Uitkeringen vanaf mei 1986 omlaag <sL Overleg over betere opvang van asielzoekers op Schiphol Reageerbuisbevruchting niet voor iedereen toegankelijk 'Bestuur Klokkenberg moet taak neerleggen' DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 Boze WD-Groningen zet Smit-Kroes laag op lijst Joegoslavisch meisje (14) moet land verlaten Vereniging wil gelijke rechten voor alle onvrijwillig kinderlozen Geen definitief verblijf broers Demmenie Data Systemen Demmenie VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 Klap voor hogere inkomens het zwaarst DEN HAAG (GPD) - Mensen met een modale uitkering (40.000 gulden) gaan er ongeveer 60 gulden netto per maand op achteruit wanneer in mei volgend jaar het nieuwe stelsel van sociale zekerheid wordt ingevoerd. De hogere uitkeringen gaan gemiddeld 800 gul den omlaag. Sommige tweeverdieners kunnen zelfs 995 tot 2080 gulden per maand min der ontvangen. BREDA (GPD) ..Als het bestuur van de hartkliniek De Klokken- berg niet in staat is een einde te maken aan de zich al enkele maan den voortslepende conflicten, moet het zijn taak neerleggen. Het mag niet dat een prachtig centrum als De Klokkenberg ten onder gaat aan het onvermogen van het be stuur". Dit stelt voorzitter P. van Over- veld van de Nederlandse Hartpa- tiéntenvereniging (NVH). De NVH heeft staatssecretaris Van der Reij- den (WVC) gevraagd het Klokken- berg-bestuur op de vingers te tik ken. Afgelopen woensdag was het on genoegen van de medische staf zo hoog opgelopen, dat aanvankelijk werd besloten niet meer te opere ren. 's Avonds gaf het medisch team te kennen hooguit drie pa- tiënten per dag te opereren. Meer operaties zijn volgens de chirurgen niet verantwoord. Daar zouden pa tiënten de dupe van worden. Inzet van het conflict is het ont slag van het ex-hoofd van de perfu- siedienst, die de hart-longmachine bedient, en het aangezegde ontslag van het hoofd van de operatieka mer mevrouw Pierot. Het chirur gisch team wil dat die ontslagen ongedaan worden gemaakt, maar het bestuur heeft dat geweigerd. Hierdoor raakte de sfeer danig ver troebeld en ontstond er een tekort aan personeel bij de perfusie- dienst. Volgens Van Overveld speelt de zaak al veel langer. „Bij De Klok kenberg werkt een hoofdchirurg Wijers. die veel goed betalende buitenlanders naar de kliniek haal de om ze daar te opereren. Het schijnt dat hij daar dik aan ver diende. Ondertussen moesten de andere chirurgen op hun tenen lo pen om de Nederlandse patiënten bij te houden. Maar het bestuur en de directie deden daar niks aan. omdat Wijers bescherming genoot van economisch-directeur Mar tens". Chirurg Wyers is momenteel 'weg'. ..Een tijd geleden ging Wij ers met ziekteverlof. Hy zou zes of zeven maanden wegblijven. Op een gegeven moment heeft hij weer een paar weken gewerkt, maar nu is hij weer vertrokken", al dus Van Overveld. De hele affaire escaleerde in de operatiekamer. Tijdens een opera tie kreeg hoofdverpleegkundige mevrouw Pierot het ontslag aange zegd. Van Overveld: ..Dat was voor de chirurgen aanleiding om tot ac tie over te gaan. Als mensen tijdens een operatie te horen krijgen dat ze zijn ontslagen, dan kun je je voor stellen dat de aandacht van de pa tiënt afvalt. In zo'n situatie is het niet meer verantwoord nog te ope- Dit blijkt uit een notitie die staats secretaris De Graaf gisteren heeft verstuurd naar de Sociale Verzeke ringsraad en Eerste en Tweede Ka alleen nog wao voor het percentage dat zij ongeschikt zijn verklaard. Voor de rest moet een beroep wor den gedaan op de nieuwe werk loosheidswet. Van belang is verder of men alleen- of tweeverdiener is. omdat in de zogenaamde toesla genwet (die