Nu rechtszaak tegen bestuur dierenasiel Die derde Uitmarkt zal er wel komen WD: mogelijkheid onderzoeken parkeergarage Kort Rapenburg Dierenbescherming: de maat is vol NAM boort volgend jaar naar olie in de Leeuwenhoek MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 LEIDEN Weer zaterdag spelbreker; organisatoren toch optimistisch LEIDEN - De stalletjes zijn nog nauwelijks ingericht, de blauw ge kookte eieren voor op de broodjes worden nog gepeld, maar als een Phoenix verrast burgemeester Goekoop in rookwolken en rood licht boven de verzamelde mensen uit. De Leidse Uitmarkt "voor alle amateuristische kunstbeoefenaars en belangstellenden" op en in de Pieterskerk wordt officieel ge opend. Om Cees Goekoop tot mytholo gisch figuur om te toveren, was de Leidse brandweer ingeschakeld. Niet voor niets was het zaterdag ook nationale brandweerdag. Dus werd Leidens bestuurder in een 'bakkie' gehesen, dat aan een reus achtige ladder met begeleiding van trompetgeschal de Pieterskerk werd ingeschoven. Goekoop toonde zich een echte Leidse burgemeester: "Men heeft getracht deze tweede Leidse Uit markt in de kiem te smoren. De Amsterdamse Uitmarkt is zelfs naar de rechter gestapt. Maar hun onderneming heeft geen effect ge had en zal dat mijns inziens ook niet hebben. Was niet van oudsher de Leidse kaas al veel bekender dan de Amsterdamse kaas?", klonk het chauvinistisch. Gelach was zijn deel. "Zelfs het weer werkt mee om van deze Leidse Uit markt een succes te maken. Een zonnetje te schraal voor het strand, maar goed genoeg om het publiek rond en naar de Pieterskerk te lok ken", klonk het om tien uur nog optimistisch. Vervolgens verraste de burgervader de aanwezigen met een kanonsalvo van confetti en lootjes. De Leidse Uitmarkt kon jazzballet en tapdance in de Pieterskerk veel publiek De Leidse Balletschool trok met een show om tien over tien écht beginnen, al moesten er op dat moment nog heel wat eieren worden gepeld en pakten zich op dat moment al don kere wolken samen. Koud Voor de zoveelste keer deze zo mer moet het geschreven worden: gedeelte van de dag matig bezet, al het weer was toch weer de grote deden de uitvoerenden nog zo hun spelbreker, waardoor wat buiten best. Maar wanneer een dansorkest de Pieterskerk een levendige door speelde waagden sommigen op de muzikale activiteiten opgeluister- oude keitjes wat danspasjes. Om de markt had moeten worden wat warm te blijven? Ook de stalhou- matjes verliep. De tribune voor de ders blauwbekten in de buiten feesttent bleef dan ook het grootste lucht van de kou, al was er over be langstelling niet te klagen. De brandweer deed haar best: slacht offers werden uit verkreukelde au to's gezaagd en dat leverde een grimmig spektakel op. Binnen de Pieterskerk was het in elk geval wat aangenamer van tem peratuur. Er viel veel te beleven en veel te eten. Op sommige momen ten leken de patatkraarn, de sateh- stand en de pizzabakker meer be langstelling te krijgen, dan de ama teuristische kunstbeoefenaars. Toch deden deze laatsten ook 'goe de zaken'. Sommige kraamhou- ders moesten zelfs foldermateriaal bijslepen, omdat zij uitverkocht waren. Anders dan vórig jaar stonden de kraampjes nu keurig in het gelid, waardoor de indruk gewekt werd dat het in de Pieterskerk wat rusti ger was dan tijdens de eerste Uit markt. Toch was dat niet het geval. Volgens Kiki Rörsch, een van de organisatrices van de LeidSe Uit markt, waren in de kerk constant zo'n 1400 bezoekers aanwezig. "Die rustige indruk komt ook. omdat het koorkerkje nu in gebruik was. Dat zat steeds tamelijk vol". In die koorkerk werd door koren en voca le ensembles stemmige muziek ten gehore gebracht. Op het podium bij het koorhek kon het publiek ge nieten van toneelvoorstellingen, ballet en operette. Het grote po dium in het midden van de kerk bood eveneens tal van kunstzinni ge evenementen. Kindertoneel, jongleurs en acrobaten verpoosden de jongsten. Enquête Kiki Rörsch vindt na afloop dat Bij de stand van de toneelgroep Imperium konden kinderen zich laten grimeren. Van die mogelijkheid werd volop