'CDA kan niet buiten de WD' Verkiezingsstrijd tussen gelijkgestemden Landelijke Orgeldag op 5 oktober in Leiden Interview 'Willem van Oranje' club van fraudeurs? De strategie volgens Nijpels Achtergrond Monogamie blijft in VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 Drie verdachten in miljoenenzaak DEN HAAG (GPD) - „Het CDA beseft heel goed dat het met ons moet doorgaan. Als het CDA met de PvdA gaat regeren, zou dat bij de volgende verkiezingen des astreus voor die partij zijn. Ieder lonken van het CDA naar de PvdA kost hun stemmen". WD-leider Nypels is heel duide lijk in zijn uitspraken over de huidige regeringscoalitie: die moet worden voortgezet. Er is volgens hem geen andere moge lijkheid. Het zich handhaven van het CDA is mede te danken aan de WD, zegt hij. „Het enige doel van de verkiezingen moet voor zowel CDA als WD dan ook zijn dat zij samen weer een meerder heid halen. Of er dan een ver schuiving van een paar zetels tussen deze twee partijen plaats vindt. is van minder belang". door Henri Kruithof en Peter van Nuijsenburg „Als de mensen Lubbers wil len terughebben moeten ze op de WD stemmen. Een stem op het CDA blijft het risico in zich hou den, dat het toch met de PvdA gaat regeren. Het CDA ziet dat ook wel in. We gaan geen cam pagne tegen elkaar voeren, maar met elkaar". - Als CDA en WD zo dicht te gen elkaar aanliggen, hoe moet de WD zich bij de komende ver kiezingsstrijd dan onderschei den van het CDA? Nijpels: „Er zijn genoeg pun ten waarop wij van het CDA ver schillen. Neem het vredes- en veiligheidsbeleid, de belasting verlagingen, de criminaliteitsbe strijding en de euthanasie. Wat dit laatste betreft gaan wij uit van het zelfbeschikkingsrecht van de mens, terwijl het CDA dit benadert vanuit zijn levensbe schouwelijke visie". Ook over de middenschool zijn beide partijen het allerminst eens. „Ik zou die paragraaf in ons concept-programma nog best wat willen aanscherpen. Het eni ge waarmee het voortgezet on derwijs gebaat is, is rust en nog eens rust. Alle discussies hier over hebben alleen maar opgele verd dat veel mensen in het on derwijs overspannen zijn ge raakt. We moeten ons nu concen treren op het oplossen van knel punten die door de Mammoet wet zijn veroorzaakt". Vechten Nijpels zegt niet erg onder de indruk te zijn van de slechte re sultaten voor de huidige rege ringscoalitie in de peilingen. „Als we nu al goed zouden zitten, zou het een hele toer zijn om die resultaten vast te houden. In 1981 zaten we een paar maanden vóór de verkiezingen nog op een verlies van 14 zetels. Het werden er uiteindelijk rpaar twee. Ik vind het prettig om vanuit een relatief slechte positie te vechten voor de verkiezingen". Het CDA profiteert volgens Nijpels van het voordeel van de minister-preident, die tevens po litiek leider van de partij is. „Daarom vind ik, dat bij een vol gende coalitie de beide politieke leiders of in het kabinet of in de Kamer moeten zitten. Dan heb ben ze een gelijkwaardige posi tie. Het is nu eenmaal zo dat de mensen een positie in het kabi net hoger waarderen dan een plaats in de Kamer". Betekent dat ook dat Nijpels dus in een eventueel volgend WD-CDA-kabinet minister wil worden? Hij voelt er niets voor daarover nu al uitspraken te doen. „Ik heb het uitstekend naar mijn zin in de Kamer. Ik behoor niet tot de politici wier grootste geluk het is minister te worden". Nijpels heeft nog geregeld con tact met zijn voorganger Wiegel. Hij voert hem in het gesprek ook nog enkele keren sprekend op. Vooral als we komen op de kri tiek die hij de laatste tijd te ver duren heeft gehad. Nijpels: „Wie gel heeft me daarvoor gewaar schuwd. Hij voorspelde dat ik het de eerste maanden niet moei lijk zou hebben en dat ik op han den gedragen zou worden. Maar daarna zou de terugslag komen. Welnu, dat is gebeurd. Het is al tijd moeilijk om iemand op te volgen. Onvermijdelijk verge lijkt men je met je