Meer dan half miljoen reacties In apartheidsbeleid is Van den Broek de baas BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON Steeds meer klachten over behandeling van tandartsen NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? Enquete: winst D'66 Rechter verbiedt anti- joodse evangelisatie Belastingschuld Happy Family ter discussie ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 dezer dagen heeft u, net als alle andere mensen van 15 jaar en ouder in uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst. Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen? Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers v BelastingTelefoon helpen u graag. rublikane von Je belastingdienst prj 'S-GRAVELAND (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren offi cieel het nieuwe pand van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriften Uitgevers, de NOTU, geopend. De NOTU, die dit jaar veertig jaar bestaat, verlaat Amsterdam en is nu gevestigd in een groot pand van Natuurmo- mumenten in 's Graveland. (foto anpi UTRECHT (ANP) - De raad van beroep van de Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Tandheelkunde heeft in de eerste helft van dit jaar acht klachten behandeld over onzorgvuldige, slechte tandheelkunde. De raad van beroep bepaalde in het merendeel van de gevallen, dat de tand arts de patiënt een schadevergoeding moest betalen. De raad van beroep zegt in het Nederlands Tandartsenblad dat in toe nemende mate sprake is van gevallen waarbij onzorgvuldig met de belan gen van de patiënt is omgesprongen. Daarbij gaat het zowel om de voor lichting aan de patiënt als om de behandeling zelf. Bij mislukkingen worden de patiënten onvoldoende tegemoet getreden, aldus de raad Hij stelt dat klachten kunnen worden voorkomen, door de behandeling en de begroting van de kosten schriftelijk vast te leggen, de patient voor en tijdens de behandeling behoorlijk voor te lichten en bereidheid te tonen om mislukkingen te verbeteren. Afdelingsraden die bij conflicten tussen tandarts en patiënt proberen te bemiddelen krijgen bij het zoeken naar een oplossing vaak weinig mede werking van de betrokken tandarts. DEN HAAG - De tijd dat het CDA een weinig verheffend robbertje vrij worstelen ten beste gaf, zodra de bestrijding van het apartheidsregime in Zuid-Afrika ter sprake kwam, lijkt nu definitef tot het verle den te behoren. Minister Van den Broek is zegevierend van de mat gestapt en er is op dit moment geen fractiegenoot te vinden die hem met een onver hoedse beenworp zal kunnen vloeren. door Peter van Nuijsenburg Christen-democraten die hun politieke lot hadden verbonden aan een even radicale als sym bolische oppositie tegen de machthebbers in Pretoria zijn van het strijdtoneel verdwenen (de binnenkort oud-burge meester van de Haarlemmer meer en kersverse topambte naar op WVC Hans de Boer) of leiden een kommervol bestaan in een eenmansbankje in de Kamer (Jan Nico Scholten) Het beleid van Van den Broek wordt gekenmerkt door het besef dat eenzijdige stap pen van Nederland tegen de apartheid nauwelijks soelaas bieden. Hij heeft nooit enige waardering kunnen opbrengen voor het gidslandbeginsel, de uit de jaren zestig stammende opvatting dat Nederland de door Realpolitik verblinde gro te mogendheden door haar voorbeeld op het enige goede spoor kan zetten. Van den Broek kiest conse quent voor een strategie, waar bij Nederland met haar EG- partners de strijd tegen de apartheid aanbindt. In die visie tekst van het verkiezingspro gramma. Voor de fractie in de Kamer gelden deze bezwaren (nog) niet. Interim-woordvoerder Joep de Boer steunt het beleid van Van den Broek en heeft een gezamenlijk optrekken van de EG-partners gesteld boven eenzijdige Nederlandse stap pen. Pas wanneer die EG-maat- regelen niets uithalen wordt een Nederlandse „alleingang" overwogen. Voorlopig zijn de CDA-rijen gesloten. Dat berooft het ka merdebat van volgende week van ongeveer al zijn charmes. Bij voorgaande gelegenheden was niet het Zuid-Afrikabeleid inzet van het parlementaire