Z-Afrika valt Angola binnen Kan ik lenen en ook doorlopend over geld beschikken? Rau leidt (voorlopig) SPD Vertrek Chinese president verwacht Weer actie tegen Swapo Ortega: grens samen met Honduras bewaken Rel bij top van Bhagwan Spionage: Londen wijst opnieuw zes Russen uit DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 17 JOHANNESBURG (AP/AFP/UPI/Rtr.) - Zuidafrikaanse troepen zijn gisteren Angola binnengevallen voor een aanval op bases van de Namibische bevrijdingsbeweging Swa po. Opperbevelhebber generaal Constand Viljoen zei in Pretoria dat het gaat om een 'preventieve aanval' en zei dat het leger steun krijgt van de luchtmacht. De Swapo heeft bases in het zuiden van Angola en voert van duren. Hij zei dat spionage had uit- daar uit actie op Namibisch grond- gewezen dat Swapo aanvallen gebied. Begin juli staken Zuidafri- voorbereidde op militaire bases in kaanse troepen ook de Angolese Zuidwest-Afrika, zoals Namibië of- grens over voor acties tegen de ficieel heet, en op steden en dorpen guerrillastrijders. Daarbij zouden in de buurt van de Angolese grens. De Zuidwestafrikaanse Bevrij dingsbeweging Swapo vecht al dode viel sinds 1966 voor de onafhankelijk- Als gevolg heid van Namibië, dat wederrech telijk door Zuid-Afrika wordt be stuurd. Zuid-Afrika nam het ge bied na de Duitse nederlaag in de Eerste Wereldoorlog in en heeft op roepen van de Verenigde Naties onderhandelin gen trok Zuid-Afrika zich in april uit Angola terug, maar Viljoen zei toen dat hij niet zou aarzelen het land weer binnen te vallen als Swa po actief bleef. 1 Viljoen zei gisteren dat in Nami- het gebied onafhankelijk te bië twee guerrillaspionnen 1 verklaren genegeerd. gearresteerd tijdens een verken- MANAGUA (AP) - President Orte ga van Nicaragua heeft gisteren voorgesteld dat Hondurese en Ni caraguaanse troepen gezamenlijk patrouilleren langs de grens. Op deze manier wil Ortega voorkomen dat opnieuw Nicaraguaanse op standelingen vanuit Honduras Ni caragua binnendringen. Ortega drong bij de Hondurese president Suazo Cordova opnieuw aan op een ontmoeting om het con flict te bespreken. Volgens Ortega is de Nicaraguaanse uitnodiging tot een gesprek "de gelegenheid om te bewijzen dat Honduras geen marionet is van de Verenigde Sta ten". Zondag verklaarde een woord voerder van Suazo Cordova dat de Hondurese president een dergelij» ke uitnodiging niet zal aanvaarden. Volgens hem kunnen de geschillen tussen beide landen beter bespro ken worden in de Contadora Groep. David MacMichael, een voorma lig medewerker van de Amerikaan se geheime dienst CIA, heeft giste ren voor het Internationaal Hof i Justitie in Den Haag een getui- ningsmissie voor toekomstige an- vallen. Ook zouden er de afgelopen weken meer ontvoeringen en sabo tagedaden zijn geweest. 'In het licht van deze onweerleg bare bewijzen van de plannen van Swapo tegen de inwoners van Zuidwest-Afrika, en hun minach ting voor recente waarschuwingen het geweld te staken, blijft de vei ligheidstroepen geen ander alter natief over dan de operatie voort te zetten,' aldus generaal Viljoen in een verklaring. Een tribunaal in Luanda heeft gisteren twee Angolezen en één Portugees ter dood veroordeeld wegens spionage voor Zuid-Afrika. Dit heeft het Portugese persbureau ANOP vanuit Luanda gemeld. Zuidafrikaanse troepen hebben in juni bij een inval in Botswana burgers „in koelen bloede" ver moord. Dit staat in een rapport dat de Verenigde Naties gisteren heb ben uitgegeven. In het rapport RAJNEESHPURAM (UPI) - De particulier-secretaresse van de Bhagwan Shreé R^jneesh is samen met andere hooggeplaatste