Verzet tegen fusie binnen 'Eendracht' 'Er bestaat voor energie zaken grote belangstelling' Comité: gedenkteken Altenberen oprichten Negatief advies ledenraad Show en huldiging K&G DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) heeft sinds giste ren een consumentenraad. Tijdens een speciale bijeenkomst zijn de 15 leden van deze raad verkozen en geïnstalleerd. Er hadden zich 32 kandidaten voor aangemeld. Van hen zijn er uiteindelijk 20 op de bij eenkomst van gisteren versche- De directie van het EBR heeft begin dit jaar besloten een consu mentenraad op te richten. De raad moet de directie adviezen geven over zaken die de consumenten aangaan, zoals openingstijden van het kantoor, het incasso-beleid en de manier waarop de gebruikers worden benaderd. De directie hoopt op deze wijze 'signalen' op te vangen uit de bevolking die zij an ders niet of pas veel later zou ver nemen. De consumentenraad houdt zich alleen bezig met het geven van ad viezen aan de directie. "Die advie zen zullen niet bindend zijn, de di rectie houdt altijd het recht om er van af te wijken", stelt P.J. Ver- duijn, een van de voorlichters van het EBR. Vertegenwoordigers van het EBR hebben dat gisteren nog eens benadrukt tijdens de 'oprich- tings-bijeenkomst' van de raad. Openbaar "We moeten de zaken niet gaan voorspiegelen dan ze zijn, Consumentenraad EBR gekozen ders krijg je onherroepelijk teleur stellingen", stelt Verduijn. Het is de bedoeling dat de consu mentenraad drie keer per jaar ver gadert. Een derde deel van de le den wordt jaarlijks vervangen. Overigens wordt over een jaar be keken of de opzet van de consu mentenraad aan de wensen vol doet. Verduijn: "Die zal dan even tueel worden gewijzigd. Het is ech ter ook mogelijk dat als de hele op zet niet blijkt te werken, de consu mentenraad weer wordt afge schaft". De adviezen van de raad en de opmerkingen van de directie daar op zullen openbaar zijn. "We willen elke keer nadat de consumenten raad heeft vergaderd een persbe richt de deur uitdoen met daarin de korte inhoud van het besproke ne. Ook de leden van het dagelijks en algemeen bestuur zullen uiter aard op de hoogte worden gesteld van de adviezen", zegt Verduijn. Tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het energie bedrijf werd overigens de indruk gewekt dat de adviezen van de con sumentenraad alleen onder ogen zou komen van de directie. Vol gens Verduijn berust dat echter op een misverstand en is het altijd de bedoeling geweest dat de adviezen openbaar zouden zijn. Enthousiast De leden zitten allen op persoon lijke titel in de consumentenraad. Voorzitter ervan is ir. H.W. Broos- hooft, directeur van het EBR. Het energiebedrijf heeft begin dit jaar kandidaten gezocht door verschil lende maatschappelijk organisa ties aan te schrijven en door adver tenties te plaatsen in plaatselijke dag- en weekbladen. Zoals gezegd meldden zich 32 kandidaten aan, 9 uit maatschap pelijke organisaties en 23 naar aan leiding van de advertenties. Het EBR was bijzonder tevreden over het aantal reacties. "Zeker als we het vergelijken met de respons die andere energiebedrijven hebben gekregen toen zij een consumen tenraad wilden opzetten. Daarbij zijn zelfs enkele initiatieven ge sneuveld omdat er te weinig be langstelling was". Waar het 'enthousiasme' voor de consumentenraad vandaan komt, kan Verduijn niet volledig verkla ren. "Misschien komt het doordat het iets nieuws is of dat mensen wel eens willen weten wat er alle maal gebeurt achter de voorpui van het EBR. Bovendien is het on miskenbaar dat het publiek een grote belangstelling heeft gekre gen