steekspel, maar de eenheid van het CDA. De PvdA zaaide op gewekt verdeeldheid en ver warring en een verscheurd CDA likte na afloop verslagen zijn wonden. Dat het volgende week niet zover zal komen, mag gerust een verdienste van Van den Broek worden ge noemd. Tussenstand volkspetionnement: AMSTERDAM (ANP) - Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) in Amsterdam heeft gisteren de tussenstand be kend gemaakt van het aantal handtekeningen voor het volkspetionnement tegen de kruisraketten. Gisteren wa ren 512.000 handtekeningen geteld en gecontroleerd. Bij het Komitee staan nog zeven- desactiedag die op 1 november tien volle postzakken op telling en wordt gehouden, controle te wachten. Ook moeten De universiteitsraad heeft het nog de getekende kaarten die de college van bestuur gevraagd me- plaatselijke platforms inzamelen dewerking aan het petitionnement worden geteld. te verlenen door het plaatsen van Het KKN heeft nu al een enorme stembussen in de UVA-gebouwen achterstand opgelopen bij het tel- en het ophangen van een spandoek len. „De kaarten zijn tot onze grote aan de gevel van het Maagdenhuis, verrassing sneller binnenge- PvdA-leider Den Uyl verwijt zijn stroomd dan we hadden gedacht", CDA-opponent De Vries „de gren- aldus de KKN-woordvoerder. zen van reëel denken" te hebben Bij de telwerkzaamheden zijn overschreden met zijn opmerking ongeveer honderd vrijwilligers ac- dat de handtekeningenactie tegen tief. Om beurten, met gemiddeld de kruisraketten zich tegen de par- dertig man tegelijk, worden de lementaire democratie kan keren, postzakken geleegd, de kaarten be- „Natuurlijk houden regering en keken, gecontroleerd en de geldige parlement een eigen verantwoor- handtekeningen geteld. delijkheid, maar zij dienen zwaar Ook de belangstelling voor de ac- te luisteren naar wat burgers te tie in de rest van het land groeit melden hebben", aldus Den Uyl volgens de woordvoerder snel. Bij vandaag tijdens een toespraak in de 600 plaatselijke platforms ko- Lelystad. men veel handtekeningen binnen. Volgens de PvdA-leider beseft Bovendien worden de laatste tijd premier Lubbers hoe omstreden „aan de lopende band nieuwe plat- de positie van zijn kabinet in het forms opgericht". rakettenvraagstuk is. Zijn opmer- king dat Nederland altijd nog terug Het KKN heeft ook steun gekre- kan als de Sowjet-Unie na een gen van de universiteitsraad van plaatsingsbesluit alsnog het aantal de Universiteit van Amsterdam, raketten aan hun kant zou vermin- De universiteitsraad deelde giste- deren, geeft volgens Den Uyl aan ren mee tijdens de laatste vergade- dat de premier alleen maar ruimte ring een oproep te hebben gedaan ziet voor een voorwaardelijk be- aan „iedereen die bij de umversi- sluit. Dat voorwaardelijke karakter teit is betrokken, tot ondersteu- moet volgens Den Uyl dan ook tot mng van het volkspetitionne- uitdrukking komen in de onder- ment Ook nep de raad op tot handelbaarheid van een verdrag deelname aan de jongerenvre- met de Verenigde Staten. HILVERSUM (ANP) - D'66 zou - als er nu verkiezingen zouden worden gehouden - twee zetels winnen en uitkomen op acht. Dat blijkt uit de wekelijkse enquête van de TROS-radio. Het is de eerste keer dat een opiniepeiling weer 'echte' winst voor D'66 voorspelt. Tot dusver duidden de uitkomsten sinds de come-back van Van Mierlo op een kleiner wor dend verlies. De enquête geeft verder het inmiddels vertrouwde beeld te zien van een stevige winst voor de PvdA (van 47 naar 58) en een afkalvende coali tie. CDA en WD komen deze week samen uit op 68 zetels: 27 voor de WD (nu 36) en 41 voor het CDA (45 zetels in '82). Van de kleinere partijen zou de EVP uit de Kamer verdwijnen. Verlies is er voor de RPF (van 2 naar 1), SGP en CPN (beiden van 3 naar 2). Het GPV wint een zetel (van 1 naar 2), evenals de PPR (van 2 in '82 naar 3). De PSP krijgt er twee zetels bij. Twentse rivier door illegale lozing vervuild ENSCHEDE/MUNSTER (GPD) - Het Twentse riviertje de Dinkel heeft gisteren een flinke hoeveel heid spoelwater met vet oplossen de stoffen moeten verwerken, die