Stimuleren toerisme in regio kost miljoenen Partijen verdeeld over bijdrage Gasunie laat 'gaatje' van zeshonderd meter boren Honderden adviezen in TROP-studie van provincie Zuid-Holland Katwijkse politie moet nog 75.000 gulden bezuinigen REGIO LEIDEN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 van VVV-directeur W. Rovers een van de visitekaartjes van de bad plaats worden. Wat Katwijk betreft is de kans niet zo heel groot dat er een hotel van formaat komt. De ge meente is al lang bezig investeer ders voor de bouw van een hotel te interesseren, maar daarin is zij nog steeds niet geslaagd. De Katwijks VVV-directeur Verplancke daar over: "Veel investeerders haken af omdat ze 180 graden missen". Ho telbouwers verwezenlijken plan nen liever op plaatsen waar van al le kanten gasten kunnen toestro men. Aan zee kunnen die maar van een kant komen. Katwijk heeft naar zijn inzicht behoefte aan een appartementenhotel. Er is veel vraag naar 'gemeubileerde ruimten waar mensen voor zichzelf kunnen zorgen'. In de nota is voor een hotel een bedrag van 12 tot 13 miljoen gulden uitgetrokken. Bungalows Nieuw voor de kust- en bollen streek is de nadrukkelijke wens een aantal bungalowparken te ver wezenlijken. Nagenoeg alle parken liggen thans in het oosten en het zuiden van ons land. In Hillegom bestaan nu ook vergevorderde plannen voor zo'n vakantieverblijf. Het wachten is nog op goedkeu ring van het gemeentelijk bestem mingsplan door de hogere over heid. Als die binnen is kan met de bouw van 400 bungalows met ge meenschapsvoorzieningen ten noorden van het bollendorp wor den begonnen. Een project dat een investering van naar schatting 50 miljoen gulden vergt. De VW's in Katwijk en Noordwijk zouden ook graag zo'n park willen hebben. De beide badplaatsen hebben dat no dig. maar het ontbreekt vooralsnog aan voldoende ruimte. Rovers van VW Noordwijk daarover: "Wij zouden zo'n park al leen kunnen verwezenlijken op terreinen van Staatsbosbeheer en die instantie zit daarom natuurlijk niet te springen. Verder zijn er ei genlijk nauwelijks andere moge lijkheden zodat een dergelijk park altijd wel een droom zal blijven". Toch is er veel vraag naar in beide plaatsen. Voor Katwijk wordt in de nota een bungalowpark gesugge reerd in het gebied Zanderij. Maar dat is nog een van de weinige plaat sen waar het 'kleine' Katwijk wo ningen kan bouwen. Dus vakantie bungalows zitten er daar zeker niet in. VVV-directeur Verplancke ziet wel mogelijkheden op het terrein van het Rijnlands Zeehospitium. Als gevolg van vervangende nieuwbouw zijn aan de kant van de boulevard wat paviljoens gesloopt. "Als die grond te koop is, dan is het een ideale plek voor een bungalow park". Slecht weer Een al veel besproken punt keert ook weer in de TROP-nota terug: het maken van slecht-weervoorzie- ningen in Noordwijk. Die belang rijke badplaats heeft gasten weinig te bieden zodra de zon gaat schui len. Naar VVV-directeur Rovers meent zal de exploitatie van zo'n voorziening een moeilijk punt wor den. In de studie wordt er een be drag van bijna 8 miljoen gulden voor opgevoerd. Maar de exploita tie ervan wordt zeer moeilijk, voor al als het dus langdurig mooi weer Mede in dat licht bezien wordt in het werkstuk een pleidooi gehou den voor uitbreiding van Duinrell en het Wassenaars Dierenpark. Zo dra het strandweer wat minder aanlokkelijk is, kunnen die beide recreatieparken toeristen opvan gen. Voor uitbreiding van de beide attracties hebben de schrijvers van de nota in totaal een bedrag van 12 miljoen gulden opgenomen. Ook de bollenstreek heeft een nieuwe trekpleister nodig. Naast de Keu kenhof, die in het voorjaar in bloei staat, zou er aansluitend nog een bloemententoonstelling moeten komen. De verblijfssector in Noordwijk en omgeving moet ook worden versterkt. Dat houdt verband met onder meer de aanwezigheid van het Congrescenter Leeuwenhorst waar