Ajax 'traintVoor Porto Feyenoord: Sporting Lissabon als medicij n Belgen bang voor Oranje-fans NS 'trekt' aan de rem LEIDSCH DAGBLAD Geen blessurezorgen bij Utrecht Heracles ideale sparriiigpartner voor Amsterdammers MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 ROTTERDAM (GPD) - De Nederlandse Spoorwegen hebben sinds vori ge week de noodrem uit treinen met lastige voetbalsupporters verwij derd. De eersten die dit konden ontdekken, waren Feyenoord-supporters op weg naar Utrecht. Gisteren was de noodrem buiten werking gesteld in treinen met supporters van Ajax en FC Den Haag, respectievelijk op bezoek bij Heracles in Almelo en bij Heerenveen. Het uitschakelen van de noodrem is een nieuw wapen om het voetbal vandalisme tegen te gaan. De maatregel heeft de instemming van minis ter Smit-Kroes. In het verleden zijn herhaaldelijk rellen ontstaan of ver nielingen aangericht doordat treinen tot stilstand kwamen of niet konden vertrekken omdat er aan de noodrem was getrokken. Een poging van de NS en de KNVB om de begeleiding van 'treinsup- porters' voor het Feyenoordstadion beter te regelen, is om financiële re denen afgeketst. Het plan was een 250 meter lange overdekte luchtbrug aan te leggen van een nieuw perron van het station vlak voor de Kuip tot vlak achter de tribunes. Hierdoor zouden supporters van bezoekende clubs niet meer in contact kunnen komen met supporters van de thuis club. De brug moest echter 2 miljoen kosten en dat was teveel. 5DT ROTTERDAM (GPD) - Behalve Feyenoord, dat van daag met een fors aantal geblesseerde spelers afreist naar Portugal voor de eerste krachtmeting met Spor ting Lissabon (zie elders op deze pagina), kennen de Nederlandse vertegenwoordigers in de Europa Cup toernooien weinig personele problemen. Ajax, dat Porto treft in de strijd van de landskam pioenen, heeft weinig reden tot klagen. Edo Ophof, die gisteren tegen Heracles vanwege een lichte spier- verrekking in het linkerbovenbeen werd 'gespaard' kan sowieso spelen. Koeman (wreef), Vanenburg (maag) en De Wit (knie) kunnen eveneens aantreden, waarmee Ajax voltallig is. Ook FC Utrecht hoeft zich geen zorgen te maken over blessures voor de thuiswedstrijd tegen Dynamo Kiev in het toernooi voor bekerwinnaars. Hoewel het er gisteren even naar uitzag dat trainer Nol de Ruiter het woensdag zonder Gert Kruys zou moeten stellen. Vier minuten voor tjjd, bij de stand 4-1 voor Utrecht, 'torpedeerde' NEC-speler Mommens Kruys op zo'n manier, dat deze van het veld gedragen moest worden. Gevreesd werd voor een beenbreuk, maar dat bleek achteraf mee te vallen. Kruys hield alleen een forse bloeduitstorting in zyn kuit over aan de actie van Mommens en kan dus spelen tegen Kiev. HSV-trainer Ernst Happel verliet gisteren een kwar tier voor tijd de tribunes van het Oosterpark-stadion in Groningen en was er dus geen getuige van dat Spar taan Ronald Lengkeek met een liesblessure moest uit vallen. Pas morgen wordt beslist of hij tegen HSV kan aantreden. De - gehechte - oogwond van Van Weel vormt in ieder geval voor hem geen belemmering om met de Hamburgse afweer in de slag te gaan. Dilliber- to heeft een enkelblessure, maar verder beschikt Sparta-trainer Theo Vonk over een fitte selectie. ALMELO (GPD) Voor 12.000 toeschouwers, onder wie de meeste spelers van Heracles, heeft Ajax zich lekker kunnen inschieten voor het Europa-Cupduel woensdag te gen Porto. Tijdens de zeer druk bezochte training (Cruijff: „Een wedstrijd kon je het moeilijk noemen") werden de Amsterdammers