'Renoveren' luidt het parool Tekort bij REAL-project Leids groen in de kijker Werkmanswoningen bouwt nauwelijks na de oorlog Weinig animo voor huisvuilscheiding ONDER D/\K PAGINA 4 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 hoewel de bestuurders opmer ken dat de werkzaamheden van de vereniging door deze man niet zijn belemmerd of geschaad. Professor Cleveringa's voorzit terschap wordt in ere hersteld. Woningen aan het Kooipark lo pen in het laatste oorlogsjaar on der water omdat het gemaal, door de zuinigheid met steen kool (gevolg van de spoorwegsta king), niet kan werken. Assisten tie in deze natte perikelen van de brandweer is niet mogelijk door een gebrek aan benzine. Na de oorlog blijkt dat Werkmanswo ningen elf woningen kan af schrijven als gevolg van bombar dementen en plundering. Dat laatste heeft betrekking op hui zen waaruit zo goed als alle hout was gesloopt om als brandstof te dienen in de hongerwinter van 1944-1945. In 190 van de 714 woningen die Werkmanswoningen verhuurt blijken houten onderdelen te ontbreken. De schade wordt ge raamd op meer dan 5500 gulden. Van de gebombardeerde huizen kunnen de fundamenten niet worden gebruikt, omdat het rijk inmiddels grotere woningen voorschrijft. Het gaat om wonin gen aan de Lopsenstraat en Pre sident Steinstraat. Jaren duurt het voordat de regering toestem ming geeft voor herbouw. Daar na is de te hoge kostprijs spelbre ker. Het plan komt uiteindelijk nooit van de grond: groen en spe lende kinderen krijgen er ruim baan. Samenwoningen Voor de woningbouwvereni gingen zijn de naoorlogse jaren toch al problematisch ook door de schaarste aan materialen. Zo vaardigt de regering de eerste tijd een algemeen verfverbod uit. Kort na de oorlog neemt Cleve- ringa afscheid. Zijn opvolger wordt J.J.G. van Hoek, die het meer dan vijftien jaar zal uithou den op deze stoel. In ruim 300 bibliotheken in Nederland is lot en met 25 september de tentoonstelling 'Natuur je buurte zien. De tentoonstelling, die gisteren in Leiden werd geopend, maakt deel uil van een project van het ministerie van landbouw en visserij 'Natuur in stedelijke omgeving', bedoeld om de burgers een groter natuur- en milieubesef bij te brengen. Op de expositie zijn naast een overzicht van de literatuur en documentatie inzake natuur zaken, ook een videoband, een film en een diaserie over de natuur te bezichtigen. In de meeste gemeenten hebben biblio theken en de plaatselijke natuur- en milieugroeperingen de tentoonstelling samen verzorgd. De expositie is onder meer te zien in de bibliotheken van Leiden. Katwijk. Noordicijkerhoul. Alphen, Haarlemmermeer Voorschoten, Oegstgeest en Boskoop. <i„to Hoivasti Tentoonstelling 'Natuur je buur' geopend LEIDEN - De tentoonstel ling 'Natuur je buur' in de openbare bibliotheek in Leiden is gistermiddag ge opend door de vertegen woordiger van minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur, H.J.A. Morsink. Deze gebeurtenis was tegelijk de afsluiting van het informa tieproject 'natuur in de ste delijke omgeving', een pro ject van het ministerie van landbouw en visserij. De tentoonstelling in de biblio theek, die tot 21 september is te be zichtigen, geeft een overzicht van de projecten die de afgelopen tijd in het land plaats hadden. Speciale aandacht wordt besteed aan de 'groene' Leidse activiteiten, zoals het 'buurtgroenproject' in de buurt de Werve in de Merenwijk. Door medewerking van de directie groen van de gemeente en zelf werkzaamheid van de bewoners werd die buurt opgefleurd. In nog ruim driehonderd andere openbare bibliotheken in het land is de tentoonstelling in de periode van 11 tot en met 25 september te zien. De tentoonstelling werd op gezet in nauwe samenwerking met het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Gentrum. De vertegenwoordiger van mi nister Braks van landbouw, drs. J.B. Pieters, ontving uit handen van de voorzitter van de advies- en begeleidingscommissie Natuur in de stedelijke omgeving, P. Stelt man, het boek dat de neerslag is van