregeldheden in kleurlingenwijken van Kaap stad drie mensen doodgeschoten. Onder de doden was een meisje van tien jaar, aldus een woordvoer der van de politie. De slachtoffers vielen op ver schillende plaatsen onder verge lijkbare omstandigheden. In de kleurlingenwijk Elsies Rivers werd het tienjarige meisje dodelijk getroffen toen politiemannen met geweren schoten op een menigte die met stenen gooide. Een jongen van twaalf liep verwondingen op. In Valhalla Park en Manenberg, eveneens wijken voor kleurlingen, vielen twee doden toen de politie met hagel begon te schieten op met stenen gooiende menigten. den van de drie EG-ministers zou in de linkse visie het apartheidsbe wind juist in de kaart hebben ge speeld. PvdA-woordvoerder Wallage gaf toe dat zijn partij had ingestemd met de reis van het drietal eind au gustus, maar hekelde de opstelling van vooral Van den Broek na te rugkeer. Volgens Wallage had Van den Broek de door het Zuidafri kaanse bewind aangekondigde hervormingen in het apartheids systeem ten onrechte becommen tarieerd als fundamentele en ingrij pende veranderingen van het sys teem. 'Stap vooruit' De Boer en Weisglas (WD) beoordeelden het optreden van de bewindsman veel positiever. Het CDA was het wel eens met PvdA en klein links dat de nu door de EG genomen 'beperkende maatrege len' (zowel economisch als poli tiek) tegen Zuid-Afrika moeten worden verscherpt. Maar CDA'er De Boer het 'een stap vooruit' dat de Gemeenschap nu op één lijn zit, ook al moet Groot-Brittannië (dat geen sancties wil) nog over de streep worden getrokken. Volgens de oppositie echter ge bruiken Van den Broek en de rege ringspartijen nu de noodzaak van een gemeenschappelijk Europees optreden als smoes om niet tot werkelijke sancties tegen Zuid- Afrika te hoeven over te gaan. AMSTERDAM (ANP) - Mevrouw Sienie Strikwerda, voorzitter van hel Komitee Kruisraketten Neekreeg gisteren bezoek van een delegatie uit Zutphen die 30.000 handtekeningen tegen de plaatsing van kruisraketten kwam aanbieden. (foto anpi ROTTERDAM (ANP) - Een onderzoeksteam van het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam schat dat ruim een kwart van de kinderen tussen 8 en 11 jaar matige of ernstige psychische problemen heeft, die zich uiten in afwijkend gedrag. Dit is naar voren gekomen uit een bevolkingsonder zoek onder ruim tweeduizend Zuidhollandse kinderen van 4 tot 16 jaar, dat de afgelopen twee jaar onder leiding van de Rotterdamse kinderpsy chiater F.C. Verhulst is uitgevoerd. Volgens Verhulst, die gisteren aan de Erasmus Universiteit promoveer de, is het voor het eerst dat in Nederland een bevolkingsonderzoek is ingesteld naar de geestelijke gezondheid van kinderen. Het merendeel van de kinderen, dat psychische problemen bleek te hebben kreeg daar voor geen hulp. In de meeste gevallen hadden de ouders de problemen van het kind niet opgemerkt. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat kinderen die niet goed met leeftijdgenoten kunnen opschieten, ongelukkig of verdrietig zijn of zich zenuwachtig en gespannen gedragen, vrijwel zeker aan een psychi sche stoornis leiden. De oorzaken die hieraan ten grondslag liggen wor den vrijwel altijd veroorzaakt door de situatie binnen het gezin, waarbij huwelijksproblemen van de ouders als een van de belangrijkste factoren kunnen worden beschouwd. Ook is er een verband met de sociaal-economische klasse van de ou ders, waarbij het beroep van de vader bepalend is. In een lagere sociaal- economische klasse zijn de problemen van de kinderen groter. Er is vol gens Verhulst geen relatie tussen een buitenshuis werkende moeder en probleemgedrag van het kind. Verhulst is aan het onderzoek begonnen omdat in tegenstelling tot de kennis over de motorische ontwikkeling van het kind (zitten, staan, lo pen) of van de taalontwikkeling, tot nu toe vrijwel niets bekend is over de psychosociale ontwikkeling. Omdat voor een dergelijk onderzoek een duidelijke