jaarlijks vele duizenden gas ten verblijven. Er wordt een plei dooi gehouden voor het tot stand komen van een watersportcentrum in Noordwijk. Er wordt daarbij ge dacht aan de Langevelderslag. een gebied dat wat recreatie betreft maar matig tot ontwikkeling is ge komen. Er is zelfs sprake van enige verpaupering. "De gemeente heeft zo'n 20 jaar geleden de recreatie daar willen bevorderen met het doel het strand van Noordwijk vooral tijdens het hoogseizeon te ontlasten. Maar dat is niet gelukt. Wellicht dat door het oprichten van nieuwe zeil- en surf clubs wel een watersportcentrum kan worden verwezenlijkt. Het is wat dat betreft trouwens jammer dat het informatiecentrum van Staatsbosbeheer er niet komt. Dat had natuurlijk een aardige pu bliekstrekker geweest", aldus VVV-directeur Rovers. KATWIJK - De politie in Katwijk moet in 1986 bijna 75.000 gulden bezuinigen. Het korps kost de ge meente veel meer dan de rijksover heid vergoedt. Naar verwachting bedraagt het tekort over 1986 bijna 400.000 gulden. Dat tekort wordt mede veroorzaakt doordat het on derkomen van de Katwijkse politie volgens burgemeester en wethou ders te groot is. Bij de bouw van het politiebu reau is ervan uitgegaan dat het korps in de loop der jaren zou kun nen groeien tot 80 man. Maar ge zien de richtlijnen zoals die thans door de rijksoverheid worden ge hanteerd, zit een korps van die grootte er voorlopig niet in. De po litie zit voorlopig dus wat ruim in het jasje en dat leidt mede tot een tekort van bijna vier ton. De Katwijkse politie kost in 1986 naar schatting iets meer dan 5,7 miljoen gulden. Daar tegenover staat een vergoeding van het rijk van ruim 5,3 miljoen. Burgemees ter en wethouders vinden dat die bedragen over een periode van vijf jaar op elkaar moeten zijn afge stemd. Daarmee is vorig jaar al be gonnen. De politie moet nog met plannen komen om het tekort vol gend jaar terug te dringen. Er wordt volgens het college van B en W onder meer gedacht aan energie besparende maatregelen. In de loop van de komende jaren zal de milieutaak van de politie meer gestalte krijgen, aldus schrij ven burgemeester en wethouders in de toelichting op de gemeente begroting voor 1986. Ook wordt ac tie ondernomen om het korps te in formeren over minderheden in Katwijk en Nederland. Gemeenten willen niet meer plaatsen woonwagens NOORDWIJKERHOUT/SASSEN- HE1M/RIJNSBURG - De gemeen ten Noordwijkerhout en Rijnsburg voelen er niets voor grotere woon wagenkampjes in te richten. De ge meentebesturen hebben van de provincie Zuid-Holland het ver zoek gekregen elk 15 standplaat sen in te richten omdat de woon wagenbewoners aan kampjes van dergelijke grootte de voorkeur ge ven. Ook Sassenheim heeft zo'n KATWIJK - Het blijft voor lopig onduidelijk hoeveel geld de gemeente Katwijk gaat bijdragen aan de res tauratie van de daken van de Oude en Nieuwe Kerk. Wethouder J. van der Plas (SGP) nam tijdens de giste ren gehouden vergadering van de commissie financiën een voorstel van burge meester en wethouders te rug om 10 procent in die kosten bij te dragen. Hij wil de zaak nog eens aankaar ten in het college. "Tijdens de vergadering van de commissie welzijn zaten alle partij en op één lijn. Zij steunden het standpunt van het college om niet meer dan tien procent bij te dragen in de kosten. De partijen zijn daar over nu echter zeer verdeeld. De RPF ging overstag en ook de SGP was verdeeld. Ik vind dat er een breed gedragen besluit over het al College bespreekt subsidie Katwijkse kerken opnieuw dan niet verlenen van extra finan ciële steun aan de kerkvoogdij moet komen. Het gaat er niet om met 12 tegen 13 stemmen hierover een besluit te nemen. Vandaar dat ik het voorstel heb teruggeno men", aldus wethouder Van der Plas na afloop van de gisteravond gehouden vergadering. De SGP-wethouder zal in het college het onderwerp opnieuw ter sprake brengen. "Wat daaruit