Haags Bach Festival ook in teken Handel 'De Bedevaart': beproefd recept Imogen Cooper: gedurfde aanpak Twee uitvoeringen van 'Belshazzar' S taalprijs voor Kus VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 KUNST PAGINA 25 DEN HAAG/LEIDEN - Het vierde Haags Bach Festival staat voor de deur. Het festi val, dat van 15 tot en met 29 september duurt, krijgt een extra feestelijk karakter in verband met de driehon derdste geboortedagen van twee grote barokcomponis- ten: Johann Sebastian Bach en Georg Friedrich Handel. door Pieter C. Rosier De Stichting Haags Bach Festival heeft gestreefd naar een zo breed mogelijke programmering, niet al leen van concerten maar ook van manifestaties als muziektheater, ballet, poppenspel, video en caril lonbespeling. Het rijk geillustreer- de en uitstekend verzorgde pro gramma vermeldt de namen van tal van solisten en ensembles, zo wel uit binnen- als buitenland. Tot de hoogtepunten van het festival behoren de twee scènische uitvoe ringen van Handels oratorium 'Belshazzar' in co-produktie met het Kammerorcehster en Konzert- chor uit Darmstadt. Deze uitvoe ringen hebben plaats op 18 en 19 september in de Grote Kerk. Het festival speelt zich behalve in de Grote Kerk af in de Klooster kerk, de Nieuwe Kerk en de Lu therse Kerk. Verder zijn er drie concerten in Diligentia, drie uit voeringen in de Gotische Zaal, één concert in de Schönbergzaal van het Koninklijk Conservatorium, voorstellingen van Scapino in de aula van het nieuwe Museon (21 september) en poppentheater Frank Kooman aan de Franken- straat. (28 september). De Pulchri Studio aan de Lange Voorhout dient op de drie zondagen, die bin nen de festivalperiode vallen, als ontmoetingspunt voor de festival gangers. Tussen de uitvoeringen in de Kloosterkerk en Diligentia door zal er een lunchbuffet worden ver zorgd. De afdeling Muziek vart het Ge meentemuseum viert haar vijftig jarig bestaan met o.m. een uitvoe ring van Handels opera 'Acis and Galatea' (op 26 september in het Museon) door Camerata Amster dam. Ook voor deze uitvoering wordt een grote belangstelling ver wacht. Het Bach-festival begint op 15 september met een cantatedienst in de Kloosterkerk, waaraan het Residentie Bachorkest onder lei ding van Gerard Akkerhuis zal meewerken. Na de officiële ope ning van het Bach-festival (om streeks het middaguur) geeft de cellist Anner Bijlsma een recital in Diligentia. Een optreden van Ca merata Köln staat genoteerd voor 17 september in de Gotische Zaal. Aan de uitvoeringen van 'Belshaz zar' op 18 en 19 september in de De Mooiste Verl ichti ng, De Modernste Meubels op 3 etages aa.PASTOE MONTIS Grote Kerk werken mee de tenor Neil Mackie, de sopraan Eiddwen Harrhy, de alt Alison Browner, de counter-tenor Christopher Robson en de bas Philippe Huttenlocher. De organist Gerard Akkerhuis en het Westerkerkkoor o.l.v. Jan Pas veer voeren op 20 september in de Grote Kerk Bachs Grote Orgelmis uit. Musica Antiqua Köln geeft op 21 september een uitvoering in de Nieuwe Kerk, o.m. van Bachs Brandenburgs Concert en van Handels Quartett op.5. De bariton Philippe Huttenlocher en Jos van Immerseel (clavecimbel) vertolken op 22 september ('s-ochtends) in de Gotische Zaal liederen en cantates van Handel en Bach. Musica Anti qua Köln brengt op dezelfde da tum ('s-middags) in Diligentia eveneens werken van Handel en Bach (o.m. 'Ein musikalisches Op- fer') ten gehore. 