Steeds Tuinstadwijk krijgt miljoen niet terug Oegstgeest: bouw schotelantenne mag Flinke uitbreiding woningbestand jongeren 'Inspraak verbeteren' KOOYKER DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - 'Uit de school ge klapt' is dit jaar het thema van de grote optocht op 3 oktober. Vele groepen, praalwagens en mu ziekkorpsen zullen de talloze soorten onderwijs, waar iedereen mee te maken had en heeft, in beeld brengen. De inschrijving voor haring en wittebrood is op donderdag 19 september van 16.00 tot 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. De 3 Oc- tober-Vereeniging meldt dat "niemand minder dan de beken de (Haagse) Leidenaar drs. L.C. Brinkman, minister van WVC, dit jaar bij de inschrijving van de partij zal zijn". Bijzonder is dat het immense lunapark dit jaar twee dagen lan ger te vinden is op het terrein Uit de school geklaptmotto op 3 oktober rond molen De Valk. Van woens dagavond 2 tot en met zaterdag 5 oktober kan men nu op de ker mis terecht. Nadat op woensdagavond 2 oktober met de Taptoe op tradi tionele wijze het feest is ge opend, vindt op 3 oktober een groot aantal opmerkelijke festi viteiten plaats, aldus de organi satie. "Zo zal vanaf 7.30 uur een ware invasie van watergeuzen te zien zijn bij het Waaghoofd". Het feest wordt als vanouds af gesloten met een groot vuur werk; waarschijnlijk voor 't laatst o{5" het Schuttersveld. "Hierbij zal al voorzichtig verwe zen worden naar de grote festivi teiten rond het 100-jarig bestaan van de 3 October-Vereeniging in 1986". Op dit moment wordt de laat ste hand gelegd aan feestwijzer, waarvan zo'n 50.000 exemplaren huis aan huis in Leiden ver spreid zullen worden. Vanaf vol gende week zal de feestwijzer ook te koop zijn, onder meer bij de VW en in diverse boekhan dels. Het klooster aan de Vrouwenweg LEIDEN/DEN HAAG - De woningbouwvereniging De Tuinstadwijk krijgt van het mi nisterie van volkshuisvesting geen miljoen gulden. De vereniging meent recht te hebben op dit bedrag omdat het rijk te lang getreuzeld heeft met de afrekening van renovatiebij- dragen, in totaal 15 miljoen gulden. Via haar advocaat mr. M. Teekens jr. zal De Tuinstad wijk alsnog op vergoeding van het renteverlies aandringen en, indien dit uitblijft, een kort geding aanspannen. J Thorbeckehof in Oegstgeest Middelstegracht In een brief aan mr. Teekens heeft het ministerie, in antwoord op de eis tot vergoeding van het rente verlies, gemeld dat een onderzoek naar de te late uitbetaling van de renovatievergoedingen, heeft uit gewezen dat het rijk daaraan geen schuld draagt. De rijksoverheid heeft niet langer dan maximaal 8V2 maand nodig gehad om het geld te rug te storten, meent zij. Volgens het ministerie ligt de schuld bij de gemeente Leiden en de woningbouwvereniging zelf. Die hebben de benodigde stukken te laat ingediend. Voor het ministe rie is er derhalve geen enkele aan leiding om het door De Tuinstad wijk geleden renteverlies te ver goeden. het renovatieproject keurd. Het onderzoek bij het 1 nisterie heeft zich ten onrechte toe gespitst op de exploitatierekenin gen". Vraagtekens De afwikkeling van de eindafre kening heeft, volgens de jurist, wel degelijk veel te lang op zich laten wachten. In zijn brief aan het mi nisterie heeft Teekens daar ook in derdaad op gewezen. "Het heeft vele jaren geduurd", licht hij nog eens toe. "Maar nog afgezien daar van stellen wij onze vraagtekens bij de termijn van 8V2 maand die het ministerie noemt. We zullen in ieder geval de zaak doorzetten". Het renteverlies dat