gebruik gemaakt. (foto Fred Rohdo het allemaal "prima" verlopen is. "Het was heel gezellig, alleen voor de deelnemers buiten was het sneu dat het weer niet zo goed was. Daar kunnen we weer van leren: buiten valt niets te plannen". Over het be zoekersaantal valt moeilyk iets met zekerheid te vertellen, omdat er immers geen kaartjes werden verkocht. Niettemin schat Kiki Rörsch het aantal belangstellen den tussen de 10.000 en 14.000. "Iets meer dan vorig jaar, het aan tal is ons niet tegengevallen". Maar van de 20.000 bezoekers, waarop werd gehoopt, is het niet gekomen. Het organisatiecomité dat de Leid se Uitmarkt organiseert heeft er dit jaar veel meer geld in gestopt dan bij de eerste Uitmarkt. "We hebben professionele geluidsmensen ge huurd, omdat de deelnemers gratis optreden. Dan moetje toch zorgen dat ze goed voor het voetlicht kun nen komen". Of men uit de kosten komt, moet nog worden uitgere kend. Ook is het niet zeker of vol gend jaar een derde Leidse Uit markt zal worden georganiseerd. "Dat hangt van de reactie van de deelnemers af. We zullen wel weer een soort enquête houden om de reacties te peilen. Maar gemeten naar wat ik zaterdag al heb ge proefd, denk ik dat die derde Uit markt er wel zal komen", aldus Ki ki Rörsch gistermiddag. Op dat moment was zij al vijf uur bezig om de confetti uit het kanon van Goe koop op te ruimen. "Leuk was dat hè, die opening", zegt zij niettemin schaterend. geeft de WD hoge prioriteit aan het midden-en kleinbedrijf. Behalve het verwezenlijken van een nieuwe, derde parkeergarage op de Kaasmarkt/Driessenplein, wil de WD ook dat wordt onder zocht wat de mogelijkheden zijn voor een parkeergarage in het ge bied Breestraat/Kort Rapenburg. Tevens moet overleg worden ge voerd met betrokken organisaties voor het verkrijgen van 'reserve- parkeerterreinen' voor de drukste momenten, zoals bijvoorbeeld de Witte Singel/Doelengarage. Erfpacht De gemeente moet volgens de WD haar minderhedenbeleid met kracht voortzetten. Eén van de maatregelen waarvoor de liberalen pleiten is het op korte termijn ma ken van een voorlichtingsblad in het Marokkaans. Turks en Engels over de belangrijkste gemeentelij ke belastingen en heffingen. Ook moet het eigen ondernemerschap voor leden van etnische minderhe den worden gestimuleerd, bjvoor- beeld door het wegnemen van 'taalbarrières' bij ondernemerscur- Volgens de liberalen moet aan bedrijven de keus worden gelaten of zij grond kopen of grond in erf pacht nemen. Alleen in uitzonde ringsgevallen zou erfpacht de voor keur moeten verdienen boven het verkopen van grond. De WD vindt dat de gemeente door haar grondpolitiek niet in een nadelige situatie ten opzichte van andere ge meenten mag komen. Enkele belangrijke verkeers- voorstellen in het voorlopig WD- program zijn: het bieden van goede parkeervoorzieningen voor bewo ners en bezoekers van de binnen stad, de verbetering van de door stroming op de hoofdverbindin gen, onder meer door zogenoemde 'groene golven', een selectief ge bruik van verkeerslichten waar door, zonder dat de verkeersveilig heid in gevaar komt, kosten wor den bespaard en de doorstroming wordt bevorderd in de stille uren. dus mevrouw Schouten-de Graaf. De kwestie zou volgens haar nooit voor de rechter gekomen zijn als niet het stichtingsbestuur een ont slagprocedure tegen de beheerder van het asiel aan de Besjeslaan in gang had gezet. Nu is voor de Die renbescherming de maat echter vol. "Samenwerking met uw huidi ge bestuur zal niet meer mogelijk zijn", aldus de brief van de Dieren bescherming, die het bestuur te vens beschuldigt van hobbyisme en gebrek* aan liefde voor dieren. "Het eigen ego gaat boven dieren en mensenbelangen", zo luidt het in de brief. De rechtzaak die de Dierenbe scherming nu heeft aangekondigd, wordt de derde juridische proce dure in korte tijd, waarbij het be stuur van het asiel is betrokken. Behalve de ontslagzaak tegen be heerder Tiele - waarover de kan tonrechter een uitspraak moet doen - had het ook een kort geding aangespannen tegen de Dierenbe scherming. De eisen van het