voorganger". Kruisraketten Lubbers heeft vorige week in de CD A-partij krant gezegd dat ook na 1 november - wanneer het kabinet beslist over al of niet plaatsen van de kruisraketten - Nederland nog terug kan, als blijkt dat de Sowjet-Unie het aantal SS-20-raketten heeft ver minderd. Is het standpunt van het CDA zich aan het wijzigen? Nijpels: „Ik geloof het niet. Ik heb met Lubbers over zijn uit spraak gesproken. Hij heeft be doeld te zeggen dat wanneer na 1 november er alsnog een wapen- beheersingspvereenkomst tus sen de Sowjet-Unie en de VS wordt gesloten, waarin weder zijdse vermindering van het aan tal raketten zou worden afge sproken, dat Nederland dan evenredig minder raketten zou plaatsen. Dat is geheel volgens de afspraken die we op 1 juni vo rig jaar hebben gemaakt. Het CDA kan zich ook niet veroorlo ven een ander standpunt in te ne men. Dat betekent onherroepe lijk bonje in de partij". In het concept-verkiezingspro gramma schrijft de WD dat er in de volgende kabinetsperiode nog eens voor 18 tot 20 miljard gulden moet worden bezuinigd. Waar dat vandaan moet komen, wordt niet gezegd. De WD wil eerst de laatste prognoses van het Centraal Planbureau afwach ten voordat daarover definitieve uitspraken worden gedaan. Snoepjes Nijpels wil wel kwijt dat hij te genstander is van het herstel van de koppeling tussen het mini mumloon en de sociale uitkerin gen. Om aan te geven dat het door zijn partij voorgestelde be- zuinigingscijfer niet irreëel is, voorspelt hij dat CDA-minister Ruding volgende week in de Mil joenennota op ongeveer hetzelf de cijfer zal uitkomen. „De tijd is nog niet rijp om snoepjes aan de mensen uit te delen, ook niet na 1986", zegt hij. „Wij willen de koopkracht van de mensen verbeteren met ge middeld één procent per jaar. Daarvoor zijn wel bezuinigingen op de collectieve uitgaven nodig. Het is bovendien hard nodig dat de inkomensverschillen worden vergroot Het is toch te gek dat het verschil tussen het mini muminkomen en eenmaal mo daal slechts vijf gulden netto per dag bedraagt en het verschil tus sen minimum en tweemaal mo daal maar 45 gulden netto?" Nijpels toont zich tevreden over de resultaten die het kabi net heeft bereikt. „Alle zaken die omlaag moesten, zijn omlaag: de werkloosheid, het financierings tekort, de belasting- en premie druk en de inflatie. Wat omhoog moest, is ook omhoog gegaan: de export, de werkgelegenheid en de winsten en rendementen van de bedrijven. We zijn natuurlijk niet voor de volle honderd pro cent tevreden, maar we kunnen de kiezers recht in de ogen zien. Wat we beloofd hebben, hebben we ook waargemaakt". Bewoners nieuwe provincie Flevoland gaan woensdag naar stembus LELYSTAD - Komende woensdag gaan de inwoners van de IJssel- meerpolders naar de stembus om het bestuur van Nederlands nieu we provincie, met de voorlopige naam Flevoland, te kiezen. Bij de verkiezingen wordt een grote op komst verwacht, omdat de inwo ners van het nieuwe land sterk meeleven met het wel en wee van hun gebied. Die betrokkenheid heeft volgens bestuurders van het gebied alles te maken met de pio niersgeest, de uitdaging samen iets nieuws te ontwikkelen op de voor malige zeebodem. door Ruud Klumpers Van een felle verkiezingsstrijd is in de nieuwe provincie niet veel te merken. Er valt ook niet veel te strijden, want de belangrijkste po litieke partijen zijn het eens over de hoofdlijnen van het provinciaal beleid. Dat geldt bijvoorbeeld voor de verbetering van de infrastruc tuur: het doortrekken van de Fle- vospoorlijn via Emmeloord naar het noorden des lands en de aanleg van de autosnelweg A 50 (van noord naar zuid). Met het stimuleren van bedrij vigheid wil Flevoland de relatief hoge werkloosheid (in Lelystad bijna 19 procent) en de pendel van Almere en Lelystad naar vooral Amsterdam verminderen. Nu werken 7.500 mensen uit Lelystad op het oude land. Nadat de vesti ging van bedrijven in de afgelopen jaren door de