Bod verhoogd op Richardson-Vicks Weinig te vieren bij jubileum OPEC Verkoop sterke drank stijgt Unilever blijft aanliouden Deense rederij vervoerde le olie naar Z.-Afrika Dit jaar zo goed als zeker geen kerstboter illegak FNV laakt uitlatingen van Lubbers over atv DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 19 ROTTERDAM (ANP) - Unilever is bereid meer te betalen voor de overneming van het Amerikaanse toiletartikelenconcern Richardson-Vicks dan ruim een week geleden werd aangekondigd. Unilever heeft nu een openbaar bod uitgebracht van 56 dollar op alle uitstaande aandelen van Richardson-Vicks. Unilever maakte gisteren bekend 56 dollar per aandeel te willen betalen als de top van Richardson-Vicks zich achter het bod stelt en 48 dollar als Richardson-Vicks zich blijft verzetten. DEN HAAG (ANP) - De belang stelling voor de eerste jaargang van een nieuwe serie door het rijk zelf aangemaakte gouden dukaten is zeer groot. Bij 's-Rijks Munt in Utrecht zijn in de eerste twee we ken van september al ruim 40.000 gouden dukaten 1985 besteld. Bij de eerste slag op 14 augustus werd een vermoedelijk aantal van 30.000 bestellingen genoemd voor de ge hele besteltermijn. van 1 septem ber tot 1 oktober. Dat heeft het mi nisterie van financiën gisteren be kendgemaakt. Tot 1982 konden particulieren voor eigen rekening gouden duka ten laten slaan en deze zelf uitge ven. Na een wijziging van de Munt- Belangstelling voor gouden dukaten is zeer groot wet is dit recht uitsluitend voorbe houden aan het rijk. De uitgifte van gouden dukaten is thans on derdeel van het bijzondere uitgifte- beleid van 's-Rijks Munt. De dukaten kosten 185 gulden. Het erin verwerkte Canadees goud is ongeveer 120 gulden waard. De produktie- en bedrijfskosten en een bescheiden winstopslag zor gen voor een prijs van 185 gulden. De gouden dukaat is één van de oudste Nederlandse munten. In 1586 werden voor het eerst gouden dukaten in ons land vervaardigd. Ze hebben sindsdien geen wijzi gingen meer ondergaan. Het ge wicht is nog altijd 3,5 gram en de middellijn 21 millimeter. Ook het uiterlijk heeft geen wijziging van betekenis ondergaan. Van de 17de tot de 19de eeuw waren Nederland se gouden dukaten zeer belangrij ke internationale handelsmunten. Thans zijn het verzamel- en beleg gingsmunten. Voorwaarde voor het bod is dat len in te kopen op de openbare tenminste 51 procent van de uit- markt. Er staan ongeveer 23 miljoen aandelen Richardson-Vicks uit. waarvan er 7,3 miljoen in het bezit zijn van de familie Richardson, werknemers en topfunctionaris sen. Scott mikt op de aankoop van 5 miljoen aandelen, hetgeen hem een meerderheidsbelang zou be zorgen, waardoor kapers op de kust zoals Unilever de pas zou wor den afgesneden. Op de effecten- staande aandelen wordt aangebo den. Het bod loopt af middernacht Newyorkse tijd op 11 oktober, ten zij het wordt verlengd, aldus Unile ver. Na het zelfde tijdstip op 4 ok tober kunnen aandeelhouders die hun aandelen hebben aangeboden daar niet meer op terugkomen. Bij een prijs van 56 dollar komt het bod in totaal neer op 1,3 miljard dollar (ongeveer f 4,4 miljard), bij een prijs van 48 dollar wordt het 1,2 miljard dollar (ongeveer f 3,8 mil jard) Ruim een week geleden bood Unilever Richardson-Vicks, geves tigd in Wilton (Connecticut), 54 dollar per aandeel. De Amerikanen lieten al rap weten niets van de avances van Unilever te moeten hebben. Bestuursvoorzitter John S. Scott opende het vuur met de LUXEMBURG (ANP) - Het ziet er