Ruding: 'Het beleid werkt' 'Compromis met de PvdA moet kunnen' Christen-Studentenvereniging (90 jaar) wordt opgeheven Interview CDA-staatssecretaris De Graaf: DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 PAGINA 21 DEN HAAG - De jaarlijk se kermis is neergestre ken op het Haagse Malie veld. Recht tegenover de werkkamer van de minis ter. De voor de hand lig gende vergelijking met het politieke bedrijf ont gaat ook hem .niet. Ru- ding: „Telkens als ik het rad van avontuur zie, denk ik aan bepaalde poli tieke figuren". Met een lichte glimlach: „Namen hoef ik niet te noemen". door Louis Burgers en Peter van Nuijsenburg Op de zaterdag vóór Prinsjesdag zit de minister van financiën ont spannen aan zijn bureau. De laat ste begroting van deze kabinets periode zit er op. Ruding is ge lukkig met het resultaat, maar betreurt het dat niet alle doelstel lingen uit het regeerakkoord zijn gehaald. De vermindering van het overheidstekort stokt, de werkloosheid blijft boven de 750.000 hangen, maar het econo misch herstel lijkt fors door te zetten. „Het tekort is gelukkig duide lijk omlaag, maar minder dan we ons tot doel hadden gesteld. Maar u moet niet vergeten dat nog slechts twee jaar geleden ve len ons zeiden dat het helemaal niet omlaag zou gaan. Toen werd gezegd dat Ruding de enige was die er in geloofde". De minister erkent dat het te kort (in 1986 vermoedelijk 7,8 procent) nog veel te hoog is. Hij stelt verder vast dat de doelstel ling (daling tot 7,4 procent) wel bereikbaar was geweest, maar dan was de koopkracht van de" burgers niet omhoog gegaan. De bezuinigingen zijn vooral bij de sociale fondsen terecht geko- Voor een compenserende be lastingverhoging zoals in 1984 voelden Ruding en het kabinet niets. Toen werd de btw ver hoogd, maar deze weg is afgeslo ten: „Onze tarieven zijn te hoftg. De grenzen zijn bereikt, ook als we naar het buitenland kijken". De loon- en inkomstenbelasting kunnen mede om die reden evenmin worden verhoogd, zegt Ruding. „De roep was juist om een belastingverlaging!" Verkiezingen De minister ontkent dat het uiteindelijke resultaat (met name koopkrachtverbetering voor de meeste Nederlanders) vooral werd ingegeven door de komen de verkiezingen. „De verschillen tussen minimum en modaal en zelfs twee maal modaal (f 80.000) zijn in dit land veel te klein. Wij vergroten de verschillen weer iets. Niet veel, maar enkele pro centen. Maar u moet niet verge ten dat het minimumloon nog steeds beter af is dan in 1973. De middengroepen zijn sinds dat jaar juist niet gestegen. Maar de verschillen moeten nu niet over dreven worden. Het gaat om één of twee procent. Nederland is een land van milimeters". Hij zegt zich te storen aan de kritiek van de Raad van State dat de werkloosheid in de Miljoe nennota te weinig aandacht heeft gekregen. Een algemeen herstel van de economie en uitbreiding van de werkgelegenheid staan juist centraal in het beleid, zegt hij. Overigens hoort die opmer king in eerste instantie thuis bij sociale zaken, en niet in de finan cieel overzicht van de positie van de Staat der Nederlanden, onder streept Ruding. Hij zegt ook minder gelukkig te zijn met de raming van het Centraal Planbureau, die aan geeft dat de werkloosheid vol gend jaar stabiel blijft op het veel te hoge niveau van 765.000. Ru ding is het eens met premier - Ruding: 'Ik heb duidelijk gezegd dat er beren op onze weg zitten „Maar enkele jaren terug re kende men nog op een forse stij ging tot een miljoen of zelfs