S mi Akkoord van Tilburg' helpt Miles op weg naar eindoverwinning Evenwicht in tweekamp na duidelijk antwoord Karpov LFC-Celeritas Niki Lauda start niet in België Mottet doet eindelijk van zich spreken ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Hommeles (2) De loterij zit Swift niet lekker. Eerst schoot de goed bedoelde kritiek van de leden Dobbelaar en Evelein in het clubblad het bestuur in het verkeerde keelgat en toen de heisa rond het 'trek- kingsbeleid' ook nog eens Suize bollen haalde, begon er kwaad bloed in de Swift-aderen te stro men. Een geschreven 'klacht' van secretaris Paul Hoogstraten was het gevolg: "Naar aanleiding van uw stukje 'Hommeles' in de rubriek Suizebollen uit het Leidsch Dag blad van 7 september jl het vol gende. Uit de manier waarop u gemeend heeft in voornoemd stukje melding te maken van be paalde artikeltjes uit ons club blad 'Solo' maken wij op dat wij als bestuur van Swift de doelstel ling van deze rubriek anders in terpreteren dan uw redactie". "Om nu te voorkomen dat wij in de toekomst nogmaals onaan genaam verrast kunnen worden door uw rubriek, zullen wij de toezending van ons clubblad vanaf nu staken. Mocht u echter anderszins in aanraking komen met volgende uitgaven van ons cluborgaan en daaruit de behoef te gevoelen tot publicatie in uw blad over te gaan, stellen wij het op prijs vooraf contact met het bestuur op te nemen". eens voor een kerstbomen jacht in kan schrijven (voor de niet-inge- wijden: dat is een soort onder- bond-voetbal zonder scheidsrech ter) waarbij het niet gaat om het maken van zoveel mogelijk doel punten maar om het inzamelen van zoveel mogelijk kerstbomen). Als er in de plaatselijke krant de mededeling LSVV-Hakbijlen- buurt 50-1' staat, zal niemand het meer in zijn hoofd halen over een studentenvereniging te spre ken". Zeker nog nooit een robbertje in de Hakbijlenbuurt gevochten? Niet fijn Serieus 'LSW gaat de zaken dit s serieus aanpakken'. De studen ten werden de laatste jaren niet eens meer om hun mening ge vraagd, als het ging om de prog noses voor de op stapel staande competitie. In de voetbalkrant werd derhalve hetzelfde zinnetje achter het 'hoofdstuk' LSW ge plakt. Want de heren beloofden immers van alles, maar kwamen niets na. Eerlijk is eerlijk, de 'ge leerden' hebben hun sportieve leven gebeterd. Kijk de stand van de eerste klasse van de Leid- se Afdeling er maar op na: LSW leidt fier en heeft zelfs een zege tegen titelkandidaat Oegstgeest in de koffer. Aanvoerder Ed Ka merling schreef naar aanleiding van de 0-1 winst een 'serieus' ver slag in het clubblad Paaltje: "Hopelijk dat wedstrijden als deze het studentenimago van LSW nog verder afbreken. In dit verband zouden ook andere acti viteiten georganiseerd moeten worden, misschien dat LSW zich De C2 van TAW kreeg vorige week een verschrikkelijk pak slaag van de C3 van Alphense Boys. De 30-0 zege kwam vol gens de redactie van Doelpunt, het jeugdorgaan van AB, niet al leen tot stand dankzij het goede spel van de Alphense jeugd: "Voor de spelers van TAW C2 was het vorige week zaterdag niet zo fijn langs de lijn. De KNVB vroeg Harry Slinger van Drukwerk een leuk liedje over voetbal te schrijven en dat heb je inmiddels wel op de radio ge hoord. Ze kunnen natuurlijk nog zoveel verzinnen om voetbal leuk en aantrekkelijk te maken, ma ken het belangrijkste moet toch zijn dat de 'gassies' het zelf naar hun zin hebben". "Nou, met 30-0 verliezen is na tuurlijk helemaal niet fijn. We willen hier toch wel even zeggen dat we het de vereniging TAW kwalijk nemen een elftal zomaar op pad te sturen, zonder ouders of leiders. De spelertjes zelf ne men we niets kwalijk. In tegen deel. De jongens verdienen een compliment voor de manier waarop ze zijn blijven voetbal len. Er werd niet gevloekt of op elkaar gescholden en aan het eind van de morgen