graadmeter nodig is, baseerde de onderzoeker zich op een vragenlijst die voor dit doel in de Verenigde Staten is samengesteld en die door de ouders moet worden ingevuld. RIJSWIJK (ANP) - De totale Ne derlandse melkproduktie is in de periode van 7 april tot en met 31 augustus 1985 5,2 procent lager in vergelijking met dezelfde periode van 1983. Dat is minder dan wat ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap daarover vorig jaar hebben afgesproken. Maar volgens voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel, die dit gisteren be kendmaakte, is het niet onwaar schijnlijk dat ons land aan het eind van het produktiejaar in april '86 ongeveer op de afgesproken lijn zit. Over het lopende zuiveraar moet de totale Nederlandse produktie met 7,6 terug in vergelijking met '83. Over wat er meer wordt gepro duceerd moet een boete worden betaald aan Brussel, de superhef fing. Over het afgelopen melKjaar (april '83 - april '84) moeten onge veer 29.000 melkveehouders (dat is bijna de helft van alle melkveehou ders) superheffing betalen omdat zij hun persoonlijke produktiehoe- veelheid hebben overschreden. In totaal moet 121 miljoen gulden worden betaald; 87 miljoen voor Brussel en 34 miljoen die beschik baar komt voor de derde opkoop regeling. Op 17 september was vol gens Schelhaas al 90 miijoen gul den geïncasseerd. De bedragen die de melkveehou ders moeten betalen variëren van 56 cent (één kilogram te veel gepro duceerd) tot meer dan 100.000 gul den. Gemiddeld moeten de melk veehouders 4.000 gulden betalen. maar uit de cijfers blijkt dat tien procent van hen samen goed zijn voor 44 procent oftewel 56 miljoen gulden van het totaal verschuldig de bedrag. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie heeft de afgelo pen maanden tegen 282 melkvee houders proces-verbaal opge maakt wegens valsheid in geschrif te. De melkveehouders zouden door het opzettelijk geven van on juiste informatie hebben gepro beerd een grotere hoeveelheid hef- fingvrije melk te krijgen, zo heeft een woordvoerder desgevraagd verklaard. Het Openbaar Ministe rie beraadt zich nog op de vraag of de melkveehouders strafrechtelijk worden vervolgd of dat een schik king zal worden gesloten. DEN HAAG (GPD) - Nederland is het afgelopen jaar in de wereld zuivelland nummer 1 gebleven. Nederlandse zuivelprodukten zijn naar in totaal 140 landen geëxporteerd. Het totaal verdien de inkomen dat kan worden toe geschreven aan de melkproduk tie, bedraagt 9 miljard gulden. Hiervan komt 5.6 miljard voor re kening van de zuivelexport. Na een diepe inzinking in 1983 heeft volgens de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas, de wereldzui velhandel zich in 1984 voorspoe- dig ontwikkeld. Hiervan heeft ons land ruimschoots zijn deel gehad. Bij kaas, gecondenseerde melk, volle-melkpoeder en boter bezet Nederland de eerste plaats met een aandeel van respectieve lijk 20 procent, 46 procent, 24 procent en 21 procent van de to tale wereldzuivelexport. Over de eerste zes maanden van dit jaar is de totale export met 2 procent toegenomen, maar Schelhaas voorziet echter een dalende afzet in de laatste zes maanden van dit jaar als gevolg van de opnieuw stagnerende we reldhandel. ADVERTENTIE Discriminatie Afgelopen vrijdag heeft de recht bank in Zwolle uitspraak gedaan in een kort geding tegen een evan gelistenechtpaar. Dit echtpaar had verkondigd dat de vervolging van joden hun eigen schuld was, omdat de joden Jezus hadden gekruisigd. Hier moet dat echtpaar nu terecht mee ophouden. Op het eerste gezicht lijkt dit be richt misschien niet wereldschok kend (het publiek is van sekten heel wat gewend), maar het geval staat niet op zichzelf. De christenen (ditmaal de wat grotere sekten verenigd in het CDA) proberen uit te komen onder de wet gelijke behandeling. In deze wet, die lang op zich laat wachten, wordt ónder meer bepaald dat mensen niet mogen worden gedis crimineerd om hun seksuele ge