iets' meer. Ik denk dat het CPB een paar graden té somber is. Dat geldt zowel voor de ontwikke ling van de werkloosheid als voor het algemene economische beeld". Moeilijk jaar Maar alle optimistische ver wachtingen voor 1986 ten spijt: 1987 dreigt een moeilijk jaar te worden. De opbrengst van het aardgas zal fors teruglopen en de rentebetalingen gaan verder om hoog. Ruding stelt vast dat hij deze tegenvallers niet heeft ver doezeld. „Ik heb duidelijk ge zegd dat er beren op onze weg zitten. Ik heb de plussen ge noemd, maar ook de risisco's". „Dat is een van de redenen waarom we in 1986 de belastin gen niet kunnen verlagen. Ik zie aankomen dat we die anders in 1987 weer zouden moeten verho gen. Een dergelijk jo-jo-beleid is niet goed". De voorgenomen beperking van de investeringssubsidies voor verliesgevende bedrijven (opbrengst 1,4 miljard) heeft me de tot doel de tegenvallende aardgasinkomsten in 1987 ge deeltelijk te compenseren. „In de jaren zeventig groeiden de gas opbrengsten. Dat werd gebruikt voor verbetering van de uitkerin gen en de wir. Nu gaan we heu vel af en zal de wir dus een stapje terug moeten". Ook in de periode na 1986 zal er moeten worden bezuinigd, stelt Ruding. Niet zo draconisch als de afgelopen vier jaar, maar hij denkt toch wel aan ombuigin gen van minstens vier miljard per jaar. Dat betekent een beper king van het tekort met gemid deld 1 procent per jaar. Tevreden stelt hij vast dat zowel het CDA als de VVD ongeveer op die lijn zit. PvdA Bij de PvdA, die maximaal 0,5 procent wil bezuinigen, signa leert.hij tegenstrijdigheden. Aan de ene kant erkent de partij dat er moet worden bezuinigd. „Ze zeggen nu eindelijk Knalhard dat het financieringstekort omlaag moet, maar aan het begin van de ze kabinetsperiode riepen ze nog: dat kan niet, dat werkt ave rechts". „Als je goed doorleest in hun verkiezingsprogramma stuit je echter steeds op nieuwe wensen. Ze halen die bezuinigingen hele maal niet. Het principe is te lo ven, maar het ontbreken van een concrete invulling maakt het vér- haal ongeloofwaardig". Ruding zelf voelt er overigens weinig voor zich nu al vast te leg gen op de invulling van de bezui nigingen in een komende kabi netsperiode. Wel wil hij aange ven waar de bezuinigingen kun nen worden gevonden, zonder harde cijfers te noemen. Hij denkt bijvoorbeeld aan een nieu we snoei-operatie in de gezond heidszorg. Dat achten de des kundigen zeker mogelijk, zegt hij. Verder kan de overheid vol gens de bewindsman nog een aantal taken afstoten en kan er nog drastisch worden bezuinigd op de sociale zekerheid. „Onze welvaartsstaat kan best harder worden. Als je ons land vergelijkt met landen als Zwe den of Oostenrijk (zoals Den Uyl zo graag doet) zie je forse ver schillen. In die landen moet je langer'wachten voordat je recht krijgt op een uitkering, en je raakt hem eerder kwijt. Dat is de harde verzorgingsstaat, daar lig gen voor ons ook mogelijkhe den". Een belastingverhoging om de inkomsten van het rijk de ko mende kabinetsperiode op te krikken acht Ruding niet nood zakelijk en zelfs ongewenst. Ook een verlaging zit er niet in. „Ik vestig mijn hoop op de e sche groei. Indien de minstens twee procent groeit, en ik sluit niet uit dat het meer kan worden, stijgen de overheidsin komsten, ook bij gelijkblijvende belastingtarieven". 