asiel- bestuur - de dierenbescherming zou zich moeten onthouden van negatieve publiciteit over het asiel - werden echter door de Haagse rechtbank afgewezen. Beestenspul Tot ongenoegen van de Dieren bescherming heeft het bestuur van het asiel nu besloten beheerder Tiele te verbieden de dieren waar mee het asiel op de manifestatie Beestenspul zal verschijnen, te be- R. van Nood van de directie ruimtelijke or dening van de gemeente Leiden is het vrij wel zeker dat de gemeente de vergunnin gen afgeeft. Dit in verband met de conces sie voor de grond die de NAM van het rijk heeft gekregen. Van Nood: "Als we geen vergunningen afgeven, dan komt de boor toren er toch wel. In dat geval worden we waarschijnlijk door het rijk gedwongen". De Leidse universiteit krijgt voor het be- LEIDEN- De Leidse Dierenbescherming heeft het stichtingsbestuur dierentehuis voor Leiden en Omstreken (DLO) een rechtzaak in het vooruitzicht gesteld. Voor de Dierenbe scherming is de maat vol, nu het bestuur van het asiel een verzoeningspoging van de Dierenbescherming van de hand heeft gewezen. geleiden. De dierenbescherming schrijft daarover: "Het vuile werk en het transport, dat mag hij wel doen, maar daarna wegwezen. Zo genaamd om een confrontatie met wie dan ook te voorkomen. Wie ge looft deze leugen nog?" De brief geeft het stichtingsbe stuur de raad een andere liefhebbe rij te zoeken: "Voor bestuurders van een stichting Dierentehuis voor Leiden en Omstreken bent u geen van allen in de wieg gelegd". Overigens is asielbeheerder Tiele wel degelijk van plan komende za terdag en zondag naar Beestenspul te komen. In een brief aan het stichtingsbestuur schrijven hij en zijn vrouw: "Daar wij ons verant woordelijk achten voor de dieren die uit het asiel Besjeslaan naar Beestenspul gaan, hebben wij be sloten en vinden wij het onze plicht tegenover deze dieren, dat wij gewoon onze medewerking zul len verlenen op deze manifestatie. Wij vinden het niet juist dat de die ren, die wij erg goed kennen, door een ander op Beestenspul worden herplaatst. Vooral ook, omdat ze ker bij Beestenspul, een goed ge sprek over het dier dat de mensen erg belangrijk is". In een brief aan de DLO krijgt het bestuur van de Dierenbescher ming 'de rode kaart'."De deur voor dit stichtingsbestuur is nu pot dicht. Op financiële steun van onze vereniging hoeft u niet meer te re kenen. U heeft dit kennelijk niet nodig, al zouden de diverse smeek beden in de kranten en bij de sub- sidiënten indertijd anders doen vermoeden", aldus de brief. De Leidse Dierenbescherming wil voor de rechter de statutenwij ziging van 1982 van de stichting aanvechten. Door die wijziging werd de Dierenbescherming uit j het stichtingsbestuur gestoten. On der het mom dat de Dierenbe scherming daarmee instemde, heeft het toenmalige bestuur de wijziging voor elkaar weten te krij gen, aldus een woordvoerster van de Dierenbescherming. "In strijd met de statuten zijn indertijd die statuten gewijzigd, daarvoor willen we nu naar de rechter stappen", al- Buit inbraak in laboratorium 25.000 gulden LEIDEN - Bij een inbraak in het Huygenslaboratorium aan de Was- senaarseweg is een geldbedrag van 25.000 gulden buit gemaakt. Onbekenden zijn het laborato rium van de universiteit binnenge komen door een ruit te vernielen. Het gebouw werd doorzocht waar bij de sleutel werd gevonden, waarmee de kluis kon worden ge opend. Demonstratie: grauwe koets door centrum LEIDEN - Een grauwe koets rijdt dinsdag 17 september, op Prinsjes dag, door de Leidse binnenstad. Dit gebeurt bij wijze van demon stratie tegen het huidige regerings beleid en voor een betere politiek, melden zo'n twintig organisaties, verenigd in het Komitee Prinsjes dag, dat het gebeuren op poten zet. De koets vertrekt om 12.30 uur uur bij de molen De Valk en moet om 13.00 uur op het Stadhuisplein, arriveren, voor een demonstratie. Daar wordt onder meer een treur- rede voorgelezen, bedoeld voor 'al len die niet met vlaggetjes staan te zwaaien naar de gouden koets op Prinsjesdag'. "De inhoud van de troonrede zal ongetwijfeld weinig vreugde