Op naar een Hollandse ziekenhuistechnologie Positiever nieuws svp! ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 EXTRA PAGINA 23' Infuusnaalden, uitstrijkglaasjes, afzuigflessen. Het is maar een greep uit het brede scala van zowel duurzame produktiemiddelen als wegwerpartikelen die dagelijks in Nederlandse ziekenhuizen worden gebruikt. Tot voor kort werden jaarlijks voor miljarden guldens bestellingen geplaatst bij buitenlandse fabrikanten. Daar komt nu verandering in. Dank zij het z.g. Ziekenhuis Innovatie Project zet de Nederlandse industrie op deze markt in toenemende mate een voet tussen de deur. door Bert Paauw Tot de talloze voorwerpen die dage lijks in ziekenhuizen worden ge bruikt behoort ook de zogenaamde vingerprikker, een 'venijnig' attri buut waarmee bloed wordt afgetapt via een prik in de top van de vinger. Voor verpleegkundigen is die han deling een routineklus, voor patiën ten een over het algemeen vervelen de pijnlijke ervaring. Afhankelijk van de kracht wordt geprikt ontstaat soms een gemene diepe snee terwijl veelvuldig prikken kan leiden tot ongevoeligheid van de vingertoppen. Laatstgenoemd euvel kan uitermate vervelende consequenties hebben. Bijvoorbeeld voor suikerzieken (een categorie patiënten bij wie regelma tig bloed wordt afgetapt) die nogal eens blind worden op latere leeftijd. Om braille te kunnen lezen zijn ze dan zeer gebaat bij gevoelige vingertoppen. Door onderschatting van de pijn ("Zo'n prikje voel je toch nauwelijks") Aan een neussonde kan esthetisch en praktisch veel worden verbeterd. en het negeren van een andere 'prikmo- gelijkheid' (in plaats van in de top kan net zo goed in de zijkant van de vinger worden geprikt) werd tot voor kort door patiënten en verpleegkundigen nauwe lijks stilgestaan bij de nadelen van de klassieke vingerprikmethode. Toch is er verbetering op komst. Bin nenkort wordt een nieuwe vingerprik ker op de markt gebracht als één van de eerste resultaten van het zogenaamde Ziekenhuis Innovatie Project, een pro ject dat eind 1983 van start is gegaan en waarbij tal van medische artikelen kri tisch tegen het licht zijn gehouden. Be halve de vingerprikker zullen naar ver wachting nog 9 andere produkten op korte termijn worden ontwikkeld en op de markt gebracht. Achteraan Initiatiefnemer van het project is het in Rotterdam gevestigde Uitvinderscen trum geweest. Directeur Ralph van Hes sen pikte destijds een pleidooi van het ministerie van economische zaken op om de medische technologie in Neder land aan te zwengelen. Vergeleken bij het buitenland hobbelt de medische in dustrie in Nederland hopeloos achter de buitenlandse ontwikkelingen aan. Maar liefst negentig procent van de medische artikelen die op de Nederlandse markt verschijnen worden geïmporteerd uit het buitenland. Eenvoudige artikelen als plastic potjes, scheerapparaten, infuusnaaldqn, slangen en pleisters komen uit landen als Japan, Engeland en West-Duitsland. Alles bijeen worden er jaarlijks in de Ne derlandse ziekenhuizen voor enkele honderden miljoenen guldens besteed aan simpele apparaatjes die vaak slechts eenmalig worden gebruikt. De aanbeveling van Economische Za ken om de medische technologie in Ne derland te stimuleren had als achterlig gende idee op die wijze een bijdrage te kunnen leveren aan bestrijding van de werkloosheid. Immers, als Nederlandse bedrijven op deze miljoenenmarkt een voet tussen de deur kunnen krijgen kan dat een aantrekkelijk aantal banen ople veren. Regina van Hoof, een medewerkster van het Uitvinderscentrum die nauw be trokken is geweest bij het project (en nog steeds is) zegt dat behalve het eco nomische motief ook andere aspecten een rol spelen. "Het project biedt ook voordelen voor verpleging en patiënten. Veel produkten zijn onhandig in het ge bruik. Maar klachten dringen vrijwel