Fides P. geeft winst bijna weg AV Holland komt fractie tekort Grijs kleurt niet bij BS Leiden Sterke start Blitz Van Vliet grote pechvogel MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 19 TOP dendert ook over AKC heen: 19-11 LEIDEN - Fides Pacta pakte in de korfbalcompetitie een eerste zege (5-7) by Deto, hoewel het in de slot fase nog danig in de problemen kwam. Pernix won nipt van aarts rivaal VES (8-7) en ook TOP zette haar opmars in de promotieklasse voort: 19-11 winst op AKC. In de eerste klasse nam De Danaïden door een 7-6 overwinning op Olym- piaan de leiding, terwijl Zuiderkwartier verloor (6-3) van Achilles. "Gelukkig duurde het niet lan ger, want ik had het anders niet ge weten...", verzuchtte coach Frank Berendes na afloop van Deto-Fides Pacta. De Leidenaars sleepten een 5-7 overwinning uit het vuur, maar de wijze waarop was allerminst im ponerend. Tijdrekkend werd het laatste fluitsignaal gehaald, nadat een kwartier voor tijd nog een rui me 3-7 voorsprong op het score bord prijkte. In die turbulente slotfase stapel den de problemen zich razendsnel opeen. Onbegrijpelijke fouten maakte de Berendes-equipe plots en men slaagde er zelfs maar spaar zaam in de bal door het middenvak te loodsen. De voorsprong kon ge lukkig een stootje velen, maar slonk angstig snel. 'Concentratieverlies' heette de reden te zijn voor deze onverwach te ommekeer in de wedstrijd. Tot diep in de tweede helft was er im mers geen vuiltje aan de lucht, be Holland kan echter weinig verwe ten worden. Met niet aflatende in zet sprokkelde de Leidse vereni ging zoveel punten bijeen, dat Ly- curgus en in mindere mate Hellas het nog Spaans benauwd kregen. Polsstokhoogspringer Marc van Vliet werd het slachtoffer van deze ontembare dadendrang. In een po ging om over 4.40 te wippen tikte hij de lat naar beneden, waar hij hem vol op het gezicht kreeg. De lat kwam zo ongelukkig terecht, dat de Holland-routinier naar het ziekenhuis moest worden vervoerd om de schade aan zijn gebit zoveel mogelijk te laten herstellen. Verlof Mocht Van Vliet verder zijn ge komen dan de 4.30 die hij nu be haalde, dan nog was het de vraag geweest of dat voldoende voor pro motie zou zijn geweest. Naaste concurrent Lycurgus scoorde na melijk juist op dit onderdeel veel punten. Op de meeste andere on derdelen hadden beide ploegen el kaar redelyk in evenwicht gehou den. Hierbij moet worden aaange- tekend dat Holland Gertjan Palm node miste. Deze puntenpakker op 110 meter horden en hoogspringen is onlangs onder de wapenen ge roepen en kon zelfs voor deze be langrijke atletiekfinale niet op me dewerking van zijn superieuren re kenen: Palm kreeg geen verlof. Verder kwamen de meeste Hol landers goed tot zeer goed voor de dag. Good old Martien van der Hoorn liep weer voorop. De 3000 meter steeple chase kent voor hem geen geheimen. Al zijn concurren ten liep hij op grote achterstand. Zijn eindtijd, 9.14.00, maakte diepe indruk, zeker gezien de ongunstige weersomstandigheden voor dit zware onderdeel (veel wind) en de geringe tegenstand die zijn concur renten hem konden bieden. "Het AMSTERDAM - Leiden zal er maar mee moeten leren leven. Nu het Parker-, res pectievelijk Elmex-em- bleem op het shirt bij ge brek aan een grote geld schieter is verruild voor een nietszeggende opdruk als 'All Stars' hoeft niet meer op een coulante benadering van de zijde der scheids rechters worden gerekend. Niet langer, zo bleek zater dag overduidelijk in Am sterdam bij de start van de basketbalcompetitie, voelt het korps zich in het geval van Leiden gebonden aan de ongeschreven wet dat een