'Bij de kinderen heet 't camping' Nieuwe pil voor een zorgeloze bevalling Bedrijfspastoraat laat Herman Bode niet vallen Reportage Voor Wilhelmina was Prinsjesdag 1945 de mooiste opening Woonwagens en huizen in één wijk PAGINA 8 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 VEENENDAAL - „Och, ze zijn wat meer op zich zelf', zeggen de woonwagenbewoners in de Veenen- daalse wijk De Schans over hun buren in de huizen, en dat zeggen de burgers omgekeerd ook over men sen op het kamp. Een schoolvoorbeeld van integra tie, zo noemde staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting) de wijk een paar maanden geleden bij de ope ning. Maar na eeuwen van wantrouwen gaat dat niet in één keer. „Van beide kanten is er afstand", zegt directeur H. A. Roeterdink van Patrimoniums Bouw vereniging. BERLIJN (GPD) - De 'abortuspil' kan verder worden geperfectio neerd. Het ziet er naar uit dat dit hormoonprodukt over enkele jaren niet alleen een medisch verant woorde vervanging zal vormen voor de tot nu toe geldende abor tuspraktijk, maar ook, in combina tie met andere produkten, een veel beter middel zal zijn om de beval ling op te wekken. Er mag worden verwacht dat het aantal keizersne den daardoor aanzienlijk zal kun nen teruglopen. Vermoedelijk zijn er vele miljoe nen steroïede hormonen, maar slechts van enkele honderden daarvan is grondig uitgezocht welk nut zij kunnen hebben. In labora toria over de hele wereld zijn er on geveer 60.000 gemaakt. Gebleken is dat er wellicht ook mogelijkhe den zijn om hormonen in te zetten tegen diverse hormoon-afhankelij ke vormen van kanker, zoals borst kanker, kanker van het baarmoe derslijmvlies en tegen goed- zowel als kwaadaardige gezwellen van de voorstanderklier bij de man (pro staat). Prof. dr. Friedmund Neumann, hoofd van de afdeling endocriene farmacologie van de farmaceuti sche industrie Schering AG in West-Berlijn, zei zaterdag dat de ontwikkeling op dat laatste gebied er zo gunstig uitziet, dat hij ver wacht dat over enkele jaren „vele urologen werkloos zullen worden". Schering liep met zijn persconfe rentie vooruit op het wereldcon gres voor gynaecologie, dat deze hele week in West-Berlijn wordt gehouden en waaraan door naar schatting 7.000 gynaecologen wordt deelgenomen. Gezwellen Op het ogenblik worden wereld wijd nog tienduizenden prostaatoperaties verricht. Goed en kwaadaardige gezwellen van de prostaat komen zeer veel voor, bei de leiden onder meer tot ernstige problemen bij het i Vanaf het 4Uste levensjaar stijgt het aantal mannen met prostaat- problemen sterk en een man die 80 jaar oud is, heeft vrijwel zeker een vergrote prostaat. Overigens zal die vergroting niet in alle gevallen zo ernstig zijn, dat operatief ingrij pen of plaatsing van een afvoerka- theter noodzakelijk is. Maar zowel operatie als katheter zal straks voor een belangrijk deel tot het verleden gaan behoren indien tijdi ge behandeling met een hormoon- kuur mogelijk blijkt. Neumann waarschuwde op nieuw tegen de opvatting als zou de abortuspil kunnen gaan dienen als vervanger voor de gewone anti conceptiepil. Maar gegeven het feit dat er in de wereld elk jaar nog tus sen de 40 en 50 miljoen abortussen worden gepleegd, ziet de farma ceutische industrie hierin een be langrijke markt, vooral in de ont wikkelingslanden. Vervanging van de gewone pil door deze 'maandpil' stuit echter op een groot aantal (ethische) bezwaren, met name door de hoeveelheid hormonen die de pil bevat. Bijverschijnselen De verdere ontwikkeling van de vorig jaar in Frankrijk op de markt gebrachte 'abortuspil' van Roussel, RU 486, is door Schering ter hand genomen wegens de soms specta culaire bijverschijnselen van die pil. In Nederland heeft de Utrecht se prof. Haspels dat aan de hand van klinische proeven bevestigd. Zware bloedingen bijvoorbeeld kwamen nogal eens voor. Proeven met cavia's - veel verder is men er in Berlijn nog niet mee - hebben uitgewezen dat deze verschijnse len bij een door Schering uitgevon den alternatief voor de RU 486, ge naamd de 13-alfa anticonceptiepil, zich vermoedelijk in het geheel Het gaat bij