5D T Geen alcohol bij FC Utrecht—Kiev Kritiek Kamer op beperking van pleegzorg Bondscoach ziet ZW Sport winnen Kaarten interland in vrije verkoop VS uiten kritiek op Aquino-proces Milieuheffing op brandstof stuit op verzet van Kamer Hogere winst Bols Goede toekomst voor Colombiaan Ramirez En aan uw linkerhand ligt dan Schorsing atleten WHO-congres geopend PAGINA 14 SPORT DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 Galgenwaard uitverkocht UTRECHT (GPD) - In het Utrechtse stadion Galgenwaard zijn morgenavond voor en tijdens de Europa Cup-wedstrijd tegen Dynamo Kiev geen alcoholhoudende dranken te koop. De Europese Voetbal Unie heeft na de gebeurtenissen in het Brusselse Heizelsta- dipn de cupwedstrijden verdeeld in wedstrijden met een verhoogd en een normaal risico. De wedstrijd tussen de Nederland- kocht mag worden als het stadion se en Russische bekerwinnaar valt vol is. onder de eerste categorie. Niet om- FC Utrecht had zich aan de maat- van de UEFA gratie. De Europese Voetbal Bond vond dat de eredivi sieclub bewezen heeft dat het van dat uit de Oekraine een massa regel kunnen onttrekken, omdat de straf geleerd heeft e verwacht worden (de sup- gisteren nog 2000 staanplaatsen portersschare van Kiev bestaat uit niet verkocht waren. De clublei- zeven leden van de ambassade), ding wilde echter geen enkel risico maar omdat het Utrechtse stadion nemen. FC Utrecht diende het cup vrijwel uitverkocht is. De UEFA duel eigenlijk op 150 kilometers veilig stadion ge- heeft bepaald dat geen drank LEIDEN - In de zaalvoetbalcompe titie boekte Zwarte Wolf gisteren een knappe overwinning op Cever- bo: 4-3. Glasbergen haalde in Lisse bij de plaatselijke FC een ruime 1-4 overwinning op. De overige uitsla gen van de wedstrijden in de inter regionale klasse waren: Spartaan '20-Snoekie 2-3, Rozet-De Maas 3-8 en Datarex-Grovo 3-3. In de hoofd klasse noteerde Van der Plas tegen Bahlmann zijn tweede seizoen soverwinning: 4-1. Zwarte Wolf-Ceverbo 4-3. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat de Leidse ploeg zou zege vieren. Onder toeziend oog van bondscoach Evert Theunissen be machtigde de tegenstander uit Dordrecht tien minuten voor tijd een 2-3 voorsprong. Coach Stouten zette daarop drie aanvallers in, wat prompt resultaat opleverde. Hen- nie Koet en Ger Nagtegeller bogen de achterstand in een 4-3 voor sprong op. Waarop Stouten de ver dedigers Sloos, De Roode en De Roo het veld instuurde. Zij lood sten ZW naar de overwinning. Ove rige doelpunten: Ben de Roo en Peter Gijsman. FC Lisse-Glasbergen 1-4. De Rijnsburgers hadden moeite zich aan te passen aan het kleine de Domstad te spelen, maar kreeg toen de rellen plaatsvonden heeft de FC maar niet aan de UEFA ge meld. De bekerwinnaar kreeg de straf wegens wangedrag van zijn supporters in de cupwedstrijd te gen HSV, een wedstrijd die in 1981 gespeeld werd in Arnhem, omdat het stadion (met hulp van de sup porters) gesloopt was en een nieu we voetbaltempel in aanbouw was. Het is de tweede keer dat in het FC Utrecht-stadion geen alcoholhou dende drank te koop is, ook in de competitiewedstrijd tegen Feye- noord was dat het geval. speelveld in Lisse. Pas na de doel- wisseling draaide het team warm. Mart van der Plas brak de score open, waarna Wim Bouckaert de gelijkmaker achter Guyt binnen- tikte. Huug Aandewiel, Wim Drie bergen en Mart van der Plas stel den de zege veilig voor de Rijns burgers. Van der Plas-Bahlmann 4-1. De Alphenaren kwamen via Ton van der Laan op voorsprong. Lang genoot de ploeg uit