topploeg een streepje voor heeft op de rest. Want BS Leiden is topper-af. Na zeven vette jaren is dit seizoen geen hoofdrol voor het team weg gelegd, gewoon omdat er geen geld meer is om er één of meer Jerry Becks' op na te houden. Niet alleen komt de puur Nederlandse forma tie daardoor buiten die 'wet' te staan, maar bovendien leek het er in de Apollohal ook nog verdacht veel op dat de heren Van Rhenen en Kamerlingh op tamelijk drasti sche wijze terrein aan het terug winnen waren. Door allerlei oorza ken heeft de Leidse ploeg zich in heerste een fel spelend Fides Pacta de wedstrijd volkomen. Door Ilon- ka van der Steen en Robin Somme- ling was al snel een 0-2 voorsprong opgebouwd, welke Henk van der Waals (strafworp geforceerd door doorgebroken Mieke Selier) en Ni co Pikaar uitbouwden naar 1-4 hal verwege. Na de hervatting zette de ontwik keling zich in eerste instantie voort. Robin Sommeling, Henk van der Waals en Mieke Selier zorgden voor een 3-7 marge, die uiteindelijk voldoende groot bleek te zijn. Lawine Een ware lawine van doelpunten kreeg het totaal overdonderde AKC over zich uitgestort. "Ze kun nen het dus wel", concludeerde een tevreden coach Hans Oele fijn tjes, en passant herinnerend aan de voorspelling dat TOP wel eens de ging wel aardig", beschouwde de goedlachse inwoner van Ter Aar zijn race tevreden na. En die wind, ach, daar maal ik niet om." Boemelen Ook Mennno Swier had weinig moeite met de hindernissen, die hij op de 400 meter horden tegen kwam. Zonder tegenstand won hij zijn serie in 54.98. Arjan de Haan liet 57.16 noteren, terwijl hij met de polsstok 4.00 bedwong. Bovendien sloten Michel Moll en debutant Aad Kruit hun 800 meter serie win nend af in respectievelijk 1.55.43 en 1.58.31. Daartegenover stond een ietwat teleurstellende 1500 me- SEOEL - Han Ruiker heeft tijdens atle tiekwedstrijden in Seoel de 1500 meter gewonnen in 3 minuten 39,39 seconden. Het is de eerste keer dat de atleet van De Bataven de afstand binnen de 3.40 loopt. Als tweede eindigde de Keniaan Joseph Chesire in 3.39,40. Derde werd diens land genoot Juma Ndiwa in 3.41,93. Beste sprinter in de Zuidkoreaanse hoofdstad Carl Lewis. De viervoudig Olympische kampioen zegevierde op de 100 meter in 10,29 seconden. Kenianen be heersten de 5000 meter. Paul Kipkoech won in 13.17,64, voor Ngagi en Ruto. ter van Jan Jansen. Gretig gestart liet hij zich in de luren leggen door Nederlands kampioen Ed van Ge- meren van AAV'36, die de kop niet van Jansen wilde overnemen. Het gevolg hiervan was een "boemelra ce", die voor de jonge Leidenaar niet meer opleverde dan een tijd van 4.08.17. Beter verging het de werpers vann Holland. Onder aanvoering van Nico Kriatkow uit Oud- Beijer- land, die met de kogel 14.11 en met de discus 44.98 overbrugde, pres teerden zij beter dan gewoonlijk. Ruud Waayer verbeterde zich met het verleden in den lande niet al te populair gemaakt. Vermoedelijk dat daarvoor nu de tol moet wor den betaald. Hoe je het ook wendt of keert, op eigen kracht zou het eveneens sponsorloze maar wél met twee Amerikanen uitkomende Amster dam niet eens aan een verlenging (86-86), laat staan een overwinning (105-91) zijn toegekomen Daar voor had de nu door Peter Rijse- wijk gecoachte ploeg te nadrukke lijk de hulp van het arbitrale duo nodig. Met name in de slotfase van het overigens enerverende en ook best aardige openingsduel ging het tweetal tot driemaal toe opzichtig in de fout ten nadele van Leiden. Glimlachend wimpelde het vervol gens elk protest tegen die overdui delijke partijdigheid af. De arro gante wijze waarop dat gebeurde