aankondiging dat hij 300 miljoen naar uit dat de Europese consu- dollar (ongeveer 1 miljard gulden) ment dit jaar kerstboter ter had vrijgemaakt om eigen aande- beschikking krijgt. Dat staat nog beurs in New York (Wall Street) is de prijs van aandelen Richardson Vicks in ruim een week tijd opge lopen van 40 dollar tot 48,75 dollar. Unilever is erop gebrand het be drijf in bezit te krijgen. Dat zal haar positie in Amerika versterken en tegelijk over de hele wereld een uitbreiding geven aan de sector toi letartikelen. Richardson-Vicks is producent van onder meer Oil of Olay, Clearasil en gezondheids middeltjes als Vicks en Naquil. AMSTERDAM (ANP) - De Deense rederij Möller (Maersk) heeft tus sen 1979 en 1982 tenminste twintig schepen ruwe olie en olieproduk- ten naar Zuid-Afrika vervoerd uit landen die dat vanwege een olie- embargo perse niet wilden. DeTilie werd in zeven gevallen in Rotter dam aan boord genomen. Dit blijkt uit een rapport van het Shipping Research Bureau in Amsterdam en de Deense zeeliedenbond. De twintig Maersk-tankers ver voerden in genoemde periode 4,8 miljoen ton ruwe olie naar Zuid- Laura Ashley overleden aan gevolgen val COVENTRY (AP) - Laura Ashley, de grondlegster van het gelijkna mige Britse modehuis, is vandaag in een ziekenhuis in Coventry overleden. De 60-jarige Ashley had negen dagen in coma gelegen na een ongelukkige val van de trap in de woning van haar dochter. Kort Zakelijk Bitumarin Aannemingsbedrijf Bitumarin in Zaltbommel, dat 70 man personeel telt, heeft de vakbonden laten we ten het werk te willen beeindigen. Bitumarin is gespecialiseerd in as falt voor de zogenoemde natte wa terbouw, maar de markt in deze sector loopt sterk terug, aldus di recteur ir. A. Woestenenk. Bituma rin is het gezamenlijke eigendom van drie grotere aannemingsbe drijven. Heijmans, Volker Stevin en HBG nemen ieder in gelijke ma te deel in Bitumarin.Bitumarin zal collectief ontslag aanvragen en werkt aan een sociaal plan, aldus de directeur. Figee De Haarlemse machinefabriek Figee heeft van Mersey Docks and Harbour Company in Liverpool opdracht gekregen tot levering van een zelfvarende kraan ter waarde van 18 miljoen gulden; de duurste kraan uit de geschiedenis van de bijna 150-jarige machinefabriek. De kraan, die kan draaien over een hele cirkel en een bereik heeft van 48 meter vanuit het schip, wordt uitgerust met een hoofdhijs voor lasten tot 250 ton, maar ook met een hulphijs voor lasten tot 50 ton. Door deze kleinere hijs kan de kraan sneller werken bij lasten die niet extreem groot zijn. niet vast, maar Europees land bouwcommissaris Frans Andries- sen heeft gisteravond in Luxem burg in de Euopese landbouwraad uiterst terughoudend gereageerd op een suggestie om dit jaar op nieuw een kerstboteractie te hou den. Die suggestie kwam van de Westduitse minister Ignaz Kiechle. De Westduitse bewindsman zei on der meer dat er nu al weer een mil joen ton boter in de Europese pak- Ter gelegenheid van het installatie als wijn-ambassadrice van het jaar, hief de 23-jarige Lisette van Eyck ui t Helmond gisteren het glas dat haar werd aangeboden door de Oostenrijkse wijnkoningin Connna Denk uit Sankt Margarethen. Lisette erd tijdens de vakbeurs voor wijn en gedestilleerd in de Amsterdamse RAI tot wijn-ambassadrice gekozen. <foto ANP' SLM gaat wekelijks op België vliegen AMSTERDAM (AP) - Surinam Air ways wil met ingang van 1 novem ber wekelijks een vlucht uitvoeren met een DC-8 naar het Belgische Oostende. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer in Brus sel zei dat de SLM daarvoor al een voorlopige toestemming heeft ge kregen. "Het is nog niet helemaal rond. maar de voorlopige toestemming heeft Surinam Airways al gekre gen om op Oostende te vliegen." al dus woordvoerder Theo de Lange. Hij zei dat een definitieve beginda tum van de vluchten nog niet was vastgesteld, maar voegde daaraan toe dat zeer spoedig aan de dienst kan worden begonnen. De SLM is van plan om met in gang van 1 november, wanneer de huidige samenwerkingsovereen komst met de KLM afloopt, elke week met een DC-8, die plaats biedt aan 215 passagiers, naar Oos tende te vliegen. In het akkoord met de KLM mogen wekelijks twee DC-8's van de SLM landen op Schiphol, terwijl de Nederlandse maatschappij een keer per week met een DC-10 naar Paramaribo vliegt. Verplicht KLM-woord voerster L'homme zei dat in de loop van deze maand met de SLM gesproken zal worden over een nieuwe dienstregeling op de route Schiphol-Zanderij voor de winterperiode. Zij verklaarde dat de KLM graag de huidige overeen komst zou continueren en daar al les aan zal doen. omdat de maat schappij zich daartoe verplicht voelt tegenover de passagiers die vanaf Schiphol naar Suriname wil len. Op de uitkomsten van het overleg over het nieuwe winter- schema wilde zij niet vooruitlopen en zij kon niet zeggen of er een uit breiding van de huidige regeling inzit. Afrika. Deze ladingen (totale waar- huizen ligt opgeslagen. de: 900 miljoen dollar) waren toen goed voor een vijfde van de oliebe hoefte van Zuid-Afrika. Landbouwcommissaris Andries- echter op twee zaken: kerstboter (boter tegen verminder- Maersk ontdook het olie-embar- de prijs) ter beschikking stellen i go destijds op verschillende nieren, aldus het rapport. De olie werd soms eerst in Rotterdam op geslagen en vervolgens in een an der schip overgeladen. Dat overla den gebeurde ook op volle zee. De tankers van de Deense rederij ga ven ook verkeerde bestemmingen op. Zuid-Afrika werd nooit ge noemd. Zuid-Afrika was in de beschre ven periode extra gevoelig voor olie-embargo's, concluderen de sa menstellers van het rapport. De olie-aanvoer uit Iran ging verloren met de val van de Sjah in dat land. Het shipping research bureau in Amsterdam bestaat een jaar of vijf en onderzoekt met name de olie- r Zuid-Afrika. een uiterst dure zaak die de EG ka pitalen kost. Kersboteracties val len vier maal zo duur uit als bij voorbeeld het tegen verminderde prijs boter naar de Sovjetunie ex porteren, zo zei hij. Verder zei And- riessen dat het ter beschikking stellen van kerstboter eigenlijk weinig zoden aan de dijk zet omdat de consument er grote voorraden van inslaat waardoor de boterafzet na de actie stagneert. Niet alleen de botervoorraden, maar ook die van rundvlees groeien weer snel. Op dit moment bestaat er een Europese voorraad rundvlees van 800.000 ton. And- riessen heeft in de landbouwraad gezegd dat de EG-commissie zich bezint over maatregelen. ALMERE - Constructeurs zijn aan het werk aan de overkapping van het nieuwe station in aanbouw in Almere. In juni 1987 zal vanuit Amsterdam de eerste trein het stadje binnenrollen. De overkapping, waarvoor 25.000 pijpen worden gebruikt, meet 200 meter lang en 80 meter breed en rust op slechts 16 pilaren. Daarmee is het de grootste zelfdragende constructie in Nederland. (foto anpi Steun van slijters voor Oostenrijkse wijnboeren AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse slijters en wijnhan delaren