recessie nagenoeg tot stilstand was gekomen en onder nemingen in de polders hun deu ren hadden moeten sluiten, gaat het sinds kort economisch weer wat beter in de polders. Er vestigen zich vooral bedrijven die op het ou de land niet voldoende mogelijk heden voor ontplooiing hebben. Groei Wezenlijk voor haar ontwikkeling is volgens de nieuwe provincie ook dat de beoogde groei van het aantal inwoners wordt gehaald. Nu heeft Flevoland nog een kleine 170.000 inwoners. Dat zijn er te weinig voor een volwaardige provincie. Daarom wordt er gemikt op 200.000 in 1990 en 360.000 om streeks de eeuwwisseling. De politieke partijen in de nieu- wte provincie zijn eensgezind in hun opvatting over de inpoldering van het Markermeer. Dit in tegen stelling tot hun geestverwanten in de landelijke politiek, met uitzon dering misschien van een handje vol WD'ers en de liberale minister van verkeer en waterstaat, Smit- Kroes. Flevoland verwacht van de inpoldering een belangrijke econo mische impuls. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en vele bedrijven in de particuliere sector zouden dank zij een dergelijk pro ject nog voor lange tijd werk hou den. Bovendien levert inpoldering tal van economisch belangrijke re creatieprojecten op en extra geld uit het provinciefonds. Agrarisch Op 25 juni j.l. ging de Eerste Ka mer met een krappe meerderheid (38 tegen 33 stemmen) akkoord met het stichten van de provincie Flevoland. Maar al in 1927 was een commissie tot de slotsom geko men, dat de IJsselmeerpolders zo veel gemeenschappelijke belangen hadden (en hebben) dat de vor ming van een eigen provincie voor de hand zou liggen. Daar stond de mening van anderen tegenover dat het sociaal-economische draagvlak te klein zou zijn voor een volwasen provincie. Zij pleitten er voor de Noordoostpolder bij Overijssel te laten en Almere en Lelystad bij Noord-Holland te voegen, omdat deze gemeenten zijn georiënteerd op Amsterdam. Andere delen van het niéuwe land pasten naar hun mening goed bij Gelderland. Het argument van de eensgezinde pol ders, dat hun belangen het beste werden gediend als ze samen zou den optrekken, gaf uiteindelijk toch de doorslag. De belangen van de polders mo gen gelijk zijn, hun aard is sterk verschillend. Zo heeft de Noord oostpolder een agrarisch karakter. Hier hebben zich vooral de boeren bedrijven gevestigd waarvoor op het oude land geen ruimte was. Anders ligt het in noordoostelijk en zuidwestelijk Flevoland. Daar zijn weliswaar ook uitgestrekte landerijen, maar er ontstaan ook echte steden: Lelystad en Almere, beide bedoeld als 'overloop' van de Randstad en het Gooi. Lelystad had in 1980 nog 43.000 inwoners, nu zijn het er 56.000 en in het jaar 2000 zal dat aantal zijn opgelopen tot 100.000. Almere, dat nu nog 40.000 inwoners heeft, moet er in dat jaar 151.000 hebben. Het gaat veelal om mensen uit de oude sa- neringswyken van de grote steden, die uiteindelijk de voorkeur gaven aan een huis met een tuintje in de frisse polderlucht. En niet te verge ten: betere voorzieningen. De verscheidendheid aan polder bewoners komt tot uitdrukking in hun politieke voorkeur. In de Noordoostpolder vormen CDA en WD de meerderheid. In Urk zijn dat vooral de kleine christelijke partijen, terwijl met name in Lely stad en Almere de linkse partijen favoriet zijn. Ook is daar als reactie op de aanwezigheid van buitenlan ders de Centrumpartij actief. In de gemeenteraad van Almere heeft de party twee zetels. Volgens de prog noses maakt de CP overigens geen kans op een zetel in Provinciale Staten. Links zal volgens een en quête de meeste stemmen krijgen. UTRECHT (GPD) - Het idee leek zo sympathiek. Aan gemeenten vijftien cent per inwoner vragen en in ruil daarvoor een jaar lang vrij willigers discriminerende teksten van gebouwen laten halen. Een plan van de stichting 'Willem van Oranje' in Zeist. Opgericht, bijna twee iaar geleden, door Utrechter R. K. (26) en Zeistenaar R. F. (37). Beide heren zitten sinds maan dag vast. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij een miljoenen fraude. Hoofdverdachte M. W. (39), werkzaam bij de Rabobank in Utrecht, zou 88 miljoen gulden hebben willen storten op een reke ning van de National Westminster Bank in Staines. Engeland. Hij is een huisgenoot van de Zeistenaar. die samen met R. K., de mogelijkheden had moeten schep pen om het geld te kunnen over maken. Hun taak is blijven steken in het stadium van plannen maken, zo denkt de Utrechtse politie. De Rabobank kon de fraude op het laatste moment voorkomen dank zij een onderzoek van haar in terne accountantsdienst, waarna een aangifte bij de Utrechtse poli tie volgde. M. W. heeft wel kans ge zien bedragen, in totaal een half miljoen gulden, op zijn eigen reke ning te storten. Geld. Het was een van de pijlers waarop de ideeën van 'Willem van Oranje' steunden. Neem de ge meente Heerhugowaard. De ge meenteraad vond het voorstel van de stichting zo leuk, dat hij besloot er ruim vijfduizend gulden voor uit te trekken. Ambtenaar J. Verheem stond eergisteren letterlijk op het punt dat geld uit te betalen. Maar daar ziet hij, na de jongste berich ten over K. en F., van af. Voorlichter F. Weel: „Beloofd was dat de vrijwilligers deze week zouden komen, en wij zouden het geld storten. We hebben echter nog geen schoonmakers gezien. En ik betwijfel eerlijk gezegd of ze ko men. Gebeurt dat wel, dan mogen ze aan het werk, heeft Verheem me verteld. Daar zijn nu eenmaal af spraken over gemaakt. De betaling is dan van latere zorg". Rotterdam en de Brabantse ge meenten Den Bosch en Berkel-En- schot hebben ook welwillend ge reageerd op het idee van 'Willem van Oranje'. Veel initiatief van de zijde van de stichting is daar echter niet op gevolgd. B. Reiniers, Den Bosch: „Wij hebben een paar gesprekken ge had met die club, we hebben 13.500 gulden gereserveerd voor werk zaamheden, maar tot activiteiten is het niet gekomen. Het viel ver keerd bij ons dat F. en K. zeiden dat wij maar moesten inventarise ren waar leuzen stonden. Onze reactie was dat, als we dat zelf moe ten doen, we net zo goed alles op onze schouders kunnen nemen. Daarna hebben we niets meer van de stichting gehoord". Rotterdam heeft soortgelijke er varingen. Hoofd voorlichting H. van Cappelleveen: „We kregen een brief van F. waarin hij zijn diensten aanbood. Wij hebben daarop ge zegd: jullie mogen voor een kleine drie mille aan de slag in Overschie, een wijk met 20.000 inwoners. Hij zou vrijwilligers sturen, maar dat is to\ °P heden niet gebeurd, en nu zal het wel helemaal niet meer doorgaan. Nee, het geld hebben we nog niet overgemaakt". De gemeente Berkel-Enschot is in haar contact met de stichting iets verder gegaan. Eén keer zijn racistische leuzen van de openbare bibliotheek verwijderd, vertelt ambtenaar H. van Erve. Dat ge beurde nadat begin dit jaar positief op een brief van F. en K. was gerea geerd. „We vonden het zinvol een paar werklozen op die manier tij delijk aan de slag te helpen", zegt Van Erve. „Daarna hebben we meer verzoe ken tot het schoonmaken van ge vels gedaan. Er volgden wel toe zeggingen te komen schoonma ken, maar we hebben venvolgens geen enkele vrijwilliger gezien. We hebben nog geprobeerd telefo nisch contact met die stichting op te nemen, maar dat was nagenoeg onmogelijk. Toen hebben wij ook maar met betaald. Na het nieuws van deze week zal het contact wel helemaal doodbloeden". Geen contact Pogingen contact te leggen met 'Willem van Oranje' in Zeist, om een reactie van bestuursleden van de stichting op de aanhouding van F. en K. te krijgen, mislukten deze week allemaal. Bij geen van de vier nummers die zij heeft, werd de te lefoon aangenomen. Persvoorlichter P. Bijlsma van de Utrechtse politie vertelt desge vraagd dat de politie nog geen aan leiding ziet haar onderzoek in deze zaak ook op de stichting te richten. „Voorlopig