LEIDSCH DAGBLAD Positie Unifil is onhoudbaar 'Overgelopen Rus jaren dubbelagent' Technici blazen Ariane-raket op 9 ZEER LUXE KOOP oma maria op de motor Olie via Rotterdam naar Z.-Afrika Nachttreinen in Randstad vanaf juli Klusjesman besteelt weduwe van NSB-leider APPARTEMENTEN UITNODIGING Wildschut VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37806 AMSTERDAM (GPD) - De haven van Rotterdam heeft in de jaren 1979 tot en met 1982 een grote rol gespeeld bij het overladen van olie die uiteindelijk zijn bestemming vond in Zuid-Afrika. Dit ondanks het feit dat de Nederlandse rege ring altijd in de Verenigde Naties heeft gestemd voor een olie-embar go. Ook is Noordzee-olie in die pe riode aan Zuid-Afrika verkocht. Dat blijkt uit een rapport van het Shipping Research Bureau in Am sterdam dat gisteren is vrijgege ven. Uit het rapport blijkt dat Ne derland een belangrijke rol speelt in het vervoer van olie, een voor Zuid-Afrika vitale grondstof. Min stens tachtig keer werd in de haven van Rotterdam een tanker gevuld met als eindbestemming Zuid- Afrika, aldus het rapport. Verant woordelijke bedrijven zijn Shell, Transworld Oil en Vitol. In Rotterdam wordt olie van ex porterende landen korte tijd opge slagen en dan naar havens als Dur ban en Kaapstad vervoerd. Vol gens het rapport heeft zo 5 miljoen ton ruwe olie zijn weg naar Afrika gevonden. Volgens samensteller Jaap Ro denburg wordt de geheimhouding over de verschepingen steeds ster ker. In het rapport wordt dan ook gepleit voor een betere administra tieve begeleiding van olietranspor- WATTERSDORF - De 82-jarige Maria Roffuit het Westduitse Wattersdorf, 30 kilometer ten zuidoosten van München rijdt nog vrijwel elke dag op haar motorfiets die ze in 1938 kocht. Kleine reparaties voert ze zelf uit. "Ik kom er overal mee", aldus Maria. (foto AP). NAKOERA/DEN HAAG (GPD) - De positie van het Nederlandse Unifil-detachement in Zuid-Libanon is onhoudbaar geworden. Nederlandse militairen zijn de afgelopen we ken bij felle beschietingen tussen rivaliserende Libanese groepen talrijke keren ter nauwernood aan de dood ontsnapt. 26 PAGINA'S UTRECHT (ANP) - In de Randstad zullen vanaf juli volgend jaar nachts tussen een en zes uur trei nen gaan rijden. Minister Smit (verkeer en waterstaat) heeft inge stemd met het voorstel van de Ne derlandse Spoorwegen om - voor lopig als driejarige proef - nacht treinen te laten rijden. De nachttreinen gaan elk i den op de trajecten Rotterdam- Den Haag-Leiden-Schiphol-Am- dam CS, Schiedam, Delft, Den Het staat zo goed als vast dat Ne derland zijn troepen zal terugroe pen, als op 19 oktober de Veilig- sterdam Utrecht en terug via Abcoude. Deze treinen Naarden-Bussumi Hilversum zullen elf stations aandoen ^Rotter- Utrecht CS. Amsterdam- Haag HS, Leiden, Schiphol, Am- Schiphol heen over Hilversum sterdam-Lelylaan, Amsterdam CS, heeft met de KLM afgesproken Kaartjes zullen 's nachts alleen r___tr op Schiphol en in Rotterdam te heidsraad zich over verlening koop zijn; de overige reizigers kun- het mandaat moet uitspreken, nen by de conducteur terecht. De Volgens compagniescomman- Spoorwegpolitie wordt uitgebreid dant majoor Pastoor is het een om zestig procent van de treinkilo- wonder dat er nog geen Nederland- metérs te begeleiden en de treinen se slachtoffers zijn gevallen, zo zei in de vier grote steden by binnen- hij tegen onze correspondent Taco komst op te wachten. Slagter. Bijna elke dag liggen de Aanleiding voor de nachtdienst- controleposten van de Nederland- regeling is het in 1987 gereed ko- sers onder vuur van mitrailleurs, de verbinding tussen mortieren, tankgranaten of Kat- - Amsterdam CS. NS joesja-raketten. Hoewel vele ko- gels de slaapbarakken doorboor- Man helpt gevangenen ontsnappen ROTTERDAM (ANP) - Een 35- jarige technisch medewerker van het Huis van Bewaring in Rotterdam heeft twee maal te gen forse betaling een gevange ne geholpen te ontsnappen. De man is door de directie van het Huis van Bewaring inmiddels geschorst. De directie heeft bij het arbeidsbureau het ontslag van de medewerker aange vraagd, die in het ketelhuis werkte. Na de eerste ontsnapping in januari 1984 koesterde de ge vangenis-directie al verdenkin gen en volgde aangifte bij de politie. Het politie-onderzoek leverde onvoldoende bewijs voor de schuld van de man. De gedetineerde die hij had helpen ontvluchten is later weer inge rekend. Enige tijd geleden hielp de technisch medewerker een ex- koppelbaas ontsnappen, die in verzekering zat voor een vlees fraude. Hij verborg de man on der een hoeveelheid gereed schap en reed hem met zijn wa gen de gevangenis uit. de KLM-bus- den en granaten soms op vijftig 1 n- ter van de posten explodeerden, raakte wonderwel niemand ge wond, aldus Pastoor. Bij defensie verluidt dat er maar één Nederlandse dode hoeft te val len en de Unifil-eenheid wordt stante pede teruggeroepen. „De ministers moeten dan de Kamer maar uitleggen voor welk politiek doel Nederlanders in Zuid-Liba non het leven moeten laten", aldus een zegsman die anoniem wil blij- Deze kat ziet zijn evenbeeld i LONDEN (GPD) - De Deense mi- nemarken was geplaatst. De man nister Erik Ninn-Hansen (justitie) zou zijn overgelopen uit vrees dat heeft gezegd dat de in Londen de onlangs van West- naar Oost- overgelopen Russische KGB-agent Duitsland overgelopen chef van de Gordievsky al sinds jaren als dub- Westduitse contra-spionage Hans belagent voor het Westen heeft ge- Tiedge van zijn werk op de hoogte werkt. Hij begon daarmee in 1966, toen hy gedurende korte tijd in De- Af en toe zon Een woordvoerder van de Russi sche ambassade in Londen zei gis teren de uitwijzing van 25 man van zijn ambassade wegens spionage, "onrechtvaardig" te vinden. Enge land heeft 25 Russen het land uit gewezen op grond van inlichtingen die de Britten hebben gekregen van Gordievsky. De wegens spionage uitgewezen Russen zijn werkzaam op de am bassade. de handelsmissie en ver schillende andere organisaties. Ook vier Russische journalisten hebben de opdracht gekregen het land binnen drie weken te verla ten. Droog en perioden met zon. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 19 gra- vernietigd. Gordievsky heeft De vooruitzichten voor zondag tot middels al politiek asiel heeft ge in met woensdag: zonnige perioden, vraagd en gekregen. Hij verblijft i enkele bui. Middagtem- op een geheim adres en wordt ver der door de Britse inlichtingen- 14 september 1985 dienst ondervraagd. Zon op: 07.13 uur. zon onder: 19.57 uur. De Britten vrezen, dat de uitwy- Maan op: 06.06 uur, maan onder: 20.15 zingen zullen worden gevolgd door uur- vergelijkbare uitwijzingen van ]1?®^aler Brits personeel in Moskou. Minis- ter Howe (buitenlandse zaken) zei iiuuuagtemperatuur uugeveer ra gra- Ë^JS™!?Che SpiOMgenetwerk den. Matige zuidwestenwind, kracht 3 in Engeland zou door de actie zyn peratuur ongeveer 18 graden. 03.37 en 16.00 uur, laagwater 12.44 i Oleg Gordievsky. (foto Polfoto) gisteren dat de uitwijzingen „in het belang van de nationale veilig heid" waren opgedragen, maar dat Engeland nog steeds betere rela ties met de Sowjet-Unie zoekt. Hij voegde daaraan toe, dat er voor Russische represaillemaatre gelen „geen enkele rechtvaardi ging" zou bestaan. De uitwijzingen komen op een politiek gevoelig tijdstip, nu de Russische partijleider Gorbatsjov over enkele weken in Genève zal praten met de Amerikaanse presi dent Reagan, het eerste contact tussen de twee supermachten van deze aard sinds 1979. (zie ook pagina 7) Door de onstabiele goudprijs hebben wij