Dertig miljoen voor Bommels 'Sint Maarten' Prins Claus heropent middeleeuwse kerk Voorlopig laatste restauratie vaii zo'n omvang 'Samen op weg' kan kerk-scheurend worden ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Als volgende week vrijdag prins Claus de oude 'Sint Maar ten' in Zaltbommel officieel heropent, is daarmee de in grijpendste kerkrestauratie die ooit in ons land is uitge voerd - na die van de 'Sint Jan' in Den Bosch - tot een goed eind gekomen. Het werk nam acht jaren in beslag en kostte maar liefst ruim 30 miljoen gulden. Waarschijnlijk is dit de laatste restauratie van zo'n omvang in ons land. Regelmatiger onderhoud aan monumenten moet in de toe komst een totale, zeer kostbare aanpak overbodig maken. De 'Sint Maarten', gebouwd tussen 1300 en 1500, is een fraai voorbeeld van 'Nederrijnse gotiek'. Hoewel er nog meer kerken in deze stijl bé- staan, zoals de hervormde Euse- biuskerk in Arnhem en de kerk in het Westduitse Xanten, is de Maar tenskerk de enige die tal van ram pen (oorlog, noodweer) redelijk on geschonden heeft doorstaan. Bij de restauratie is de kerk vrij wel geheel teruggebracht in haar middeleeuwse gedaante. Zo zijn de talrijke gewelfschilderingen, die in de vorige eeuw werden onderge- verfd, weer te voorschijn gehaald. De kerk kan dan ook uniek worden genoemd wat betreft haar kleurige, schilderachtige uitmonstering. Wat niet in middeleeuwse staat is herrezen, is de oorspronkelijke to renspits. In 1538 is deze spits door blikseminslag verwoest en de tweede spits trof in 1696 hetzelfde lot. Het enige dat nog herinnert aan de oude torenbekroning is het be kende liedje over de 'torenspits van Bommel', die dreef 'temidden van die rommel'. Kerkje in de kerk Tegelijk met de kerk is het grote orgel grondig onder handen geno men. Dat dateert van 1784. In de kerk is een uitneembare 'koorkerk' van beperkte afmetin gen ingericht, omdat de totale ruimte voor de hervormde ge meente - eigenaar en eerste gebrui ker van het gebouw - te groot is. Een kerkje in de kerk dus. Een door S. J. de Groot voordeel daarvan is ook, dat de kerkgangers in de winter warm zit ten. De grote kerk zal door deze op lossing geen schade meer onder vinden van ongewenste tempera tuurschommelingen. Ook het orgel is daarbij gebaat. Om het contact met de onge bruikte kerkruimte (het schip) te behouden, komen de kerkgangers onder de toren de kerk binnen. Zij lopen dan eerst de hele 'wandel- kerk' door vóór de dienstruimte te betreden. De koorkerk heeft op halve hoogte een doorzichtig dak, zodat vanuit die ruimte de gewelf schilderingen in het koor zichtbaar blijven. Over deze nieuwe bestemming van het koor - waarvoor ook in het buitenland veel belangstelling be staat - is heel wat te doen geweest. Restauratie-architect ir. T. van Hoogevest uit Amersfoort: "Uit eindelijk heb ik voor deze op dracht een eigentijdse oplossing gevonden. De ingebouwde ruimte kan gemakkelijk worden verwij derd als ze niet meer nodig is. Zui ver functioneel dus". Oecumenische functie De voltooiing van de restauratie was voor het hervormde kerkbe stuur (kerkeraad en kerkvoogdij) Ook zonder de 'torenspits i voor dertig miljoen gulden c aanleiding tot een diepgaande be zinning op het gebruik van het ge bouw nu en in de toekomst. Het eerste resultaat van die bezinning is, dat de openingsdienst op zon dag 22 september om half 10 een oecumenisch karakter heeft. Zo wel de gereformeerde kerk als de worden gezien rooms-katholieke parochie is er voor uitgenodigd. President-kerkvoogd dr. D. J. Smeenk: "De kerkeraad is tot het inzicht gekomen dat dit monu ment - ooit door en voor de hele i volle luister bij. Maar er is dan ook het voorgeslacht. Wy zijn er alle maal de erfgenamen van, hoezeer ook in de loop der tijden onze we gen zijn uiteengegaan". In de brief die de hervormde ker keraad schreef aan de gereformeer de kerkeraad en het rooms-katho- lieke parochiebestuur staat: "De hervormde gemeente van Zalt bommel is bereid dienend terug te treden als het erom gaat de 'Sint Maarten' een oecumenische func tie te geven". Maar er is nog iets. In vroeger eeuwen was de kerk het middel punt van het maatschappelijke le ven. President-kerkvoogd Smeenk begrijpt, dat die toestand niet in zijn volle betekenis kan worden te ruggebracht. "Maar het is wel mogelijk, in de 'Sint Maarten' andere dan gods dienstige samenkomsten te hou den, mits ze niet in strijd zijn met het karakter van het gebouw. Het ziet ernaar uit, dat dit ook zal ge beuren. De kerkvoogdij wil de kerk graag weer die plaats temid den van de bevolking geven die haar toekomt. Dit is niet alleen de restauratie van een monument maar ook van de verhoudingen binnen onze bevolking". Gul en moederlijk De inrichting van een koorkerk in de kerk, waardoor een perma nent gebruik voor de eredienst mo gelijk is geworden, heeft aanvan kelijk ook in de hervormde ge meente zelf aarzeling en discussie opgeroepen, zo