de verschillende projecten in het land. Het boek, getiteld 'Na tuur je buur, ideeënboek voor een groene woonomgeving' werd door hem echter meteen doorgespeeld aan Morsink, die het op zijn beurt weer overhandigde aan de direc teur van de openbare bibliotheek van Leiden, T. de Caluwé. Hij leen de het boek onmiddelijk uit aan de niet aanwezige minister Brinkman, die hij eerst tot lid maakte. Brink man wacht dus nog een rekening voor het contributiegeld. Blijvend Pieters liet in zijn toespraak we ten dat het wat hem betreft niet moet blijven bij de tot nu toe on dernomen activiteiten. "Hoewel verantwoordelijkheid en zorg voor natuurlijke elementen in de woon- omgeving vooral op lokaal niveau liggen, is blijvende aandacht voor dit onderwerp vanuit het ministe rie van landbouw en visserij mijns inziens gewenst". Pieters zei dat de nadruk daarbij zal liggen op informatieoverdracht, in de vorm van advisering en zo no dig trainingen. "Ik denk hierbij aan bijvoorbeeld instructiebijeen komsten die in samenwerking met de 'Vereniging van hoofden van gemeentelijke beplantingen en het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie kunnen worden ontwikkeld en permanente infor matieverstrekking door de provin ciale consulenten natuur- en mi lieu-educatie. De aandacht voor natuur in de woonomgeving is daarmee geen voorbijgaand ver schijnsel, maar wordt een blijvend element in natuurbeschermingsac tiviteiten op lokaal niveau". Tussen alle positieve geluiden ook een paar kritische kantteke ningen. Die kwamen van mevrouw G.M.P. Cornelissen, voorzitter van de vaste kamercommissie voor welzijn en cultuur. Zij vond dat het project ook meer op andere groe pen dan vooral de jeugd gericht had moeten zijn. Ze noemde als voorbeelden vrouwen en ouderen. Als ander kritiekpunt noemde ze dat soms heel lang op subsidie moest worden gewacht. Cornelis sen: "Waarom moesten bepaalde groepen daar lang op wachten? Dat werkt heel erg demotiverend". Scholen Op de tentoonstelling zijn onder meer de werkstukken van kinde ren van Leidse basisscholen te zien. Zij noemden hun project 'de buurt natuurt'. Een informatiebord van de buurt de Werve en een 'diaklankbeeld' verschaffen infor matie over het project daar. Verder wordt de bezoeker geïnformeerd over de activiteiten van de directie groen van de gemeente Leiden en over de initiatieven van de vrijwil ligers van het 'Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN). Op een video-apparaat is de film 'Natuur je buur' te zien. Ook zijn een documentatiemap, een litera tuurlijst en een knipselkrant voor de jeugd in te zien. te weten dat prompt Mulders naaste medewerker -B. Buurman tot bestuurslid wordt benoemd en als architect voor de vereni ging aan de slag kan. En ook die dubbelfunctie blijft lang be staan: tot in 1951. Tegen belan genverstrengeling bestaat in die dagen kennelijk geen bezwaar. Tot het eind van de twintiger jaren, zoals in de eerste afleve ring van deze serie was te lezen, verloopt de woningwetbouw in Leiden zeer voorspoedig. Ook Werkmanswoningen profiteert daarvan. De vereniging krijgt daarna een aandeel in de bouw van de zeer schamele hoeveel heid arbeidershuizen, die de ge meente Leiden vrij gelijkmatig over alle corporaties uitsmeert. Te duur Hoew.el de leegstand in die ja ren wel meevalt, vindt Werk manswoningen de woningen toch te duur. Als gevolg van de crisis zijn de duurdere woningen (met een weekhuur van boven de zes gulden) moeilijk verhuur baar. Een gemiddelde Leidse ar beider mag blij zijn als hij twin tig gulden per week naar huis brengt. Jarenlang zeurt het be stuur dan ook bij de gemeente om toestemming voor een huur- verlaging. Vergeefs. Vermel denswaard is voorts het feit dat het gemeentebestuur op verzoek van Werkmanswoningen twee straten naar de hoogleraren Drucker en Greven vernoemt. Tot enige jaren na de Tweede Wereldoorlog ligt de corporatie- bouw stil. In de oorlog wordt prof. dr. R.P. Cleveringa, die toen al een aantal jaren voorzitter van Werkmanswoningen wa's, in hechtenis