gingen ze vrolijk (of niet?) weer allemaal OP DE FIETS terug naar Ter Aar". Maar dat kan natuurlijk niet elke week zo vrolijk blijven gaan. Op deze manier raak je vroeg of laat ongetwijfeld leden kwijt. En dat is nooit de bedoe ling. Daarvoor is het véél te fijn langs de lijn". Izegrim Ben de Graaf doopt zijn pen, als het om voetbalzaken gaat, gere geld in azijn. Na Ajax-PSV (2-4) had de journalist van De Volks krant geen goed woord over voor de Amsterdammers, die volgens de auteur in de wedstrijd hadden geprobeerd het wereldrecord 'blind aanvallen' te verbeteren. Panorama-columnist Cor Snel kaatste vorige week de bal terug naar De Graaf: "Ene Ben de Graaf evenwel is de ergste van allemaal. Zou deze pijprokende Izegrim een op zich zelf staand fenomeen zijn, dan was er nog niets aan de hand, doch De Graaf blijkt erin ge slaagd te zijn de sportredactie van De Volkskrant om te bouwen tot een soort Polit-buro, waar geen enkel ondergeschikte appa- tatsjik het waagt van de sjagrij- nige roerganger uitgezette par tijlijn af te wijken. Dogma num mer één daarbij is, dat van het Nederlandse voetbal in het alge meen, en Ajax-in-het-bijzonder niets deugt". "Dat is een tijdje leuk, maar als die ideologie uitentreuren en in allerlei varianten herhaald wordt, krijgt de ergernis toch de overhand. De Graaf en epigonen sjokken nu al zo lang op schoenen met aan elkaar geknoopte veters achter de feiten aan. dat ge vreesd dient te worden dat deze maatschappijkritische piskijkers nog slechts genezing van hun in gebakken defecten kunnen vin den via een klassiek paardemid- del als een busreis naar Lour- Opgerold De volgens Dingeman Stoop ondermaatse voetbaltrainer Rob Baan steekt in de Zeister bossen bijna een kop boven bondscoach Kees Rijvers uit. Rijvers is inmiddels onderuit gehaald .cloor Leo Beenhakker, terwijl Stoop druk doende is om de toekomst van Baan onveilig te stellen. (archieffoto) Gedisciplineerd voetballend plaatste Polen zich deze week ten koste van Belgie voor de vier de achtereenvolgende keer voor de eindronde van het WK. Uit een artikel over het Poolse voet bal in de Volkskrant blijkt hoe bondscoach Piechniczek met succes discipline kweekt: "Piechniczek overwoog om zo als in 1982, toen zijn gezelschap vlak voor de WK disciplinaire slijtage begon te vertonen, zijn keurcorps rond te leiden door een staalfabriek. Om te laten zien wat een arbeider allemaal voor een karig weekloon moet verzet ten. "Dat", weet Boniek nog. "heeft een diepe indruk op me ge maakt. Sindsdien speel ik vaak met de mouwen opgerold." Gehandicapt Sinds hij bij FC Den Haag aan de macht is. laat voetbaldictator Dingeman Stoop geen mogellijk heid onbenut om zijn trainer Rob Baan af te kraken. Iedere sport journalist die met de voorzitter van de koploper van de eerste di visie in gesprek raakt, krijgt te horen dat de contractueel nog één seizoen aan Den Haag ver bonden Baan een fluttrainer is. De beruchte Dé Stoop kreeg deze week van Panorama de ge legenheid om Baan weer wat ver der in de hoek te drukken: "Ik zal het contract met Baan zeker niet verlengen. Als ik voor zitter blijf, hoort Van der Meent trainer te zijn volgend seizoen". "Ik vind het gewoon een mini male zaak om te promoveren en als Rob Baan promoveert, moet ic niet zeggen: Dat zijn mijn prestaties. Nee, hij heeft zoveel materiaal gekregen dat hij daar mee móet promoveren". "Baan mist datgene waar voet ballers tegen op kijken. Je hoeft geen clown te zijn. helemaal niet. je moet wat uitdragen. Baan is wat klein, dat is natuurlijk erg jammer. Als je klein bent in de maatschappij, ben je toch al enigszins gehandicapt". Onderdeurtje Stoop praat waarschijnlijk uit eigen ervaring, want thuis kan hij door het kat- tenluikje naar binnen stappen. Edele delen Overigens lijkt Rob Baan hard op weg om gewoon te doen wat Stoop van 'm verwacht pro moveren, dus. Afgelopen zondag boekte Den Haag de vijfde over winning op rij. Leidenaar Alfons Groenendijk schoot de koploper vlak voor tijd naar een merk waardige 5-4 overwinning op RKC. Over deze voor hem nade lige korfbaluitslag wond RKC- trainer Leen Looyen zich na af loop hevig op getuige het verslag in de Haagsche Courant van maandag: "Leen Looyen deed na afloop in het keukentje van terrein knecht Cees Gemmink veel min der laconiek en dat komt omdat het behaalde aantal punten de stemming van een trainer be paalt. 