De Tuin- Mr. Teekens stelt echter dat het stadwijk heeft geleden is het ge- rijk de pointe heeft gemist. "Het probleem is dat de exploitatiereke- volg van het langdurig uitblijven 1 de uitbetaling van in totaal r het ministerie op geveer 15 miljoen gulden a doelt, pas kunnen worden inge diend als de eindafrekening van Restanten Verversbrug opgeblazen LEIDEN - De laatste resten van de Verversbrug zijn gisteren en vandaag opgeruimd. Met explosie ven heeft de aannemer de onderste gedeelten van de pijlers opgebla zen. Deze ietwat drastisch ingreep was noodzakelijk omdat de steun punten behoorlijk vast zaten en kennelijk van een ouderwets dege lijke kwaliteit waren. Zo degelijk dat de sloop met ander materieel te lang zou gaan duren. Daarom werd gistermiddag de eerste pijler afgedekt met autoban-- den. In het stenen geval werden ga ten geboord, explosieven aan ge bracht en vervolgens omstreeks een uur tot ontploffing gebracht. Hoe wel de laag autobanden de knal wel enigszins dempte was er tot in de wijde omgeving een flink plof hoorbaar. Het opblazen van de tweede pij ler had gistermiddag om een uur of vier moeten gebeuren. Omdat de vatievergoedingen. Het rijk liep sinds 1978 achter met de terugbeta- ling. Begin dit jaar heeft de vereni ging, door met een kort geding te dreigen, het geld vrij snel gekre gen. Blijft er echter een renteverlies van ongeveer twee miljoen gulden, dat de vereniging heeft geleden doordat zij geld heeft moeten lenen om de renovatiebijdragen zelf voor te schieten. De Tuinstadwijk heeft berekend dat het rijk, door zo lang te wachten met de terugbetaling, ongeveer een miljoen gulden pure rentewinst heeft opgestreken en zich ten koste van haar onrechtma tig heeft verrijkt. In een eerdere brief heeft zij dan ook vergoeding van dit miljoen geëist. Tevens kondigde de vereni ging aan de volledige rentederving, twee miljoen gulden, terug te zul len vorderen mocht het rijk niet in gaan op de eis van De Tuinstad wijk. Mr. Teekens meldt echter dat verdere stappen nog met het be stuur van de vereniging moeten worden overlegd. Wassenaarseweg LE1DEN/OEGSTGEEST - Niet minder dan 421 kamers en wonin gen voor studenten en werkende jongeren worden vrijdag a.chter- eenvolgens officieel in gebruik ge nomen. De kamers zijn onderge bracht in vijf verschillende comple xen, vier in Leiden en één in Oegst geest. De vijf projecten hebben in totaal 24,4 miljoen gulden gekost. Burgemeester C. Goekoop van Leiden bijt vrijdag het spits af door om 14.00 uur het complex De Weipoort aan de Vrouwenweg offi cieel te openen. De Weipoort is een voormalig klooster dat inmiddels volledig is verbouwd. In het ge bouw zijn 89 éénpersoonskamers en een tweepersoonskamer verwezen lijkt. K.W. Taconis en A.H. Spijkerde voorzitters van respektievelijk de stichting Leidse studentenhuisves ting en de stichting huisvesting werkende jongeren, openen drie kwartier later gezamenlijk het tweede complex, dat aan de Hooi gracht en Middelstegracht. De ge bouwen aan de Hooigracht en Mid delstegracht bestaan beide uit 12 twee persoonseenheden. Al weer drie kwartier later is wethouder D. Tesselaar van volks huisvesting aan de beurt. Hij opent dan het gebouw Kaiserstraat 6 tot en met 20c. Daarin zijn 47 tweeper soonskamers ondergebracht. Oud directeur L.J. van Rooijen van de stichting studentenhuisvesting opent om 16.15 het complex aan de Wassenaarseweg met 85 eensper- soonskamers. Burgemeester S.H. Scheenstra van Oegstgeest sluit de rij door 0111 17.00 uur officieel het gebouw Thor beckehof