hebben volgens het be drijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken „onverminderd vertrouwen in de Oostenrijkse wijnboeren, waarmee zij - op bescheiden schaal - al zo vele jaren goede relaties onderhouden". Dat vertrouwen werd giste ren in de RAI in Amsterdam kracht bijgezet tijdens de vak beurs voor wijn en gedistil leerd. De installatie van Lisette van Eyck uit Helmond tot nieu we Nederlandse slijterswij- nambassadrice vond namelijk in geheel Oostenrijkse sfeer plaats in aanwezigheid van de Oostenrijkse wijnkoningin, Co- rinna Denk uit Sankt Margare then. Oostenrijkse wijn kwam in een kwaad daglicht te staan na dat bekend werd dat handela ren op grote schaal anti-vries aan de wijn hadden toege voegd. De wijnboeren in Oos tenrijk konden daar dus niets aan doen, aldus een zegsman van het Nederlandse be- drijfsschap. Hij schat dat het nog wel een jaar kan duren, voordat de con sument de affaire is vergeten en de afzet van Oostenrijkse wijnen weer terug is op het ou de peil. Dit ondanks de strenge maatregelen in Oostenrijk. Het marktaandeel van Oos tenrijkse wijnen in Nederland bedroeg overigens maar 0,2 procent. „Men was eigenlijk net begonnen in Nederland", aldus het bedrijfsschap. AMSTERDAM (ANP) - In de perio de tot 1990 zal het aantal slijterijen v weliswaar verder dalen, maar de verkoop van alcoholische dranken zal met negen procent stijgen tot een totale omzet van 2,3 miljard gulden in het eerste jaar van het volgende decennium. Dit verwacht de Nederlandse Gedistilleerdunie, een vereniging van fabrikanten van sterke drank en likeuren. Haar verwachting is gebaseerd op marktonderzoek door het bureau A.C. Nielsen Nederland bv. Tijdens de presentatie gisteren van dit onderzoek en van een soortgelijk onderzoek van het in stituut voor marktinformatie Inter/ View, verklaarde de directie van het eerste bureau dat vooral de kleinere zelfstandige slijter het in de komende vijf jaar zal afleggen tegen zijn grotere concurrenten. Supermarktketens en grote slijte rijen met zeven of meer filialen ver kopen nu al tachtig procent van al le (alcoholische) drank. De omzetten zullen evenwel stij gen doordat er volgens het onder zoek een duidelijke tendens onder de bevolking aanwezig is om steeds meer bier en wijn te drin ken. Ook de likeuren worden in toenemende mate verkocht, vooral aan jongeren. Wil de kleine slijter zijn omzet handhaven, dan moet hij zich volgens het onderzoek spe cialiseren in buitenlands bier, wij nen en jonge jenever. Inter/View maakte bekend dat de verkoop van witte wijn in juli en augustus veertien procent lager lag dan in die zomermaanden vorig jaar. Volgens het instituut is niet het Oostenrijks/Duitse wijnschan daal hier de oorzaak van, maar het slechte weer. De verkoop van witte wijn neemt altijd scherp toe als de temperatuur boven de 22 graden komt. Gezien het geringe aantal dagen met dergelijke temperatuur waarden is deze verkoopdaling een normale zaak, aldus Inter/View. Een enquête onder consumen ten, fabrikanten, slijters en barkee pers heeft aan het licht gebracht dat de jongere generaties in tegen stelling tot de oudere niet graag je never drinken. Op de vraag of er meer wordt gedronken dan vroe ger, zeggen consumenten en bar keepers duidelijk ,ja". Van de fa brikanten en slijters merkt de helft dit ook, terwijl de andere helft juist vindt dat er minder wordt gecon sumeerd. Volgens barkeepers wordt er va ker per dag een glas geheven (en geleegd) dan vroeger. De meeste fabrikanten en