houden we ons alleen bezig met de Rabobank in Utrecht. Of we op 'Willem van Orarye' te recht zullen komen, kan ik nu nog niet zeggen. Er zijn nog geen aan giften tegen die stichting bij ons binnengekomen". Volgens de politie werkte hoofd verdachte M. W. op een afdeling bij de Rabobank in Utrecht die trans acties afsluit in het buitenland. De ■verdachte was een ervaren kracht en genoot vertrouwen bij de direc tie. Daardoor was hy in staat, zo luidt de redenering van de politie, ver met zijn fraudepogingen te ko men. Het werk van de accountants van de bank, en het onderzoek van de Utrechtse politie samen mei Scotland Yard in Engeland, zorg den er voor dat het bij een poging bleef. DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de bevolking zal zich in de toekomst aan de traditionele monogamie blyven houden. Een aanzienlijk deel zal in serie-monogamie leven, monogaam met achtereenvolgende verschillende partners. Het samenwonen onder jongeren zal gemeengoed worden, maar een samenwoning van enige duur zal nog vaak worden omgezet in een huwelijk. Ook onder ouderen zal het samenwonen op praktische gronden verder toenemen. Dit blijkt uit de notitie 'Sociale en Culturele Verkenningen 1986' die het Sociaal en Cultureel Planbureau gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het SCP loopt met deze gegevens vooruit op de publikatie van een onderzoek. Het aantal alleenstaanden en eenoudergezinnen zal aanmerkelijk toe nemen, maar voor een meerderheid is het partnerloze bestaan een tijdelij ke zaak. Er kan worden verwacht dat het naast elkaar bestaan van ver schillende leefvormen toeneemt. Het onderhandelingsmodel, met verde ling van taken tussen partners, wint slechts langzaam terrein. Groepswo nen komt in verschillende vormen voor. De 'doorgangsgroepen' van jon geren zullen snel in aantal toenemen. Wezenlijk vernieuwend zijn de woongroepen die een deel van de gezin staken overnemen, terwijl daarbinnen het gezin een zelfstandige eenheid blijft en een zekere privacy geniet. Deze vorm van groepswonen ver spreidt zich niet snel. De stichting 'De Orgelvriend' (gevestigd in Amersfoort) houdt op zaterdag 5 oktober in Leiden een Landelijke Orgeldag. De or gels van vier kerken worden die dag volop bespeeld: Pieterskerk. Lokhorstkerk (Pieterskerk- straat), Hartebrugkerk en Hoog landse kerk. De Pieterskerk staat centraal in het programma. Daar wordt de orgeldag geopend en beslo ten. Joop Brons zal 's morgens het uit 1643 daterende orgel in al zijn mogelijkheden laten horen. De hele dag worden nog niet eer der vertoonde videobanden ge presenteerd met spel van de in december overleden organist Feike Asma. De Boskoopse orgelbouwer Kramer zal in een zaal van de Pieterskerk een tentoonstelling inrichten van orgelonderdelen, foto's en tekeningen. Ook komt daar een pas gebouwd 'kistorgel' te staan. Een andere tentoonstel ling is gewijd aan J. S. Bach. In de Lokhorstkerk zal me vrouw G. Timmers-Hanegraal het orgel laten horen. Een orgel zelfbouwer uit Voorschoten komt er zijn portatief en clavi chord demonstreren. In de Hartebrugkerk, die van half 2 af open is, speelt Jan Schmitz. Hij zal ook een 'Feike Asma-herdenking' inleiden met de presentatie van een bundel over deze organist. Everhard Zwart, Asma's laatste leerling, zal enkele werken van zijn leer meester uitvoeren. Na deze her denking is er gelegenheid het or gel te bespelen. Joop Brons zal na 3 uur in de Hooglandse kerk zowel het grote orgel als het kabinetorgel bespe len. Dit orgeluur staat vooral in het teken van het Bach-Handel- jaar. De dag wordt besloten met een concert om half 8 in de Pieters kerk door de organist Herman van Vliet. Zestig jaar. Dominee A. L. Broer (85) te Hilversum hoopt volgende week vrijdag te geden ken, dat hij 60 jaar geleden predi kant werd in de Doopsgezinde Broederschap. Hij werkte achtereenvolgens in Hindeloo- pen en Koudum (één gemeente), Harlingen