FRACTIE Voorschoten wacht belastingverhoging Digros krijgt minder ruimte bij Kamsteeg n verschil Als raad 'ja' tegen voorstel zegt Jongetje (10) verongelukt Bromfietser ernstig gewond Raad Oegstgeest beslist donderdag PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 VOORSCHOTEN - De Voorschotense reinigings- en rioolrechten moeten volgend jaar 4Vfe procent omhoog, onroerend-goedbelasting en hondenbelasting IV2 procent. Ook le ges, rechten secretarie en begrafenis- en precariorechten dienen met dit percentage te stijgen. Aldus B en W in een voorstel aan de raad. Het is een voorlopig voor stel. Wanneer morgen op prinsjes dag blijkt dat het prijsindexcijfer niet uitkomt op de genoemde an derhalf procent, worden begrafe nis- en precariorechten, hondenbe lasting, leges en rechten secretarie mogelijk aangepast voor de com missievergadering van morgen avond. Onroerend-goedbelasting (ogb) en reinigings- en rioolrechten vallen waarschijnlijk buiten een eventuele aanpassing. De laatste twee tarieven zijn in gepast in een strak schema: in 1988 moeten de opbrengsten van de rioolrechten even hoog zijn als de kosten. De reinigingsrechten moe ten in 1990 de kosten dekken. Een minderheid in B en W vindt overi gens dat de kosten/batenrelatie be ter moet worden door kostenverla ging en niet door tariefverhoging. Ander minderheidsstandpunt: de gemeentefinanciën moeten alleen worden hersteld door de aanpas sing van onroerend-goedbelasting. Plafond Het is er dus niet van gekomen. De stijging van de onroerend-goed belasting blijft zelfs V/2 procent on der de drie procent stijging die in de meeijarenbegroting is ge- WASSENAAR - De tienjarige Wassenaarse R.M.C. Duijnstee is gisteren voor het huis van zijn ouders aan de Storm van 's Gravesandeweg dodelijk verongelukt. Het jongetje stond omstreeks één uur 's middags tussen geparkeerde auto's te wachten tot hij kon oversteken. Toen een vriendje aan de overkant riep dat hij kon komen, rende hij de weg over.' Op dat moment kwam vanuit de richting Schouwweg een auto, be stuurd door een 21-jarige vrouw uit Kudelstaart. Ze trachtte het jon getje nog te ontwijken, maar dat lukte niet meer: het werd gegrepen door de rechterkant van de auto en vervolgens tegen het wegdek ge gooid. In eerste instantie trachtte de politie, later het personeel van de zie kenauto, nog reanimatie en mond-op-mond beademing toe te passen. Hetgeen niet meer mocht baten. Uit een reconstructie van het ongeluk is voor de politie komen vast te staan dat de automobiliste het kind absoluut niet kan hebben gezien. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag ernstig ge wond geraakt nadat hij zich met zijn bromfiets in het portier van een personenauto had geboord. De jongen reed op zijn bromfiets op het fietspad van de Wassenaarse- weg toen de personenauto, bestuurd door een 25-jarige Haagse, de uitrit van het Gorleuslaboratorium kwam uitrijden. Toen de vrouw stopte, al vorens de rijbaan op te rijden, boorde de bromfietser zich in de rechter zijkant van de auto. De bromfietser, die met een snelheid reed van 70 kilometer per uur, kon nauwelijks remmen omdat hij geen achterrem had en een slecht werkende voorrem. De jongen droeg bovendien geen val helm. Hij liep ernstig hoofdletsel op, waarbij de kaak verbrijzeld raakte. noemd. Wat de ogb-belasting voor eigenaren betreft zit Voorschoten bijna aan het wettelijke plafond. En wat de gebruikers betreft vin den de dagelijks bestuurders een stijging van acht procent, nodig om de bezuiningsdoelstelling te halen, onaanvaardbaar. Het bete kent voor 1986 een inkomstender ving van 52.000 gulden. Ook bij riool- en reinigingsrech ten zijn de stijgingen niet zo groot als ze volgens B en W zouden moe ten zijn. Stelden ze in het verleden dat rioolrechten in 1988 de kosten