3795- Badgasten oorzaak veel overlast Enquête Raad van Kerken onder inwoners Noordwijk aan Zee f Tijdens de Leidato houden wij in onze meubeltoonzalen W. Barentszstraat 21-23 (ind. terr. de Waard) een grootse huisshow! Geen goedkope woningen langs Oegstgeesterkanaal Rijnsburg Wethouder opent jongerencentrum Voorhout viert najaarsfeesten Zwaar letsel voor inwoner van Hoofddorp VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 NOORDWIJK - Toeristen bezorgen meer overlast dan plezier. Dat vindt een zeer groot deel van de inwoners van de kern van Noordwijk aan Zee. Zij ergeren zich vooral aan geluidoverlast, vandalisme, hinder van ge parkeerde auto's en vernie lingen. Een enquête die de -.gelopen maanden in op dracht van de Noordwijkse Raad van Kerken is gehou den, wijst dit uit. door Monica Wesseling De Raad van Kerken liet de enquê te uitvoeren door twee onderzoe kers van de Wetenschapswinkel van de Leidse universiteit, Eveline Kamstra en Titia Meijering. Met het onderzoek wil de raad de pro blemen in kaart brengen; er wordt vaak geklaagd, maar hoeveel men sen hebben werkelijk overlast. Van de 600 personen die een en quête-formulier hebben gekregen, hebben 375 de formulieren inge vuld en teruggestuurd. Alle onder vraagden wonen in een gebied rond het uitgangscentrum De Grent. Geluidoverlast blijkt het groot ste probleem te zijn waar de Noord wijkers mee te kampen heb ben. Van diegenen die de enquête hebben ingevuld beantwoordt ruim 90 procent de vraag of men het afgelopen jaar last heeft gehad van herrie positief. Meer dan de helft heeft hierdoor zelfs ernstige slaapproblemen. Opvallend is dat Noordwijkers die langer dan 15 jaar in het dorp wonen meer last hebben van het la waai dan zij die kortere tijd in Noordwijk wonen. Het merendeel van de ondervraagden wil dat de sluitingstijd van cafés wordt ver vroegd naar 24.00 uur. Ook vandalisme blijkt veelvul dig aanleiding te geven tot irritatie. Ruim 70 procent van de geënquê teerden is in het afgelopen jaar hiermee geconfronteerd. In de weekeinden en 's avonds wordt, gezien de opgaven, meer vernield dan op andere tijdstippen. Driekwart van de deelnemers aan de enquête heeft last van ver keerd geparkeerde auto's. Begrij pelijkerwijs leveren voertuigen in het hoogseizoen de meeste proble men, zowel overdag als 's avonds. De ondervraagden zijn het eens over het economisch belang dat het toerisme voor Noordwijk heeft. Dagrecreatie mag voor de meesten (63 procent) nog verder worden ge stimuleerd. Het aantrekken van extra 'avondgasten' vindt daaren tegen bijna driekwart niet nodig. Vervuild "Noordwijk was eens de parel der badplaatsen, nu is het vervuild door herrie, patatbakken en hon- depoep": is een uitspraak die vaak op de enquêteformulieren wordt teruggevonden. In de enquête werd ook ge vraagd welke oplossingen de inwo ners voor de problemen hadden gevonden. Het merendeel blijkt, bij de constatering van overlast, de politie niet in de schakelen. Tege lijkertijd spreekt een groot deel van de ondervraagden zich uit voor een strenger optreden van de poli tie. Veel Noordwijkers proberen zelf iets te doen tegen de overlast. De glashandel heeft de afgelopen tijd goede zaken gedaan; bijna de helft van de ondervraagden heeft, om de geluidoverlast tegen te gaan, dub bele ramen aangeschaft. 