Meer geld voor stadsvernieuwing De Ruiter wil 3 pet. méér na 1987 Huren 2 pet. hoger, minder nieuwbouw 'Binnen het uur een huis' Kroonprins: 1,3 min. Postzegel duurder 'Milieuvernieuwing' een andere aanpak Parkeren wordt meer zaak voor gemeenten Milieukeur van de baan DE MILJOENENNOTA Beveiliging Woensdrecht gaat 200 miljoen kosten DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 WMllW PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De huren gaan komend jaar met 2 procent omhoog. Het nieuw- bouwprogramma wordt met 2.000 woningen verminderd, maar er zal meer geld worden uitgetrokken voor stadsvernieuwing. Er komt geen verandering in het huursubsidiesys teem; wel is daarvoor minder geld beschikbaar. Dat zijn de belangrijkste punten uit de volkshuisvestingsbegroting 1986. VROM Het totale nieuwbouwprogramma - dat wil zeggen: sociale woning bouw, premiehuur en -koop en vrije sector - komt volgend jaar neer op 101.000 woningen. In de so ciale huursector zullen 6.000 wo ningen minder worden gebouwd, waarmee het totaal uitkomt op 41.000 woningen. De gemiddelde stichtingskosten per woning gaan omhoog van 101.720 naar 107.020 gulden. Binnen het nieuwbouwprogram ma wordt nog het een en ander ge schoven. Er zijn wat minder pre- mie-B- en premiehuurwoningen gepland ten gunste van de premie- A-woningen. Daarvan zullen er 20.000 in plaats van 17.000 worden gebouwd. Het aantal premie-C-wo ningen blijft gelijk, ondanks de kri tiek uit de Tweede Kamer afgelo pen jaar en de onzekerheid over de vraag of het programma dit jaar wel gehaald zal worden. Verder komt er een nieuwe subsidierege ling voor vrije-sectorwoningen in de stadsvernieuwingsgebieden, een eenmalige bijdrage van 20.000 gulden. Uit de memorie van toelichting op de begroting blijkt, dat er min der hoeft te worden gebouwd, om dat het tekort aan woningen snel ler is afgenomen dan was ver wacht. De komende jaren zal meer de nadruk worden gelegd op stads vernieuwing en woningverbete ring. Het aantal te verbeteren wo ningen zal stijgen van 56.100 in 1986 tot 73.000 in 1990. Omdat veel naoorlogse woningen er in het al gemeen niet al te best bij staan, zul len er in de komende jaren in die sector meer huizen kunnen wor den verbeterd. Er komt een extra impuls voor het verbeteren van 2.000 woningen komend jaar, oplo pend tot 10.000 in 1990. Het gemid delde bedrag dat daarvoor wordt uitgetrokken (30.000 gulden per woning) wordt niet verhoogd. De subsidie voor verbetering van DEN HAAG (ANP) - Dat de woningnood zienderogen afneemt, staat voor staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) vast. "Vandaag kan ie dereen binnen een uur, zelfs binnen de grenzen van de individuele huursubsidie (650 gulden), een woning huren. En niet alleen in de Bijl mer, ook in Amsterdam-Noord en -Oost, om maar enkele plekken te noemen. Niemand hoeft meer op straat te staan", zei hij vorige week in een mondelinge toelichting op zijn begroting. Volgens Brokx doet zich sinds kort vooral een leegstand voor in de sector van de dure huurwoningen, waarvan de huren boven de grens van de individuele huursubsidie liggen. Dat geldt ook voor de wat duurdere koopwoningen. aangekocht particulier bezit zal wel omhoog gaan. Die wordt ge lijkgetrokken met de subsidie voor vooroorlogse woningen en komt dan op 60.000 gulden per woning. Voor individuele huursubsidie wordt volgend jaar 385 miljoen minder uitgetrokken dan vorig jaar was voorzien. Voor een deel komt dat doordat het aantal mensen dat voor huursubsidie in aanmerking komt, lager uitpakt dan was ver wacht. Dat heeft te maken met het geringere aantal wwv'ers en rww'ers dan waarop was gerekend en met de loonstijging in het parti culiere bedrijfsleven. Doorstromingsheffing Er komt dit jaar een onderzoek naar mogelijkheden om toch een doorstromingsheffing in te voeren. Dat is een heffing die mensen met een hoog inkomen in een goedko pe woning moet stimuleren naar een duurdere woning te verhuizen, zodat de goedkope woningen vrij komen voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. Daarbij wordt gedacht aan een systeem met woonvergunningen die maar voor vijf jaar geldig zijn. Als de huurder na vijf jaar niet meer voor de wo ning in aanmerking komt, moet hij een toeslag betalen als hij niet wil verhuizen. Verder wordt gezocht naar een methode om mensen, die nog in een grote woning wonen terwijl de kinderen het huis uit zijn, te stimu leren om kleiner te gaan wonen. De bedoeling is dan niet dat ze naar een bejaardenflat verhuizen, want de regering wil op dat soort voor zieningen bezuinigen. DEN HAAG (GPD) - Prins Wil- lem-Alexander krijgt volgend jaar een uitkering van ruim 1,35 miljoen gulden. Dat is ruim vier ton meer dan dit jaar. Die stij ging heeft vooral te maken met het feit dat hij dit jaar maar acht maanden een uitkering van de staat heeft gekregen. Vóór zijn achttiende veijaardag (in april van dit jaar) leefde hij nog op de portemonnee van zijn moeder. Uit de begroting van Algemene Zaken blijkt, dat de kroonprins dat bedrag niet alleen voor zijn eigen uitgaven mag besteden. Het overgrote deel (bijna 1,1 mil joen) gaat op aan kosten voor personeel en overige onkosten. Zijn werkelijke salaris bedraagt 267.000 gulden. Overigens zullen alle leden van het Koninklijk Huis iets meer krijgen dan dit jaar. Koningin gulden meer dan dit jaar. Daar van is 900.000 gulden persoonlijk inkomen, dat is 19.000 gulden meer dan dit jaar. Prins Claus krijgt 1.090.000 uit de schatkist, waarvan 350.000 gulden voor hem persoonlijk is. Prinses Juliana mag rekenen op 1.493.000 gulden, waarvan 509.000 voor haarzelf. Prins Bernhard ten slotte krijgt 924.000 gulden, waarvan 245.000 voor persoonlijke uitgaven. DEN HAAG (GPD) - De postzegel wordt met ingang van 1 juli vol gend jaar vijf cent duurder. De ta rieven voor het verzenden van pak jes en pakketten gaan ook met een stuiver of een veelvoud daarvan omhoog. Eveneens duurder wordt het verzenden van aangetekende en expressepost. De tarieven voor de binnenlandse partijenpost stij gen met ongeveer vijf procent. De prijzen van het postverkeer naar het buitenland stijgen met een dubbeltje, voor zover het bin nenlands tarief daarop niet van toepassing is. Dat geldt ook voor de verzending van luchtpostbla den. In het internationale verkeer zullen echter grote-partijentarie- ven worden ingevoerd, waarvan het bedrijfsleven kan profiteren. Een en ander staat in de begroting van Verkeer en Waterstaat. De PTT vindt de verhogingen noodzakelijk omdat de Post de laatste jaren steeds verliesgevend is geweest. Zonder de tariefwflzi- gingen zouden de Posteryen vol gens de PTT-begroting volgend jaar met 160 miljoen gulden in de rode cijfers komen. Als de Tweede Kamer de duurdere postzegel goedkeurt, wordt er evengoed nog een verlies van 84,5 miljoen gulden verwacht. De PTT denkt volgend jaar een winst te maken van 832 miljoen gulden. Dat is bijna 27 miljoen gul den minder dan wat voor dit jaar op de begroting staat. Volgens de de afdeling Telecommunicatie met 14 miljoen gulden naar 965,4 mil joen gulden. Het bedrijf heeft de komende ja ren steeds meer behoefte aan ge specialiseerd personeel en functio narissen op hoge managementpos- ten. Ook zal moeten worden ge zorgd voor de vervanging van de vele ervaren personeelsleden uit het hoger- en middenkader die met pensioen gaan. ders uit gaat zien. Het zal niet al leen meer gericht zijn op de bron, DEN HAAG (GPD) - 'Milieuver nieuwing', een begrip dat wordt geïntroduceerd in de milieubegro ting, zal de komende jaren centraal komen te staan in het milieubeleid. Onder dat begrip wordt verstaan het streven naar een bepaalde kwa liteit van de leefomgeving. Overhe den, bedrijven en huishoudens zul len zich daarvoor gezamenlijk moeten inzetten. Winsemius: „Milieubeleid is tot nu toe steeds saneringsbeleid ge weest. Het wegruimen van zaken die we onder het vloerkleed heb ben geveegd. Maar met dét alleen zijn we er niet. We moeten zeggen welke milieukwaliteit we in onze leefomgeving willen hebben. Dan moet je door middel van het for