Door deeltijd en atv 120.000 extra banen Meer evenwicht in groei Nóg 8,2 miljard bezuinigen Zelfstandige ondernemers zien inkomen weer stijgen Harde kern werldoosheid derde van totaal Premieverlaging moet koopkracht opvijzelen Aardgasprijs gaat met 2 cent omhoog DE MILJOENENNOTA Kabinet wil meer invloed van vrouwen DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 DEN HAAG (GPD) - Het herstel blijft in het midden- en kleinbe drijf nog achter bij de rest van het bedrijfsleven. De afzet steeg in 1984 met 2 procent; dit jaar wordt een toeneming van 1,5 procent ver wacht. Het verschil valt vooral te verklaren uit het feit dat het aan deel van de export in de afzet van deze bedrijven verhoudingsgewijs DEN HAAG (ANP) - Dc export en de binnenlandse afzet dragen in vrijwel gelijke mate bij tot de eco nomische groei in 1986. Bij een groei van de invoer van 4,5 procent komt de produktiegroei volgend jaar op 2 procent. De particuliere consumptie zal zich in 1986 verder herstellen en met 2,5 procent stij gen, één procent meer dan dit jaar. Dit blijkt uit de Macro-Economi sche Verkenning 1986 (MEV) van het Centraal Planbureau, die van daag tegelijk met de Miljoenennota is gepubliceerd. De groei van de consumptie vindt zijn oorzaak in de verruiming van de koopkracht en in de hogere winstinkomens, aldus het Planbu reau. Voor het vierde achtereenvol gende jaar levert voorts de export een krachtige bijdrage aan de eco nomische groei. De export kan me de door de verbeterde concurren- tiepositiie van het Nederlandse be drijfsleven met 4 procent toene men en als energie buiten beschou wing wordt gelaten is die groei zelfs 5,5 procent, aldus de MEV. De groei van de produktie is evenwichtig over de verschillende sectoren van de economie ver CPB 'behoedzaam' over voortgang herstel deeld. Een uitzondering daarop vormt de bouw, waar het CPB erop rekent dat de produktie volgend jaar op hetzelfde niveau zal liggen als dit jaar. De industriële produk tie zal volgens de MEV volghend jaar met 4 procent groeien, terwijl de groei bij de dienstverlening naar verwachting op 3 procent zal uitkomen. Investeringen De voor komend jaar verwachte groei van de produktie geeft wei nig aanleiding voor een uitbundig verloop van de bedrijfsinvesterin gen, aldus het CPB. In volume zul len die in 1986 met 6 procent kun nen groeien tegen 7 procent in 1985. De investeringen in wonin gen zullen in volume verder afne men en wel met 3 procent. Een van de factoren die voorts remmend werken op de groei van de investe ringen is het niveau van de reële rente, het verschil tussen de nomi nale rente en de inflatie. Dat ni veau zal komend jaar hoog blijven, raamt het CPB. De inflatie zet haar dalende tendens voor en wordt voor 1986 geraamd op 1 1,5 pro cent. Het Planbureau stelt zich terug houdend op ten aanzien van de in ternationale conjunctuur in 1986 en daarmee van de Nederlandse. De MEV spreekt van een toene mende onzekerheid hierover. De kans op een tegenvallende con junctuur moet voor ons land zeker niet worden uigesloten, aldus het CPB. De groei is in de Verenigde Staten sterk afgenomen en in West-Europa ontbreken voorals nog binnenlandse impulsen. De groei van de wereldhandel zal ver tragen van 5 procent dit jaar tot 4 procent volgend jaar. Wel is de uit gangspositie van de Nederlandse economie vandaag de dag veel gunstiger dan enkele jaren gele den. merkt het Planbureau op. Minister Ruding zei bij zijn toe lichting op de Miljoenennota dat hij een graad gunstiger aankijkt te gen de economische ontwikkeling dan het Planbureau. De bewinds man is onder meer wat positiever over de ontwikkeling van de Ame rikaanse en van de Duitse econo mie. Ook zouden de bedrijfsinves teringen iets gunstiger kunnen uit vallen. Het gemiddeld gelijkblij- ven van de werkloosheid in 1986 op een niveau van 765.000, zoals het CPB verwacht, noemde Ru- ding „een behoedzame raming". Werkloosheid Hoewel de werkloosheid zich volgend jaar zal stabiliseren zal de produktiegroei leiden tot een uit breiding van