'Bach in bewer king' is de titel van een uitvoering door La Petite Bande op 24 sep tember in de Schönbergzaal en 'Jo hann Sebastian Bach en vier van zijn zonen' die van een concert door Sonata da Camera in de Goti sche Zaal. Cameratd Amstedam is zoals eerder vermeld op 26 septem ber aan de beurt om, in het Mu seon, een uitvoering te geven van Handels herdersspel 'Acis and Ga latea'. Het Residentie Bachorkest, Wim van Beek (orgel) en Marieke Blankestijn (viool) geven op 27 september een concert in de Lu therse Kerk en poppentheater Frank Kooman brengt op 28 sep tember voorstellingen Van 'Der Streit zwischen Phoebus und Pan' en het cabaretprogramma 'Bach met poppen'. Na een optreden van Bob van Asperen (clavecimbel) op 29 september Cs-ochtends) in Dili gentia wordt het Haagse festival 's- middags afgesloten met een uit voering van Bachs 'Hohe Messe' door het Residentie Bachkoor en het Residentie Bachorkest in de Kloosterkerk. Het festival zal niet ongemerkt aan de Haagse burgerij voorbij gaan. want het Haagse Koper Sex tet kondigt de festiviteiten in de binnenstad aan en carillonbespe lingen moeten de stad in barok- stemming brengen. In het Ge meentemuseum worden video films van Bach-uitvoeringen ge toond en tijdens het festival zal daar een tentoonstelling rondom het muziektheater te zien zijn. Freek in uitverkochte Schouwburg 'De Bedevaart' door Freek de Jonge. Gezien in de Leidse Schouwburg op donderdag 12 september. Ook vanavond nog te zien. LEIDEN - Een week eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, is de Leidse Schouwburg met het theaterseizoen begon nen. Het geheel vernieuwde per soneelsbestand kon in elk geval meteen ervaren hoe het is om een uitverkocht huis te hebben. Want de komst van Freek de Jonge stond daar zoals gebruike lijk garant voor. Bezoekers von den als surprise daarnaast als primeur het 'Maandjournaal' on der hun stoel, met het onvermij delijke voorwoord van de nieu we directeur Frans Boelen en een kennelijk al even onvermij delijk interview met de burge meester. De schouwburg dient een huis zonder drempels te zijn, zegt Boelen in het Maandjournaal en in interviews heeft hij laten we ten ook bijvoorbeeld gewichthef fen best geschikt te vinden voor het theater aan de Oude Vest. Zou zijn fantasie al zover reiken dat het daarom in de schouw burg gisteravond op een sauna leek? De meeste zweetdruppels wer den zonder twijfel geproduceerd door degene die als enige bijna de hele avond geen zitplaats had: Freek de Jonge in diens 'Bede vaart'. "Waar de Mars ophoudt, begint de Bedevaart" heet het in het programmablaadje. Het is een formulering die de laatste ja ren steeds heeft gegolden: de el kaar snel opvolgende theater shows hadden veel weg van een vervolgserie, met als voordeel dat ze niettemin afzonderlijk te volgen waren. Intussen wordt Freek de Jonge ouder, hetgeen niemand zal ver bazen maar nog niet verklaart waarom zijn publiek steeds jon ger lijkt te worden en het wel licht wat onbevredigend begint te worden dat hij maar zijn ach terwerk hoeft te krabben om de lachers op zijn hand te krijgen. De Bedevaart was van het be proefde recept: in hoog tempo worden de grappen over het pu bliek uitgestrooid (met een paar hele sterke), de rode draad is er in het verhaal van de verteller van het begin tot het einde, of schoon het aantal zijpaden een bijna niet te verlaten doolhof Er viel dus genoeg te lachen, want Freek de Jonge