de Rijnstreek niet van die weelde, want Ron van der Kolk tekende de gelijkmaker aan. Die treffer gaf de Katwijkers vertrouwen. Nieuweling Rick Curfs zette de thuisploeg op voor sprong, waarna Leen van der Plas en Ron van der Kolk de deur voor Bahlmann definitief dichtsloegen. De nieuwe veiligheidsregels van de UEFA zeggen ook dat de thuis- spelende club verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bezoe kende vereniging. FC Utrecht heeft voor politiebegeleiding moe ten zorgen. Vanaf het moment dat de Russische tegenstander voet op Nederlandse bodem zette worden ze begeleid door de politie. Ook het hotel waar Dynamo Kiev verblijft wordt - in overeenstemming met de UEFA-regels - in het oog ge houden. De Russen arriveerden met ster speler Oleg Blochin, maar hadden een andere international, voorstop per Sergei Baltasha, thuis gelaten met een blessure. De Zwitser Wiss bekroont zijn solo met de etappezege. De Ronde van Toekomst zit er weer op. (fotoANP) ARNHEM (ANP) - De KNVB zal de toegangskaarten voor de kwali ficatiewedstrijd Nederland - Belgie in de vrije voorverkoop brengen. Dit verklaarde Jan Huijbregts, se cretaris betaald voetbal, gisteren in Arnhem. De KNVB komt hiermee terug op het voornemen de entree bewijzen voor de beslissende WK- kwalificatiewedstrijd uitsluitend via de eigen afdelingen aan de man te brengen. Tussen de 10.000 en 20.000 kaarten gaan naar de ver koopadressen van Feyenoord. De wedstrijd wordt op 20 november in Rotterdam gespeeld. "Wij willen de vaste supporters de gelegenheid geven de wedstrijd bij te wonen. De toegangsprijs zal maximaal zestig gulden bedragen, dat is een tientje meer dan voor de wedstrijden tegen Hongarije en Oostenrijk. Het is niet de bedoe ling de goedkopere kaarten in die mate te verhogen, maar daarover moeten wij ons nog beraden". De KNVB zal de Belgische voet balbond niet meer dan vijfduizend kaartjes verstrekken, als de KB VB voet bij stuk houdt en voor het 'duel in Belgie 'Zeist' ook niet meer dan dat aantal toegangsbewijzen levert. Huijbregts: "Er bestaat een herenafspraak, dat er tienduizend PLAISANCE-DU-TOUCH (AFP) - Vijf jaar, nadat Alberto Florez werd gehuldigd als de eerste Co lombiaanse winnaar van een etap pewedstrijd in Europa, heeft Mar tin Ramirez toegeslagen in dezelf de (gewaarderde) wielerkoers: de Ronde van de Toekomst. De in middels op leeftijd rakende Florez kreeg in zijn 24-jarige landgenoot een uitstekende opvolger. In 1984 won Ramirez ook al de Dauphiné Libéré. De Nederlandse prof-formatie van Ben van Erp joeg gisteren in SAINT JOHN (Rtr) - Een groep supporters van het nationale voetbalelftal van Honduras, dat het afgelopen weekeinde met 1-2 verloor van Canada, heeft het W K-kwalificatieduel niet kunnen bijwonen. Een reis leider uit New York bracht de fans naar het verkeerde Saint John. In plaats van in New Brunswick, bij Toronto, kwam het gezelschap uit in New Foundland, op ruim 1300 kilo meter van het goede Saint John. Voor de supporters werd door een caféhouder in het verkeerde Saint John een groot televisie scherm neergezet, zodat ze toch iets van het duel zagen. het slotritje van 85 kilometer een tweede etappesucces na. In de per soon van Eric Breukink, de debu terende neo-prof, werd de achter volging ingezet op Benno Wiss. De directeurszoon uit Spankeren werd bijgestaan door de Belg Fons de Wolf, de toekomstige ploegge noot van Breukink, en de Sovjet- renner Zjadanov. Door het misluk ken van die poging bleef het Ne derlandse succes in de open ronde beperkt tot de (sprint)zege van Jean-Paul van Poppel in de de vijf de rit. Behalve Breukink debuteer de ook John Bogers in de Tour de l'Avenir als beroepsrenner. De laatste ritwinnaar Wiss, één van de Zwitserse renners uit de ploeg van Paul Koechli, reed eer der vier dagen in de gele leiders trui. Hij werd in de achtste etappe, de eerste bergrit, onttroond door Eric Salomon, de jonge Fransman, die het leiderstricot een dag later al moest afstaan aan Ramirez, de eer ste van de ontketende Colombia- nen. De Zuidamerikaanse klim mers verdedigden de positie van hun kopman met succes. Alberto Cova zegt ook af PARIJS (AFP) - De'Italiaan Stefa- no Mei (5000 meter), de Belg Vin cent Rousseau (10.000 meter) en de Bulgaarse Tsvetanka Khristova (discuswerpen) zijn toegevoegd aan de Europese atletiek ploeg, die van 4 tot en met 6 October deel neemt aan de strijd om de wereld beker in Canberra.. Het drietal komt in de plaats voor achtereen volgens de Italiaan Alberto Cova, de Westduitser Thomas Wessing- hage en de Tsjechoslowaakse Zdenka Silhava. Rob Druppers is de enige Nederlander in de Euro pese ploeg. De Utrechtse atleet .loopt de 800 meter. kaarten worden uitgewisseld. Van ochtend kreeg ik van Albert Roo- sens (secretaris KB VB) te horen, dat de Belgen maar tot de helft van dat aantal bereid zijn. Ik heb per telex contact opgenomen met het uitvoerend comité van de Belgi sche bond. Eind deze week is er opnieuw contact". Om veiligheidsredenen zullen er niet meer dan 57.000 kaarten voor de wedstrijd in Rotterdam worden verkocht. De KNVB overweegt uit sluitend genummerde kaarten uit te geven. Bij grote wedstrijden is dit de laatste jaren alleen op de hoofdtribunes gebruikelijk ge weest. Of er voor, tijdens en na Ne derland - Belgie in het stadion Feyenoord alcoholhoudende dran ken zullen worden verkocht, is nog niet bekend. De veiligheidscom missie van de KNVB zal hierover een advies uitbrengen. PARIJS (AFP) - Twee Tsjechoslo waakse topatleten zijn door de Eu ropese atletiekassociatie (AEA) ge schorst voor het leven. Het zijn Re- migius Machura, de kogelstoter, en .Zdenka Silhava, de wereldrecord- 'houdster bij het discuswerpen. Het tweetal is beschuldigd van doping tijdens de eindstrijd om de Euro pese beker, op 17 en 18 augustus in Moskou. De schorsingen betekenen in de praktijk, dat Machura en Silhava tenminste achttien maanden zijn uitgesloten van wedstrijden. Pas dan mag van de zijde van de Tsje choslowaakse bond een gratiever zoek worden ingediend. De ge straften missen in elk de strijd om de Europese titels, in 1986 in Stutt gart. Zdenka Silhava is bovendien uit de ploeg gezet, die binnenkort strijdt om de wereldbeker in Can berra. Machura, tijdens de finale om de Europa-Cup tweede bij het kogel stoten met 21,45 meter, en Silhava, derde in haar specialiteit, zijn ver antwoordelijk voor de enige do- ping-gevallen tot dusverre in dit seizoen. Vorig jaar kreeg Tatjana Kazankina dezelfde straf opgelegd, toen zij bij een atletiekontmoeting in Parijs weigerde de dopingcon trole te bezoeken. Het Tsjechoslo waakse tweetal werd uit de uitsla gen van de wedstrijden in Moskou DEN HAAG (ANP) - Staatsecreta ris Van der Reijden (welzijn, volks gezondheid en cultuur) heeft giste ren kritiek van de Kamer gekregen naar aanleiding van de aangekon digde beperking van het aantal pleeggezinnen. De staatssecretaris heeft een onderzoek toegezegd. Dat onderzoek zal de oorzaak moeten aangeven van de onver wachte, bijzonder grote toename in het begin, van dit jaar van het aan tal kinderen in