moet voorkomen dat iemand onder het sociaal mini mum zakt), de inkomensvoorzie ning oudere werklozen en in de bij stand rekening wordt gehouden met het inkomen van de partner. Voor arbeidsongeschikten die nu een uitkering ontvangen en ou der zijn dan 30 jaar, heeft de stelsel wijziging volgend jaar geen gevol gen. Zij houden hun oude uitke- ririg. De inkomensgevolgen van de Het kabinet wil de stelselwijzi ging op 1 mei volgend jaar invoe ren. De wijzigingsvoorstellen die spoedig naar de Kamer worden verstuurd, gelden alleen voor nieu we gevallen vanaf mei volgend jaar. Iedereen die daarvoor een uit kering ontving valt buiten de nieu we regeling. De stelselherziening houdt het samengaan in van de ww en de wwv in een nieuwe werkloosheids wet. De hoogte van de uitkeringen bedraagt 70 procent van het laatst verdiende salaris. In de wijzigings- stelselherziening lopen voorstellen krijgt de werknemer dit bedrag een half jaar. Blijft hij langer werkloos, dan wordt afhan kelijk van arbeidsverleden en leef tijd, ieder halfjaar gekort op de uit kering, totdat de werknemer uit eindelijk 70 procent van het mini mumloon ontvangt. De lengte van de overgangsperiode is afhankelijk van de leeftijd: hoe jonger, des te eerder men op het minimum te rechtkomt. Arbeidsongeschikten jonger dan 30 jaar krijgen in het nieuwe stelsel ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven verschillende groepen sterk uit een. De klappen vallen bij werklo zen die meer dan het minimum loon verdienden. Op het lage mini mumniveau. waar de meeste werk lozen terechtkomen, verandert in vergelijking met de huidige situa tie niets. Daar is geen achteruit gang, want deze uitkering is gelijk aan de bijstandsuitkering. Werkloze werknemers zonder ar beidsverleden (van de vijf jaren vóór de werkloosheid moeten er drie gewerkt zijn) krijgen in alle leeftijdsgroepen een uitkering van een half jaar. Modaal zonder ar beidsverleden gaat er zo'n 59 gul den netto per maand op achteruit. Boven-modaal kan 800 gulden minder ontvangen ip vergelijking met nu. Als de verdienende partner het minimumloon verdient, kunnen tweeverdieners er 995 tot maxi maal 2080 gulden per maand op achteruitgaan. Het gaat hier vol gens de staatssecretaris echter om 'een zeer kleine groep. Werklozen met een arbeidsverle den krijgen afhankelijk van hun leeftijd gedurende anderhalf tot vijftien jaar een uitkering (vervolg uitkering oudere werklozen). De stelselherziening heeft voor oude ren rpet een langere uitkerings duur een gunstig effect: zij gaan er op den duur 142 gulden per maand op vooruit. Volgens de notitie van de be windsman ontvangt de helft van de werklozen een uitkering op mini mumniveau (die er dus niet op achteruitgaan); een vijfde onder vindt tussen de nul en 59 gulden nadeel van het nieuwe sociale stel sel en 30 procent van de hogere uit keringen zullen behoorlijk interen. De besparingen op de sociale ze kerheid door de stelselherziening kunnen uiteindelijk oplopen tot bijna vier miljard gulden. GRONINGEN (ANP) - De afdeling Groningen van de WD heeft mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) als 35e geplaatst op de kandidatenlijst voor de komende kamerverkiezingen. Vier jaar gele den stond zij nog als vijfde op de lijst. De lijst omvat vijftig namen. „We hebben mevrouw Smit zo een zeker signaal willen geven", aldus de Groninger WD-voorzitter Har- denberg. Groningen wijst de opstelling van de minister af met betrekking tot de spreiding van de centrale di rectie van de PTT. „Wy zijn daar over toch wel teleurgesteld, even goed als we waardering hebben voor het vele waardevolle werk dat staatssecretaris Scherpenhuizen verrichtte". Scherpenhuizen staat als tweede geplaatst op de lijst, achter lijstaan voerder Ed Nijpels. Maar diens tweede plaats is echter niet zo bij zonder. „Dat was vier jaar geleden ook het geval. De afdeling Gronin gen is namelijk van mening - in af wijking van wat het hoofdbestuur wil - dat op de tweede en derde plaats een regionale kandidaat moet staan",aldus Hardenberg. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd demonstranten hebben gisteren een uur lang het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag omsingeld. De demonstranten hadden de toegangsdeuren van de ambas sade willen blokkerenmaar de politie stak daar een stokje voor door op het laatste moment dranghekken neer te zetten. De actie werd georgani seerd door de gezamenlijke vredes- en basisbewegingen en de Middename- rika-comités uit protest tegen de druk die de Verenigde Staten op Neder land uitoefenen om kruisraketten te plaatsen. (foto anpi UTRECHT (ANP) - Het 14-jarige Joegoslavische zigeunermeisje Na- da Duric, dat al vijfjaar in Nieuwe- gein woont en wordt beschouwd als de oudste dochter in het gezin van haar halfbroer, mag niet in Ne derland blijven. Zij mag hier zelfs een beroepsprocedure bij de Raad van State tegen de weigering van haar verblijfsvergunning niet af wachten. Dat betoogde landsadvo cate mr. L. M. Krans gisteren in Iraniërs terug naar Nederland DEN HAAG (ANP) - De vijf Ira- AMERSFOORT - In hel A.msersfoortse dierenpark toonde hyena-moeder Alie gisteren voor het eerst haar twee jongen aan het publiek. De 5 weken oude pups bekeken en besnuffelden voorzichtig hun nieuwe omgeving. DEN HAAG (ANP) - Er zal overleg worden gevoerd over de opvang van asielzoekers op de luchthaven Schiphol tussen het departement van justitie, de directie van de luchthaven en de Rijksgebouwen dienst. Dit heeft staatssecretaris niërs, die onlangs ons land werden Korte-Van Hemel (justitie) gisteren uitgezet en rechtstreeks naar Pa- meegedeeld tijdens een mondeling kistan werden gestuurd, zijn van- overleg met leden van de justitie- daag naar ons land teruggekeerd, commissie uit de Tweede Kamer. Staatssecretaris Korte-Van Hemel De staatssecretaris zei dat moet moet nog beslissen wat er met hen worden gestreefd de asielzoekers dient te gebeuren. Dat de toelating op Schiphol "vriendelijker" op te van deze vluchtelingen in Pakistan vangen. Ook moet een onderko- is geweigerd zei ze „te betreuren", men voor hen worden gevonden De betrokken groep Iraniërs ver- "elders, doch wel op het terrein bleef reeds eerder op de luchtha- van de luchthaven". Vanuit de ka- ven. Een verzoek om verblijf in ons mercommissie kwam stevige kri- land werd van de hand gewezen. tiek op de opvangmogelijkheden toe. Er werd gesproken c onmenselijke toestanden door ge brek aan opvang. De kritiek kwam van zowel de beide regeringsparty- en (CDA en WD) als van de oppo sitiepartijen (PvdA, PPR en CPN en PSP). De staatssecretaris liet duidelijk blijken, dat zij met de opvang op de luchthaven wil doorgaan, om dat steeds meer asiel zoekende vreemdelingen zich zonder geldige identiteitspapieren melden. De staatssecretaris was het niet eens met de opvatting van de op positiepartijen dat er sprake is van een verandering in het vluchtelin genbeleid. Er is, zo hield hij zij de kamercommissie voor, nog steeds sprake van een ruimhartig beleid op dit terrein. Kamerleden PPR, PSP, D'66 en PvdA stelden echter dat het beleid "wel dege lijk" is gewijzigd. De staatssecretaris bestreed ook de stelling dat ons land zou worden "dichtgetimmerd" voor asielzoe kers. Zij deelde mee, dat het aantal in ons land toegelaten Iraanse vluchtelingen vorig jaar in totaal 