Kort geding tegen krakers pand Brül pIrbdezk Bewoners: verkeerssituatie Noordeinde levensgevaarlijk Tentoonstelling ter viering 200-jarig bestaan mts MSG Bintenldiniek AZL gaat definitief dicht Universiteit eist ontruiming Wijnhandel slordig met boekhouding ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - De Leidse universiteit heeft een kort geding aangespan nen tegen de krakers van de voor malige boekhandel en drukkerij Brill aan de Oude Rijn. Volgens de dagvaarding wil de universiteit de krakers uit het pand hebben, om dat tussen Brill en het naastgele gen museum voor geologie en mi neralogie een muur moet worden opgetrokken. Bovendien zou het verblijf van de krakers in het pand brandgevaar tot. gevolg hebben. In de dagvaarding stelt mr. E.G. Sprey dat de universiteit belang heeft bij de bouw~van de muur. Voorts maakt hij gewag van het feit dat de krakers zich van kaarsen en olielampjes bedienen. Dit zou brandgevaarlijk zijn voor het Brill- pand en de collectie van het mu seum. Sprey, die zelf niet bereik baar was voor commentaar, eist na mens de universiteit ontruiming binnen drie weken. Op 24 september moeten de kra kers voor de Haagse rechtbank Bejaarden in de bloemen LEIDEN - Zeven Leidse volks tuinverenigingen bezoeken van daag in het kader van de nationale bloemendag bejaardentehuizen. Alle bejaarden zullen een zelfge kweekt bloemetje krijgen. In totaal worden er zo'n duizend boeketten uitgedeeld, aldus een vertegen woordiger. 50.000ste op Leidato LEIDEN - De Leidato heeft gister avond de 50.000ste bezoeker geno-^ teerd. De gelukkige was mevrouw A.W. Oppelaar uit Leiden. Zij werd omstreeks half acht door Leidato- voorzitter J. van Zijp verrast met een grote taart, bloemen, waarde bonnen en diverse geschenken. De huishoudbeurs in de Groenoord- hallen duurt nog tot en met zon dag. verschijnen. Het kort geding dat de krakers tegen de universiteit, de ei genaar van Brill, wilden aanspan nen om toestemming te verkrijgen voor de aansluiting van gas en elektriciteit, is daarmee voorlopig van de baan. Immers, als de kra kers het pand moeten verlaten hebben zij geen enkel belang bij deze nutsaansluitingen. De advocaat van de krakers, mr. A. Visser van het Haags Advoka- tencollectief, verwacht dat de pre sident van de rechtbank de eisen van de universiteit zal afwijzen. "Zij zullen op zijn minst met goede plannen voor het pand moeten ko men. Als je krakers eruit wil jagen alleen om een muur te bouwen en je doet verder niets met het pand, dan verwacht ik voor mijn cliënten wel een goede afloop van het ge ding". Grapje Visser, die de dagvaarding van de universiteitsadvocaat als een grapje aanduidt, vermoedt echter dat er meer achter het geding zit. "Wellicht wil men proberen te voorkomen dat de krakers in het museum kunnen komen. Ik vind het stemmingmakerij om er vanuit te gaan dat met krakers naast het museum er wel gepikt zal wor den". De jurist wijst er voorts op dat er slechts één verbinding bestaat tus sen het museum en Brill, namelijk een deur die alleen aan de kant van het museum is open te maken. "De universiteit heeft geen enkel be lang bij een muur. En wat het brandgevaar betreft: als de univer siteit akkoord gaat met de nutsaan sluitingen is er niets aan de hand. Bovendien, er wordt al duizenden jaren gebruik gemaakt van kaar sen. Zelfs nu nog, met Kerstmis. Het is gewoon een kul-argument". Visser is van plan tijdens de zit ting van het kort geding een voor waardelijke tegeneis in te dienen. Deze moet inhouden dat de univer siteit toestemming geeft voor de aansluiting van gas en elektriciteit, voor zover de krakers mogen blij ven zitten. Volgens een woordvoerder heb ben de krakers het idee dat de uni versiteit zichzelf in de nesten heeft gewerkt. Het museum had al enke le jaren geleden moeten worden overgedragen aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Dit wil het niet accepteren zolang de inmiddels gewraakte muur er niet in is aangebracht. De universiteit zou al die tijd hebben geweigerd om de muur te betalen. Overigens melden de krakers dat er