nooit door tot buitenlandse fabrikanten. Onze aanpak gaat uit van de mensen die direct met de apparaten moeten werken. Wij vragen de mensen wat hen stoort en proberen dan te komen tot verbeterde artikelen, mits die verbeteringen com mercieel haalbaar zijn". Pottenkijkerij In de beginfase van het Ziekenhuis In novatie Project schaarden inkopers van ziekenhuizen, produktontwikkelaars en fabrikanten zich om de tafel, aangevuld met enige artsen; de coördinatie berust te bij medewerkers van het Uitvinders centrum. Het eerste deel van het project is in april van dit jaar afgesloten. Regina van Hoof: "We waren erg blij met de aan wezigheid van de inkopers. Dergelijke lieden laten zich niet makkelijk bij el kaar brengen. Het over en weer uitwisse len van gegevens wordt al gauw gezien als pottenkijkerij terwijl men ook niet graag uit de eigen organisatie klapt. Het is soms ook heel onthullend. Bij het ene ziekenhuis zitten alle gegevens in de computer, bij het andere ziekenhuis staat alles op een kladpapiertje". "Wy hebben de inkopers gevraagd een lijst te maken van de door hen aange schafte produkten, de prijzen, de leve ranciers, het land van herkomst, enzo voorts. Die lijsten zijn er, soms niet zon der grote moeite, gekomen. Op grond van die lijsten hebben we vervolgens vier produktgroepen samengesteld, te Regina van Hoofmede werkster van het Uitvin derscentrum: "De import van buitenlandse produk ten heeft mede zo'n vlucht kunnen nemen door de starre houding van veel artsen". weten: produkten die te maken hebben met urine en afzuiging, met bloed en in jecteren met incontinentie en kleine verpleegkundige handelingen, met steri lisatie en verbinden. Op elke produkt- groep werd een team van drie personen gezet, een inkoper, een productontwik kelaar en een fabrikant". "Die formule werkte goed. De inkoper gaf informatie over prijs en hoeveelheid en formuleerde eisen ten aanzien van kwaliteit, de produktontwikkelaar be keek of er een verbeterde vormgeving mogelijk was en de ondernemer beoor deelde het geheel op commerciële haal baarheid. Die aanpak leidde tot een snel le en efficiënte eerste beoordeling van de produkten". Uit die besprekingen rolden aanvan kelijk 60 produkten, waarvan er uitein delijk 34 zijn overgebleven. Die 34 zijn onderverdeeld in produkten die op de korte en op de lange termijn kunnen worden ontwikkeld. Dit jaar en volgend jaar zullen reeds 10 nieuwe produkten worden gepresenteerd. Daartoe behoort de al eerder genoemde vingerprikker. Nieuwigheden Hoewel Regina van Hoof uit concur- rentie-overwegingen geen uitgebreide r De vingerprïkker-nieuwe-stijl. toelichting kan en wil geven zullen de volgende 'nieuwigheden' op de markt verschijnen of zijn reeds verschenen: - een lumbaalnaald ("dank zij een be paalde kromming kan men nu makkelij ker in het ruggemergskanaal komen"); - een maagspoelset ("om schadelijke stoffen uit magen te halen, bijvoorbeeld bij kinderen die iets hebben ingeslikt of bij mensen die een zelfmoordpoging hebben ondernomen. Vroeger moesten verschillende spullen bij elkaar worden gezocht, nu zit de benodigde apparatuur in één systeem"); - een naaldenbeker ("een nieuwe op- bergmethode voor afvalnaalden zodat ze geen gevaar meer kunnen opleveren voor eventuele besmetting"); - een wonddrainagesysteem ("afvoer van wondvocht met behulp van de va- cuümmethode"); - een wegwerppincet, geheel van kunststof ("in de oude pincetten zit een metalen gedeelte dat steeds moet wor den gereinigd"); - een afzuigfles ("minder kwetsbaar en lichter in gewicht dan de oude model len"); - stapcldozen, onder meer geschikt voor het bewaren en bewerken van weefsels die in paraffine zijn ingebed; - een verzenddoos voor uitstrijkglaas jes ("door gebruik van een ander mate riaal nog wel buigzaam maar niet meer breekbaar"); - een opbergsysteem