komt, weet ik nog niet. Daarop wil ik ook niet vooruitlopen. Als het college by zijn standpunt blijft zal het bij een mededeling blijven. An ders komt de zaak opnieuw ter sprake in de commissies." Het gaat naar inzicht van de SGP'er ook niet zozeer om 40.000 gulden meer of minder voor de hervormde ge meente: "Met het geven van een bepaalde hoeveelheid geld, stippel je als gemeente ook bepaalde lij nen uit waarin je wel consequent moet zijn". Moeilijk De kwestie ligt in de Katwijkse gemeentepolitiek best moeilijk. De hervormde gemeente is een heel belangrijk kerkgenootschap in het zeedorp en het al dan niet verlenen van geldsteun wordt al gauw ver taald in stemmen. "We moeten voorkomen dat de indruk gewekt wordt dat bepaalde politieke par tijen de kerk wel steunen en ande re niet", aldus A.C. Berkheij van het CDA die zelf overigens niet stond te trappelen om meer geld te geven aan de kerkvoogdij dan de 40.000 gulden die B en W voorstellen. Maar hij voegde er on middellijk aan toe dat hij best be reid is daarover in zijn raadsfractie nog eens van gedachten te wisse len. Ook nu weer was een deel de kerkvoogdij van de hervormde ge meente naar het raadhuis getogen om een pleidooi te houden voor ex tra financiële steun. De daken van de Oude en Nieuwe Kerk zijn - plat gezegd - zo lek als een mandje. Daarom moeten er vooruitlopend op een grote restauratiebeurt maat regelen worden genomen. Een te genvaller voor de kerkvoogdij die nu geld op tafel moet leggen voor vernieuwingen aan de daken, ter wijl de klus 'goedkoper' geklaard had kunnnen worden als die in de algemene opknapbeurt over een paar jaar zou worden meegeno men. Dan had de kerkvoogdij maar tien procent hoeven bijdragen, ter wijl zij nu 60 procent, oftewel 240.000 gulden moet opbrengen. Verdeeldheid De burgerlijke gemeente wil evenwel maar 40.000 gulden bijdra gen, zodat de hervormde gemeente een bedrag van twee ton moet be talen. De kerkvoogdij wil graag dat de 240.000 gulden worden gedeeld met de gemeente Katwijk. Zij vindt dat alleszins redelijk omdat het om twee monumenten gaat die voor heel Katwijk van belang zijn en bovendien heeft de gemeente nog nooit een cent op tafel gelegd voor de beide kerken. De verdeeldheid onder de leden van de corymissie financiën over het verstrekken van subsidie was groot. Het percentage van 10 als bijdrage in de kosten, is ook maar een slag in de lucht want ook de gemeente heeft daarvoor geen vas te richtlijnen. Het verstrekken van subsidies als deze zou volgens een aantal commissieleden in ruimer verband moeten worden bezien. Er zou eigenlijk een gemeentelijk subsidiebeleid voor monumenten op papier moeten komen. De RPF wil de hervormde ge meente zonder meer toegemoet ko men. Woordvoerder L.K. van Rijn van die partij voelt wel iets voor een verdeling van de kosten op fif- ty-fifty basis. De VVD wil meer in zage in de financiële positie van de kerkvoogdij om te bekijken of zij inderdaad meer geld nodig heb ben. De PvdA wenst geen cent meer te op tafel te leggen en vindt dat de gemeente genoeg doet door ruim 40.000 gulden subsidie te ge ven. J.H. Haasnoot van die partij verlangde een duidelijke uitspraak van de commissie nadat wethou der Van der Plas overwoog de zaak in beraad te houden. Maar zover kwam het niet. Het voorstel werd door de wethouder teruggenomen. verzoek gekregen, maar die ge meente heeft nog geen standpunt ingenomen. Volgens de oorspronkelijke plannen van de provincie hoeven Noordwijkerhout en Rijnsburg elk maar zes standpunten (Sassen heim vyO te verwezenlijken. Dat de provincie nu een brief heeft ge stuurd waarin wordt gevraagd daarvan af te wijken houdt ver band met een verzoek van bewo ners van het Leidse woonwagen kamp. Er is onder de bewoners grotere bereidwilligheid mee te werken aan een verhuizing naar een ander woonwagenkampje als die vijftien standplaatsen of meer tellen. Op die wens is