in de nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest in gebruik te nemen. Dit gebouw is tot stand gekomen door de samenwerking van de gemeenten Leiden en Oegst geest. Het bestaat uit 27 tweeper soonseenheden en 148 éénpersoon seenheden. LEIDEN - De inspraak van bur gers, belanghebbenden en belang stellenden op gemeentelijke be leidsnota's kan beter. Men moet in een eerder stadium de gelegenheid krijgen ideeën aan te dragen voor gemeentelijke beleid dat in nota's wordt vastgelegd. Bovendien moet er meer tijd worden uitgetrokken om mensen de gelegenheid tot in spraak te geven. Aldus luiden enkele voorstellen van raadslid Rob van Lint (PSP/ PPR) ter verbetering van de stan daard-regeling voor inspraak op PSP en PPR doen voorstellen beleidsnota's. Burgemeester en wethouders hebben een raadsvoor stel het licht laten zien over een dergelijke standaard-procedure. Deze regelt onder meer het ver schijnen van ontwerp-beleidsno- ta's, de vertaling ervan in door be langhebbenden gespróken talen en dergelijke. Volgens PSP en PPR is er echter nog wel wat te verbeteren. Beide partijen vinden dat zodra de ge meente van plan is een beleidsnota op te stellen dit moet worden be kend gemaakt. Eenieder die ideeën heeft over dit onderdeel van het ge meentelijk beleid moet dat dan kenbaar kunnen maken. B en W dienen deze reacties vooraf vast te verwerken in de nota, vindt klein links. De fracties wijzen op de tot standkoming van het welzijnsplan. waarbij deze methode is gevolgd. Voorts moeten insprekers in spe minstens zes weken de tyd hebben om te reageren op een ontwerp-no- ta. De voorgestelde termijn van vier weken is te kort voor een aan tal organisaties, zoals in het verle den een aantal keren is gebleken, menen PSP en PPR. boren, die nodig waren voor het maken van de gaten in de pijlers waarin de explosieven moeten wor den aangebracht, waren gebroken werd de tweede plof naar vanmid dag verplaatst. Omstreeks dezelfde tijd. als gisteren diende ook de twee de pijler te sneuvelen. De Verversbrug wordt vervan gen door een nieuwe brug. Een noodbrug maakt het voetgangers, fietsers en autoverkeer in één rich ting) mogelijk om de Herensingel over te steken, zolang de r Ververbrug er nog niet is. (foto 1 Meer zenders op kabeltv OEGSTGEEST/LEIDEN - De schotelantenne voor de kabeltele visie in de Leidse regio en de duin en bollenstreek wordt waarschijn lijk eind september of begin okto ber in bedrijf genomen. Burge meester en wethouders van Oegst geest hebben inmiddels toestem- BOEKHANDEL NTERNATIONAL UNIVERSITY BOOKSELLERS Po«bu> 24 - 2300 AA Leiden Taal- en Letterkunde Geschiedenis Kunst Reisgidsen Koken, Hobby, Natuur Kinderboeken Tijdschriften, Kranten. ming gegeven om de antenne te plaatsen op het terrein van ge meente werken aan de Kwaaklaan. Volgens G. Noordermeer, secre taris van de gemeenschappelijke regeling die de ontvangstmast in Oegstgeest beheert, wordt deze week begonnen met het storten van de fundering voor de schote lantenne. Als de antenne is ge plaatst, kunnen satellietzenders worden ontvangen als Sky Chan nel en de Europese zender Olymp- sat. Rond de plaatsing van de schote lantenne rezen enkele maanden ge leden problemen. De gemeen schappelijke regeling wilde de in stallatie aanvankelijk neerzetten bij de ontvangstmast in Oegstgeest waar radio- en televisiesignalen op het kabelnet worden 'gezet'. Deze staat echter op militair terrein en het ministerie van defensie wil daar zo min mogelijk niet-militair personeel toelaten. Het wilde daar om geen toestemming geven voor het plaatsen van de schotelanten- Het terrein van gemeentewerken waar de 'schotel' nu komt te staan, ligt overigens in de buurt van de ontvangstmast. De gemeenschap pelijke regeling is naar schatting enkele duizenden guldens extra kwijt omdat nu speciale toevoerka bels naar de ontvangstmast moe ten worden aangelegd. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Leidato De Spoorwegen zijn ook van de partij op de huishoudbeurs in de Groenoordhallen. Eerst vroegen wij ons af wat treinen nu met huishouden te maken hebben. Maar dat is een beetje dom na tuurlijk. Want treinen hebben daar alles mee te maken. Dat blijkt wel uit de grote model spoorbaan die een speelgoed handelaar daar heeft opgesteld. Vaders en zonen - en meisjes ook tegenwoordig, want de emanci patie werpt haar vruchten af - staan zich te vergapen aan die mini-treintjes. En de moeders - die nog niet zo geëmancipeerd zijn - staan daar dan een beetje bij te hangen. Op een gegeven moment zie je ze verdwijnen naar zo'n handige-snijmachine- stand, waar altijd wel een vorkje met het een of andere rauwkos- thapje weg te prikken valt. De NS zag daarin natuurlijk een gat in de markt. Twee vliegen in één klap vangen behoorde tot de.mo gelijkheden. Vaders en zonen zijn sowieso al in treinen geïnte resseerd en de moeders zien een uitstapje met de trein ook wel zit ten. Vandaar die lokkende NS- stand, waar je allerlei informatie over reizen per spoor kunt halen. En om het helemaal aantrekke lijk te maken is er een prijsvraag zonder nieten. Vier vragen hoef je maar te beantwoorden. De ant woorden staan in het boekje 'Treinprijzen voor prijsbewuste reizigers' dat een vriendelijke mijnheer je meteen in je handen stopt. Wie de vier vragen goed heeft krijgt een 'Probeer de NS'- voordeelbon die korting geeft op een treinkaartje. Voor échte lim- merick-verzinners of rijmelaars is een NS-jaarkaart ter waarde van 3180 te winnen. Met die kaart kan een jaar lang per trein door Nederland worden gereisd. Maar daar moet je dan ook wat voor doen: een zo origineel mo gelijk antwoord geven op de vraag 'Waarom is de trein zo gek nog niet?'. Nou dat antwoord zal niet moeilijk te bedenken zijn. Of wel soms? Leidato (2) Zo'n huishoudbeurs is een vrese lijk vermoeiende zaak. Na een uur ben je het eigenlijk al zat, dat geslenter langs mini-meubelbou levards, huishoudelijke appara ten en hobbystands. Wie moe is zoekt iets rustgevends. En van aquaria is bekend dat zij rust ge ven. Dat heen- en-weer-gezwem van happende vissen bedaart de gemoederen. Een van de aquaria die in de hal van de Groenoord hallen staan opgesteld, is nu in gericht als kraamkamer. In een bak zwemt een groot aantal mi nuscule zeepaardjes rond. Drie dagen geleden geboren. In de ba- bybak is een grote hoeveelheid plankton gezet, zodat de diertjes hun bek maar hoeven te openen en het voedsel zwemt erin. "Ze groeien goed, kijk maar naar die dikke buiken", zegt de trotse ei genaar. Binnenkort valt weer een ge zinsuitbreiding te verwachten. Want een van de volwassen zee paarden - of noem je zoiets een zeemerrie? - zwemt rond met een dikke buik. Wanneer de dame is uitgerekend is niet te zeggen. De draagtijd bij zeepaardjes is een ongewisse zaak. Staatsloten Ooit wel eens aan gedacht toen u uw geluk ging beproeven in de staatsloterij, dat zo'n lotenverko- per een ambtenaar is? Wij wisten dat ook niet, maar mijnheer Spoor uit de Johan de Wittstraat weet dat te vertellen. "Ja hoor, wij krijgen het personeelsblad van het ministerie van