LEIDSCH DAGBLAD Meesten gaan er op vooruit Kabinet: grotere inkomensverschillen Raad van State: lagere belasting rechtvaardiger Werkloosheid in Leidse regio steekt gunstig af Consumptie stijgt, maar werldoosheid blijft hoog Bhagwan: ze wilden me vermoorden Kohls secretaresse vlucht naar DDR DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37809 (Van e r verslaggevers) Volgens minister van finan ciën Ruding (foto ANP) is het bewijs geleverd dat het kabi netsbeleid werkt. Hij zegt dit in een interview op pagina 21. Ook staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) komt daar aan het woord. Verder nieuws over begro tingen van departementen op pagina 5, 7 en 9. Op pagina 10 staat de Troonrede en een ana lyse van de Miljoenennota. Reacties van politieke partij en, werkgevers, werknemers en anderen op pagina 11. 'Nauwelijks onderscheid tussen laagste inkomens en modaal' OOGSTJAAR Dp vanriaan nenrocontoa DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet werkt welbe wust toe naar grotere ver schillen in de netto-inko mens. Dat blijkt uit de Noti tie Inkomensbeleid van minister De Koning (socia le zaken) die vandaag ge lijk met de begroting naar de Tweede Kamer is ge stuurd. In de afgelopen twintig jaar is de koopkracht op minimumniveau, de een malige uitkeringen meege rekend, met ruim 70 pro- sterk. Volgens directeur C.A.J. Tibbe het gewestelijk arbeidsbureau Tibbe is een beetje ongelukkig met het resultaat van de rapporta ge. De kans bestaat namelijk dat het arbeidsbureau hierdoor min der geld krijgt via allerlei extra re gelingen om moeilijk plaatsbare werklozen in Leiden te helpen. DEN HAAG/LEIDEN - De werk loosheid in het rayon van het ge westelijk arbeidsbureau Leiden is dit jaar het op één na laagste van de grote steden en hun regio in Neder land. In het rayon Leiden is 11,6 procent van de beroepsbevolking werkloos. Alleen het rayon Haar lem scoort beter met een percenta ge van 10,9 procent. Dit staat in de rapportage arbeidsmarkt 1985, die hoort bij de begroting van het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid. In het rayon Leiden was vorig jaar nog 13 procent van de beroeps bevolking werkloos. Het werkloos heidpercentage is dit jaar echter nog lager dan in 1983, toen het op 12,1 stond. Ten opzichte van de werkloosheid in de rest van de pro vincie Zuid-Holland steekt Leiden eveneens gunstig af. Overigens is het economisch herstel in geheel Zuid-Holland naar verhouding den HAAG (GPD/ANP) - De meeste Nederlandse huis houdens zullen volgend jaar wat meer geld kunnen uit geven dan dit jaar. Dat komt door een flinke verlaging van de sociale premies voor de werknemers, waardoor in Leiden geven 'de cijfers uit de ook de consumptie naar verwachting met 2,5 procent zal rapportage een enigszins verte- toenemen, kend beeld over de werkloosheid in Leiden zelf. Dat het rayon er Ambtenaren en mensen met een uitkering profiteren het minst, gunstig uitspringt, is voornamelijk Hun salarissen en uitkeringen worden in 1986 bevroren. De te danken aan het gewest Lisse. In werkloosheid blijft even hoog als dit jaar, maar de totale last aan de stad Leiden is het werkloos- SOciale premies en belastingen daalt van 53,2 naar 51,8 procent, heidspercentage ongeveer de helft hoger, zo zegt hij. Ook het overheidstekort daalt on- deze rijksbegroting, de laatste van der invloed van nieuwe bezuinigin- het kabinet-Lubbers voor de ver gen (8,2 miljard gulden) en een een- kiezingen van mei volgend jaar, malige extra aardgasopbrengst 1,5 zijn: miljard) van 8 naar 7,8 procent.Dit blijkt uit de Miljoenennota 1986 die de huren 8aa'> volgend jaar met minister Ruding (financiën) van- twee procent omhoog; middag de Tweede Kamer heeft - h«' «as, wordt (voorlopig! twee aangeboden. Andere punten uit cent per kubieke meter duurder; - de posttarieven gaan omhoog; de gewone postzegel gaat van 70 naar 75 cent; - de belastingen blijven gelijk; - gemiddeld zal het leven in 1986 1,5 procent duurder