muleren van doelstellingen zeggen hoe je in de toekomst je milieu wilt hebben. Daar moet dan naar toe gewerkt worden". Als voorbeeld noemt Winsemius het aantal zeehonden in de Wad denzee. „De samenleving kan defi niëren dat er over tien jaar twee maal zoveel zeehonden moeten zijn als nu. Daarvoor moet je be paalde dingen doen, bijvoorbeeld rustplaatsen nog langer rustiger houden, de waterkwaliteit verbete ren. Op die manier word je concre ter en wordt het resultaat toets baar. Bovendien gaat de zaak voor de mensen leven. Dat bereik je niet met beheren alleen en het plaatsen van een bordje met Verboden Toe gang". De strategie van de milieuvernieu wing heeft tot gevolg dat het mi lieubeleid er de komende jaren an- gericht': het bereiken en handha ven van een algemene milieukwali teit voor het hele land, die gezond heid en welbevinden van de men sen en het voortbestaan van plan ten en dieren verzekert. Volgens Winsemius komen er vijf nieuwe milieuvraagstukken aan, die in de nabije toekomst een enorme inspanning zullen vergen van de samenleving. In eigen land gaat het om de verontreiniging van de bodem van rivieren en meren, de vervuiling van de lucht bin nenshuis en verdroging van het land als gevolg van de verlaging van de grondwaterstand. Daar ko men nog de wereldwijde proble men bij, zoals de omvangrijke hoe veelheid koolstofdioxyde in de at mosfeer die tot grote klimaatveran deringen kan leiden, en de bedrei ging van het milieu in de Derde Wereld door onder meer ontbos sing en het chemisch afval. Nieuw in de milieubegroting voor 1986 is dat het een gezamen lijk werkstuk is van de ministers Winsemius, Braks (landbouw en visserij) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Daarmee wordt een belangrijke stap gezet naar een sa menhangend milieubeleid. Tot nu toe voerden de drie ministers gro tendeels een eigen milieubeleid. De financiering van de milieu maatregelen ondergaat weinig ver andering met de plannen die daar voor vorig jaar al zijn gelanceerd. Dit jaar was er 4,4 miljard gulden beschikbaar. Dat bedrag zal gelei delijk worden opgeschroefd tot 5,6 miljard gulden in 1990. Verkeer en Waterstaat Minister Winsemius (rechts) en zijn collega Braks (landbouw en visserij) gaven vorige week een toelichting op het milieubeleid voor de komende jaren. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Er komt geen milieukeur voor produkten waaraan men kan aflezen hoe milieuvriendelijk ze zijn. Minister Winsemius (milieubeheer) twijfelt of zo'n keurmerk werkt. Boven dien is het niet bekend voor welke artikelen het kan worden ge bruikt. Wel staat het vast dat een eventuele invoering veel tijd en geld kost. Ervaringen in het buitenland hebben geleerd dat rekening moet worden gehouden met aanlooptijden van vijf tot tien jaar. De kosten voor de overheid worden geschat op twee miljoen gulden per jaar, afgezien van de procedure- en controlekosten. Winsemius wil nu gaan uitzoeken welke produkten uit milieu oogpunt aandacht verdienen en hoe die kunnen worden aange pakt. DEN HAAG (GPD) - De gemeen ten krijgen meer ruimte om een ei gen parkeerbeleid te voeren. Mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) wil het komende jaar een aantal wetten veranderen om dat mogelijk te maken. Voor gemeen tebesturen is het parkeerbeleid van groot belang om het verkeer en vervoer in hun gebied goed te kun nen organiseren. De volgende maatregelen staan de minister voor ogen: - Bij overtredingen wordt de ei genaar van het voertuig aan sprakelijk als de bestuurder onbekend is. - In 1986 kunnen de gemeenten de parkeerboetes zelf houden, als ware het een soort parkeer belasting. - Het totale voorschriftenbe stand zal kritisch worden beke ken en indien mogelijk aange past. - Door middel van experimen ten wordt het mogelijk af te wijken van bestaande regels uit de verkeerswetgeving. 