de uitvinding van Schering om een nieuwe groep ste roïede hormonen, die overigens geen verandering zal brengen in het noodzakelijke dokterstoezicht op het gebruik van de abortuspil. Andere proeven met ratten en cavia's doen vermoeden dat de nieuwe pil van Schering, in combi natie met prosteglandinen en het tot nu toe bij 'opwekking van weëen' gebruikelijke oxytocine, kan leiden tot een werkelijk be trouwbare methode van inleiden van de bevalling bij vrouwen bij wie de bevalling niet van nature op gang komt. Als dit aan de hand van klinische proeven kan worden be vestigd, dan kunnen allerlei com plicaties voor moeder en kind wor den voorkomen. Bovendien zal het aantal zwangerschappen dat door een keizersnede moet worden beëindigd, drastisch kunnen ver minderen. Prinses Juliana en haar moeder koningin Wilhelmina. (archieffoto) Het bedrijfspastoraat in het aartsbisdom Utrecht houdt - tegen de wens van aartsbisschop Simo- nis in - vast aan Herman Bode als kandidaat voor het voorzitter schap. Simonis heeft in juni geweigerd de oud-ondervoorzitter van de FNV in die functie te benoemen. Hij vond hem een 'te uitgesproken figuur' voor deze functie en wilde liever een 'meer neutrale' voorzit ter. Vorige week liet Simonis in een gesprek met een delegatie van het bedrijfspastoraat weten, dat hij het argument van een 'meer neu trale' voorzitter niet langer houd baar achtte. Toch bleef hij Bode af wijzen, nu met het argument dat deze in uitlatingen over de kerk 'te negatief is. Bode ondertekende indertijd het manifest van de Mariënburggroep van kritisch-loyale rooms-katholie- ken. Simonis wil hem nog wel ont moeten, maar zijn standpunt zal hij niet veranderen. Bode heeft daar op gereageerd met te zeggen, dat hij gesprekken die van tevoren al zinloos zijn niet wenst te voeren, zelfs niet met de kardinaal. De raad van het bedrijfspasto raat is verontwaardigd over Simo nis' weigering. "Om geloofwaardig te blijven binnen een gespleten kerk" zal de raad - het hoogste be leidsorgaan - geen andere kandi daat voordragen, maar Bode als voorzitter laten optreden. Hij wordt deskundig adviseur van het bestuur. Simonis kan alleen met een beroep op de uitzonderingsre- Gebed en vuist. "Het is haast beschamend, dat de mensen in Ni caragua onze aandacht voor hun land beschouwen als een teken van bemoediging en hoop. Maar het is voor ons ook een stimulans om door te gaan, net als zij met gevou wen handen, maar ook net als zij met gebalde vuist". Dat zei de voorzitter van de gere formeerde synode, dr. H. J. Kou- wenhoven, gisteren in Utrecht bij de afsluiting van de 'internationale week voor vrede in Nicaragua', een week die was georganiseerd door dertien voornamelijk kerkelijke or ganisaties, zoals de Interkerkelijke Adventsactie, Solidaridad, de Bis schoppelijke Vastenactie en de hervormde en gereformeerde we- relddiakonaten. De deelnemers aan de slotmani festatie konden een verklaring te kenen waarin de Nederlandse re gering en het parlement worden opgeroepen actief deel te nemen aan het proces van vrede en ver zoening in Midden-Amerika. Zending. Bij de herdenking van het 20-jarig bestaan van Trans World Radio Nederland, zaterdag in Baarn, zei de Urker hervormde predikant dr. C. A. Tukker, dat het zendingswerk van de media reke ning moet houden en nauw contact moet onderhouden met het zen dingswerk van de kerken in de lan den waar wordt gewerkt. "Wij moeten voorzichtig zijn met geestelijke kolonisatie'. De jonge kerken in de Derde We reld zijn uiterst gevoelig voor we derkerige assistentie. Aids. Uit angst voor de virus ziekte Aids weigeren steeds meer Amerikaanse presbyterianen de gemeenschappelijke avondmaals beker. Bisschop William Swing in San Francisco - waar elke dag een Aids-patiënt sterft - wil het ge bruik van de gemeenschappelijke beker echter niet verbieden omdat er nog geen bewijs is dat de ziekte via deze beker is verspreid. Wel vraagt de bisschop begrip voor Aids-patiënten die niet uit de beker willen drinken. Zij doen dat, zo schrijft hij, om geen infectie op te lopen die door hun verzwakte af weersysteem niet meer kan wor den