was een reden te meer om boze op zet te vermoeden. De jeugdige international, die bij Amsterdam meer mogelijkheden zag om tot ontplooiing te komen dan bij Leiden, liet Harrewijn zien dat hij in de vakantie niet stil heeft gezeten. Terwijl Leiden vooral het oog richtte op de Amerikanen Moore en Thomas hield hy, met grote verrassing zou worden in de promotieklasse C. Voor de Almeloërs is dat inmid dels wel duidelijk. Ging de AKC- aanvoerder 's ochtends nog gemoe delijk bij zwager Aad Wiegerink op de koffie, luttele uren gebeurde dat ook figuurlijk, maar smaakte het allemaal beduidend bitterder. Al na vier minuten hadden Anne van der Zaag, Aad Wiegerink, Gert Jan Natzijl en Sjoerd van der Klaauw voor een 4-1 stand gezorgd en an ders dan tegen PSV bleef nu de scherpte in de TOP aanvallen. Optimaal werd het lengtevoor deel uitgebuit, waardoor de schut ters de AKC-korf veelvuldig kon den bestoken. Via 6-2 en 10-4 was halverwege het duel de strijd wel gestreden (12-6), maar alsof het op nieuw 0-0 was, zo fel zette TOP door. Bij 17-7 werd halverwege de tweede helft een maximaal ver speerwerpen tot 51.88. Ook zyn discus worp van 41.80 was beter dan hij tot nu toe had laten zien. Een ander technisch nummer dat veel punten opleverde was de hink stap sprong. Rob Ultzen reikte tot 13.87. Resten de korte loopnummers. Eric Taal liep 100 meter in 11.35. Walter Botman kwam in 16.06 over de horden (110 meter) en Erik Ul- rich en Jaap Dirkx deden 51.91 en 52.17 over de 400 meter. De estafet tes gingen nog beter. 4 x 100 meter werd afgelegd in 43.43 en op de 4 x 400 meter ging geen andere ploeg sneller rond dan Holland: 3.24.57. Dat dit alles geen promotie ople verde veroorzaakte uiteraard te leurstelling in het Hollandkamp, ook al mocht Tony Pracht, goed voor 15.47.74 op de 5000 meter, de (waardeloze) bronzen medaille na afloop om de nek hangen. Op de zelfde afstand verwezenlijkte Theo van der Veer een tijd van 15.12.71. Achter Hellas (24.195 punten) en Lycurgus (23.942) behaalde Hol land er uiteindelijk 23.890. Kansloos De andere streekvereniging die aan deze eerste klasse-finale deel nam, De Spartaan, speelde giste ren een ondergeschikte rol. Maar ondanks de matige eindklassering (zesde met 22.538 punten) leverden ook de Lissenaren heel wat goede prestaties. Zo is Nico van Noort aan een sterk seizoen bezig. Zijn discusworp was de beste van de dag (47.62) en ook met de kogel kan hij goed overweg: 13.30. Een ande re goede bekende, Jan Laan, bracht de snelste 5000 metertyd op de klokken: 14.54.55. De hoogspringers Vincent van Stijn en Gé Paardekooper haalden 1.85. Tom de Koning volbracht de Amsterdam - Leiden 105-91 na verlenging (86-86) Scores LEIDEN - Van Helfteren 22 (9), Heijdeman 18 (9), Hagens 17, Emanuels 13, Kales 9, Kragtwijk 6 (14), Van Egmond 2, Beij 0. Schotpercentage 43, rebounds 45, balver- AMSTERDAM - Te Velde 26, Van Poel geest 25, Moore 25, Thomas 19, Halewijn 5, Amama 3, Kramer 1. Schotpercentage 53, rebounds 42, balverlies 12. Scheidsrechters: Kamerlingh en Van Rhe- Vijf fouten: Kragtwijk. Van Helfteren. Heijdeman, Emanuels en Amama. Toeschouwers: 300. hulp van het andere talent Te Vel de, Amsterdam in de race. Niet al leen door het scoren van maar liefst 25 punten en het pakken van de nodige rebounds, maar ook door Leidens grootste gevaar, cen ter Bert Kragtwijk, in toom te hou den. Waarbij hij overigens, als een soort beloning, hulp kreeg van de fluitisten. Doortocht Die bezorgden, in het tijdsbestek van een minuut, eerst Bert Kragt- schil bereikt, waarna de gretigheid wel wat afnam. Het duel kreeg een 19-11 