de werkgelegenheid, mede onder invloed van arbeids duurverkorting. aldus de MEV. Via arbeidsduurverkorting moet een substantiële creatie van arbeids plaatsen mogelijk zijn als organisa torische problemen zich niet voor doen en dus de bedrijfstijd niet wordt verminderd. Ook moet vol doende gekwalificeerde arbeid be schikbaar zijn en is evenredige in levering van loon een voorwaarde. Voorshands wijst de beschikba re informatie over de effecten van arbeidsduurverkorting volgens het Planbureau op een bescheiden herbezetting en verkorting van de bedrijfstijd. Wel blijkt dat het aan tal deeltijdbanen zich de laatste ja ren gestaag uitbreidt. Volgens het CPB is het echter de vraag of hier bij een samenhang bestaat met ar beidsduurverkorting of dat het een op zichzelf staand verschijnsel is. Dit wordt geconstateerd in de memorie van toelichting op de be groting van economische zaken. Vorig jaar bleef de werkgelegen heid in het midden- en kleinbedrijf gelijk; voor dit jaar wordt geen ver andering verwacht. De winst uit onderneming steeg vorig jaar met 10,5 procent; voor dit jaar wordt een stijging van 8 procent ver wacht. Daardoor stijgen de werkelijk beschikbare inkomens van zelfstandige ondernemers flink. Meer dan de helft heeft nu een reëel inkomen van meer dan f 35.000 per jaar. Dit jaar werd de zogeheten zelf standigenaftrek voor startende on dernemers weer verhoogd. Voor 1986 kunnen alle ondernemers in het midden- en kleinbedrijf verho ging van deze fiscale aftrekpost te gemoet zien. Daarvan wordt een verdere verbetering van het onder- nemings- en investeringsklimaat verwacht. Voor het overige heeft minister Van Aardenne (economische za ken) geen nieuwe beleidslijnen ontwikkelt. De problemen van her structurering van bedrijfstakken nemen steeds verder af. Ze beper ken zich op dit moment in feite tot de staalindustrie en de scheeps bouw. Van Aardenne zal nog dit jaar de Kamer een tweetal studies presenteren over de mogelijkheid om te komen tot een 'Kaderwet' voor steunverlening aan bedrijven. Verdere ondersteuning van het herstel in de bedrijven moet ko men via algemene lastenverlichtin gen. Dat betreft dat de verlaging van de vennootschapsbelasting van 43 naar 42 procent en de daling van de werkgeverslasten in de so ciale zekerheid. Daar staat het af schaffen van de negatieve aanslag van de Wet Investerings Rekening <wir) tegenover. Dit zal pas in 1987 aanzienlijke bedragen voor de schatkist gaan opleveren, ten koste van de (fiscaal) verlieslijdende, maar investerende bedrijven. Prijsbeleid Het prijsbeleid van de rijksover heid ten aanzien van de lagere overheden zal iets soepeler wor den. Daar waar sprake is van niet- kostendekkende tarieven mogen de lagere overheden voortaan ta riefsverhogingen tot 10 procent doorvoeren, zonder dit bij EZ te hoeven aanmelden. Bij kostendek kende tarieven wordt overigens een uiterst terughoudende opstel ling van de lagere overheden ver wacht. Gedacht moet dan worden aan verhogingen die niet uitgaan boven de algemene prijsontwikke ling. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het verkorten van de werkweek en de opmars van deeltijd arbeid blijken het meest bij te dragen aan het herstel van de werkgelegenheid. Tot en met 1984 zijn bijna 120.000 mensen extra aan een baan geholpen. De algemene verkor ting van de gemiddelde werkweek leverde in de jaren 1983-1985 in de markt- en over heidssector 75.000 banen op. Ook vut- en jongerenregelingen hebben een gunstig ef fect. De notitie over de Arbeidsmarkt beidsbureau hebben doorgegeven, waarschuwt dat de geregistreerde „Het niet geregistreerde deel maakt ongeveer 5 procent bij de mannen en 31 procent bij de vrou wen uit", aldus de notitie. Ander zijds is er volgens de notitie ook sprake van enige overschatting bij echt geen belemmering Dat schrijft minister De Koning in een voortgangsnotitie over het werkgelegenheidsbeleid in het ka der van het „derde spoor", waar langs het kabinet de werkloosheid wil aanpakken. De andere sporen zijn sanering van de