bestreden. Sovjet-Unie. De 'Pravda', het orgaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, stelt in een hoofdartikel vast, dat de regering van dit land de strijd tegen de godsdienst nog lang niet heeft ge- Volgens het blad is in de steden 8 tot 10 procent belijdend gelovige. Op het platteland ligt dat cijfer nog hoger. "De atheïstische propagan da is niet doeltreffend als ze geen antwoord kan geven op de vragen van de gelovigen", aldus de krant. DEN HAAG (ANP) - Volgens wij len koningin Wilhelmina was Prinsjesdag 1945 „de mooiste ope ning der Staten-Generaal, die er ooit geweest is". Zij zegt dat in haar gedenkboek „Eenzaam, maar niet alleen". Nu precies veertig jaar geleden had Prinsjesdag plaats op dinsdag 20 november 1945. In het midden van het voorlopige parlement ver scheen de koningin om voor het eerst sinds 1939 weer een Troonre de uit te spreken. Gedurende de oorlogsjaren vond een dergelijke plechtigheid uiteraard niet plaats. Op de laatste Prinsjesdag voor de oorlog, dinsdag 19 september 1939, werd de kortste Troonrede uit de parlementaire geschiedenis uitgesproken. De in 1945 door ko ningin Wilhelmina uitgesproken rede wordt daarentegen uitzonder lijk genoemd, alleen al door de op vallend grote lengte van de toe spraak. Het toen zittend kabinet Schermerhorn-Drëes wilde zich namelijk 'door middel van de Troonrede voor het eerst direct tot de Staten-Generaal richten, nadat deze zes jaar lang van iets derge lijks verstoken waren gebleven', al dus de koningin. "Gevoelens van diepen bewo genheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid, nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in Uw midden verschijn", sprak Wilhelmina. "Leed en ontbe ring, nederlaag en ontreddering, maar ook offervaardigheid en hel denmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche furie". De Troonrede bevatte verder een oproep tot herstel en vernieuwing. „Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zou den misbruiken of verspillen", al dus de koningin, die bij deze gele genheid vergezeld was van haar dochter en schoonzoon, toen nog prinses Juliana en prins Bernhard. Premier dr.ir. W. Schermerhorn zegt in zijn memoires de eerste na oorlogse opening eigenlijk als niet erg veel bijzonders te hebben ervaren". De Troonrede, zo ver haalt hij, was voor een groot stuk een herhaling van wat we al eerder gehoord hadden. „De sfeer, ja die was eigenlijk wel die van een zeke re plechtigheid, zoals ik die lateïr vaker heb meegemaakt." Koningin Wilhelmina - aldus de latere kamervoorzitter dr. L.G. Kortenhorst - beleefde die novem berdag in 1945 „haar grote dag". In zijn naslagwerk over het eerste na oorlogse parlementaire jaar con cludeert hij, dat de vorstin woor den „rechtstreeks tot het hart van het nu ten volle bevrijde volk" sprak, woorden die „door hun een voud diepe indruk maakten op al len die ervan getuigen mochten zijn" Eén van die getuigen was freule C.W.I. Wttewaal van Stoetwegen, CHU-Kamerlid, die haar ervarin gen op Prinsjesdag-1945 eveneens aan het papier heeft toevertrouwd: „Er zijn bepaalde dagen in je leven, die je nooit vergeet. Zo'n dag is voor mij 20 november 1945", zo schreef zij. Die Prinsjesdag kénde een sobere inrichting en ging ge paard zonder het gebruikelijke, traditionele ceremonie. „Er was geen gouden koets, er waren geen gala-uniformen. Het geheel maakte een sobere, ook wel een sombere indruk", zo schrijft de freule. Ook zij noemt de Troonrede lang van inhoud. „Het was herdenking van gevallenen, dankbaarheid voor de bevrijding en veel over herstel en vernieuwing." „Ik zat, lang voor het begon, op geprikt in de Ridderzaal en voelde me allerminst op mijn gemak. Een punt van discussie in familie- en vriendenkring was geweest wat ik aan moest hebben. Uiteindelijk verscheen ik in een beeldige, licht blauwe jurk, gekregen van een vriendin in Canada en een geleen de hoed van zuster Feith; daarover een vooroorlogse bontjas. En zo zat ik in de koude Ridderzaal", zo luidt het ooggetuige-verslag van de freu le over die gedenkwaardige Prins jesdag-1945. In de eerste vergadering na