voor energiezaken". Hoewel lang niet alle kandidaten Namen Leidse betrokkenen gezocht LEIDEN - De Heerdenaar J. Ruitenbeek is op zoek'naar mensen uit Leiden en omgeving, die 10 januari 1945 naar de Duitse plaats Paderborn zijn getransporteerd om in de plaats Altenberen aan een spoorwegviaduct te werken. Ruitenbeek werd 10 januari 1945 samen met een groot aantal anderen vanuit Hilversum, zijn toenmalige woonplaats, met een veewagon naar Duitsland getransporteerd. Ook veel mensen uit onder meer Leiden. Amsterdam en Delft zaten in die trein. Nadat op vele stations in Duitsland mensen waren 'afgeleverd', kwam een deel van hen in Paderborn aan, waar de mensen werden ondergebracht in een 'Turnhalle'. Iedere dag werden de Nederlan ders naar Altenberen gebracht om daar aan het spoorwegviaduct te werken. Bij de aanvallen op het viaduct zijn vele mensen - ook Nederlanders - omgekomen. In Altenberen is een comité dat al jaren probeert om een ge denkteken op te richten, maar één van de problemen is dat des tijds de namen van de mensen onbekend bleven. Ruitenbeek wil graag achter de namen komen van mensen die betrokken waren bij de bouw van het viaduct. Ook zoekt hij con tact met mensen die de laatste dag in Paderborn hebben meege maakt en hem meer over de gebeurtenissen die dag kunnen vertel len. Dat was 27 maart 1945, toen Paderborn door een groot bom bardement werd getroffen. Ruitenbeek kon ontkomen en naar Ne derland terug gaan. Ruitenbeek vraagt mensen uit Leiden en omgeving die hem in formatie kunnen verschaffen, contact met hem op te nemen. Hij is telefonisch bereikbaar onder nummer 05782 - 3105. Groep begeleidt bejaardenwerk LEIDEN - Wethouder Kuijers (maatschappelijke aangelegenhe den en volksgezondheid) heeft gis termiddag de begeleidingsgroep van de indicatiecommissie geïn stalleerd. In de begeleidingsgroep zitten vertegenwoordigers van ver zorgingshuizende gezinsverzor ging, Interkruis en het gecoördi neerd bejaardenwerk. Ook het vooroverleg Ouderenberaad Lei den en de Indicatiecommissie zelf hebben een vertegenwoordiger in de begeleidingsgroep. Van de begeleidingsgroep wordt verwacht dat zij de samenwerking tussen de verzorgingshuizen en or ganisaties die de zorg van ouderen in de eigen omgeving voor hun re kening nemen, zal stimuleren. "De installering van deze begeleidings groep betekent geen breuk met de gang van zaken tot nu toe, maar is een toegevoegde waarde", aldus Kuijers over het werk van de groep. d Rohde) Politie haalt reclame borden weg LEIDEN - De politie heeft gis teren illegaal geplaatste recla meborden verwijderd. In totaal werden in samenwerking met de gemeentelijke directie stadsschoon 97 borden wegge haald. Het zomaar plaatsen van reclameborden is volgens de plaatselijke verordening verbo den en volgens de politie was het inmiddels toch zo vaak ge beurd dat ingrijpen noodzake lijk werd geacht. De Taptade was topscorer met 33 verwij derde borden. Van een vlooien markt haalde de politie 30 bor den weg, van een antiekmarkt 16 en van de Leidse Beatnacht 6. Het LAK-theater zag een aan- hangwagentje vol aanprijzin gen van politiewege verdijnen. De wagen stond op het Kort Rapenburg. -De eigenaars van de reclame kunnen hun spullen op het politiebureau ophalen. LEIDEN - Bij de jaarlijkse Taptoe op 2 oktober zijn er dit jaar op nieuw prijzen te winnen voor de groepen of verenigingen die hun doelstellingen het origineelst pre senteren. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de 3 October- Vereeniging, in samenwerking met het Leidsch Dagblad en de directie sport en recreatie van de gemeente Leiden. De winnende groep of vereni ging pntvangt een bedrag van dui zend* gulden en de 'Leidse Jop- pensz', een zilveren bokaal die als wisselprijs fungeert. Deze prijs is Verkoop winter- kleding op beurs LEIDEN - De verkoop van de Leidse winterkledingbeurs begint vanavond. De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers organiseren deze beurs. In het pand Caeciliastraat 18 kunnen belangstellenden voor de verkoop terecht van zeven tot ne gen (volgnummers worden vanaf half zeven uitgereikt). Morgen wordt van tien tot twee uur de ver koop voortgezet. Officiële ontvangst in stadhuis LEIDEN - De leden van de Leidse show- and marching band 'Kunst en Genoegen' en enkele genodigden worden donderdag om acht uur 's avonds officieel ontvangen door het college van B en W van Leiden. Ze nemen dan in de burgerzaal van het stadhuis de felicitaties in ont vangst vanwege het feit dat ze tijdens het tiende Wereld Muziek Concours van 5 tot en met 28 juli in Kerkrade nationaal kampioen werden in de categorie showwedstrijden. Bovendien bereikte K en G de vierde plaats op de wereldranglijst. Tot het volgende Wereld Muziek Concours in 1989 in Kerkrade mag K en G zich nationaal kampioen showwedstrijden noe- Om zeven uur 's avonds begint op de Oosterstraat een 'streetparade', die via de Evertsenstraat, de Zijlsingel, de Oosterkerkstraat, de Ingenieur Driessenstraat, de Hooigracht, de Nieuwe Rijn, het Gangetje en de Boter markt naar het Stadhuisplein leidt. K en G brengt een aantal nummers van het Kerkraderepertoire ten gehore. Ook is het mogelijk het in Kerkra de verdiende erevaandel te bewonderen. Na de ontvangst op het stadhuis wordt de terugtocht via de zelfde route aanvaard. Weer prijzen aan Taptoe verbonden genoemd naar Cornelis Joppensz, de Leidse jongen die volgens de overlevering in 1574 de hutspot vond en daarmee het bewijs dat de Spanjaarden waren verdreven. Tweede en derde prijs zijn geldbe dragen van respectievelijk 750 en 500 gulden. Met de traditie dat de Taptoe op de avond van 2 oktober op de Kaasmarkt start, wordt dit jaar ge broken. In verband met bestra tingswerkzaamheden daar zijn de organisatoren uitgeweken naar de andere kant van de Hooigracht: het In Driessenplein. De 3 October- Vereeniging maakt van de gelegen heid gebruik om een proef te ne men met een wat groter opstel lingsterrein. Mocht het Driessen plein bevallen, dan zou het dus het definitieve vertrekpunt van de ko mende taptoes kunnen worden. ADVERTENTIE Druppel voor ritiunnl' druppel tot wlAMfUlT leven gekomen en in stilte J gerijpt, om in alle rust van l te genieten. cDeleavê wijn en gedistilleerd Tel 015)569324 Groep meisjes lastig voor voorbij gangers LEIDEN - Drie meisjes zijn gister middag rond vier uur gistermiddag aangehouden nadat zij voorbijgan gers in de Haarlemmerstraat lastig hadden gevallen en in sommige ge vallen zelfs geslagen. Het groepje van vijf (twee meisjes ontkwamen) gedroeg zich provocerend en deel de klappen uit. Een aantal mensen, met name vrouwen, heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Die zag kans twee meisjes van zestien en één van zeventien, allen Leids, op de Apothekersdijk te pakken. De twee anderen zullen naar ver wachting binnenkort worden ge-' grepen. MUZIEK - In Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg treedt van avond het trio Chris Koene op, met als gast-sakofonist Nico Chris- tiaanse, ex-Living Blues. Vrijdag avond treedt in hetzelfde café Strizzo op, de band van Jan Kievit- De Jonge. Aanvang beide avonden half tien. Antiek In de Stadsgehoorzaal zal op vrij dag 20, zaterdag 21 en zondag 22 september voor