'Ik heb vandaag gemerkt dat ik nog met een stel amateurs bezig ben', zei hij kwaad. 'Als je alleen die vrije trap in blessure tijd neemt. Dan zou ik zo veel provoceren dat die bal twee keer wordt overgenomen". Sterker nog. Looyen merkte tegenover verslaggever Hans Klippus zelfs op dat hij zich des noods tegen de edele delen zou laten schoppen. Het zal je trainer maar zijn. Verdacht Voorzitter John ter Beek van de Leidse afdelingsclub VNL schrijR deze week in zyn clubor gaan dat hij met belangstelling de sportbijlage van het Leidsch Dagblad heeft gelezen: "De meeste aandacht trok het verhaal rond 'de mijnheer met de mercedes' en Ruud Wiggers. de voorzitter van Roodenburg. Ruud heeft het nogal moeilijk. Roodenburg heeft meer teams moeten inleveren dan VNL groot is en dat is geen prettig gevoel. Maar van al die spelers is er niet één bij VNL terecht gekomen". "Ik ben geen fan van Frans Stouten, ik ken hem zelfs niet, maar ik denk dat hij gelijk heeft als hij zegt dat bijvoorbeeld bij UVS hetzelfde gebeurt als hij doet. Niet alleen UVS. maar ook Roodenburg doet dit. Het gaat al lemaal onder het motto: goede spelers moeten hogerop spelen, een betere begeleiding en oplei ding krijgen en die kan een klei ne klub niet verzorgen en zij wel. Ondertussen wordt je team wel uitgehold, waardoor de lol er voor de anderen af gaat en de grote klubs per definitie alle ge lijk krijgen met hun voorspellin gen". "De regionale teams van UVS en Roodenburg zijn met reden re gionale teams, de spelers komen uit de hele regio! Nu het dan u;at minder gaat en daar moet Ruud nog mee leren leven, wij doen dat allang, worden er reeksen ver dachtmakingen en/of vermoe dens gespuid". "LDWS had eens tien jeugdelf- tallen. Toen die spelers weggin gen naar andere klubs werden ze niet teruggestuurd. Ik vind dat er dan nu ook niet zo gezeurd moet worden. VNL had eens twaalf jeugdteams, nu twee. Er spelen veel VNL-ers elders. Wie weet komen die nog eens terug. In de tussentijd doen wij en Ruud Wiggers er goed aan om eens te onderzoeken waarom spelers hun klubs de rug toe keren. En dan bedoel ik niet de echte goede spe lers, daar zit nl. soms nog wel eens een beetje logica in, maar spelers die in lagere elf lallen spe ler, zowel senioren als junioren. Ik voorspel dat daar de meest vreemde uitspraken over ko- Verklaar je eens nader John? TILBURG (ANP) - Vrijdag de dertiende september 1985 zal geboekstaafd worden als een merkwaardige dag in de schaakgeschiedenis. Dank zij een voorgekookte remise tussen Robert Hübner en Tony Miles werd weliswaar het toernooi van Tilburg gered, maar de sport zelf liep schade op. Spelers, arbiters en toernooi-leiding blijken er al dagen van op de hoogte zijn geweest, dat het treffen tussen de Westduitser en de Brit nooit een echt gevecht zou kunnen worden, ook al was de eindzege en de hoofdprijs van twintigduizend gulden de inzet. Iedereen was er van overtuigd, dat alleen een van te voren geregelde remise het Tilburgse toernooi nog zou kunnen redden. Hübner dreig de immers al dagen geleden huis waarts te keren als hij met een lig gende Miles zou worden gecon fronteerd. De Brit van zijn kant voelde zich te ziek om te zitten of wilde om andere redenen geen af stand doen van de buikligging, die hem zoveel succes heeft gebracht. „Het was