lijkt over een schier onuitputtelijk reser voir van creativiteit te beschik ken, improviseert in Leiden en passant over hockeyvereniging Roomburg of het nieuwe beleid van de schouwburg, maar geen kraan kan eeuwig stromen. Ook al worden de decors en attribu ten (mede ontworpen door Hella de Jonge) alsmaar verrassender. Langzamerhand dreigt de ver slaving van het publiek aan de komiek en de komiek die een ap- plaus-junk wordt, gelijk de dompteur in De Jonge's Bede vaart. Ook daar gaat het pro gramma over. Na december wil Freek de Jonge een jaar pauze houden, althans in Nederland. Dat kan geen kwaad, dat afkic ken. JOHN KROON Recital in stampvolle Kapelzaal Recital door Imogen Cooper, piano. Programma: F. Schubert - Sonate in a kl.t., D.845, Drei Klavierstücke, D.946, Sonate in D gr.t., D.850. Gehoord op 12 septem ber in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. LEIDEN - Lyriek en virtuositeit, stilte en uitbundigheid, Imogen Cooper blijkt alles in huis te hebben. Zij kan dan ook met recht kiezen voor een recital met uitsluitend werk van Schubert. Deze muziek immers, met haar snelle wisselingen van sfeer en rijkdom aan muzikale details, vraagt om een niet geringe inspanning van pianist en publiek. Maar in de uitver kochte Kapelzaal was men geboeid van het begin tot het eind. Imogen Cooper spreekt heldere taal. In de a-moll sonate plaatst ze de twee thematische gegevens duidelijk naast elkaar: een lyrische eenstem mige melodie naast een reeks sterk afgebakende accoorden. Prachtig van klank en structuur was het scherzo uit deze sonate, met daarin een werkelijk ontroerend gespeeld trio. Hier ligt de grootste kracht van deze Engelse pianiste: de intense aandacht voor details, zonder daarbij de gro te lijnen uit het oog te verliezen. In het eind van elke muzikale zin ligt het begin van de volgende alweer verborgen. Daardoor blijft de vaart in haar spel. Zeer voortvarend was het laatste deel, hier en daar net te snel om bepaalde motieven tot hun recht te laten komen. De twee gespeelde sonates ontstonden beide in 1825, slechts enkele maanden na elkaar. Een wereld van verschil ligt er echter tussen. De a-moll sonate laat ondanks het constante gebruik van mineur en majeur naast elkaar een dromerige, verstilde indruk achter. De D-dur sonate daarentegen bruist van vitaliteit. Hierin kwam de gedurfde aanpak van Imogen Cooper het beste tot z'n recht. De tempi van de verschillende delen waren goed gekozen: een niet te langzaam tweede deel, waardoor de lengte van het deel geen zwakte maar kracht werd; een wederom schitterend scherzo en een rustig gehouden.rondo waarmee ze de sonate op intieme wijze besloot. De Drei Klavierstücke uit 1828 vormden een goede programma-keuze tussen de twee grote sontates in Wat ook hier opviel was het zorgvuldige pedaalgebruik. Tot slot was de keuze aan het publiek: of naar huis, of Schuberts Duitse Dansen. Niemand ging weg en mét verve werden ook deze stukken neer gezet. Met dit concert, dat vorig jaar wegens ziekte kwam te vervallen, vol tooide Imogen Cooper een reeks concerten met composities uit de laatste zes jaren van Schuberts leven. Door zo'n prachtige opening van de Internationale Pianistenserie van dit seizoen, ga je uitkijken naar het tweede recital, vrijdag 27 september, waar weer een Schubert-sonate, de grote A-dur, op het programma staat. FRANCIEN HOMMES Circusprijs voor Nederlands duo EINDHOVEN (ANP) - De Club van Circusvrienden Nederland heeft de Oscar Carré Trofee 1985 toegekend aan de Nederlandse artiesten Marco en Philip Peters. Zij maken momenteel met het Westduitse circus Krone een toernee door Nederland, en waren begin augustus ook in Leiden te zien. Marco en Philip Peters presenteren1 hoog in de nok van het circus een num mer, waarbij ze een dubbel reuzenrad gebruiken. De jury spreekt in haar rapport van een „overrompelende act, die in deze vorm nog niet eerder is vertoond". Circus Krone vertrekt binnenkort weer naar Duitsland. Marco en Philip Peters verlaten het circus dan. Zij gaan naar de Verenigde Staten, waar ze een contract aangeboden hebben gekregen bij het grootste Amerikaanse circus Ringling Brothers, Barnum and Bailey. ADVERTENTIE Exposities Leiden De Lakenhal - MSG 200 jaar'. 14/9 t/m 3/11; t/m 27/10 Eigen collectie mo derne kunst, di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Stadhuis - foto-impressie Wim Lamboo van Werfpop '85. tot 27/9; ma t/m vr van 9-17 uur Art-tea House Oude Rijn - René Alejandro Gutierrez, olieverf, t/m 30/ 9; ma 12-18 uur. di vt/m za 10-21 uur. zo van 11-21 uur. Galerie Pourquoi Pas - aquarellen van Helen Hannema, t/m 30/9; di t/m za van 9-22 uur, zo van 11-22 uur. Lak-theater - tekeningen van Ton Mars, tekeningen en foto's van Hans Scholten en tekeningen, aquarellen en objekten van Jouke Kleerebezem. t/m 25/9; ma t/m vr van 10-22 uur. Hooglandse Kerk - werk van leden van Ars Aemula, t/m 27/9; ma t/m za van 11-15.30 uur. Ars Aemula Naturae - olieverfschil derijen en gouaches van Johan Sut- torp, t/m 22/9; ma t/m do van 9.30-12 uur en 19-21.30 uur. za en zo van 13-16 Filialen Nutsspaarbank Doeza- straat, Bevrijdingsplein en Oude Rijn - foto-expositie Wim Lamboo over La- kenfeesten, t/m 15/9; ma t/m vr van 9- Prentenkabinet - portretten en straatfoto's van Herman Berssen- brugge, t/m 15/10; di t/m vr van 14-17 Galerie Le Pigeon - gouaches van Ans Wortel, tot 30/10; woe Vm za van 12-16.30 uur Galerie van der Vlist - Joop van Ul- den. keramiek. Beatrice de Metz. wandkleden, Ronnie Meerts, grafief, tot 15/9; di t/m za 10-17 uur Galerie Piggelmee - P.R. Zuur, et- ;en en gemengde technieken, t/m 29/ I; ma t/m za van 9-18 uur. do tot 21 Pijpenkabinet - Nederlandse pij pen tussen 1850 en 1925, t/m 1/12; zo van 13-17 uur. Museum Boerhaave - 'Balans van een eeuw', t/m 31/12; di t'm za 10-17 uur. zo 13-17 uur Leiderdorp Muzenhof - Rob Dieleman, fotogra fie en Roel Berg, fotografie, diverse technieken, tot 3/10; ma t9m vr van 14-18 uur. za van 9.30-12.30 uur Gemeentehuis - Keja Tan, poppen, t/m 22/10; 'Waterland, watervogels'. V m 3.0/9; ma t/m do van 8-18 uur. vr van 8-15 uur. Wassenaar Beeldentuin De Narwal - Oud Clin- gendaal, beeldenexpositie, t/m 29/9; ma t/m vr van 11-17 uur. Galerie Henk de Greef - Benjamin Roy aards, schilderijen, Doris Loren- zen, keramike, 14/9 t/m 9/10; di t/m za van 8-18 uur De Pauwhof - expositie van de kunstschilder Frits Klein, tot 22/9; za van 10-17 uur, zo van 14-17 uur Warmond Galerie de Pomp - Anna Blom- merds met keramiek en Jan Dick Bakhuizen-van de Brink met pente keningen. t/m 19/9; di 19-21 uur, woe, do. za. zo 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Irmgard de Voogd-Sour met aquarellen cn zeef druk, t/m 26/9; woe, do, zo 14-16 uur, di 19-21 uur, za van 10-16 uur. Noord wijkerhout Bibliotheek - Jos Schimmer, colla ges en gouaches. Jan