de tiende keer. onder auspiciën van de Verenig de Antiekbeurs Exposanten, de Leidse Antiekbeurs worden ge houden. Vijfentwintig antiquairs zullen acte de présence geven, onder hen een aantal Leidse deelne mers. Ze zijn geselecteerd, zo meldt het persbericht. Vraag: hoe dan? Organisator Noppeneij uit Al phen aan den Rijn antwoordt dat de leden van voornoemde ver eniging een deelnameformulier krijgen. "Op die manier selecteer je natuurlijk. Nu wil het nog wel eens voorkomen dat een niet-lid zich meldt en zegt: mag ik ook komen? Dan bekijken wij dus of zo'n man kwaliteit zal meene men. Is dat niet het geval dan mag hij thuisblijven: wij willen geen twijfelachtige figuren op onze beurs". Nog een mededeling voor de mensen onder ons die lyrisch kunnen worden over spullen uit oma's tijd: er schijnt een nieuwe trend te bestaan in het antiekwe- "De laatste tijd is er een duide lijke verschuiving te bespeuren naar hetgeen functioneel antiek genoemd wordt: de belangstel ling gaat steeds meer uit naar voorwerpen die ondanks hun respectabele ouderdom nog al tijd geschikt zijn voor dagelijks gebruik. Het puur decoratieve antiek heeft daardoor iets aan in teresse moeten prijsgeven". Het is maar dat u het weet. Rouwproces Het onderzoek zal zorgvuldig worden uitgevoerd, want - zo laat het onderzoeksteam weten - we zijn ons ervan bewust dat het een gevoelig onderwerp is. Dat on derwerp: het rouwproces. Het team schrijft: "Het is altijd een schokkende ervaring om ge confronteerd te worden met een plotseling verlies van iemand die je dierbaar is. Hoewel bijna ie dereen in zijn of haar leven ééns of meerdere keren een rouwpro ces moet doormaken, weten we nog onvoldoende van de manier waarop nabestaanden door een rouwproces heenkomen". En: "De laatste tijd is er wel wat meer aandacht gekomen voor de problematiek van slacht offers van misdrijven en zijn er slachtofferhulpgroepen opge richt waartoe men zich als slacht offer kan wenden. Tot op heden is er echter niets geregeld voor opvang en begeleiding van nabe staanden van slachtoffers van misdrijven, terwijl deze mensen zwaar getroffen worden door het gewelddadige misdrijf'. De leden van het team zijn on derzoekers van de Vakgroep Kli nische Psychologie van de Leid se universiteit. Het onderzoek dat zij hebben ingesteld kent twee doelen: vaststellen wat mensen die iemand in hun leven hebben verloren door moord of doodslag allemaal hebben door gemaakt of nog steeds doorma ken en op grond van de ervarin gen de hulpverlening aan hen verbeteren. Wie iemand verloor door moord of doodslag, wordt vrien delijk verzocht contact op te ne men met het team. (Vrienden, verwanten, bekenden zijn wel kom.) Het gesprek dat de onder zoekers willen houden, zal onge veer twee uur duren en plaats vinden op het tijdstip en de plaats waaraan u de voorkeur geeft. "Anonimiteit en bescher ming van uw privacy zijn vol strekt gewaarborgd. Er worden dus geen gegevens doorgegeven aan wie dan ook". Als u wilt meewerken, kunt u bellen met iemand van het on derzoeksteam, tel: 02523-2846 (Annelies Duym); u kunt ook schriftelijk reageren: A. Duym, Dr. Ariensstraat 7, 2211 BA Noordwijkerhout. Boom Zandvliet zijn boom is wegge haald. En dat terwijl het "een zijn wèl openbaar. uiteindelijk bij de oprichtingsver gadering aanwezig zijn geweest, is er volgens Verduijn zeker nog sprake van enthousiasme voor de consumentenraad. Gisteren is al leen gesproken over de opzet van de raad en zyn de leden gekozen. De raad heeft nog geen adviezen gegeven. Het is de bedoeling dat dit tijdens een volgende vergade ring gebeurt, op 25 november. LEIDEN - De aansluiting van de woningbouwvereniging De Eendracht bij de fusiecom binatie van de Leidse Woningstichting (LWS), De Eensgezindheid en Werkmanswonin gen is enigermate op losse schroeven komen te staan. De ledenraad van De Eendracht heeft in overgrote meerderheid de fusie afgewezen. Als de algemene ledenvergadering, het hoogste orgaan van de vereniging, dit zwaar wegende advies volgt valt De Eendracht buiten de fusie-boot. De ledenraad van de vereniging heeft vorige week met 20 tegen 2 stemmen een negatief advies uitge bracht over de fusie. Naar verluidt is het verzet onder meer gebaseerd op de angst dat de leden in fusie- verband te weinig te zeggen zullen hebben. De voorgestelde vertegen woordiging van bewoners, zoals in de fusienota beschreven, wordt hiervoor onvoldoende garantie ge vonden. Voorts speelt de vrees dat De Eendracht haar socialistische iden titeit kan kwijtraken een rol. Kri tiek zou er tevens zijn op het feit dat de fusievereniging met betaal de bestuurders gaat werken. De le denraad van De Eendracht voelt er weinig voor om de leden niet on aanzienlijke salarissen hiervoor op te laten brengen. Het bestuur van De Eendracht, dat in juni zich bereid verklaarde zich in te spannen voor de aanslui ting van de vereniging bij de fusie, wil in dit stadium geen commen taar geven. Pas na de algemene le denvergadering, die is gepland op 7 oktober, is men bereid een reac tie te geven. "We hopen dat er veel mensen naar de ledenvergadering komen", wil voorzitter A. Mittel- meyer slechts kwijt, kennelijk in de hoop dat er een mogelijkheid is om de ledenvergadering toch over de streep te trekken. Niet somber Tjeerd van Rij, voorlopig voorzit ter van de fusiecombinatie van LWS, Werkmanswoningen en De Eensgezindheid, ziet de aanslui ting van De Eendracht bij de fusie niet al te somber in. "Het ligt er he lemaal aan wie er naar de algemene ledenvergadering komen en hoe vrijdagzaterdag en zondag een antiek- ■uiving naar 'functioneel antiek'. boom vol leven was", zoals hij het zelf uitdrukt. "Er zaten veel lijsters in en zelfs een torenvalk; die zat vaak vanaf een tak naar muizen te koekeloeren 's avonds". Zandvliet woont aan de Mid delstegracht. Achter zijn woning worden huizen gebouwd, een project van de vereniging Cen traal Wonen. Begin vorige week werd hij naar eigen zeggen 's ochtends wakker en hoorde ge zaag. Wat zullen we nou krijgen, moet hij gedacht hebben en sprong fluks zijn bed uit. "Die mensen van de gemeente vertelden me dat ze m'n boom i het snoeien waren, maar ik dacht gelijk: snoeien? Ik bedoel, de boom was al half kaal, wat ze deden was veel te drastisch om het snoeien te noemen. En ja hoor, een tijdje later was-ie hele maal weg, alsof er nooit een boom had gestaan". "Ik heb begrepen dat de ge meente een fout heeft gemaakt. Ze mogen tenslotte geen boom zomaar weghalen; daarvoor moe ten ze om te beginnen toestem ming hebben van de eigenaar". Dat de gemeente een fout heeft gemaakt, heeft een ambtenaar ook ruiterlijk toegegeven, verze kert Zandvliet ons. "Ze zitten d'r wel mee in hun maag. Maar vol gens mij is de gemeente ook niet de grote kracht geweest achter het besluit". "Volgens mij was Centraal Wo nen dat. Die schijnen een verga dering te hebben gehouden waarin werd gezegd dat die boom wegmoest. En weet je wat ik te horen kreeg van een toe komstige bewoonster die hier onlangs een kijkje kwam ne- (fotoPR) mcii. Die zei tegen my: ach, het is toch niet zo erg; het was toch maar een populier". "Toch maar een populier! Ik was gehecht aan die boom. Ik hem 'm geplant als jongetje van veertien; hij was dus