enige jaren met een code onze artikelen moeten prij zen. Nu de goudprijs zich heeft gestabiliseerd zijn al onze gouden artikelen weer met een gulden be drag geprijsd. Uw juwelier Haarlemmerstraat 181, Leiden. Exclusieve collectie, pientere prijzen. P.S. op 150 mtr. van onze zaak is op de Kaasmarkt altijd plaats om te parkeren. De meeste Nederlandse contro leposten zijn met zandzakken en betonplaten omgebouwd tot for ten. Majoor Pastoor neemt naar zijn zeggen geen enkel risico. De persoonlijk veiligheid staat voor op. Alle posten beschikken sinds kort over een extra verstevigde bunker waarin de soldaten de laat ste tijd, vanwege duizenden koge linslagen, gemiddeld enkele uren per nacht hebben doorgebracht. De beschietingen gaan tussen de sjiietische milities vanuit het Uni- fil-gebied en het Zuid-Libanese Leger (SLA) in de door Israël ge controleerde veiligheidszone langs de noordgrens. Een besluit tot terugtrekking van Unifil zal, zo is bij de vorige mandaatsverlenging al gebleken, de instemming hebben van vrijwel alle partijen in de Tweede Kamer. Ook andere Unifil-leveranciers zouden volgens Haagse bronnen weinig voor verlenging van het mandaat voelen. Ontwerp van Frank Govers (foto GPD) Nederlandse modeontwer pers presenteerden de af gelopen week hun collec tie voor de komende win- ter PAGINA 17 Als gevolg van een stelsel herziening gaan de sociale uitkeringen in mei 1986 omlaag PAGINA 5 Afschaffing pasjeswetten wordt in Zuid-Afrika over- wogen. PAGINA 7 Philips-topman: 200.000 mensen krijgen nooit meer een baan PAGINA 9 Miles blijft ook tegen 'lo per' weer overeind PAGINA 13 De Nederlandse Unifil-militairen zijn vrijwel unaniem van mening dat de aanwezigheid van de vre desmacht in Zuid-Libanon geen zin meer heeft. „De risico's zijn te groot geworden en de resultaten van de in het mandaat omschreven taken te gering", aldus een van de officieren. Het door de Veiligheidsraad af gegeven mandaat loopt 19 oktober af. De Nederlandse regering zal sa men met het parlement voor die tijd moeten beslissen of de bijdra ge aan de VN-vredesmacht zal wor den voortgezet. Op 23 september wordt in New York overlegd tus sen de landen die troepen aan Uni fil leveren. Nederland zal dat over leg ingaan met het standpunt dat het mandaat niet verlengd kan worden. Ook bij de andere leveran ciers besta'an twijfels, zo verluidt in Den Haag. De beide verantwoordelijke mi nisteries (buitenlandse zaken en defensie) zijn het er nu over eens, i gebroken spiegel, zit tevreden onder dat verlenging van het mandaat de kalender die vrijdag de dertiende aanwijst en schijnt zich niet te be- onder de huidige omstandigheden kommeren om het gemorste zout. Waarom zou hij ook. Hij zwart. Gevaar na mislukte lancering niet zinvol is. Bij de vorige daatsverlengingen (de laatste in april) heeft defensie echter al te kennen gegeven de 165 Unifillers terug te willen roepen. Buitenland se zaken was daar om redenen van internationale politiek tegen. Dollar weer lager AMSTERDAM (ANP) - De dollar is vandaag met bijna zes cent ge daald. Rond het middaguur was de koers f3,2750. De daling zette gis teravond al in in New York. In geldmarktkringen wordt dit koers verschil toegschreven aan de be kendmaking van cijfers over con sumptieve besteding en industrië le produktie in de VS in de loop van vandaag. Het grote optimisme is op het laatste ogenblik flink ge temperd. KOUROU (AP) - De Franse presi dent Francois Mitterrand is van nacht in Frans Guyana getuige ge weest van de mislukte lancering en de daaropvolgende vernietiging van de vyftiende Ariane-raket van het Europese Centrum voor de Ruimtevaart ESA. Technici moes ten de raket laten ontploffen om dat gevaar bestond dat het gevaar te zou neerstorten op een bevolkt gebied. De raket werd