Treffers, beel den. t/m 3/10; ma. woe, vr van 14-17 er 19-21 uur, do van 10-12 uur Concerten Het William Byrd Vocaal Ensemble geeft donderdagavond 19 september zijn eerste uitvoering in het nieuwe seizoen. Het vijfentwintig leden tel lende ensemble, dat voornamelijk a cappella zingt, treedt onder leiding van Nico van der Meel in de Lutherse kerk (Hooglandsekerkgracht) aan. Aan deze uitvoering werkt mee de gi tarist Bob Wander. Het programma vermeldt muziek uit de twintigste eeuw. Het bevat de namen van Distier, Ton de Leeuw. Sem Dresden, Francis Poulenc, Lars Edlund en Rudolph Esher. Als inter mezzi zullen composities voor gitaar van Leo Brouwer en Joaquin Rodrigo worden vertolkt. Daarnaast zal Bob Wander het William Byrd Vocaal En semble begeleiden in twee liederen van Mario Castelnuovo-Tedesco. Het concert begint om kwart over acht. Voorafgaande aan de opening van een expositie in galerie De Sluis in Leidschendam geeft het Jeugdka- merorkest Leiden onder leiding van Henk Brièr vanavond een concert in de Dorpskerk aldaar. Er zullen werken worden uitgevoerd van Mo zart, Haydn, S?eleny en Genzmer. Als soliste in Haydns Vioolconcert in g treedt Esther van Straalen op. De aan vang is kwart over acht. Het wekelijkse wandelconcert in de Hartebrugkerk wordt morgenmid dag verzorgd door de organist Bas de Vroome en de alt-mezzo Bernadette Bouthoorn. Er zullen werken worden vertolkt van Max Reger. Hendrik Andriessen, Frank Martin en Camille Saint-Saëns. Dit wandelconcert be gint om drie uur. Voor het op een na laatste lunch concert op woensdagmiddag in de Hooglandse kerk is uitgenodigd de Leidse organiste Petra Veenswijk. winnares van het onlangs in deze stad gehouden orgelconcours. Wie haar or gelspel wil beluisteren kan van half één af in het kerkgebouw terecht. Jazz Onder de titel 'Mainly Mainstream' wordt bij Stichting Burcht een serie jazzconcerten gegeven in de sociè- teitsruimte. Victor van Os heeft de muzikale leiding. Het derde concert in de reeks is donderdag 19 septem ber. Aanvang 22.00 uur en de toegang is gratis. een nostalgische inslag. De Crazy Rockers zijn de meest in het oog springende groep. Ze komen uit Arn hem en waren in de jaren zestig een toonaangevende Indische band. De Shoes, kennelijk onontbeerlijk bij dit soort avonden, brengen dit keer mu zikale erfgenamen mee in de vorm van Surprise; zanger Dino is de zoon van Shoes-voorman Theo van Es. De Ram Jam Band leveren een Leids aandeel in het programma, evenals de Bluesbastards, die saxofonist Rinus Groenevelt en gitarist Chris Koene begeleiden. Bluesband Flavium sluit de beatnacht af. Aanvang 20.00 uur. Fatal Flowers en L'Attentat geven 'zaterdag in het Leids Vrijetijds Cen trum een dubbelconcert. Beide uit Amsterdam afkomstige groepen be horen tot de bovenlaag van de herle ving van de rock in ons land. L'Atten tat gaf kleur aan het afgelopen jaar met de single Highway/Swim. Van Fatal Flowers verscheen onlangs een debuutplaat met zes nummers, die nieuwsgierig maakt naar hun presta ties op het podium. Stevige, op gitaar en zang leunende muziek, waarin het goede van het verleden behouden is. Vandenberg is vaste gast in Het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Za terdag komt de meest geliefde har drockband van het land weer langszij voor een optreden. Vandenberg heelt zojuist de derde langspeelplaat uitge bracht. 