pleeggezinnen. In tussen zal het geld voor de onvoor ziene hoge uitgaven, zeven miljoen gulden meer dan begroot, worden gezocht, wellicht bij het ministerie van sociale zaken. In ieder geval zal geen kind de hulp worden ont houden die het nodig heeft. Dit is gisteren duidelijk gewor den in de uitgebreide commissie vergadering (UCV) van de Tweede Kamer over Jeugdhulpverlening. Staatssecretaris Van der Reijden trok daarbij enige keren het boe tekleed aan, nadat hij en staatsse cretaris Korte-van Hemel van justi tie van diverse kanten onder vuur waren genomen. Eerder had de regering besloten tot het terugbrengen van de capa citeit voor jeugdhulp in inrichtigen en tot uitbreiding van het aantal pleeggezinnen. Dit laatste is plot seling uit de hand gelopen, waarop de staatssecretaris bestuurders voorstelde in te grijpen. Als er niets verandert zou een plafond moeten worden vastgesteld, zo zei hij eerder, waarop de bijzondere kamercommissie voor de jeugd- hulpverlèning te hoop liep. In de wereld van de jeugdhulp verlening sloeg de brief van Van der Reijden in als een bom. Men vreesde dat kinderen, omdat er geen geld is, op straat zouden ko men te staan. Van een maximum aan het budget wilden verschillen de kamerleden ook niets weten. Als een kind hulp nodig heeft, moet het de juiste hulp ook kun nen krijgen. Over de cijfers bestond verwar ring. Uiteindelijk kwam staatsse cretaris Van der Reijden met de niet betwiste gegevens, dat er be gin 1983 ongeveer 2000 kinderen in rond 1600 pleeggezinnen zaten. In januari 1984 waren het er 3095, een jaar later 3745 en twee maanden daarna 4400. In juni van dit jaar was er sprake van enige daling, maar daarna liep het aantal weer op. De nog niet verklaarde snelle stijging maakte ingrijpen noodza kelijk. Verondersteld werd dat de pas ingegane nieuwe regeling een aanzuigende werking heeft en dat gemeentelijke sociale diensten meer verwijzen naar de mogelijk heden van pleeggezinnen. Dit zou erop neerkomen dat er kinderen zijn geplaatst die niet naar een pleeggezin zouden zijn gegaan als ze waren beoordeeld naar de maat staven van de oude regeling, ver onderstelde Van der Reijden. Een gesprongen waterleiding is er gistermiddag de oorzaak vari geweest dat het Rotterdamse Beursplein in korte tijd volledig blank kwam te staan. Het water liep bovendien als een snel stromend riviertje de trappen af van een van de Coolsingel-ingangen van de metro. Die moest daardoor enige tijd worden afgesloten. Nadat het lek was gevonden en water weggestroomd, was de metro weer bereikbaar (foto gpd> AMSTERDAM (ANP) - De ak koorden van Helsinki in 1975 heb ben in Europa niet tot de verwach- i te ontspanning en samenwerking geleid. Daarom is het verbazing wekkend. dat de Europese lidsta ten van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) er wel in zijn ge- slaagd het eens te worden over een I gemeenschappelijke politiek op het gebied van de gezondheids- zorg. Dr. J.E. Asvell, regionaal di- j recteur voor Europa van de WHO, I zei dit gisteren in Amsterdam bij de opening van de 35ste zitting van het regionaal comité van de WHO. Deze zitting wordt bijgewoond door de afgevaardigden van de 33 aangesloten landen (van Groen land tot en met de Sowjet-Unie). Dr. Asval heette speciaal het jong ste lid, Israël, welkom. Op de conferentie, die een week duurt, bespreken de landen hun beleidsplannen in het kader van het WHO-programma „gezondheid voor iedereen in het jaar 2000". Ze zijn het vorig jaar al eens geworden over de vertaling van deze