Fabeltjeskrant terug, zonder zedenprekerij De televisiekijker als voyeur TV-rubriek door A 1 Nico Scheepmaker Zaza de Zebra doet intrede in het Grote Dierenbos Sky Channel groeit William Alwyn overleden Hoorzitting mediawet ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 29 Kqk. dat we naar Nederland 1 en 2 kijken vind ik de gewoonste zaak van de wereld, daar betalen we tenslotte voor, bovendien zijn we Nederlanders, we hebben het recht bij onszelf naar binnen te kijken. Maar je hebt van die da gen, dat de een tegen de ander zegt: „Is er vanavond nog iets op de televisie?", waarop die ander niet antwoordt met: „Natuurlijk is er iets op de televisie, er is toch altijd iets op de televisie, het zwarte gat van het heelal is toch nog steeds niet voor de televisie uitgevonden?", maar het pro grammablad pakt, Nederland 1 langs gaat, zwijgend, daarna Ne derland 2, nog steeds zwijgend, om daarna te zeggen: „Nou... nee... niks". Zo'n antwoord is per definitie onrechtvaardig, want er is altijd wel een mooie natuurfilm, of een aflevering van een lang niet slechte Australische serie, of een documentaire uit een land waar ze honger hebben en niet alleen maar, zoals wij, „lekkere trek", maar toch schuilt er een kern van waarheid in als die ander, na de gids geraadpleegd te hebben. Want we zijn in de loop van 34 jaar (de Nederlandse televisie be gon op 2 oktober 1951 van start) natuurlijk wel verwend met wat Koen Verhoeff vroeger de bewe gende beelden noemde. Je bent niet meer tevreden met zomaar een buitenlandse serie of zomaar een film over struisvogels, maar je wilt iets bijzonders, iets waar de vonken van afspringen, iets nieuws, iets nog nooit geziens, iets schandaliserends. Bij Brand punt, waar ik met een half oog naar zat te kijken omdat er op Duitsland iets over Koerden was. zag ik opeens een man in een groepje mensen lopen met een witte cirkel om zijn hoofd, die in de film getekend was. Hij werd op die manier uit de menigte ge haald. Het bleek over de Rain bow Warrior te gaan, een kenne lijk Australische reconstructie van dit spionagegeval, met af en toe de echte mensen in beeld, maar vaker nagespeeld, zij het in de authentieke situaties. Dat is natuurlijk niet iets nieuws, maar het heeft toch voldoende van het ongebruikelijke, om je gefasci neerd te laten kijken. Voyeuris me naar echte mensen, echte toe standen. Daarom kon ik zondagavond ook niet van 'Hans, het leven voor de dood' van Louis van Gas teren afblijven, hoewel de VPRO op de andere zender tegelijker tijd was begonnen met de zesde lige Ingmar Bergman-serie 'Fan ny en Alexander'. Ik dacht dat ik. na vijftig minuten naar de vrien den, vriendinnen en familieleden van de jonggestorven Hans van Sweeden te hebben gekeken, zonder veel pijn op 'Fanny en Alexander' zou kunnen over schakelen, maar al gauw ging ik toch terug naar Hans van Swee den, omdat echt toch niet te ver vangen is. Zeiden ze dan zoveel bijzonders? Eerder integendeel. Veel „weet je wel" zat er bij, dus dat geeft al enigszins aan dat er dingen verteld werden die bij de toehoorder als bekend veronder steld werden. Eén van de weinigen die in staat waren van begin tot het eind een verhaal te vertellen was Robert Jasper Grootveld, de rookmagiër, maar dat nam niet weg dat je er naar wilde luiste ren, of ze je nu sympathiek wa ren (de bange man) of antipa thiek (de vader). Hans van Swee- dens vader had nog gewild dat de NOS voor de uitzending zou mededelen dat het volgens de va der nog helemaal niet zeker was dat Hans van Sweeden zelf moord had gepleegd, maar zijn vrienden hadden daar niet de minste twijfel over, hij had het hun tevoren verteld. In feite was deze film een do cumentaire, zoals die alleen over bekende, gestorven persoonlijk heden gemaakt worden: een be roemd schrijver of schilder, een beroemd geleerde, een beroemd staatsman. Hans van Sweeden was niet beroemd, hij was geta lenteerd, hij schreef, hij compo neerde, hij dichtte, hij dronk, hij gebruikte hard drugs, hij kende ■LTV 1 v m m** M