slijters signaleren dit ook, maar de consument zelf vindt van niet. Volgens berekenin gen van Inter/View drinkt de Ne derlander gemiddeld 1,2 keer per dag een alcoholisch drankje, ge middeld bijna uitsluitend 's avonds. Opvallend is verder dat zowel consumenten, slijters als barkee pers in meerderheid voorstander zijn van een volledig verbod op het drinken van alcohol als nog moet worden gereden. De fabrikanten vinden dit overdreven. UTRECHT (ANP) - "Voor de vak beweging is dit een koude dou che." Aldus de reactie van Kitty Roozemond van het FNV-secreta- riaat vrouwelijke werknemers op de bewering van premier Lubbers dat hij een voor iedereen geldende werkweek van 32 uur in 1990 niet haalbaar en niet wenselijk acht. Lubbers liet dat afgelopen zater dag weten op een congres van 19 vrouwenorganisaties over korter werken. De premier voorspelde dat bij in voering van een 32-urige werk week, zoals de vakbeweging wil, de economische groei omlaag gaat. Hij sprak zich uit voor meer vor men van herverdeling van arbeid en met name bevordering van deel tijdbanen. "Betreurenswaardig en verba- Computers Het Franse electronicaconcern Thomson S.A. probeert een Euro pese partner te vinden om mee sa men te werken op het gebied van personal en huiscomputers. De president van Thomson, Jean Ge- rothwohl, zei gisteren op een pers conferentie dat in dat verband wordt onderhandeld met het Ita liaanse bedrijf Olivetti en een aan tal andere bedrijven. Eerder heeft Thomson al onderhandeld met Philips, om te komen tot gemeen schappelijke normen voor softwa re en randapparatuur, maar dit overleg is vorig jaar op niets uitge lopen. De OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) viert de zer dagen haar 25-jarig bestaan. De organisatie heeft niet veel re den het jubileum uitbundig te vieren, aangezien zij de laatste tijd verscheurd wordt door ru zies over prijzen en produktie- hoeveelheden. Diverse leden zul len tijdens de vergadering van de OPEC in Wenen op 3 oktober een verhoging van hun produktie- contingenten eisen. Ecuador heeft zelfs aangekondigd de OPEC te zullen verlaten als het niet meer olie mag produceren. En recentelijk lijkt zelfs een ein de te zijn gekomen aan het ge duld van Saoedi-Arabië, tot nu toe het enige land dat zich conse quent aan de OPEC-afspraken hield. De kern van de problemen van de OPEC is de vermindering van de vraag naar olie in de afgelo pen jaren. Die had tot gevolg dat de prijzen voortdurend daalden en de OPEC-landen hun olie-in komsten zagen teruglopen. Des kundigen betwijfelen of de OPEC-landen veel opschieten met produktiegrotingen. Een dergelijk beleid zou via nieuwe prijsdalingen wel eens kunnen resulteren in een verdere ver mindering van de olie-inkom sten. Uitbuiting De OPEC werd in 1960 opge richt door de ministers van olie van Koeweit, Saoedi-Arabië. Iran, Irak en Venezuela (later groeide het aantal leden tot der tien door de toetreding van Indo nesië, Qatar, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Libië. Algerije. Nigeria, Gabon en Ecuador) om uitbuiting door de grote olie maatschappijen tegen te gaan. De oliemarkt werd toen volledig beheerst door de "Zeven Zus ters", de olie-multinationals Ex xon, Texaco, Shell, Mobil, Gulf, British Petroleum en Standard Oil of California. In de loop van de jaren zestig wisten de ÓPEC-landen hun po sitie geleidelijk te verbeteren, maar hun macht ontplooide zich pas echt in de jaren zeventig. Tij dens de Arabisch-Israëlische oorlog van 1973 werden