de oorlogsperiode van de Tweede Ka mer, gehouden op dinsdag 25 sep tember 1945, benadrukte kamer voorzitter mr J.R.H. van Schaik de grote rol van koningin Wilhelmina in het verzet tegen de Duitse bezet ter. „De sterkste steun in dit geestelijk verzet is van de overzijde uitgegaan van Haar, die in Haar voortdurende zorg voor het hoog ste landsbelang in de meidagen van 1940 heeft gemeend, niet uit den weg te mogen gaan voor een beslissing, die Haar wel onnoeme lijk zwaar moet zijn gevallen", al dus de oud-kamervoorzitter. Hij noemt het vertrek „naar den vreemde" een daad van buitenge wone wijsheid. „De herinnering aan wat onze Vorstin in de meest hachelijke oog- enblikken van het volksbestaan met doortastende en volhardende geestkracht voor het Nederland- sche volk heeft gedaan en bereikt, zal in onvergankelijke dankbaar heid blijven voortleven", zo voegt Van Schaik daaraan nog toe. Geven: "Ik woon liever op een opgeruimd kamp". <foto: GPD> grip voor woonwagenbewoners zullen krijgen, nu ze er zo vlak bij wonen: „Kijk, als een van ons een moord heeft gepleegd, dan zijn we meteen allemaal moorde naars. Als iemand in een gewone straat een moord pleegt, dan wordt hij er alleen op aangeke ken. Ik hoop dat de mensen in de huizen wat leren. Hier ga je toch wat meer met hen om dan wan neer je op een groot kamp staat. Ik denk dat het beter gaat met kleine kampen". Sloopauto's Op het kamp mag wel worden gesloopt, maar de sloopauto's en caravans mogen niet langer dan een dag blijven staan. Sommigen vinden dat wel eens lastig, „Maar dat wisten we van tevoren", zegt de heer Geven. Hij is er niet on gelukkig mee: „Ik woon ook lie ver op een opgeruimd kamp". De enige die het er niet mee eens is, is de heer Dufort. Hij trekt nog met een wagen door Nederland. Met de gewone sta- wagen kan dat niet: die is alleen met politiebegeleiding te vervoe ren. Daarom heeft hij een cara van die op het oude kamp naast de wagen stond. Maar dat is hier verboden. „De mensen uit de huizen mogen toch ook geen ca ravans op straat zetten?" zegt Geven. Dufort is het daar niet mee eens: „Dat zijn toch ook geen reizigers? Bij reizigers ligt dat anders. Ze willen er een ge wone straat van maken. Dan kan ik ook wel in een huis gaan wo nen". Voor hem had het kamp ook niet zo dicht bij de wijk hoe ven te liggen. Nu kunnen de mensen uit hun huis zo de wagen inkijken. Dat kunnen de wagen bewoners onderling ook, maar dat is toch anders, vindt hij: „Dat is dezelfde soort". „Als ik mensen uit Veenendaal vertel waar ik woon, kijken ze me altijd aan alsof ik gek ben", zegt een bewoner van het rijtje huizen vlak naast het kamp, „Maar als ze hier een paar keer geweest zijn, zien ze ook dat het er erg netjes is en helemaal niet zoals ze verwacht hadden". Een woonwagenkamp in de buurt maakt volgens hem niets uit: „Je hoort ze niet en het is er netjes. Alleen heb je weinig con tact met hen, ze trekken erg naar elkaar toe. Veel mensen zijn ook familie van elkaar". Wat hij ziet van het kamp, doet hem erg den ken aan de straat waar hij in zijn jeugd opgroeide: „De hulpvaar digheid onderling is veel groter. Of er een familie bijkomt die ze niet kennen, maakt hen niets uit, ze helpen onmiddelijk met het stellen van de wagen en dergelij ke. In de gewone straten heb je toch vaak bijna geen contact met je buren?" Crimineel beeld De heer Van Haaren zit na mens de huizenbewoners in het wijkcomité. Van daaruit heeft hij ook meer contact met de mensen op het kamp en komt hij ook ge regeld bij hen thuis: „Dat crimi- nele beeld dat mensen van woon wagenbewoners hebben, daar klopt niets van. Het gaat prima in de wijk, al zie je wel dat er wat zijn die niet zo snel con- "tact met de woonwagenbewo ners zullen opnemen. Die heb ben toch nog een zekere schri kreactie door wat er in het verle den allemaal over die mensen ge zegd is. Je hoort wel eens dat woonwagenbewoners vies zou den zijn. Nou, menig huisbewo ner kan er een voorbeeld aan ne men. Keurige tuintjes en hun wa gens houden ze heel erg schoon". Hij heeft er geen moment spijt van dat hij naar De Schans is ver huisd: „De mensen