'Geen vuile trucs' Over zijn eigen toekomst is Ru ding duidelijk. Hij is 'in' voor nog één kabinetsperiode. „Toen ik vier jaar geleden begon heb ik gezegd dat wat in tien jaar ver ziekt is, niet in vier jaar opge knapt kan worden. Daar blijf ik bij. Het beleid moet worden voortgezet. Het bewijs is gele verd dat het werkt". Ruding wil het liefst met de zelfde ploeg, dus met de VVD doorregeren. „Beide partijen hebben goed samengewerkt en er zijn geen vuile trucs uitge haald. Dat vind ik heel belang rijk". Hij zegt zich te verbazen over de toenaderingspoging van PvdA-vice-fractievoorzitter Wim Meijer, die onlangs in een CDA- periodiek zei dat Ruding best in een kabinet met de PvdA mag gaan zitten. Nog geen jaar gele den werd hij verketterd vanwege zijn opmerkingen over werklo zen die liever bij tante Truus thuisbleven. Nu zou samenwer king in een kabinet mogelijk zijn? „Ik weet niet wat ik daarop moet zeggen. Ik vind het heel merkwaardig. Mijn conclusie is dat de PvdA onzeker wordt, om dat men geen alternatief heeft voor het huidige beleid". Hij wijst er op dat het rapport van het PvdA-trio Wöltgens, Van Kemenade en Ritzen inmiddels onder tafel is geveegd. „Maar na tuurlijk kreeg dat rapport wel steun: het toont aan hoe sterk de PvdA verdeeld is. Kennelijk wordt men daar wel wijzer, maar ik wacht wél af'. Ironisch: „Met een glimlach zie ik dat zij kwi spelend naar mij toekomen". DEN HAAG - „In het verleden hebben we geld uitgegeven dat we niet hadden. Ik heb de indruk dat wanneer je mensen confronteert met de pro blemen waarmee de over heid worstelt, het begrip groeit dat er wat moet ge beuren. Je kunt niet blij vend de lasten naar de toe komst verschuiven". door Jan Harren en Henri Kruithof Staatssecretaris Louw de Graaf (sociale zaken, CDA) laat duide lijk blijken overtuigd te zijn van de noodzaak tot herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Al i het i te zorgen dat ons land er in de toe komst nog zó'n stelsel op na kan houden. Maar plezierig vindt hij het niet, zegt hij. De Graaf: „Een steeds groeiend aantal mensen moet een uitkering krijgen bij een te ruglopende economie. In 1960 was de verhouding tussen niet werkenden en werkenden onge veer één op tien, nu is die ver houding één op twee. Wil je de uitkeringen kunnen blijven beta len, dan moetje ingrijpen om het stelsel van sociale voorzieningen crisis-bestendig te maken". „In de jaren zestig was alles mogelijk. We hadden toen nog geen honderdduizend werklozen en de verwachting was dat er niet meer dan honderdvijftigdui- zend arbeidsongeschikten zou den komen. Bovendien was er toen een economische groei van vier vijf procent. Nu hebben beide groepen samen een om vang van ongeveer anderhalf mihoen. Ingrijpen was dus bitte re noodzaak". De Graafs oordeel is niet van vandaag of gisteren. Al halver wege de jaren zeventig, toen hij nog bestuurder van het CNV was, heeft hij geprobeerd de vak centrale te winnen voor de ge dachte dat het niet langer moge lijk was de sociale voorzieningen ongebreideld te laten groeien. Het kabinet-Den Uyl kwam toen met de zogeheten één-procents nota, waarin werd voorgesteld de collectieve lasten met niet meer dan één procent te laten stijgen. De Graaf:„Ik wilde daar posi tief op inspelen, maar het is me niet gelukt om daarvoor vol doende steun te krijgen. Er was nog niet voldoende maatschap pelijke aanvaarding voor het feit dat het zo niet langer kon. In pu- blikaties op persoonlijke titel heb ik toen al voorzetjes gegeven voor ombuiging van het beleid. Het CNV gaf me daartoe wel de ruimte, maar nam mijn sugges ties niet over". Hij zegt op dit punt overigens geen wrok te koesteren tegen zijn vroegere