vertelde de her vormde predikant dr. J. Verheul. "Nu wij al enkele jaren in het koor dienst hebben gehouden, kan gezegd worden dat deze oplossing bevredigend is gebleken. Het be sloten karakter van de koorkerk brengt mee, dat de eredienst op een directe, persoonlijke manier als gemeenschap wordt beleefd, al zou men zich soms wel wat meer bewegingsvrijheid wensen. Maar daaraan is in de overige kerkruim te geen gebrek". Dominee Verheul typeert de 'Sint Maarten' als een 'gulle, moe derlijke' kerk. "Veel is daarin mo gelijk. Wat zou het verheugend zijn als jongeren en ouderen uit de ver schillende kerken, en ook mensen die het contact met de kerk zijn kwijtgeraakt, samen geboeid zou den raken door de gevarieerde mo gelijkheden van liturgische viering waartoe dit ruime kerkgebouw uit nodigt". Het afscheid van de 'Sint Maar ten' valt architect Van Hoogevest, na zoveel jaren van zeer intensieve bemoeienis met haar herstel en consolidatie, niet gemakkelijk. "Vooral voor de mensen die da gelijks naar Zaltbommel gingen zal het vreemd zijn, nu het werk aan deze prachtige kerk en toren voor bij is. Daarbij komt nog. dat restau ratiewerken als aan de 'Sint Maar ten' in ons land voorlopig nauwe lijks meer zullen voorkomen. Bij een goed en deskundig onderhoud moet zo'n restauratie ook niet meer nodig zijn. Het is daarom van groot belang, dat dit onderhoud regelma tig wordt uitgevoerd, want een ta melijk rijk gedetailleerd bouw werk als deze kerk blijft altijd kwetsbaar". Feestweek De feestweek rond de herope ning van de kerk begint woensdag avond om 8 uur met een presenta tie van een groot aantal koren en orkesten. Donderdag wordt in de kerk een tentoonstelling over de restauratie geopend. Op vrijdag 20 september zal prins Claus om 11 uur 's morgens de openingshande ling verrichten. Volgende week zaterdag van 10 uur af viert heel Zaltbommel feest onder het motto 'De Sint Maarten binnenstebuiten'. Met een feest- markt, rommelmarkt, foto-puzzel- tocht, kinderspelen, wagenspelen, oude ambachten en muziek. Na de oecumenische morgendienst op zondag 22 september is er 's mid dags om half 3 een concert door het Brabants Orkest met medewer king van het Philips Philharmo- nisch Koor. De bloemenveiling Aalsmeer zal de kerk luisterrijk LEIDEN - De Leidse hervormde predikant dr. S. Meyers maakt zich grote zorgen over het samen-op- weg-gaan (en zijn) van hervormden en gereformeerden. Hij is lid van de werkgroep 'kernen van belij den' van de raad voor 'Samen op weg' en schrijft deze week met ir. J. van der Graaf, lid van deze raad, in het blad 'De Waarheidsvriend' een stuk waarin 'Samen op weg' wordt afgeschilderd als een ont wikkeling met mogelijk een 'kerk- scheurend' effect. 'Samen op weg', zo stellen Meyers en Van der Graaf (beiden behorend tot de rechts-orthodoxe Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk), speelt weliswaar in bepaólde gemeenten, maar komt niet op uit het geheel van de kerk. In veel gemeenten is ook sprake van éndere verbindingen dan tus sen hervormd en gereformeerd. 'Samen op weg' heeft, volgens de twee schrijvers, een stérk selectief karakter en moét daarom bij ver dere voortgang plaatselijk grote spanningen gaan oproepen, mis schien wel met kerkverlatingen als gevolg. "Tot nu toe werd 'Samen op weg' van bovenaf geleid en gedreven". De gemeenten keken op afstand toe. Nü bereikt het in toegespitste zin de gemeenten. En dan zou wel eens kunnen blijken, "dat de be zinning daór niet parallel loopt met die in de beleidsorganen". "De vraag is, hoe serieus de stem van de gemeenten wordt genomen". Meyers en Van der Graaf zien vier categorieën gemeenten: de ja- zeggers en verder ja-mits, nee-ten- zij en nee. Zij hebben de indruk dat de door de synoden aanvaarde 'Verklaring van overeenstemming' het meest serieus wordt genomen waar men het kerkelijke leven ge bonden wil zien aan de Schrift en de belijdenis van de Reformatie. Spanningen "De classes kunnen niet volstaan met simpelweg de aantallen ge meenten die nee of nee-tenzij, ja of ja-mits zeggen op te tellen. Zij zul len wat vanuit de gemeenten na ernstige bezinning op tafel is ge legd inhoudelijk moeten weerge ven". Er zijn gemeenten die een af schrift van hun schrijven aan de classis zenden aan het moderamen Spanningen doen zich al voor in plaatsen waar hervormde wijkge- meenten en gereformeerde wijken federatief samen op weg gaan, ter wijl andere wijken zich niet in dat patroon wensen te voegen. Die zul len dan als hervormde wijkge- meente onder de hervormde ker korde of als gereformeerde wijk onder de gereformeerde kerkorde blijven voortbestaan. "Nu gaat het nog om enkele gemeenten waar dit probleem speelt. Naarmate de fe deratiegedachte landelijk meer ge stalte krijgt, komt men in die grote kern van gemeenten die zich niet laten invoegen steeds meer in ge wetensnood". De twee schrijvers van het arti kel 'Samen op Weg in kritieke fase' doen dan