voor sterilisato ren van medische apparatuur. Vervolg Regina van Hoof: "We zijn op het ogenblik bezig met een vervolgproject. Als Uitvinderscentrum maken we nu een uitgebreide inventarisatie van pro blemen rond medische produkten. Dat is een geweldige klus. We stappen dit maal niet naar de inkopers, maar bena deren verpleegkundigen en technische diensten van ziekenhuizen. Die diensten knutselen aan produkten en machines die niet goed.functioneren. Die doen dus al aan produktverbetering. En sommige verbeteringen zijn commercieel gewoon interessant. Je hebt eigenlijk best kans dat tien technische diensten bezig zijn De boodschap van Stiekema. Over een paar maanden hoopt hij bij het NOS-Journaal in Hilversum op de stoep te staan met een letterli jk en figuurlijk positief verzoek van minstens enige tienduizenden Nederlanders. Naast de grauwsluier van rampen, geweld en ellende die het journaal dagelijks over onze hoofden uitstort, moet het ook eens aandacht schenken aan positieve ontwikkelingen. Mensen worden namelijk, zegt de uit Leiden afkomstige Amsterdamse medicus Han Stiekema, soms letterlijk ziek van het eenzijdig negatieve wereldbeeld dat de media opdringen. Met de naar een van zijn eerste boe ken vernoemde stichting 'Ontwa ken in het westen' is Han Stiekema nu een paar maanden in touw voor zijn positie nieuws-actie. Die heeft wel wat weg van een volkspetition nement. Mensen die het met hem eens zijn kunnen bij de stichting briefkaarten aanvragen en die voor zien van hun handtekening weer te rugsturen. De verzamelde handte keningen gaan echter niet richting Binnenhof, maar naar de Journaal redactie van de NOS. En de actie slaat aan, vertelt een geest driftige Stiekema. De - zonder uitzonde ring positieve - reacties stromen binnen. Hoopte hij aanvankelijk op 3000 handte keningen, nu al spreekt hij over 'zeker enige tienduizenden' reacties die hij de NOS voor de voeten zal werpen. "Deze week alleen al kreeg ik weer 500 brieven en veel mensen vragen daarin om tien, twintig of soms honderd briefkaarten en posters om onder vrienden en kennissen te verspreiden. Het is net een olievlek". Aanleiding voor de actie was een ge sprek waarin ook het Journaal ter spra ke kwam en het pakket ellende waaruit dat bestaat. Iemand merkte toen op, ver telt Stiekema, dat je met pakweg 3000 handtekeningen voor wat meer positief nieuws wellicht best wat zou kunnen be reiken. Die opmerking liet hem toen niet meer los. "Niet dat ik me er persoonlijk blauw aan erger of eronder gebukt ga, bepaald niet. Maar ik hoorde bijvoor beeld wel iemand zeggen dat hij door Sjaak Smakman Tijd genoeg Als afgestudeerde arts sinds een aan tal jaren werkzaam als 'free-lance' na tuurgeneeskundige - hij geeft cursussen, houdt lezingen, schrijft artikelen en 'doet af en toe een therapie' - had hij tijd genoeg om zich in een actie te storten. Hij verstuurde 2000 briefkaarten naar al lerlei personen en instellingen en heeft sindsdien de handen vol aan het verwer ken van de reacties. "Het uitgangspunt van de actie is dat het NOS-journaal niet objectief is. Er is een eenzijdige selectie van het nieuws waarbij de goede berichten niet doorko men. Als je naar het Journaal kijkt zie je voornamelijk dingen die ellendig zijn: staatsgrepen, auto-ongelukken, gijzelin gen, noem maar op. En als het om poli tiek of economisch nieuws gaat hoor je vooral alles wat scheef gaat. Die tendens is er al vele tientallen jaren en ik ben er - gezien de reacties die ik nu krijg - steeds meer van overtuigd geraakt dat er grote aantallen mensen zijn die daarvan ba len". "Mensen krijgen door die berichtge ving een heel verkeerd, negatief wereld beeld dat iedere dag weer wordt beves tigd. Dat roept emoties als angst, ver twijfeling en wanhoop op die ze, zowel volwassenen als jeugd, niet meer kun nen verwerken. Ze