worden. De troonrede die de Koningin vanmiddag uitsprak, begint met de vaststelling dat de economie vorig jaar een 'markante, gunstige wen ding' heeft genomen. Volgens de toelichting van Ruding kal het eco nomisch herstel zich verbreden en minder eenzijdig rusten op de ex port. Investeringen Naar verwachting zullen de in vesteringen volgend jaar met zes procent (dit jaar zeven procent) toenemen. Het bedrijfsleven mag in 1986 rekenen op een lastenverla ging van in totaal 400 miljoen gul den. Zoals al eerder werd besloten, gaat del vennootsschapsbelasting omlaag van 43 naar 42 procent. Bo vendien dalen ook de sociale pre mies voor werkgevers. Ondanks deze verbeteringen ziet het kabinet de werkloosheid nog niet dalen. Het aantal werkzoeken den in 1986 wordt geschat op onge veer 765.000, net zoveel als op dit moment. Het kabinet stelt met spijt vast dat het aantal langdurig werklozen (langer dan twee jaar) zal toenemen. Deze 'harde kern' zal in 1986 een derde van het totale aantal werkzoekenden cent gestegen. Modaal ging er in die periode slechts 40 procent op vooruit. Dat is vooral veroorzaakt door premie- en belastingstij gingen. Daar komt het ef fect van de inkomensaf hankelijke subsidies nog eens bovenop. Daardoor is het netto- verschil tussen de laagste inkomens (rond 25.000 gul den bruto) en modaal (bij na 38.000) vaak niet meer dan tien procent en blijft er van inkomensverbeterin gen vrijwel niets over. In extreme gevallen gaat men er zelfs netto op achteruit. De Koning vindt dit niet in alle opzichten negatief, aangezien regelingen als huursubsidie en de eenma lige uitkering bedoeld zijn om bepaalde groepen te ontzien. „Problematisch" is ech ter dat mensen met een mi nimuminkomen én met huursubsidie én met een eenmalige uitkering er pas wezenlijk financieel op vooruitgaan als ze een baan vinden met een inko men van rond 40.000 gul den. Het grote verschil tus sen netto en bruto bevor dert het zwarte circuit. Bo vendien bedreigen de hoge loonkosten van werkge vers de werkgelegenheid, zo meent De Koning. Van de totale loonkosten gaat 40 tot 60 procent op aan premies en belastingen. Dat is een hoog percentage vergeleken met de meeste andere industrielanden. De Koning wijst erop dat de voorgestelde premie verlaging in 1986 een stap is op weg naar een verklei ning van het bruto-netto- verschil. Vooral mensen met een inkomen tussen modaal en tweemaal mo daal profiteren daarvan. „Zy hebben in voorbije ja ren ook de grootste klap te incasseren gehad door de stijging van de sociale pre mies", aldus De Koning. Na 1986 wil hij ook de in komensafhankelijke subsi dies ter discussie stellen, het wachten is op een amb telijke nota. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Raad van State (het belangrijkste adviesorgaan van de regering) heeft kritiek op het feit dat het ka binet uitsluitend de sociale pre mies heeft verlaagd om de koop kracht van de burgers te kunnen verbeteren. Degenen die geen pre mies meer betalen, zoals de 65- plussers, profiteren hier niet van. Een combinatie van premiever laging en belastingverlaging zou een algemenere en daarom rechtvaardiger werking hebben ge had. De Raad constateert echter dat het kabinet er niet in is ge slaagd enig perspectief voor belas tingverlaging te scheppen. Sinds 1981 zijn zelfs elk jaar verhogingen doorgevoerd, ook al zijn die steeds als 'tijdelijk' gepresenteerd. Evenals vorig jaar vindt de Raad van State dat het kabinet ook te weinig aandacht schenk aan de be strijding van de werkloosheid. „Het heeft de Raad getroffen dat in de Miljoenennota het werkloos heidsprobleem wel op verschillen de plaatsen wordt vermeld en één van de grootste problemen in de Nederlandse economie wordt ge noemd, maar als zodanig niet als afzonderlijk onderwerp aan de or de wordt gesteld". Het werkgelegenheidsvraagstuk moet een centrale plaats in het be leid hebben en dat geldt „wel heel in het bijzonder" voor de jeugdwerkloosheid. „De Neder landse samenleving zal zich er moeilijk bij neer kunnen leggen dat voor zovele tot arbeid in staat zijnde medeburgers, als een min of meer permanente situatie geen plaats in het maatschappelijk pro- Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon. Vrij wel overal droog. Minimumtempera tuur ongeveer 12 graden, middagtem- peratuur circa 20 graden. Matige wind, aan de kust eerst nog vrij krachtig, draaiend van west naar zuid. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: aanhoudend wissel vallig. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, na vrijdag iets lager. 18 september 1985 Zon op: 07.19 uur, zon onder: 19.49 uur. Maan op: 12.14 uur, maan onder: 21.17 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.17 en 18.38 uur, laagwater 02.18 en 14.30 uur. duktieproces beschikbaar zou zijn". De Raad van State meent overi gens dat het kabinetsbeleid in eco nomische zin zijn uitwerking niet heeft gemist. Zij wijst daarbij op de geringe inflatie, het winstherstel van de bedrijven, de enigszins ge daalde werkloosheid en de licht toegenomen particuliere consump tie. Deze effecten zouden zich niet in die mate hebben voorgedaan in dien het Kabinetsbeleid zich niet zou hebben aangesloten op het in ternationale economische herstel. De Raad waarschuwt wel voor de toenemende druk vanuit de sa menleving die is gericht op vergro ting van de inkomens, vooral nu het kabinet er niet in slaagt de be lastingen te verlagen. Een plotse linge loonexplosie, geleid vanuit 'bepaalde sectoren', kan de voort gang van het herstel ernstig scha den. Laatste Nieuws Vrouw burge meester Faber probeert haar man te wurgen HOOGEVEEN (GPD) - De vrouw van burgemeester Sytze Faber van het Drentse Hoogeveen heeft het afgelopen weekeinde geprobeerd haar man te wurgen. Zij is door de politie gearresteerd en vanmiddag voorgeleid aan de rechter-commis- saris van de rechtbank in Leeuwar den. Politie, justitie, gemeentebe stuur van Hoogeveen en Faber zelf zijn zeer terughoudend met het ge ven van commentaar. De politie van Bergum: "Het bericht is cor rect. Verder kunnen we geen com mentaar geven. Onderzoek naar wat zich precies heeft afgespeeld, is nog in volle gang. De familie Faber heeft onlangs het huis in Hardegarijp verkocht en is op zoek naar een nieuwe wo ning in Hoogeveen. De burgemees ter, voormalig CDA-kamerlid, is deze week met ziekteverlof. Koningin Beatrix, prins Claus en kroonpr Uitkering De middengroepen zullen vol gend jaar het meeste merken van de koopkrachtverbetering (tot 2,5 procent), de laagstbetaalden het minst (een half procent). De koop kracht van de zogenaamde echte minima zal weer met een eenmali ge uitkering op peil worden gehou den. Behalve ambtenaren en uitke ringstrekkers zijn er nog een paar groepen die netto niet of nauwe lijks beter worden van de verlaging van de sociale premies. Sommige gepensioneerde amb tenaren (die geen premies betalen) zien hun koopkracht afnemen. Nieuwe uitkeringsgerechtigden die vanaf mei volgend jaar te ma ken krijgen met het herziene stel sel van sociale zekerheid, gaan er zeker op achteruit, sommigen zelfs fors. Het minimumjeugdloon voor 15- tot 17-jarigen wordt afgeschaft, wat gevolgen kan hebben voor on geveer 20.000 werkende jongeren in die groep. Inflatiecorrectie Nu al staat vast dat vanaf 1987 de aardgasopbrengsten snel zullen verminderen terwijl de rentelasten voor de overheid elk jaar toene men. Daarom heeft het kabinet nu .ook niet willen besluiten tot een belastingverlaging. Wel zal de in flatiecorrectie (de aanpassing van de belastingtarieven aan de geld ontwaarding) volledig worden doorgevoerd, hetgeen een beperk te verlaging van de belastingen in houdt. Daar staat tegenover dat de 'tijdelijke' belastingverhoging voor de belastingschijven vanaf 40 pro cent opnieuw met een jaar wordt verlengd. Alphenaar (16) gedood door rooimachine WARMOND/ALPHEN AAN DEN RIJN - De 16-jarige Erik Versteeg uit Alphen aan den Rijn is gister avond in Warmond in een aardap- pelrooimachine