aardheid. Dit houdt een erkenning in van de eeuwenlange vervolging van homo's door de hetero-meer derheid. Duizenden homoseksue len zijn in de oorlog in concentra tiekampen, waar zij de paria's on der de gevangenen waren, ver moord. Als homo's worden uitgesloten van gelijke behandeling, is dat niet alleen een belediging aan het adres van homo's en lesbische vrouwen, maar evenzeer aan van vele ande ren, ook christenen. Steeds grotere groepen van de bevolking zien in, dat homosek sualiteit een volstrekt normale vorm van seksualiteit is, en dat ho mo's en lesbische vrouwen het recht hebben om hun leven in te richten zoals zij dat willen (zie ook de 'Wij leven vrij en blij'-enquête in deze krant). Het CDA daarentegen probeert, via een ontsnappingsclausule, ho mo's te weren van confessionele scholen en andere instellingen. Het CDA vindt de vrijheid van gods dienst blijkbaar belangrijker dan de gelijke behandeling van alle mensen. Daarom is de uitspraak van de Zwolse rechtbank van belang: je mag niet, onder het aanroepen van de vrijheid van godsdienst, zomaar een bevolkingsgroep kwetsen. Het is goed dat er in Nederland vrijheid van godsdienst is, maar dat geeft godsdienstige groeperin gen niet de vrije hand om zich into lerant te gedragen. A. V. Zimmermann, Nieuwe Rijn 111A, Leiden Volkspetitie (2) In zijn artikel 'Volkspetitionne ment, laatste strohalm', van zater dag 7 september j.l. noemt de heer P. van Nuijsenburg het petitionne ment een machteloos wapen. Vier dagen nadien meende de fractieleider van het CDA De Vries te moeten opmerken, dat het peti tionnement de democratie be dreigt, daarmee een nieuwe variant toevoegend aan de serie verdacht makingen die de vredesbeweging vanaf haar ontstaan te slikken kreeg. Deze fractieleider, zelf de demo cratie liever belachelijk makend met een voorlopig groen licht in minder frisse zaakjes, durft nu on der meer eigen geloofsgenoten (predikanten, religieuzen, theolo giestudenten, ook uit Kampen) op een leugenachtige manier verdacht te maken en in een kwaad daglicht te zetten. Daartegenover de bewering over de machteloosheid van het peti tionnement, door de heer Van Nuijsenburg. Een totaal niet ter za ke doende opmerking, laat hij een voorbeeld geven van een verzoek waarbij de uiteindelijke beslissing niet lag bij degene tot wie het ver zoek gericht was. Ook de veronderstelling dat bij eventuele plaatsing de vredesbe weging de grote verliezer zou kun nen zijn, gezien haar kwetsbare op stelling valt nog te bezien. Is het niet eerder de C van het Democra tisch Appèl dat zijn geloofwaardig heid verloren heeft? Want weer kunnen we, zoals in de Bazuin (opinieblad voor kerk en samenleving) van 29.6.'84 stond, vaststellen, dat christenen het volk verraden hebben en het eigen christelijk uitgangspunt verkoch ten, niet voor dertig zilverlingen, maar voor achtenveertig kruisra ketten. Ton de Kruyf, (lid van Pax Christi), Jac. Catslaan 75, Leiden Volkspetitie (3) In deze krant van 11 september hebben de lezers van onze krant een bericht kunnen aantreffen waarin- de - mijns inziens zéér on genuanceerde - mening van Bert de Vries over het volkspetitionne ment werd weergegeven. Bij dit ar tikel (en dus ook bij de mening van de heer De Vries) wil ik de volgen de kanttekeningen plaatsen. Volgens De Vries zouden de or ganisatoren van het volkspetition nement aan de bevolking voorhou den dat het volkspetitionnement bindend zou zijn voor de regering en parlement. Als dat zo zou zijn, dan ben ik het geheel met de heer De Vries eens. Helaas echter mis leidt de heer De Vries hier zijn ge hoor, want in geen enkele verkla ring van het Komitee Kruisraket ten Nee, noch in enig ander stuk, of enige andere uiting van de zijde van het KKN is dit ooit zó naar vo ren gebracht. Zelf maak ik als 'eer ste reserve' de bijeenkomsten van het KKN mee en ik heb ik geen van de mij toegezonden stukken, noch in één van de door mij bijgewoon de vergaderingen, ook