de enige manier om het toernooi te redden", aldus arbiter Constant Orbaan. „Hübner zou zé ker naar huis zijn gegaan. Dat is in het verleden bij matches tegen Pe trosjan en Kortsjnoi ook gebeurd. Hadden we daarentegen hem zijn zin gegeven, dan zou Miles zich hebben teruggetrokken. Hij heeft per slot van rekening een door drie artsen ondertekende verklaring, dat hij zijn rug niet mag belasten. De van tevoren overeengekomen remise betekende de redding van het toernooi". Plichtmatige remises bestaan al zolang als het schaakspel zelf. Niets en niemand kan twee spelers ertoe dwingen zich werkelijk in te spannen, als zij dat niet willen. Maar iets anders is, als dat gebeurt met medeweten van de toernooi- leiding. Het siert Hübner dat hij weigerde het bestaan van de over eenkomst te camoufleren. Hij ver scheen tien minuten te laat in de speelzaal om de fotografen te ont lopen, offerde op de eerste zet een pion, verschoof driemaal zijn dame en tekende na welgeteld twee mi nuten het wedstrijdformulier. „Ik zal de hele wereld laten zien, wat er aan de hand is", verklaarde Hüb ner. „Het was niet mijn idee", ver ontschuldigde Miles zich. Afspraakje Het ziet er naar uit, dat Miles als gevolg van het dinsdag gesloten akkoord van Tilburg, de eindzege in de schoot geworpen krijgt. De afspraakjes, die de resterende te genstanders met Miles maakten, blijken nogal vreemd in elkaar te zitten. Dzindzichasjvili speelde donderdag staande zonder na te denken, Hübner speelde gisteren eigenlijk in het geheel niet. Ge vreesd moet worden dat Poloega- jevski en Ljubojevic in de laatste twee ronden met originelere oplos singen voor de dag komen dan het gewoon verslaan van een gehandi capte tegenstander. Aangezien Timman zijn twee keer afgebroken partij uit de ne gende ronde tegen Miles opgaf en Dzindzichasjvili - Miles remise werd, heeft de Brit een voorsprong van een vol punt genomen op Hüb ner en anderhalf op Romanisjin. Timman deed verwoede pogingen naderbij te komen. Hy speelde te gen Poloegajevski in een ongebrui kelijke variant het al heel onge bruikelijke P x c6. Een pion-offer op de dertiende zet verschafte hem kleine winstkansen. Poloegajevski stelde remise voor en verdedigde zich, toen het aan bod was afgeslagen, vindingrijk. Hij gaf twee pionnen voor de be vrijding van zijn lopers. Het was dat hij op de laatste zet voor het afbreken nogal ongemotiveerd met de a-pion naar voren ging, anders zou de afgebroken stand totaal re mise zijn geweest. Nu heeft Tim man 'iets', zoals dat heet. Bij Ro manisjin - Dzindzichasjvili bedien de zwart zich van een stokoude va riant van het Spaans, die hem al snel een gelijkwaardige positie op leverde. Het was uiteindelijk Ro manisjin, die moest vechten voor De party Kortsjnoi - Ljubojevic tenslotte werd afgebroken, het geen een hele opluchting moet hebben betekend voor de in Zwit serland wonende Rus. By de ne gentiende zet ging hij remise door zet-herhaling uit de weg en offerde een pion. Die gewaagde manoeu vre sorteerde geen enkel effect. Ljubojevic kwam glad gewonnen te staan, maar liet het op onbegrij pelijke wijze uit de hand lopen. In het dame-eindspel heeft zwart een pion meer, maar duidelijk is het niet. WENEN (SID) - Voor Niki Lau da is vrijdag de dertiende in derdaad een ongeluksdag ge worden. De regerend wereld kampioen in de formule 1 kwam bij de eerste trainingen op het circuit van Francor- champs met zijn McLaren te gen de vangrail, nadat by een snelheid van 280 km/uur het gaspedaal bleef steken. De Oostenrijker liep bij het ongeluk een handblessure op. Lauda werd direct na het onge luk vervoerd naar Wenen. On derzoek bij een arts leerde, dat de Oostenrijker een gescheur de pees in zijn rechterhand had opgelopen. Lauda zag daarna af van het meerijden in de race, die morgen wordt gehouden. Arbiter Constant Orbaan (rechts) heeft