per soonlijkheden in de commune R^j- neeshpuram in de Amerikaanse staat Oregon, uitgetreden in een "schandaal" van grote omvang. Een woorvoerster van de sekte heeft dat bevestigd. De 35-jarige Ma Anand Sheela en de anderen verlieten Rajneeshpuram zaterdag per vliegtuig met bestemming Eu ropa na een ruzie met de goeroe, aldus Ma Dhyan Rosalie van de persdienst van de commune. Bhagwan zelf geeft binnenkort een persconferentie om de kwestie toe te lichten. „De hele zaak heeft een geweldi ge schok teweeggebracht", aldus Rosalie. „Terzelfdertijd heeft hier een zuiveringsproces plaats ge had". De woordvoerster wilde niet in bijzonderheden treden, maar zei dat de goeroe de commune had on derhouden over het thema "macht corrumpeert". „Bhagwan spreekt veel over macht en over hoever men kan gaan om haar te behouden. Het is het verhaal van een machtsstrijd binnen een religieuze groep", zei Sheela, die bekend staat om haar scherpe tong en onbeschaamde taal, is sinds 1981 particulier-secre taresse en hoofdwoordvoerster van de bhagwan geweest. Zij regelde voor Rsyneesh de verhuizing van India naar Oregon in 1980 en kocht de voormalige ranch in het cen trum van de staat aan die Raj neeshpuram werd. Sheela was presidente van de Rajneesh Foundation Internatio nal, de overkoepelende organisatie die de kerk van de goeroe - die zegt internationaal 500.000 leden te heb ben - bestuurt. Mèt Sheela zijn vertrokken Ma Yoga Vidya, directrice van Raj- neesh's internationale communes, en Ma Anad Su, presidente van de Rajneeshee Investment Corpora tion. Weg is ook de burgemeester van Rajneeshpuram, Khrishna Da- va, een van de hoogstgeplaatste mannelijke leiders en een van de oorspronkelijke architecten van de commune. Een twaalftal andere hechte medewerkers van de lei ders vertrok met hen, aldus Rosa lie. Swami Anand Jayanda, de finan- cieel-adviseur van de commune en echtgenoot van Sheela, heeft Ore gon klaarblijkelijk enkele weken geleden al verlaten richting Euro pa. Rosalie zei dat het schandaal waarschijnlijk ontstond door de ontdekking van de Bhagwan dat zijn topmensen hem niet volledig van hun activiteit op de hoogte hadden gehouden. Zij zei dat tot nu toe de bhagwan alleen via Shee la te bereiken was geweest. „Alles ging via Sheela. Van nu af aan kun nen we ons rechtstreeks richten tot hem". genis afgelegd Hij verklaarde dat wordt gevraaêd om 14 do1' een plan van de ClVvoor een mva lar om de veiligheid en de facilitei- sie van Nicaragua en voor destabi lisatie van de sandinistische rege- var? het onderscheppen ZZ k™af^s,tnTÜRtggaanVhei planorrflöOO miU ta?re n^naarNica- AMka gericht was tegen het ANC ragua te sturen had goedgekeurd. De Amerikaanse regering is bij de ^n,fS,alet„JerteBeTOH0rtdi,gd; In Zuid-Afrika zelf blijft het on- Hef Z.»hL A rustig In de zwarte voorstad Tem- héefi bisa blJ Johannesburg zijn gister- .;;j nacht twee zwarten doodgescho- MacMichael zei dat er in de tijd ten Djt is door d(J poljtie in johan. ^sburg meegedeeld Volgens de lezing van de politie probeerde ZSEm*!?menigte betogers een ziekenwagen smokkelde naar El Salvador. Het tf f d wa|Gn bewijsmateriaal dat geregeld door g de Amerikaanse regering werd ge- H 5 H s presenteerd, noemde hij van du bieuze aard, 'veelal onbetrouw baar, soms verdacht, en op een op- zettelijke misleidende manier ge- te Grapje van een AP-fotograaf: in Londen, waar Russische diplomaten dezer dagen op last van de regering- Thatcher hun koffers pakken, staan voor belangstellenden in Moskou-straat enkele appartementen te koop. (foto AP) presenteerd.' Leger Peru President Alan Garcia van Peru