overheidsfi nanciën en herstel van de markt sector. De Koning betoogt dat er vooral door moet worden gegaan met ar- beidsduurverkorting, die nu stokt TT „TT>4 omdat werkgevers en werknemers P™ HAAG (ANP) - De koop- zoeken naar oplossingen om dit te kracht van grote groepen Neder- organiseren. De Koning erkent het landers blijft volgend jaar op peil Enigszins verwijtend laat minis ter De Koning zich uit over de werkgevers. „Zij blijven kennelijk beducht voor het aannemen van vast personeel, als je ziet hoe leven dige zaken de uitzendbureaus doen. De nieuwe regels bij ontslag I hoeven voor de ondernemers toch het bepalen van de werkloosheid. Ongeveer 40.000 mensen die in middels een baan hebben gevon den hebben dat niet aan het ar- vormen. Tegen de 90 procent van de ontslagaanvragen worden bin nen een maand afgehandeld", al dus De Koning. Het kabinet doet een greep in de sociale fondsen om volgend jaar de premies omlaag te brengen, maar bevriest tegelijkertijd de uitkeringen. Tekenaar Tom geeft er zijn visie op. schaarsteprobleem aantal za*» als men werk heeft, stijgen. beroepsgroepen, wat verder korter Pe verschillen tussen de netto-_ werken bemoeilijkt. Eigen be- £°™ens. worden iets groter. Dit drijfsopleidingen zouden hi komst kunnen brengen. blijkt uit de toelichting op de be groting van het ministerie De minister kiest bij 'de verdere cUle zaken en werkgelegenheid e uit de Notitie Inkomensbeleid. Nieuwe uitkèringsgerechtigen kunnen door de stelselherziening per 1 mei met een koopkrachtda- 36-urenweek en in "afwachting JjPB te "?,aken kr«>en' evenals de resultaten van onderzoe- 225.000 alleenstaande gepensio aanpak dan ook voor „maatwerk", toe te snijden op de situatie var bedrijf uitzonderlijk. Op grond de afspraken die gemaakt zijn Minima en ambtenaren 'bevroren' ken, verwacht de minister dere positieve ontwikkeling, mede omdat de gunstige koopkrachtont wikkeling in de marktsector die^ verdere arbeidsduurverkorting die mede de koopkracht op peil mogelijk maakt. De overheid zelf maakt pas op de plaats in 1986. Pas op 1 augustus minima lijdt eveneens koopkracht- van dit jaar is de 38-urige wee- ïff'l.®?'"^"dejoeslag" kweek daar ingevoerd en omdat de herbezetting met 75 procent veel neerden, mensen die een wedu wen- en wezenpensioen krijgen en ambtenaren in de vut. Zij profite- niet van de premieverlagingen, Een grote groep meerjarige echte itSEiSiK die dit jaar bij de eenmalige uitke ring is gegeven, niet terugkeert. hoger is dan in het bedrijfsleven 9ok jongeren van 15 tot en met 17 (30 a 40) moet die opvulling eerst i 1986 vorm krijgen. Het gaat om 26.000 volledige banen. Deeltijdwerk stijgt de laatste ja ren sterk. Tussen 1983 tot en met HHRH 1985 zijn hierdoor bijna 100.000 De Graaf en Kappeijne van de Cop jaar zien in het verkiezingsjaar 1986 dit voordeel aan zich voorbij gaan. Het minimumloon voor deze groep wordt afgeschaft. De bewindslieden De Koning, Economische Zaken DEN HAAG (ANP) - De aard gasprijs voor kleinverbruikers gaat op 1 januari met twee cent per kubieke meter omhoog. Een verder verhoging op 1 juli wordt echter niet uitgesloten. Dat schrijft minister Van Aar denne in de memorie van toe lichting op de begroting van Economische Zaken. Het is de derde jaarlijkse stap, die er toe moet leiden dat de gasprijs op het niveau van het meest voor de hand liggen de alternatief, te weten huis brandolie, komt te liggen. De stappen in 1984 en 1985 bedroe gen drie cent. Dat de derde en laatste stap een cent lager ligt heeft maken met de onduidelijkheid rond de ontwikkeling van de huisbran dolieprijs op korte termijn, al dus Van Aardenne. Aan de hand van wikkeling lie kan daar bijvoorbeeld op 1 juli nog eens een cent bovenop komen. De in 1984 verwachte stabili sering van de met een kubieke meter gas vergelijkbare huis brandolieprijs op 61 cent (drie jaarlijkse stappen van drie cent zouden dan voldoende zijn ge weest) heeft zich niet voorge daan. De prijs steeg zelfs tot bo ven de 70 cent. Thans daalt de prijs weer en Van Aardenne