het, overi gens vrijblijvende, verzoek van de provincie geënt. De gemeente Rijnsburg heeft de provincie keurig in een brief laten weten dat zy niet bereid is mee te werken aan de totstandkoming van een groter kamp. Bovendien is de totstandkoming van een klein centrum voor zes wagens al een heel eind op streek. Datzelfde geldt voor Noordwijkerhout. Het maken van nieuwe plannen zou beteke nen dat er zeker de eerste drie tot vier jaar geen standplaatsen voor woonwagens in die plaats komen. De gemeentesecretaris van Noord wijkerhout, M.J. Adriaanse, ver baast zich een beetje over het ge mak waarmee de provincie het ver zoek doet: "De grond mag niet ten prooi vallen aan woningbouw en we mogen ook mondjesmaat bou wen, maar grond voor meer woon wagens is klaarblijkelijk geen pro bleem". nn>\ '/'/"/nnif WWV WWV WW DEN HAAG/LEIDEN - De toeristische en recreatieve sec tor in de regio Leiden kan aanzienlijk worden versterkt. Met name de kust- en bollenstreek kan op dat gebied be duidend aan betekenis winnen als daar een groot aantal voorzieningen wordt getroffen dat meer recreanten en toe risten naar het gebied zuigt. Om een en ander te kunnen berei- ken moet veel geld worden geïn vesteerd in de totstandkoming van tal van projecten. Voor het gebied Alphen-Leiden-Hillegom gaat het globaal om een bedrag van 150 mil joen gulden dat ter bevordering van het toerisme en de recreatie door overheden en bedrijfsleven op tafel zou moeten worden ge legd. Aldus blijkt uit het zoge naamde TROP-rapport van de pro vincie Zuid-Holland dat deze maand zal worden aangeboden aan de staatssecretaris van economi sche zaken. Voor alle provincies is of wordt zo'n toeristisch-recreatief ontwik kelingsplan (TROP) gemaakt. De studie in Zuid-Holland is in op dracht van het bestuur van de pro vincie verricht door het Heidemij Adviesbureau, de ETI Zuid-Hol land, De Vries en Partners en het Centrum voor Omgevingsontwerp. De kosten, ruim zes ton, zijn voor driekwart gedragen door de minis teries van landbouw en visserij en economische zaken. In dat bedrag is ook een studie begrepen in het gebied Rijnmond dat overigens in een apart rapport is onderge bracht. Doel van de studie was eens op een rijtje te zetten welke maatrege len er kunnen worden genomen om toerisme en recreatie in Zuid- Holland te stimuleren en welke prijskaartjes aan de verschillende plannen hangen. In de nota wor den investeringen opgesomd voor de hele provincie - met uitzonde ring van Rijnmond dus - tot een be drag van bijna twee miljard gul den. Een bedrag van zo'n 700 mil joen gulden is opgenomen voor een eventuele kustuitbreiding tus sen Hoek van Holland en.Scheve- ningen. Miljarden Tegenover die geweldige uitga ven staat dat de inkomsten - de be stedingen van toeristen en recrean ten in Zuid-Holland - uit de bran che met enkele honderden miljoe- Zpphflvpn nen guldens per jaar zullen toene- men. Er zou bovendien een stuk permanente werkgelegenheid van 21.000 arbeidsjaren worden ge- door Henk van der Post schapen, nog los van de hoeveel heid werk die het uitvoeren van de plannen met zich mee brengt. De verschillende projecten moe ten tussen nu en 1995 worden ver wezenlijkt. "De TROP zal alleen dan effect sorteren wanneer rijk, bedrijfsleven, gemeenten en pro vincie de suggesties overnemen en vertalen in acties", aldus de samen stellers van de studie. Het dikke werkstuk is inmiddels aan vele in stanties (gemeentebesturen, VW's, e.d.) toegestuurd. Als de reacties binnen zijn zal het provin ciaal bestuur zich erover buigen en naar verwachting met een actie plan komen. Veel van de in het rapport opge somde projecten zijn al eens eerder uitgebreid, meestal in gemeente lijk verband, besproken. Veel oude deuren worden dan ook weer inge trapt. Het streven van de samen stellers van het werkstuk was er evenwel op gericht alle plannen en ideeën die er ten aanzien van het versterken