heeft de hoogste commandant van de strijdkrachten ontslagen. Vol gens Garcia hebben de legerlei ding en de vorige regering de be volking een valse voorstelling van zaken gegeven over de strijd tegen Lx-mimsters eisen Franco uitkering op MADRID - „Onder Franco hadden we het beter". Deze uitspraak, die sinds de dood van de Spaanse dic tator regelmatig gehoord is uit de mond van de tegenstanders van de democratie, is deze dagen opnieuw de maoïstische guerrillabeweging actueel in Spanje. Eenentwintig Terugtrekking van buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika komt neer op „verraad ten opzich te van slachtoffers van apartheid". De activiteiten van buitenlandse bedrijven in Zuid-Afrika beteke nen geen ondersteuning van de status quo, maar dragen bij tot een veranderingsproces. Dit standpunt van het internationale bedrijfsle ven werd maandag voor een hoor zitting van de Verenigde Naties in New York uiteengezet door Fran cos Ceyrac, die sprak namens de Internationale Kamer van Koop handel. Lichtend Pad. Thailand x-ministers uit de tijd van de Cau- dillo hebben een gerechtelijke pro cedure aangespannen om een wet De Thaise autoriteiten hebben die op 1 januari van dit jaar in wer- de noodtoestand opgeheven die king is getreden, onrechtmatig te was afgekondigd'na de mislukte laten verklaren. Via deze wet werd staatsgreep van vorige week. Het een eind gemaakt aan een persoon- nieuws werd bekend gemaakt door lijke beschikking van Franco waar de officiële Thaise radiozender, bij alle ex-ministers uit zijn kabi- Volgens het bericht is de toestand netten tot aan hun dood een maan- in het land nu weer normaal. delijkse uitkering bleven genieten. Van den Bogaert De Belgische regering heeft een beroep gedaan op de Zairese auto- Qerrit-Jan Hoek riteiten hebben om de Belg Ronald van den Bogaert gratie te verlenen. Van den Bogaert werd zaterdag in Zaire tot 10 jaar veroordeeld we gens het in bezit hebben van 'sub versieve lectuur'. Naar verluidt z Belgie zijn verrast door de zwaarte Belgie had De bijna 1100 buitenlandse be drijven die in Zuid-Afrika werk zaam zijn, lieten zich op de VN- hoorzitting over multinationals in Zuid-Afrika en Namibië vertegen woordigen door de Internationale Kamer van Koophandel(IKK). Bij deze Kamer zijn rond 7000 bedrij ven uit de hele wereld aangesloten. Kruisbekken te gast in Engeland LONDEN (Rtr.) - Engeland heeft deze zomer een on verklaarbare invasie van vogels uit het noorden te zien gekre gen, de grootste stroom sinds de jaren zestig, aldus gisteren de British Trust for Ornitholo gy- Het is de stichting een raad sel waar de honderden vogels, voor het grootste deel gewone kruisbekken die doorgaans le ven in dennebossen in Noord- Europa, vandaan gekomen zijn. Vogelorganisaties in Scandina vië, Zwitserland en Nederland hebben volgens de Trust for Ornothology meegedeeld dat zij in hun streken geen ongewo ne kruisbektrek hebben waar genomen. LONDEN - Engeland heeft gister avond nog eens zes Russische functionarissen wegens spionage het land uitgewezen. De Britse maatregel volgt op de uitwijzing door de Sowjet-Unie van 25 Britse diplomaten, journalisten en zaken lieden dit weekeinde. Volgens een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen hebben de verklaringen van de onlangs overgelopen KGB- chef Oleg Gordievsky "onweerleg bare bewijzen" opgeleverd dat de zes mannen, die drie weken de tijd hebben om Engeland te verlaten, zich aan spionage hebben schuldig gemaakt. door Henk Dam door Om de overheidsuitgaven te be snoeien, besloten de socialisten in 1982 het mes te zetten in deze gulle