slaan die dan op in hun onderbewustzijn, dat is een bekend psychologisch gegeven, en gaan zich op een gegeven moment dienovereenkom stig gedragen: de een wordt er depres sief van, een ander agressief, en weer an deren apathisch en moedeloos. Die zeg gen vanuit een gevoel van machteloos heid: 'Politiek en maatschappij, daar be moei ik me niet meer mee. Ik kan toch niets veranderen'. Ze sluiten zich hele maal af voor de wereld. Kijk maar eens op straat: hoeveel mensen zie je niet lo pen die helemaal lijken weg te dro- Niet alleen geestelijk, maar ook licha melijk heeft de stortvloed van negatief nieuws gevolgen, stelt Stiekema. Migrai ne, hoge bloeddruk, astma: stuk voor stuk kwalen die veelal het gevolg zijn van onverwerkte (negatieve) emoties. Moed "Positief nieuws geeft in tegenstelling tot negatief nieuws inspiratie. Het laat de goede kant van de samenleving zien en stimuleert om zelf initiatieven te ne men, om wat meer moed te hebben om dat er ook positieve, hoopvolle ontwik kelingen zijn". En om de vraag vóór te zijn: "Dan bedoel ik dus niet aardig, grappig of slijmballerig nieuws in de zin van 'de koningin heeft een nieuwe hoed', maar ontwikkelingen op wereld niveau die echt belangrijk zijn" Die zijn er dus? "Er zijn natuurlijk gro te trends die bergafwaarts gaan. De drei ging van een kernoorlog wordt steeds groter, met het milieu gaat het elk jaar slechter, de criminaliteit neemt toe. Maar daar staat tegenover dat er in aller lei sectoren toch ook tegenkrachten zijn die in een positieve richting gaan. Bij voorbeeld de vredesbeweging en de mi lieubeweging: overal op de wereld ko Han Stiekema: "lk heb nu zo'n men mensen bij elkaar, nemen mensen initiatieven". Hij wil best een paar actuele voorbeel den geven. Elk jaar weer horen we dat de Noordzeeharing dreigt uit te sterven door overbevissing. Onlangs kondigde een Scheveningse visser aan om in plaats van met de alles van de zeebodem afschrapende sleepnetten weer op ha ring te gaan vissen met de 'ouderwetse' drijfnetten. Die strikken alleen de vol wassen exemplaren en daarmee kan de haringstand in de Noordzee op peil blij ven. "Dat vind ik nou typisch een voor beeld van iets dat tegen de negatieve trend in gaat en zeer de moeite waard zou zijn voor het Journaal". Zo ook het feit dat er in de Verenigde Staten nu al handtekeningen binnen". 60.000 'biologische' boeren zijn en hun aantal nog altijd sterk groeit. Niet vrolijker En, even terzijde: "Het heeft natuur lijk ook te maken met wat 'nieuws' is. Aanslagen, gijzelingen, explosies: met elkaar vormen die een patroon van agressie. Je kijkt drie weken geen televi sie en als je de knop dan weer omdraait krijg je weer precies hetzelfde te zien, al leen misschien op een andere plaats. Is dat dan nieuws?" Dat de actie zich alleen op het Jour naal richt, komt niet omdat actualitei tenrubrieken, radio, kranten en week bladen het zoveel beter doen. Allesbe halve, vindt Stiekema, ook het lezen van de gemiddelde periodiek maakt je niet vrolijker. Maar het NOS-Journaal is ge-; kozen omdat televisie het meest indrin gende medium is, en omdat het Journaal in zijn doelstellingen uitdrukkelijk het streven naar objectiviteit noemt. "We willen het Journaal als het ware een spiegel voorhouden, herinneren aan zijq' eigen doelstellingen. In die zin leveren we ook hele zakelijke kritiek. De stich ting is niet een pressiegroep die heer specifiek nieuws in het Journaal wil zien. We willen een betere balans tussen negatief en positief nieuws, en daarmee houdt het voor ons ook op. Hoe de jour nalisten dat invullen, dat laten we hele maal aan hen over. Zij hebben de taak, de deskundigheid en de kanalen om dat in praktijk te brengen". Elke vergelijking me.t de 'R^jneesh Ti mes', het Bhagwan-dagblad dat alleen positief nieuws brengt, wijst hij resoluut