doelstel ling voor Europa. Die komt neer op het bevorderen van de eigen ver antwoordelijkheid en dus van een gezonde levensstijl. Dat betekent onder meer het terugdringen van het aantal dodelijke ongevallen en van het gebruik van alcohol en ta bak, en het bevorderen van een ge zonde voeding. DEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Winsemius om een vijftal milieuheffingen van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) te laten opgaan in heffin gen op brandstoffen ondervindt kritiek van zowel de oppositie als van de VVD. Desondanks ziet het ernaar uit dat de minister zijn voor nemens begin 1986 op hoofdlijnen ongewijzigd aan de Kamer zal voorleggen in een kaderwet op de milieuhygiëne. De kritiek van PvdA. de kleine linkse fracties en het SGP, zoals die gisteren werd verwoord tijdens een uitgebreide commissieverga dering, luidt dat het verband tus sen de veroorzakers van de milieu schade en degenen die daar finan cieel voor moeten opdraaien zoek raakt. Zo vroeg Van der Vlies (SGP) zich af wat de relatie is tus sen een brandstoffenheffing en de financiering van het deponeren van chemisch afval. Het voordeel van de brandstof fenheffing is dat de regeling door zichtig en simpel blijft. Al drie kwart van de bestaande VROM-mi- lieuheffingen loopt parallel met de inning van accijnzen op minerale oliën. In totaal zal de verdeling van de milieuheffingen over de betalen- 4den dan ook nauwelijks wijzigen. Het aandeel van de industrie blijft twintig procent en dat van de huis houdens zeven procent, terwijl het verkeer zakt van 69 naar 66 procent en de overige categorieën stijgen van vier naar zeven procent, zo raamde minister Winsemius. De heffingen voor luchtveront reiniging, verkeers- en industriela- waai en heffingen krachtens de wet chemische afvalstoffen zullen verdwijnen. Hiervoor in de plaats komen brandstofheffingen op olie- produkten, LPG, kolen en diverse gasvormige brandstoffen. WD-Kamerlid Rempt-Halm- mans de Jongh vond dat de brand stoffenheffing in de praktijk cijns en derhalve worden geïnd doof dé minister komt op accijr moet financiën. Zij vreest dat als de hef fingen onder competentie van de minister van milieubeheer blijven vallen de hoogte ervan zal worden afgestemd op de behoefte aan mid delen voor het milieubeleid. Daar op zou de Kamer, in tegenstelling tot accijnzen, nauwelijks greep hebben. Met andere woorden: het milieubeleid moet volledig gefi nancierd worden uit de algemene middelen. Minister Winsemius ziet dat ge vaar van een ongebreidelde verho ging van brandstoffenheffingen voor het milieu niet. Voor het zo merreces bepaalt het kabinet de uitgaven van de begroting voor het komende jaar, inclusief de milieu uitgaven. Pas als die vast staan wordt na de zomer, wederom in het kabinet, het dekkingsplan inclu sief de heffingshoogte vastgesteld, aldus Winsemius, die een eigen machtig optreden van de minister in dit verband uitgesloten acht. In de komende kaderwet zal ove rigens ruimte blijven voor vaststel ling van extra heffingen in aanvul ling op de algemene brandstoffen- heffing, zo zegde de minister toe in antwoord op vragen van het CDA- Kamerlid H.J. Schartman. Greep op de pröduktie van chemische af valstoffen zal vooral direct moeten worden uitgeoefend door bepalin gen in het vergunningenbeleid, zo hield de minister PvdA-Kamerlid Rienks voor. MANILLA (AP) - De Amerikaanse regering heeft zich kritisch uitgela ten over de weigering van Filip pijnse autoriteiten om bij het ge rechtelijk onderzoek naar de moord