financiën. Maar het is zo, ze beschouwen je als ambtenaar, maar ze betalen je er niet voor". Vanwaar die onvrede? Welnu, De modelspoorbaan op de Leidato: trekpleister voor vaders, zo staatssecretaris Koning (finan ciën) wil de provisie per ver kocht lot verlagen met 45 cent naar één gulden. Tot nu toe krij gen de verkopers per maand een aantal loten toegewezen. Per ver kocht lot krijgen ze daarvoor 1.45 gulden. Wie meer dan 900 loten verkoopt, krijgt per meer ver kocht lot 40 cerit. Dat is eigenlijk heel onrechtvaardig. Want als je goed je best doet en meer loten verkoopt, wordt je gestraft met een provisie van 40 cent per lot, in plaats van die 1,45 gulden. Het voorstel van de staatsse cretaris lijkt best rechtvaardig. Maar voor sommigen is dat niet het geval. Want eer je aan die ver koop van meer dan 900 loten zit, is er wel een aantal jaren over heen gegaan. Je kunt niet tegen de staatssecretaris zeggen: "Mijnheer ik wil een winkeltje in staatsloten beginnen. Doet u mij er vast maar tweeduizend". Nee, zo gaat het niet. Het begin is, zo als zo vaak, moeilijk. Dan krijg je maar een paar honderd loten, ba- sisloten genaamd. En van liever lede wordt dat aantal basisloten opgevoerd. Wie nu gaan muiten, zijn die verkopers die in de middenmoot zitten. Die dus minder dan 900 loten verkopen. Want zij gaan er flink op achteruit. Spoor: "Ik denk dat het wel 100 tot 150 gul den per trekking gaat schelen". Staatsloten (2) Maar sommigen worden er juist beter van. Mijnheer Busch (Lan ge Mare) bijvoorbeeld reageert heel positief op de maatregel van Koning. "Ik doe dit al zeven jaar en zit dus op het maximum van het aantal basisloten. Als Koning zijn zin krijgt, betekent dat voor mij een salarisverhoging van 500 tot 600 gulden per maand. Ik vind het dus helemaal geen gek idee. Maar ik ben het wel eens met de anderen die onder dat maximum zitten. Als je pas een jaar of twee bezig bent, ga je er hard op achteruit". Gelukkig zijn de meeste staats lotenverkopers verenigd in de debitantenvereniging. Die gaat tegen de plannen van Koning in de slag. Henk Schuurke van de vereniging: "Het bezwaar van die plannen is dat het meeste geld weer bij de sterksten terecht komt. De mensen die toch al wei nig loten verkopen, gaan erop achteruit". De debitantenvereni ging beraadt zich nu op acties te gen de plannen van Koning. Want de 'grote' verkopers kun nen dan wel staan te juichen, ook zij zien in, dat het plan niet alléén voordeel biedt. Koning wil na melijk ook het aantal verkoop punten uitbreiden. Je kunt nu al op enkele postkantoren loten ko pen. (Overigens krijgt de PTT 1,50 gulden per verkocht lot. Af- topping naar boven, noemen ze dat). Maar het is de bedoeling dat ook warenhuizen, banken en dergelijke van de staatssecretaris staatsloten krijgen. Staatsloten verkoper Fielemon (Bevrijdings plein): "Je wordt er de eerste twee, driejaar beter van. Maar op den duur ga je erop achteruit. Waar is het eind? Ze willen naar verkooppunten toe van 1000 lo ten per punt. En ik heb hier in de buurt vier, vijf banken zitten. Dan kan ik toch wel inpakken met m'n loten". En zijn collega Choufour van de Herenstraat is het met hem eens: "Nu worden we er beter van. Maar vlakbij ons is ook weer een verkooppunt gekomen. En we merken het al. Deze maand heb ik loten moeten teruggeven, vorige maand nog was ik ze alle maal kwijt. Ik ben bang dat als die trend van meer verkooppun ten doorgaat, de markt inzakt. En daar ben ik helemaal niet blij

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3