voor het optrekken van de muur geen bouwvergunning is aange- 'Niemandsland' De krakers hebben bezwaar te gen de bouw van de muur omdat het hun flink wat woonruimte gaat kosten. "Twee kunstenaars en twee bewoners zullen er dan uit het gebouw moeten. Bovendien is het de opzet dat tussen de nieuwe muur en het museum een flink brok 'niemandsland' gaat ont staan", aldus één van hen. Momenteel hebben achttien be woners en twaalf andere initiatie ven onderdak in Brill. Dat gaat om een fietsenmaker, twee kunste naars, er is een doka in aanbouw en toneelgroepen zijn bezig ruimtes geschikt te maken. "Het is toch zonde om dat de nek om te draaien. Het gebeurt eigenlijk nu al, omdat we zonder gas en elektriciteit zit ten". De krakers melden dat de tech nisch bewonersadviseurs (tba's) bezig zijn met een onderzoek naar de mogelijkheden voor de huidige bewoners om het pand te kopen of te huren en op te knappen. "Het weegt voor ons heel zwaar om het monumentaal karakter van het pand op te vijzelen. Het is altijd een gebruikspand geweest en er is heel weinig aan gedaan. Wij willen dat wel op ons nemen". Over de plannen die de universi teit met het pand heeft, bestaat weinig duidelijkheid. Een woord voerder heeft eerder al eens mede gedeeld dat onderhandelingen over de verkoop met verschillende gegadigden gaande zijn. Deze zou den het merendeels onder monu mentenzorg vallende gebouw wil len verbouwen tot woonruimte. Het Noordeinde. "De verkeerslichten staan veel te kort op groen zeggen de bewoners. Vrees voor gevolgen afsluiting Breestraat LEIDEN - Bewoners en winke liers van het Noordeinde menen dat de eventuele afsluiting van de Breestraat, op zaterdag, onaan vaardbare gevolgen zal hebben voor het leefklimaat in hun straat. Al tijdens de proefafsluiting, tij dens de braderie enkele maanden geleden, bleek volgens de bewo ners dat de gevolgen rampzalig zijn. "De hele zaterdag heeft het Noordeinde volgestaan met auto's en bussen. Een deur of raam open zetten is dan onmogelijk vanwege de stank en het lawaai", aldus de bewoners in een brief aan het colle ge van B en W. De briefschrijvers wijzen er op dat de verkeerssituatie ook op an dere dagen levensgevaarlijk en on houdbaar is geworden. "De ver keerslichten staan veel te kort op groen, slechts drie of vier auto's kunnen dan passeren. Het gevolg is dat automobilisten, het wachten beu, veelvuldig door rood licht rij den". Ook voor fietsers en voetgangers is het Noordeinde levensgevaar lijk, menen de bewoners. "Het Noordeinde is zo smal dat wach tende auto's meestal heel dicht te gen de stoeprand gaan staan om verkeer uit de tegenovergestelde richting te kunnen laten doorrij den. Het gevolg hiervan is dat fiet sers het trottoir op vluchten of links van de file gaan fietsen. De eerst genoemde gang van zaken veroorzaakt voor voetgangers een levensgevaarlijke situatie: wie niet op zijn hoede is wordt op het (veel te smalle) trottoir door (bromfiet sers omver gereden". Het is vol gens bewoners meermalen voorge komen dat iemand die een winkel Ambassadeurs bij 3-Oktoberactie LEIDEN - In de Pieterskerk in Leiden verzamelen zich volgende week donderdag 28 ambassadeurs, onder wie die van de grote mogendheden, voor de presentatie van de '3 October-actie 1985'. Bij die presentatie zul len ook 'Leidse' bewindslieden van het huidige kabinet, burgemeester en wethouders van Leiden, de 3 October-Vereeniging en vertegenwoordi gers van universiteit en zakenwereld aanwezig zijn. Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij deelt tijdens de bij eenkomst een haring- en Corenwynpakket uit aan de ambassadeurs van de verschillende landen. Die pakketten mogen zij overigens niet zelf op maken, maar zijn bedoeld voor de staatshoofden van de landen die zij vertegenwoordigen. aan het Noordeinde verliet bijna in botsing kwam met een fietser. Eénrichting De bewoners en winkeliers ge ven de gemeente in overweging om in het Noordeinde éénrich tingsverkeer in te stellen, in de richting van het centrum. Een an dere oplossing die men aan de hand doet is het Noordeinde een 'sluisfunctie' te geven. In dat geval zouden vlak voor de Rembrandt- straat verkeerslichten moeten wor den geplaatst. Wanneer die op rood staan kan het verkeer uit het cen trum door het Noordeinde in de richting van de Haagweg rijden. Staan de lichten op groen dan rijdt het verkeer uit de richting Haag- weg via het Noórdeinde naar het centrum. Op deze manier kan het verkeer snel doorstromen en ont staat nooit een file in wat de bewo ners de 'flessehals' van het Noord- einde noemen. Voor fietsers zou den de verkeerslichten bij de Rem- brandtstraat doorlopend op groen moeten staan zodat zfi pas bij de lichten op het Noordeinde voor rood kunnen komen te staan. Over de huidige situatie in het Noordeinde schrijven de bewoners en winkeliers dat voor hen de maat vol is en dat de gemeente op korte termijn iets moet doen om deze on verkwikkelijke situatie op te los- DEN HAAG/LEIDEN - Een boete van 10.000 gulden en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf is gisteren voor de Haagse rechtbank geeist tegen de 44-jarige voormali ge directeur van B.V. Algemene Agentschappen van Wijnbouwers, gevestigd in Leiden en Zoeterwou- de. De directeur werd verantwoor delijk gehouden voor het in 1979 en 1989 niet juist bijhouden van de alcoholhoudende drank die het en trepot van de drankgroothandel in- en uitging. In dit entrepot, in de drankgroothandel kredietberg plaats genoemd, hield het bedrijf de drank waarover nog geen ac cijns was betaald. Geregeld vulde de drankgroothandel de drank die eruit werd gehaald weer aan met drank waarover al wel accijns was betaald, maar de administratie hiervan werd niet aan de Ontvan ger der accijnzen in Leiden opge geven. Alleen wanneer er meer drank uit de kredietbergplaats werd gehaald dan er uit het vrije magazijn aan drank weer in werd teruggeplaatst, werd de Ontvanger hiervan op de hoogte gesteld. Dit had wel tot gevolg dat de Ontvan ger niet op de hoogte was van de precieze hoeveelheid drank die het entrepot op een bepaald moment verliet waardoor controle over de hoogte van te betalen accijnzen niet goed mogelijk was. Officier van justitie mevrouw mr. Klopper zei dat daardoor nooit kan worden vastgesteld of en zo ja hoeveel accijns er niet is afgedra gen. De door de FIOD. de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst, opgevoerde 1,7 mihoen gulden, achtte zij evenwel niet juist en een eigen schatting gaf zij niet. Maar feit is, aldus mr. Klopper, dat het zogenoemde peilboek dat het be drijf hierover bijhield niet klopt en dat dit wel als juist aan de Ontvan ger was getoond. Volgens berekeningen van de di recteur van het bedrijf was de Ont vanger der accijnzen geen gulden onthouden. Rechtbankpresident mr. Schip per doet 27 september uitspraak. Jubilea bij CNV LEIDEN - Op de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Gra fische Bond CNV is een aantal le den gehuldigd met hun jubileum bij de bond. P. van Hooidonk is al 55 jaar lid van het CNV, vijftig jaar lid zijn H. Chaudron en C. Vooijs. P.D. Arentsen, A. Bey, J.M. Chau dron, J. Gortzak, A. Kruit, J.B. Te- brugge, J. Verhoeven en M. v.d. Voord zijn inmiddels veertig jaar lid van de bond. LEIDEN - De viering van het tweehonderdjarig bestaan van de Leidse mts MSG ('Mathesis Scien- tiarum Genitrix') werd gistermid dag ingeluid met de opening van een overzichtstentoonstelling in de Lakenhal door wethouder Kuijers (cultuur). Vóór hem voerde oud-leraar C. Rueck het woord. De herinnerin gen die hij uit het archief van het inmiddels koninklijke genoot schap opdiepte, tonen aan dat de leerlingen van toen niet veel ver schillen met die van nu. Alleen het vervoer ging anders: vroeger kwam men vaak te voet, tegen woordig is de bromfiets erg in trek. Wethouder Kuijers verhaalde van de niet altijd even goede be trekkingen tussen gemeente en MSG. Hij stak daarbij de hand in eigen boezem, want de gemeente Leiden was in vroeger dagen be paald niet gul met subsidies aan deze oudste technische school van Nederland. Daarna mocht hij de expositie openen. De tentoonstelling geeft een