met zoveel egards behandeld dat zij als tegenprestatie 'volstonden' met een overwinning van 8-1. Of, om met de 'gespaarde' Ophof te spreken: ,,'t Is een wonder dat het geen twintig goals zijn geworden. Deze ploeg stelde natuurlijk niets voor". Ajax had zich op weg naar Portu- Koeman en Boeve, die gisteren gal dan ook geen idealere tegen- hun rentree maakten en Ophof, die Ophof zo goed als zeker Spelbos van het geweest veld zal spelen. Kritiek ...aauege. wera ner ouo vanen- rZw burg/De Wit gewisseld, zonder dat ^eTu^?stde\ec"Seur stander kunnen „als het noodzakelijk had ik kunnen spelen" kon pro bleemloos aan de kant worden ge houden en als tweede preventieve maatregel werd het duo Vanen rfat ton lrnctp Vint* van rio nrnriulr QUel W1Sl Qe "ïcnniscn-airecieur t ISÏÏlfïïM fast van t0Ch "0f f"80?6 kantteke" De Wit tobt sinds de ™nge" 'f b?daPkf"' J" z«" lie mei zi.n had AJax nagelaten om negentig evenwel te mmuten lang geconcentreerd te evenwei ie „„„u.. r..„« u„u tie. Vanenburg heeft wat last zijn maag interland tegen Bulgarije met zijnl i duelmet doelman Metgod. De Feyenoord-spits kan niet knie. Beiden zullen er evenwel te- - (foto ANP) gen Porto bij zijn, net als trouwens g* mag niet voorkomen. De jongens mochten best wat rustiger aan doen, als ze maar attent zouden blijven. Ben je dat niet dan loop je in zo'n wedstrijd toch nog het risi co van blessures". De kritiek leek vooral bedoeld om Ajax op scherp te zetten voor de confrontatie met Porto. Tegen Heracles, dat in de persoon van Ter Mors eenmaal profiteerde van een slordigheid van Van 't Schip, maakte het namelijk weinig uit dat de Amsterdammers zo nu en dan het werk neerlegden. De Alme- loërs waren zo mogelijk nog zwak ker dan WV, dat een week eerder door Ajax werd mishandeld. De beide promovendi zijn dan ook ge bruikt om de doelcijfers van de landskampioen die na de nederla gen tegen FC Groningen en PSV nog negatief waren (8-9) in twee de positieve Rotterdamnïers tobben in generale Marco van Basten passeert Johan Tukker op weg naar de eerste i ik tenminste genoten 1 ROTTERDAM - De verbijstering over de 'wanprestatie' Fafié hield het daarbij op een in- van Feyenoord werd nog het beste onder woorden ge- cident «Het liep al stroef en door llt bracht door John Verschoor. De al vanaf de eerste compe- VÏÏiSSÏ weken °m£ buigen titiewedstrijd geblesseerde libero van Haarlem had zich in rio Been liggen de oorzaken diep- score van de Kuip als toeschouwer voortdurend zitten verbazen, er. „in wezen zijn we weer Niet alleen over het spel van zijn ploeggenoten, die met 2-0 gekomen op hetzelfde punt verloren „maar minstens een punt lieten liggen", maar ook ?£jaC' en vooral over de chaotische patronen die de Rotterdamse zich weer door een gebrek aan zelf- tegenstander Op de mat legde. „Als dit Feyenoord kam- vertrouwen, of kijken alleen maar Basten. Dankzij hetjrijheid-blij- pioen moet worden is dat een lachertje", schimpte Ver- vooruit en niet achterom. Anderen heid voetbal moofnn zj --ï-zl 1 ,1Tl. IfOn Ho CPlltc schoor naderhand. „Spelen ze woensdag ook zo by Spor ting Lissabon dan zijn ze volmaakt kansloos". Die constatering klonk niet i overdreven hard. Vlak voor de ste wedstrijd in het toernooi c elke andere tegenstander met ook maar een beetje meer stootkracht voor een verrassing zou hebben ge- UEFA Cup maakte Feyenoord er zorgd. Haarlem, dat Verschoor nog moeten daardoor teveel doen. Ik moest in deze wedstrijd veel te veel verdedigen om zelf aan voetballen toe te komen". Hij kon zijn