'Achter slapen' en opblijven tot na slui tingstijd zijn andere doorgevoerde 'oplossingen'. Vervroegde sluitingstijden vaft de café's zou volgens velen de pro blematiek aanzienlijk kunnen ver minderen, evenals een grotere op lettendheid van de horeca-exploi- tanten. De café-eigenaar zou er op moeten toezien dat barbezoekers niet te veel drinken en zeker niet beschonken achter het stuur krui pen. Een grote parkeergarage biedt volgens velen de oplossing voor de overlast van auto's. Tientallen plei ten voor het autovrij maken van het uitgangscentrum of op zijn minst de Hoofdstraat en de Bin nenweg. Overigens wordt door ve len opgemerkt dat het tekort aan parkeerplaatsen niet de enige oor zaak is van de overlast: "Veel toe risten willen hun auto het liefst in de bar of disco zetten". Gillend "Wij willen er geen gillend pro bleem van maken De beoordeling van de uitkomsten van het onder zoek laten we aan anderen over. Zeker is dat de feiten zo ernstig zijn dat ze serieus moeten wordeh genomen". Professor mr. dr. M.H.K. van de Graaf, lid van de Noordwijkse Raad van Kerken en woordvoerder van de enquêtecom missie toont zich niet verbaasd over de uitslag van het onder^bek. Volgens hem bleek de ernst van de problematiek al aan het begin van de enquête toen vele vrijwilligers zich meldden. "Ook de gemeente en de politie zegden direct hun me dewerking toe. Daaruit blijkt wel dat het probleem gesignaleerd was". Ook het feit dat ruim 60 pro cent de enquête invulde en terug stuurde wijst naar zijn zeggen in die richting. "De Raad van Kerken wilde in zicht hebben in de materie. De uit- komst van de enquête is naar ons idee dat er méér dan reden is voor ongerustheid voor de toekomst. We zullen de handen in elkaar moeten slaan om tot oplossingen te komen. Doen we niets, dan is de kans groot dat de overlast uit de hand loopt". De uitslag van de enquête zal naar alle gemeenteraadsleden wor den toegestuurd. Het is aan de commissie toerisme, burgemeester en wethouders en gemeenteraad te bepalen wat ermee wordt gedaan. Oplossing De Raad van Kerken wil zich niet op het gladde pad van aanbe velingen begeven omdat, zoals Van de Graaf het uitdrukt, daarvoor de deskundigheid ontbreekt. Hij kan het echter niet nalaten om enige suggesties in de richting van een beperking van het avondtoerisme te doen. De woordvoerder van de enquê tecommissie erkent dat een deel van de problemen niet typisch Noordwijks zijn. Vrijwel elk dorp en elke stad kampt met vandalis me en geluidoverlast. "Als we alle maal zeggen dat het een algemeen probleem is en niemand doet wat wordt er nooit iets opgelost". Van de Graaf zegt dat de enquête de bewoners van De Grent en om geving waarschijnlijk meer bewust heeft gemaakt van de overlast die zjj ondervinden. "We hebben geen slapende honden wakker gemaakt Die honden sliepen niet. Daarvoor was er te veel herrie. Ze doezelden hoogstens". De Raad van Kerken wil niet de rol van de 'grote-probleemoplos- ser' spelen. Van de Graaf vindt wel dat er binnen de commissie toeris me en de gemeenteraad uitvoerig over de resultaten van het onder zoek zal moeten worden gespro ken. Hq zegt kwaad te worden als de Raad van Kerken zou worden ver weten door de enquête verwach tingen te hebben gewekt: "Het ver wijt klopt niet. Ongetwijfeld den ken de ondervraagden dat er nu wel iets zal worden gedaan, dat mogen ze ook denken. De gemeen teraad kan niet anders dan zich iets aantrekken van de uitslag van de enquête. Ik ben er ook volstrekt van overtuigd dat er een gevolg wordt gegeven aan het onderzoek. Zoveel vertrouwen heb ik wel in de vertegenwoordiging van het Noordwijkse volk". Van de Graaf concludeert: "Het toeristisch beleid moet op korte termijn worden bijgesteld. In het verleden is er waarschijnlijk te veel gekeken naar de economische as pecten van het toerisme. Het wordt tijd dat we de sociale kanten van de zaak beter bekijken. Bevorde