chronologisch overzicht van de ontwikkelingen van het technisch onderwijs sinds de oprichting van MSG in 1785. Van heel oud tot su permodern is in de Lakenhal te be zichtigen. Boven de vitrines zijn balken aangebracht: op de gele staan gebeurtenissen die de ge schiedenis van Leiden beschrijven (zoals de inwijding van de Harte- brugkerk) en de (inter)nationale mijlpalen (uitvinding van de luci- '<::t Hg 1 -- mmm JHFWHK m Hl Vvivi?j II l? daterende stoommachi- Een maquette van het raadhuis in Naarden. Een staaltje van heden daags technisch werk. (foto Holvast* fer in 1833 en de stoommachine) staan op blauwe kaartjes te lezen. Herinneringen In de vitrines een keur aan leer boeken, instrumenten en andere herinneringen aan tweehonderd jaar technisch onderwijs. Om een paar voorbeelden te noemen: het eerste vaandel van het genoot schap MSG, daterend van vóór 1810; een diploma betreffende de aanbieding in 1788 aan de Erfprins van Oranje (later Willem 1) van het eerste beschermheerschap van MSG. De Lakenhal kreeg dit diplo ma in bruikleen van de koningin. Van Willem van Oranje hangt ook een olieverfschildij, eigendom van de Lakenhal. Wie het Stadhuis wei eens bezoekt, weet dat het meestal in de Burgerzaal te vinden is. Verder geeft een tekening een beeld van de ramp met het kruit schip in 1807, waarbij vier Mathe- sianen om het leven kwamen. Ook eindexamenopdrachten zijn op de tentoonstelling te zien: een deur kozijn met toogdrempel op ronde hoek met deuren en ramen, date rend uit 1878. De betreffende leer ling kreeg hier een zilveren medail le voor. Verder een ontwerp voor een 'volkstheehuis met speeltuin" voor de Leidsche Hout uit 1930. Het nieuwste ontwerp is een ma quette van het raadhuis in Naar den, die dit jaar gemaakt werd. Pronkstuk van de tentoonstel ling is een grote vitrine met daarin een stoommachine uit 1900 en meetapparatuur als een spiegel- galvanomeler uit hetzelfde jaar, een Ampère- en Phasometer, een tangenten-boussole waarmee de stroomsterkte werd berekend en een Brug van Wheatstone uit de periode 1884-1925 Getuigend van de moderne tech niek zijn de demonstraties op de computergestuurde draaibank. Die worden gegeven (door leerlin gen van MSG) op zondag 15 sep tember, van twee tot vier, dinsdag 17 september van een tot vijf uur, woensdag 18 en 25 september van twee tot vier, donderdag 3 oktober van tien tot twaalf uur, woensdag 16 oktober en dinsdag 22 oktober van twee tot vier uur. Reünie 'Mathesis' organiseert ter gele genheid van het tweehonderdjarig jubileum - vanzelfsprekend - een reünie en roept oud-leerlingen van dag- en avondschool op ojn die bij te wonen. Op vrijdag 11 oktober staat de hele Stadsgehoorzaal ter beschikking van de oud-Mathesia- nen. Verschillende bands en orkes ten zorgen voor de juiste stem ming. Wie vroegere klasgenoten wil ontmoeten, wordt aangeraden de mts MSG te bellen. Het tele foonnummer is 071-177513 of 173471. Om het jubileum een blijvend karakter te geven, heeft de ge schiedkundige Loes Peeperkorn- van Donselaar uit Voorschoten een jubileumboek uit archiefmateriaal samengesteld. Het is van fraaie il lustraties voorzien. Tijdens de ten toonstelling is het in de Lakenhal te koop. Maar ook bij boekhandels en natuurlijk bij MSG zelf. Officieel hoogtepunt van de tweehonderdjarige herdenking wordt een optreden van staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) op 8 oktober in de Pieterskerk. 'Waar gaat het middelbaar tech nisch onderwijs naar toe?' is de ti tel van haar rede. Voor de tegenwoordige leerlin gen worden allerlei evenementen georganiseerd. En het jubileum zal ook aandacht krijgen in het AVRO- radioprogramma 'Hollands Glorie', dat op maandag 7 oktober van twaalf tot twee uur op Hilversum 3 wordt uitgezonden vanuit het Leids Vrijetijds Centrum. Ten slot te is op 12 oktober een halve mara thon georganiseerd.' Daaraan mag iedereen deelnemen. Technische kennis is niet nodig, sportief ge drag wèl. ADVERTENTIE DEZE WEEK verse mosselen - __i met saus en frites T I LE1DEN/NOORDWIJK - De bui- tenkliniek van het Academisch