en Hilversum, in wel ke laatste plaats (waar hij bleef wonen) hij in 1966 met pensioen ging. Ds. Broer was vele jaren be stuurder van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en secre taris-penningmeester van de doopsgezinde predikantenver eniging. Hij schrijft nog steeds in het doopsgezinde weekblad. Drie gedichtenbundels staan op zijn naam en ook een boek over Giethoorn, het 'dorp tussen de wieden', waar hij in 1900 werd geboren. Op dezelfde dag, vrijdag 20 september, gedenkt prof. dr. W. H. Gispen te Amstelveen (ook 85 jaar), oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, dat hij 60 jaar geleden in de gereformeerde kerk van Hazerswoude tot predi kant werd bevestigd. Na Hazerswoude (1928) werkte hij in Delft totdat hij in 1945 hoogleraar werd aan de Vrije Universiteit, buitengewoon hoogleraar in de theologie en ge woon hoogleraar aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Me dewerker was professor Gispen aan de vertaling van hef Oude Testament vanwege het Neder lands Bijbelgenootschap. Met pensioen ging hij in 1970. Kerkmarkt. Op zaterdag 28 september wordt in de Grote of Sint Laurenskerk in Rotterdam van 10 tot 4 uur een 'kerkmarkt' gehouden. Alle wijkgemeenten, organen van bijstand en andere bij het werk van de Rotterdamse hei-vormde gemeente betrokken instanties kunnen zich dan 'naar iedereen' presenteren. Ook zal een aantal landelijke organen van de kerk present zijn om te laten zien hoe centrale diensten het plaatselijke werk kunnen ondersteunen. Verder worden de orgels van de Laurens bespeeld en zullen enkele koren zich laten horen. Twee procent. Het hervorm de synodebestuur heeft de plaat selijke kerkeraden, kerkvoogdij en en colleges van diakenen weer gevraagd, 2 procent van hun begroting te bestemmen voor ontwikkelingssamenwer king. Het aantal gemeenten dat aan de 2-procent-regeling mee doet neemt nog steeds toe. Bijbels Museum. Het Bijbels Museum in Amsterdam, Heren gracht 366, opent op 26 septem ber twee tentoonstellingen. De ene is gewijd aan oude in Neder land gedrukte Hongaarse bijbels en aan recente Hongaarse bijbe luitgaven, de andere aan moder ne religieuze kunst uit Honga rije. De tentoonstellingen houden verband met het feit dat 300 jaar geleden in Amsterdam de zesde druk van de Hongaarse bijbel tot stand kwam. Deze. bijbel werd gedrukt door Nicholas Kis, een Hongaarse theoloog die het drukkersambacht in Nederland leerde. Liefhebberij? Zeer binnen kort verschijnt bij het Neder lands Bijbelgenootschap (Haar lem) een boek dat helemaal gaat over het 'bijbelvertalen'. Het kreeg de titel 'Bijbel vertalen, liefhebberij of wetenschap?' Dit boek is geschreven voor mensen die geïnteresseerd zijn in de bijbel en de manier waarop dit boek wordt vertaald, en. die ook wel zelf vertalingen maken voor eigen gebruik. Het vertelt- over verschillende vertaalmetho den, informeert over de bijbelse talen, zoals Grieks en He breeuws, en gaat in op proble men rond uitdrukkingen en ge zegdes en de waarde van de structuur van te vertalen teksten. Een van de medewerkers aan dit boek (f. 22,50) is de Leidse nieuwtestamenticus professor dr. M. de Jonge. Hervormde Kerk: beroepen te Delft A. W. van der Plas Berg ambacht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Drógeham (Fr.) kandidaat S. Hogeboom aldaar. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Kralingse- veer-Krimpen aan de IJssel G.Gunnink Mussel, te Byford (West-Australië) C. van den Berg Assen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Leerdam A. Bac Bo degraven. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Dokkum voor deelwerk in de verenigde doops gezind-remonstrantse gemeente H. van Bilderbeek. aanstaand emeritus-predikant te Arnhem, naar Bussum voor deelwerk G. van Hiele, predikant van de ge meente Noord west-Veluwe, die ook aan deze gemeente verbon den blyft.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11