van het toerisme en de recreatie leven, op een rijtje te zet ten. Er is daarbij geen scheiding gemaakt tussen oude en nieuwe plannen. De studie is voorts geënt op interviews met onder meer ver tegenwoordigers van VW's, ge meenten, campings, eigenaren van jachthavens en andere organisaties die op het gebied van toerisme werkzaam zijn. In Katwijk en Scheveningen zouden naar inzicht van de plan nenmakers meer voorzieningen moeten komen voor het verblijfs- en dagtoerisme. "Katwijk zal moe ten worden uitgebouwd tot een meer kleinschalig knooppunt van de historisch belangrijke Oude Rijnzone met de kust", zo heet het in de nota. Daarbij wordt gedacht aan vooral een goede verbinding voor de pleziervaart naar zee. Er zou in het zeedorp een zee jachthaven met doorvaart - dat is bepaald ook geen nieuws - moeten De jachthaven in Katwijk. Volge komen. komen. Voorts zou de binnenjacht- haven aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Investeringen die oplo pen tot een bedrag van ongeveer 16 miljoen gulden, becijfert het rap port. K. Verplancke van de VW in Katwijk hoopt altijd nog op die zeehaven: "Een dergelijk project is beslist haalbaar en zou een flinke uitbreiding van het toeristisch en recreatief gebeuren in Katwijk be tekenen". Katwijk zou dan aan trekkelijk worden voor de interna tionale pleziervaart en wat dat be treft mijmert Verplancke over de allures van de toeristische havens aan de Middellandse zee. Er wordt trouwens in zijn algemeenheid in de TROP-studie een pleidooi ge houden voor betere faciliteiten voor de grote pleziervaart langs de gehele kust. Ten behoeve van de kleine ple ziervaart zouden er langs de loop van de Oude Rijn meer aanleg plaatsen moeten komen voor dag jesmensen. Vooral de centra van de steden Leiden en Alphen zou den meer afmeermogelijkheden moeten bieden voor jachten. Met nadruk wordt in het rapport ge sproken over dagtoerisme omdat het de aanleg van meer havens wil voorkomen. Daarin zit flink de klad, want veel ligplaatsen zijn on het TROP-rapport moeten er benut. Bovendien signaleert het rapport een oneerlijke concurren tie tussen jachthavens in handen van de overheid en die in particu liere handen. Dat houdt verband met het verschil in btw. De vaarroute Oude Rijn en Gou- we/IJssel zouden een betere en soepelere verbinding met de plas- sengebieden in de omgeving moe ten krijgen. Daartoe zouden onder meer de openingstijden van brug gen moet worden aangepast en uit gebreid. Meer ligplaatsen en huur- bungalows bepleiten de makers van de nota voor de omgeving van de Braassemermeer, Kagerplas- sen, Langeraarse, Nieuwkoopse en Reeuwijkse plassen. De betekenis van Leiden voor de watersport moet worden vergroot, aldus staat te lezen in het rapport. Dat geldt ook voor het dag- en ver- blij fstoerisme dat in de Sleutelstad best aan betekenis zou kunnen winnen. Daarbij wordt gedacht aan een betere en krachtigere promotie van 'de bestaande kwaliteiten, met name van de vele musea'. Oeverbossen Op de verlanglijst van de samen stellers van de TROP-nota staat ook de aanleg van zogenaamde oe- voorzieningen voor watersporters (foto Wim Dijkman) verbossen met enkele goedkope (low budget) voorzieningen ten be hoeve van de kleine watersport. Er wordt gedacht aan de aanplant van flinke bossen langs waterwegen, onder meer de Oude Rijn, die soms een paar kilometer breed zouden moeten zijn. Als voorbeeld daar van kan mogelijk het Rode Polder project bij Leiden dienen waar pas op grote schaal jonge bomen zijn neergezet. Katwijk, en dat geldt voor de ge hele kuststrook in Zuid-Holland, is slecht bereikbaar. Het is dringend nodig dat de verkeersverbindingen tussen west en oost worden verbe terd. Dat is ook een absolute voor waarde om toerisme en recreatie langs de zee te kunnen stimuleren. Van belang is vooral de aanleg van de reeds goedgekeurde Rijksweg 11 die een snellere verbinding met