'Verontrustend' aantal misdaden onopgehelderd DEN HAAG (GPD) - Het aantal niet opgehelderde misdrijven is in 1984 met tien procent gestegen. Van de ruim één miljoen misdrij ven werden slechts 250.000 zaken opgelost. Dat staat in het jaarver slag van het Openbaar Ministerie, dat vandaag tegelijkertijd met de begroting van het departement van justitie aan de Tweede Kamer is aangeboden. Dat slechts een kwart kon wor den opgelost is te wijten aan de enorme toename van het aantal misdrijven, waardoor politie en justitie, die toch al met een tekort aan mankracht worden geconfron teerd, moeten kiezen. Het Open baar Ministerie vreest, dat het per centage opgehelderde misdrijven nog verder zal dalen en spreekt van een 'verontrustende situatie'. Inbraak en eenvoudige diefstal zijn de meest voorkomende mis drijven (ruim 750.000 zaken). Voor al het aantal winkeldiefstallen is in vergelijking met het jaar daarvoor aanmerkelijk gestegen (15 pro cent). Ook diefstal van personen auto's is met 13 procent fors toege nomen. Het stelen van motorfiet sen is daarentegen met 15 procent afgenomen. De sterke stijging van de kleine criminaliteit komt ook tot uitdruk king in het aantal vernielingen (ruim 95.000), dat met 12 procent toenam. Misdrijven tegen de open bare orde en het wettelijk gezag na men met tien procent toe. In 1984 werden 4,1 miljoen per sonen van 15 jaar en ouder slacht offer van kleine criminaliteit, één procent meer dan het jaar daar- - Er komen meer mogelijkheden voor het wegslepen van auto's en voor het plaatsen van wielklemmen. Vaarbewijs is per 1 januari '87 verplicht DEN HAAG (GPD) - De regering wil het vaarbewijs voor plezier- en beroepsvaart verplicht stellen met ingang van 1 januari 1987. Op grond van de overgangsregeling zijn in totaal 130.000 vaarbewijzen aangevraagd. Er zijn er nu zo'n 85.000 afgehandeld. In de loop van volgend jaar volgt de rest. Minister Smit-Kroes noemt het verheugend dat een toenemend aantal watersporters een vaarbe wijs verwerft door het afleggen van een examen, terwijl ze in lang niet alle gevallen een type zeiljacht of motorboot hebben waarvoor een vaarbewijs verplicht wordt. Aange nomen wordt dat, mede door het werk van de ANWB en watersport- organisaties, het besef van de eigen verantwoordelijkheid voor de vei ligheid op het water toeneemt. Door celtekort 1.100 mensen weggestuurd DEN HAAG (GPD) - Door het tekort aan cellen zijn vorig jaar 1.100 mensen, die eigenlijk moesten worden ingesloten, noodgedwongen naar huis ge stuurd. Van dat aantal zijn er 600 op een later tijdstip alsnog in de cel beland. De rest is op vrije voeten gebleven. In de begroting van het mi nisterie van justitie wordt voorts gezegd, dat dagelijks 250 mensen in een politiebureau verblijven omdat er geen plaats is in een huis van bewaring. Op jaarbasis gaat het naar schat ting om meer dan 6.500 men- Het zijn vooral vrouwen die naar huis worden gestuurd, omdat er in ons land slechts één vrouwengevangenis is. Op korte termijn zal een pand in Groesbeek worden ingericht als vrouwengevangenis, waar 50 plaatsen worden gecreëerd. Om het tekort aan cellen op te heffen wil de overheid in de komende jaren vijf nieuwe ge vangenissen bouwen. De meer derheid van de Tweede Kamer is daar echter tegen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) wil zijn departe ment ook in de volgende kabinets periode beheren als op hem een be roep wordt gedaan. "Maar, zo zei hij tijdens een persbijeenkomst waar de defensiebegroting werd toegelicht, "ik zal me dan zeer hard maken om de defensie-uitgaven met drie procent reëel, zoals bin nen de NAVO is afgesproken, te la ten stijgen". In het verkiezingspro gram van zyn party, net ul»a, wordt gezegd dat defensie het van af 1987 met twee procent meer moet doen. De Ruiter liet in het midden of hij de portefeuille zou weigeren als de norm van drie procent door een volgend kabinet niet wordt geho noreerd. In de Defensienota van het kabi- net-Lubbers, waarin de plannen voor de periode 1984-1994 zijn vast gelegd, is uitgegaan van een jaar lijkse groei van twee procent tot 1987 en drie procent in de jaren daarna. Om dat mogelijk te maken en zichzelf of zijn opvolger niet te confronteren