bren gen bij de meerderheid van de mensen in ons land. Vooral als ze merken dat ze zijn blijgemaakt met zwermen dode mussen die het wa re beleid moeten verdoezelen", schrijft de organisatie in een pam flet ter aankondiging van de de monstratie. In het organiserende comité zijn clubs vertegenwoordigd als de We reldwinkel, linkse politieke partij en, studentenorganisaties, vakbon den en onder meer ook de Rooie Vrouwen: De Tieles beloven in de brief niet op de voorgrond te zullen treden en gewoon hun werk te zullen doen. Ook zullen zij, net als andere jaren, voor het vervoer van de die ren en de opbouw van de stand zor gen. Kleine dieren tentoongesteld LEIDEN - Van Vlaamse reus tot dwergkonijn kon gisteren in het Vijjho- venhuis worden bewonderd tijdens de jaarlijks jongdierententoonstelling van de Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging (LPKV). Ook ca via's, hamsters, sierduiven en hoenders waren van de partij. Alvorens aan het publiek te worden getoond werden de dit jaar gefokte dieren eerst gekeurd. (fotoLoekZuiderduyn) LEIDEN - De VVD in Leiden wil dat wordt onderzocht welke moge lijkheden er zijn voor de bouw van een parkeergarage in het gebied Breestraat/Kort Rapenburg. De ta rieven voor onroerend goedbelas- ting en lozingsrecht mogen de ko mende jaren slechts trendmatig worden verhoogd. De WD streeft er verder naar dat na de verkiezin gen een college van burgemeester en wethouders wordt gevormd op een zo breed mogelijke basis dat in elk geval op een zo groot mogelijke meerderheid in de gemeenteraad kan rekenen. Dat zijn enkele punten uit het concept-verkiezingsprogramma van de Leidse VVD. Uit het pro gramma blijkt dat de liberalen de koers die de gemeente vaart de ko mende jaren niet radicaal willen wijzigen. De WD stelt dat de afge lopen acht jaar waarin zij directe bestuursverantwoordelijkheid heeft gedragen, in Leiden veel ten goede is veranderd, zoals het aan trekken van hoogwaardige techno logische bedrijven, de groei van de kantoren-sector, de renovatie en de restauratie van een groot aantal panden en de bouw van twee par keergarages aan de rand van de binnenstad. Toch is er nog het nodige te ver beteren, aldus de WD. Ondanks het aantrekken van bedrijven, is er nog steeds sprake van een hoge werkloosheid. Voorts bestaat er een tekort aan betaalbare wonin gen en is de financiële toekomst van de gemeente onduidelijk. Nieuwe bezuinigingen, die de fi nanciële veerkracht van de ge- Uitgeput De liberalen stellen in hun voor lopig verkiezingsprogramma dat de overheidsuitgaven minder moe ten stijgen. Het is echter niet rede lijk om te veronderstellen dat de gemeenten hierdoor meer moeten bezuinigen dan het rijk. De moge lijkheden voor gemeenten om nieuwe inkomsten te verwerven via het profijtbeginsel (de gebrui ker betaalt) zijn vrijwel uitgeput. Ondanks alles is het de gemeente Leiden de afgelopen vier jaar aar dig gelukt om de opgelegde bezui nigingen op te vangen, waardoor tariefsverhogingen beperkt kon den blijven. De WD wil nu dat ta rieven van onroerend-goedbelas- ting en lozingsrecht de komende jaren slechts zodanig worden ver hoogd dat de totale opbrengst daarvan trendmatig stijgt. Tevens mogen eigenaren van woningen in vergelijking met huurders niet zwaarder worden belast dan nu al het geval is. De VVD. stelt in haar voorlopig verkiezingsprogramma ook dat on veilige of onveilig ervaren punten in de stad op basis van een inventa risatie planmatig moeten worden aangepakt. Ook het beleid ter be strijding van vandalisme en discri minatie moet met kracht worden voortgezet, waarbij vooral moet worden gelet op preventieve maat regelen. Opgaande lijn Het behouden en scheppen van werkgelegenheid is een van de be langrijkste onderdelen van het ge meentelijk beleid, schrijft de VVD in haar voorlopig verkiezingspro gramma. Hoewel de economie zich weer in een opgaande lijn bevindt, is de werkloosheid nog steeds te hoog. Om die terug te dringen, moet het gemeentelijk economisch beleid - dat dank zij de WD krachtig is, aldus de liberalen - worden voortgezet. Bij