vannacht precies op tijd, om half twee, gelanceerd. De eerste minuten verliepen nor maal, maar zes minuten en 43 se conden na de lancering week de ra ket van zijn koers en werd een ge ring hoogteverlies gemeld. Na ne gen minuten en 52 seconden lieten technici de raket 'zelfmoord ple gen', de eerste maal dat een derge lijke order aan een Ariane-raket moest worden gegeven. De president-directeur van Aria- nespace, Frederic d'Allest, ver klaarde dat zich onregelmatighe den hadden voorgedaan in de mo tor van de derde trap van de raket. De druk in de verbrandingskamer was geringer dan normaal en de motor viel kort daarna uit. De mislukking betekent een te rugslag voor Arianespace, de com merciële afdeling van de ESA, die felle concurrentiestrijd voert met de Amerikaanse ruimtevaartindus trie. De raket vervoerde twee com municatiesatellieten. Beide gingen verloren, maar waren verzekerd voor respectievelijk 80 en 65 mil joen dollar. ARNHEM (GPD) - Een 'klusjes man' heeft in de woning van me vrouw Rost van Tonningen, de we duwe van de NSB-leider, een reeks diefstallen gepleegd. De 21-jarige man, die sinds februari bij de vrouw in dienst was. heeft tegen over de politie bekend goederen uit de villa te hebben gestolen. De weduwe Rost van Tonningen is er echter van overtuigd dat de man, die allerlei karweitjes in en rond het huis opknapte, handelde in opdracht van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Daartoe zou hij 300 gulden per maand heb ben ontvangen. Behalve antiek en zilver bestek zou de klusjesman in de periode dat mevrouw Rost van Tonningen voor een beenoperatie in een ziekenhuis lag, ook belang rijke documenten, foto's en corres pondentie hebben meegenomen. Het is algemeen bekend dat me vrouw Rost van Tonningen contac ten onderhoudt met neo-nazisti- sche en fascistische organisaties. De politie in Rheden, belast met het onderzoek, wenst over de kwestie niet veel te zeggen. „Het is een diefstal waarvan we er dage lijks tientallen binnenkrijgen. We behandelen de zaak precies als alle andere. Of de man nu in opdracht van de BVD werkte of niet. is voor ons onderzoek onbelangrijk", al dus een politie-zegsman. Grote diefstallen: vijftal opgepakt UTRECHT (ANP) - De rykspolitie in Utrecht heeft enkele grote dief stallen opgelost, waarbij zeker vijf mensen betrokken zijn. Het gaat om diefstal van 8000 kilo suiker voor een illegale stokerij, een trac tor en een party leren jasjes ter waarde van 140.000 gulden. De politie is deze zaken op het spoor gekomen na de diefstal van computerapparatuur met een waarde van 400.000 gulden in au gustus in Oudewater. Twee broers uit Vinkeveen en Driebruggen en een 24-jarige man uit Montfoort werden aangehouden. Bij de twee broers ontdekte de politie een ille gale stokerij en bottelarij. Een nieuw onderzoek heeft twee aanhoudingen opgeleverd: een 43- jarige man uit Vinkeveen en een 33-jarige inwoner van Bodegraven. Open tbc ontdekt LEEUWARDEN (GPD) - Bij een student van de lerarenopleiding Ubbo Emmius in Leeuwarden is open tbc geconstateerd. Op zeer korte termijn zullen 2000 studen ten van de zes onderwijsinstellin gen die onderdak hebben in het scholencomplex De Bouhof, op nieuw moeten worden onderzocht. De betrokken student is in januari van dit jaar nog onderzocht, omdat hij bij een eerder onderzoek onder studenten van Ubbo Emmius posi tief reageerde op de zogenaamde mantoux-prik. aan een van de mooiste grachten van Nederland. Het Rapenburg-Leiden T.g.v. de bouwstad wordt op ZATERDAG 14 SEPTEMBER A S. een open dag gehouden in het Voorlichtingscentrum van Erica BV, Douzastraat 25, Noord wijk van 12.00 -18.00 uur. Koopsommen v a. 275.000.- v.o.n. Informatie: Makelaars Tel. 079-51.01.21.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1