genomen. Ook mr. E.A. Cosman, al langer dan 25 jaar secretaris van de woning bouwvereniging, wordt door de bezetter van zijn functie onthe ven. Een lid van de NSB planten de Duitsers voor hen in de plaats op een bestuurszetel. Na de be vrijding wordt de man direct weer uit het bestuur verwijderd. door Raymond Peil LEIDEN - Het REAL-project in Tuinstadwijk in Leiden, waarbij bewoners afval gescheiden kunnen aanbieden, loopt minder goed dan aanvankelijk werd gehoopt. Het aantal bewoners dat er aan meedoet is kleiner dan ver wacht. Bovendien brengen de verschillende 'waardevolle' afvalstoffen, zoals glas, papier en metaal, minder geld op. Het REAL-project zit daardoor met een 'gat' in de begro ting van om en nabij de 32.000 gulden per jaar. Ongeveer een derde deel van dit te kort (10.000 gulden) is veroorzaakt doordat de inkomsten zijn tegen gevallen. De resterende 22.000 gul den is het gevolg van hogere uitga ven. Daarbij is de aanschaf van be paalde apparatuur inbegrepen. De kans bestaat dat de gemeente een deel van dit geld weer terug krijgt als die apparatuur later wordt ver kocht. Het REAL-project (REcycling Afval Leiden) heeft nog een andere tegenslag te verwerken. De provin cie heeft de subsidie-aanvraag van Leiden voor dit project namelijk niet gehonoreerd. De gemeente had gerekend op een bijdrage van ongeveer 67.000 gulden. Of en hoe de gemeente nu verder gaat met het project, is nog niet be kend. Volgende week vergadert de begeleidingscommissie van het project hierover. Dan zal ook wor den gekeken hoé het tekort van 99.000 gulden eventueel kan wo- den opgevangen. J. van der Male van de directie financieel beleid van de gemeente Leiden zegt dat op dit moment nog niet precies kan worden aangegeven hoe het te kort kan worden aangevuld. Concurrentie Van der Male stelt dat alleen het ophalen van schillen - die worden doorverkocht als veevoer - redelijk aan de verwachting voldoet. Aan vankelijk was er rekening mee ge houden dat 54 procent van de be woners in Tuinstadwijk schillen zouden aanleveren. Nu, nadat het project een half jaar draait, blijkt 32 procent van de bewoners schil len aan te leveren. Het aantal bewoners dat oud pa pier en metaal gescheiden inlevert is aanmerkelijk minder. Bij het be gin van het experiment hoopte de gefneente dat 58 procent van de be woners zou meedoen. In werkelijk heid is dat slechts 15 procent. Volgens Van der Male kan dit la ge percentage worden verklaard door de hoge prijzen die op dit mo ment worden geboden voor oud papier. De gemeente moet daar door concurreren met allerlei ver enigingen die oud papier ophaffen om de clubkas te spekken. De resultaten bij het ophalen van gebruikte metalen laten eveneens te wensen over. De gemeente hoopte op een deelnemingspercen tage van 50 procent. In feite doel echter maar 16 procent van de be volking van Tuinstadwijk hieraan mee. Van der Male kan voor dit te genvallende resultaat geen verkla ring geven. Iets hoger, maar nog steeds aan merkelijk lager dan de verwachtin gen, is het percentage van de be woners dat glas inlevert. De ge meente raamde een deelnemings- Bouw 181 koopwoningen begonnen in Stevenshof LEIDEN - In de Stevenshof is de bouw begonnen van 181 koopwo ningen. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) gaf gistermid dag, gadegeslagen door een flink, aantal toekomstige bewoners, het officiële startsein door de 'eerste' paal te slaan. Het gaat hier om een project van de bouw- en ontwikkelingsmaat schappij Wilma, dat in drie typen uiteenvalt: 20 stuks 'twee-onder één-kap', 57 'normale' eengezins woningen en 78 'drager-inbouw' woningen, ook wel 'meerkeuzewo- ningen' genoemd. Het bijzondere van het laatste type is dat de koper grotendeels zelf de indeling en de afwerking van het huis bepaalt. Van het totale project, dat tot stand komt nabij de Veenwatering, zijn inmiddels 110 woningen ver kocht. Wilma hoopt in april met de oplevering te kunnen beginnen. Hoewel een flink deel van de hui zen binnen de door de gemeente gehanteerde