eind stand door treffers van Sjoerd van der Klaauw (4) Ron van der Willik (4), Anne van der Zaag (3), Karin Westerbeek (2), Gert Jan Natzijl (2), Aad Wiegerink (2), Gerco Lange- laan (2) en Monique Wiegerink. Bekenden "We kennen elkaar te goed", mopperde VES-coach Ab van Bruggen in de rust van Pernix- VES. "Al die jaren samen in een afdeling. We maken elkaar het spe len zo'n beetje onmogelijk". Óp- merkingen die collega Jasper En gel alleen maar kon bevestigen. Geknokt werd er door Pernix en VES zeker, om elke meter. Veel schoons leverde die ongebreidelde werklust echter niet op, want an ders ongrijpbare aanvallers leken nu als gekluisterd voor de korf. Nog in de warming-up verloor 100 meter in 11.39 en reikte met de polsstok tot 4.10, waar Hein van Heek 20 centimeter van verwijderd bleef. John van Loon liep een snel le 110 meter horden (15.83), waar voor Ad van Doorn 16.05 nodig had. De 800 meter van Gert-Jan Faas mocht er ook zijn: 1.56.53. John van der Zwet realiseerde een knappe tijd op de 400 meter hor den van 56.86. Hiermee bleven de Lissenaren ongeveer net zo ver van de hoofd klasse verwijderd als de vrouwen van AV Holland. Deze uiterst dun bevolkte ploeg stond voor de taak om het verlies van de ook nu weer geblesseerde Regina van Duijn op te vangen. Daarin slaagden de overgebleven atleffes redelijk, maar de kans op promotie was wel met een tot nul gereduceerd. Meer dan een laatste (zesde) plaats zat er niet Toch zorgden enkele vrouwen voor opvallende uitschieters. Yvonne van Dorp sprong voor het eerst verder dan zes meter: 6.04. Op dit onderdeel benadert zij de Ne derlandse top zo langzamerhand serieus. In haar schaduw sprong Anneke Hoek voor het eerst vijf meter ver. Op de 400 meter komt Van Dorp ook nog altijd aardig uit de voeten. Deze keer was 58.09, ge zien de hinderlijke bries, een rede lijke eindtijd. Werpster Tanja Ma- hieu smeet de speer 40.68 weg, waarmee zij al haar concurrentes aftroefde. wijk zijn vierde én vijfde fout waar door Van Poelgeest helemaal de vrije doortocht kreeg aangeboden. Toen dat nog niet afdoende bleek en Amsterdam nog altijd moest forceren om in het spoor van Lei den te blijven (62-65, 76-80) kreeg routinier Van Helfteren eenzelfde Onvrede Voor de grijze 'plaag' had Ruud Harrewijn naderhand dan ook geen goed woord over. Maar zijn onvrede met de gang van zaken gold niet alleen de scheidsrechters. Over de hele linie had hij klachten. "Het liep, vooral voor rust, hele maal niet lekker bij ons. In de oe fenperiode hebben we een klasse beter gespeeld dan nu het geval was. Ik bespeurde een bepaalde nervositeit die ik eigenlijk niet had verwacht. Pas veel te laat kwamen sommigen los. Maar net toen we dan eindelijk op het punt stonden om uit te lopen werden we terugge floten en ging de foutenlast ons parten spelen. We hadden hier mijns inziens echt niet hoeven te verliezen. Amerikanen of geen Amerikanen." Inderdaad wekte het 'gestripte' Pernix Carla Kuipers, die haar knie verdraaide, hetgeen voor De- nise Smits een tweede wedstrijd betekende. Loopwerk te over, want na elf minuten kwam haar vak bij 2-2 in de aanval en zou daar tot de rust blijven. Eelco Koolhaas zorgde na een half uur voor de 3-2 ruststand. Janneke Mulder, wegens cursus- verplichtingen uit de basis, kwam na de pauze voor de moegestreden Smits in het veld en plaatste al na vijf minuten de demarrage naar 4- 2. De twee afstandschoten waar mee Kees Hortensius Pernix naar- 7-3 schoot leken beslissend, maar nog geen minuut later had VES tweemaal tegengescoord. Een ang stige slotfase volgde, maar terwijl VES bleef steken