terecht gekomen en om het leven gekomen. De jongen was bij een boer aan de Zijldijk aan het rooien. Bij het schoondraaien van de machine kwam hij met zijn hand tussen twee draaiende rollers en werd daardoor in de machine getrokken. Daarbij kwam de keel van het slachtoffer volgens de politie tegen een stang aan, waardoor zijn adem werd afgesneden. Nadat de Alphenaar uit zijn be narde positie was bevrijd werd door te hulp geschoten medewer kers van de betreffende boerderij nog mond op mond beademing en reanimatie toegepast. De jongen overleed echter op weg naar het ziekenhuis. AANSLAG IN ROME - Bij een aanslag op het Café de Paris, nabij de Amerikaanse ambassade, in Ro me, zijn afgelopen nacht 38 mensen gewond. Verscheidene Ameri kaanse toeristen, liepen zwaar let sel op. Twee of drie mannen zou den handgranaten naar binnen DUIVENDRECHT (ANP) - De zelf bedieningsgroothandel Makro in Duivendrecht is vanmorgen vroeg bij een felle uitslaande brand gro tendeels verwoest. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De schade bedraagt ettelijke miljoe nen guldens. De brand, die om 3.00 liur werd ontdekt, was vanmiddag om 12.00 uur nog steeds niet onder controle. De hele non-food afdeling van het bedrijf was al in vlammen opge gaan, een deel van defood-afdehng kan mogelijk behouden blijven. De brand is moeilijk te blussen, omdat er in het gebouw geen brandweren de wanden zijn. Ook de enorme rookontwikkeling, die tot in de wij de omtrek te zien was, speelde de brandweer parten. Het vuur werd bestreden door 150 brandweerlieden uit Amster dam, Amstelveen en Ouder-Amstel. RAJNEESHPURAM (AP) - Vol gens Bhagwan Shree R^jneesh zijn zeven inmiddels verdwenen, hoge leiders van zijn sekte, onder wie zijn secretaresse, van plan geweest hem het zwijgen op te leggen en hem desnoods te vermoorden. De 53-jarige Indiase goeroe zei dit in een toespraak in de Bhagwan-com- mune Rajneeshpuram in de Ameri kaanse staat Oregon. De zeven lei ders zijn het afgelopen weekeinde met hun aanhangers uit het Bhag- wanstaatje vertrokken. "Het lijkt erop dat deze mensen me zelfs zouden hebben vermoord, omdat mijn zwijgen hun goed uit kwam (de leider maakte onlangs een einde aan een langdurige pe riode waarin hij verkoos niet te spreken) en mijn afwezigheid hun nog liever was," aldus de goeroe. Naar zijn zeggen hebben zij ook an dere communeleden willen ver moorden. De groep wordt verder verdacht van financieel wanbeheer dat de sekte naar het zeggen van de leider maar liefst een verlies van 55 miljoen dollar heeft gekost. Ver dere bijzonderheden over de affai re verschafte de leider niet. (Zie ook pagina 17) De vandaag gepresenteer- de Troonrede en Miljoenen- nota vallen vooral op door een optimistische toonzetting en een zekere triomf over wat er de afgelo pen drie jaren is bereikt. Dat is niet onlogisch. Het kabinet- Lubbers heeft in de achterliggende periode een krachtig en consequent beleid gevoerd dat niet zonder resul taat is gebleven; er is flink de bijl ge zet in de collectieve uitgaven, het fi nancieringstekort (van de overheid) is teruggedrongen van zo n 10 naar 8 procent van het nationaal inkomen (dat is wat iedereen samen verdient), het bedrijfsleven heeft volop de ruim te gekregen voor investeringen, er is op aandrang van het kabinet een centraal akkoord tot stand gebracht waardoor rendementsherstel en her verdeling van arbeid op gang zijn ge komen. Kortom: wat het kabinet voor ogen stond, lijkt ook werkelijk te gaan gebeuren. Koningin Beatrix illustreerde dat vandaag in de Troonrede met de zinsnede dat de gunstige wending die onze economie vorig jaar heeft genomen" de regering sterkt in haar overtuiging dat 'het gevoerde beleid voortgezet moet worden'. Met andere woorden: het kabinetsbeleid werkt een economisch herstel mede in de hand. Of om met minister Ruding (fi nancien) te spreken: 'Het bewijs is geleverd, dat het beleid werkt'. Bij al deze blije geluiden past een stevige kanttekening ter ontnuchte