het aantrekken van nieuwe bedrijven naar Leiden, moet de ge meente zich, net als nu het geval is. met name richten op kantoren en zogenoemde 'kennis-intensieve' industriën (bijvoorbeeld bio-tech- nologie). Voorts verdient de ont wikkeling vai» het industriegebied Roomburg veel aandacht. Ook pleit deze partij in haar concept- program voor de totstandkoming van een ontwikkelingsmaatschap pij die beginnende bedrijven sti muleert en steunt. Wat betreft de bestaande werk gelegenheid moet de gemeente dienen als steunpunt voor het be drijfsleven, door voorlichting en medewerking aan ondernemers te geven. Bestemmingsplanhen moe ten niet al te gedetailleerd worden gemaakt omdat bedrijven daar door later in de problemen kunnen komen. De liberalen erkennen het belang van de middenstand als 'motor' voor activiteiten in de bin nenstad en als grote werkgever. Om de bedrijvigheid en de werkge legenheid in Leiden te bevorderen. LEIDEN - De Nederlandse Aardolie Maart- schappij (NAM) gaat volgend jaar in de Leeuwenhoek in Leiden naar olie boren. Seismologische onderzoeken hebben uitge wezen dat zich hoogstwaarschijnlijk olie of gas in de grond bevindt. De vraag is nog of het de moeite waard zal zijn het produkt te exploiteren. Het 'ondergrondse doel' bevindt zich in Oegstgeest, ten zuiden van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest. Maar daar kan niet worden geboord in verband met de stu denten die er zijn gehuisvest en de overlast die het voor hen zou geven. Nu gaat de NAM boren tussen het Gorlaeuslabarato- rium en het Sylviuslabaratorium in de Leeuwenhoek. De NAM moet bij de gemeente nog een bouwvergunning en een hinderwetvergun ning aanvragen, maar volgens medewerker schikbaar stellen van de grond waarschijn lijk een geringe vergoeding. Ook de ge meente heeft financieel weinig of niets van de eventuele boringen te verwachten. Als de boringen voldoende resultaat ople veren, worden er ja-knikkers op het terrein geplaatst. Bij een tegenvallend resultaat worden de boorgaten weer afgesloten. Het is niet bekend hoe lang de boringen gaan J duren. Politie grijpt in bij vechtpartij op Hogewoerd Noordwijkse Marieke Berkhout Miss Rijnland LEIDEN - Niet in de laatste plaats voor de deelneemsters zelf vormden de Miss Rijnlandverkiezingen za terdagavond een hoogtepunt tij dens de 34ste Leidato. De jongste deelneemster was 11 jaar oud. Ma rieke Berkhout uit Noordwijk (der de van links), 21 jaar oud, werd door de jury tot Miss Rijnland uit- verknrpv. Deze studente kunstge schiedenis in Leiden heeft als hob by's: kunst, museumbezoek, lezen, reizen, strandwandelingen maken en jazz-ballet. Tweede werd de 22- jarige radiologisch laborante José Mojet uit Leiderdorp (derde van rechts). Zij kreeg de titel 'Miss Per sonality'. De vijftienjarige Willeke van Duyn uit Katwijk (twede van rechtsmag zich 'Miss Toekomst' Zij werd derde. Gister middag waren de kersverse missen opnieuw te bewonderen tijdens een modeshow in de trend-tent. De 34ste Leidato werd gistermid dag afgesloten met een bezoekers aantal van 64.846, dat is 2.000 meer dan op de Leidato van vorig jaar. (foto Fred Rohde» LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele charges uitgevoerd om een eind te maken aan een massale vechtpartij op de Hogewoerd. Enkele tientallen bezoekers van Club 2000 waren daar met elkaar slaags geraakt. Nadat de politie een eind had gemaakt aan een vecht partij in de club werd de ruzie bui ten weer voortgezet. Ongeveer twaalf agenten hebben de vechten den vervolgens met de gummistok uit elkaar geslagen. Daarbij werd ook een hond ingezet. Een 28-jarige Leidenaar, die door de politiehond werd gebeten, moest voor behandeling naar het Elisabeth Ziekenhuis. Hij werd, sa men met een 14-jarig Leids meisje, aangehouden wegens baldadig heid. Een 17-jarige en 19-jarige Lei denaar werden, respectievelijk ter kalmering en ter ontnuchtering, naar het politiebureau overge bracht. De bezoekers van Club 2000 waren enkele weken geleden ook al met elkaar slaags geraakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3