168 bedroeg en dat in de eerste helft van dit jaar in totaal 130 Iraan se vluchtelingen ons land binnen kwamen. Ook bestreed zy de op vatting dat ons land minder geld dan voorheen aan vluchtelingen werk uit zou geven. Hoewel de bij drage aan de organisatie voor vluchtelingenwerk lager is gewor den is er meer geld besteed aan di recte hulp aan betrokkenen, aldus de staatssecretaris. Utrecht tijdens een kort geding dat Nada's broer en voogd tegen de staat hadden aangespannen. De procedure om Nada het land uit te zetten is al twee jaar aan de gang. Haar stiefmoeder, die haar als kleuter heeft verzorgd, woont in Zagreb en daar hoort Nada ook thuis, zo stellen de Nederlandse autoriteiten. Nada's halfbroer, de 29-jarige Raden Duric, denkt daar anders over. Volgens hem is de stiefmoeder niet bereid en in staat om voor zijn zusje te zorgen. Zij heeft Nada direct na de dood van haar vader in 1980 naar Nederland gestuurd en aan zijn zorg overgela ten en kampt met gezondheidspro blemen. "In Joegoslavië is geen behoor lijke opvang voor Nada. Haar 63- jarige stiefmoeder wil niet voor haar zorgen. Zij zou bij terugkeer in haar land zeker in een weeshuis terecht komen", zo voerde raads man mr. L. Velleman namens de Durics aan. De landsadvocate betwijfelde of de stiefmoeder van het meisje in derdaad in slechte gezondheid ver keert en voerde aan dat een 14-jarig meistfe „zeker in die cultuur" niet bijster veel verzorging nodig heeft. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. baron C. L. van Ha- rinxma thoe Slooten, doet over een week uitspraak over de vraag of Nada, in ieder geval tot de Raad van State een beslissing heeft ge nomen over haar aanvraag voor een verbijfsvergunning, in Neder land mag blijven. UTRECHT ANP/GPD) - De enkele maanden oude Nederlandse Ver eniging voor Reageerbuisbevruch ting (NVRB) kan de aanvragen voor informatie nauwelijks aan. De zes contactnummers van de pa tiëntenvereniging zijn constant in gesprek, terwijl de voorlichtings dag die de NVRB morgen in Rot terdam houdt meer dan volge boekt is. Meer dan duizend men sen worden verwacht in de Eras mus Universiteit. Allemaal ijve- raars voor het grote doel: gelijke rechten voor alle onvrijwillig kin derlozen die kinderen willen. Het is voornamelijk een kwestie van geld, aldus NVRB-woordvoer- ster mevrouw Joyce Hogenelst. „Om het kort te zeggen: de hulp verlening moet uit ziektekosten premies worden betaald. De situa tie is nu ongelijk: wie het kan beta len, kan voor de behandeling in aanmerking komen; wie geen geld heeft, grijpt ernaast want de zie kenfondsen betalen er niet voor. Wij willen dus dat de behandeling in het ziekenfondspakket komt. Hoe eerder, hoe liever; daarvoor oefenen we druk uit op de poli tiek". Reageerbuisbevruchting offi cieel: in vitro fertilisatie (IVF) is in ons land al weer een békende term. De eerste die via deze buiten- baarmoederlij ke bevruchting ter wereld kwam was de Engelse Louise Brown (1978). In Nederland maakte Stephanie Li, eerste kind van een Asser echtpaar, geschiede nis toen het op zondag 14 mei 1983 in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt Rotterdam het licht aan schouwde. Sindsdien gevolgd door enkele tientalle anderen. Voor een goed begrip: reageerbuisbevruch ting heeft niets te maken met kwesties als draagmoederschap en kunstmatig donorschap. Mevrouw Hogenelst overigens is zelf een voorbeeld van een vrouw die via in vitro fertilisatie moeder werd. Momenteel is ze in verwach ting is van haar tweede kind. Een zwangerschap die ook door IVF tot stand is gekomen. Velen die onvrijwillig kinderloos Reageerbuisbevruchting is wel ongeveer het goede woord voor de