maar iéts gehoord of gelezen dat een uit spraak als die van de heer De Vries ook maar in de verste verte zou kunnen benaderen. Nu zou ik natuurlijk kunnen vol staan met bij mij zelf te denken: die man kletst uit zijn nek. Maar daarmee doe ik een groot deel van de Nederlandse bevolking onrecht aan, omdat ik dan onzin als terech te uitingen zou laten bestaan. Daar om verdient het bericht in deze krant een positieve benadering, dus bestrijding. Ten eerste de kwestie van het bindend zijn. Het KKN heeft steeds met grote nadruk betoogd dat het volkspetitionnement pre cies is wat in de Grondwet staat over de mogelijkheden van indivi duele burgers om hun verzoek aan de overheid kenbaar te maken. Dat de heer De Vries niet lezen kén of niet lezen wil, is zijn keuze. Volks verlakkerij met leugens over de po litieke tegenstander moet worden tegengegaan. Laat De Vries dan meteen zeg gen dat hij bereid is om een vemie- tigingspotentieel in Nederland op te stellen dat in totaal meer dan drie maal de totale vernietigings kracht die in de Tweede Wereld oorlog is gebruikt, bedraagt. En laat hij dan meteen zeggen dat zijn partij bereid is (zie de woorden van premier Lubbers) om die vernie- tingingskracht ook daadwerkelijk aan te wenden, als de zogenaamde afschrikking faalt. De Vries en tra wanten zijn bereid om enige hon derden Hiroshima's in Europa aan te richten! Natuurlijk behoort een andere zaak hen te binden, namelijk hun belofte of eed aan de Grondwet en hun eigen geweten als mens en parlementariër. Met dat geweten gewapend zullen de 150 Nederlan ders die daarvoor door ons alle maal zijn aangewezen moeten be slissen. Het zou daarbij wenselijk zijn wanneer deze parlementariërs de resultaten van de noeste arbeid van de Stichting 'Verbiedt de kruisraketten' in haar procedure tegen de staat zouden méébetrek- ken in hun besluitvorming, even als de eindresultaten van het 'Tri bunaal voor de vrede' dat deze maand in Rotterdam en Brussel werd gehouden. dat mensen uit de hoek van De Vries, ICTO, HBV, OSL en Jozef Luns de vraagstelling voor tweeër lei uitleg vatbaar vinden. "Ik keer mij tegen de kernbewapening". Duidelijker Neen is niet te beden ken. Wie dat nog anders wil uitleg gen doet dat met boze opzet en lis tig bedrog. H.J. ter Bals lid comité van aanbeveling Vredesplatform Alphen predikant Oudshoornsekerk Hoefbladstraat 42 Alphen aan den Rijn Bonus Spaarrekening. (Jaarlijks 10 mille vn| opneembaar) Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemea Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 1 mei) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMBkantoor. Met een eerste inleg van f 100,- bent NMBBANK u al iemand m bonusDE NMB DENKT MET U MEE. de weekbladen, zes vertelt in de rubriek 'Bezigheden', maar liefst, hebben mij deze week die in de Haagse Post verschijnt, het meest geboeid. Drie mannen, over haar te weten: Karei van de Graaf (tv- presentator), Rob var (hoofdredacteur Libelle) Curtis (filmster) hebben uit balo righeid mijnerzijds ballpointstre- pen Zonder omhalen. Huwelijk en kin- Vuure deren pasten niet in haar daginde- Tony ling: laat naar bed en laat op. SWSES» aantallen vrouwen in de krijgs macht komen, zal het wel beter optreden. worden. Je moet een plukje vrou- bij elkaar zetten. Anders valt Smakeloze bTadvullmg^ Deze atelierbezoek. Om een béter scheiding in sexe berust overigens d™Y'J^jgem Maar als je daar Van de parlementariër De Vries valt dat al nauwelijks r dan komt, denk je vaak, oh god, aan van vreugdeloze geesteloze braafheid. Een van m'n vreselijkste bezighe den dus. Je merkt de spanning bij die mensen. Ik heb weieens tegen ze gezegd dat zij een ommetje op louter toeval. Bij Ischa, de wekelijkse sluiter van Vrij Nederland, is Liesbeth Den Uyl-Van Vessem woord. Geen geblaat, vait uai dl nauwelijks meei ie vei- a f a n H hm.rft ze gezegd dat ZIJ een Ommetje wachten, omdat hij al bij voorbaat ^t^b een vresef^e ^teeMot moesten