koopprijsgrens vallen - en dus een woonvergunning is vereist - zijn het toch vooral niet- Leidenaars die in dit deel van de Stevenshof zullen tornen te wo nen. Na zes maanden aan Leide- naars te zijn aangeboden kunnen de (ongesubsidieerde) woningen vrij worden verkocht. Het zijn met Na de moeizame start van Werkmanswoningen kan de vereniging gaan profiteren van de voorrechten die de woningwet voor haar met zich meebrengt. Bovendien blijft Werkmanswoningen tot kort voor de Eerste Wereldoorlog de enige woningcorporatie in Leiden. Ondanks het feit dat het gemeentebestuur niet uitblinkt in zijn activiteiten ter bevordering van de woningwetbouw, krijgt de club enige armslag, mede door de nog immer nauwe banden tussen bei den (de architect Korevaar is niet alleen enige tijd voorzitter van Werkmanswoningen maar ook wethouder van fabricage). Een groot probleem vormen echter de fors stijgende prijzen, waardoor het Werkmanswoningen moeilijk wordt gemaakt goed koop te bouwen. Bovendien volgt voor de Eerste Wereldoorlog een crisis, waardoor de huren van de woningwetwoningen voor velen - en juist voor degenen die van de sociale bouw moeten profiteren - vaak onbetaalbaar blijken. Een klacht die overigens tot in de tach tiger jaren zal worden gehoord. Heilzaam In 1911 besluit het bestuur zelfs de meest armlastige huur ders aan de Singelstraat te vrij waren van de verplichting om de huur twee weken vooruit te beta len, met het oog op hun geringe draagkracht. "Toch wordt een paar keer een huurder uit zijn woning gezet, wat heilzaam werkt op de betaling door andere niet-geregelde betalers", consta teert secretaris H.A. Sypkens toch wel tamelijk opgewekt. Goedkoop bouwen wordt hele maal problematisch als de mate- riaalprijzen (ook door de Eerste Wereldoorlog) de pan uitrijzen, terwijl Werkmanswoningen juist goedkope woningen wil bouwen voor arbeiders. Het bouwplan tussen Oude Vest, Bouwelou- wensteeg, Van der Werfstraat en de Paradijssteeg, in 1912 opge steld, loopt daardoor jaren ver traging op. Noodgrepen die Werkmanswo ningen toepast, omdat de be hoefte aan woningen met een huur van 1,75 tot 2,25 gulden per week enorm blijft, pakken niet altijd even gelukkig uit. Voor het Kooi-terrein, dat al jaren in het bezit van de vereniging is en al even lang voor een groot deel braak ligt, wordt een nieuw plan gemaakt, aansluitend op het Kooipark. Ten noorden van het park worden tot 1921 149 krotten opgeleverd, die tot de sloop in 1981 gebreken blijven vertonen. De vice-voorzitter en lange tijd architect van de vereniging, W.C. Mulder, hoeft deze flop echter niet mee te maken. De man over lijdt in 1920. Op zijn tekentafel hebben onder meer het Kooiplan en Geregracht/Zijdgracht gestal te gekregen. Om aan te geven hoe de ver houdingen liggen is het leuk orn^ Aan de Bankastraat en omgeving moet Werkmanswoninge\ met de grond gelijk maken en opnieuw optrekken, voor de ding van haar woningbezit. Professor Cleveringa, langdurig voorzitter van Werkmanswoningen, oerd in de Tweede Wereldoorlog ook van deze functie ontheven. Na de )orlog is hij in ere in dit 'ambt' hersteld. c In jaarverslagen maakt Werk manswoningen ook melding van het grote aantal het aantal sa men- en inwoningen, vooral van jongeren, in haar panden, een symptoom van de naoorlogse woningnood. De vereniging be sluit soepel op te treden als een illegale samenwoning wordt op gespoord. De in- en samenwo ners krijgen toch een vergunning als zij met terugwerkende kracht extra huur betalen. Na de oorlog spitsen de werk zaamheden van Werkmanswo ningen zich vooral toe op de in standhouding van het woningbe zit. Dat betekent (groot) onder-- houd, revisie en renovatie. Nieuwbouw wordt aan de andere verenigingen overgelaten. Vanaf 1973 gaat het vooral om forse renovaties. Voor zover be woners en het rijk willen mee werken wordt het hele vooroor logse woningbezit gerenoveerd. Op ^plaatsen waar de kwaliteit van de huizen te slecht is heeft 'vernieuwbouw' plaats. Zo wor den aan aan de Bankastraat en omgeving 176 woningen