moeten dekken en reinigingsrech ten in 1990 en dat düs de tarieven met 6 en 5 procent moeten stijgen, nu zwakken ze dat wat af. Gedach te hierachter is dat de woonlasten flink stijgen door de verhoging van de og-belasting. Vooral bij de huisvuilophaal dienst blijven de cijfers echter gun stig. Door een daling in de netto kosten en een stijging van het aan tal klanten is het tekort hier flink teruggedrongen (van 393.342 naar 329.112). Dit sterkt de B en W-min derheid in de overtuiging dat reini gingsrechten niet hoeven te stij gen. De collega's menen daarente gen dat niet kan worden uitgegaan van een nog veel verder doorgezet te kostendaling. Bovendien zou re kening moeten worden gehouden met een eventuele stijging van de vuilverbranding in de komende ja ren. Naast voorstellen en motivaties staan in de brief aan de raadsleden ook nog ideeën over de aanpassing van de tarieven voor binnen- en buitensportaccommodaties. De eersten zouden een procent moe ten stijgen, de laatsten kunnen be vroren worden op het huidige ni veau. Concrete voorstellen op dit punt komen pas na "consultatie van de gebruikelijke overlegfora", aldus het stuk. Leiden Bibliotheek, Nieuwstraat - Start rond leiding door de binnenstad door het In stituut Natuurbeschermingseducatie, 19 uur. Academiegebouw, Rapenburg - univer siteitsraad, 19.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - Gemeenteraads vergadering, 19.15 uur. Voorschoten Dorpskerk, Voorschoten - Orgelconcert DINSDAG Leiden Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur, 10-12.30 uur. WD-fractiekamer, Breestraat 125 - Spreekuur WD-fractie gemeenteraad, 19.15-20 uur. Oegstgeest Kantine Fiks, sportpark De Voscuyl, Houdringenlaan - Start avondvierdaag se voor Sierra Leone, 18.30-19 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 sep tember door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Brandweerdag trekt 600 Leiderdorpers LEIDERDORP - Zo'n zeshon derd Leiderdorpers hebben af gelopen zaterdag een kijkje in de keuken van de plaatselijke brandweer kunnen nemen. De ■brandweergarage aan de Si mon Smitweg gaf alle materieel en informatie 'bloot' en, zoals de foto laat zien, de kinderen konden oefenen met een echte brandspuit. Volgens plaatsvervangend commandant G. Anker heeft de Nationale Brandweerdag aan bezoekers én opbrengst een re cord opgeleverd. De prestatie loop, het sportieve tintje aan de open dag, leverde ruim 1000 gulden op voor het goede doel, de Nederlandse Brandwonden stichting. Ruim 200 lopers de den hieraan mee. De Leidse brandweerman Guus Sloos zou als eerste eindigen bij de halve marathon. (foto Loek Zuijderduin) OEGSTGEEST - De totale opper vlakte die Digros in de garage Kamsteeg aan de Geversstraat in Oegstgeest mag benutten, is klei ner dan aanvankelijk werd voorge steld. In plaats van 1400 vierkante meter, mag 1100 meter het predi kaat 'bedrijfsvloeroppervlakte' dragen. Burgemeester en wethou ders komen hiermee enigszins te gemoet aan kritische geluiden uit de commissie voor middenstand saangelegenheden. Donderdag avond moet de gemeenteraad een standpunt innemen over de komst van Digros in Kamsteeg of een Profimarkt in de Markthof. B en W verminderen het te be nutten oppervlakte in Kamsteeg "omdat 1100 vierkante meter vol doende moet zijn voor een super markt en concessionairs (de rond De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. WARMOND - Aan de lange, taps toelopende raadszaaltafel van Warmond heeft de WD-fractie een plekje links voor, dicht hij de publieke tribune. Drie leden, drie houdingen (rollen?). Fractie voorzitter en dé woordvoerder is mevrouw C. Saris. Zij "zit met de elleboogjes op tafel en reageert heel direct". Haar stelregel: "raads- en commissievergaderin gen zijn net bokswedstrijden. Vooraf geef je elkaar