behandeling. Maar de term 'reageerbuisbaby' is niet juist; het kind groeit immers niet in een buis. De behandeling is nodig doordat bij de vrouw de eileider is afgesloten. Zo kunnen sperma en eitje niet op de normale wijze bij elkaar. Dus kan er geen bevrucht eitje niet in de baarmoeder komen. Bij 'in vitro fertilisatie' wordt het kontakt tussen sperma en eicel mogelijk gemaakt door het eitje uit de eierstok te halen. Buiten het lichaam wordt het gevoegd bij het sperma van de echtgenoot. Om dat bij dit laboratoriumwerk vanzelfsprekend ook de reageerbuis wordt gebruikt, deed de aanduiding 'reageerbuisbaby' haar intre de. Ten onrechte eigenlijk, want de baby zelf ontwikkelt zich na de voorafgaande behandeling normaal in de baarmoeder. Daartoe wordt een goed bevrucht eitje na 48 uur in de baarmoeder gebracht. Het is voornamelijk de vrouw die zich aan behandeling moet onderwerpen. Bij haar wordt langs operatieve weg (een kleine in greep onder narcoseeen eitje weggehaald. Het tijdstip wordt ui terst nauwgezet uitgerekend: het eitje moet rijp zijn. Terugzetting gebeurt poliklinisch en zonder narcose, maar alleen als de be vruchting met succes is gebeurd. Vervolgens is het wachten dan op het ontstaan van zwangerschap, het moment waarop het eitje zich in het weefsel van de baarmoederwand nestelt. zijn, hebben elkaar in deze vereni ging gevonden. „Ja", zegt me vrouw Hogenelst. „Daar sta je niet zo bij stil. Je denkt eerst dat je een uitzondering bent op de algemene regel dat „iedereen" kinderen kan krijgen. Maar dan blijkt dat je met velen bent. Er is wel geschat dat het per jaar om 2500 gevallen zou kunnen gaan in ons land. En sa men kun je meer bereiken". Hoe kwam de vereniging tot stand? Joyce Hogenelst: „Enkele mensen vonden elkaar via een op roep in kranten. Op de oprichtings vergadering, 23 maart van dit jaar, waren we met 12 mensen. Het is verder als een sneeuwbal gaan rol len: we hebben nu 500 leden en el ke dag neemt het getal toe". Maar de NVRB is natuurlijk te klein om met spandoeken te gaan lopen", aldus de woordvoerster. „Wel zijn we al bij 'de politiek' ge weest om te praten. Bij de grote drie fracties hebben we welwillend gehoor gevonden. We hebben ge pleit voor definitieve regeling van vergoeding voor de IVF-behande- ling. Er zijn veel methoden om te zorgen dat je géén kinderen krijgt. Maar om ze wèl te krijgen als het niet gewoon gaat..." Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft onlangs laten weten dat alleen ziekenhuizen die de be handeling al hebben ingevoerd daarvoor een vergunning krijgen. Meer centra komen niet in aanmer king, terwijl ook aparte klinieken volgens de bewindsman uit den boze zijn. Helemaal los daarvan is bij de Ziekenfondsraad de aanwij zing van drie of vier ziekenhuizen in voorbereiding, die de komende drie jaar de ingreep op zieken fondsrekening mogen verrichten. Pas na deze experimentele fase zal de raad beslissen of reageerbuisbe vruchting in het ziekenfondspak ket komt. Deze situatie heeft vol gens de NVRB veel onbegrip en te leurstelling veroorzaakt bij de mensen die voor een IVF in aan merking willen komen. Drie tot vier centra is te weinig, vindt de vereniging. „Voor com mercialisering in zogeheten parti culiere klinieken voelen wij even min", aldus Joyce Hogenelst. IVF- centra moeten verbonden zijn aan ziekenhuizen, waar men immers in staat is onmiddellijk eventuele complicaties te behandelen. Ver langens hebben we ook wat betreft de zogeheten indicatiestelling. Tot dusver worden voornamelijk vrou wen met afgesloten eileiders be handeld". Over andere te regelen proble men, zoals de ethische, wil de NVRB graag meepraten. Bij