al twintig jaar oud. Ik zou een schadever goeding kunnen krijgen, maar ja: m'n boom heb ik daarmee niet terug". De ambtenaar met wie Zand vliet heeft gesproken is niet aan wezig. Een collega van hem ver telt dat hij van het voorval heeft gehoord, maar niet van de hoed en de rand weet. De vertegen woordiger van Centraal Wonen, A. Salman, zegt dat volgens hem de boom op gemeentegrond stond. Dat Centraal Wonen door Zandvliet wordt aangewezen als de zondebok is onjuist, aldus Salman. "Wij zijn natuurlijk niet verant woordelijk voor zo'n geval, maar we hebben wel gezegd: als wij het voor het zeggen hadden dan zou die boom wegmoeten. Ja, daarover hebben we in een ver gadering ook wel gessproken. Wat wij tegen die boom hadden? Hü nam alle schaduw weg, dat om te beginnen. Verder is het zo dat het bladafval van een 'popu lier maar moeilijk verteert". "Met andere woorden: die boom stond daar niet op z'n plaats. Wees nou eerlijk: zo'n grote populier kun je toch zelfs met een beetje fantasie geen hof jesboom noemen!" "Kan allemaal wel waar we zen", is de repliek van Zandvliet, "maar als ze nou over zo'n boom vergaderen, dan is het toch lo gisch dat ook de eigenaar daar bij aanwezig is? Ja, wat zullen we nou krijgen!" men wordt geïnformeerd". Van Rij maakt er gewag van dat volgens zijn informatie de ledenraad van De Eendracht nog niet voor de helft compleet was toen het nega tief advies werd uitgesproken. Bovendien zouden tijdens de vergadering van de ledenraad de standpunten al van te voren vast hebben gestaan. Discussie over wel of niet deelnemen aan de fusie heeft nauwelijks plaats gehad. Iets wat Mittelmeyer zich overigens toch haast te ontkennen. Voor de levensvatbaarheid van de gefuseerde vereniging speelt de aansluiting van De Eendracht geen rol van betekenis, licht Van Rij ver der toe. "De Eendracht brengt gro te financiële lasten met zich mee. Ze hebben een redelijke algemene bedrijfsreserve, maar niet groter dan de onze", verwijst de woning- bouwvoorzitter naar de ook al wei nig riante positie van de LWS. "De Eendracht brengt een fors aantal woningen mee die moeten worden opgeknapt. Zelf kan zij dat niet financieren", geeft Van Rij verder de noodzaak aan van fusie voor De Eendracht. Hij stelt bo vendien dat het woningbezit van De Eendracht aardig aansluit op dat van de mogelijke fusiepartners. Tot slot vermeldt Tjeerd van Rij ook dat De Eendracht zelf nauwe lijks nog professionele ondersteu ning heeft voor haar organisatie. "Een groot deel van het werk wordt waargenomen door De Eensgezindheid. De Eendracht blijkt het niet zelf te kunnen. Ze zal gewoon wat móeten doen". Mocht de ledenvergadering van De Eendracht de fusie afwijzen, voor de fusievereniging is dat geen onoverkomelijk probleem. Inte gendeel. "Wat mij betreft mag ze zich ook later bij ons aansluiten, of samenwerken met de, andere vijf woningbouwverenigingen", aldus Van Rij. Pijnlijke botsing met paaltje LEIDEN - Een 36-jarige Leider dorper is vanmorgen vroeg ge wond geraakt aan zijn geslachts deel. Hij reed rond half zeven op het fietspad aan de Roomburger- weg toen hij in aanraking kwam met een paaltje dat midden op het pad is geplaatst. De wond was van dien aard dat er in het AZL ge hecht moest worden. Koffertje met geld gestolen LEIDEN - Van een 22-jarige Brit werd gistermorgen rond kwart over acht een koffertje met onder meer duizend gulden ontvreemd. De man stond bij de inlichtingen- oalie op het station en had de kof fer naast zich neergezet. Zonder dat hij er erg in had. werd zijn kof fer gestolen. ADVEU TENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3