een handje en dan ga je er zo hard mogelijk tegenaan". Aan haar linkerzijde zit G.J. Vielvoije, de welzijnsspecialist. Hij kijkt van achter zijn brillegla- zen rustig om zich heen, klopt af en toe aan zijn pijpje en zegt niet bijster veel. "Ik hoor wel eens dat men dat a-politiek vindt, maar ik houd nu eenmaal niet van gezwam". Luidkeels bijval betuigen aan een goed B en W- voorstel -een CDA-specialiteit- vindt hij walgelijk. "Soms denk ik wel eens: wat zit ik hier te zit ten?". En dan is er nog W.A.B. de Vos. Hij plaatst zijn stoel over het algemeen nóést de tafel, in de richting van de deur. En vervol gens gaat hij "ontspannen achterover liggen, vaak met een sigaartje in het hoofd", zoals hij dat omschrijft. Soms doet hij zelfs zijn ogen toe. Pure c tratie is dat, verklaart hij. Soms monden de hangpartijen uit in een hint aan leidster Con- ny, soms ook pakt hij langzaam V.l.n.r. de Warmondse WD-raadsleden Vielvoije, Saris en De Vos: 'We spreken gewoon in begrijpelijke taal'. (foto Holvast) de microfoon en dan klinkt het op uiterst nonchalante toon: "Maar me neer/mevrouw de voor zitter eh ik dacht toch dat eh...". Een opzetje om collega's te prik kelen? Het tonen van gering schatting? De Vos vindt van niet. "Al weet je natuurlijk nooit pre cies hoe het overkomt. Dan maak ik mijn excuses en zeg ik dat dat nu eenmaal mijn manier van werken is". Noodsituatie Ook wanneer hij aan het hoofd van de tafel zou mogen zitten, als wethouder, zou hij blijven 'han gen'. Het lijkt ver weg voor dit oppositielid. Maar dat is slechts schijn. De Vos zou al lang wet houder zjjn wanneer zijn partij het in december 1984 op een stemming had laten aankomen en niet zou hebben geeïst dat zijn kandidatuur door de hele raad zou worden gesteund. Tenminste, zo ziet Saris het: "Alleen Progressief Warmond (PW) voelde weinig voor De Vos, de rest wel". Waar om de partij zo'n kans liet lig gen? De liberalen vonden het niet fatsoenlijk gebruik te maken van de noodsituatie die was ont staan door de ziekte van de bur gemeester. Zeker in een kleine gemeente als Warmond zou "een dergelijke opstelling niet pas sen". Vielvoije: "Direct nadat de noodsituatie zich aandiende, hebben we aangekondigd ons constructief te zullen opstellen. En dat hebben we gedaan". Sa ris: "Ook van de zijde van het college was er goed overleg. Al bij het opstellen van de voor jaarsnota, vorig jaar, hebben we kunnen meesturen. Echt opposi tie hebben we niet gevoerd, de afgelopen anderhalf jaar". Het klinkt aardig: uit saamho righeid wethouder worden. Maar toen De Vos zich voor het eerst tussentijds beschikbaar stelde als wethouder, maart vorig jaar, lag het plaatje anders. De WD had enkele maanden tevoren de begroting verworpen, vooral om dat Warmond te weinig zou heb ben bezuinigd en er geen dek king zou zijn voor verschillende uitgaven. Een groter gat tussen B en W en dë'oppositiepartij leek niet mogelijk. Voorgekookt De Vos vindt dat maar betrek kelijk. "Als ik wethouder was ge worden, had ik gewoon uitge voerd wat er ligt. Dat kom je dik wijls tegen. Stel dat bij de vol gende verkiezingen iedereen WD stemt, dan zouden wij tóch uitvoeren wat de vorige raad heeft beslist". En vervolgens verklaart De Vos zijn grote verlangen naar het wethouderschap: "Als je als par tij iemand in het college hebt zit ten, is de informatievoorziening veel beter. Je bent ook eerder be trokken bij de plannenmakerij". De WD-ervaring is dat wanneer plannen naar buiten komen, ze iijn voorgekookt. En: "in 99 van de 100 gevallen worden ze dan door de collegepartijen onder steund", aldus mevrouw Saris. Toch is lobbyen er niet bij. Om verschillende redenen. De poli tiek is in Warmond niet zo ge wichtig en de raadsleden kennen eikaars karakter en moeilijkhe den, ("deals maken hoeft dan niet