hier zeggen wel eens: het is net een vakantie centrum met caravans. Het is een hele rustige wijk met veel speel- gelegenheid. Het is hier heerlijk voor de kinderen. Die gaan wel meer met de woonwagenbewo ners om. Voor hen is dat de cam ping". De wijk wordt beheerd door Patrimoniums Bouwvereniging. Bij de bouw is speciale aandacht besteed aan het energieverbruik' van de huizen. Die waren binnen de kortste keren verhuurd. Op vallend genoeg ging het rijtje huizen pal naast het kamp het eerste weg. Dat komt doordat de huizen aan de andere kant van de wijk op industrie uitkijken, ter wijl er bij het kamp een vrij uit zicht is. Directeur Roeterdink en zijn medewerker J. van Eden kunnen alleen maar met tevredenheid vaststellen dat het tot nu toe pri ma is verlopen. Zou Patrimo nium er weer instappen als de gemeente dat zou vragen? Roe terdink kan dat alleen maar vol mondig beamen: „Op dit mo ment zouden we zeker geen nee zeggen tegen nog zo'n project". In De Schans leven woonwagen bewoners en huizenbewoners dan wel niet met elkaar, maar wel als vreedzame buren naast elkaar. En al die verhalen die je altijd over woonwagenbewoners hoort? „Ik vind mensen gelijk negatief over iets dat ze niet ken nen. Ik zie daar de reden niet van in", merkt een burger schou derophalend op. door Runa Hellinga Niet dat het met de bouw van het kampje in De Schans alle maal van een leien dakje is ge gaan. Het was de zevende of achtste plek waar de gemeente Veenendaal een woonwagen kamp met vijftien standplaatsen probeerde te vestigen. Het was nog onbebouwd gebied, dus in de directe omgeving kon nie mand protesteren. Uit een aan grenzende wijk kwamen wel verontruste geluiden van huisei genaren die vreesden voor een waardedaling van hun bezit. Bovendien zagen een paar be drijven uit de buurt het hele nieuwbouwplan niet zitten, om dat ze bang waren voor proble men met de hinderwetvergun ning. Met enige aanpassing van de bouwplannen kon aan dat laatste bezwaar tegemoet wor den gekomen. Het kampje, dat vroeger wat afzijdig van de wijk was gepland, is daardoor deel van de wijk geworden. In De Schans glimt alles nog van nieuwigheid. Overal zie je nog mensen aan hun woning of hun wagen knutselen. De wijk wordt pas sinds dit vooijaar be woond. Ook de wagens zien eruit alsof ze pas gisteren zijn ge bouwd, maar dat is schijn. De meeste woonwagenbewoners komen van het grote kamp in Rhenen, even verderop, en heb ben hun wagen daar vandaan meegenomen. Alle woonwagen- Woonwagens en woningen in één wijk: De schans. bewoners in De Schans hebben bewust gekozen voor een klein kamp. Ze waren al zeven jaar op zoek naar een plek voordat ze hun standplaatsen kregen toege- Ruimte Bijna allemaal zijn ze het er over eens dat het een enorme verbetering is. De heer Geven, die namens de woonwagenbewo ners in het wijkcomité zit: „In dat andere kamp konden de mensen in de wagen naast ons het beleg van je boterham kij ken, zo dicht stond je op elkaar. Hier hebben we tenminste ruim te om de wagens". Die ruimte is ook belangrijk voor mevrouw Hendriks. Ze vindt dat er nog wel meer voor delen zitten aan een klein kamp: „Doordat het kamp bij een woonwijk ligt, heb je hier minaer dat mensen zeggen: kom je daar vandaan, dan ben je een woon wagenbewoner. Nu heb je ge woon een straat en een huisnum mer, dat valt niet zo op. Het komt zo vaak voor dat wagenbewoners die werk zoeken, bij het noemen van hun adres worden afgewe- Een ander voordeel van een klein kamp vindt ze, is dat er geen aparte school bij wordt ge bouwd: „Ook op het andere kamp deed ik mijn kinderen al op een burgerschool. Ik vind dat ze niet alleen met kampkinderen moeten omgaan. Op de school waar ze zitten, zitten allerlei soor ten kinderen, kampkinderen, burgerkinderen, Turkse en Ma rokkaanse kinderen. Dat vind ik goed, ze moeten leren met alle soorten mensen om te gaan. En ze moeten wat meer kansen krij gen dan ik vroeger had, ik hoop dat mijn kinderen het ver schop pen". Ze heeft niet veel contact met de buren in de huizen. Maar ze hoopt toch dat die wat meer be-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8