mrzr jJ veel mensen die nu bekend of beroemd zijn, maar hijzelf moest nog bekend of beroemd worden. Beroemd is hij nog steeds niet, bekend wel, dank zij Van Gaste- rens film (en dank zij van Gaste- rens scheerspiegel is Van Gaste ren nu ook beroemd geworden). Maar ik had het over voyeuris me. Er is niets op Nederland 1 en 2, en je schakelt over op België. Dat is toch voyeurisme, ik betaal er geen kijkgeld voor, en ik ben geen Belg. Toch bespied ik de Belg, en ik noteer dat de Vlaam se ondertitelaar in de Italiaanse serie 'La Piovra' de vrouw, die uit onvrede een door haar ge schilderd doek met een mes ka pot snijdt, laat zeggen dat het daardoor op een fontein lykt Heeft het dus niet begrepen. Fontana is wel fontein, maar Fontana is ook een beroemde Italiaanse moderne schilder wiens handelsmerk de sneden in zijn doeken zijn. Nu voel ik me behalve een voyeur ook nog een verklikker. En het toppunt van voyeurisme was, dat ik woens dagmiddag via België naar Po- len-België heb zitten kijken. Als door een sleutelgat. Kijken, kij ken, kijken wat ze deden!... DEN HAAG (GPD) - Nnnnhhoeoeoeo, tut-tut- tut-tut. ZoefZoef Zoef- Zoef... De Fabeltjeskrant komt terug. Na dertien jaar stilte rond het 'Grote Die renbos' zijn ze er maandag 30 september weer: Jacob de Uil, Bor de Wolf, Truus de Mier, de gebroeders Ed en Willem Bever, de bekak te Juffrouw Ooievaar en alle andere bekende gezichten. Problemen rond Derde We reld en racisme steken de kop op wanneer drie nieu we dieren als buitenlandse werknemer hun intrede doen. Een gesprek met de geestelijke ouders Rita Op penhuizen en Johan Martijn Flaton: kinderen opzadelen -met Derde-Wereldproble- - men, is dat wel nodig? door Erik van Venetië „Ik kan me de huiver over de nieu we Fabeltjeskrant wel voorstellen. Het enige dat we doen is de interra ciale cultuur inbrengen in de alou de formule van de Fabeltjeskrant. Maar er is absoluut geen sprake van zedenprekerij, van opgeheven vingertjes. De Derde-Wereldpro blemen druipen er heus niet af'. Rita Oppenhuizen is binnen de Novib, de particuliere ontwikke- lingsorgansatie, actief op dé educa tieve afdeling, die onder meer Der- de-Wereldboeken publiceert en tv- films maakt. „Vorig jaar wilden we iets aan kinder-educatie gaan doen en dachten aan een kinderserie. We gingen praten met Chanowski Pro ductions in Amsterdam, dè naam op het gebied van kinder- en jeugd- produkties. Chanowski zei toen: als we de ontwikkelingsproblema tiek en de culturele minderheden voor kinderen aantrekkelijk willen maken, dan doen we dat via de Fa beltjeskrant. De schrijver van de fabels, Leen Valkenier, bleek ook enthousiast en de nieuwe serie fa bels was geboren. In september 1984 was alles beklonken". Johan Martijn Flaton, ex-Novib- man, maar nu zelfstandig tekst schrijver gaat verder: De poppen en de decors lagen nog in de kelder van Chanowski. Alles moest na dertien jaar worden afgestoft, let terlijk en figuurlijk. Maar het aardi ge was dat iedereen zei: hé wat leuk. De hele oude ploeg is weer bij elkaar. Niet alleen de producent Chanowski en auteur Leen Valke nier, maar ook alle oude stemmen van Els Scheijon, Frans van Dus- schoten en Ger Smit. We hebben nu een paar fabels bekeken. De sfeer is dezelfde gebleven. Mis- Zaza de Zebra rechts), de assistente van Meindert het Paard in het ziekenhuis. (foto GPD) Chico, de spugende lama rechtseen nieuwe verschijning in de schien een tikje scherper. Maar de maatschappij is in die jaren ook scherper geworden". Vergeleken met de vorige serie van 1046 afleveringen (waarvan de laatste in mei 1972 werd uitgezon den) is er toch iets veranderd. Om de rol van de Derde Wereld en de etnische minderheden in de fabels te bewaken, is een redactie samen gesteld. Behalve Oppenhuizen en Flaton bestaat die uit enkele voor malige bewoners van ontwikke lingslanden en vertegenwoordi gers van Novomedia, een Amster dams media-adviesbureau. Flaton: „Wij hebben Leen Valke nier suggesties aan de hand ge daan. Een voorbeeld is een van de nieuwe