van de hand: "Zoiets valt dus buiten on ze doelstelling. Ik ben geneigd om te zeggen: best aardig dat zoiets bestaat voor een bepaalde groep en leuk als te genwicht voor de overige kranten, maar we hebben er in wezen dezelfde kritiek op als op de NOS. Het is natuurlijk ook niet goed als er uitsluitend van een ten dentieuze positieve berichtgeving spra ke is. Er gebeuren gewoon lullige dingen in de wereld en het is volslagén reeël dat je die ook laat zien wanneer je naar ob jectiviteit streeft". Vertrouwen De komende week stapt Stiekema op zijn vouwfiets om in boekhandels, ande re winkels en op markten en bijeenkom sten zijn actie kracht bij te zetten. "En ik vind het ook gewoon leuk: lekker de he le dag buiten en onverwachte dingen be leven". Of dat gaat duren totdat hij zijn doel heeft bereikt? Hij barst in lachen uit: "Dan hang ik me nogal op, hè, dan kun je waarschijnlijk volgend jaar om deze tyd nog wel eens terugkomen". Hoewel: "Ik heb nu zo'n 3500 handte keningen binnen. En zo langzamerhand heb ik er echt vertrouwen in gekregen. Zo'n actie kan gewoon doodbloeden, maar deze blijft maar steeds verder op gang komen. Steeds meer mensen vra gen kaarten en posters aan, ik heb zelfs al een aanvraag van een middelbare school in Zwijndrecht die wil meedoen. Het heeft echt een sneeuwbaleffect". "Nee, ik heb nog geen direct contact met de NOS gehad. Van mij uit heb ik dat ook niet geprobeerd. Kijk, ik kan na tuurlijk naar de NOS gaan en zeggen: ik heb een goed idee, maar er komen daar waarschijnlijk nóg honderd mensen aan de deur met een goed idee. Ik ga pas als ik voldoende respons heb, ik ga als vertegenwoordiger van een grote groep mensen. Dan moeten ze er ook wel reke ning mee houden. Maar als ze morgen contact met me opnemen, dan wil ik na tuurlijk graag met ze praten". het wiel uit te vinden. Wij willen naast de problemen ook de toegepaste verbe teringen inventariseren en zo mogelijk landelijk gaan toepassen". "Daarnaast praten we ook met groot» handelaren, proberen een beeld te krijt gen van wat er in een bepaalde produkt- groep op de markt is. Bijna niemand heeft een overzicht. Het is momenteel een chaos op het gebied van medische apparatuur en middelen". Een chaos die in het verleden mede ih de hand is gewerkt door een zekere com» petentiestrijd tussen produktinkopert en artsen. Het is maar al te vaak voorgel komen dat de artsen in feite bestelden en er voor de inkopers niet veel anders overbleef dan het ondertekenen van d^ bonnen. Dat dat nogal eens dure gevol gen had moge blijken uit het voorbeeld van een nieuwe polikliniek waarvoor dé inventaris op papier al in kannen en kruiken was (de naam van het betrok ken ziekenhuis blijft achterwege). Op het laatste moment werd een arts be werkt door een vertegenwoordiger die hem overhaalde voor andere apparatuuT te kiezen. De zaak opblazend tot eeij prestigekwestie en schermend met het argument dat er patiënten zouden ster ven bij aanschaffing van de verkeerde apparatuur ging de ziekenhuisdirectie overstag. De door de arts gewenste in ventaris werd gekocht, waarvoor wel de begroting van de kliniek met een halvé ton moest worden verhoogd. Star Regina van Hoof: "De import van bui-j tenlandse medische produkten heeft mede zo'n vlucht kunnen nemen dooij de starre houding van veel artsen. Het ié eigenlijk een heel conventionele marktj er wordt niet zo snel iets nieuws uitgef probeerd als bijvoorbeeld op de was,* middelenmarkt. Toch bespeuren we we( een mentaliteitswijziging. Uit reactief blijkt ons dat de medische wereld heusj wel in is voor Nederlandse produkten; Daarom gaan we zeker door met het pro-j ject. Het moet mogelijk zijn met nieuwe medische produkten uiteindelijk weei* een stukje terrein terug te winnen op dq Nederlandse markt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23