blessure als bewijs van die stelling. Been liep de zware bloeduitstorting aan zijn enkel op bij een afstop-actie te- ^frecirt Vijf goals Evenals VVV kreeg Heracles dan rr— ook een hoge waardering van gebrek aan zelf- Cruijff en met name ook van Van het vrijt de Twentenaren kon de spits voor de tweede maal in zijn carrière vijf doelpunten fa briceren en daardoor de leiding overnemen in het topscorers-klas sement. Op 13 mei van het vorig jaar had hij tegen DS'79 nog twee penalty's nodig. Ditmaal volstond hij met één strafschop. Ongetwij feld zou hij nog twee 1 gen Masefield („wat een strafschop elfmeterstip zyn gelopen als gistermiddag werkelijk alles wat als herinnering aan de bij PSV ver- was", aldus Van Doomeveld) en scheidsrechter Van Swieten trokken Glen Hysen, kon het niet, een verzameling spelers tot ploeg kan maken. Van defensieve discipline was alleen bij Nielsen sprake, de fantasie op het midden- Si Éjfij veld ontbrak volledig en de aanval liet het te vaak afweten. Natuurlijk konden daarvoor naderhand de ge bruikelijke excuses van stal wor den gehaald: de tegenstander van gistermiddag sprak niet aan en dc ploeg was in gedachten al in Lissa bon, „waar het bovendien een heel andere wedstrijd wordt". Blessure Allemaal waar misschien, maar al die verhalen konden de feiten niet verhelen. Als Feyenoord giste ren inderdaad aan onderschatting Doome veld liet zich met 2-0 inpakken (strafschop Eriksen en een treffer van Sörensen) en die oefenmeester was er „doodziek" van. „Ik vind het meer dan treurig dat we deze pot verloren hebben", gromde hij- .„Als we Feyenoord ooit weg had den kunnen spelen, dan was dat nu geweest. Dan waren ze misschien meteen wakker geschud voor woensdagavond besefte onmiddellijk de conse- quent zou ajn geweest en het spel quenties. „Zoals het er nu voor staat, kan ik in Lissabon niet voet ballen, maar ik zal er alles aan doen Van. Basten om er wel bij te zijn", aldus de spel verdeler van de ploeg die zich hebben onderbroken i zware overtreding tegen De Wit. Ajax maakte er evenwel geen punt van. Het kreeg immers tegen de laatste weken gemeten alleen dit Heracles, dat meestal met drie de prestatie spitsen durfde te spelen, genoeg mogelijkheden om toch wel fors uit te halen. „Ach ja", zo verdedig- „Met die agressiviteit moeten we de Heracles-coach Somer zijn be- vast kan houden tegen FC Utrecht. leid, „wat heb je er Zijn collega Fafié kon ver mee gaan met die uitspraken, behalve uiteraard met het laatste deel. „Het liep zo stroef dat we alleen maar - blij mogen zijn dat we niet tegen ~Se een nederlaag zijn aangelopen, woensdagavond is er natuur- daar ook spelen", gaf Been als re- cept, dat verder uiteraard het spe- verdedigen? Nu hebben de len met twee spitsen en vier mid denvelders inhoudt. „Met Stafleu erbij en John Rep, inplaats van Eriksen. Om de ervaring van Rep. Hier heeft hij faalangst, maar bui ten de landsgrenzen heb ik hem al tijd erg goed zien voetballen". te gaan Ajax". Zijn doelman, Tukker, dacht er evenwel heel anders over. Een week eerder was hij nog de held in Sittard door Fortuna van een mon sterscore af te houden. Nu was vooral hij het lijdend voorwerp in de show, die voor hem een diepte punt in zijn loopbaan opleverde: „Met Groningen heb ik tegen Ajax een keer zes goals tegengehad. Zo veel ballen als vanmiddag heb ik nog nooit langs me zien vliegen. En het was ook niet nodig. Ik zeg niet dat we hadden moeten verdedigen, maar we hadden Ajax toch niet zo vriendelijk hoeven aan te pakken? Het had van