sluit niet uit dat de stookolie- prijs zelfs licht onder het in 1984 verwachte komt. mensen aan een deeltijdbaan geko men. Ook de vut-regelingen zorgen voor herverdeling van werk (30.000 vacatures, waarvan tweederde be zet). De minister maant wel tot eni ge voorzichtigheid waar het de vut betreft, om te voorkomen dat straks tegenover een sterk vergrijs de bevolking te weinig actieven staan. Minister De Koning erkent intus sen volmondig dat het met de werkgelegenheid „nog niet goed gaat", hoewel hij tegelijkertijd con stateert dat er 90.000 werklozen minder zijn dan het kabinet aan het begin van zijn rit veronderstel de dat er in 1986 zouden zijn. Voor 1986 wordt gerekend met een ge middelde werkloosheid van 765.000 mensen. Dat verschilt niet wezenlijk van het aantal van 1985. Van dat totaal is volgend jaar een derde deel twee jaar of langer zon der baan. De Koning is ook niet op timistisch over de kansen van deze mensen om ooit nog aan de slag te komen. pello halen de afgesproken twee miljard gulden aan ombuigingen het volle pond van de stelselherzie ning zal worden binnengehaald. Tegen die achtergrond ziet hij af van een korting op alle uitkeringen en volstaat hij met een bevriezing van uitkeringen en kinderbijslag, wat een miljard bespaart. Ook het minimumloon en de inkomens van ambtenaren worden bevroren. Werknenlers die meer dan het minimumloon verdienen gaan er door de premieverlaging (de pre miedruk daalt van 30,3 procent in 1983 via 28,1 procent dit jaar in 1986 naar 26.6 procent) en de min der sterke huur- en gasprijsstijging op vooruit. De kosten van levens onderhoud stijgen in 1986 naar ver wachting met 1,1 procent. De loon- en inkomstenbelasting stijgt niet en wordt aangepast aan de prijs stijgingen. De premieverlaging is voor een groot deel mogelijk door het ver mogensoverschot bij de sociale fondsen, die in afwachting van de (uitgestelde) Nieuwe Werkloos heidswet (NWW) een te hoge pre mie hebben vastgesteld. De Graaf wijst de veronderstelling dat de premies in 1987 weer flink omhoog zullen moeten van de hand. Hij meent dat het ombuigingsbeleid, de stelselwijziging en vooral ook de premies van ambtenaren (die in 1987 onder de NWW gaan vallen) ook in 1987 een gunstig premie beeld mogelijk zullen maken. De koopkrachtverbetering be draagt voor werknemers met een „modaal" salaris van 40.000 gulden 1,5 procent en loopt op tot twee procent bij een inkomen van 80.000 gulden, om daarna weer af te ne men. De „bevroren" groepen (in clusief ambtenaren, wier bruto loon bevroren wordt) gaan er bij de huidige veronderstellingen onge veer een half procent op vooruit. Mensen met kinderen en een mini muminkomen zien hun koop kracht gelijk blijven of hooguit een half procent toenemen. Eenmalige uitkering Mensen die in 1985 een eenmali ge uitkering krijgen, ontvangen die ook in 1986. Daarvoor is 270 mil joen gulden beschikbaar. Er wor den twee groepen onderscheiden: zij die in 1984 voor het eerst een uitkering kregen (driejarige echte minima) en zij die hem vóór 1984 al kregen (veeljarige echte minima). Om de koopkracht voor de eerste groep op peil te houden moet 2,6 procent koopkracht „gerepareerd" worden, voor de tweede groep vier procent. Omdat ze de „koudetoe- slag" van dit jaar niet krijgen, gaan ze er toch 0,9 procent op achteruit. Uniform tarief btw levert 500 miljoen op DEN HAAG (ANP/GPD) - Een ver vanging van de huidige twee btw- tarieven door een uniform tarief le vert de overheid een direct finan cieel voordeel op van 500 miljoen gulden. Dat staat in de nota over een herziening van de tariefstruc tuur van de omzetbelasting die vandaag samen met de begroting voor Financiën aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Zoals bekend staan de bewinds lieden van Financiën er in beginsel positief tegenover dat er een uni form btw-tarief komt. Een beslis sing hierover laten zij echter over aan een volgend kabinet. Een uni form tarief zou ongeveer 15 pro cent moeten bedragen wil de op brengst ervan voor de overheid even groot