werkgever. „Als je aan het eind van .de jaren zeven tig zou hebben gezegd dat de werkloosheid net zo groot zou worden als in de vooroorlogse crisis, zou niemand je hebben ge loofd. Toch is dat wel gebeurd. Een groei van de werkloosheid tot meer dan achthonderddui zend was in die tijd eenvoudig ondenkbaar". Emotioneel De CDA-bewindsman laat blij ken het emotioneel niet gemak kelijk te hebben met de forse in grepen die hij heeft toegepast ten nadele van de lager en laagst be taalden. Hij zegt er persoonlijk ook wel last van te hebben ge had. „Het recht van demonstra tie vind ik een groot goed in een democratie als de onze, maar het raakt mij diep als de acties op de persoon worden gespeeld". „Eén keer hebben demon stranten voor ons huis een pop gemaakt, die ze vervolgens in de brand hebben gestoken. Een houten naambordje, dat wij van onze kinderen hadden gekregen toen we vijfentwintig jaar ge trouwd waren, hebben ze toen van onze deur gesloopt en ook verbrand. Dat heb ik wel erg ver velend gevonden. Ook zijn we weieens bedreigd en daar kun je niet helemaal aan voorbij gaan. Het is overigens niet zo dat ik niet meer over straat durf te lo pen. Zo erg is het gelukkig ook weer niet". De staatssecretaris zegt heel goed te beseffen wat het is om van een uitkering te leven. Hij vertelt dat ook in zijn familie kring uitkeringsgerechtigden voorkomen. „Mijn broer leeft van een wao-uitkering en die on dervindt dus ook de gevolgen van het beleid. Toch leeft ook bij hem het besef dat ingrepen noodzakelijk zijn, omdat de ze kerheid van het stelsel daarmee gediend is". Volgens De Graaf moet er evenwel niet alleen worden ge keken naar de uitkeringen. Ook de werkenden hebben de afgelo pen jaren veel ingeleverd. „Als je moet leven van een minimumin komen is dat echt geen vetpot. Dan moetje elk dubbeltje omke ren. Maar als je kijkt naar de ont wikkelingen van de netto-inko mens in de voorbije jaren, dan is de positie van de minima gunsti ger dan die van modaal of twee maal modaal. De afstand tussen de minimuminkomens en pak weg anderhalf maal modaal is dermate klein geworden dat dat zo niet verder kan". Kabinetsformatie De Graaf is er niet zeker van dat de herziening van het sociale- zekerheidsstelsel nog vóór de verkiezingen van mei volgend jaar door het parlement zal zijn aanvaard. Hij mikt er op dat hij wetsontwerp half november kan indienen. „Ik hoop dat er dan nog net voldoende tijd is om de parlementaire behandeling vóór de verkiezingen af te ronden. Ik zou het heel jammer vinden als we dat niet zouden redden. We werken er al zo lang aan, dat ik het graag zou willen afronden" Als dat niet lukt, wordt de her ziening een punt bij de volgende kabinetsformatie. Stel dat er een coalitie PvdA-CDA komt, denkt De Graaf dan dat een compromis met die partij op dit punt moge lijk is? „Ik denk niet dat ze ge makkelijk een heel ander stelsel kunnen bedenken. Bovendien: wanneer je kijkt naar het con cept-verkiezingsprogramma van de PvdA, dan moet het mogelijk zijn met die partij een compro mis te bereiken". „Een belangrijk verschil is dat de PvdA onder voorwaarden en op termijn de uitkeringen op vijf enzeventig procent van het laatst verdiende inkomen wil stellen en wij op zeventig procent. Ik vind dat niet verstandig van de Pvd/r Als er wat meer geld te be steden valt, kunnen we dat beter gebruiken om de duur van de uitkeringen te verlengen, om er zo voor te zorgen dat de mensen niet of niet zo snel op het mini mum-niveau terecht komen". "Toch