gaan maken. Maar dan uitgaat van de 'enorme kater' als A15 neb een vreselijKe echtgenoot, yiin in ol„F_ het plaatsingsbesluit toch zou wor den bekrachtigd en dus uitge- - - - net ucicmgnjtvstc van uc wcicrn vindt. Ik ben daar het absolute te- „S;!e.U.e.I? „,^ar_ hLeA.ergxSte gendeel van. Maar wij zijn allengs volstrekt met elkaar verstrengeld, ook leuk; maar tevens: veeleisend, egoïstisch, iemand die zijn werk voerd. De Vries schijnt bovendien te betogen dat de mogelijke maat schappelijke onrust die uit een der gelijk besluit zou kunnen ontstaan voor de verantwoordelijkheid van de vredesbeweging zou komen. En maatschappelijke onrust is wel het laatste waarmee een CDA- politicus wil worden geconfron teerd. Dat hij deze maatschappelij ke onrust zelf veroorzaakt door kiezersbedrog schijnt hem even te ontgaan. Het wordt pas écht bar en boos als De Vries met krokodilletranen meldt dat de PvdA zegt dat de uit slag geen enkele invloed zal heb ben op het eigen standpunt. Hoor ik het écht goed??? Wie was ook weer de eerste om te verklaren dat het resultaat van het volkspetition nement geen invloed zou hebben op de politieke besluitvorming? Juist ja, de heer De Vries! Technische en organisatorische onvolkomenheden zijn zijn vol gend argument tegen het volkspe titionnement. Die argumenten zul len ongetwijfeld ten dele houtsnij den. Maar die argumenten nemen niet weg dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking zich al vóór de verkiezingen van 1982 had uitgesproken tegen kruisraketten. Vele opiniepeilingen bevestigen dat. Ten slotte dit: als principiële pa cifist vind ik het volkspetitionne ment zoiets als 'gerommel aan de marge'. Het géét uiteindelijk niet om een paar van die 'stomme' kruisraketten. Het gaat om het overleven van de mensheid in de eerste plaats. Wapens zijn ten slot te altijd gebruikt nadat zij gemaakt zijn. Ik moet er niet aan denken dat ook deze wapens gebruikt zullen worden. Die mogelijkheid houdt onze huidige regering echter wél open! Daarom is het onbegrijpelijk zijn ze in twee minuten alweer te- ÜRHH 1 w rUS,He' 1S.niet leuk 0m aa"de '°- het belangrijkste van de wereld ^t^^ee^ensen alles is wel als de echtgenoten CIU erbij zitten. In minder dan geen HU heeft toch ook veel van mij te )jid zlJn Si,1"* die d? antwoorden verduren. Ik heb behoorlijk wat 6e™n. >n plaats van de kunstenaar van hem geëist. Ik ben iemand die ze{£ ',aldus de galenehoudster, niet in te delen is, zich overal mee Wat Eerste Kamerlid Mane- bemoeit, alles en iedereen naar Louise Tiesinga <D'66) te melden mijn eigen model wil kneden. Ik dee.ft' .maf er ook Wezen In Vru ben een vreselijke echteenoot". Nederland veegt zij de vloer aan met staatssecretaris Hoekzema diens beleidsnota 'Vrouw in de krijgsmacht'. Deze vreselijke echtgenoot' mat "Mijn leven was heel moeilijk, slaa maar ik ben een sterke vrouw die ;Defensie> zich niet gemakkelijk onderwerpt. vr°uw in Ik heb het leven uitgedaagd. Mijn het n^aar worden behan- negatieve ervaringen heb ik omge- deld' Lesmga is vice-voorzitster zet in positieve". Arts-schrijver Na- ™n de vaste kamercommissie voor wal El Saadawi uit Egypte ontpopt defensie. Een van de weinige, zo zich in een interview in VN als een nle' d? emie P°l'"cufdie zich ge- gedrevene, die ondanks haar leef- ™cht bezighoudt met vrouwen in tijd - even in de vijftig - nog heel de krijgsmacht. Het is een man- veel plannen heeft. nenbolwerk maar op zich een goe- Z« was onlangs met haar man de werkplek. Wanneer er grotere enkele dagen in Nederland om de première van de toneelbewerking van haar novelle 'Ferdaoes' bij te wonen. Het is het aangrijpende le vensverhaal van een Egyptische prostituée die een pooier ver moordt. Een vrouw die niet langer het slachtoffer wil zijn en tot actie overgaat. In Libië en Saoedi-Arabië zijn al haar boeken nog steeds verboden. Het wordt als verderfelijke waar bestempeld. Hoewel er onder de Egyptische leider Moebarak rela tief