zijn als thans. Er be staan echter grote onzekerheden over de economische effecten van zo'n uniformering, aldus de be windslieden. Als voordelen van één tarief zien zij een belangrijke vereenvoudi ging in de uitvoering van de wetge ving. Daarnaast zouden concurren tieverstoring en belemmering voor produktinnovatie worden vermin derd. Voorts zouden door de verla ging van het algemene tarief beun hazerij, het uitstellen van onder houd en het zelf doen worden te gengegaan. Daarmee zou de werk gelegenheid in de dienstensector worden bevorderd. Staatsloterij De staatsloterij zal vanaf volgend jaar twaalf keer worden gehouden, in plaats van de gebruikelijke elf keer. Daarmee komt het aantal trekkingen van 33 op 36. Het kabi net hoopt hiermee de omzet van de staatsloterij te kunnen verhogen. De verkoop van loten de laatste t(jd is teruggelopen. Een andere maatregel om de staatsloterij te versterken is de uit breiding van het aantal verkoop punten, zodat de loten beter ver krijgbaar zullen zijn. Financien denkt er overigens niet aan de staatsloterij naar de particuliere sector af te stoten. Dan zou de overheid een belangrijke bron van inkomsten mislopen. In 1986 hoopt de Staat 164 miljoen gulden in komsten te hebben uit de staatslo terij. Dit jaar zal dat waarschijnlijk 148 miljoen zijn. Het kabinet is tevens van plan de uitgifte van gouden dukaten jaar lijks voort te zetten. De Rijksmunt gaat in 1986 150 miljoen nieuwe munten slaan. Voor verzamelaars zullen naast het programma voor de werkelijke circulatie nog 92.000 stuks van elke muntwaarde wor den aangemaakt voor de muntsets Ruding: rentelast stijgt, aardgaswinst daalt Ruding: tekort moet minstens procent per jaar terug. DEN HAAG (GPD) - Om de in vloed van vrouwen op het beleid te vergroten wil de overheid er voor zorgen dat er meer vrouwen in commissies, adviescollege's en re geringsdelegaties zullen zitten. Dat schrijven minister De Koning en staatssecretaris Kappeyne van de Coppello in de toelichting van de begroting voor sociale zaken. Er komt het komende jaar meer aandacht voor de positie van de meewerkende vrouw in het mid den- en kleinbedrijf. Een commis sie gaat onderzoeken welke knel- faciliteiten vrouwenbedrijven punten er zijn op fiscaal gebied en op het terrein van de sociale zeker heid, opleiding en scholing. De gewestelij kse arbeidsbureaus de loop i delen van pensioenrechten in ge val van echtscheiding wettelijk re gelen. Dat levert ondanks een uit spraak van de Hoge Raad nogal gend jaar 4,9 eens problemen op. Direct na een spoedig verwacht advies van de SER wil hij de gevolgen van de "pensioenbreuk" (die optreedt bij verandering of verlies van werk; regelen. De Graaf wil ook regelen dat het weduwnaarspensioen verplicht wordt ondergebracht bij een pen sioenfonds of verzekeringsmaat schappij, zoals nu met het ouder- dit jaar goed gaan lo- doms- of weduwenpensioen reeds pen. Er zijn op dit moment veertig gebeurt. Het partnerpensioen aanvragen voor een renteloze le- nog niet aan de orde. Oudere onge- ning gedaan. Begin volgend jaar huwden die werken krijgen taak- zal ook dit jaar worden gevraagd wordt een onderzoek afgerond verlichting. Het gaat óf om een ver- om tien procent van hun financiële naar de aard en omvang van dat goeding voor inkomensverlies soort bedrijven. wanneer z< Nog dit najaar krijgt de Tweede werken óf a Kamer een nota over de mogelijk- lijk is heden tot combinatie van betaalde aantrekken van het verzorgen van kinde middelen te besteden aan de (her-) intreding van vrouwen op de ar beidsmarkt. Ook worden er bij alle arbeidsbureaus emancipatiecoör dinatoren aangesteld, die de mede- arbeid werkers 'gevoeliger' moeten ma ken voor de problemen van vrou wen op de arbeidsmarkt. De experimentele regeling start iemand korter gaat teer dit niet moge- bijdrage voor het huishoudelijke hulp. Kappeyne van de Coppello Minister De Koning komt ten- vindt ouderschapsverlof in dat ver- slotte met een plan "sociaal-organi- band van groot belang. satorische aspecten van