dieren: Zaza de zebra. In de loop van de serie komt Meindert het Paard, de dokter in het zieken huis, terug uit het Buitenbos, zeg maar de Derde wereld, met Zaza als co-assistente. Dat veroorzaakt heel vreemde reacties in het bos. Juffrouw Ooievaar bijvoorbeeld moet niets van haar hebben en noemt Zaza voortdurend: 'Zij van zebra, dat kunstpaard'. Maar Bor de Wolf, de goeierd in het bos, is natuurlijk meteen goeie maatjes". Rita Oppenhuizen enthousiast: „Ook de komende verkiezingen gaan een rol spelen. We haken in op de mogelijkheid dat buitenland se werknemers ook aan de ge meenteraadsverkiezingen mogen deelnemen. Dat geeft natuurlijk ook de nodige verwikkelingen". Een tweede dier is het idee van Leen Valkenier. Om inspiratie op te doen voor nieuwe dieren liep de schrijver door Artis. Hij ontdekte dat de lama, het Andes-dier, de ge woonte heeft te spugen. Zo ont stond Chico. In de serie komt Chi co de lama in contact met de ge broeders Bever die een spuugbak voor hem in elkaar zetten. In totaal zullen drie ren hun intrede doen in de fabels. Wie de derde figuur gaat worden, houden de makers angst vallig geheim. De Novib heeft drie ton in de Fa beltjeskrant gestoken. De ministe ries van binnenlandse zaken en WVC bleken bereid, als stille part ners, ook elk een paar ton te willen AMSTERDAM (GPD) - Het Britse Sky Channel zal in het komend sei zoen met een versterkte program mering voortgaan met het verzor gen van een populair, commercieel satellietprogramma. Sky Channel verwacht het ko mende seizoen weer eén toene ming van het aantal huishoudens dat via kabelnetten of centraal-an- tennesystemen naar het Engelstali ge programma kan kijken. Met na me in België maar ook in Neder land en Duitsland zit de groei van Sky Channel. Zonder met cijfers op tafel te ko men, voorspelt Sky-directeur Pa trick Cox dat zijn bedrijf in de loop van 1986 de aanloopperiode achter de rug zal hebben, in zoverre dat men dan quitte zal gaan draaien met een vooruitzicht op winst. Bij de presentatie van het nieu we Sky-programma in Amsterdam bleek, dat men de abonnee-tv van FilmNet en andere min of meer commerciële buitenlandse stations die in de toekomst ook door Neder landse kabelstations zullen wor den doorgegeven, als concurrenten serieus neemt. Het grootste deel van de pro grammering bij Sky Channel, ruim 16 uur per dag, bestaat uit pro gramma's die direct of indirect met recente popmuziek te maken heb ben. Het popprogramma Sky Trax neemt met name het grootste deel van de middag- en late avondpro grammering in beslag. Verder besteedt Sky veel aan dacht aan kinderprogramma's (ani matie en drama) en aan zogenaam de Sitcoms, tv-komedies voor het hele gezin met titels als 'De vliegende non', 'Brady bunch' en 'Nanny and the professor'. Ook licht verteerbare avonturenseries en politieseries nemen een plaats Met trots kon Sky Channel aan kondigen dat men 'eindelijk in Hollywood ook voor vol wordt aan gezien', hetgeen zou blijken uit het feit dat er een aantal (gewone dure) mini-series op het programma staat. Daarnaast doet Sky Channel ook weer aan sport: Amerikaans rugby, jeugdtennis en vrij worstelen. Ver der staat een aantal speelfilms op het programma. Het programma van Sky Chan nel is, met name in de vooravond, voorzien van zogenaamde 'niet op Nederland gerichte reclame'. LONDEN (RTR) - De Britse com ponist van filmmuziek en symfo nieën William Alwyn is op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis bij zijn woonplaats Ipswich overleden. Alwyn, die van 1926 tot 1955 Je- raar-compositie was aan de ko ninklijke muziekacademie, schreef vijf symfonieën, drie strijkkwartet ten en de opera 'Miss Julie', naar het gelijknamige toneelstuk van die hem het schrijven onmogelijk August Strindberg. maakte. Hij werkte tot ver in de zeventig, Onder Alwyns filmmuziek is het waarna zijn carrière tot stilstand muzikale commentaar bij 'Odd kwam door gewrichtsreumatiek, Man Out' en 'The Magie Box'. HILVERSUM (GPD) - Het NOS- bestuur zal er bij de Tweede Ka mer