op 7-6 velde Geerten Breedveld het vonnis. Ge lanceerd door Kees Brokaar tij dens het spelbevriezen zorgde de invaller voor 8-6. De laatste tegen treffer had derhalve geen reële waarde meer. Meerkampster Esther Schouten heeft dit seizoen haar waarde voor de Leidse ploeg al ruimschoots be wezen. Haar competitienummers, de 100 meter horden en het hoog springen, vervelen de veelzijdige atlete nog steeds niet. 14.56 op het eerste en 1.60 op het tweede onder deel bezorgden haar vereniging tal loze punten. Daar voegde Jacqueli ne Baljet op de horden een tijd van 15.33 aan toe. Weinig later stootte zij de kogel nog 10.73 weg. Degradatie Een klasse lager kwamen de vrouwen van De Spartaan en De Bataven uit. Waar laatstgenoem den in Haarlem niet voor promotie in aanmerking kwamen, ondergin gen de atletes uit Lisse op de eigen kunststofbaan het trieste lot van degradatie naar de derde klasse. Enkele verdienstelijke prestaties konden daar niets aan veranderen. Zo liep Lenie van der Poel een winnende 3000 meter in 10.32.2. Paula van Beek sprong 5.22 ver. Met de speer weerden Irene Bul- tink (34.22) en vooral Astrid Oos- termeyer (37.12) zich goed. Discus werpster Marga Kortekaas haalde 35.34. Marina van der Meer sprong eruit met 1.55 bij het hoogsprin gen. Hellen Bank pakte voor De Bata ven bijzonder veel punten. Haar 400 meter ging in 57.2, voor de 100 meter had zij 12.6 nodig. Marian Langezaal ging in 15.0 over de hor- Leiden in eerste instantie een ui termate zenuwachtige indruk nu de club het, voor het eerst sinds tij den, moest doen zonder de hulp van buitenaf. Een beetje tegenstan der zou daar al meteen van hebben geprofiteerd, maar ook Amster dam, zonder Van Solm, Esajas en Emanuels (die nu bij Leiden speelt) is Amsterdam niet meer zo dat Leiden zich voor de pauze te gen inlevering van slechts 6 pun ten (46-40) het onwaardige schot percentage van 38 kon permiteren. Voor die langdurige verkram ping had Harrewijn achteraf geen verklaring, feit was dat Leiden die schroomvallige houding na rust in de kleedkamer had gelaten. Ge volg was dat het, met een opmerke lijke hoofdrol voor debutant San- der Kales, opeens draaide naar be horen en dat Amsterdam - met na me zwak waar Leiden juist op zijn sterkst is, namelijk de spelverde lersplaats - binnen de minuut was achterhaald. Het was voor de thuis ploeg toen maar goed dat Richard van Poelgeest in het voetspoor van zijn voormalige teamgenoten trad anders zou het rap zijn gebeurd met de Amsterdammers, behandeling. Ook hij kreeg twee Rood Zuiderkwartier kwam er bij Achilles geen moment aan te pas. Voordat de Leidenaars het goed en wel beseften was de achterstand na rust opgelopen tot 5-1. Een tegen offensief mocht niet meer baten, ook al doordat de ploeg van coach Ruud Niesing na 5-3 (goals Carla Akse, Els van Lunteren en Wil de Wit) Dirk Jan de Kreek verloor. Als eerste Leidenaar kreeg hij van ar biter Jense de rode kaart getoond, toen hij na opnieuw in de rug te zijn gelopen, zich te openhartig uit te richting man in 't zwart. De Danaïden boekte een derde overwinning met minimaal ver schil en bezet nu de eerste plaats. Het duel tegen het door Ron Ek ge coachte Olympiaan ontaardde op nieuw in 'schaakkorfbal'. De Lei denaars toonden zich daarin ware meesters, want na een volstrekt ge- lijkopgaande strijd zette Eric den en sprong 1.60 hoog. Een snel le 800 meter schreef Marian van Klink op haar naam: 2.23.6. De 4 x 100 meter werd in 50.3 afgeraffeld. Alles bij elkaar was dat onvoldoen de voor promotie naar de eerste klasse, waarnaar ook volgend jaar weer gestreefd zal worden. Tenslotte