ring, want het is niet allemaal roze- geur en maneschijn wat het kabinet- Lubbers dit land te bieden heeft. Het kabinetsbeleid heeft zich de afgelo pen drie jaar vooral vertaald in soms pijnlijke offers voor de burgers. Er is over de hele linie flink bezuinigd, waardoor werkgelegenheid is afge broken en koopkracht is afgenomen. Dat is bepaald geen bewijs dat 'het beleid werkt'. Wat wel kan worden aangetoond is, dat ons land profijt begint te trek ken van een internationale economi sche opleving. Het kabinet probeert voor dat doel zo goed mogelijke voor waarden te scheppen. In die zin is er natuurlijk wel iets bereikt, maar de werkelijke betekenis van dat beleid zal pas op langere termijn zichtbaar kunnen worden. Voor de korte termijn wordt het zicht op het 'herstelbeleid' van het ka binet vertroebeld door de kamerver kiezingen van volgend jaar. Ruding kan ontkennen wat-ie wil, de CDA- VVD coalitie heeft er onmiskenbaar op gemikt in het laatste oogstjaar van het kabinet zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zo wordt via een versnelde inning van de aardgasbaten het financie ringstekort verder teruggebracht tot ten minste 7,8 procent. Bovendien krijgen werknemers en werkgevers een aardig douceurtje in de vorm van een premieverlaging, terwijl de amb tenaren, trendvolgers en uitkerings gerechtigden voor het eerst sinds ja ren worden ontzien. Tel uit je - politie ke - winst. Het Centraal Planbureau heeft in middels aangegeven wat het effect kan zijn van dit soort geforceerde ma noeuvres. De premieverlaging van volgend jaar leidt bij een gelijkblijven de werkloosheid (765.000) na 1986 tot een premieverhoging en/of een nieuwe bezuiniging op de uitkerin gen. Daarbij komt. dat ook de ver snelde inning van de aardgasbaten niet zonder gevolgen zal blijven. Na 1986 moet worden gerekend op ho gere rentelasten en tegenvallende aardgasinkomsten, die samen tot geen andere uitweg kunnen leiden dan weer forse bezuinigingen. Het dan zittende kabinet komt daardoor voor dezelfde grote problemen te staan die de huidige regeringsploeg met een zeker electoraal gemak voor zich uit heeft geschoven. Het zal dui delijk zijn, dat dit niets te maken heeft met 'herstelbeleid'. Wat intussen blijft steken, is de verontrustende omvang van de werk loosheid. Het kabinet heeft daar wel een aantal maatregelen tegenover gesteld, met name voor langdurig werklozen, maar die helpen niet echt. Bovendien blijft het kabinet op het ge bied van herverdeling van arbeid (het zogenoemde derde beleidsspoor) nog steeds pijnlijk in gebreke. Kenne lijk blijft alle hoop gevestigd op de economische groei en in het verleng de daarvan op een groei van de werk gelegenheid. Maar zoals we eerder hebben kunnen zien is enig optimis me daarover volstrekt misplaatst. BONN (DPA/AFP/AP) - Een secre taresse uit het kantoor van de Westduitse bondkanselicr Hel mut Kohl is verdwenen. Ze had gisteren weer moeten beginnen nadat ze in Spanje op vakantie was geweest. Men vermoedt dat ze met haar echtgenoot naar de DDR is uitgeweken. De i getrouwd met een hebben gegooid en met pistolen medewerker van de Friedrich- hebben geschoten. Naumann-stichting, die verbonden is met de liberale rege ringspartij FDP. De 58-jarigc Her- ta Astrid Willner was persoonlijk secretaresse van professor Klaus König, het hoofd van de afdeling binnenlandse politiek van het Bundeskanzleramt. Willner is van ochtend een brief op de bondskan- selarij bezorgd, waarin ze ontslag neemt. Deze brief is vanuit de DDR verstuurd, zo heeft de bonds- kanselarij bevestigd. Uit onder zoek is ondertussen gebleken dat ze al tien dagen niet meer op haar vakantie-adres in Spanje ver bleef. Door haar werk voor professor Konig was mevrouw Willner waarschijnlijk op de hoogte van delicaat materiaal over de bin nenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek en andere bin nenlandse kwesties waarin Oost- Europa geinteresserd is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1