voor keur ook in een adviesorgaan als de Gezondheidsraad, dat al een in- terim-avies uitbracht, maar nog een eindadvies moet maken. „Men wees ons eerst af, maar nu gaan we daar toch weer praten", aldus de woordvoerster. „In klein verband willen we onze stem doen horen. Onze ervaring uitdragen aan de ad viseurs en beslissers". Een bijeenkomst als die van za terdag is daarvoor ook geschikt, zo wordt geoordeeld. Daar zullen di verse medische deskundigen voor lichting geven. Van politieke kant wordt de stand van zaken belicht door mevrouw Erica Terpstra. Tweede-kamerlid voor de VVD. Men kan vragen stellen (desnoods schriftelijk en anoniem) informa- tieriaal meenemen en discussiëren Joyce Hogenelst: „Er is hoop voor veel kinderloze mensen van beneden de 40 jaar. Maar er moet snel een betere regeling komen. Nederland loopt al achter bij om ringende landen, waar toeganke lijkheid en vergoeding normaal zijn. Wij zijn het helemaal eens met gynaecoloog prof. Kremer die on langs zei: „Als de hoestdrankjes uit het ziekenfondspakket worden ge schrapt, kunnen de reageerbuisba by's gemakkelijk worden betaald". (Voor nadere informatie kan men terecht bij het secretariaat van de NVRB, In de Watermolen 38, 1115 GC Duivendrecht; telefonisch bij 02979-4788, 013-360455, 045- 319905, 078-186680. Aanbevolen toegankelijke lektuur is het boekje „Reageerbuisbevruchting" van twee Australische deskundigen, met een voorwoord van de Rotter damse gynaeclooog dr.Th.Alber- da). UTRECHT - Een pompje dat, op het lichaam gedragen, iedere twee uur een hoeveelheid hor moon in het bloed brengt, is de op lossing bij onvruchtbaarheid, wanneer deze tenminste voort komt uit een hormonale stoornis. Bij vrouwen die voor de behande ling in aanmerking komen (vijf tot tien procent van de onvrucht bare vrouwen) leidt het pompje binnen 1 tot 3 maanden tot zwan gerschap. Bij onvruchtbare mannen duurt het iets langer: zij moeten het pompje zes tot twaalf maanden dragen om resultaat te bereiken. Deze gegevens staan de komende drie dagen in Noordwijk centraal tijdens een internationaal con gres voor specialisten over deze nieuwe behandelmethode. In Nederland komen per jaar ongeveer driehonderd vrouwen voor een behandeling met de hor- moonpomp in aanmerking. Het belangrijkste voordeel van deze manier van hormoontoediening is dat controle, na het inzetten van de therapie, nog slechts eens in de zeven tot tien dagen noodzakelijk is. Bij de „ouderwetse" hormoon therapie, door middel van de in jectienaald, moet de patient zich iedere dag voor controle bij de specialist melden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) blijft vasthouden aan haar standpunt, dat de Marokkaanse broers Elbourimi voorlopig in ons land mogen blijven zolang zij een lts-opleiding volgen. Na afronding van deze opleiding wordt bekeken of de broers definitief mogen blijven. Een PvdA-verzoek om de broers Moestafa (16 jaar) en Yamani (18 jaar) Elbourimi op humanitaire gronden alsnog een verblijfsvergunning te ge ven willigde de staatssecretaris niet in. De lts-opleiding is bedoeld om de terugkeer naar Marokko te vergemakkelijken, zo zette zij uiteen. Schrijf nü in voor één van de Aanvang 4e week september Leren omgaan met de computer 8 lessen van 3 uur Inleiding tot de computer 6 lessen van 3 uur Tekstverwerking 6 lessen van 3 uur De computer en de manager 8 lessen van 3 uur Computer boekhouden 8 lessen van 3 uur 450,- 450,- 450,- 690,- 690,- Voor informatie kunt u bellen 071-4111 41, tst. 23 meis ^^^Telet Data Systemen Postbus 109 2300 AC Leiden Rietschans 68 - 2352 BB Leiderdorp Telefoon 071-41 11.41

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5