illegaal in de Goorbach bij het Duitse Ochtrup was geloosd. Deze Goorbach komt tussen Overdinkel en Losser in de Dinkel uit. Aanvankelijk gingen de Duitsers uit van een hoeveelheid van 6000 m3 spoelwater, maar later corri geerde men dit („een rekenfout") in 600 m3, altijd nog 600.000 liter. Na ontdekking van de lozing wer den watermonsters in de Dinkel genomen, maar volgens een woordvoerder van het waterschap vallen de gevolgen mee. In de loop van de dag verdween de spoelwa- tergolf, richting Vecht. Van Duitse zijde werd de ver wachting uitgesproken dat massa le vissterfte als gevolg van de lo zing niet was uitgesloten. In de Dinkel heeft men daar volgens het waterschap in elk geval niets van gemerkt. In een brief aan het reinigingsbe- drijf uit Lingen, dat het afvalwater loosde, spreekt Regierungsprasi- dent E. Schleberger in Münster van „een vergrijp van onverant woordelijke omvang tegen de Wa- terwet". Het spoelwater was ge bruikt voor het reinigen van een oliepijpleiding ter plaatse. Kabinet eens met voordracht De Boer voor post ministerie DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Hans de Boer van Haarlemmer meer is voorgedragen voor benoe ming tot secretaris-generaal van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Hiertoe heeft de ministerraad gisteren be sloten. De Boer volgt drs. W. Lem- stra op, die met ingang van 16 sep tember overstapt naar het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer. Minister-president Lubbers deel de mee, dat in de ministerraad niet over de voordracht van De Boer is gestemd. Wel werd in de overwe gingen betrokken, dat De Boer nog maar een paar jaar burgemeester is. Bepalend was volgens Lubbers de relatie tussen de kwaliteit van de beoogde kandidaat en de func tie. De Boer was begin jaren 70 ka merlid voor de AR en bleef daar lid van tot hij in '81 staatssecretaris werd van CRM. In 1982 was hij in het overgangskabinet nog minister van dit departement. ZWOLLE (ANP) - 'Wij gaan ons nu op andere groepen richten. Wij hebben de joden het evangelie ge predikt. Zü weten nu hoe ze de el lende kunnen ontkomen. Ieder die God niet dient, zal de dood zien". Aldus de reactie van de evangeliste Jenny Goeree op de uitspraak van de rechtbank in Zwolle dat zij en haar man moeten stoppen met het verspreiden van twee nummers van hun blad "Evan". De rechtbankpresident van Zwolle heeft het evangelistenecht paar Lucas en Jenny Goeree giste ren in kort geding verboden zich in de toekomst bij het in het open baar uitdragen van hun boodschap zowel mondeling als schriftelijk beledigend, kwetsend, denigre rend of onverdraagzaam uit te la ten over joden en aanhangers van de joodse geloofsovertuiging. Het kort geding was aangespannen door zeven joodse organisaties en vier particulieren, die zich door het echtpaar beledigd voelden. Rechtbankpresident mr. J.C.A. Schunck heeft in zijn vonnis over wogen, dat de stelling van het echt paar Goeree, dat de joden zelf ver antwoordelijk zijn voor alle leed dat hen door anderen werd en wordt aangedaan, wel degelijk kwetsend is, ook al beweert het echtpaar die bedoeling niet te heb ben gehad. Hiermee hebben de echtelieden bij hun verkondiging van hun geloofsovertuiging de grenzen van het rechtens toelaat bare overschreden. "Gedaagden wisten of konden weten dat het citaat uit het evange lie van Mattheüs (27:25: "zijn bloed kome over ons en onze kinderen") in het verleden reeds vele malen is gebruikt als 'legitimatie voor jo denhaat en jodenvervolging, met als absoluut dieptepunt de holo caust gedurende de Tweede We reldoorlog, waarvan de trauma's nog vrijwel dagelijks door vele jo den worden ervaren aldus mr. Schunck. Het verzoek van het echtpaar Goeree om aanhouding van het kort geding om hun advocaat in staat te stellen zich goed op de ver dediging voor te bereiden werd af gewezen. Dit daar de raadsman van het echtpaar, mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag, niet is ver schenen tijdens de behandeling van het kort geding. Mevr. Goeree meent dat het in Nederland "een beetje op Rusland