hoop ik van harte dat we er vóór de verkiezingen uitko men. Als dat niet lukt, lopen we erg veel vertraging op. En ik zou het natuurlijk leuk vinden om het werk waarmee ik begonnen ben, te kunnen afmaken". De Graaf: '...hét raakt mij diep als de acties op de persoon worden De algemene ledenvergadering van de Nederlandse Christen- Studenten-Vereniging (NCSV) is akkoord gegaan met de ophef fing van de vereniging. Het be stuur hoopt de opheffing eind fe bruari volgend jaar te hebben af gerond, als de vereniging precies 90 jaar heeft bestaan. De laatste jaren beperkte de activiteit van de NCSV zich nog tot het organiseren van kampen voor scholieren. En dat was al niet eenvoudig, omdat het aantal vrijwilligers in werkgroepen en commissies sterk terugliep. Bo vendien werd, mede als gevolg van de economische teruggang, de deelneming aan de vakantie kampen steeds minder. Dat bracht de vereniging nog dieper in de financiële problemen. De NCSV werd in 1896 opge richt door studenten die als christen kritisch stonden tegen over de officiële kerk van die da gen. Z(j heeft deze traditie altijd in ere proberen te houden. Vóór de oorlog speelde de vereniging een rol in het verzet tegen het fascisme. Na de oorlog stimu leerde zij de kritische theologie en besteedde ze veel aandacht aan Oost-Europa en de relatie tussen ohristendom me. Daaruit zijn onder andere "de Werkgroep Oost-Europa-Projek- ten en de beweging Christenen voor het Socialisme voortgeko men, die nu beide los staan van de NCSV. De nogal radicale koers van dei vereniging zinde lang niet ieder een. Velen vervreemdden in de loop der jaren van hun vroegere studentenvereniging en haakten op den duur af. Ook boette de NCSV steeds meer in aan wer vingskracht onder nieuwe gene raties studenten. Ongetwijfeld is er ook teleur stelling rond dit verdwijnen. Er zijn nog te veel mensen die hun vorming en toerusting voor hun latere taak in kerk en samenle ving jnede aan de NCSV danken, om niet te kunnen spreken van een gevoelig verlies. Verbijsterd. De rooms-ka- tholieke districtscatecheten van het bisdom Haarlem hebben hun bisschop Bomers laten weten, 'verbijsterd' te zijn over zijn 'rechtlijnige uitleg' van bijbel teksten. Zij doelen op uitspraken van Bomers over ongehuwd sa menwonen en homofilie. Onge huwd samenwonen ziet de bis schop als 'zonde', "omdat het in druist tegen wat God over het huwelijk leert", en over de afwij zende houding van zijn kerk te genover homosexueel gedrag valt, volgens Bomers, niet te pra ten. De catecheten van het bisdom willen niet vereenzelvigd wor den "met het autoritaire kerk beeld, dat uit de ideeën van bis schop Bomers spreekt". Zij erva ren zijn uitspraken als een grote belemmering voor hun werk. De catecheten hebben om een ge sprek gevraagd. De bisschop wil dat wel, maar een datum is nog niet vastgesteld. Machtsdenken. Twee-en- twintig ambtsdragers en andere gemeenteleden keren zich in een brief aan alle 180 kerkeraden van de Christelijke Gereformeerde .Kerken en aan de vijf hooglera ren van de theologische hoge school in Apeldoorn tegen 'het toenemende groeps- en machts denken' in hun kerken. De ker keraden wordt gevraagd, de brief (6 pagina's) te bespreken met de gemeenteleden. Tot de ondertekenaars beho ren dr. M. Boertien, oud-hoogle raar Hebreeuws en Aramees aan de Universiteit van Amsterdam, en prof. A. Ruiter, bioloog te Bilt- hoven en voorheen lid van de redactie van het opgeheven maandblad 'Dia'. De spanningen zijn, naar het oordeel