ring van het toerisme is méér dan alleen maar zo veel mogelijk men sen naar Noordwijk halen". Volledig massieve, van eerste klas Euro- I pees eiken vervaardigde kast, die aan de hoogste kwaliteitseisen voldoet. Geheel handvervaardigd en handgedisseld! Deze Duitse kast is geheel uitneembaar. Zelfs de rug bestaat uit massief eiken pa nelen, maar ook uiteraard de bodems van laden, bovenzijde kast etc. ALLES ZWAAR MASSIEF! Met prachtig zwaar hang- en sluitwerk (o.a. lange smeedijzeren scharnieren). Wanneer u bij het zien van dit staaltje vakmanschap overtuigd bent, dat hoge ambachtelijke kwaliteit zichzelf be taalt, dan is dit een veilige investering. Met deze schitterende secretaire hebben onze meubel handwerkslieden een top prestatie geleverd! Van het goede hout gesneden GEHEEL MASSIEF EURO PEES EIKEN. Dus zoals trouwens alles bij Kooreman: massief eiken rugaen. planken, bodems, laden etc. Heeft een zeer voorname uitstraling door de perfek te afwerking en kleur. Als kwaliteit en perfektie tot in het kleinste detail u aan spreekt, dan is deze secretaire voor u (handjgemaakt! Geheel massieve en handgemaakte, gedisselde 8-kantige eethoek. Rustiek massief eiken (voor 100% handvervaardigde en gedisselde!) eet hoek. Bestaande uit: een zéér zware 8-kantige eettafel met een diameter van 120 cm. en 4 handgemaakte en eveneens handgedisselde eetta- felstoelen. De gewichtige stoelen hebben bovendien originele, handge- vlochten Hollandse biesmatzittingen. Nü als speciale Leidato-aanbieding voor slechts (foto Holvast) k—■»**»-; *,*1 °J™d mototoo!"toll! Kooreman levert topkwaliteit in eiken. Dat is algemeen bekend. In klassiek-, blank- en geloogd eiken is de kollektie uniek te noemen. In geheel Zuid-Holland is er dan ook geen groter assortiment in deze kwaliteit te vinden. Kom daarom ook even bij Kooreman langs en ervaar zelf dat we op het gebied van rustiek eiken in onze toonzalen zelfs méér kunnen laten zien dan op de gehele Leidato... orde kunnen stellen", zo veronder stelde het CDA-raadslid. De verkoop van de stukken bouwgrond aan de drie aannemers levert de gemeente 3.615.900 gul den op. "Dit heeft een positieve in vloed op de uitkomst van de ex ploitatiebegroting". aldus B en W. "Er is een voordelig saldo ont staan, dat echter lang niet voldoen de is om de resterende dure vrije- sectorgrond (ruim 3000 vierkante meter langs het Oegstgeesterka naal) om te zetten in gronden voor sociale woningbouw", aldus het college. "Maar", aldus wethouder Brui in een toelichting aan de gemeente raad, "we hebben dit laatste stuk grond bewust niet verkocht, al wa ren er wel gegadigden voor. We willen voor de toekomst nog iets achter de hand houden", aldus Brul. RIJNSBURG - Er komen voorlo pig geen goedkope woningen langs het Additioneel Kanaal en het Oegstgeesterkanaal in Rijnsburg. Dat maakte wethouder K. Brul gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering in het gemeente huis bekend. Brul zei dit naar aanleiding van de verkoop van drie stukken grond aan aannemers die langs het Ad- dioneel Kanaal en het Oegstgees terkanaal dure vrije-sectorwonin- gen willen bouwen. De gemeente raad ging overigens met die ver koop akkoord. Het CDA-raadslid J. Bleichrodt verzocht het college van burge meester en wethouders gister avond met klem te onderzoeken of er toch geen mogelijkheden zijn sociale woningbouw langs de ka nalen te plegen. "We zouden dit in een commissievergadering aan de Als dorpsomroeper maakte wethouder J. Bedijn NOORDWIJK - Met een ferme klap op een gong en een 'gedragen' stem heeft wethouder J. Bedïjn gisteravond het nieuwe onderkomen