het oosten tot stand zal brengen. Een groot hotel wordt zowel voor Katwijk als voor Noordwijk opge voerd. Voor de laatste gemeente ziet het er naar uit dat die wens op korte termijn in vervulling gaat. In oktober gaat de eerste paal de grond in voor een hotel - kosten circa 35 miljoen gulden - aan de Wilhelminaboulevard in Noord wijk. Dat riante hotel met tal van voorzieningen, moet naar inzicht Verleggen gasbuis in oktober gereed ALPHEN AAN DEN RIJN - De omlegging van ruim vijf kilometer pijp van een der belangrijkste aardgastransportleidingen van de Gasunie, ten behoeve van het uit breidingsplan Kerk en Zanen, is naar verwachting half oktober een feit. De klus, die vijftien miljoen gulden kost, is thans halfweg en kan als veelomvattend en gecom pliceerd worden bestempeld. Van 'even een pijpje opzij leg gen' is bij dergelijke operaties zel den en in het Alphense geval al he lemaal geen sprake, zo bleek giste ren tijdens een door opdrachtgever Gasunie en uitvoerder Visser en Smit Hanab uit Papendrecht be legde bijeenkomst over de omleg ging. Evenals in 1965, toen het Al phens stuk van de transportleiding (die uit Groningen afkomstig gas naar de Randstad stuurt) werd aan gelegd, zien opdrachtgever Gasu nie en uitvoerder Visser en Smit Hanab uit Papendrecht zich ook nu weer gehinderd door de 'bijzon der slechte' bodemgesteldheid van Zuid-Holland. Veengronden im mers lenen zich niet bij uitstek voor het dragen van zwaar mate riaal. Nog groter probleem vormt het feit dat voor de omlegging zowel de Gouwe als de spoorweg Alphen- Gouda, over een lengte van in to taal 650 meter, moeten worden ge kruist. Dergelijke hindernissen vergen doorgaans extra tijd en geld. Een enige tijd geleden uit Amerika naar Nederland overge waaide methode echter zorgt er voor dat dit werk aanzienlijk een voudiger kan: het gestuurde hori zontaal boren. Ruwweg komt dit erop neer dat met behulp van inge wikkelde plaatsbepalingsappara- tuur een zogenaamde geleidebuis eerst verticaal en dan horizontaal zijn weg onder de kruising naar de overkant zoekt en zo min of meer de weg vrijmaakt voor de eigenlij ke pijpleiding. Deze computerge stuurde plaatsbepalingsappara- tuur is zeer verfijnd en accuraat, getuige het feit dat de werkbuis meestal tot op minder dan een me ter op de gewenste plaats aan de overkant weer uit de grond komt. Correcties gedurende de oversteek zijn, doordat de geleidebuis voor zien is van een kop met snijmes sen, altijd mogelijk. Tal van andere voordelen zijn volgens uitvoerder Visser en Smit Hanab aan deze manier van boren verbonden. De kosten zijn verge lijkbaar met de geijkte methoden en bij grotere lengten zelfs lager. De installatie vergt minder tyd om dat er geen grond hoeft worden verplaatst en het werk niet weerge- voelig is. Flora en fauna worden niet aangetast, 'hetgeen in milieu- gevoelige gebieden een voordeel is en de procedure voor het aanvra gen van vergunningen kan bespoe digen'. Voorts wordt de scheep vaart niet door de aanleg gehin derd, kan de gehele pijpleiding vooraf worden getest en is het een voudig en niet duurder de pijplei ding aanzienlijk dieper aan te bren gen dan bij de 'gewone' methode. Dat laatste sluit kans op anker- schade of droogspoelen van de pijpleiding volledig uit. Deze omlegging meegerekend heeft de Gasunie deze methode thans vijf keer beproefd, terwijl het voor Visser en Smit Hanab de ne gende keer is. Wat dat betreft is yan een Alphense primeur geen sprake. Wel is het de eerste keer dat een leiding met een dergelijke diameter, 90 centimeter, onder een kruising door de grond in wordt gestuurd. Een zogenaamde horizontale boring van zo'n 650 meter lengte onder de Gouwe en de spoorbaan Gouda-Leiden door is nodig om de uardgastrans- portleiding te verleggen. Gistermiddag is men begonnen met het trekken van de aardgasleiding. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23