van Werkmanswoningen met de grond gelijk gemaakt en vervan gen door nieuwbouw. Benauwd Net twee jaar geleden maakt de vereniging, die inmiddels de j respectabele leeftijd van 92 jaar heeft bereikt, enkele benauwde maanden door. De aandelen, die in het begin juist een levensvoor waarde voor het bestaan en de handel en wandel van de vereni ging waren, dreigen Werkmans woningen de das om te doen. Twee grote aandeelhouders willen hun aandelen winstgeven der te maken. Door het bestuur over te nemen denken zé het hui- zenbezit van de vereniging te kunnen verkopen en zo een leu ke winst te maken op de aande len, die zij in 't geniep en voor torenhoge prijzen in het bezit hebben gekregen. Eén drasti-, sche ingreep van de gemeente,' die volgehs de statuten vier van de zeven bestuursleden mag be noemen, kan dit voorkomen. De aandeelhouders worden als lid geroyeerd en de gemeente koopt de aandelen op. De woe kerwinsten gaan hun, ondanks een rechtzaak die nog wordt aan gespannen, aan de neus voorbij. Tevens plaatst de gemeente de ambtenaren Akse en Kroon in het bestuur. Hierdoor is een soe pele gang van zaken tot de fusie meteen gewaarborgd. Zoals dit jaar Wel blijkt. Werkmanswonin gen is de eerste vereniging waar van de leden met de fusie in stemmen. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwverenigingen, waarvan de namen door de voorge nomen fusie spoedig tot het verleden zullen behoren. Dit is het achtste ar tikel uit deze serie. percentage van 65 procent. Dat percentage blijkt in werkelijkheid 36 procent te zijn. Niet rooskleurig Van der Male verklaart dat de ge meente alsnog pogingen in het werk gaat stellen om een bijdrage van de provincie voor REAL in de wacht te slepen. Over de toekomst van hel experiment kan hij op dit moment echter nog geen concrete mededelingen doen. Zoals gezegd moet onder meer de begeleidings commissie zich daarover nog bui gen. "De situatie is op dit moment weliswaar niet al te rooskleurig. Maar de vraag is- natuurlijk of we nog kampen met 'aanloop-proble men' of" dat het experiment als mis lukt moet worden beschouwt. Daar komt nogjDij dat op dit'mo ment niet alle voordelen van het gescheiden ophalen van afval in geld zijn uit te drukken. Denk maar aan de zure regen. Alles wat buiten de verbrandingsovens kan worden gehouden, is meegeno men", aldus Van der Male. Een an der, niet meteen in geld uit te druk ken voordeel is dat REAL, wan neer het project wordt uitgebreid tot heel Leiden, aan tien tot vijftien mensen werk bieden. Uit zijn woorden blijkt ook dat de 'vuilverbrandingswereld' flink in beweging is. Ook dit kan allerlei - financiële - gevolgen met zich meebrengen die nu nog niet hele maal zijn te voorzien. De provincie Zuid-Holland moet op termijn mo gelijkheden zoeken om het huis vuil binnen de provinciegrenzen te verwerken. Nu wordt een groot deel van het vuil afgevoerd naar de VAM in Drente. meerkeuzewoningen in de Stevenshof, waarvan er 78 zullen worden name Hagenaars (vooral ambtena ren) die belangstelling hebben ge toond naar Leiden te verhuizen. "In Den Haag kan ik wel een flat huren, maar dat kost me 800 gul den. En als ik er een huis wil, moet ik zes jaar wachten", zegt één van hen. Wethouder Tésselaar die gister middag een toespraakje hield in Holiday Inn, besefte dan ook dat het vooral toekomstige Leidenaars warén tot wie hij zich richtte. Hij waarschuwde hen alvast: "De ver keerschaos is in Leiden spreek woordelijk". De Stevenshof ("we bouwen in eëh vrij hoog tempo en zijn erg trots op deze wijk") noem de hij "voor Hagenaars een uiter mate goede uitvalsbasis". Dat lijkt in tegenspraak met uitspraken van het Leidse gemeentebestuur in het verleden, dat de Stevenshof niet mag worden gebouwd om de Haagse woningnood te_verlichten, maar Tesselaar wees er desge vraagd ook op dat de Wilma-huizen tot de weinige woningen in de Ste venshof horen die in de vrije sector worden gebouwd. "Een gedeelte vrije sector is nu eennmaal onver mijdelijk"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4