konden de mannen van De Bataven (zonder Han Kul- ker) hun verblijf in de tweede klas se met een jaar verlengen. Gerrit Verdoes stootte de kogel 12.66 weg. Theo Brusse sprong 3.50 pols- hoog. Verder moesten de lopers de punten, nodig voor lijfsbehoud, veilig stellen. Op de 1500 meter de den Ton van der Berg (4.01.8) en Wybo Lelieveld (4.01.3) dat. De 5000 meter verliep voor Jan Ver loop in 15.09.0 en ook Henk van der Oever bleef ruim onder de 16 mi nuten: 15.40.5. A-junior Waldo de Boer liep zijn eerste 110 meter hor den niet onverdienstelijk in 16.6. Snelwandelen In het Belgische Namen heeft snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink van AV Holland een 14e plaats behaald in de vijflanden- wedstryd Nederland-België-Lu- xemburg-Zwitserland-Denemar- ken. Over 35 kilometer deed de Leidenaar 3.14.27. Daarmee hielp hij Nederland aan een derde plaats in het eindklassement. TIM BROUWER DE KONING knullige P's aangenaaid waaronder een technische fout vanwege op merkingen. Omdat zelfs dat Lei den vermoedelijk niet van de winst kon afhouden besloot arbiter Ka merlingh dan maar om tot het ui terste te gaan. Met minder dan twee minuten te spelen en bij de stand 82-83 nog al tijd in het voordeel van Leiden leg de Hans Heijdeman aan voor wat hoogstwaarschijnlijk de beslissen de treffer moest worden. De bal ging omhoog, daalde en zou zonder twijfel het net hebben geschroeid alsniet Jimmy Moore in een ultie me poging die genadeslag te voor komen het leder voor de ring weg sloeg. Goaltending, heet' dat, dat mag niet en dat was voor iedereen duidelijk zichtbaar. Maar Leiden kreeg de punten niet, Kamerlingh deed gewoon net of-ie gek was. Dat sprak Van Helfteren ook hardop uit waardoor hij kon gaan. Op de voet gevolgd door Hans Heijde man en Emanuels. Met Hagens, de butant Kales en twee junioren (Daan van Egmond en Frank Bey) win je natuurlijk nooit een verlen ging. Dat heet een wet van Meden en Perzen te zijn. AD VAN KAAM Kromhout (2) twee minuten voor het einde Olympiaan mat: 7-6. Tweedeklasser Fiks kwam na rust (5-2) alleen via Jeroen Huizing nog tot scoren, maar TOP(A) was te zwak om hiervan te profiteren: 6-4. Ons Eiland kreeg vijf strafworpen tegen, volgens coach Henk Roedoe teveel van het slechte. Sagitta won met 11-9 ondanks vier tegentref fers van René Arnoldus. Ook Velocitas-coach Piet l'Ami gewaagde van een warrige arbitra ge. Door een late goal van Rien van Poelgeest hield zijn ploeg evenwel toch een punt over aan het duel te gen IJsselvogels. Met een enorme inzet wist Cres cendo lange tijd het technisch be gaafder De Algemene bij te blijven. Pas na rust (5-4) wist De Algemene enige afstand te nemen, maar tot de allerlaatste minuut bleeF de spanning. Terwijl De Algemene haar kansen vergooide, kwam een gedegen Crescendo dankzij inval ler Loek de Jong nog op 8-7. Henk Alberts (Crescendo) en Marco Mud (De Algemene) scoorden elk twee- maal. Geen moment werd Fluks-Ven- tura Sport de topper, die het had behoren te zijn. Bij rust was de sco re minimaal (1-1) en ook de 3-4 eindstand was magertjes. Fluks won door een goal van Bram Kop- penael. BRAM VAN GENT VOORSCHOTEN - Blitz is het bas ketbalseizoen in de eerste divisie zaterdagavond goed begonnen met een overwinning op Argus: 91-85. Leiderdorp ging in de rayoncom petitie eveneens goed van start. In de bomvolle sportzaal 'Op Dreef verschalkte de ploeg van Hans van Rooijen de runner-up van het voor bije seizoen: 89-87. Het voorseizoen heeft Blitz- coach Henk Krauwel de nodige kopbrekens bezorgd. Langste man Dick van Oort gaf pas onlangs te kennen het bij