zo"). Het komt er op neer dat de WD de andere partijen voor al treft tijdens de Kaagweek en gesprekken met oppositiegenoot C. Vreeken vooral over zeilen gaan. Kan de WD, alles overziende, niet beter opstappen? Saris schudt haar hoofd. Als haar par tij voelt dat er een belangrijke zaak aankomt, stuurt ze zoveel mogelijk bij. En: goede voorstel len worden vaak opgepikt of blij ken later effectief. Van dit lange termijn-werk heeft men voor beelden genoeg. Toen De Vos bij de behandeling van de begroting klaagde dat het potje wegen er mager uitzag terwijl er "grote kosten zitten aan te komen", werd daar niet op gereageerd. Dit jaar is er 80 tot 100.000 gulden bijgestort. Dat komt zeker mede door mijn opmerkingen, aldus de bijna-wethouder. Ander voorbeeld is de brand weer: "Vanaf het begin hebben we gezegd dat een van de eerste taken van een gemeente de open bare orde en veiligheid is. Het zou daarom een slechte zaak zijn de brandweer af te stoten als het goed gaat en ze geworteld zit in de samenleving". Populair De WD-strategie: gewichtige dingen, verpakt in populaire taal. Soms direct op de bevolking ge richt, soms via de krant. Extra te keer gaan om Warmonders wak ker te schudden. De Warmondse equivalenten van Van Dam? "We spreken gewoon in begrijpelijke taal en dat hoeft heus niet opper vlakkig te zijn", vindt Vielvoije. Saris zegt: "Ik heb helemaal geen hekel aan het woord popu lair. Als mensen er maar belang bij hebben". Haar indruk: als politicus spreek je namens je aanhangers. En dat kan ze: "de manier waar op WD'ers denken is mij volle dig eigen. Wij hebben liberale be ginselen waarmee je veel kunt beredeneren. Zonder diep na te denken weet ik oplossingen". Als proef op de som nemen we Warmonds wegen. Wat zeggen de liberale beginselen daarover? "Een liberale gedachte is dat we gen belangrijk zijn voor de eco nomie dus: ze moeten goed zijn". Betekent dat asfalt op de door gaande route? Een kleine stilte. Voordat de WD-fractie daar over een beslissing neemt wil ze eerst een overzicht van de imma teriële gevolgen, zoals gelui- doverlast en trillingen. Logisch liberaal. Maar: komt het over? Saris, rekenend op vier zetels bij de volgende verkiezin gen: "we hebben vaak contacten, worden regelmatig gebeld. Men weet ons na drie jaar te vinden". Een enkele keer ook krijgt men een brief, zoals Vielvoije. Het was een soort anoniem protest tegen het woonwagenkamp. De briefschrijver beweerde bij de club te horen, maar Vielvoije kan dat niet geloven: "De verhoudin gen zijn bij ons zo, dat wanneer je wat te zeggen hebt, je dat ook doet". "We strijden met open vi zier", geeft De Vos er een he roïsch tintje aan. Pionnen De gevechten kunnen soms hard zijn. Want, zegt Vielvoije, tijdens een vergadering hoef je niet vriendelijk te zijn. Voor waarde is wel dat niet op de per soon wordt gespeeld, maar op het raadslid. Door mevrouw Sa ris ook wel de pion genoemd, ge kozen om het spel te spelen. Tot nu hebben de drie daar geen spijt van, ook al kost het een paar avonden/nachten per week en een stukje van het weekeinde. Saris: "Het is een stukje ont spanning haast, als ik naar de raad ga ben ik mijn werkdag kwijt. Je ziet de zaken ook eens van een andere kant. Als onder nemer klaag je vaak over overhe den -ik niet zo hoor ha, ha- maar daar ga je wel anders over den ken". De luchtige motivatie van Saris valt slecht bij Vielvoije: "Je moet dat niet zo zeggen. Als raadslid doe je iets voor de ge meenschap". De Vos wil er daar entegen weer niet te pathetisch over doen, "al blijft een publieke functie natuurlijk een eer, hoe klein de gemeente ook is". de Digros gevestigde winkeltjes, red.), temeer daar in de De Kempe naerstraat nog te benutten winkel ruimte voorhanden is". Het vrijge komen vloeroppervlak zou in de visie van B en W