meer vrijheid heerst en het boek wel in de boekhandel ligt, durft geen enkele Egyptische krant het al aan haar te intervie wen. Want de meest controversiële vrouw van Egypte, zoals ze wordt genoemd, zou weieens te gevaarlij ke uitspraken kunnen doen. Bos haren Maar dan zal eerst de werving be ter moeten. Daarover is Tiesinga in het geheel niet te spreken. "De krijgsmacht voert steeds aan dat de integratie geleidelijk moet gaan. De motieven daarachter zijn deels aversie, deels onwil. Dat blijkt bij voorbeeld uit de manier waarop de werving van de vrouwen tot nu toe is aangepakt". Onlangs heeft ze de staatssecretaris de folders van de politie, die volgens haar leuk en goed zijn, gegeven. "Waarom zou je elke keer het wiel uitvinden?". De speciale bijlage van VN, dit keer met het thema 'De vrouw in het leger', ondersteunen de me ning van het Eerste Kamerlid. Lui tenant-vlieger: "Wanneer ik ergens op een vliegveld aankom en ik doe mijn visor omhoog en die bos ha ren van me valt eruit, zie je ze even denken. Dan hoor je de munt val len: kloink". Sergeant Marijke Hansen. "Ze zijn op de KMS be paald niet zo kapot van een vrouw in het leger. Ik denk omdat het een echte prestatieschool is en een vrouw verzwakt de prestaties in hun ogen. Het is een systeem van uitspelen, bewust treiteren en klein houden". In de boekenbijlage van VN geen verhaal van, maar een verhaal over de dichteres Neeltje Maria Min, die vorige week na 20 jaar met haar In opstand Een derde vrouw die in dit rijtje van intelligente spreeksters thuis hoort, is de 62-jarige Riekje Swart, galeriehoudster te Amsterdam. Zij te gaan". Eerste Kamerlid Marie-Louise Tiesinga: "We hebben nog tweede bundel is uitgekomen. In middels is wijd en zijd bekend dat het geen vlotte praatster is. Vol gens mij niet omdat ze verlegen is, nee, het is eigenzinnigheid. Onaf hankelijk en niet te beïnvloeden. Bij haar debuut in oktober 1966, toen was ze 22 jaar, zei ze: "Ik heb aan het culturele leven ook geen behoefte. Tentoonstellingen en zo. Ik kom alleen in cafés, om te dob belen. Daar ben ik wel ijdel op. Het is het enige. Ik kan het erg goed. Ik ben fanatiek met stenen". Wereldvreemd Verder is het aardig, of beter ge zegd komisch, om te lezen hoe de oude uitgever Bert Bakker en diens rechterhand Wim Gijsen zich gedroegen. De dichteres viel slechts met moeite tot het afstaan van materiaal voor een bundeltje te overreden. "Het liet haar onver schillig, het literaire wereldje kon haar geen moer schelen. Uiteinde lijk is ze gezwicht voor het voor schot van vijfhonderd gulden dat we haar aanboden; daar wilde ze een paar jurken voor kopen. Zoals alle wereldvreemde mensen ver keerde ze permanent in geldnood". De laatste vrouw die opviel in de weekbladen was Clara Wichmann. In de Groene Amsterdammer wordt in het Groene profiel de aan dacht op haar gevestigd. 'Een scherpzinnige revolutionaire, die in haar korte leven (ze stierf in 1922 enige uren na de geboorte van haar dochter) een scala aan activiteiten ontplooide, die niet alleen de rechtswetenschap en de criminolo gie, maar ook het feminisme, het antimilitarisme en het anarchisme vernieuwende impulsen heeft ge geven. De Utrechtse universiteit eert haar deze maand met een studium generale en op 16 oktober zal de burgemeester van Utrecht een pla quette ter harer nagedachtenis ont hullen. Een mooi initiatief: vrou wen aan de vergetelheid ontruk ken. SASKIA STOELINGA BURGEMEESTER OMGEKO MEN (ANP) - De burgemeester van de Zeeuwse gemeente Tholen, E. Baerends (48), is gisteren in het zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overleden aan de verwon dingen van een verkeersongeluk. Volgens een woordvoerder van de politie reed Baerends gisteroch tend met zijn auto tegen een boom. Baerends was sinds 1978 burge meester van Tholen. Daarvoor was hij van 1973 tot 1978 burgemeester van Middenschouwen op Schou- wen-Duiveland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21