regeling, die de staatskas per jaar voor de 99 ex-ministers 4,5 miljoen gulden kostte. Eenentwintig van ot meer op gerekend dat Van den dg voormalige regeerders uit de Bogaert zou worden uitgewezen. RAF-woning De Westduitse politie heeft vori ge week woensdag een inval ge daan in een woning in Tübingen die gebruikt zou zijn als schuil- dedigen. plaats voor voortvluchtige leden de Rote Armee Fraktion Franco-tijd weigerden echter met de nieuwe regeling (een afbouw ge durende twee jaar en een pensioen uitkering na het 65e jaar) akkoord te gaan en stapten naar de rechter hun 'verkregen rechten' te ver- BONN - „De SPD als oudste en meest ervaren politieke partij van Duitsland houdt vast aan haar sta tuten en aan haar tijdschema. Over ons voorstel voor de kandidatuur voor het ambt van bondskanselier wordt op onze partijdag eind au gustus 1986 gestemd. Johannes Rau is door het partijbestuur ech ter gevraagd op 19 november 1985 voor het partij betuur zijn gedach ten over strategie en perspectieven van de sociaal-economische poli tiek voor de volgende Bondsdag verkiezingen toe te lichten". door Hans Hoogendijk De publieke opinie Met deze woorden illustreerde SPD-voorzitter Willy Brandt gis teravond in Bonn dat Johannes Spanje Rau, de premier van de deelstaat de 21 de (RAF). De politie maakte gisteren reageerde met verontwaardiging Noordrijn-Westfalen nog steeds dat zij in de woning ook belastend op de juridische stap materiaal heeft aangetroffen. Er werden geen nadere medelin- gen gedaan. niet helemaal zeker is of hij ministers, onder wie zich de multi- sociaal-democraten in 1987 Ijonair Antonio Maria Oriol be- perk wil treden tegen bondskanse het zijn nieuwe aarzelingen met de woorden dat de partij geen zin heeft in een langdurige verkie zingsstrijd die het gevolg zou zijn van zijn onherroepelijke ja, nu. Rau zal de komende tijd als eerste van de sociaal-democratische deel staat-premiers optreden. Daar naast zal hij samen met partijvoor zitter Willy Brandt en fractieleider Hans-Jochen Vogel plannen uit werken voor de toekomst van de partij. De aarzelingen van Rau zijn on der meer ingegeven door de voort durende strijd binnen uc SPD. Na het terugtreden van Wischewski als penningmeester is weliswaar oud-minister van financiën Matt- höfer bereid gevonden deze post over te nemen, de financiële peri kelen en de politieke gevolgen van Wischewski's terugtreden zijn er niet minder door geworden. Daar naast is de partij ondanks verzoe nende woorden van Brandt uiter mate verdeeld over het strategisch concept dat is uitgedacht door woordvoerder voor defensie Von Bülow. Deze heeft de partij aan het denken willen zetten over een toe komst zonder Amerikaanse en Russische troepen in Duitsland. Kruisraketten in Wüschheim RAMSTEIN (Rtr) - De 96 kruisra ketten die de Bondsrepubliek van af 1987 krijgt komen in Wüschheim in de Westduitse deelstaat Rhein- land-Pfalz. Dit is gisteren bekend gemaakt door de Amerikaanse luchtmacht in de Bondsrepubliek. Tot dusverre maakten de VS de plaats waar raketten komen niet bekend, zulks op verzoek van de Westduitse regering, maar waarom daar nu is van afgeweken werd niet gezegd. Behalve kruisraketten komen er uiterlijk eind 1988 ook in totaal 108 Pershing-2 raketten in de Bondsre publiek. Daarvan zijn er zeker al 54 geplaatst, zo is vernomen uit bron nen bij de NAVO. Wüschheim is een vroegere basis van het Amerikaanse leger 15 kilo meter ten noordoosten van de Amerikaanse luchtmachtbasis Hahn. 