schriftelijk op aandringen een hoorzitting te houden over minis ter Brinkmans concept-mediawet. NOS-voorzitter Van Dijke zei giste ren in het bestuur dat er reden is om te veronderstellen dat de Me diawet zeer spoedig in het parle ment zal worden behandeld. Het bestuur was het met Van Dij- ke eens dat een voorbereiding van de vaste kamercommissie var deze hoorzitting urgent is. De ad WVC voorbereiden, viesgroep van het NOS-» .stuur. Voorop staat, zo werd nog eens bestaande uit Van Dijkr Schmitz onderstreept, dat de gehele om (KRO). Wallis de Vries (Avro) en roep in het protest tegen Brink Van den Heuvel (NOS-program mans mediaplannen één lijn za macommissaris), zal binnenkort trekken, zowel inhoudelijk als tac het gesprek tussen de omroep en tisch. toeschuiven. Door de samenwer king van de A-omroepen (TROS, AVRO, KRO, VARA, NCRV en sinds kort Veronica) kan de serie elke avond om vijf voor zeven wor den vertoond. Flaton en Oppenhuizen ver wachten dat de serie net zo'n suc ces zal worden als vroeger (toen de NOS de financier was). Uit brieven is gebleken dat kinderen niet kon den slapen zonder de beroemde knipoog van Meneer de Uil aan het eind. Ook grote groepen volwasse nen zaten elke avond tegen zeve nen aan de buis gekluisterd. „Het geld dat we er nu insteken kun je zien als een startsubsidie, want de Fabeltjeskrant is een zich zelf bedruipend project", zegt Fla ton, die ervan overtuigd is dat het geld dubbel en dwars wordt terug verdiend door verkoop aan het bui tenland. De oude Fabeltjeskrant is inderdaad ook financieel een door slaand succes gebleken. Jacob de Uil en zijn dieren werden geëxpor teerd naar enkele tientallen lan den. Vooral in Zweden, Engeland en Frankrijk is de serie een groot succes. Indoctrinatie De beide redacteuren onderstre pen dat de serie het oudé vertrouw de, speelse, karakter blijft houden. Angst voor indoctrinatie is onge grond. „De redactie draagt niet al- leeen ideeën aan, maar moet ook bewaken dat het niet te gek gaat worden met die Derde-Wereldpro blemen, dat er niet bij elke fabel een nieuw probleem op tafel komt", aldus Flaton. Oppenhuizen: „De serie is niet doordrenkt van het racisme. Het vormt een onderdeel. De kijkers zullen af en toe een racistische op merking te horen krijgen. Maar dat is niets bijzonders. Die hoor je op straat ook. Wel proberen we bin nen de Fabeltjeskrant de verant woordelijkheid voor de eigen sa menleving en voor de Derde We reld over te brengen". Flaton: „Je moet er rekening mee houden dat kinderen van ze venjaar nu makkelijker informatie opnemen dan de zevenjarigen der tien jaar geleden. Daar hebben we op ingespeeld door over de gren zen te kijken. Het Fabeltjeskrant- concept sluit daar prima bij aan. Het is een kinderprogramma waar in de kinderen volwassen worden behandeld, maar niet als volwasse nen. De tijd van op je hurken zitten en dadada zeggen tegen kinderen is voorbij. Kinderseries hebben het meeste succes als ze kinderen dwingen een stapje hoger te bren gen in hun bevattingswereld". „Ze merken dan, dat er meer aan de hand is dan ze zien, je wekt hun nieuwsgierigheid op. De Fabeltjes krant is een voortreffelijk middel om dat te bereiken. De serie trekt kinderen omhoog naar, tussen aan halingstekens, volwassen maat schappelijke situaties. Niet op een kinderlijke manier, maar wel speels, zonder zedenprekerij". AMSTERDAM - De stad Amsterdam blijft een geliefde lokatie voor menig filmmaker. Zo hadden er onlangs opnamen plaats voor de nieuwe speelfilm van Ate de Jong (bovenste foto) 'In de schaduw van de overwinning' met Jeroen Krabbé rechts) in één van de hoofdrollen. Links op de foto Niek Pancras, die als Duitse wachtmeester de gewapende Krabbé betrapt bij een uitbraakpoging in een gevangenis. Op de andere foto de Amerikaanse filmacteur Robert Wagner achter het stuur van een cabriolet, waarmee hij voor de opnamen van de tv-serie 'Lime Street' langs de Amsterdamse grachten moest scheuren. (foto's anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29