het nakijken. Robert Hübner verlaat gehaast de speelzaal nadat het 'Akkoord vanJTilburg' is bekrachtigd. De Westduitse schaker maakte in een paar minuten een eind aan zijn (foto ANP) partij met de Britse rugpatiënt John Miles. ADVERTENTIE zondag a.s. Aanvang 14.00 uur Henny Blikman Woningdecoratie 01718-73035 MOSKOU (ANP) - Anatoli Karpov heeft ondubbelzinnig geantwoord op de vermoedens dat hij in een ernstige vormcrisis zou verkeren. Door de vierde partij in Moskou na 63 zetten te winnen, bracht de we reldkampioen de tweekamp in ba lans. Evenals uitdager Gary Kaspa rov heeft de Moskoviet nu twee punten. De vijfde party staat van daag, opnieuw in de Tsjaikovski- zaal van het Hotel Peking, op de agenda. In de hoofdstad van de Sowjet-Unie wordt er echter reke ning mee gehouden dat de uitda ger een dag vrij neemt. Nederlagen in deze titanenstrijd komen hard Karpov incasseerde de winst gis teren in de tweede zitting van een partij die als de Tartakower-variant van het Dame-gambiet werd ge opend. Bij het afbreken, donder dagavond, stond Karpov al beter. De titelhouder behandelde elk voordeeltje zo subtiel, dat een stel ling ontstond, die uitsluitend door echte blunders nog stuk kon. Die bleven uit. Wat Kasparov ook on dernam, zijn positie werd steeds slechter. Doordat de Georgiër zijn dame aan de defensie had onttrok ken, begon Kasparov al ernstig ge handicapt aan de sessie van giste ren. Volgens grootmeester Eduard Goufend, die de partij in de speel zaal van commentaar voorzag, was de 56e zet van wit (Dc8) beslissend. De volle zaal ontving de triomf van Karpov met een staande ova tie. Beide grootmeesters verkeren nu in een perfect evenwicht. Nadat Kasparov even verrassend als overtuigend de openingspartij op zijn naam had gebracht, volgden twee gelijkwaardige remises. Het psychologisch voordeel dat Ka- sprarov tot gisteravond door de winst in de eerste partij had, is weggewerkt. Beide grootmeesters hebben in middels talloze keren een party in het Dame-gambiet afgewerkt. Tij dens hun eerste WK-match, die een jaar geleden begon, leidde dat tot veel niet al te opwindende remie- ses. Party nummer vier was in eer ste instantie ook tot een herhaling van het derde duel uit de tweede reeks. Deze partij was echter van hoog gehalte. de door Karpov onder couvert af gegeven zet (De6) liep al vast op de ontwikkelingen vooruit. De we reldkampioen verhoogde de druk op de zwarte stelling. Na de 56e was de winst van Karpov volgens Goefeld niet meer dan „een kwes tie van tijd". Karpov nam die tijd. Voor zijn 57e zet dacht hij zeven tien minuten na. Drie zetten later bepeinsde hij de stelling nog eens dertien minuten. LOURDES (AFP) - Charley Mottet heeft een ongelukkig seizoen giste ren voor een deel goed gemaakt De jonge Fransman, vorig jaar win naar van de Ronde van de Toe komst, zegevierde in de tiende rit van de open etappe-koers. De winst in het bedevaartsoord Lour- des na een koers over 122 kilome ter van Luchon, moet Mottet voor lopig troosten. De Fransman ontvluchtte het pe loton op de Col dAspin. Geen van zijn achtervolgers kon in deze der de achtereenvolgende bergetappe zyn tempo volhouden. Met een voorsprong van twee en een halve minuut op de Zwitser Benno Wiss en zyn landgenoot Loic Le Flohic, passeerde Mottet de streep. De Colombianen, van wie Martin Ramirez zyn gele leiderstrui be hield, deden een poging om de Fransman Eric Salomon definitief op afstand te rijden. De Zuidameri- kaanse amateurs weten zich in de individuele tijdrit, die vandaag op het programma staat, de mindere van Salomon. De poging van Ra mirez en de zijnen slaagde niet Het verschil tussen Ramirez en Salo mon blijft derhalve zes seconden. De beslissing moet nu welhaast vallen in de 30 kilometer lange rit tegen het uurwerk naar Tarbes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13