onze kant best wat agressiever mogen zijn, zonder dat ik het nou meteen over schoppen heb. Maar ja, wat wil je, er lopen bij ons maar vier jongens rond met eredivisie-ervaring. De rest komt pas kijken en had vanmiddag ge woon veel te veel ontzag". Zelfs het inzetten door Ajax van Gasselich veranderde daar niets aan. Twintig minuten voor tijd mocht de als overbodig beschouw de Gasselich voor het eerst dit sei zoen in aktie komen. Althans dat was de bedoeling. Zelfs bij deze ge legenheid liep hij mét Heracles achter de feiten aan en kon hij er ook niets aan doen dat Ajax de door goals van Mühren (hij scoorde al na 56 seconden), Van Basten, viermaal, en Van 't Schip verover de voorsprong van 6-1 via Van Bas ten en Rijkaard nog wat uitbouw de. Het maakte in Almelo ook niets uit dat Cruijff gewoontegetrouw geen informatie had verstrekt over de tegenstander. Ophof: „Voor (foto ANP) wedstrijden in Nederland doet hij dat niet. Hij gaat altijd uit van de kracht van het eigen elftal. Ik neem echter aan dat we de komende da gen nog wel iets over Porto te ho ren krijgen". ADVERTENTIE HET NEDERLANDSE VOETBAL LOOPT WEER 'N STUK BETER MET EVE+ADAM VOETBALSCHOENEN. De prof> Imodel Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf f99,90 ■4 De junior. Imodel Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf f34,90 ^VE^DAM SPORT Eve Adam Shoes/Waalwijk voetballers hun eigen ui sitie voor het eerste deel Europese dubbelspel danig ver zwakt. De blessures van Mario Been (enkel) en Kejq)Molenaar (en kel en knie) immers, kwamen me de voort uit het algehele gebrek aan concentratie. „En die blessures zien er niet lek ker uit, het zal de nodige moeite lijk sprake van een andere wed- MedlCljn strijd en een andere ambiance. Dan is iedereen wel bij de les". Oude kwalen Het zal hard nodig zijn, want als Feyenoord het hoofd er niet bij heeft, sluipen alle oude kwalen weer binnen. Het gebeurde tegen kosten'die twee speëfklaar te'krij"- NEC> het gebeurde tegen Haarlem, gen", aldus Fafié, die de aan het bovenbeen gekwetste Wijnstekers Van de aanvallender speelwijze die en de met een blauwe enkel rond- met de 'aanwinsten' was beloofd, lopende Joop Hiele niet fit weet en komt na de beloftevolle competi- het in Portugal bovendien zeker tie-ouverture dan ook nog maar zonder Ling zal moeten stellen. De weinig terecht. Wat dat betreft zit rechterspits heeft nog last van zijn knie en is bovendien overvallen door de griep. „Hij gaat dan ook niet mee", aldus Fafié die zijn se lectie voor Lissabon met het oog op de twijfelgevallen noodgedwon gen moet uitbreiden „tot 17, 18 man", bij wie zich dan vermoede lijk ook de jeugdige Ed Roos zal bevinden. 'Doodziek' Het tekent de situatie waarin Feyenoord na de gortdroge genera le verzeild is geraakt. Er was gister middag zo weinig overtuiging, dat de klad erin bij Feyenoord. Fafié wilde zover nog niet gaan. Pas na de training van morgen avond in Lissabon maakt hij zijn elftal bekend. „Dan kunnen we kij ken hoe de zaken ervoor staan. In grote lijnen stond de ploeg vast, door die blessures kan er nogal wat veranderen. Maar dat betekent niet dat we met knikkende knieën ver trekken. Welnee. Voor een duel met Sporting zijn spelers veel eer der hersteld dan voor Haarlem bij voorbeeld. Een belangrijke wed strijd is meestal de beste medi cijn". PAUL DE TOMBE ADVERTENTIE LFC 35e ZILVERMOLEN-TOERNOOI DINSDAGAVOND 20.00 UUR Perfect /T^childfjWerken Hilversum 03S-40925 UVS- ALPHENSE BOYS Slechts 5000 kaarten voor interland in Heizei BRUSSEL (GPD)Slechts 5000 Nederlandse supporters zullen de eerste wedstrijd in de voet- baltweekamp tussen België en Nederland op 16 oktober kun nen bijwonen. Deze wedstrijd wordt vrijwel zeker gespeeld in het Heizelstadion in Brussel. Angst voor gewelddadig ge drag van Nederlandse voetbal supporters is aanleiding voor deze beperking. De Koninklijke Belgische Voetbalbond, die dit zaterdag meedeelde, zei dat de Brusselse politie zich grote zor gen maakt over de komst van duizenden Nederlandse suppor ters. Volgens voorzitter Louis Wouters van de KB VB is het be sluit gebaseerd op de berichten over voetbalvandalisme die ge regeld vanuit Nederland naar België doordringen. „Men is bang voor de Nederlanders, in verband met bet vernielen van treinen en het vandalisme in de stadions, zoals bij Utrecht", zei Wouters zaterdag. De KBVB laat zich in dit ge val leiden door de ordediensten. De gemeente Brussel is eige naar van het' Heizelstadion en kan daardoor voorwaarden stellen. „Ik sta niet in voor wat het ministerie van binnenland se zaken en de gemeente Brussel doen. Die mensen hebben schrik", aldus Wouters. Daarbij is het voetbaldrama van 29 mei, toen bij de Europa Cup-finale tussen Juventus en Liverpool 39 voetbalsupporters om het leven kwamen en 450 werden gewond, natuurlijk van doorslaggeven de invloed. De Belgen willen voorkomen dat door gewelddadig gedrag van Nederlandse voetbalsup porters het Heizelstadion op nieuw op een dramatische ma nier in het nieuws komt. Ook vreest men vernielingen in de stad Brussel, wanneer daar sup porters doorheen trekken. Dat het voetbalvandalisme in Ne derland vooral door clubsup porters wordt veroorzaakt, en bij wedstrijden van Oranje nooit iets dergelijks is gebeurd, weegt voor de Belgische autori teiten minder zwaar. Voor hen telt alleen de slechte naam van de Nederlandse voetbalsuppor ters in het algemeen. De KNVB had voor de wed strijd in België 10.000 kaarten aangevraagd. „Maar wanneer de KBVB niet meer dan 5000 kaarten beschikbaar wil stel len, dan valt daar niets aan te doen", aldus secretaris Jan Huijbregts van het bestuur be taald voetbal van de KNVB. „Met de landen waarmee we in de kwalificatie-poule waren in gedeeld hadden we de afspraak dat voor iedere uitwedstrijd tien procent van de toegangs kaarten beschikbaar was voor de bezoekers. Net als bij Europa Cup-wedstrijden het geval is. Maar voor interlands gelden dergelijke percentages niet. In die gevallen beslist de gastheer. De Belgen valt dus niets te ver wijten, hoewel we onze teleur stelling over het besluit wel kenbaar zullen maken". De KNVB doet overigens meer dan dat laatste. Wanneer de Belgen vasthouden aan de beperking van het aantal Ne derlandse supporters op 16 ok tober, zullen volgens Huijbregts ook niet meer dan 5000 Belgen de gelegenheid krijgen om de returnwedstrijd van 20 novem ber in het Feijenoord-stadion te bezoeken. Huijbregts: „Een lo gisch gevolg van het Belgische standpunt, zo lijkt mij". De definitieve beslissing over de plaats waar de eerste wed strijd wordt gespeeld valt ver moedelijk vandaag. Bij de Bel gische voetbalbond viel echter al te beluisteren dat het Heizel stadion de voorkeur heeft. Daar kunnen immers meer dan 50.000 mensen een plaats vinden. Het alternatief is het Olympia-sta- dion in Brugge, thuishaven van Club Brugge en Cercle Brugge, dat echter slechts 30.000 mensen kan herbergen. Het Olympia- stadion geldt als bet modernste en veiligste stadion van Belgie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13