Ziekenhuis in Noordwijk gaat defi nitief dicht. In de loop van volgend jaar verhuist de kliniek naar een voorlopig onderkomen op het ter rein van het AZL in Leiden. De sluiting is een onderdeel van het bezuinigingsprogramma van het ziekenhuis dat onlangs is goedge keurd door het ministerie van on derwijs en wetenschappen. In de buitenkliniek, die nu nog is ondergebracht in een oud heren huis in het centrum van Noord- wijk-Binnen, worden langdurig- zieke kinderen verpleegd. Sluiting is volgens het AZL noodzakelijk omdat er 5,3 miljoen gulden moet worden bezuinigd. Met deze maat regel denkt de directie 1,2 miljoen gulden te besparen. Bij de verhuizing naar een aan bouw bij de kinderkliniek op het AZL-terrein wordt het aantal bed den verminderd van 30 naar 14. In 1992 zal de kliniek verhuizen naar een van de dan voltooide nieuwe gebouwen van het ziekenhuis. Sinds 1983, toen de bezuinigin gen van het AZL werden bekend gemaakt, is er veel verzet gerezen tegen de sluiting. Zo werd er een stichting in het leven geroepen die via allerlei acties geld inzamelde om de buitenkliniek open te hou den. De stichting vindt namelijk dat langdurig zieke kinderen in Ontucht met jongen bestraft DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 34-ja- rige Leidenaar voor het plegen van ontuchtige handelingen met een elfjarige jongen veroordeeld tot drie maanden geheel voorwaarde lijke celstraf en een boete van 1500 gulden. Bovendien moet de man verplicht contact onderhouden met de reclassering en zich onder behandeling van een psychiater stellen zo lang deze dat nddig vindt. De Leidenaar heeft gedurende een periode van ruim drie maan den aan het einde van vorig en het begin van dit jaar de ontuchtige handelingen gepleegd. De jongen was een vriendje van zijn zoon. Ook zijn moeder kende hij goed, die hij als huisvriend terzijde stond in haar verslavingsproblemen. De man zei gisteren tijdens de zitting niet meer de neiging te hebben zich op die manier met jongens in te laten. „Ik schaam me er diep voor", zo verklaarde hij. Noordwijk beter kunnen worden verpleegd dan op het terrein van het AZL in Leiden. De AZL-directie meent echter dat de zorg voor de patiëntjes door de verhuizing niet onaanvaardbaar wordt verminderd. De bouw van het tijdelijk onderkomen begint waarschijnlijk nog dit jaar, aldus een woordvoerder van het zieken huis. Gemeente eist herstel pui in oude staat LEIDEN - De gemeenteLeiden heeft de garagehouder Janson ge dreigd met politiedwang indien hij de veranderde pui van een pand aan het Levendaal niet in de oor spronkelijke staat zal terugbren gen. De gemeente en Janson liggen al geruime tijd met elkaar in de clinch onder meer omdat de gara gehouder ten gevolge van de re constructie van het Levendaal zijn benzinepompen moest verplaat sen. De gemeente wees een eis tot schadevergoeding van de hand en werd door de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften in het gelijk gesteld. De beroepschriftencommissie boog zich gisterochtend andermaal over een conflict tussen de garage houder en de gemeente, deze keer handelend over een pand aan het Levendaal dat Janson als stallings ruimte/showroom in gebruik wil nemen. De glazen pui in de gevel is door de garagehouder veranderd in een beweegbare pui. Janson heeft voor die wijziging geen bouwvergunning aangevraagd om dat het uiterlijk van de gevel niet :noemenswaardig is veranderd. Volgens de gemeente is een bouw vergunning wel vereist. De bestemming die Janson aan het pand wil geven is bovendien in strijd met het bestemmingsplan Hogewoerd en omgeving. Janson wijst er evenwel op dat omwonen den, door het in gebruik nemen de stallingsruimte, minder hinder zul len ondervinden van op straat ge parkeerde auto's. De gemeente is echter niet bereid het bestem mingsplan te wijzigen en dreigt met politiedwang als Janson niet vrijwillig overgaat tot het terug brengen van de gevel in de oor spronkelijke staat. De beroeps chriftencommissie doet over enke le weken uitspraak in het conflict.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3