'Alibi', die is geproduceerd door Jaap Eggermont. Josje. Adje. Bertje en Dickie, van wie in Japan al 50.000 platen zijn afgezet, zijn van plan Het Kasteel vanaf 20.30 uur te la ten galmen. De muziek van de Vlaamse groep 'Killer' kan volgens hun biografietje maar het best worden omschreven als rauw, krachtig, hard en uitzonderlijk heavy. Het drietal Shorty, Spooky en Double Bear klinkt oorverdovend en mag zich verheugen in een grote po pulariteit onder Heli's Angels. De LP 'Shock Waves' verscheen onlangs. 'Killer' speelt zaterdag 14 september in hardrock centrum Scum in Kat wijk. Aanvang 20 00 uur. Vitesse speelt zaterdagmiddag 15 september in de Lindehoeve in Voor schoten. De groep rond drummer/ zanger Herman van Boeyen heeft in haar negei\jarig bestaan al heel wat bezettingswisselingen ondergaan. Momenteel maakt de Belgische gita rist Danny Lademacher (voorheen bij Herman Brood) er deel van uit. Aan vang 15.00 uur. Conversatie De eerste conversatie van het nieu we seizoen bij Stichting Burcht wordt dinsdag 17 september gehouden. De Leidenaar F.L. Bastet, schrijver en ar cheoloog zet een boom op met Harry G.M. Prick, publicist en conservator bij het Letterkundig Museum over 'Het Biografisch Labyrint'. Louis Couperus, Lodewijk 'van Deyssel en de Nieuwe Gids na honderd jaar zul len ter sprake komen. Aanvang 20.30 •Nederlands Congresgebouw zo 15, 14.15 uur. Residentie-Orkest o.lv. Hans Vonk met muziek op zon dagmiddag, Maria Oran, sopraan. Jard van Nes, alt/mezzo. ma 16, 20.15 uur. Nederlands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Antoni Ros- Marba, Ronald Brautigam. piano. •Diligentia vr 13. za 14. 20.15 uur. Adele Bloe- mendaal 'In korte broek'. zo 15,14.30 uur. Anner Bijlsma, cel- Koninklijke Schouwburg za 14 t/m vr 20. 20.15 uur. Haagse Comedie met 'Rinoceros' van Iones- co, met Jules Rooyaards in de hoofd rol. za 14. zo 15. ma 16 t/m vr 20. 20.30 uur, Haagse Comedie met de eerste voorstellingen van een Beckett-pro- •Grote Kerk wo 18 en do 19. 20.15 uur. Belshaz- ir. orakrium van G.F. Handel. Amsterdam •Carré t/m zo 15. 20.15 uur. Lindsay Kemp Company met A midsummer night's SUiatv.-nsemble. Jo 19. 20.15 uur. I Colom- baioni met hun eerste succespro gramma. •De Kleine Komedie vr 13. za 14. 20.15 uur. zo 15. 14 uur. Toetssteen met 'Alice. Alice'. vanaf di 17, 20.15 uur, A Traveling Jewish Theatre 'Berlin. Jerusalem The Moon'. •Nieuwe de la Mar vanaf vr 20. beh. ma.. 20.15 uur. 'U spreekt met uw moordenaar', met Kees Brusse, Marijke Merckens e.a. •Stadsschouwburg vr 13. za 14. 20.15 uur. Haagse Co medie Studio met 'Verscheurde lief de' van Sam Shepard. vr 13. 20.15 uur. Het Nationale Bal let met 'La Valse' 'Three Pieces' en 'Sanitair solitair', m.m.v. Nederlands Balletorkest o.l.v. Horia Andreescu en Adam Gatehouse. za 14. 20.15 uur. Toneelgroep Thea ter. Het Gelders Orkest en Intro-dans in 'Aziza, Bodoera en de mooie danse res van Yedo'. •Concertgebouw za 14. 20.15 uur. Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba m.m.v. Eliso Wirsaladze. piano. woe 18. vr 19. 20.15 uur. Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Franz Bauer-Theussl. Christina Deu- tekom, sopraan. Rudolf Schock. te nor. Marco Bakker, bariton in 'Ein Abend in Wien' Theater Pop In de Leidse Stadsgehoorzaal wordt zaterdag voor de derde maal een Leidse beatnacht gehouden met 'De Bedevaart'. •Laktheater vr 13. za 14. 20.30 uur. Opus Esp. •Waag di 17 t'm za 21. 