met een 'gat' in de be groting, heeft De Ruiter 'tegenval lers' in de begroting als geheel en bij de marine in het bijzonder nu reeds verwerkt in de begroting '86. Zoals al eerder is aangekondigd komen die neer op wijziging van de marineplannen tot 1994. Onge wijzigd beleid bij de marine alleen al, zo blijkt uit de cijfers van De Ruiter, zou neerkomen op een te kort van rond l',2 miljard in 1993. Europese defensie De begroting '86 stijgt ten op zichte van 1985 met f 343.576.000 tot in totaal f 13.765.976.000. De al gemene 'tegenvallers' die moeten worden verwerkt komen voor de periode '86 tot '93 uit op f 670 mil joen. Oorzaak: f200 miljoen extra voor de beveiliging van Woensdrecht; f 400 miljoen voor de eind '84 over eengekomen verhoogde bijdrage aan het zogenoemde infrastruc tuurfonds van de NAVO; f 70 mil joen voor de industrie die mee werkt aan technologie-ontwikke ling voor gezamenlijke Europese defensieprojecten.De marine moet DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst wordt in de defensiebegro ting financieel rekening gehou den met de mogelijkheid van plaatsing van kruisraketten in Nederland. Het gaat om beveili ging van de basis Woensdrecht, waarvoor het kabinet in de perio de 1986-1993 200 miljoen gulden denkt nodig te hebben. Op de be groting '86 is voor dit doel 15 mil joen gulden gereserveerd. Op 1 november wordt beslist of Ne derland (in 1988) zal overgaan tot plaatsing van 48 kruisraketten. De aan stationering verbonden kosten (de wapens zelf, de bouw van de basis, enzovoorts) komen voor een belangrijk deel voor re- kening van de Verenigde Staten. Alleen administratieve onder steuning van de Amerikaanse eenheid en beveiliging plus on derhoud van de basis komen voor rekening van de Nederland se overheid. Via zijn NAVO-bij- drage betaalt Nederland overi gens ook mee, omdat voor de sta tionering van de kruis- en Pers- hing-2-raketten in vyf Europese NAVO-landen tevens een beroep wordt gedaan op het zogenaam de infrastructuurfonds van het bondgenootschap. Op een bijeenkomst met de pers, waar hij zijn begroting toe lichtte, zei minister De Ruiter, dat het bedrag van 200 miljoen 'recentelijk is vastgesteld in overleg met de VS'. Op de vraag of de 200 miljoen het gevolg zijn van Amerikaanse eisen voor de mate van beveiliging (aantal be wakingseenheden, technische voorzieningen) antwoordde de bewindsman, dat de 200 miljoen een schatting is, tot stand geko men zonder inmenging van bui tenaf. Een plaatsvervangend direc teur-generaal van het ministerie, De Weert, verklaarde dat moet worden afgewacht of de 200 mil joen goed zijn geschat. „Dat hangt af van de vraag of het pu bliek zich rustig houdt", zei hij. Bij acties zullen immers meer manschappen en materieel moe ten worden ingezet ter beveili ging van het complex. uit de plannen tot 1994 in elk geval twee fregatten van de in totaal 22 en één van de zes onderzeeboten schrappen. Bovendien worden twee fregatten en vijf van de vijf tien mijnenjagers uit de Alkmaar- klasse permanent in reserve ge houden. Datzelfde geldt voor twee van de dertien Orions, vliegtuigen voor de onderzeebootbestryding. Naar verluidt zou ook de aanschaf fing na 1993 van nog eens twee Orions en de bouw van een derde serie van twee Walrus-onderzeebo ten op de tocht staan. Volgens De Ruiter en Hoekzema zal de 'afslanking' van de marine geen gevolgen hebben voor het personeel. Personeelstekorten DEN HAAG (GPD) - De krijgs- macht krygt onvoldoende nieuw (beroeps)personeel. Het gaat voor al om officieren en onderofficieren. Dit probleem knelt het meest by de landmacht, maar het komt ook voor by marine en luchtmacht. In de begroting van defensie wordt vastgesteld dat de tekorten bij de landmacht zo groot zijn dat bij het uitblijven van maatregelen, zowel in vredes- als in oorlogstijd, niet meer over de vereiste aantallen be- roepspersoneel kan worden be schikt. In vredestijd leidt dit bo vendien tot taakverzwaring voor het overige personeel.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7