van Join aan de Weteringka de in Noordwijk geopend. De wethouder trad op als dorpsomroêper en verhaalde tijdens de opening over de geschiedenis van Join. De letters van Join staan voor Jongeren Initiatief Noordwijk. "Na veel intensieve arbeid", zoals het be stuur van Join het noemt, "is het nieuwe onderkomen nu klaar". Het was volgens voorzitter Alex Ouwehand de opening van Join in Noordwijk bekend. (foto Dick Hogewoning) van Join gisteravond een 'gezellige' bedoening. Vanavond zijn er activiteiten voor de jeugd en in het weekeinde is er open huis voor belangstellenden. Mor genavond is er onder meer een buurtfeest voor de om wonenden van het jongerencentrum. Zondagmiddag wordt het openingsfeest afgesloten met een markt waarop oude ambachten zijn te bezich tigen. Al deze activiteiten zijn gratis te bezoeken. Te vens krijgen belangstellenden in het weekeinde de ge legenheid kennis te maken met het werk vahJoin. Vooral de kleintjes beleefden veel plezier aan de lampionoptocht door het dorp. VOORHOUT - In Voorhout wor den deze week de najaarsfeesten gehouden. Gisteren stond er een lampionoptocht door het dorp op het programma. Gedurende de tocht werden de deelnemers muzikaal begeleid door zes muziekkorpsen: 'St. Ceci lia' uit Voorhout, 'Canite Tuba' uit Lisse, 'St. Matthias' uit Warmond, •de 'Floraband' uit Rijnsburg, de 'Rijntamboers' uit Zoeterwoude en het drum- en twirlkorps uit Sche- veningen. Vandaag en morgen staat in Voorhout nog een aantal activitei- ten op het programma, zoals mastklimmen, tobbetje steken, volksdansen, stoelendans, vracht wagen duwen en prestatielopen. Morgen wordt de feestweek be sloten met onder meer een kinder braderie, touwtrekken, wielrennen en een ringrijderij met voorgespan nen paarden. Om elf uur morgen ochtend is er op het plaatselijk sportpark een voetbalwedstrijd tussen bestuursleden van de voet balverenigingen Foreholte en SJC uit Noordwijk. In de avonduren wordt op de He renstraat gestreden om de titel van Voorhouts sterkste man. Twaalf 'mannen' onder wie Rik van Wie- ringen, de kampioen van vorig jaar, bekampen elkaar. De deelne mers moeten meedoen aan een kruiwagenrace, zandzakken laden, accu tillen en touwtrekken. De feestelijkheden worden besloten met een kermisbal in restaurant Boerhaave en een gehuwdenbal in het parochiehuis. NIEUW-VENNEP - Een 77-jarige Hoofddorper is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Noorderdreef- Hoofdweg Oostzijde in Nieuw- Vennep. De man wilde volgens de politie vanaf de Noorderdreef het fietspad richting Hoofddorp oprijdèn, maar hij gaf daarbij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 53-jarige Nieuw-Venneper. Met ernstig schedelletsel is hij per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Vanmor gen was de toestand van de Hoofd dorper nog zorgwekkend. VASTGELOPEN - Een bestuur der van een personenauto dacht vanochtend vroeg een rondritje op het strand te maken. Een zwakke plek in het zand maakte daaraan snel een eind. De auto wilde niet meer voor- of achteruit. Een takel wagen bracht oplossing. INBRAAK - De apotheek van de St. Bavo in Noorwijkerhout is van nacht 1000 gulden lichter gemaakt. Volgens de politie is de dader via het raam binnengekomen en heeft het kasgeld ontvreemd. Er worden geen medicijnen vermist. De da ders zijn onbekend. Buffetkast Rustiek, gedisseld eiken buffetmeubel. 5-deurs, w.o. 3 vitrinedeuren boven i 2 laden. Royale uitvoering. Tijdens de Leidato als unieke aanbieding: Willem Barentszstr. 21/23, (ind. terrein de WaardX Leiden. Tel. 071-122547.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21