benut moeten worden voor parkeerruimte. De vermindering van ruimte moet volgens B en W ten koste van de concessionairs gaan. Men vreest dat een groot aantal van deze verse levensmiddelen verkopende zaak jes ongewenst is "daar anders het complex zich zou gaan manifeste ren als een afzonderlijk winkelcen trum met alle nadelige gevolgen voor de thans bestaande winkel centra". Kritiek van de zijde van de win keliers dat er inderdaad een nieuw winkelcentrum ontstaat met de komst van Digros weerlegt de ge meente door te wijzen op de korte afstand van Digros tot de De Kem penaerstraat. Bovendien vinden B en W de loopafstand gering en is er volgens hen een 'zichtrelatie'. Digros is bereid te praten over de invulling van de ruimtes voor con cessionairs door Oegstgeester win keliers. De gemeente biedt aan hierbij een bemiddelende rol te spelen. Bij de wijziging van de ga rage-bestemming in de bestem ming detailhandel, wil de gemeen- 'te vastleggen dat bij een eventueel vertrek van Digros niet automa tisch een anderë middenstander in het pand Kamsteeg aan de slag kan gaan. B en W willen blijkbaar een vinger in de pap houden om het kwetsbare winkelbestand in Oegstgeest te kunnen regelen. Over de invulling van de Markt hof, wat moeilijker wordt als Di gros zich in Kamsteeg vestigt, schrijven B en W in hun raadsvoor stel: "De invulling van de Markt hof wordt wellicht bemoeilijkt door de onderhavige vestiging, doch naar ons inzicht niet zodanig, dat deze geheel, wordt uitgesloten. Er blijven mogelijkheden om hier tot een oplossing te komen". De middenstanders en de exploitant Proper Beheer beweren stellig het tegendeel. Voorts schrijven B en W dat de consumenten in Oegstgeest gebaat zijn bij de komst van Digros. Ze verwachten dat een van de gevol gen zal zijn "dat meer mensen bin nen Oegstgeest blijven, die thans elders hun inkopen doen". Ten slotte tonen B en W zich ver heugd over de toezegging van Kamsteeg dat op het momenteel braakliggende terrein aan de over zijde van de Geversstraat geen ga rage komt als de gemeenteraad in stemt met vestiging van Digros in Kamsteeg. In plaats van een garage zouden er huizen op het stuk grond worden gebouwd. "Op deze wijze kan een probleem worden opgelost dat al een aantal jaren speelt". Eerste paal nieuwbouw Duinzigt OEGSTGEEST - Leerling Marcel de Grauw en wethouder T.L. Blom-de Koek van Leeuwen heb- 'ben vanmiddag de'eerste paal ge slagen voor de nieuwbouw var acht lokalen bij de scholengemeen sachap Duinzigt aan de Wijtten bachweg in Oegstgeest. De ni bouw vervangt de acht noodloka len die ongeveer 15 jaar dienst heb ben gedaan. De nieuwe lokalen zullen in twee maanden 'lesklaar' zijn. Met de bouw is een half miljoen gulden gemoeid. Dit bedrag wordt door het ministerie van onderwijs be taald. Het leerlingenaantal van de scholengemeenschap Duinzigt kende de laatste jaren een aanzien lijke stijging. Momenteel is de groei gestabiliseerd en staan 971 leerlingen ingeschreven. Miljoenste VOORSCHOTEN - Voorschote naar H. Klifman is zaterdagmorgen gehuldigd als miljoenste bezoeker van het plaatselijke recreatiebad Het Wedde. Wethouder L. Marselis van sport zaken bereidde hem een wel komstwoord en schonk hem een gezinsabonnement voor een jaar. Ook kreeg Klifman bloemen en een restaurant-bon, goed voor een etentje met het gehele gezin in het zwembadetablissement. Overigens had de gemeente ver wacht dat de miljoenste 24 augus tus al zou langskomen, tijdens de lustrumweek. De slechte zomer speelde het bad echter parten. LEIDSCH gfe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE I, beta- (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 f 30.00 Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de hington, Rome, Madrid. Mexic Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2