20.30 uur 'Mistero Buffo' van Dario Fo door de Delftse Komedie. Den Haag •Circustheater zo 15.12.15 uur. Jonge Meesters aan Zee: Marieke Blankestijn. viool, Bernd Brackman, piano, Barry Douglas, piano. di 17. 20 uur. De Nederlandse Ope rastichting met 'II Prigioniero' van Dallapiccola en 'Der Zwerg' van Zem- linsky, m.m.v. Het Nederlands Phil harmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart vr 20. za 21. Paul van Vliet met zijn one-man-show 'Wat gaan we doen'. Rotterdam •De Doelen vr 13, kl. zaal. 20 15 uur. Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Antoni-Ros Marba. Ronald Brautigam. piano. za 14. do 19. vr 20. gr. zaal. 20.15 uur. zo 15, gr. zaal, 14.15 uur. Promenade- concert Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon. •Theater Zuidplein za 14. gr. zaal. 20.15 uur. Peter Fa- ber in 'Wilde Vaart'. zo 15, gr. zaal. 20.15 uur. 'Youp van 't Hek in 'Verlopen en Verlaten'. di 17. Toneelgroep Theater. Gelders Orkest. Intro-dans in 'Aziza, Bodoera en de mooie danseres van Yedo'. •Luxortheater vr 14. za 15. 20.15 uur. The Rock 'n Roll Musical 'Grease' van Jim Jacobs en Warren Casey. di 17, 20.15 uur. Jules Croiset solo in 'Een ontmoeting met Breèro'. do 19. t m ma 23. 20.15 uur. Freek de Jonge in 'De Bedevaart'. LUXEMBURG (ANP) De Kus. een zestien ton zwaar stalen beeld van Jeroen Henneman in Amster dam, is gisteren in Luxemburg de Europese Staalprijs toegekend. Het is voor het eerst in de dertigjarige geschiedenis van de organisatie van Europese staalconstructiebe drijven (ECCS) dat de onderschei ding aan een kunstwerk is ver leend. Meestal vallen alleen gebou wen, bruggen en dergelijke in de prijzen. De Stichting Staalcentrum Ne derland (SSN) in Rotterdam, lid van de ECCS, kende in 1983 het beeld van Henneman de Neder landse staalprijs toe en droeg het voor voor de Europese onderschei ding Het beeld is twintig meter en be staat voor de ingang van het hoofd kantoor van de Koninklijke Bijen korf Beheer in het zuidoosten van Amsterdam. ifotoANPi Nieuwe bundel Neeltje Min AMSTERDAM (ANP) - Precies ne gentien jaar na haar opzienbarend poëziedebuut komt Neeltje Maria Min uit Bergen (N-H) met een tweede dichtbundel: 'Een vrouw bezoeken'. Dit heeft haar uitgeverij Bert Bakker in Amsterdam giste ren meegedeeld. De nieuwe bun del bevat 32 gedichten. In 1966 publiceerde Neeltje Ma ria Min haar eerste bundel: 'Voor wie ik liefheb wil ik heten'. Al on middellijk na het verschijnen trok de bundel grote aandacht. Inmid dels zijn meer dan 80.000 exempla- - ren verkocht, wat een een voor ons land ongekend groot aantal is. Neeltje Maria Min heeft zelf geen idee waaraan zij dat succes met haar debuut te danken heeft. De eerste jaren na haar debuut heeft zij helemaal niet geschreven en daarna "lang niet genoeg om een dichtbundel te publiceren". Van daar dat het negentien jaar heeft geduurd voor zij weer van zich laat horen. PRIJZEN - Aan kunstschilder Toon Verhoef is de prijs voor de beeldende kunst van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst toegekend. Foto graaf Bert Creighton krijgt de prijs voor de fotografie van dezelfde stich ting. De prijzen, elk 10.000 gulden, zijn voorshands voor één keer in verband met het twaalf en een halfjarig bestaan van de stichting, maar er bestaan plan nen om de prijzen in het vervolg perio diek toe te kennen. De prijzen worden op 15 november in Paradisd in Amsterdam uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25