gaat lijken". "Dit is een begin, hier is de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid het evangelie te predi ken in het geding "Het lijkt het begin van de staatskerk, er wordt je voorgeschreven watje moet pre ken". zo voegt zij eraan toe. is geen plaats voor spectaculai re slogans. De ontmanteling van de apartheid zal stap voor stap moeten plaatsvinden. Een proces dat in de eerste plaats mikt op de emancipatie van de zwarte bevolking door de sloop van de economische apartheid. Vanuit die optiek zou een in vesteringverbod averechts uit pakken. De zwarten, niet alleen in Zuid-Afrika, maar ook in de buurstaten, zouden het slacht offer worden. Massale werk loosheid zou kunnen leiden tot een explosie, vergeleken waar bij de huidige onlusten kinder spel zijn. Van een dergelijk met bloed geschreven draaiboek wil Van den Broek geen co-au teur zijn. Zijn optreden tijdens net De- zoek aan Zuid-Afrika samen met zijn Italiaanse en Luxem burgse collega's is een treffen de illustratie van deze filosofie. Hoe verwerpelijk het regime in Pretoria ook is, er moeten we gen open blijven om invloed uit te oefenen. Zijn uitspraak afge lopen donderdag tijdens een overleg met de vaste kamer commissie voor buitenlandse zaken spreekt wat dat betreft boekdelen. „Ik behoor niet tot diegenen die alles bij voorbaat diskwalificeren wat de Zuid- Afrikaanse regering te berde brengt, om de doodeenvoudige reden dat je dan geen invloed kunt uitoefenen". Minister Van den Broek. (foto ANP) De keuze voor samenwer king met de EG-partners legt beperkingen op aan omvang en effectiviteit van eventuele sancties, dat is duidelijk. De be langen van Engeland en, in mindere mate de Bondsrepu bliek, in Zuid-Afrika zijn vele malen groter dan die van de an dere lidstaten. Volgens het weekblad The Economist zijn 200.000 Engelse arbeidsplaat sen direct afhankelijk van de economische banden met Zuid-Afrika. Dat feit alleen al verklaart grotendeels de terug houdendheid van de Engelsen, deze week in Luxemburg. Daar staat tegenover dat de Fransen en Denen hardere maatregelen propageren, zoals de oppositie niet nalaat op te merken. Maar dat mag niet worden uitgelegd als een proe ve van onbaatzuchtigheid. De Fransen hebben grote belan gen in zwarte staten die zij niet voor het hoofd willen stoten. Voor de Deense regering is het buitenlandse beleid wisselgeld. Zij wil haar succesvolle econo mische beleid ongestoord voortzetten. Het beleid van Van den Broek mag dan realistisch ge noemd worden, aan de presen tatie voor binnenlandse con sumptie schort nog het een en ander. Van den Broek is niet in staat zijn beleid doeltreffend uit te venten. Een gloedvolle morele veroordeling van de apartheid komt maar moeilijk uit zijn mond. Dat kan proble men geven bij de vaststelling van het CDA-verkiezingspro- gramma. Het CNV heeft zijn oordeel drastisch verscherpt en dat moet wel consequenties hebben voor de definitieve Meer kans bedrijfsleven bij aankopen Defensie DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil het Nederlandse bedrijfsleven meer betrekken bij de aankoop van defensiematerieel. Daarbij gaat het vooral om bedrijven die gespecialiseerd zijn in hoogwaardi ge technologie. Voor volgend jaar is een bedrag van 5 miljoen gulden uitgetrokken om de positie van de bij de produktie van defensie-ma terieel betrokken ondernemingen te versterken. Het kabinet gaf gisteren haar fiat aan de nota 'Defensie en de Neder landse industrie' van staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie). Behalve het departement van de fensie zal ook het ministerie van economische zaken deelnemen aan de verschillende projecten. In de nota wordt ook de deelna me van de Nederlandse industrie aan Europese samenwerking op defensiegebied (IEPG) gestimu leerd. Langs deze weg moet de ach terstand die Europa op de VS heeft worden ingehaald. Verder zal bij de aankoop van de fensiematerieel in het buitenland meer dan voorheen de nadruk ko men te liggen op directe tegenor ders in de militaire sfeer voor het Nederlandse bedrijfsleven. In het najaar