van de schrijvers, een ge volg van de snelle secularisatie (verwereldlijking), "waarop onze kerken niet waren voorbereid". Zij dringen aan op een gemeen schappelijke schuldbelijdenis en op een eerlijk en open gesprek. De briefschrijvers vrezen, dat de christelijke gereformeerde sy node, die volgend jaar in Den Haag wordt gehouden, zal wor den overstroomd door bezwaar schriften tegen uiteenlopende besluiten van plaatselijke, classi- cale en provinciale vergaderin gen. "Als zich dóar de geestelijke krachtmetingen samenbundelen die zich in de voorbije periode plaatselijk en regionaal hebben voorgedaan, zou het ergste voor onze kerken gevreesd moeten worden". Rectoraat. Professor dr. J. van Genderen heeft het rectoraat van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeer de Kerken te Apeldoorn overge dragen aan prof. dr. W. H. Vele- Bijzonder hoogleraar. Op 7 oktober zal professor Th. Zweer- man met een rede in de aula van de Utrechtse universiteit zijn ambt aanvaarden van bijzonder hoogleraar voor onderzoek en onderwijs in de franciscaanse spiritualiteit en theologie. Eind augustus benoemde het bestuur van het Franciscaans Studiecen trum te Utrecht hem daartoe. De bijzondere leerstoel voor theologisch onderzoek en onder wijs in Nederland vanuit de au- gustijns-franciscaanse traditie werd opgericht in overleg met de curatoren van de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht en het bestuur van de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit. Drs. H. Loeffen, docent aan de priesteropleiding 'Bovendonk' in Hoeven, wordt de medewer ker van professor Zweerman. Lezing. Morgenavond om 8 uur spreekt voor de afdeling Lei den van het Genootschap Neder- land-Israel prof. dr. J. van Gou doever over de betekenis van 'thora' in de moderne tijd. De bij eenkomst is in het Internationaal Centrum, Rapenburg 6. Hervormde Kerk: beroepen te Zetten-Andelst J. Harteman Moerkapelle; aangenomen naar West-Terschelling kandidaat P. J. Eekhout Driebergen, de be noeming tot secretaris van de Bond van Nederlandse Predi kanten N. H. Kuipéri Nieuwe- gein, naar Nunspeet J. Gebraad Katwijk aan den Rijn, naar Wil- lige-Langerak (deelwerk) kandi daat J. Alblas Barneveld, de be noeming bij de Centrale voor Vormingswerk/Hervormde Vrouwendienst J. Breunese Velp; bedankt voor Veenendaal (deelgemeente) T. Hulst Wad- dinxveen (deelgemeente) Gereformeerde Kerken: be roepen te Vaassen J. de Haan Midwolda (Oldambt); aangeno men naar Musselkanaal kandi daat B. Steenwijk Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin gen H. Folkers Eindhoven. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Maassluis W. van Sorge Rijnsburg. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Schiedam C. Struik Hoogeveen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Haamstede A. Bac 1 Bodegraven; bedankt voor Werkendam en voor Westkapelle L. Blok Nunspeet. Graham. Rond 190.000 toehoorders heeft de Amerikaan se evangelist Billy Graham in Roemenië getrokken op een elf j dagen durende 'evangelisatie- kruistocht'. Religieuze en we reldlijke autoriteiten waren ver baasd over het grote enthousias me waarmee de prediker is ont haald. Een baptistenleider ver klaarde, dat in zijn land nog nooit iets van dien aard te zien was geweest. Graham preekte vaak in over volle kerken, waarbij luidspre kers zijn toespraak verstaanbaar moesten maken voor de duizen den die zich buiten hadden ver zameld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21