'Vredesberaad' Syrië/Jordanië BEIROET (Rtr/DPA) - De pre miers van Syrië en Jordanië, resp. Rauf el-Kassem en Seid Rifai, zijn gisteren in Jeddah besprekingen begonnen om te trachten de ge schillen tussen beide landen bij te leggen. Het overleg werd georgani seerd door de Saoedische kroon prins, Abdullah Ibn Abdulaziz, voorzitter van een verzoenings commissie van de Arabische Liga die vorige maand tijdens de top conferentie in Casablanca werd ge vormd. De verzoeningsbesprekingen moeten de weg effenen voor de re guliere topconferentie van arabi- sche leiders, die voor november in de Saoedische hoofdstad Riaad op het programma staat De Saoedi sche kroonprins, die de premiers ontving, uitte zich optimistisch over het resultaat van de bespre kingen. Dit meldde het officiële Saoedische nieuwsagentschap Spa. Waarnemers en diplomaten uit ten zich sceptisch over de vooruit zichten op aanstaande ontspan ning tussen Jordanië en Syrië. Ze noemden het echter een belangrij ke stap dat de landen besloten heb ben te overleggen in plaats van zo als tot dusver propaganda-slagen uit te wisselen. Maar „Saoedi-Ara- bië zal alle zeilen moeten bijzetten om van de ontmoeting een succes te maken", zei een diplomaat in Amman. Jordanië en Syrië staan een to taal andere benadering van Israël voor. De kloof werd nog vergroot door de toenadering van de Jor daanse koning Hoessein tot Egyp te, het enige arabische land dat vre de heeft getekend met de joodse staat. Hoessein besprak juist de af gelopen dagen in Cairo met presi dent Moebarak hoe de gang te hou den in hun gezamenlijke campag ne voor een regeling van het ara- bisch/Israëlische conflict. Verklaringen van dezelfde Gor dievsky leidden vorige week al tot de uitwijzing van 25 Russen, onder wie ambassadepersoneel, leden van de Russische handelsdelegatie en journalisten. Deze massa-uitwij zing leidde tot de Sowjet-represail- le van het afgelopen weekeinde. Al direct na de uitwijzing van de 25 Russen verklaarde de Britse mi nister Howe (buitenlandse zaken) dat Engeland eventuele represail le-uitwijzingen "buitengewoon ernstig" zou opvatten. De nieuwe uitwijzingen zijn daar overduide lijk de concrete weerslag van. Het Britse ministerie van buiten landse zaken maakte gisteren de uitwijzingen publiekelijk bekend even nadat de Russische zaakge lastigde Lev Parshin was opgeroe pen om naar het ministerie te ko men. Daar werd hem niet alleen verteld dat de zes (twee diploma ten, drie leden van het ambassade personeel zonder diplomatieke sta tus en een journalist) het land zou den moeten verlaten, maar ook dat Engeland de uitwijzing van de 25 Britten als „geheel ongerechtvaar digd" ziet. Parshin kreeg te horen dat de 25 eerder uitgewezen Russen zonder enige twijfel betrokken zijn ge weest bij "het ondermijnen van de nationale veiligheid van het Ver enigd Koninkrijk", en dat de Sow- jet-reactie op de uitwijzingen bete kende dat "onschuldige mensen tot slachtoffer zijn gemaakt, iets dat de Britse regering niet kan ac cepteren". De Russische ambassa de in Londen noemde de uitwij zing "rancuneus". Zware strijd bij Tripoli: 34 doden BEIROET (Rtr/DPA) - De zware gevechten in de Noordlibanese ha venstad Tripoli tussen rivaliseren de milities hebben zeker 34 men sen het leven gekost. Er zijn 76 ge wonden, zo deelde de politie mee. Zondagavond braken in Tripoli gevechten uit tussen de soenni- tisch-fundamentalistische "Islami tische Eenheidsbeweging"(Taw- heed) en de pro-Syrische "Arabi sche Democratische Partij". Beide groeperingen strijden al ruim twee jaar om de heerschappij over de 500.000 inwoners tellende stad. Verscheidene Syrische verzoe ningspogingen zijn steeds door nieuwe strijd in de wielen gereden. Syrische troepen