zal er een aparte no ta over het defensietechnologiebe- leid verschijnen. Daarin zal onder meer nader aandacht worden be steed aan de instrumenten van de overheid om de ontwikkeling van defensie-technologie te stimuleren en aan de vaststelling van de be hoefte op lange termijn aan voor defensie belangrijke technolo gieën. NIJMEGEN (ANP) - Bij opgra vingen door het instituut voor Ro meinse archeologie van de katho lieke universiteit in Nijmegen zijn de afgelopen weken in Nijmegen- west unieke resten gevonden van een Romeinse nederzetting uit de tweede eeuw. Volgens professor J. Bogaers van het instituut gaat het om de oudste tot nu toe gevonden resten van Ulpia Noviomagus, de belangrijkste en naar nu blijkt waarschijnlijk oudste stad in ons land uit de Romeinse tijd. Van de nederzetting, die tussen 70 en 270 na Christus heeft bestaan, zijn de len van een monumentale ommu ring, een stadsgracht en twee pot tenbakkersovens terug gevonden. De eerste vondsten werden begin augustus bij toeval gedaan op een terrein waar vervuilde grond werd afgegraven in verband met de aan leg van volkstuintjes. (foto anp) Autodief krijgt anderhalf jaar ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen hééft gisteren een 34- jarige man uit Apeldoorn wegens autodiefstallen veroordeeld tot an derhalf jaar cel. De rechtbank acht bewezen dat de man met behulp van een „babbeltruc" eerder dit jaar in totaal zeven auto's heeft ge stolen tijdens proefritten. De man zocht zijn slachtoffers door het hele land via auto-adver tenties in kranten. Steevast bab belde hij argeloze autobezitters vervolgens de oren van het hoofd, tot ze er in toestemden dat hij een proefrit maakte. De man sloot dan de portieren en ging er razendsnel vandoor. Hij liep tegen de lamp toen hij bij de zoveelste poging om een auto te stelen de eigenaar van die wagen ruim een kilometer op de motorkap meesleurde. Deze man, die aan het hachelijke avon tuur overigens slechts enkele blau we plekken overhield, wist de poli tie op het spoor van de autodief te zetten. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse belastingdienst en het Amsterdamse jongerencentrum Happy Family zullen binnenkort overleg voeren om hun belasting conflict op te lossen. Dit bleek gis teren tijdens de behandeling van het hoger beroep van het kort ge ding dat in juli door de Happy Fa mily was aangespannen tegen de fiscus. De Happy Family was het niet eens met het beslag dat de fiscus had gelegd op ruim 180.000 gulden subsidiegeld. Volgens de fiscus heeft het jongerencentrum 750.000 gulden belastingschuld wegens niet afgedragen omzetbelasting over de baromzetten. Daaronder vallen bij de Happy Family ook de verkopen van soft drugs. Omdat de Happy Family dit niet wil betalen, legde de fiscus beslag op de subsi die. Rechtbankpresident mr. B.J.As- scher gaf de Happy Family in het kort geding gelijk. Volgens hem moest het beslag worden opgehe ven omdat de fiscus niet goed on derzocht had of de Happy Family wel verplicht is belasting te beta len over baromzetten. Van dit von nis ging de fiscus in hoger beroep bij het gerechtshof. Landsadvocaat mr. Herz gaf Happy Family gisteren in overwe ging gelden te reserveren voor de fiscus totdat vast staat dat het jon gerencentrum belastingplichtig is. Over dit onderwerp lopen elders in het land nog juridische procedu res. De uitspraak daarvan zou van betekenis kunnen zijn voor de be lastingplicht van de Happy Family. Hoeveel geld er door het jongeren centrum opzij gelegd moet worden en wanneer, zou in onderling over leg bepaald moeten worden. De Happy Family ging op dit voorstel in. De hoger beroep-procedure wordt wel afgewerkt om de gron den waarop mr. Asscher tot zijn uitspraak kwam nogmaals te toet- Deze kort geding-procedure staat juridisch los van het geschil tussen de fiscus en de Happy Fa mily over het omkopen van de hasj-dealer van de Happy Family. Daarover worden nog voorlopige getuigenverhoren gehouden als voorloper van een mogelijke scha devergoedingsprocedure.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5