op senator Benigno Aquino door de VS aangeboden bewijsma teriaal te betrekken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitte kritiek op het feit dat getuigenverklaringen van Amerikaans luchtmachtperso- neel over verhoogde activiteit van de Filippijnse luchtmacht op de dag van de moord niet bij het ge rechtelijk onderzoek waren be-, trokken. De reden die de aankla gers hadden opgegeven om deze informatie terzijde te schuiven noemde het ministerie 'geheel on gegrond.' De verklaring van het ministerie en de getuigenverklaringen wer den door de Amerikaanse ambas sade onder de Filippijnse media verspreid. De Amerikaanse getui gen vertellen daarin over een po ging van de Filippijnse luchtmacht om een vliegtuig waarin men de se nator vermoedde te onderschep pen en naar een vliegveld buiten Manilla te dirigeren. De getuigenverklaringen duiden op een hoogst ongebruikelijke acti viteit van de Filippijnse lucht macht op 21 augustus 1983. Zes le den van de Amerikaanse lucht macht zeggen dat Filippijnse offi cieren het radarscherm op hun ba sis bij Manilla hadden overgeno men nadat plotseling twee ge vechtsvliegtuigen de lucht in wa ren gestuurd. Advocaten bij het proces hebben gesuggereerd dat een en ander zou kunnen duiden op een veel brede re samenzwering dan tot nu toe is verondersteld. Sommigen meen den dat ook het omgekeerde moge lijk was: dat men bij de luchtmacht op de hoogte was gekomen van het complot en Aquino uit handen van zijn moordenaars had willen hou den. Omzet van Olivetti fors hoger ROME (DPA/Rtr) - Het Italiaanse kantoormachine- en computerbe drijf Olivetti heeft in de eerste helft van dit jaar een concernomzet ge boekt van 2,5 biljoen lire, ongeveer 4,2 miljard gulden. Dat is 33,1 pro cent meer dan in de eerste helft van 1984. De moedermaatschappij zette met 1,51 biljoen lire, 2,52 mil jard gulden, maar liefst 50,8 pro cent meer om, zo is in Rome be kendgemaakt. De export van de moedermaat schappij nam toe met 123,6 procent en de uitvoer naar alleen de Ver enigde Staten groeide met 340 pro cent tot een bedrag van 322 miljard lire, ongeveer 538 miljoen gulden. De VS zijn nu de grootste markt buiten Europa voor Olivetti. De onderneming schrijft het suc ces toe aan samenwerking met an dere producenten. NIEUW-VENNEP (ANP) - Bols heeft over het eerste halfjaar van 1985 een nettowinst behaald van f 27,1 miljoen, zo heeft het distilleerderijcon cern gisteren bekendgemaakt. Dat betekent een stijging van 4 procent. De omzet kwam 6 procent hoger uit op f 448 miljoen. Het bedrijfsresul taat steeg met 17 procent van f 36,3 miljoen naar f42,5 miljoen. De stijging van de omzet wordt toegeschreven aan een licht herstel op een aantal voor Bols belangrijke markten. Ook de afzet in het binnenland is licht vooruit gegaan. Dat de nettowinst minder is gestegen dan het bedrijfsresultaat wordt voor een groot deel veroorzaakt door het wegval len van een aantal fiscale faciliteiten in enkele landen en door een grotere winstbijdrage van dochtermaatschappijen in landen met een relatief ho ge belastingdruk. De bedrijven in Zuid-Amerika bleven problemen houden met de hype rinflatie daar. Bols heeft daar vorig jaar een forse voorziening voor moe ten treffen, die de nettowinst over vorig jaar flink drukte. De door de Argentijnse regering genomen maatregelen bieden echter mogelijkheden voor een herstel, aldus de raad van bestuur. Verwacht wordt dat de winst over heel 1985 niet lager zal zijn dan die over vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14