beheersen het grootste deel van Noord-Libanon. Aanvankelijk kon een uit de strij dende partijen en Syrische officie ren bestaand veihgheidscomité gisteren geen eind maken aan de onophoudelijke gevechten. Vol gens Radio-Beiroet luwden de ge vechten gistermiddag enigszins na koortsachtig overleg over een wa penstilstand. De botsingen verlamden maan dag de havenstad. Winkels bleven gesloten en vuur van sluipschut ters maakte de straten onveilig. vindt. lier Helmut Kohl. Rau motiveerde ADVERTENTIE Zo'n Doorlopend Krediet bij de NMB is heel makkelijk. Je hebt altijd geld achter de hand. Wat het kost? Kijk maar. Bij een opge nomen Doorlopend Krediet van f12.000,- betaalt u per maand f240,- terug. Leent u f 20.000,-, dan kost dat f400,- per maand. In deze bedragen is de effectieve rente van 0,95% per maand in begrepen. Andere bedragen lenen kan natuurlijk ook. En misschien is een Persoonlijke Lening in uw geval wel verstandiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis mee verzekerd. Kom snel eens met ons NMB BANK praten. De NMB denkt metu mee. PEKING (Rtr./DPA) - Een hoogge plaatste regeringsfunctionaris in Peking heeft gisteren verklaard dat de 76-jarige president van de volksrepubliek, Li Xiannian, mo gelijk zeer binnenkort aftreedt vanwege slechte gezondheid. De functionaris voegde er aan toe dat Li zou kunnen worden op gevolgd door de huidige premier Zhao Ziyang, hetzij op een bijzon der partijcongres dat morgen be gint, hetzij kort daarna. Premier Zhao zou naar alle waar schijnlijkheid worden opgevolgd door de huidige, 56-jarige vice-pre mier, Li Peng, aldus de functiona ris, die verzocht niet nader te wor den aangeduid. Hij voegde hier overigens aan toe dat als er een definitief besluit ten aanzien van de opvolgers was ge nomen, hij er niet van op de hoogte was. Li, een van de zes leden van het regerende Politburo, onder ging eerder deze maand een opera tie voor grauwe staar aan zijn ogen. Zaterdag trad hij vqor het eerst weer in het openbaar op, maar hij ziet duidelijk nog niet goed. Hua Guofeng, de opvolger van voorzitter Mao Zedong en leider van China tot 1981. heeft gisteren zijn zetel in het Centraal Comité behouden, hoewel vele oude kame raden de hunne kwijtraakten. On der de 64 leden van het Centraal Comité die met pensioen gingen was een aantal dat met hem in één adem placht te worden genoemd. Maar de 64-jarige Hua is erin ge slaagd zich te handhaven in een be leidsorgaan dat steeds meer wordt overheerst door zijn oude tegen stander, de 81-jarige Deng Xiao ping. In 1976, na de dood van Mao, be reikte Hua de opperste macht in China op de vleugelen van een aan Mao toegeschreven laatste woord: „Met U aan het roer, ben ik ge rust". Maar zijn macht ebde lang zaam weg door de manoeuvres van Deng en hij zette hem in 1981 ten slotte af als partijvoorzitter. „Deng wil niet de indruk maken dat hij op wraak uit is", zei gisteren een diplomaat uit het westen over Hua's handhaving in het Centraal Comité. „In de partij wordt nog al tijd gevonden dat Hua slecht werd behandeld. Door hem uit het Cen traal' Comité te zetten, zou de in druk hebben kunnen ontstaan dat men zout in de wonde wreef'. De nationale televisie wijdde het grootste deel van haar nieuwsjour- naal aan de veranderingen. Op de bijeenkomst van gisteren werd verder een ontwerp-voorstel voor het zevende vijfjarenplan goedge keurd dat per 1 januari 1986 in wer king treedt. Het voorstel, dat naar verwachting de hervormingen vastlegt die Deng heeft ingevoerd, wordt besproken op het partijcon gres van morgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17