introduc- Staatsecretaris De Graaf gaat het tie van nieuwe technologie". DEN HAAG (GPD/ANP) - Aan rente en aflossing zal in 1986 4,3 miljard gulden meer moeten wor den betaald dan in 1985. De rente last neemt toe van 19,6 miljard tot 21,7 miljard en de aflossing van 7,5 miljard tot 9,7 miljard gulden. Dit schrijft minister Ruding (finan ciën) in de toelichting op zijn be groting. Behalve de rentelast stij gen ook de hogere belastingaf drachten aan de Europese gemeen schap snel: dit jaar 3,7 miljard, vol- Ëljard gulden. Voorts zijn er uitgavenover- schrijdingen op de diverse depar tementen die de minister er toen nopen in 1986 8,2 miljard extra te bezuinigen, teneinde het financie ringstekort tot 7,8 procent te verla gen. Versnelde inning van de aard gasbaten levert volgend jaar nog een 'meevaller' van 15 miljard op, maar daarna is die mogelijkheid er niet meer. In de toekomst is dan ook een sterke daling van de aard gasinkomsten te verwachten. Ruding vindt daarom dat het ka binet dat aantreedt na de verkie zingen van mei volgend jaar zich zal moeten vastleggen op een ver mindering van het financieringste kort met 1 procent per jaar. Een dergelijke vermindering is volgens Ruding minimaal noodzakelijk, zo zei hjj op een persconferentie ter toelichting van de Miljoenennota 1986. De opvattingen van Ruding over de ontwikkeling van het financie ringstekort na 1986 leiden bij een aanname van twee procent econo mische groei tot een ombuigings- noodzaak van 16 miljard gulden in de volgende kabinetsperiode, dat wil zeggen 4 miljard gulden per jaar. Ruding wilde overigens niet op voorhand zeggen dat hij niet wil deelnemen in een kabinet dat zich niet zal binden aan een dergelijke bezuinigingsdoelstelling. De rentelast die het rijk volgend jaar moet opbrengen legt met 21,7 miljard gulden beslag op 16 pro cent van de ontvangsten van het rijk. In 1973 bedroeg dit percenta ge nog maar 5. De rentelasten vor men na de begroting van onderwijs en wetenschappen, waarvoor vol-' gend jaar 26,5 miljard gulden wordt uitgetrokken, de grootste begrotingspost. Als er niet wordt gestreefd naar een verdere teruggang van het fi nancieringstekort zal de aflos singsverplichting stijgen van onge veer 8 miljard gulden dit jaar naar ruim 40 miljard gulden in 1994. Dat betekent, zo schrijft Ruding, dat de staat in 1994 ongeveer 200 miljoen gulden per werkdag op de staats chuld zou moeten aflossen. Zonder vermindering van het fi nancieringstekort zal volgens Ru ding de totale staatsschuld in 1994 zijn gestegen tot 504 miljard gul den, ruim 97 procent van het dan aanwezige nationaal inkomen. Vroeg of laat moeten de belastin gen dan fors omhoog en zullen overheidstaken moeten worden af gestoten om de voortdurend stij gende rentelasten te kunnen beta len. Bij een tekortreductie van 1 pro cent per jaar, waar Ruding voor ge kozen heeft, zal de staatschuld in 1994 382 miljard gulden bedragen. Met een dergelijk scenario kan het financieringstekort van het rijk in 1990 zijn teruggebracht tot 3 pro cent en de rentelast in dat jaar tot 25,8 miljard gulden, nog altijd een stuk hoger dan de rentelast van 21,7 miljard die volgend jaar voor zien wordt. Gemeenten: 116 miljoen minder DEN HAAG (ANP) - De gemeen ten krijgen volgend jaar uit het Ge meentefonds per saldo 11.929 mil joen gulden. Dat is 116 miljoen gul den minder dan vorig jaar. De ge meenten leveren daarmee hun bij drage aan de ombuigingen op de rijksbegroting, ondanks een volu mestijging met 1 procent, een tege moetkoming in het gemeentelijk aandeel in de bijstandsuitkeringen en in de kosten van arbeidstijdver korting. Het aantal armlastige gemeenten blijft volgend jaar op 29. Dit zijn de zogenaamde artikel-12-gemeenten. Volgens dit artikel kunnen ge meenten in moeilijke financiële omstandigheden een beroep doen op aanvullende uitkeringen en bij dragen De uitkering van het Rijk aan de provincies zal volgend jaar op 957 miljoen gulden liggen. Voor dit jaar is dat bedrag 974 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5