Blitz voor gezien te houden (hij traint nu bij Leider dorp), terwijl een knieblessure ras- schutter Ton Kallenberg voor ten minste een half seizoen uitschakel de. Krauwel, die zelf ook gezond heidsproblemen kende, zag daar mee twee belangrijke pionnen uit zijn opstelling verdwijnen. Vooraf gaande aan het openingsduel met Argus was het eveneens niet zeker of Wim van Niekerk zou kunnen meespelen, zodat de winstkansen tegen de onberekenbare Hage naars niet al te hoog ingeschat mochten worden. Blitz mocht moed putten uit het feit dat Argus vorig seizoen alleen bij hoge uitzondering een uitwed strijd wist te winnen en dat de door Leidenaar Peter Paul Maassen ge leide ploeg in 'close games' zichzelf veelal voorbij holt. Blitz daarente gen heeft vorig jaar geleerd om juist in de slotfase het hoofd koel te houden en de winst binnen te ha len. Toch ging het zaterdag bijna fout. Routinier Wil Moerer had zijn team, dat halverwege de tweede helft een riante voorsprong knullig verspeelde, uit het dal getrokken en opnieuw aan de leiding ge bracht. Moerer onderstreepte daar mee nogmaals zyn enorme klasse en waarde voor Blitz, dat door de absentie van Kallenberg nu extra zwaar op hem steunt. De Voor schotenaren dachten echter de buit al binnen te hebben toen Ar gus achter de taaie Dennis Ware- man terugsloop. Argus deed zich zelf evenwel vanaf de vrije wor- plijn (3 missers bij de kans op 89- 88) de das om, waarmee Blitz* be langrijke eerste overwinning een feit werd (91-85). Leiderdorp trof in Lokomotief een bijzonder geïnspireerde tegen stander, die ten opzichte van zijn ex-coach tot het uiterste wilde gaan. Lokomotief kende een byna perfecte eerste helft en leidde hal verwege met 43-55. Hans van Rooijen wist zijn spelers evenwel te hergroeperen en Leiderdorp, ge steund door ruim 300 fanatieke supporters, kwam na rust langszij (62-62). Daarna ontspon zich een uiterst boeiende en spannende strijd, die door Leiderdorp (met een goed debüut van Henk Jan Pi ket) verdiend werd gewonnen: 89- 87. MSV hield tot de laatste speelmi nuten uitzicht op een goed resul taat tegen AMVJ, maar de Rotter dammers gaven de winst toch niet uit handen: 100-93 (58-45). Gras- shoppers kende een slecht debuut in de rayoncompetitie. De ver zwakte Katwijkse ploeg was kans loos by Dunckers: 69-47 (27-20). HANS JACOBS Oranje op elfde plek TREVISI (ANP) - Het Neder lands vrouwenbasketbalteam heeft de Europese kampioen schappen in Italië afgesloten met de elfde plaats. Zaterdag vergooide het team de kans op een hogere klassering door met 44-56 van Sparye te verliezen. Gisteren werd tegen het zwak ke België wat beter gepres teerd: 70-41. Ten opzichte van het vorige Europese kampioen schap heeft Nederland drie plaatsen op de ranglijst moeten inleveren. De Sowjet-Unie won de titel voor de 19e keer. LEIDEN - In een zinderende finale heeft AV Holland geen promotie naar de hoofdklasse kunnnen bewerkstelligen. Op de kunstststofbaan in de Leidse Hout kwamen de man nen van deze Leidse atletiekvereniging net tekort om volgend jaar in de hoofdklasse te mogen uitkomen. Op een puntenaantal van bijna 24.000 hadden zij 52 punten minder dan Lycurgus uit Krommenie, dat hierdoor het Utrechtse Hellas, de kampioen van de eerste klasse, vergezelt naar de hoofdklasse. Holland-atleet Menno Swier heeft zojuist de estafettes tok overgenomen van clubgenoot Eric Taal tijdens de 4 x 200 meter. De Hollanders kwamen op dit onderdeel tijdens de eerste klasse-finale prima voor de dag met een tweede plaats en een tijd van 43.43 seconden. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19