ook een dringend beroep op de kerk "om het niet zover te laten komen dat 'Samen op weg' kerkscheidend gaat worden". Ze zijn er diep van overtuigd, "dat het zó niet verder moet". "In de 'Verklaring van overeen stemming' is te veel verzwegen wat het hart van het belijden raakt en waarover intussen in de kerkten) geen eenstemmigheid bestaat. Het gaat vooral om de vraag naar het gezag van de Schrift, de leer der verzoening en daarin de leer aan gaande en van Christus". Meyers en Van der Graaf consta teren in de kerk een weerstand om binnen 'Samen op weg' over bela dende zaken te spreken. Dat baart hun zorg. Daarom vragen zij op nieuw om grote voorzichtigheid. Uit Warmond. Het rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' in Utrecht houdt tot 3 november een tentoon stelling onder de titel 'De oudste drukken uit de bibliotheek van Warmond'. Er worden 44 boeken van vóór 1500 getoond, die afkom stig zijn uit het grootseminarie Warmond, dat tot 1967 fungeerde als priesteropleiding van het bis dom Haarlem. In 1984 kreeg het Catharijnecon vent de verzameling handschriften en oude drukken van het vroegere grootseminarie in bruikleen. Sinds 1967 waren deze bewaard in het de pot van de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam. De boeken die nu worden tentoon gesteld zijn vooral belangrijk om dat een kwart van de titels uniek is en van dertien andere slechts één ander exemplaar bekend is. Het Catharijneconvent is van plan, in 1988 een wetenschappelij ke catalogus te publiceren van de vroegste drukken die in het mu seum zijn ondergebracht. Crisis. "De laatste jaren geven een zeer scherpe daling te zien van het aantal roepingen tot het reli gieuze leven. Het is zelfs zo goed als zeker, dat verschillende orden en congregaties in Nederland de huidige crisis niet zullen overle ven". Dat schrijft bisschop Bomers van Haarlem deze week in het in formatieblad 'Samen kerk' van zijn bisdom. Marekerk 10 ds. Romein, R.dam, 5 ds. A. J. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 dr. M. de Jonge, 11.15 dr. De Jonge en pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, startdienst; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, gezinsdienst; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 dienst in de kerk. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst; Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, 10.30 dovendienst, mevr. C. Rip; Oude Vest 10 ds. Rietveld; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jansen, 5 ds. Hor- tensius; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veen- stra; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (RUndyk) 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. v. Ron gen, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) buitendag in Schoorl. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 hr. T. Sprey, Z.woude. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21) 5 hr. A. R. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 10 hr. J. Ei kerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rjjjnd. 24): 9.30 studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 21 sept. gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. OudrKath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdagav. 7 tot 7.30 oecumenisch avondgebed in oud- kath. k. Zoeterw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 kand. Eigenhuis, Purme- rend, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Har- tog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. 1, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 9.30 dr. Zwanenburg, Ede; Opstandingskerk 10 ds. Bogers;/ G. Herderkerk 10 en 6.30 ds. VëHieul; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 en 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoome 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. J. Bakhoven, Leiden; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Dekker, R.dam, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Korteweg, Haarlem; Salv.kerk 9.30 ds. Rijper, A.dam, 6.30 opendeurdienst, ds. L. Romein, R.dam. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 ds. M. de Jong, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Van Leeuwen, Driebergen, dond. 19 sept. 7.30 ds. Slagboom, opening ver.seizoen. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren, 6.30 ds. Bosveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. v.d. Plas. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 e 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7. zo. 9 en 11.30. Gouda. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Molenaar, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Bregman, Rijs- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 evang. L. van Gaaien, Wieringerwaard; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, Woubrug- ge, 6.30 ds. Elderman. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Dronkert, Gouda. Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. De Groot, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 18 sept. 7.30 ds. Mondria. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Amersfoort, 6.30 dè. Ver duin, Zeist. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. Krispijn. Geref. Kerk 10 ds. v. Loenen, L.dorp. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Slofstra, 7 ds. Den Hertog, Leiden. Rk Kerk: Mart zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Koele- wyn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat 7, zo. 8 en 10. Niel; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. D. Brink, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, 18 sept. 7.30 ds. v. Gelder, Geldermalsen. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. N. Asberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. A. Jonkers. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan gindewey; Pniëlk. 9.3( Overduin 2.15. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. H. Visser, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. Kersten, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse (in Vre deskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. K. Hoefhagel. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 hr. Th. Kroon. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. W. van Reijn, Schaesberg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 dr. Bade, 7 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude. Geref. Kerk 10 ds. Lapré, 7 zie herv. gem. kd. Born; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, deken H. F. v. Zoelen, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. de LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu- Geref. Kerk 9.30 ds. Hemstede, L.dorp, 7 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Broek, Ghana, 7 ds. Biemond, De Rijp-Graftdijk, jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelaer. Rk Kerk 2 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Te Winkel. Leus den, 7 dr. Bade, Koudekerk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Bergsma, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. M. Schreuder, 7 mevr. ds. v.d. Kooi, Lei- muiden. NOORDWIJK: Herv Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha. 5 hr. K. J. Visser, 7 ds. Pannekoek, Lei den; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Krispijn, H.gom, 5 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Den Bes ten, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.)lO ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Roosjen; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Zie ook herv. gem. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. A. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, afscheid, 7 ds. M. Vink. Geref. Kerk 10 drs. P. de Bruijn. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. D. C. Nicolai. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. Jaspers Focks, jeugddienst. Geref. K. 9.30 ds. Buikema, 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Lapré, Koudekerk. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, 5 ds. Christ, Eek en Wiel; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, gezins dienst. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman, H.woude. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. Zie ook herv. Chr Geref. K. 10 en 5 kand. Groen, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. De Clercq, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen, 6.30 ds. Bouman, Scheveningen. Geref. Kerk 9.30 hr. Bor, Alphen, 6.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. terwerk, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 10 zie herv. gem., 6.30 ds. Oegema. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver heide. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Vlist, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 4.30 ds. Ho vius, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 5 ds. H. van Veen. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. R. van Kooten; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland. 3 ds. Roet- man, met gehandicapten, 6.30 ds. Roet- Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord. Ever- dingen, 5 ds. Jongerden, Veenendaal; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 .ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Blenk, A.dam; Kievietk. 10 dr. v Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, 7 oe cum. vredesdienst Raad van Kerken, ds. J. van Veen en priester Jan ter Laak; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, Bode graven, 7 ds. Dronkert, Gouda. Avond maal. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prof. dr. v. Gennep, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Jaspers Focks. 6.30

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11