een aan tal westerse landen getroffen door een olie-boycot omdat zij steun verleenden aan Israël. Bo vendien kwamen de olie-minis ters in Koeweit overeen hun prij zen zonder overleg met de olie maatschappijen te verhogen. Dal was het begin van de dramati sche stijging van de olieprijzen van de jaren zeventig. De prijsverhogingen hadden echter een boemerangeffect. Dc industrielanden gingen op zoek naar mogelijkheden voor ener giebesparing en alternatieve me thoden van energiewinning, en landen buiten de OPEC, zoals Groot-Brittannië en Noorwegen, merkten dat de exploitatie van hun tot dan toe onrendabele olie velden steeds lonender werd. Het gevolg was een sterke ver mindering van de vraag naar olie en in maart 1983 werd de OPEC voor het eerst gedwongen haar prijzen te verlagen. De prijs van Saoedische olie. richtsnoer voor de andere olieprijzen, ging om laag van 34 dollar naar 29 dollar per vat. Bovendien werd toen be sloten een produktieplafond van 17,5 miljoen vaten per dag in te stellen. De vraag bleef echter zwak, zodat in oktober 1984 het produktieplafond verder daalde tot 16 miljoen vaten per dag en de prijs van olie uit Saoedi-Ara bië op 28 dollar per vat kwam te liggen. Dit prijs- en produktiebe leid schiep nieuwe mogelijkhe den voor olieproducenten zoals Groot-Brittannië en Noorwegen. 'Het gevolg is dat de OPEC op dit moment nog maar een derde van de olieproduktie van de niet- communistische wereld voor haar rekening neemt, tegen tweederde in 1979. Somber Op de korte termijn blijft het er somber uitzien voor de OPEC. Zonder een sterke economische groei en een toeneming van de vraag naar olie zal de olieprijs verder blijven dalen. Op de lange termijn zijn de perspectieven voor de OPEC rooskleuriger. In de jaren negen tig zal, naar wordt verwacht, de vraag naar olie weer toenemen en de produktie van staten die niet lid zijn van de OPEC dalen. Maar of het oliekartel daarvan zal kunnen profiteren blijft de vraag. De problemen waarmee de OPEC de komende jaren te maken krijgt zouden wel eens kunnen leiden tot het uiteenval len van de organisatie. zingwekkend", noemt Roozemond de opmerkingen van de premier. Ze wijst erop dat Lubbers over ar beidstijdverkorting (atv) kennelijk heel andere ideeën heeft dan zijn eigen minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) die bij herhaling juist wel invoering van een 32-urige werkweek in 1990 heeft bepleit. "De Koning heeft het wat de atv betreft tot nu toe welis waar bij woorden gelaten en niets gedaan om het atv-proces te bevor deren. Maar dat neemt niet weg dat het toch zeer merkwaardig is dat Lubbers en De Koning over een zo belangrijke zaak als atv volstrekt tegengestelde geluiden laten ho ren. Ik hoop dat Lubbers' opmer kingen beschouwd mogen worden als een uitglijder maar ik ben er niet gerust op", aldus Roozemond. Ze beaamt dat er aan een drasti sche atv de nodige voetangels en klemmen kunnen zitten. "Maar die problemen zijn oplosbaar mits de wil aanwezig is om er uit te komen. Als je Lubbers zo hoort is die wil er bij hem niet. Hij komt nu met de zelfde geluiden op het toneel die je ook vaak bij werkgevers hoort. Ook Lubbers' voorspelling dat ver dere atv leidt tot minder economi- schè groei, kan ik niet volgen. Dankzij atv wordt de economische groei juist bevorderd. Het leidt tot een stijging van de arbeidsproduk- tiviteit en meer bes(edingsimpul- sen en dat is goed voor de econo mie", aldus Roozemond. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19